21. júl 2018
Facebook

BRUSEL 9. mája (WebNoviny.sk) - Na železničnom nádraží Brusel Midi (Brusel Juh) sa v stredu strhla panika po tom, ako neznámy páchateľ spustil streľbu do zeme. Odporúčame:
Tínedžer plánoval teroristický útok v nákupnom centre, odhalila ho polícia Ako informuje predstaviteľka bruselskej polície Ine Van Wymerschová, na záznamoch bezpečnostných kamier vidno, ako podozrivý strieľal do zeme a potom z nádražia ušiel. V panike zo stanice vybiehali aj ostatní cestujúci. Polícia preventívne uzatvorila dve nástupištia a pátra po páchateľovi. Podľa Van Wymerschovej pri streľbe nebol nikto zranený.

Viac k témam: Brusel, polícia, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Na bruselskej železničnej stanici sa strieľalo, ľudia podľahli panike © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 9. mája (WebNoviny.sk) - Nominantka amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfky Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Gina Haspelová v stredu na vypočúvaní v Senáte amerického Kongresu uviedla, že ak by jej prezident dal príkaz, ktorého vykonanie by považovala za nemorálne, neposlúchla by ho.

Rozpor v názoroch

Senátori, nielen demokratickí, ale aj republikánski, sa živo zaujímali najmä o jej názory na mučenie pri vypočúvaní a techniku známu ako waterboarding, teda simulované topenie. "Nemyslím si, že mučenie funguje," povedala Haspelová. Trump pritom nedávno vyhlásil, že podľa neho mučenie "funguje". Odporúčame:
Trumpova kandidátka na post šéfky CIA ponúkla stiahnutie svojej nominácie Republikánska senátorka Susan Collinsová argumentovala, že Trump sa aj v predvolebnej kampani prezentoval ako veľký zástanca waterboardingu. Haspelová jej odvetila, že CIA momentálne ani nie je zmocnená vykonávať vypočúvanie zadržaných a ona, ak bude do čela tejto agentúry zvolená, to ani nechce meniť.

Silná morálka

Príkaz z "vyšších miest", ktorého vykonanie by považovala za nemorálne, by Haspelová podľa vlastných slov neuposlúchla ani v prípade, ak by šlo o procedúru, ktorá je legálna. "Môj morálny kompas je silný," povedala Trumpova nominantka na post šéfky CIA americkým senátorom. Haspelová bola doteraz zástupkyňou šéfa CIA Mikea Pompea, ktorý sa stal novým americkým ministrom zahraničných vecí. V tejto funkcii vystriedal Rexa Tillersona.

Viac k témam: CIA, Donald Trump, Gina Haspelová, Mike Pompeo, Rex Tillerson, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpova nominantka do čela CIA opísala svoj názor na mučenie, s prezidentom sa vraj nezhodne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

RÍM 9. mája (WebNoviny.sk) - Talianske Hnutie piatich hviezd, ktoré zvíťazilo v marcových parlamentných voľbách, sa ešte na poslednú chvíľu snaží dohodnúť na vytvorení vlády s nacionalistickou stranou Liga.

Chcú predísť úradníckej vláde

Ako v stredu informoval taliansky prezidentský úrad, predseda Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio požiadal prezidenta Sergia Mattarellu o poskytnutie dodatočných 24 hodín času na dosiahnutie dohody. Neskôr informáciu potvrdil aj Di Maio. "Do 24 hodín budem mať novinky," povedal talianskym médiám. Strany sa tak snažia predísť vzniku úradníckej dočasnej vlády, ktorej vytvorenie na pondelňajšom okrúhlom stole so všetkými parlamentnými stranami navrhol prezident Mattarella. Odporúčame:
Mattarella ukončil neúspešné rokovania, navrhol vytvorenie prechodnej neutrálnej vlády Hnutie piatich hviezd ani Liga s takýmto riešením nesúhlasia a obe strany vyhlasujú, že v prípade, ak sa nepodarí vytvoriť vládu, uprednostňujú radšej čo najrýchlejšie konanie nových volieb. S tými sa ráta aj v prezidentovom pláne, no podľa neho by mali byť až v roku 2019, čo je podľa Hnutia piatich hviezd aj Ligy príliš neskoro.

Rozdelení demokrati

Di Maio sa snaží prehovoriť Ligu na spoločné vládnutie už od volieb, no má podmienku, že súčasťou vlády nebude strana Forza Italia talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho, s ktorým bola Liga vo volebnej koalícii. To však predseda Ligy Matteo Salvini doteraz odmietal. Hnutie piatich hviezd rokovalo o vytvorení vlády aj s Demokratickou stranou súčasného premiéra Paola Gentiloniho a expremiéra Mattea Renziho. Demokratov však otázka prípadného vstupu do koalície s Hnutím piatich hviezd hlboko rozdelila a v strane sa vytvorili dve frakcie, z ktorých jedna z nich si vstup do vlády vie za určitých podmienok predstaviť, no druhá trvá na tom, že takúto vládu podporovať nebude.

Výsledky volieb

Parlamentné voľby v Taliansku sa konali 4. marca. Ako najsilnejší subjekt z nich vzišlo Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom pravicová koalícia, v ktorej figuruje Forza Italia, Liga a krajne pravicová strana Bratia Talianska. Na treťom mieste za pravicovou koalíciou a Hnutím piatich hviezd skončila stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje aktuálne vládnuca Demokratická strana.

Viac k témam: Forza Italia, Hnutie piatich hviezd, Liga, parlamentné voľby v Taliansku, Sergio Mattarella, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk - Hnutie piatich hviezd chce na poslednú chvíľu zložiť vládu, požiadalo Mattarellu ešte o 24 hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JERUZALEM 9. mája (WebNoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu zavítal do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Témou stretnutia bola vojenská spolupráca po najnovších útokoch na území Sýrie, z ktorých táto krajina viní Izrael. Odporúčame:
Video: Smrť Amerike, skandovali iránski poslanci v parlamente a zapálili papierovú vlajku USA Putin a Netanjahu si spoločne pozreli vojenskú prehliadku pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny a následne spolu rokovali v Kremli. Netanjahu uviedol, že chce prediskutovať spôsoby "vyriešenia krízy a odstránenia hrozieb dôkladným a zodpovedným spôsobom". Sýrske štátne médiá informovali, že Izrael v utorok zaútočil na vojenské ciele pri Damasku. Terčom boli údajne sklady a raketomety iránskych elitných Revolučných gárd. Pri útoku zomrelo najmenej 15 ľudí, z toho osem Iráncov.

Viac k témam: Benjamin Netanjahu, Irán, Izrael, Rusko, Sýria, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Netanjahu pricestoval do Moskvy, s Putinom rokoval o vojenskej spolupráci po útokoch v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) považuje plánovaný operatívny lízing desiatich viacsystémových rušňov na desať rokov za 58,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty za výhodnejší ako ich nákup.

Lízing umožňuje flexibilnejšiu reakciu

Ako v stredu informoval štátny nákladný vlakový dopravca, lízing hnacích železničných vozidiel je preňho flexibilnejší a momentálne aj výhodnejší model umožňujúci promptne reagovať na požiadavky zákazníkov a zmeny na trhu, ako aj meniacu sa legislatívu Európskej únie. "Tieto sa v súčasnej dobe vyvíjajú veľmi zásadne a dynamicky. Dopravcovia musia reagovať na obchodné príležitosti vtedy, keď vzniknú, a vedieť ich obslúžiť v kvalite a cene požadovanej zákazníkmi. Nové hnacie vozidlá nám túto možnosť dajú," uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ZSSK CARGO Silvia Kuncová. Operatívny nájom podľa nej umožní usporiť nákladové položky, ako aj výraznejšie nefinančné benefity a zníženie operatívneho rizika spoločnosti ako celku.

Reakcia na kritiku

ZSSK CARGO tak reagovala na stredajšiu tlačovú besedu hnutia OĽaNO, ktoré kritizovalo prenájom rušňov ako menej výhodný oproti nákupu. Verejnú obchodnú súťaž vyhlásenú v polovici apríla označilo hnutie za podozrivú a už vopred vyslovilo predpoklad, že jej víťazom by sa mohla stať bratislavská lízingová spoločnosť S Rail Lease, s. r. o. Poslanec a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz informoval, že podajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR, aby preveril túto súťaž, a ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka vyzvali, aby ju zrušil. OĽaNO informovalo, že v Bratislave sa objavili rušne s ŠPZ pravdepodobne víťaznej firmy. Ide o biele rušne Vectron od výrobcu Siemens.

Rušne nie sú vedené na ich spoločnosť

"K rušňom prezentovaným na tlačovej konferencii naša spoločnosť nemá žiadny vzťah. Z tohto dôvodu nie sme schopní zhodnotiť dôvody prítomnosti spomínaných rušňov na Slovensku," zareagovala Kuncová. V Národnom registri železničných vozidiel nie sú podľa nej tieto rušne vedené na ich spoločnosť. Odporúčame:
OĽaNO označilo tender na rušne za divadlo, žiadajú ho prešetriť a adresovali Érsékovi výzvu Rušne na prenájom môžu byť podľa ZSSK CARGO okamžite dostupné, pričom objednanie nových trvá rok až dva roky a výhody z prevádzky sa odsúvajú do budúcnosti. Za ďalšie výhody prenájmu dopravca považuje periodickú a korektívnu údržbu (mimo spôsobených škôd) platenú prenajímateľom, možnosť obmeny po skončení nájomného vzťahu, úsporu nákladov a času spojených s pracovnou silou, ako aj riešenie poistných udalostí lízingovou spoločnosťou či minimalizáciu technického rizika.

Nepoberajú žiadne dotácie

Nákladný dopravca tiež uviedol, že na svoje fungovanie nedostáva žiadne dotácie od štátu, čiže ľudia sa na ňu neskladajú, ako to naznačili opoziční poslanci. Desať rušňov predstavuje päť percent z ich celkového počtu v spoločnosti, ktoré sa podieľajú a budú sa podieľať na kľúčových prepravách doma aj v zahraničí. "Výhodou nových rušňov je ich schopnosť ťahať vlak naprieč viacerými štátmi bez potreby výmeny rušňa. V súčasnosti pri prechode napäťovými sústavami, ako aj hranicami štátov, treba rušne meniť, nakoľko tieto väčšinou nespĺňajú legislatívne a technické podmienky," upozornila Kuncová. Lehota na predkladanie ponúk v súťaži na prenájom rušňov uplynula v stredu 9. mája. ZSSK CARGO neprezradila, koľko ponúk dostali a či ponuku predložila aj firma S Rail Lease.

Víťaz nie je známy

"Počas trvania verejnej obchodnej súťaže nie je naša spoločnosť oprávnená vyjadrovať sa k otázkam, ktoré sa tejto súťaže vyslovene týkajú. Môžeme však uviesť, že súťaž nie je zatiaľ vyhodnotená a jej víťaz nie je známy," dodala Kuncová. Expert opozičného hnutia pre dopravu Jiří Kubáček uviedol, že vzhľadom na životnosť rušňov tridsať rokov je dlhodobo lacnejší ich nákup ako prenájom. "Cena nového rušňa je 4,5 mil. eur, udržiavacie náklady elektrického rušňa počas trvania jeho životnosti skoro nikdy neprevýšia náklady na jeho obstaranie, to znamená ďalších 4,5 mil. eur. Z toho vyplýva, že náklady celoživotného cyklu, teda tridsiatich rokov, u desiatich rušňov sú 90 mil. eur," povedal Kubáček. Prenájom desiatich rušňov na tridsať rokov by tak stál zhruba 180 mil. eur, čiže dvakrát viac ako ich nákup. "Nech to vyhrá ktokoľvek, samotná podstata tohto tendra je, že je mimoriadne nevýhodný pre štát, a teda aj pre peňaženky daňových poplatníkov," uviedla poslankyňa a predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Viac k témam: Arpád Érsek, Cargo Slovakia, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, S Rail Lease, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť Cargo sa bráni voči tvrdeniam hnutia OĽaNO, pridáva výpočet výhod lízingu rušňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA/ŽILINA 9. mája (WebNoviny.sk) - Na železničnom priecestí v katastri obce Lietavská Lúčka v okrese Žilina sa dnes po 11:00 stala dopravná nehoda. Ako agentúru SITA informoval hovorca žilinskej polície Radko Moravčík, 31-ročný vodič z okresu Žilina riadil motocykel Suzuki AN 650 po ceste tretej triedy v smere od obce Lietavská Svinná - Babkov. Z doposiaľ presne nezistených príčin narazil s motocyklom do prechádzajúceho osobného vlaku. Odporúčame:
Zrážku osobného a nákladného vlaku neprežili dvaja ľudia Pri dopravnej nehode utrpel motocyklista ťažké zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol. Alkohol u 24-ročného rušňovodiča nezistili. Hmotná škoda bola predbežne vyčíslená na 4 000 eur. V súvislosti s touto udalosťou je začaté trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy.

Viac k témam: dopravná nehoda, havária, nehoda motocyklu, nehoda vlaku, smrť, zrážka s vlakom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Žilinskom okrese došlo k zrážke s vlakom, motocyklista nehodu neprežil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Opozičný poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) klame a zavádza. Ak má informácie o korupčnom správaní sa pri obstarávaní obrnených transportérov typu 8x8, mal by podľa stredajšej reakcie ministra obrany Petra Gajdoša (nom. SNS) ihneď konať a upovedomiť orgány činné v trestnom konaní. V opačnom prípade sa sám dopúšťa trestného činu.

Výber je ešte v procese

Gajdoš reagoval na Krajniakove obvinenia o tom, že obstaranie bojových vozidiel je vopred dohodnutá záležitosť a že sa môžu úplatky pohybovať na úrovni 20 percent z celkovej sumy približne 400 miliónov eur. Minister Gajdoš takéto obvinenia rázne odmieta, navyše je pripravený na opozičného poslanca podať trestné oznámenie za pošpinenie dobrého mena. Podľa ministra ešte nie je o všetkom rozhodnuté ani nie sú vybrané konkrétne podniky, ktoré budú na prípadnej výrobe transportérov participovať.

Má povinnosť sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní

"Pán poslanec (Krajniak, pozn. red.) tvrdí, že projekt je pripravený vopred tak, aby profitovali firmy blízke Slovenskej národnej strane, a hovorí o provízii vo výške 20 percent. Vyzval som ho, a aj ho vyzývam, že ak takúto informáciu má, aby sa obrátil na orgány činné v trestnom konaní. Je to jeho povinnosť ako občana Slovenskej republiky, tak aj poslanca Národnej rady SR. Hovoril som to viackrát, ale ak tak neurobí, pácha sám trestný čin. Jeho výroková logika nemá chybu. Ak brali politici úplatky v celej Európe, logicky to podľa pána Krajniaka znamená, že to tak bude aj na Slovensku. Opakujem, ak má takéto informácie, mal by dodať dôkazy orgánom činným v trestnom konaní," uviedol v stredu v reakcii Gajdoš. Odporúčame:
Krajniak si stojí za svojimi vyjadreniami o obstarávaní transportérov, Pellegriniho žiada o informácie Ako povedal opozičný poslanec Krajniak, predstaviteľov Slovenskej národnej strany (SNS) zaujíma iba biznis a to, aby sa na ňom podieľali spriaznené firmy. Gajdoš reagoval tým, že ešte nič nie je vopred dohodnuté či zrejmé, ktoré firmy sa budú finálne na výrobe transportérov podieľať.

Všetko závisí od možností podnikov

"Dôsledne a dôrazne sa musím ohradiť voči nezmyslom pána Krajniaka. Materiál (mandát vlády SR na obstaranie kolesovej techniky, poznámka red.) nikoho nepredurčuje ani nehovorí, kto s kým bude spolupracovať. Všetko závisí od výrobných či kapacitných možností jednotlivých podnikov. My nič nenakupujeme, my stále iba vyvíjame. Sme hrdí na to, že budeme mať vlastné vozidlo, ktoré bude spĺňať predovšetkým požiadavky Ozbrojených síl SR," reagoval Gajdoš. Fínska verejnoprávna televízia YLE odvysielala reportáž o nákupe transportérov Patria, ktoré chcú objednať nominanti SNS za takmer 400 miliónov eur. Novinár v televízii uviedol, že nákup transportérov Patria sa stal na Slovensku kauzou. V reportáži sa objavil aj poslanec zo Sme rodina Milan Krajniak. Ten v reportáži povedal, že má informácie o tom, že na transportéroch majú zarobiť podnikatelia blízki SNS. V stredu dodal, že si za svojimi vyhláseniami stojí. Informáciu priniesol v utorok portál Denníka N. Prototyp bojového vozidla 8x8, ktorý stál približne 6 miliónov eur, má byť výsledkom spoločného slovensko-fínskeho vývoja.

Viac k témam: Milan Krajniak, Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Gajdoš obvinil Krajniaka z klamstva, vysmial aj jeho výrokovú logiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Policajti preverovali trestné oznámenie v súvislosti s nelegálnou skládkou odpadu na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Podnet podalo občianske združenie

Oznámenie sa týkalo podozrenia zo páchania trestného činu environmentálnej kriminality. Pre agentúru SITA to dnes uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková s tým, že po zabezpečení všetkých potrebných podkladov vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II vo veci meritórne rozhodne v súlade s Trestným poriadkom. Podnet Občianskeho združenia GINN z 25. apríla súvisiaci s údajným nelegálnym skládkovaním odpadov v mestskej časti Bratislava - Podunajské Biskupice postúpila Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) Slovenskej inšpekcii životného prostredia a útvaru environmentálnej kriminality. Agentúre SITA to povedal ešte koncom apríla predseda dozornej rady BVS a zároveň mestský poslanec Radovan Jenčík. “Zároveň som na zasadnutí spoločnosti BVS požiadal predstavenstvo, aby bezodkladne vykonali rozbory kvality vôd v danej lokalite, na zariadeniach spoločnosti BVS a následné monitorovanie kvality týchto podzemných vôd,“ uviedol vtedy ďalej Jenčík.

Vykonali poslanecký prieskum

V súvislosti so škandálom okolo čiernej skládky odpadu sa spomína aj bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a spoločnosť Vassal EKO. Tá na Lieskovskej ceste v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť triedi a lisuje papier a plasty. Areál, v ktorom to robí, je neďaleko nelegálnej skládky. Preto mestskí poslanci Ján Hrčka, Richard Mikulec, Soňa Svoreňová, členka dozornej rady spoločnosti OLO Iveta Hanulíková, predseda dozornej rady spoločnosti OLO Martin Kuruc a generálny riaditeľ OLO Branislav Cimerman vykonali v areáli bratislavskej spaľovne odpadu poslanecký prieskum. Odporúčame:
Aktualizované: V Podunajských Biskupiciach sa ľudia postavili proti skládke odpadu, škodí vraj Žitnému ostrovu Zaujímali sa o zvoz zmesového komunálneho odpadu a triedenie skla. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti OLO Beáta Humeniková, poslanci zároveň navštívili aj dotrieďovací závod spoločnosti OLO pri spaľovni odpadu. Práve tam sa momentálne pripravuje nová, moderná automatická triediaca linka, na ktorej bude od júna 2018 prebiehať dotrieďovanie plastov a papiera.

Stanovisko spoločnosti

Poslanci si následne pozreli v areáli spoločnosti Vassal EKO, ktorá dočasne vykonáva dotrieďovanie papiera a plastov pre spoločnosť OLO, dotrieďovaciu linku. Práve z tohto dôvodu sa zberné vozidlá OLO pohybujú v areáli Vassal EKO, pretože vozia vyzbieraný papier a plasty na triediacu linku. “Vassal EKO na zabezpečenie tejto služby vybrali na základe obchodnej verejnej súťaže, v rámci ktorej predložila spomedzi všetkých účastníkov najvýhodnejšiu ponuku. Na túto činnosť má vydaný platný súhlas z Okresného úradu Bratislava,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe. Podľa stanoviska spoločnosti Vassal EKO, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa spoločnosti Andrea Čurná, na pozemkoch spoločnosti nie je žiadna skládka a rozhodne nie čierna.

Pozemok im nepatrí

“Ten pozemok (kde je čierna skládka, pozn. SITA) nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí recykláciu, teda iné firmy k nám privezú odpad, ktorý sa triedi a ďalej recykluje. To, čo sa zrecyklovať nedá, sa odváža do mestskej spaľovne,“ uviedla ešte v apríli Čurná. Spoločnosť OLO na základe Zmluvy s hlavným mestom SR Bratislava vykonáva zber a odvoz zmesového komunálneho a triedeného odpadu v rámci Bratislavy. Zmesový komunálny odpad z čiernych zberných nádob odvážajú do bratislavskej spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle, kde ho energeticky zhodnotia. Bio odpad z hnedých zberných nádob odvážajú do kompostárne, kde sa ďalej niekoľko mesiacov spracováva na kompost. Sklo zo zelených zberných nádob, pretože je tento druh odpadu najmenej znečistený, odvážajú na ďalšie spracovanie. Plasty zo žltých zberných nádob a papier z modrých zberných nádob odvážajú na dotrieďovanie.

Viac k témam: nelegálna skládka odpadu, odpad, OLO Odvoz a likvidácia odpadu, Podunajské Biskupice, Polícia SR, SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia, Vassal EKO
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia preveruje prípad čiernej skládky v Podunajských Biskupiciach, bude vykonaný rozbor vody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Na diaľnici A2 neďaleko mesta Slupca v centrálnej časti Poľska sa v stredu prevrátil kamión s prívesom plným varenej čokolády, ktorá zaplavila všetkých šesť pruhov diaľnice a spôsobila zastavenie premávky v oboch smeroch. Odporúčame:
Zrážku osobného a nákladného vlaku neprežili dvaja ľudia Informuje o tom poľská spravodajská televízia TVN24. Čokoláda krátko po tom, ako vytiekla na diaľnicu, začala tuhnúť a podľa poľských médií bude na jej odstránenie potrebné obrovské množstvo horúcej vody. "Chladnúca čokoláda je horšia ako sneh," povedal pre TVN24 šéf zasahujúcich požiarnikov Bogdan Kowalski. Šoféra kamióna museli hospitalizovať so zlomenou rukou. Nikomu inému sa nič nestalo.  

Viac k témam: čokoláda, dopravná nehoda, havária kamiónu, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Čokoláda z havarovaného kamióna zaplavila diaľnicu a ochromila dopravu, vraj je horšia ako sneh © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR odvolali poslankyňu Petru Krištúfkovú (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Podmanický a Maďarič boli proti

Za jej odvolanie hlasovalo 73 poslancov, 33 poslancov bolo proti a 16 sa zdržalo hlasovania. Proti jej odvolaniu boli zo Smeru Ján Podmanický a Marek Maďarič, ostatní hlasovali za jej odvolanie. Všetci prítomní poslanci za SNS boli za odvolanie Krištúfkovej. Poslanci vládneho Mosta-Híd s výnimkou Martina Fedora, ktorý sa hlasovania zdržal, súhlasili s jej odvolaním. Opoziční poslanci SaS, Sme rodina boli proti odvolaniu poslankyne z výboru. Prítomní poslanci hnutia OĽaNO nehlasovali vôbec. Väčšina poslancov za klub ĽSNS sa hlasovania zdržala. Nezaradení poslanci Alena Bašistová, Igor Janckulík boli za odvolanie Krištúfkovej. Nezaradení Richard Vašečka, Martin Poliačik, Oto Žarnay, Zsolt Simon a Viera Dubačová boli proti jej odvolaniu. Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová sa hlasovania zdržali.

Opozičníci sa možno vzdajú funkcií

Návrh nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého odvolať z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva aj Martina Glváča (Smer-SD) neprešiel. Poslanec za SaS Ľubomír Galko zdôraznil, že ak koalícia Krištúfkovú odvolá, SaS začne v rámci opozície rokovania o tom, aby sa všetci opoziční predsedovia parlamentných výborov vzdali svojich pozícií. "A riaďte si to tu potom sami," povedal Galko. Odporúčame:
Beblavý navrhuje odvolať z výboru Glváča, odôvodňuje to vraj spojením s bratislavským podsvetím Beblavý pripomínal, že Glváč, ktorý je tiež členom tohto výboru, sa poznal s Jozefovom Svobodom, ktorý bol jedným z mužov bratislavského podsvetia. Podľa neho sa Glváč vyjadril, že sa nehanbí za to, že sa s ním poznal. Glváč pripomenul, že pred 12 rokmi v neautorizovanom článku bolo uvedené, že pozná Svobodu, lebo sedávali vo VIP zóne na futbale, kde sedával aj politik Eduard Kukan. "Na otázku, či sa za to nehanbím, som povedal, že nie, nehanbím, keď sa za to nehanbí pán Kukan, ktorý vedľa neho sedával," uviedol Glváč a dodal, že ako minister obrany mal najvyšší stupeň bezpečnostnej previerky.

Návrh podal Hrnko

Poslanec Anton Hrnko za SNS navrhol odvolať poslankyňu Petru Krištúfkovú z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Svoj návrh národniari odôvodňujú tým, že nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi, ako je zavraždený bos Robert Dinič či Peter Havaši. Bratia Diničovci patrili v 90. rokoch k ústredným postavám bratislavskej mafie. Poslankyňa je podľa SNS poprepájaná s postavami organizovaného zločinu, s ktorými mala aj obchodné vzťahy, a na svoje živobytie používala peniaze mužov, ktorí sa pohybovali v kalných vodách bratislavského podsvetia. Uvedené informácie podľa SNS poslankyňa Krištúfková pri svojej nominácii utajila.

Nemá čo skrývať

Krištúfková v pléne obhajovala svoje súkromné záležitosti spred 25 rokov. "Informácie som vysvetľovala už viackrát. Nikdy som ich netajila. Všetci o nich vedia. Dva roky som členkou výboru a dva roky som nikomu z vás neprekážala. Vy, poslanci za SNS, ste jednohlasne zahlasovali za to, aby som bola členkou výboru, z ktorého ma chcete teraz odvolať," adresovala koaličným poslancom a dodala, že za to, aby sa stala členkou výboru, hlasovali aj všetci z Mosta-Híd a aj takmer všetci zo Smeru- SD. "Len zúfalo sa snažíte prekryť vlastné zlyhania, kauzy, ktoré sa tu vynárajú. Na rozdiel od vás, pán Danko, nemusím nič skrývať," adresovala predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS). Dodala, že v čase, keď poznala spomínanú skupinu ľudí, mala okolo 20 rokov a nikdy nebola súčasťou sveta, o ktorom Hrnko hovoril. Výbor, v ktorom chce naďalej pracovať, je výbor pre sociálne veci. "Na základe faktov viem vysvetliť všetko, čo sa ma týka. Vŕtate sa v mojom súkromí, ktoré tu musím riešiť. Vy, čo okrádate ľudí vo verejných súťažiach a neviete, čo so sebou, by ste tu teraz mali stáť," vyhlásila.

Viac k témam: Anton Hrnko, Ľubomír Galko, Martin Glváč, Miroslav Beblavý, Národná rada SR, odvolanie, Petra Krištúfková, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, Vláda SR, výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva
Zdroj: Webnoviny.sk - Krištúfkovú odvolali z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, Galko sa búri © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner