25. jún 2018
Facebook

BERLÍN 11. júna (WebNoviny.sk) - Mierové rozhovory v súvislosti so situáciou na východe Ukrajiny za účasti Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska, ktoré boli dlhšie na mŕtvom bode, sa pokúšajú v pondelok opäť naštartovať ministri zahraničných vecí všetkých týchto štyroch krajín na rokovaní v Berlíne. Pred večerným rokovaním politici pózovali fotografom, no k samotnému obsahu rozhovorov sa pred ich začiatkom žiadny z nich nevyjadril. Ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska Pavlo Klimkin, Sergej Lavrov, Heiko Maas a Jean-Yves Le Drian rokujú za zatvorenými dverami, novinári čakajú na prvé výstupy zo stretnutia. V konflikte na východe Ukrajiny, v ktorom proti sebe stoja ukrajinská vláda a Ruskom výdatne podporovaní proruskí separatisti, prišlo od roku 2014 o život už viac ako 10 300 ľudí. Vo februári 2015 sa lídri Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska dohodli na rokovaní v Minsku na mierovom riešení situácie, no obe strany konfliktu sa aj odvtedy permanentne navzájom obviňujú z porušovania podmienok prímeria.

Viac k témam: Rusko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - V Berlíne po dlhom čase pokračujú mierové rozhovory s Ruskom o situácii na východe Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa bude samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) do 23. júla listom informovať o vzniku, pokračovaní alebo zániku povinného poistenia. „Je preto zbytočné v týchto dňoch telefonovať a informovať sa o tejto záležitosti,“ upozornil riaditeľ odboru komunikácie Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Po prvý raz SZČO zaplatia poistné v uvedenej výške za júl do 8. augusta 2018. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že toto sa netýka tých SZČO, ktoré podávali daňové priznanie v predĺženej lehote. „Ak v roku 2017 presiahli zákonom stanovenú hranicu hrubého príjmu 5 472 eur, povinnosť platiť poistné im vznikne až od 1. októbra 2018,“ dodal Višváder. Tieto SZČO bude Sociálna poisťovňa informovať o výške poistného do 21. októbra 2018. Poistné potom bude prvýkrát splatné do 8. novembra 2018 za mesiac október. „Do doby, kým SZČO dostanú informáciu o presnej výške poistného, si každá samostatne zárobkovo činná osoba môže sama informatívne vypočítať vymeriavací základ na platenie poistného a tiež výšku mesačného poistného na kalkulačke na informatívny výpočet poistného uverejnenej na webovej stránke Sociálnej poisťovne,“ konštatoval Višváder.

Viac k témam: Sociálna poisťovňa, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa bude SZČO informovať o poistnom, informovať sa telefonicky je zbytočné © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

SINGAPUR 11. júna (WebNoviny.sk) - Hlavné rokovanie na americko-severokórejskom summite, ktorý sa uskutoční v utorok v Singapure, bude trvať 45 minút a zúčastnia sa na ňom iba prezident USA Donald Trump, severokórejský vodca Kim Čong-un a ich dvaja tlmočníci. Zvyšní členovia delegácií oboch krajín budú musieť čakať na neskoršie - ale nie už tak podstatné - rokovanie v širšom formáte a následný pracovný obed, na ktorom sa tiež zúčastnia kompletné delegácie. Odporúčame:
Trumpovi sa nedá veriť, varuje Irán severokórejského vodcu Kim Čong-una Ako píše agentúra Associated Press (AP), proti takémuto programu summitu protestuje viacero "veteránov americkej bezpečnostnej politiky", podľa ktorých existuje riziko, že ak na hlavnom rokovaní summitu budú prítomní iba Trump a Kim, môžu obaja neskôr interpretovať výsledky rozhovorov "po svojom". "Zvyšuje to obavy z toho, že po takomto monumentálnom rokovaní nebude takmer nikoho, kto by o ňom podal svedectvo," píše AP.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Stretnutie Trumpa a Kim Čong-una medzi štyrmi očami vyvoláva obavy, rozhovor môžu pochopiť rôzne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BARNSTABLE 11. júna (WebNoviny.sk) - Súd v americkom štáte Massachussets odsúdil v pondelok na doživotie bez možnosti prepustenia muža, ktorý vo februári minulého roku ubodal na smrť svoju ženu, vzápätí jej mŕtve telo odfotografoval a tieto snímky posielal svojim priateľom. Pripojil k nim text, v ktorom sa priznal k vražde a pýtal sa, či by sa niekto nemohol postarať o ich dve deti. Dcéra Mary a Christophera Fratantoniovcov mala v čase útoku šesť a ich syn dva roky, pričom minimálne syn bol dokázateľne aj svedkom vraždy, keďže sa nachádza na jednej z inkriminovaných fotografií. Páchateľ na súde argumentoval tým, že jeho nebohá žena bola "krutá, panovačná a márnotratná". Jeho obhajca sa pokúšal o zníženie trestu s odôvodnením, že páchateľ mal v čase útoku psychické problémy, súd však tieto tvrdenia neobmäkčili.

Viac k témam: krimi, USA, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž zabil ženu a jej fotky poslal priateľom, súd ho poslal do väzenia na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 11. júna (WebNoviny.sk) - Pri dopravnej nehode v Nemecku utrpelo ľahké zranenia deväť britských tínedžerov. Nehoda sa stala v pondelok ráno neďaleko mesta Vöhrenbach po tom, ako 90-ročný muž stratil kontrolu nad svojím automobilom a čelne narazil do doubledeckera, v ktorom sa viezlo 73 študentov vo veku od 13 do 15 rokov. Senior a jeden z vodičov autobusu utrpeli vážne zranenia. Zatiaľ nie je známe, prečo muž vrazil do autobusu.Viac k témam: dopravná nehoda, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pri nehode v Nemecku sa zranili britskí tínedžeri, 90-ročný muž stratil kontrolu nad vozidlom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Na účet banky si prilepšil zatiaľ neznámy zlodej, ktorý v noci z nedele na dnes poškodil bankomat v obci Pliešovce vo Zvolenskom okrese a odniesol si z neho hotovosť. Ako agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, zlodej sa vlámal do bankomatu na Námestí Slovenského národného povstania v Pliešovciach. Z bankomatu zabudovaného na priečelí obecnej budovy ukradol peniaze, polícia špecifikovať nebude, koľko vlamač z bankomatu vzal. V prípade sa začalo trestné stíhanie za zločin krádeže a prečin poškodzovania cudzej veci.

Viac k témam: bankomat, krimi, Polícia SR, zlodej
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Zlodej vykradol bankomat v Pliešovciach, polícia po ňom pátra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 11. júna (WebNoviny.sk) - Automobilka Jaguar Land Rover (JLR) plánuje presunúť od budúceho roka produkciu vozidiel SUV Land Rover Discovery z Birminghamu na Slovensko. Závod Solihull, kde sa vozidlá Discovery vyrábajú, sa použije na produkciu novej generácie modelov Range Rover, uviedla firma. Informuje o tom portál bbc.com. Spoločnosť upozornila, že v dôsledku presunu produkcie na Slovensko sa pravdepodobne zruší časť pracovných miest vo Veľkej Británii. Odporúčame:
V Nitre vyrastie japonská fabrika, investícia súvisí s príchodom automobilky Jaguar Land Rover "Potenciálna strata miest pre časť agentúrnych zamestnancov v Británii je ťažká, ale tvorí súčasť našej dlhodobej výrobnej stratégie, keďže globálne transformujeme naše podnikanie," uviedla vo vyhlásení firma JLR, ktorej majiteľom je indická skupina Tata Motors. Pôvodne spoločnosť JLR tvrdila, že výroba vozidla Discovery bude rozdelená medzi britský závod Solihull a Slovensko.

Viac k témam: Jaguar Land Rover, Jaguar Land Rover v Nitre
Zdroj: Webnoviny.sk - Jaguar plánuje presunúť výrobu Discovery na Slovensko, zruší pracovné miesta vo Veľkej Británii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

WASHINGTON 11. júna (WebNoviny.sk) - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankcie na ruské firmy a podnikateľov pre ich účasť na kybernetických útokoch. Ministerstvo financií USA v pondelok informovalo, že opatrenia prijalo proti piatim firmám a trom manažérom. Znamená to, že všetky aktíva týchto firiem, ktoré spadajú do americkej jurisdikcie, sa zmrazujú a Washington zakazuje Američanom, aby s nimi obchodovali. Rezort financií USA uviedol, že sankcie sú reakciou na viacero kybernetických útokov vrátane útoku na americkú energetickú sieť. K postihnutým ruským firmám patrí spoločnosť Digital Security a jej dcérske firmy ERPScan a Embedi, vedecký výskumný inštitút Kvant a firma Divetechnoservices. Podnikateľmi, proti ktorým sú americké sankcie namierené, sú Aleksander Ľvovič Tribun, Oleg Sergejevič Čirikov a Vladimir Jakovlevič Kaganskij. Všetci traja sú z firmy Divetechnoservices.

Viac k témam: Rusko, sankcie proti Rusku, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - USA uvalili sankcie na ruské firmy pre kybernetické útoky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Úrad vlády SR predstavil projekt obnovy kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Urobil tak na tlačovej konferencii spolu so zástupcami Združenia Národná kultúrna pamiatka (NKP) Rusovce s tým, že rekonštruovať sa bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník. Úrad vlády zároveň predložil na medzirezortné pripomienkové konanie Návrh na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu. Po ukončení konania predložia návrh na rokovanie vlády.

Zaplatí sa zo štátneho rozpočtu

Po schválení vládou vyhlási úrad vlády dve verejné obstarávania - jedno na poskytnutie služieb Arboristika a druhé na stavebné práce. Rekonštrukcia kaštieľa bude stáť takmer 55 miliónov eur, rekonštrukcia čeľadníka 17,5 milióna eur a park so záhradami asi 3,3 milióna eur. Úrad vlády ju chce zaplatiť zo štátneho rozpočtu, prípadne aj z grantov. Rekonštrukcia kaštieľa a areálu by mala byť hotová do roku 2023. Projekt rekonštrukcie kaštieľa zahŕňa komplexnú rekonštrukciu exteriérov aj fasád. V interiéri chcú zachovať a obnoviť všetky historické maľby, povrchy stien a stropov. Interiérový mobiliár reprezentačných priestorov bude nový. Výzdobu doplnia o originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea. Budovu čeľadníka, ktorá bude prístupná verejnosti, tiež komplexne zrekonštruujú. Pôvodné nádvorie zastrešia a verejnosť ho bude môcť využívať ako oddychový priestor a sobášnu sieň. Na prízemí bude komunitné centrum, múzeum a reštaurácia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Projekt obnovy kaštieľa v Rusovciach

Areál bude slúžiť verejnosti

Areál s parkom a záhradami bude tiež slúžiť verejnosti. Rekonštrukcia aj vďaka dobovým fotografiám vráti park do podoby, akú nadobudol počas vlastníctva Lónayovcov, teda po roku 1906. Počas rekonštrukcie obnovia zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, dva altánky a kamennú lavicu so stolom. Park vybavia novým systémom osvetlenia a osadia nové lavičky. Pribudne tiež detské ihrisko s pitnou fontánkou. Trávnikové plochy zrevitalizujú, úrad vlády uvažuje o výsadbe 114 stromov, 755 kríkov, vyše 17 000 trvaliek a viac ako 341 000 cibuľovín. Kaštieľ v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou a už roky chátra. Kaštieľ by po celkovej rekonštrukcii mal slúžiť na reprezentatívne účely a čeľadník by mal byť k dispozícii rôznym občianskym združeniam pôsobiacim na území Rusoviec, miestnemu úradu a verejnosti. Plánuje sa, že park bude po revitalizácii napojený na blízku cyklotrasu.

Viac k témam: kaštieľ v Rusovciach, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vláda predstavila projekt rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach, má byť hotová do roku 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Ekonomické záujmy nesmú byť nadradené nad ochranu životného prostredia. Zdôraznil to premiér Peter Pellegrini po stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom, s ktorým rokoval o prioritách envirorezortu na najbližšie dva roky. „Slovensko si bude musieť odpovedať na zásadnú otázku, či chce ochraňovať prírodné bohatstvo, ktoré má, alebo uprednostní podnikateľské aktivity a záujmy súkromných alebo dokonca aj štátnych vlastníkov lesov,“ vyhlásil premiér, ktorý sa podľa vlastných slov prikláňa k ochrane prírody a lesov. Pripomenul, že vláda bude ešte tento rok rokovať o novele zákona o ochrane prírody, ktorý „jasne povie, ako bude Slovensko narábať s chránenými lokalitami“.

Súboj dvoch názorových prúdov

V otázke, kto sa bude starať o najviac chránené oblasti, či enviro- alebo agrorezort, Pellegrini očakáva súboj dvoch ideológií a názorových prúdov, no dúfa, že Slovensko si vyberie tú správnu cestu. Pellegrini je podľa vlastných slov spokojný s doterajšou prácou ministerstva životného prostredia (MŽP). Ocenil prípravu strategického dokumentu Envirostratégia do roku 2030, ktorá dá odpoveď, čo všetko musí Slovensko urobiť pre zdravé životné prostredie. Vyzdvihol tiež snahy MŽP v oblasti ochrany zásob pitnej vody a ovzdušia ako aj kroky na obmedzenie skládkovania odpadov, v ktorom je Slovensko na chvoste EÚ. Minister Sólymos informoval, že envirorezort chce už na jeseň predložiť ďalšiu novelu zákona o odpadoch, ktorá zvýši poplatky za ukladanie odpadov na skládky. „Zvýšenie bude motivačné. Kto bude viac separovať, bude platiť menej,“ uviedol a v tejto súvislosti zdôraznil nevyhnutnosť envirovzdelávania.

Výmena nekvalitných vykurovacích zariadení

MŽP do budúcna plánuje pokračovať podľa ministra napríklad v sanácii environmentálnych záťaží, ktoré ohrozujú životné prostredie. Spomenul pritom bývalú chemickú skládku v bratislavskej Vrakuni, kde už envirorezort začal podľa nového zákona s vyvlastňovaním pozemkov, ktorých majitelia sa neboli ochotní dohodnúť, no ich pozemky sú na sanáciu záťaže potrebné. MŽP tiež plánuje nové protipovodňové opatrenia, pričom už vyčlenilo z eurofondov vyše 250-tisíc eur na opatrenia v Banskej Bystrici, Prešove či Košiciach. V rámci ochrany ovzdušia, ktoré negatívne ovplyvňuje najmä vykurovanie domácností nekvalitným palivom v nekvalitných kotloch, envirorezort už pripravuje výmenu týchto vykurovacích zariadení, a to najmä v najchudobnejších regiónoch Slovenska. „Už pracujeme na dotačnej schéme,“ vyhlásil Sólymos.

Viac k témam: László Sólymos, Ministerstvo životného prostredia SR, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikateľské záujmy nesmú byť nadradené ochrane prírody, premiér Pellegrini chce chrániť lesy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner