19. september 2018
Facebook

RÍM 13. júna (WebNoviny.sk) - Nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo Taliansku za utorňajšie vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že talianske odmietnutie lode Aquarius so stovkami utečencov bolo "cynické a nezodpovedné". Odporúčame:
Taliansko a Malta odmietli prijať záchrannú loď Aquarius so stovkami migrantov Salvini, šéf protiimigrantskej strany Liga, v prejave na pôde talianskeho parlamentu vyhlásil, že naopak Francúzsko si neplní povinnosti, ktoré mu v súvislosti s prijímaním utečencov vyplývajú z jeho záväzkov.

Sľuby Francúzska

Salvini pripomenul, že Francúzsko sa v roku 2015 zaviazalo, že v rámci relokácie utečencov medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ prijme 9 816 migrantov, no odvtedy ich prijalo len 640. "Takže žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať," vyhlásil Salvini. Šéf Ligy nebol jediným talianskym politikom, ktorý v stredu riešil Macronove utorňajšie vyhlásenie o údajnom talianskom cynizme. Talianske ministerstvo zahraničia si v tejto súvislosti predvolalo francúzskeho veľvyslanca a taliansky minister financií Giovanni Tria zrušil na stredu naplánovanú návštevu Francúzska a stretnutie so svojím francúzskym rezortným partnerom Brunom Le Maireom.

Pochválil ich Viktor Orbán

Loď Aquarius so 629 utečencami odmietlo cez víkend prijať nielen Taliansko, ale aj Malta, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že ju musí prijať tá druhá. Situáciu nakoniec vyriešilo až pondelňajšie rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď môže pristáť v španielskej Valencii. Odporúčame:
Konečne, vzdychol si premiér Orbán po rozhodnutí Talianska nevpustiť loď s migrantmi do prístavu Talianov za rozhodnutie loď odmietnuť v utorok pochválil maďarský premiér Viktor Orbán. Ako povedal, jeho prvotnou reakciou na túto informáciu bol povzdych "Konečne!". Podľa jeho slov bolo "také deprimujúce" celé roky počúvať, že morské hranice Európy nemožno chrániť, až "človek prakticky stratil chuť žiť".

Viac k témam: Afrika, Emmanuel Macron, Francúzsko, Matteo Salvini, migranti, Taliansko, utečenci, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Ochranu vôd a moderné pravidlá rybolovu prináša nový zákon o rybárstve z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý v stredu schválil parlament. Nový zákon zakazuje neetické praktiky pri love, posilňuje informovanosť rybárov o možnej kontaminácii rýb a upravuje pravidlá pri vodárenských nádržiach a podzemných vodách slúžiacich na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa na jeho príprave úzko spolupracovali s predstaviteľmi rybárskej obce na Slovensku. Zákon začne platiť od 1. januára 2019.

Zaoberajú sa aj ochranou zdravia rybárov

Nová legislatíva podľa envirorezortu podporí aj ochranu vôd na Slovensku, predovšetkým v oblastiach vodných nádrží a ich prítokov, ktoré slúžia na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Zavádza ustanovenie, ktoré umožňuje ministerstvu životného prostredia nastaviť podmienky tak, aby nebola ohrozená pitná voda. Podľa rezortu sa to týka napríklad používania chemicky upravovaných zmesí na vnadenie rýb. Pri využívaní rybárskych revírov pribudla možnosť vo verejnom záujme a pri opakovaných porušeniach pravidiel doterajším užívateľom dať revír do rúk správcu vodného toku. Ministerstvo životného prostredia sa zaoberá aj ochranou zdravia rybárov. Zákon umožňuje ministerstvu efektívnejšiu spoluprácu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR. Ak by veterinári objavili prekročenie limitných hodnôt chemických látok v rybách, obratom sa vydá zákaz konzumácie rýb ulovených v danej oblasti. Rybári o tom budú informovaní prostredníctvom rybárskych poriadkov a informačných tabúľ v revíre.

Úprava pravidiel pri rybárskych pretekoch

Nový zákon o rybárstve venuje podľa MŽP špeciálnu pozornosť lovu rýb, ktoré majú určitú mieru ochrany. Pri nich sa ministerstvo životného prostredia venovalo lovným praktikám, ktoré sú pri niektorých druhoch rýb ako pstruhy, hlavátka, zubáč považované rybárskou obcou za neetické. „Tieto opatrenia síce rešpektuje poctivá rybárska obec, no bohužiaľ, bolo nutné ich zaradiť aj do legislatívy,“ uviedol minister Sólymos. Odporúčame:
Úhyn rýb na toku Malého Dunaja nespôsobila čistiareň vo Vrakuni, tvrdia bratislavskí vodári Zákon o rybárstve ďalej odpovedá na aktuálne potreby rybárskej obce na Slovensku. Napríklad upravuje pravidlá organizácie bežných či športových rybárskych pretekov. Podľa platnej legislatívy nebolo takmer možné ani pri medzinárodných majstrovstvách zaistiť adekvátne podmienky, vymedziť priestor a zaistiť plynulý chod podujatí. Zákon zavádza aj pojmy, ktoré doteraz v zákone neboli, napríklad začiatok, prerušenie a ukončenie lovu, miesto lovu, osvetlenie miesta lovu, rybársky čln a ďalšie. Práve ich nedostatočná alebo žiadna definícia spôsobovala podľa MŽP veľké ťažkosti pri odhaľovaní porušovania platnej legislatívy.

Viac k témam: László Sólymos, Ministerstvo životného prostredia SR, Národná rada SR, ochrana, ryby, voda
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlament schválil zákon na ochranu vôd, nové pravidlá sa týkajú aj rybolovu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

GUATEMALA 13. júna (WebNoviny.sk) - Guatemalská štátna agentúra pre zvládanie prírodných katastrof obnovuje pátranie po obetiach výbuchu sopky Fuego. Hovorca agentúry David de León v stredu informoval, že záchranári sa vracajú do postihnutej oblasti. Pátranie guatemalské úrady prerušili minulý týždeň pre silný dážď a pokračovanie vulkanickej aktivity. Odporúčame:
Video: Činnosť sopky Fuego si vyžiadala opätovnú evakuáciu Príbuzní a priatelia nezvestných však pokračovali aj sami v pátraní v dedine San Miguel Los Lotes na úbočí sopky, ktorú erupcia zničila. Guatemalské úrady doteraz potvrdili 110 obetí sopky, ktorá vybuchla 3. júna. Približne 200 osôb však evidujú ako nezvestných.Viac k témam: Guatemala, sopka, sopka Fuego
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Obnovili pátranie po obetiach výbuchu sopky Fuego, nezvestných je takmer dvesto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 13. júna (WebNoviny.sk) - Hodnota digitálnej meny bitcoin oproti doláru klesla na štvormesačné minimum 6 370 USD. Kurz virtuálnej meny sa prepadol len niekoľko dní po tom, ako juhokórejská burza Coinrail informovala, že hackeri jej ukradli bitcoiny za viac ako 37 mil. USD. Išlo o takmer tretinu celkovej hodnoty virtuálnej meny, ktorá sa na burze nachádzala. Po tom, ako burza krádež oznámila, hodnota bitcoinu klesla o 500 USD v priebehu jednej hodiny a jej oslabovanie ďalej pokračovalo. Odporúčame:
Príjmy z kryptomien je potrebné zdaniť, upozorňuje ministerstvo financií Zníženiu hodnoty digitálnej meny predchádzala aj správa denníka Wall Street Journal o tom, že americký regulačný úrad požiadal burzy o poskytovanie údajov o obchodovaní, aby sa tým pomohlo vyšetrovaniu manipulácie s virtuálnou menou. Tieto správy vyvolali obavy a budúcnosť trhov s digitálnymi menami. David Jones z obchodovacej platformy Capital.com uviedol, že bitcoin je "klasickým prípadom ekonomickej bubliny". V minulom roku cena bitcoinu stúpla šesťnásobne a v decembri sa dostala na historicky najvyššiu úroveň 19 793 USD. (1 EUR = 1,1764 USD)

Viac k témam: bitcoin
Zdroj: Webnoviny.sk - Hodnota bitcoinu klesla na štvormesačné minimum, dôvodom útok hackerov aj správa Wall Street Journal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13 júna (WebNoviny.sk) - Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku prezident Andrej Kiska vo svojej správe o stave republiky poukázal aj na zanedbané zdravotníctvo či školstvo. Odporúčame:
Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky, s ktorou vystúpil v parlamente "Ale nenaznačil východiská. Nezmienil sa o tom, že potrebujeme pridať peniaze do zdravotníctva, ak ho chceme zlepšiť a zobrať ich inde. Ak chceme zlepšovať spoločenské prostredie, tak treba naznačiť východisko, ktoré ak prezident má, nech ho prinesie," povedal Paška s tým, že Kiska sa viac venoval kritike a menej sa pozeral na vlastné pôsobenie z minulosti. Odporúčame:
Kiska vo svojej správe o stave republiky v parlamente hovoril o vražde Kuciaka, ale venoval sa aj iným oblastiam Poslancovi Antonovi Hrnkovi (SNS) chýbala v prejave hlavy štátu sebareflexia. "Keď chce niekto kritizovať, musí mať aj právo na kritiku. V tej podobe ako ju predniesol, myslím si, že to boli len slová, slová, slová, nič len slová," odvetil na otázku, či prezident nemá právo na kritiku. Odporúčame:
Foto: Kotlebovci narušili prejav prezidenta Kisku v parlamente

Viac k témam: Andrej Kiska, Anton Hrnko, Jaroslav Paška, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Paškovi chýbali v Kiskovej správe východiská, Hrnko prejav označil len za slová a nič len slová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Situácia v slovenskom agrosektore je podľa prezidenta SR Andreja Kisku vážna, a preto je potrebné poľnohospodárom a farmárom v krajine venovať zvýšenú pozornosť. Stále platí, že život na vidieku nie je takým, akým by mal byť a štát farmárom nepomáha, hoci ho o to viackrát žiadali. Prezident Andrej Kiska to konštatoval v správe o stave Slovenskej republiky, ktorú predniesol v stredu v pléne NR SR.

Slovensko nie je sebestačné

„Roky zanedbávania problémov spôsobili, že štátne orgány zatvárajú oči pred vydieračskými praktikami v regiónoch, tolerujú vyhrážky a fyzické útoky, alebo sa dokonca stavajú na stranu agresorov. Tieto zlyhania štátu majú konkrétne obete. Sú nimi podvedení, zbití farmári, ktorí sa nedovolali svojich práv," uviedol Andrej Kiska. Odporúčame:
Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky, s ktorou vystúpil v parlamente Neblahé dôsledky v poľnohospodárstve vidno podľa prezidenta naprieč všetkými regiónmi. „Hoci je Slovensko prevažne vidiecka krajina, má nízku zamestnanosť v poľnohospodárstve. Farmy majú v európskom porovnaní veľké rozlohy, ale nízku produktivitu. Napriek pol miliarde eur, ktorá do poľnohospodárstva každoročne smeruje, nie je Slovensko sebestačné pri výrobe potravín. Vidiek nie je ani atraktívnym, ani perspektívnym miestom na život,“ pokračoval prezident.

Peniaze nemajú smerovať k špekulantom

Situácia v Poľnohospodárskej platobnej agentúre a Slovenskom pozemkovom fonde je podľa prezidenta taká závažná, že aj generálny prokurátor konštatoval, že štát pri vynucovaní práva zlyháva. „K podobným záverom došiel Najvyšší kontrolný úrad SR. Preto ma prekvapuje, že ani presvedčivé odhalenia nedokázali zmeniť status quo v týchto dvoch inštitúciách. Neviem, či je to ľahostajnosť, alebo je to úmysel,“ povedal prezident SR, ktorý negatívne hodnotil aj stagnáciu pri reštitučných konaniach v krajine. Odporúčame:
Bugár rešpektuje Kiskovo videnie problémov Slovenska, správu o stave republiky okomentoval aj Danko Andrej Kiska ďalej uviedol, že peniaze na rozvoj vidieka majú smerovať k tým, ktorí chcú produkovať, teda k veľkým farmám aj drobným farmárom, nie k špekulantom. „Existuje mnoho nástrojov ako špekulantov odhaliť. Len ich musíme začať využívať. Je načase peniaze použiť správne a zastaviť zväčšujúci sa rozdiel medzi viacerými dynamicky rozvíjajúcimi sa mestami a prevažne stagnujúcim zvyškom krajiny,“ dodal Andrej Kiska.

Odmietajú špinavé praktiky

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v reakcii na prejav prezidenta uviedla, že razantne odmieta špinavé praktiky v poľnohospodárstve, ktoré súvisia s netransparentným a nezákonným prideľovaním agrodotácií. Odporúčame:
Spoločná poľnohospodárska politika podporí po roku 2020 najmä mladých farmárov "Vždy sme sa dištancovali a vždy sa aj budeme dištancovať od takých podnikateľov, ktorí zneužívajú poľnohospodárske dotácie z európskych a národných zdrojov. Komora stojí za tými poľnohospodármi, ktorí čestne, zodpovedne a s pridanou hodnotou premieňajú poskytnuté finančné prostriedky, na ktoré majú nárok, na pestovanie poľnohospodárskych plodín, rozvoj živočíšnej výroby, výrobu slovenských potravín zo slovenských surovín a starostlivosť o vidiecku krajinu,“ uviedla v reakcii hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Zároveň vyzvala, aby sa poľnohospodárstvo všeobecne nespájalo s podvodmi a mafiánskymi praktikami, pretože v odvetví pôsobí celý rad čestne podnikajúcich poľnohospodárov, ktorí dotácie premieňajú na prácu.

Viac k témam: Andrej Kiska, Národná rada SR, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska v prejave upozornil aj na vážnu situáciu v poľnohospodárstve, štát podľa neho zlyháva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KODAŇ 13. júna (WebNoviny.sk) - Dvaja poslanci nórskeho parlamentu v stredu navrhli na Nobelovu cenu za mier amerického prezidenta Donalda Trumpa. Odporúčame:
Severná Kórea už nepredstavuje jadrovú hrozbu, vyhlásil Donald Trump po summite s Kim Čong-Unom Podľa Christiana Tybringa-Gjeddeho a Pera-Willyho Amundsena, poslancov za nórsku libertariánsku Stranu pokroku, by si americký prezident toto prestížne ocenenie zaslúžil v súvislosti s mierovými rokovaniami so Severnou Kóreou, ktoré nateraz vyvrcholili tohtotýždňovým summitom so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure. Trump podľa dvoch nórskych navrhovateľov "podnikol rozhodný a odvážny krok smerom k odzbrojeniu, mieru a zmiereniu medzi Severnou a Južnou Kóreou".

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Nobelova cena, Nobelova cena za mier, Severná Kórea, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Nobelovu cenu za mier navrhli amerického prezidenta Donalda Trumpa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Exminister kultúry a poslanec za Smer-SD Marek Maďarič vníma správu prezidenta Andreja Kisku o stave republiky tak, že ju podal z negatívneho pohľadu a pripomenul to podstatné, čo sa na Slovensku udialo.

Maďaričovi sa zdala správa neúplná

"S viacerými charakteristikami súhlasím. Na druhej strane sa mi zdalo, že správa bola neúplná, že nežijeme len v tak negatívnom svete. Ale je to právo pána prezidenta," vyhlásil Maďarič. Odporúčame:
Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky, s ktorou vystúpil v parlamente Prečo počas vystúpenia Kisku nesedel v pléne predseda Smeru-SD poslanec Robert Fico a Robert Kaliňák, ako aj ďalší poslanci za Smer-SD, to Maďarič nevie. Na otázku, či poslanecký klub Smer-SD dostal pokyn, aby sa v pléne počas vystúpenia prezidenta nezúčastnil, Maďarič odpovedal, že o žiadnom pokyne nevie.

Kauza zubára z Popradu

Poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD) v reakcii na prejav prezidenta povedal, že to nebol vyvážený prejav štátnika. Odporúčame:
Kiska vo svojej správe o stave republiky v parlamente hovoril o vražde Kuciaka, ale venoval sa aj iným oblastiam "Skôr mi to v niektorých pasážach pripadalo ako prejav predsedu opozičnej strany, na ktorú sa pravdepodobne pán prezident pripravuje. Myslím si, že tam bolo príliš veľa kritiky na spôsob vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka, príliš veľa pozornosti bolo venovanej týmto udalostiam," povedal s tým, že tá kritika nie je absolútne na mieste. Odporúčame:
Foto: Kotlebovci narušili prejav prezidenta Kisku v parlamente "V prípade, že pán prezident hovoril o majetkových kauzách, ktoré sú problémom, tak zjavne by som asi v niektorých pasážach bol opatrnejší, lebo medzi majetkové kauzy považujem aj kauzu zubára z Popradu," uviedol Petrák. Myslí si, že prejavy nedôvery verejnosti voči politikom živí opozícia a tento proces je podľa neho zameraný na škandalizovanie za každú cenu.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ľubomír Petrák, Marek Maďarič, Národná rada SR, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďaričovi sa zdala Kiskova správa neúplná, Petrák v reakcii spomenul kauzu zubára z Popradu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Poslanec Martin Fedor (Most-Híd) označil prejav prezidenta Andreja Kisku v NR SR o stave SR ako potrebný pre spoločnosť. Odporúčame:
Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky, s ktorou vystúpil v parlamente Ako uviedol, sám tiež dlhodobo hovorí o nevyhnutných systémových zmenách v polícii a čaká na návrhy vlády. "Je to potrebné, aby nedôvera ďalej nerozkladala spoločnosť," povedal Fedor. Zároveň očakával, že prezident bude hovoriť o európskej a zahraničnej politike, keďže v tej panuje v našej spoločnosti tiež zmätok v mysliach ľudí aj politikov, či už koaličných alebo opozičných. Odporúčame:
Foto: Kotlebovci narušili prejav prezidenta Kisku v parlamente "Tu by zásadné vyjadrenia prezidenta boli namieste. Napriek tomu si myslím, že pán prezident predstavuje nádej pre nemálo ľudí, ktorí na Slovensku očakávajú racionálnu, normálnu a slušnú politiku," dodal Fedor.    

Viac k témam: Andrej Kiska, Martin Fedor, Most-Híd, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prejav Kisku je potrebný pre spoločnosť, podľa Fedora prezident predstavuje nádej pre ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Prejav prezidenta Andreja Kisku bol ako prejav opozičného politika. Povedal to v stredu predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý v mene strany Smer-SD vyslovil stanovisko k vystúpeniu prezidenta. "V roku 2014, keď boli prezidentské voľby, som povedal, že Andrej Kiska bude opozičný politik a dnes môžem oprávnene skonštatovať, že jeho vystúpenie bolo presne ako vystúpenie opozičného politika. Žiadna vízia, len samá kritika," povedal Fico.

Vážne podozrenia spojené s Kiskom

Pripomenul, že Kiska pred mesiacmi hovoril, že Slovensko je úspešná krajina a zrazu je pre neho Slovensko čierna diera, ktorá nemá žiadnu perspektívu. "My sme očakávali, že vo svojom vystúpení použije aj mieru sebareflexie," dodal Fico. Odporúčame:
Kiska vo svojej správe o stave republiky v parlamente hovoril o vražde Kuciaka, ale venoval sa aj iným oblastiam Povedal, že ak niekto hovorí o právnom štáte, o dôvere ľudí v štát, v súdy, políciu a prokuratúru, musí sa vyrovnať s vážnymi podozreniami, ktoré sú spojené s jeho menom. Odporúčame:
Správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky, s ktorou vystúpil v parlamente "Prezident mal niečo povedať o tom, ako pripravil ľudí v 48 bytoch v Kysuckom Novom Meste o bývanie, mal povedať o tom, ako pripravil o pozemok zubára doktora Franca, mal porozprávať o tom, ako financoval prezidentskú kampaň," vymenoval Fico podozrenia, ktoré podľa neho prezidenta neoprávňujú k tomu, aby hovoril o slušných ľuďoch a slušnom Slovensku.

Smer-SD príde s novým návrhom

Podľa expremiéra Kiska zneužíva funkciu prezidenta na stranícke účely a obišiel všetky pozitívne veci v ekonomike a sociálnej sfére. "Prečítal to, čo mu napísali," dodal Fico. Odporúčame:
Foto: Kotlebovci narušili prejav prezidenta Kisku v parlamente Pre Smer-SD je stredajšie vystúpenie Kisku podľa Fica ponaučením. Preto je pravdepodobné, že čoskoro príde s návrhom, podľa ktorého každý, kto bude kandidovať za prezidenta, bude zbavený bankového, daňového a obchodného tajomstva. "Nový prezident nebude čeliť takýmto vážnym podozreniam, po ktorých mal prezident Kiska dávno odstúpiť z funkcie," dodal Fico. Zároveň odpovedal na otázku, prečo počas vystúpenia nebol prítomný v rokovacej sále. Ako uviedol, prejav si vypočul v televízii v priestoroch parlamentu. "Tam je to objektívnejšie," uviedol.

Viac k témam: Andrej Kiska, Národná rada SR, Robert Fico, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico vysvetlil, prečo počas prejavu Kisku v parlamente nesedel v rokovacej sále © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner