25. jún 2018
Facebook

VEĽKÝ BIEL 10. júna (WebNoviny.sk) - Krajský dopravný inšpektorát Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave upozorňuje vodičov, že na železničnom priecestí v obci Veľký Biel momentálne nefungujú závory, ani výstražná svetelná a zvuková signalizácia, agentúru SITA informovala hovorkyňa KR PZ v Bratislave Veronika Slamková. Vodičov, ale aj chodcov a cyklistov žiada, aby pri vchádzaní a prejazde uvedeným železničným priecestím zvýšili svoju pozornosť a opatrnosť a cez priecestie prechádzali až potom, keď sa presvedčia, že tým neohrozia seba, ani iných účastníkov cestnej premávky a železničnej dopravy.

Viac k témam: bezpečnosť na cestách, Polícia SR, vlaky
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia upozorňuje na zvýšenú pozornosť vodičov, na priecestí vo Veľkom Bieli nefungujú závory © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Poľská vláda už nebude robiť žiadne ústupky spojené s obavami Európskej únie o zmenách v justičnom systéme krajiny. Premiérov spolupracovník Jacek Sasin v nedeľu uviedol, že Poľsko "vyčerpalo ústupky" a počká si na ďalšie kroky Európskej komisie. Tá predtým vyhlásila, že zmeny podkopávajú nezávislosť súdnictva. Komisia otvorila proces uvalenia sankcií na Varšavu a odporučila jej zlepšiť situáciu. Pravicová vláda už prijala niektoré z návrhov s tým, že ostatné by podkopali reformy, ktoré sú kľúčovou súčasťou vládnej politiky. Komisia však nepovažuje tieto kroky za dostačujúce.

Viac k témam: Európska komisia, Európska únia, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská vláda už viac nebude ustupovať Európskej únii, počká si na ďalšie kroky Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 10. júna (WebNoviny.sk) - Desaťtisíce ľudí z Baskicka vytvorili "živú reťaz" dlhú približne 200 kilometrov na podporu hlasovania o osamostatnení regiónu od Španielska. Protestujúci sa držali za ruky alebo boli spojení šálmi, pričom vytvorili reťaz spájajúcu mestá Donostia-San Sebastián, Bilbao a Vitoria-Gasteiz. Na niektorých šáloch mali napísané v baskičtine "je to v našich rukách". Odporúčame:
Baskická ETA oznámila koniec činnosti, španielske orgány budú separatistov naďalej stíhať Podľa organizátorov sa na akcii zúčastnilo 175-tisíc ľudí, vrátane baskických a katalánskych politikov a aktivistov. Tamojšia polícia nezverejnila žiadny oficiálny počet zúčastnených. Demonštrácia sa konala približne mesiac po tom, ako teroristická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) oznámila, že s definitívnou platnosťou končí svoju činnosť.

Zdroj: Webnoviny.sk - V Baskicku vytvorili 200-kilometrovú živú reťaz, žiadajú hlasovanie o osamostatnení regiónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Búrky s krúpami hrozia v pondelok v štyroch krajoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami pre Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj. Odporúčame:
Video: Silná búrka s krúpami veľkosti bejzbalovej loptičky napáchala stámiliónové škody S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 20 m/s (65 - 70 km/h). Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Výstrahy platia od 11:00 hod do 20:00.

Viac k témam: búrka, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensku opäť hrozia silné búrky, meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Členské štáty Európskej únie si budú musieť vyhradiť v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) po roku 2020 aspoň 2 % svojich národných pridelených prostriedkov na priame platby na podporu mladých poľnohospodárov.

Krajiny môžu slobodne vyčleniť väčšiu čiastku

Buď pôjde o podporu vo forme doplnkovej platby, okrem ich základnej podpory príjmu, alebo prostredníctvom grantov na inovácie v rezorte. Informovala o tom v tlačovej správe Európska komisia (EK). Krajiny budú môcť zároveň slobodne vyčleniť väčšiu čiastku na podporu mladých poľnohospodárov, ak zistia, že to potrebujú. Odporúčame:
Slovenskí farmári odmietajú návrh Európskej komisie, vyzývajú ministerku Matečnú na rokovania "Prilákanie mladých ľudí do poľnohospodárskeho odvetvia a pomoc pri vytváraní životaschopných podnikov je jednou z hlavných priorít novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020. Mladí poľnohospodári budú môcť v novej SPP využívať viacero opatrení, niektoré povinne, iné dobrovoľne," uviedla Európska komisia v stanovisku k novej SPP. Maximálna výška pomoci pre mladých poľnohospodárov a začínajúcich podnikateľov na vidieku sa v novej SPP zvýši až na 100 000 eur. "Strategický plán SPP v každej krajine bude musieť predložiť osobitnú stratégiu na prilákanie a podporu mladých poľnohospodárov vrátane toho, ako možno národnú a európsku podporu používať dôslednejšie a účinnejšie," ozrejmila Komisia.

Finančné nástroje na podporu pracovného kapitálu

Finančné prostriedky na rozvoj vidieka pre mladých farmárov sa podľa EK môžu použiť na podporu programov zameraných na zlepšenie prístupu k pôde a prevodu pôdy, ktoré sú tradične veľkou prekážkou pre mladých poľnohospodárov, ktorí sa zapájajú do tejto profesie. Tieto systémy by mohli podľa Komisie zahŕňať poľnohospodárske partnerstvá medzi generáciami poľnohospodárov, sprostredkovanie nákupu pozemkov, inovovať národné alebo regionálne organizácie, ktoré sa zaoberajú podporou a uľahčovaním porovnania služieb medzi mladými a starými poľnohospodári a iné. Odporúčame:
Spoločná poľnohospodárska politika je podľa SaS závažný dokument a žiada Matečnú o diskusiu Mladí poľnohospodári by v novej SPP mali aj naďalej profitovať z podpory investícií a transferu vedomostí, teda odbornej prípravy podporovanej fondmi na rozvoj vidieka. "Členské štáty budú môcť vytvoriť finančné nástroje na podporu pracovného kapitálu pre mladých poľnohospodárov, ktorí sa často stretávajú s veľkými ťažkosťami pri získavaní financií vzhľadom na vysoké investície a nízku návratnosť poľnohospodárskeho podniku v počiatočnej fáze. Komisia tiež posilní spoluprácu s Európskou investičnou bankou, aby sa poučila zo skúseností a osvedčených postupov týkajúcich sa osobitných schém pre mladých poľnohospodárov," dodala v stanovisku Európska komisia.

Viac k témam: Európska komisia (EK), farmári, financie, poľnohospodárstvo, Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločná poľnohospodárska politika podporí po roku 2020 najmä mladých farmárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

SINGAPUR 10. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pricestoval do Singapuru. Na vojenskom letisku Paya Lebar pristál v nedeľu o 20:21 tamojšieho času, pričom prišiel z Kanady, kde sa zúčastnil na samite krajín G7. Politik sa v utorok 12. júna na ostrove Sentosa stretne so severokórejským lídrom Kim Čong-unom, ktorý v nedeľu takisto pricestoval do krajiny. Odporúčame:
Trump po summite G7 kritizoval premiéra Trudeaua za falošné vyhlásenia k clám na oceľ Trump dúfa, že sa spolu dohodnú na ukončení severokórejského jadrového programu, i keď nedávno uviedol, že splnenie takéhoto cieľa bude zrejme vyžadovať viac stretnutí. Blížiaci sa samit bude zároveň prvým, ktorý sa bude konať medzi vodcom Severnej Kórey a úradujúcim americkým prezidentom. Kim Čong-un sa v nedeľu už stretol aj s premiérom, ktorým je Lee Hsien Loong. Trump s ním bude diskutovať v pondelok.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump pricestoval do Singapuru po účasti na summite G7 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Rezortu školstva najviac vyčítam nezvládnutú komunikáciu. Povedala to nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová v relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že na zlú komunikáciu upozorňovala už exministra školstva Petra Plavčana.

Zmeny treba vedieť vysvetliť

Ak máme školstvo postaviť pred zásadné zmeny, treba ich vedieť dobre vysvetliť. Nielen učiteľom, asociáciám a odborným organizáciám, ale širokej verejnosti. Prosila som, aby na ministerstve vytvorili komunikačnú stratégiu smerom k rodičom," vysvetlila Zimenová. Doplnila, že ak sa v Národnom programe rozvoja vzdelávania a výchovy opierame o fínsky model vzdelávania, tak tam sa reforma školstva realizovala za širokej podpory verejnosti a rozsiahlej komunikácie. Ministerka školstva Martina Lubyová argumentovala tým, že, „komunikačná stratégia sa vytvára po tom, ako je dokument hotový. Kým dokument nie je hotový, neviete čo treba komunikovať." Odporúčame:
Ministerka Lubyová predstavila donkichotský plán, národný program vzdelávania je pre SaS utópiou Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania má určiť smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. V materiáli je desať čiastkových cieľov a 105 opatrení. Tie sú rozpracované do Implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov. „Reformy v školstve sa nedajú robiť zo dňa na deň. Ak chceme dosiahnuť čakaný výsledok, musíme to rozplánovať na dlhšie obdobie. Akčný plán sa prelína cez tri funkčné obdobie vlády, preto je ťažké povedať, ako to bude v slovenskom školstve vyzerať o desať rokov," povedala šéfka rezortu školstva s tým, že budúce vlády budú musieť plniť akčné plány, ak nie, budú musieť vysvetliť, prečo od tohto plánu ustupujú. Podľa Lubyovej sa všetky politické sily sa zhodli na princípoch programu a dodala, „veď kto nie je napríklad za to, aby sa zdvihla inklúzia v našom výchovnom systéme? Nenájdete takú politickú stranu."

Slovenské školstvo trápia najviac tri indikátory

Čiastkovými cieľmi programu je dosiahnuť efektívne fungujúce regionálne a vysoké školstvo. Regionálne školstvo má v budúcnosti napríklad poskytovať kvalitnú výchovu a vzdelávanie, zabezpečovať učiteľom postavenie a ohodnotenie zodpovedajúce mimoriadnemu významu ich práce či poskytovať deťom a žiakom radosť zo získavania vedomostí a ich osobného rastu, ako i základ zdravého životného štýlu. Efektívne fungujúce vysoké školstvo musí spĺňať päť kritérií - poskytovať vysokoškolské vzdelávanie s kvalitou zodpovedajúcou medzinárodným štandardom, byť dostupné pre všetkých občanov, ktorí oň prejavia záujem a preukážu predpoklady na jeho úspešné absolvovanie, byť stálou súčasťou európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a európskeho výskumného priestoru, byť významnou súčasťou výskumného potenciálu Slovenska v oblasti základného výskumu a v oblasti aplikovaného výskumu a vývoj a významne prispievať k rozvoju národného hospodárstva, spoločnosti a regiónov Slovenska. Slovenské školstvo trápia najviac tri indikátory, a to zlé výsledky 15-ročných žiakov v medzinárodných testovaniach, nedostatočné vzdelávanie v rannom detstve a slabá účasť dospelých na celoživotnom vzdelávaní. Cieľom Národného programu rozvoja vzdelávania a výchovy je tieto ukazovatele zlepšiť. Program vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko, programového vyhlásenia vlády SR a správy o stave školstva, ktorá bola vypracovaná počas funkčného obdobia ministra školstva Dušana Čaploviča.

Viac k témam: Martina Lubyová, reformný dokument Učiace sa Slovensko, školstvo, Zuzana Zimenová
Zdroj: Webnoviny.sk - Reformy školstva sa podľa Lubyovej nedajú robiť zo dňa na deň, Zimenová jej vyčíta komunikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MADRID 10. júna (WebNoviny.sk) - Španielski záchranári zadržali 334 migrantov, ktorí sa snažili dostať sa do Európy cez Stredozemné more. Medzi nimi boli aj štyria mŕtvi. Odporúčame:
V Adenskom zálive sa prevrátila loď s migrantmi, desiatky z nich zomreli Hliadky zachytili od soboty do nedeľného rána deväť rôznych plavidiel pochádzajúcich z Afriky. V jednom člne, ktorý objavili v nedeľu ráno, bolo 49 utečencov, z toho štyria po smrti. Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa. Organizácia Spojených národov (OSN) uviedla, že tento rok sa v Stredozemnom mori utopilo už 785 utečencov. Počas prvých piatich mesiacov sa na pobrežie Európy podarilo dostať 27 482 migrantom, z toho 7614 prišlo do Španielska.

Viac k témam: migranti, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielski záchranári zadržali vyše tristo migrantov z Afriky, niekoľkí z nich zomreli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Parlamentná delegácia odcestuje v pondelok na dvojdňovú oficiálnu návštevu do Lotyšskej republiky. Predseda NR SR Andrej Danko bude rokovať s prezidentom Lotyšskej republiky Raimondsom Vejonisom, ako aj predsedníčkou Parlamentu Lotyšska Inarou Murniece. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková, súčasťou pracovnej cesty je aj slávnostné odovzdanie knižného daru Slovenskej republiky pre Lotyšskú národnú knižnicu, a to špeciálna edícia Prostonárodných slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského. Odporúčame:
Danko vystúpil s prejavom v srbskom parlamente, prijal ho aj prezident Vučič Na Slovensku vyšlo z tejto krásnej edície iba 500 kusov. „Chcem Lotyšskej národnej knižnici venovať dielo, ktoré je slovenským národným kultúrnym dedičstvom, pretože odráža stáročné skúsenosti našich predkov a zároveň zrkadlí život slovenského ľudu," vysvetlil výnimočnosť knihy predseda parlamentu Andrej Danko. Parlamentnú delegáciu čaká aj podpis Memoranda o porozumení medzi Národným ústavom detským chorôb v Bratislave a Detskou univerzitnou nemocnicou v Rige. V memorande si obe strany dohodnú spoluprácu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a aj sa dohodnú podmienky o zabezpečení cirkulácií lekárov vedecko-výskumnej činnosti.

Viac k témam: Andrej Danko, Lotyšsko, rozprávky
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Danko odcestuje do Lotyšska, kde odovzdá dar v podobe rozprávok od Dobšinského © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

DAVIE 10. júna (WebNoviny.sk) - V americkom meste Davie v štáte Florida zabil aligátor ženu, ktorá bola na prechádzke so psami. Tamojšie úrady v sobotu informovali, že telo obete vytiahli z jazera v Silver Lakes Rotary Nature Park. Štyridsaťsedemročnú Shizuku Matsuki videli naposledy nažive práve pri jazere. O niečo neskôr našli na brehu jej psy, ktoré štekali na vodnú hladinu. O niekoľko hodín neskôr vytiahli z jazera takmer štvormetrového aligátora, ktorý mal v žalúdku ľudskú ruku. Odporúčame:
Muža previezli do nemocnice so záchvatmi po uhryznutí štrkáčom Zástupcovia Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC) uviedli, že podľa predbežných výsledkov vyšetrovania Matsuki vtiahlo zviera do vody a usmrtilo. Aligátor poranil aj jedného zo psov. Noviny Miami Herald na základe výpovede suseda uviedli, že manžel obete nebol v čase útoku doma, no manželke hovoril, aby sa nezdržiavala pri jazere. Pôvodný článok: https://people.com/human-interest/florida-woman-arm-inside-alligator-dog-walk/

Viac k témam: aligátor, úmrtie, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Aligátor zabil ženu počas prechádzky so psami, telo obete vytiahli z jazera © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner