25. jún 2018
Facebook

WASHINGTON 1. júna (WebNoviny.sk) - Summit Spojené štáty - Severná Kórea sa uskutoční v pôvodne plánovanom termíne a na pôvodne plánovanom mieste - 12. júna v Singapure.

Rokovanie sa natiahlo

V piatok to po stretnutí s podpredsedom Ústredného výboru severokórejskej komunistickej Kórejskej strany práce Kim Jong-Čcholom v Bielom dome vyhlásil americký prezident Donald Trump. Povedal, že ak by sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom nestretol, urobil by chybu. Odporúčame:
Summit USA – Severná Kórea sa zrejme uskutoční v pôvodnom termíne, tvrdí Trump Rokovanie medzi Trumpom a vyslancom severokórejského diktátora Kim Jong-Čcholom v Oválnej pracovni Bieleho domu trvalo vyše hodinu, čiže dlhšie, ako sa predpokladalo.

Nová fáza vzťahov

Pôvodne sa čakalo, že severokórejský vyslanec len odovzdá Trumpovi list od Kim Čong-una. Trump stretnutie po jeho skončení zhodnotil ako "veľmi dobré" a nadchádzajúci summit s Kimom označil za začiatok novej fázy vo vzťahoch oboch krajín. "Proces sa začne 12. júna v Singapure," oznámil. Odporúčame:
Kim Čong-un napísal Trumpovi list, do Bieleho domu ho prinesie severokórejská delegácia Čo presne je obsahom listu, ktorý Trumpovi poslal severokórejský vodca, sa stále nevie. Malo by ísť o odpoveď na list od Trumpa, ktorý americký prezident poslal severokórejskému vodcovi minulý týždeň. Práve v tomto liste mu oznámil, že summit USA - KĽDR sa ruší, čo odôvodnil "obrovským hnevom a otvoreným nepriateľstvom" v oficiálnych vyhláseniach Severnej Kórey. Po Trumpovom liste severokórejský režim takmer okamžite otočil a kritiku Južnej Kórey a Spojených štátov opäť vystriedali prívetivé vyhlásenia. Trump koncom minulého týždňa priznal, že jeho list Kimovi bol súčasťou premyslenej taktiky. "Všetci hrajú hry," povedal.

Viac k témam: Donald Trump, jadrové zbrane, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, mierové rozhovory, Severná Kórea, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Zrušenie summitu by bolo podľa Trumpa chybou, s Kim Čong-unom sa stretne v pôvodnom termíne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) - Nemecko, Francúzsko, Ukrajina a Rusko sa dohodli, že sa pokúsia opäť rozbehnúť mierové rozhovory v súvislosti so situáciou na východe Ukrajiny, ktoré sú už dlho na mŕtvom bode. Šéfovia diplomacií všetkých týchto štyroch krajín sa dohodli, že nové kolo mierových rokovaní začnú 11. júna v Berlíne. Počas návštevy Mariupoľa, provládnymi silami ovládaného strategického mesta na východe Ukrajiny, to v piatok v sprievode svojho ukrajinského rezortného kolegu Pavla Klimkina vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Odporúčame:
V Bezpečnostnej rade OSN padla ostrá výmena názorov, Rusko kritizovala Ukrajina, Poľsko aj USA V konflikte na východe Ukrajiny, v ktorom proti sebe stoja ukrajinská vláda a Ruskom výdatne podporovaní proruskí separatisti, prišlo od roku 2014 o život už viac ako 10 300 ľudí. Vo februári 2015 sa lídri Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska dohodli na rokovaní v Minsku na mierovom riešení situácie, obe strany konfliktu sa však aj odvtedy permanentne navzájom obviňujú z porušovania podmienok prímeria.

Viac k témam: Francúzsko, mierové rozhovory, Nemecko, Rusko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Začne sa nové kolo mierových rokovaní o konflikte na východe Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MUOTATHAL 1.júna (WebNoviny.sk) - V piatkových súťažiach v dlhom zjazde tímov na majstrovstvách sveta vo vodnom zjazde vo švajčiarskom mestečku Muotathal obsadilo trio kanoistov Ladislav Daník, Martin Medveď, Matej Beňuš 5. miesto. Odporúčame:
Aktualizované: Do semifinále majstrovstiev Európy v Prahe postúpilo 12 slovenských lodí, Martikán z II. kvalifikácie Medzi kajakármi skončili Andrej Málek, Alan Porubský a Alexander Sedláček na 10. priečke a tri posádky medzi deblkanoistami súťaž nedokončili. V sobotu sú na programe šprinty jednotlivcov.

Majstrovstvá sveta vo vodnom zjazde 

  • Muotathal (Švaj.) - piatok:
DLHÝ ZJAZD TÍMOV C1M: 1. Česko 13:14,88 min, 2. Nemecko +3,59 s, 3. Francúzsko +15,01, ... 5. Slovensko (Ladislav Daník, Martin Medveď, Matej Beňuš) +34,24 K1M: 1. Francúzsko 12:23,50 min, 2. Česko +0,07 s, 3. Nemecko +0,80, ... 10. Slovensko (Andrej Málek, Alan Porubský, Alexander Sedláček) +1:00,30 min C2M: 1. Francúzsko 12:42,23 min, 2. Česko +16,16 s, 3. Taliansko +1:15,02, ... Slovensko (Andrej Málek a Alexander Sedláček, Alan Porubský a Matej Beňuš, Martin Medveď a Ladislav Daník) nedokončili K1Ž: 1. Česko 13:09,49 min, 2. Francúzsko +9,06 s, 3. Švajčiarsko +21,87 C1Ž: 1. Česko 14:27,91 min, 2. Taliansko +16,36 s, 3. Francúzsko +20,38


Viac k témam: kanoistika, Ladislav Daník, majstrovstvá sveta vo vodnom zjazde, Martin Medveď, Matej Beňuš
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí kanoisti obsadili v dlhom zjazde na majstrovstvách sveta piate miesto © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

RÍM 1. júna (WebNoviny.sk) - Taliansky premiér Giuseppe Conte a ministri novej koaličnej vlády, ktorú vytvorili euroskeptické Hnutie piatich hviezd (M5S) a protiimigračná Liga Severu (LN), v piatok zložili prísahu.

Chcú zlepšiť život všetkých Talianov

Stalo sa tak počas ceremónie v prezidentskom Kvirinálskom paláci, ktorej predsedal prezident Sergio Mattarella. Slávnostné zloženie prísahy prvej populistickej vlády v západnej Európe tak ukončilo mesiace neistoty, s ktorými sa Taliansko potýkalo od marcových volieb. Odporúčame:
Taliansko bude mať novú populistickú vládu, premiérom sa stane politický nováčik Conte Conte, ktorý je univerzitným profesorom práva a na politickej scéne úplným nováčikom, počas ceremónie sľúbil, že jeho vláda bude "intenzívne pracovať na realizácii politických cieľov" koaličnej dohody, ako aj "s odhodlaním pracovať na zlepšení životov všetkých Talianov".

Zloženie vládneho kabinetu

Vládny kabinet má 18 ministrov, pričom na piatich z ministerských postov sú ženy. Líder Ligy Matteo Salvini je novým ministrom vnútra a vicepremiérom. Funkcia ďalšieho vicepremiéra a zároveň ministra práce a hospodárskeho rozvoja pripadla predsedovi Hnutia piatich hviezd Luigimu Di Maiovi. Ministrom financií sa stal ekonóm Giovanni Tria podporujúci spoločnú európsku menu. V piatok večer sa uskutoční prvé zasadnutie novej vlády, na budúci týždeň ju čaká hlasovanie o dôvere v parlamente. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky edition.cnn.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Giuseppe Conte, Hnutie piatich hviezd, Liga Severu, Luigi Di Maio, Matteo Salvini, Sergio Mattarella, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk - Nová talianska populistická vláda zložila prísahu, na piatich ministerských postoch sú ženy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) - Policajti z Košíc a vyjednávači zasahovali v banke v Krompachoch (okres Spišská Nová Vec), kde ozbrojený muž držal rukojemníčku. Ako informovala agentúru SITA košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, policajti prijali núdzový signál o lúpeži o 11:09. Na miesto okamžite vyslali policajné hliadky, ktoré zistili, že sa v budove banky nachádza ozbrojený muž, ktorý zadržiaval ako rukojemníčku pracovníčku banky. Odporúčame:
Dôchodkyňa naletela „doktorovi Moravcovi“ a prišla o stovky eur K rukojemníckej dráme prišiel aj pohotovostný policajný útvar na čele so skupinou vyjednávačov. Zákrokom policajtov sa podarilo oslobodiť dve ženy, ktoré sa nachádzali v banke. Tie neutrpeli žiadne zranenia, napriek tomu k nim privolali posttraumatický tím. Podozrivého 32-ročného muža zadržali a eskortovali na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru. Vec bude vyšetrovať odbor kriminálnej polície v Košiciach ako podozrenie z trestného činu brania rukojemníka, za ktorý hrozí páchateľovi v prípade dokázania viny väzenie na sedem až 12 rokov.

Viac k témam: krimi, Krompachy, Polícia SR, prepad banky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Ozbrojený muž držal rukojemníčku v banke v Krompachoch, políciu privolal núdzový signál o lúpeži © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PRAHA 1. mája (WebNoviny.sk) - Na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Prahe-Troji štartuje pod slovenskou vlajkou dovedna 15 lodí, no rodákov spod Tatier je v štartovom poli o čosi viac. Maďarsko medzi kajakármi aj kanoistami reprezentuje Marcel Potočný, v lotyšskej reprezentácii je Samuel Stanovský a v ženskom kajaku sa objavila vo švédskych farbách Monika Mitašíková.

Švédsky priateľ

Dvadsaťštyriročná žilinská rodáčka v Česku štartuje na svojom prvom seniorskom vrcholnom podujatí. "Cieľom v tejto sezóne je aspoň dvakrát sa dostať do semifinále. Zatiaľ som však spokojná," uviedla Mitašíková. Zaujímavý je príbeh, ako sa vlastne dostala k tomu, že reprezentuje severoeurópsku krajinu. "Našla som si priateľa Švéda a zhodou okolností vo Švédsku potrebovali solídnejšiu jazdkyňu, ktorá by mohla viesť ďalšie ženy v ich krajine. Vybrali si ma a ja som súhlasila. Za Švédsko oficiálne jazdím dva roky. V mojom prípade nešlo ani tak o konkurenciu ako o mentálnu stránku. Môžem sa viac uvoľniť a mám okolo seba ľudí, ktorí sa o nás starajú," pokračovala Mitašíková.

Horšie podmienky

Podmienky vo Švédsku podľa nej nie sú až také dobré ako na Slovensku. "Najmä finančné, pretože všetko si platíme sami. Jediná výhoda je, že je takmer isté, že človek bude štartovať na vrcholných podujatiach. Vo Švédsku zatiaľ kanál nie je. Pripravujem sa teda v Bratislave, kde žijem aj s priateľom. Odporúčame:
Aktualizované: Do semifinále majstrovstiev Európy v Prahe postúpilo 12 slovenských lodí, Martikán z II. kvalifikácie Tento rok však severne od Štokholmu otvoria nový kanál a teším sa, že budem môcť viac jazdiť aj tam. Je to výnimočný projekt, pretože ho stavajú z peňazí klubu a súkromníkov. Bude to kanál pre náš klub, je tam veľmi príjemné prostredie. Dúfam, že sa tam čoskoro uskutočnia aj väčšie preteky," prezradila Monika Mitašíková.

Snom olympiáda

Jej snom je prebojovať sa na OH 2020 v japonskom Tokiu. "Pokúsim sa tam dostať vo švédskych farbách, ale stále som srdcom Slovenka. Som vďačná Švédsku za šancu, ale reprezentujem aj Slovensko, seba a svoju rodinu," poznamenala Mitašíková a priblížila aj detailnejší pohľad na konkurenciu vo Švédsku, "máme jednu veľmi šikovnú slečnu, ale je po zranení a tento rok absentuje. Máme ešte mladé dievčatá, ktorým však pár rokov potrvá, kým sa dostanú na väčšie podujatia." Na Slovensku ľudia netušia, aký pohľad majú Švédi na vodný slalom. "Švédi vedia, čo to je. Dovolím si tvrdiť, že klub, za ktorý jazdím, je na svetovej úrovni. Všetci ľudia tam vedia, čo chcú a čo majú robiť. Pôjde to vpred, no výchova pretekárov trvá nejaký čas," prezradila športovkyňa, ktorá v minulosti reprezentovala Slovensko na vrcholných podujatiach juniorov i pretekárov do 23 rokov.

Viac k témam: Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome, Monika Mitašíková, vodný slalom
Zdroj: Webnoviny.sk - Mitašíková na majstrovstvách Európy reprezentuje švédske farby, srdcom je však stále Slovenka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

Londýn 1. júna (Webnoviny.sk) - V Británii sa zrútil systém platobnej siete asociácie Visa, čo spôsobilo problémy v transakciách po celom svete. Tento incident zabraňuje spracovaniu viacerých transakcií v Európe. Odporúčame:
Lekári neverili, že otrávení Skripaľovci útok novičokom prežijú "Žiadna z platobných kariet nie je používanejšia ako Visa," hrdo konštatuje oficiálna webová stránka asociácie. Visa incident aktuálne prešetruje a snaží sa prísť na dôvod zlyhania systému, pričom sa pokúsi problém vyriešiť v najkratšom možnom čase. Informácie pochádzajú z webovej stránky denníka The Sun.  

Viac k témam: platobná karta, Visa
Zdroj: Webnoviny.sk - Pád systému Visa spôsobil medzinárodný platobný chaos © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
O aktuálnej situácii vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) v piatok jeho šéf Jaroslav Rezník informoval ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD).

Zneužívanie témy politikmi

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Janka Burdová a hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková, generálny riaditeľ RTVS ministerku kultúry, pod ktorej rezort patria legislatívne aj médiá, ubezpečil, že napriek ohláseným výpovediam 12 interných zamestnancov a externých spolupracovníkov spravodajstva RTVS nie je jeho chod a ani jeho výroba nijako ohrozená a funguje v štandardnom režime. Stretnutie bolo podľa Burdovej „dlhšie plánované štandardné pracovné stretnutie“. Odporúčame:
Verejnoprávna televízia nepatrí jej riaditeľovi, Kiska rozoberal RTVS s ministerkou Laššákovou Rusnáková vo vyjadrení po stretnutí Rezníka s Laššákovou dodala, že „vedenie Sekcie spravodajstva a publicistiky ani vedenie RTVS nikdy redaktorom a editorom nezasahovalo do ich slobodnej tvorby spravodajských príspevkov a bude to tak aj naďalej“. Ako ďalej v tlačovom výstupe po stretnutí uviedla hovorkyňa MK SR, ministerka kultúry zdôraznila, „že považuje za neakceptovateľné, aby politici zasahovali do fungovania verejnoprávnej inštitúcie a zneužívali témy, ktoré sú vo výsostnej právomoci manažmentu RTVS“. Dodala, že generálny riaditeľ RTVS Laššákovú tiež informoval o pripravovanej jesennej vysielacej štruktúre a o napĺňaní zmluvy so štátom. Kancelária prezidenta SR vo štvrtok 31. mája informovala, že prezident telefonoval s ministerkou kultúry o situácii vo verejnoprávnom spravodajstve RTVS.

Telefonát s prezidentom

Urobil tak po tom, ako 12 pracovníkov spravodajstva RTVS, prevažne redaktorov televízneho spravodajstva, oznámilo, že k 31. máju podali výpovede, lebo nedokážu „v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz“. Ak sa podľa nich generálny riaditeľ Jaroslav Rezník „rozhodne odvolať manažment spravodajstva, sme ochotní sa dohodnúť na stiahnutí výpovedí“. Podľa hlavy štátu je hromadná výpoveď 12 redaktorov RTVS ďalšou zlou správou pre kvalitu verejnoprávneho spravodajstva. Podľa Andreja Kisku „je dôsledkom napätej situácie v RTVS, ktorá sa nezlepšuje, ale naopak, ešte zhoršuje“. Vyjadrenia odchádzajúcich redaktorov o neadekvátnom zasahovaní manažmentu do práce novinárov považuje prezident „za mimoriadne vážne". Preto o téme telefonoval s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Odporúčame:
Video: Z RTVS odchádza ďalších 12 redaktorov, výpoveď podala aj Kovačič Hanzelová (aktualizované) "Pýtal som sa jej, ako plánuje situáciu riešiť, ochrániť prácu novinárov v RTVS a kvalitu verejnoprávneho vysielania. Ministerka ma informovala, že sa v piatok stretne s riaditeľom RTVS. Som presvedčený, že situáciou by sa mala zaoberať vládna koalícia, príslušný parlamentný výbor a Rada RTVS, ktorú nemáme na to, aby budila zdanie nezávislosti, ale aby riešila problémy, keď sa manažment nedokáže spamätať sám," priblížil prezident.

Témou sa má zaoberať Rada RTVS

Ako pre agentúru SITA povedal predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) „pán prezident aj ako predstaviteľ opozície by si mal uvedomiť, že ako prvá sa týmto problémom zo zákona musí zaoberať Rada RTVS“. Rada sa situáciou podľa Jarjabka zaoberať bude a až potom, ak by rada v tomto smere nefungovala, bolo ohrozené vysielanie spravodajstva, by sa témou mali zaoberať ďalšie príslušné orgány.

Viac k témam: Andrej Kiska, Dušan Jarjabek, Jaroslav Rezník, Ľubica Laššáková, Ministerstvo kultúry SR, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Politici podľa Laššákovej tému RTVS zneužívajú, Rezník ju ubezpečil o štandardnej prevádzke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) - Rada Audiovizuálneho fondu (AVF) vyzýva poslancov NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), aby svoj návrh novely zákona o Audiovizuálnom fonde stiahli. Dôvodom podľa fondu je, že „návrh je odborne nepripravený a v dôsledkoch pre audiovizuálnu kultúru a priemysel môže byť deštruktívny až likvidačný“.

Negatívne dôsledky

Ak by totiž navrhované zmeny začali platiť v praxi, mohlo by to ohroziť „existenciu niektorých súčastí audiovizuálnej kultúry na Slovensku, ako aj k výrazne negatívne zasiahnuť do podnikateľského prostredia v celej oblasti audiovízie“. Toto konštatovanie podľa AVF potvrdzujú aj stanoviská predstaviteľov odbornej verejnosti, ktorí tiež od poslancov za SaS požadujú, aby svoj návrh stiahli. Návrh Renáty Kaščákovej a Jozefa Rajtára po jeho zverejnení kritizovali Asociácia nezávislých producentov, Slovenská filmová a televízna akadémia či Slovenská asociácia producentov v audiovízii. Agentúru SITA o stanovisku AVF k návrhu poslancov za SaS informoval v tlačovej správe manažér komunikácie AVF Andrej Obuch. Odporúčame:
Producent filmu o Štefánikovi odmieta podozrenia SaS, časový posun spôsobila výmena režiséra Podľa AVF by zrušenie podpory vývoja audiovizuálnych diel znemožnilo medzinárodnú spoluprácu slovenských tvorcov a producentov spojenú s čerpaním peňazí z európskych zdrojov, akými je fond Eurimages či program MEDIA. Zrušenie podpory na tvorbu scenárov zas negatívne zasiahne najmä filmových tvorcov a zlikviduje ich tvorivú nezávislosť.

Zánik filmových festivalov

Navrhované zrušenie podpory vývoja a súbežného financovania filmovej produkcie z prostriedkov AVF aj RTVS zas podľa AVF existenčne ohrozí niektoré dôležité oblasti audiovizuálnej tvorby a nezávislej produkcie, a to predovšetkým animovanú tvorbu pre deti či nezávislú dokumentárnu tvorbu. „Zrušenie opakovanej podpory z fondu poskytovanej na jeden projekt priamo znemožní podporu audiovizuálnych diel v celom ich ‚životnom cykle‘, teda od vývoja cez produkciu až po distribúciu a medzinárodnú prezentáciu. Pritom práve takáto podpora je základom stratégie audiovizuálnej kultúrnej politiky v celej Európskej únii,“ upozorňuje ďalej AVF. Fond ďalej pokračuje v kritike návrhu z dielne SaS a tvrdí, že navrhované zrušenie opakovanej podpory na jeden projekt v kombinácii so zákazom kombinácie podpory z fondu a z akýchkoľvek iných verejných zdrojov povedie „k zániku filmových festivalov či iných periodických projektov na Slovensku. Zmeny navrhované poslancami môžu viesť aj k zániku väčšiny jednosálových kín, ktoré sa práve vďaka opakovanej podpore z fondu vyhli existenčnej hrozbe pri prechode na digitálne technológie“.

Transparentná inštitúcia

„Vzhľadom na výrazne deštruktívny charakter poslaneckého návrhu zákona AVF vyzýva oboch poslancov za SaS, aby stiahli svoj návrh a vytvorili tak priestor pre ďalšiu korektnú, a najmä odbornú diskusiu o možných riešeniach, ktoré zabezpečia pokračovanie doterajšieho pozitívneho trendu vo vývoji slovenskej audiovizuálnej kultúry a priemyslu,“ dodáva sa v stanovisku AVF, ktoré prijala Rada AVF 29. mája na svojom mimoriadnom rokovaní o návrhu poslancov za SaS na novelu zákona o Audiovizuálnom fonde. Odporúčame:
Aktualizované: Sulíkova SaS žiada uvaliť väzbu na podnikateľa Mariána Kočnera Fond sa v ňom zároveň ohradzuje voči tvrdeniam poslancov, ktorí ho 25. mája na tlačovej besede označili za uzavretú štruktúru s neprehľadnými väzbami a s netransparentnými vnútornými predpismi a svojimi tvrdeniami poukázali na údajný klientelizmus v podpornej činnosti fondu. Oponuje, že od svojho vzniku je „transparentnou inštitúciou, zverejňuje všetky informácie o svojej podpornej činnosti, otvorene komunikuje s príslušnými orgánmi aj s odbornou verejnosťou a na základe toho efektívne rieši mnohé otázky rozvoja audiovizuálnej kultúry a priemyslu na Slovensku“.

Rad filmov, ktoré nevznikli

Stanovisko fondu k návrhu novely zákona o AVF podporujú aj skôr zverejnené vyjadrenia Asociácie nezávislých producentov (ANP), Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA), ktoré zastupujú väčšinu profesionálov v oblasti filmovej tvorby. Prezidentka asociácie Zuzana Mistríková v stanovisku Asociácie nezávislých producentov okrem iného konštatovala, že návrh „môže mať na produkciu filmov na Slovensku zásadne negatívny dopad“. Kritizovala návrh na zrušenie podpory vývoja filmových projektov a zákaz kombinácie verejných zdrojov určených pre produkciu. Upozornila, že bez peňazí na vývoj filmov „sa okrem iného nemajú slovenskí producenti šancu uchádzať o európske zdroje určené na vývoj svojich diel, ktoré Slovenská republika spolufinancuje“. Pripomenula, že i v životopisoch najlepších filmových režisérov, napríklad Miloša Formana, je celý rad projektov, ktoré vyvinuli a napokon nevznikli.

Nedostatočné informácie

„Nie je možné na Slovensku vyrobiť celovečerný film len z prostriedkov z Audiovizuálneho fondu a vlastných vkladov producentov. Upozorňujeme aj na skutočnosť, že RTVS má zo zákona povinnosť spolupracovať s nezávislými producentmi v SR na výrobe audiovizuálnych diel - t. j. kombinácia týchto zdrojov je nevyhnutná, pretože dielo vyprodukované len zo zdrojov televízie nie je nezávislou produkciou,“ konštatovala medzi iným ANP. Odporúčame:
Sulíkova SaS žiada nového policajného prezidenta Lučanského, aby doložil pôvod majetku Podľa Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) „navrhované zmeny naznačujú, že poslanci nemajú presné vedomosti o vzniku a distribúcii filmového diela, o štruktúre jeho financovania ani o medzinárodných kontextoch, do ktorých slovenskí tvorcovia vstupujú. Akceptácia ich návrhov by radikálnym spôsobom ochromila výrobu a distribúciu kinematografických diel na Slovensku, dokonca by znemožnila kooperáciu našich filmárov so zahraničím“. SFTA návrh okrem iného znepokojuje aj preto, „lebo môže zničiť niekoľkoročné snaženie tvorcov, producentov, pracovníkov Audiovizuálneho fondu i Ministerstva kultúry SR o resuscitáciu nášho audiovizuálneho priestoru. Trvalo viac ako 10 rokov, kým sa filmári spamätali z politických zásahov do slovenskej kinematografie, privatizácie jej materiálnej základne, deštrukcie RTVS a vytvorili funkčný systém podpory pôvodnej tvorby“. Akadémia v závere dodáva, že je jej ľúto, že „slovenská kinematografia, ale i verejnoprávna televízia je fackovacím panákom slovenských politikov“.

30 rokov dozadu

Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) k téme okrem vyššie spomínaných argumentov dodáva, že „na prvý pohľad miniatúrna úprava zákona, ktorý umožnil najprevratnejšiu zmenu v slovenskej kinematografii a prakticky v celej kultúre i umení po roku 1989“ môže „túto situáciu zmeniť, poslať slovenskú audiovizuálnu kultúru a umenie o 30 rokov dozadu“. SAPA ako člen najväčších organizácií producentov v Európe a ako člen FIAPF (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films, Medzinárodná federácia asociácií filmových producentov) konštatuje, že „takýmto opatrením by sme prekročili hranice kultúrnej Európy a stali sa rovnocennými partnermi napríklad rozvojovým krajinám zo stredu Afriky“. Poslanci NR SR za SaS Renáta Kaščáková a Jozef Rajtár prichádzajú na júnovú schôdzu parlamentu s návrhom novely zákona o Audiovizuálnom fonde. Ich cieľom je určiť pravidlo, že jeden projekt sa bude finančne podporovať iba z jedného miesta, kde sa bude aj dôsledne a efektívne kontrolovať. Navrhujú, aby predmetom podpory nemohol už byť vývoj diela, resp. scenár alebo iné slovesné dielo používané pre vytvorenie audiovizuálneho diela, ale iba dielo ako celok, od prípravy, až po distribúciu, pričom vývoj a scenár sa očakáva od žiadateľa o podporu ako vlastný vklad do projektu. Tiež chcú, aby jeden projekt ako celok mohol získať podporu iba raz a zároveň sa podpora neposkytovala na realizáciu projektov, ktoré už získali finančné prostriedky od iných subjektov verejnej správy.

Viac k témam: Asociácia nezávislých producentov, Audiovizuálny fond, Jozef Rajtár, Ministerstvo kultúry SR, Národná rada SR, Renáta Kaščáková, SaS Sloboda a Solidarita, Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA), Slovenská filmová a televízna akadémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Audiovizuálny fond aj producenti dôrazne odmietajú návrh SaS, je vraj neodborný a deštruktívny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) - Policajti z Košíc a vyjednávači zasahovali v banke v Krompachoch (okres Spišská Nová Vec), kde ozbrojený muž držal rukojemníčku. Ako informovala agentúru SITA košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, policajti prijali núdzový signál o lúpeži o 11:09. Na miesto okamžite vyslali policajné hliadky, ktoré zistili, že sa v budove banky nachádza ozbrojený muž, ktorý zadržiaval ako rukojemníčku pracovníčku banky. Odporúčame:
Dôchodkyňa naletela „doktorovi Moravcovi“ a prišla o stovky eur K rukojemníckej dráme prišiel aj pohotovostný policajný útvar na čele so skupinou vyjednávačov. Zákrokom policajtov sa podarilo oslobodiť dve ženy, ktoré sa nachádzali v banke. Tie neutrpeli žiadne zranenia, napriek tomu k nim privolali posttraumatický tím. Podozrivého 32-ročného muža zadržali a eskortovali na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru. Vec bude vyšetrovať odbor kriminálnej polície v Košiciach ako podozrenie z trestného činu brania rukojemníka, za ktorý hrozí páchateľovi v prípade dokázania viny väzenie na sedem až 12 rokov

Viac k témam: krimi, Krompachy, Polícia SR, prepad banky
Zdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojený muž držal rukojemníčku v banke v Krompachoch, políciu privolal núdzový signál o lúpeži © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner