25. jún 2018
Facebook

ATÉNY 14. júna (WebNoviny.sk) - Predseda najsilnejšej gréckej opozičnej strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis vo štvrtok oznámil, že večer podá v parlamente návrh na hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Alexisovi Tsiprasovi. Mitsotakisa nahnevala dohoda o novom názve Macedónska, ktorú Tsipras dosiahol v utorok s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom. Kompromisný nový názov Macedónska sa nepáči nacionalistom na jednej ani druhej strane a vlády oboch krajín sa tak dostali pod ostrú paľbu zo strany opozičných strán.

Hlasovanie bude napínavé

"Mám povinnosť voči gréckemu ľudu pokúsiť sa zabrániť krádeži budúcnosti našej krajiny prostredníctvom dohody, ktorá zrádza naše národné záujmy," vyhlásil grécky opozičný líder Mitsotakis. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Tsiprasovi bude zrejme poriadne napínavé, keďže jeho vláda má v 300-člennom parlamente len 154 kresiel. Odporúčame:
Grécko viac nebude bojkotovať vstup Macedónska do NATO, o novom názve rozhodne referendum Navyše, s dohodou s Macedónskom nesúhlasí ani Tsiprasov koaličný partner, strana Nezávislí Gréci vedená ministrom obrany Panosom Kammenosom. Ten už v utorok oznámil, že jeho strana bude v parlamente hlasovať proti dohode a Tsipras si bude musieť hľadať podporu v radoch opozície. Podľa agentúry AP však nie je isté, či Kammenos svoj názor nakoniec nezmení, ak bude hlasovanie o dohode s Macedónskom spojené aj s hlasovaním o dôvere vláde.

Podpísanie zmluvy

Ratifikácia dohody medzi Macedónskom a Gréckom sa komplikuje aj na macedónskej strane, kde ju odmieta podpísať prezident Gjorge Ivanov. Napriek odporu zo strany prezidenta však jeho zamietavé stanovisko prijatie zmluvy iba spomalí, ale neznemožní. Zmluvu s Gréckom by už cez víkend mal podpísať macedónsky minister zahraničných vecí, následne o nej bude hlasovať parlament, a keď ju schváli, čo sa predpokladá, dokument pôjde na podpis prezidentovi. Ak ju prezident nepodpíše, zmluva sa vráti ešte raz do parlamentu, a ak ju ten opäť schváli, prezident už nemá na výber a musí zmluvu podpísať.

Nový názov Macedónska

Podľa dohody, ktorú ohlásili v utorok premiéri oboch krajín Zoran Zaev a Alexis Tsipras, sa Macedónsko bude po novom volať Republika Severné Macedónsko. Nový názov bude krajina používať doma aj v zahraničí a súčasťou dohody je aj to, že ho zanesie aj do svojej ústavy. Ak sa dohodu podarí zrealizovať, skončí sa tak už 27 rokov trvajúci spor medzi oboma krajinami. Odporúčame:
Macedónsko sa s Gréckom dohodlo na novom názve, premenuje sa na Republiku Severné Macedónsko Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že rovnako sa volá aj jeden z gréckych regiónov. Gréci sa navyše obávali, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť na grécky región rovnakého názvu územné nároky a tiež by sa mohla snažiť si "sprivatizovať" odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Viac k témam: Alexis Tsipras, Gjorge Ivanov, grécko, Macedónsko, Zoran Zaev
Zdroj: Webnoviny.sk - Nový názov Macedónska vyvolal v gréckej vláde rozruch, opozícia navrhuje odvolať premiéra Tsiprasa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MADRID 14. júna (WebNoviny.sk) - Španielsko očakáva príchod lodí s 629 utečencami, ktorých osud sa stal v posledných dňoch predmetom sporu medzi viacerými európskymi krajinami, až v nedeľu ráno. Vo štvrtok to oznámila španielska vicepremiérka Carmen Calvo, ktorá už je vo Valencii, kam majú lode doplávať, a koordinuje tam opatrenia na nedeľu. Časové zdržanie je podľa nej spôsobené tým, že v Stredozemnom mori panuje zlé počasie, a tak sa lode museli nakoniec vydať do Valencie inou, o niečo dlhšou trasou.

Prijímanie lodí v určitých intervaloch

K lodi Aquarius, ktorá patrí humanitárnej organizácii SOS Méditerranée, sa medzičasom pripojili dve ďalšie lode, ktoré vyslala na pomoc talianska vláda. Podľa Carmen Calvo budú Španieli prijímať jednotlivé lode v niekoľkohodinových rozostupoch, čím chce španielska vláda zabezpečiť, aby sa všetkým pasažierom dostalo adekvátnej starostlivosti. Odporúčame:
Taliansko a Malta odmietli prijať záchrannú loď Aquarius so stovkami migrantov Pri každom jednom príchodzom španielske úrady podľa nej posúdia separátne, či spĺňa podmienky na udelenie azylu, alebo nie. Prípad lode Aquarius vyvolal cez víkend menšiu diplomatickú roztržku najmä medzi Talianskom a Maltou, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že loď musí prijať tá druhá. Situáciu nakoniec vyriešilo až pondelňajšie rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď môže pristáť vo Valencii.

Zhoršené vzťahy Talianska a Francúzska

Kauza zhoršila aj vzťahy medzi Talianskom a Francúzskom, najmä po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok obvinil Taliansko, že sa v tomto prípade zachovalo "cynicky a nezodpovedne". Odporúčame:
Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini Taliansko vzápätí Macrona vyzvalo, aby sa ospravedlnil, a nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini obvinil Francúzsko, že je to naopak ono, ktoré si neplní povinnosti v súvislosti s prijímaním utečencov. "Žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať," odkázal do Paríža Salvini.

Viac k témam: Francúzsko, Malta, Matteo Salvini, migranti, Španielsko, Taliansko, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Príchod lodí do Španielska s vyše šesťsto utečencami sa pre zlé počasie oneskorí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Newyorská generálna prokurátorka Barbara Underwood oznámila, že žaluje Trumpovu nadáciu, prezidenta Donalda Trumpa i jeho deti Ivanku, Erica a Donalda Jr. Dôvodom je "rozsiahle a neustále" protiprávne konanie, ktorého sa prostredníctvom charitatívnej nadácie dopúšťajú. Podľa Underwood bola nadácia zapojená do "protiprávnej politickej koordinácie" zameranej na ovplyvnenie prezidentských volieb v roku 2016.

Podpora Trumpovej prezidentskej kampane

Underwood vo štvrtok uviedla, že Trump nezákonne nariadil nadácii, aby poskytla podporu jeho prezidentskej kampani, a to použitím jej mena a financiami, ktoré vyzbierala na propagovanie kampane. Odporúčame:
Spojené štáty neuvoľnia sankcie voči Severnej Kórei pokiaľ krajina nesplní zásadnú podmienku V žalobe sa uvádza, že nadácia zaplatila 100 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči Trumpovmu rezortu Mar-A-Lago, 158 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči jednému z jeho golfových klubov a ďalších 10 000 na kúpu obrazu Trumpa, ktorý vyvesili v ďalšom z golfových klubov. Podľa vyhlásenia je práve kúpa maľby príkladom jednej "z najmenej piatich sebazvýhodňovacích transakcií", ktoré porušujú daňové predpisy neziskových organizácií.

Úbohí newyorskí demokrati

Cieľom žaloby, ktorá je výsledkom dvojročného vyšetrovania, je zrušenie nadácie. Požaduje tiež, aby prezident nemohol pôsobiť ako riaditeľ v akejkoľvek newyorskej neziskovej organizácii po dobu desiatich rokov, a podobné zákazy požaduje aj pre jeho deti, ktoré sú členmi rady nadácie. New York okrem toho žiada odškodné 2,8 milióna dolárov (v prepočte takmer 2,4 milióna eur). Odporúčame:
Na Nobelovu cenu za mier navrhli amerického prezidenta Donalda Trumpa Trump s reakciou na žalobu nenechal na seba dlho čakať. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter sa vyjadril, že "úbohí newyorskí demokrati" robia "všetko, čo môžu", aby ho žalovali za nadáciu, ktorá "prijala 18 800 000 dolárov a rozdala charite viac peňazí ako prijala, 19 200 000 dolárov". "Tento prípad neurovnám!" dodal Trump. Trumpova nadácia vydala v súvislosti so žalobou stanovisko, v ktorom poprela všetky obvinenia, a obvinila generálnu prokurátorku zo zadržiavania jej 1,7 milióna dolárov v zostávajúcich fondoch ako "rukojemníkov pre politický zisk"

Viac k témam: Donald Trump, Donald Trump mladší, Ivanka Trumpová, nadácia, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - New York žaluje Trumpovu nadáciu za podporu jeho kampane, voči obvineniam sa ostro ohradil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Tretí deň rokovania 33. schôdze parlament ukončilo rokovanie o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek. Návrh predložili poslanci za koaličnú stranu Smer-SD, ktorej poslanci vložili do návrhu aj ustanovenia o minimálnej mzde.

Hlasovala iba hŕstka zákonodárcov

V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že "každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda". Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy návrh ústavného zákona ponecháva na obyčajný zákon. O návrhu ústavného zákona rokovala iba hŕstka zákonodarcov. Strana SaS považuje ústavné ohraničovanie veku odchodu do dôchodku za čistý populizmus. Uviedol to poslanec Eugen Jurzyca vo svojom vystúpení v pléne. Odporúčame:
Kiska v prejave upozornil aj na vážnu situáciu v poľnohospodárstve, štát podľa neho zlyháva Poslanec Ondrej Dostál (SaS) poukázal na to, že v sále sedí minimum poslancov. Väčšina po hlasovaní po sedemnástej hodine rokovaciu sálu opustila. Podľa neho je to dôležitý návrh, o ktorom sa má hovoriť v snemovni a nie iba na tlačových besedách. "Tento návrh je deklarovanie niečoho bez ohľadu na dôsledky," vyhlásil Dostál. Podľa neho to, že sa minimálna mzda dostane do ústavy, nič nezmení. O návrhu diskutovali iba štyria poslanci.

Účasť bude zrejme nízka

V piatok poslanci pokračujú v rokovaní, dá sa však predpokladať, že účasť poslancov bude v snemovni nízka, keďže o návrhoch zákonov hlasovať nebudú. Pred poslancov ráno predstúpi námestník generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky so Správou generálneho prokurátora Slovenskej republiky o činnosti prokuratúry v roku 2017 a poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v Slovenskej republike. Odporúčame:
Fico vysvetlil, prečo počas prejavu Kisku v parlamente nesedel v rokovacej sále Po ňom si poslanci vypočujú Správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatky Úradu špeciálnej prokuratúry o stave zákonnosti za rok 2017. Po týchto správach poslancov čaká rokovanie v druhom čítaní o návrhu novely katastrálneho zákona z dielne ministerstva pôdohospodárstva.

Viac k témam: dôchodkový vek, Eugen Jurzyca, Národná rada SR, Ondrej Dostál, rokovanie NR SR, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, Ústava SR, vek odchodu do dôchodku
Zdroj: Webnoviny.sk - Hŕstka poslancov rokovala o dôchodkovom strope, SaS považuje návrh za čistý populizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Traja policajti a dobrovoľný hasič chytili zhruba po mesiaci kenguru, ktorá ušla z ohrady penziónu v českom meste Velké Hamry a potulovala sa v Jizerských horách pod vrchom Černá Studnice. Exotické zviera dolapili s pomocou jeho majiteľa a jeho známeho. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Návštevníci nechali otvorené vrátka

"Chovám ju kvôli deťom v ohrade spolu s ovečkami a s poníkmi. Asi pred mesiacom som do ohrady pustil rodičov s deťmi, aby mohli pohladkať poníky. Keď odchádzali, nepochopiteľne nechali otvorené vrátka. Ovce ušli a kengura sa vydala za nimi, narozdiel od oviec, sa nám ju však nepodarilo chytiť," vyjadril sa majiteľ Penzionu Berany Roman Marciš. Kengura, ktorá sa volá Skippy, má rok a pol a váži už takmer 20 kilogramov. Odporúčame:
Prezident Kiska podpísal zákon, ktorý definuje zviera ako cítiacu bytosť, a nie vec Kenguru počas uplynulého mesiaca ľudia niekoľkokrát zahliadli, no nikomu sa nepodarilo priviesť ju naspať do ohrady k penziónu. "V Jizerských horách mohla kengura na jar bez problémov prežiť. Patrí medzi bylinožravce a potrava jej vo voľnej prírode nechýbala," uviedla veterinárka Klára Pospíšilová z Velkých Hamrov.

Chytiť kenguru bola veľká drina

Celý stredajší odchyt kengury bez zbraní nakoniec trval hodinu. "Oznámenie prijali policajti z Tanvaldu v stredu o štvrť na deväť. Kenguru chytili 16 minút po deviatej," uviedla jablonecká policajná hovorkyňa Dagmar Sochorová. Majiteľ zvieraťa nešetril chválou na policajtov ani na dobrovoľného hasiča, ktorý im pomáhal. "Som nadšený z ich prístupu, milo ma prekvapili. Chytiť Skippyho nebola žiadna sranda, ale veľká drina," uviedol. Podľa riaditeľa libereckej zoo Davida Nejedla nie sú kengury v domácich chovoch v Česku vzácnosťou. Ďalšia kengura na úteku sa napríklad v súčasnosti pohybuje v okolí Hradca Králové.

Viac k témam: Česko, hasiči, kengura, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - V Česku sa podarilo po takmer mesiaci chytiť zatúlanú kenguru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Slovenské hospodárstvo prichádza vplyvom falšovania rôznych výrobkov o 600 mil. eur ročne. Vyplýva to zo správy Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), o ktorej informovala slovenská finančná správa. Úrad skúmal posledných päť rokov hospodárske náklady spojené s falšovaním v odvetviach, ktoré sú voči porušovaniu práv duševného vlastníctva najviac zraniteľné. Odporúčame:
Foto: Colníci zaistili falošnú športovú obuv, ktorú následne zlikvidovali Ide o kozmetiku a prípravky starostlivosti o telo, odevy, obuv, športový tovar, hračky, šperky a hodinky, kabelky a batožina, hudobné nahrávky, liehoviny a vína, lieky, pesticídy, smartfóny, batérie a pneumatiky.

Výrobcovia vyrábajú menej

Z výsledkov skúmania vyplynulo, že v dôsledku prítomnosti falošných výrobkov na trhu dosahujú priame ročné straty v týchto odvetviach v únii 60 mld. eur, čo zodpovedná 7,5 % ich predaja. Výsledkom je, že legitímni výrobcovia vyrábajú menej a zamestnávajú menej ľudí. Priama strata v týchto odvetviach sa vyčísľuje na 434 tis. pracovných miest. „Na Slovensku sa každoročne stráca 15,3 % priameho predaja. To zodpovedá približne 600 mil. eur, čo predstavuje 111 eur na obyvateľa SR za rok,“ dodáva finančná správa.

Tisíce kusov falzifikátov

Na Slovensku kontroluje dodržiavanie práv duševného vlastníctva finančná správa. V minulom roku identifikovala pri dovoze z tretích krajín 1 363 prípadov porušenia práv duševného vlastníctva, čo predstavuje takmer 79,4 tis. kusov tovaru. Na domácom trhu v rámci kontrol identifikovala 918 prípadov porušenia práv duševného vlastníctva, čo predstavuje viac ako 55,7 tis. kusov tovaru. „Išlo najmä o textilné výrobky, parfumy, obuv a kozmetiku,“ informovala finančná správa s tým, že za rok 2017 zaistila tovar v celkovej hodnote cca 3,4 mil. eur.

Viac k témam: colníci, Finančná správa SR, tovar
Zdroj: Webnoviny.sk - Falšované výrobky spôsobujú na Slovensku stámiliónové škody, ide najmä o kozmetiku či obuv © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Strana Most-Híd chce svojím návrhom novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh a o spotrebnej dani z alkoholických nápojov zabrániť nelegálnemu páleniu alkoholu, ktoré je na Slovensku v tichosti tolerované. Zároveň ľuďom dáva možnosť legálnej výroby alkoholu v malom množstve pri splnení niekoľkých podmienok a štát ním nepríde o dane, ktoré dnes dostáva z pestovateľských páleníc. Konštatovali to vo štvrtok na brífingu poslanci NR SR za stranu Most-Híd a predkladatelia návrhu Peter Antal a Tibor Bastrnák.

Ľuďom chcú pomôcť

Poslanci strany Most-Híd pri predkladanom návrhu poukazujú na tradíciu súkromného pálenia alkoholu na Slovensku, ktorá je populárna aj napriek svojej nelegálnosti. "S týmto návrhom sme prišli kvôli tradícii na Slovensku, ktorá je ticho tolerovaná. Ľudia sa dožadujú odbornej právnej úpravy, aká je napríklad v susedných štátoch v Maďarsku alebo Rakúsku. Na Slovensku existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však legislatívne zakázaná. Napriek zákazu však k páleniu alkoholu fyzickými osobami na Slovensku dochádza aj dnes, a to nie v malom množstve. Chceme pomôcť týmto návrhom ľuďom, ktorí budú túto činnosť v pozitívnom slova zmysle legalizovať. Náš návrh nezruší úplne trestné stíhanie za túto činnosť, no dávame ľuďom možnosť na výber a to je pozitívne," uviedol Tibor Bastrnák. Odporúčame:
Súkromné pálenie alkoholu z ovocia bude mať likvidačné dôsledky pre priemysel, varujú liehovarníci Od roku 2004 je výroba destilátov podľa poslancov Most-Híd povolená iba v pestovateľských páleniciach, pričom na Slovensku sú regióny, kde je do 180 páleníc, ako aj regióny, kde nie sú žiadne, čo dáva priestor na nelegálne pálenie. "Dnes páli podľa našich odhadov približne 15 000 ľudí a finančná správa odhalí iba približne desiatich z nich. Preto chceme dať tú možnosť, aby si ľudia mohli vypáliť skutočne dobrý destilát, a to legálne," povedal Peter Antal.

Certifikované zariadenie

Pestovateľské pálenice v súčasnosti fungujú na princípe, že musia mať minimálne 250 litrov kvasu, čo podľa Antala znamená dosť veľký objem, ktorý si nemôže dovoliť každý záhradkár. "Aj toto je dôvod, prečo reagujeme návrhom zákona o uvádzaní liehu na trh a novelou o spotrebnej dani na požiadavky ľudí. V prvom zákone zavádzame pojem súkromná výroba destilátu a súkromný výrobca destilátu. Prvý pojem znamená výrobu destilátu obsahujúcu menej ako 86 objemových percent etylalkoholu v objeme najviac 25 litrov 100-percentného alkoholu na osobu v kalendárnom roku súkromným výrobcom destilátu, pričom destilácia môže prebiehať najviac v 100-litrovom certifikovanom výrobnom zariadení na alkohol. Ak je v tejto domácnosti viac takýchto osôb, maximum 25 litrov sa vzťahuje spoločne na všetkých," ozrejmil Antal. Certifikované zariadenie má pri pálení garantovať, že je bezpečné. "Dnes ľudia pália načierno v hocičom a výsledkom nemusí byť vždy zdravotne nezávadný alkohol. Súkromným výrobcom alkoholu môže byť len osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov života a splnila ďalšie podmienky. To znamená, že sa prihlásila na príslušnom colnom úrade a zaregistrovala sa na ministerstve pôdohospodárstva. Takáto osoba musí oznámiť príslušnému colnému úradu aj deň, kedy ide tento alkohol vyrábať, aby to úrad mohol skontrolovať. Takýmto spôsobom chceme dosiahnuť, aby sa takíto ľudia, ktorí to dnes robia načierno, prihlásili," dodal k novele zákona Antal.

Novela zavádza nové sankcie

Strana Most-Híd chce novelou zaviesť aj tzv. paušálnu daň, ktorú budú musieť odviesť súkromní výrobcovia destilátu. Výrobcovia budú musieť zaplatiť daň prepočtom 2,70 eura krát 50 litrov na celý rok. Štát teda podľa strany nepríde o dane, ktoré dnes dostáva z pestovateľských páleníc. Novela tiež do zákona zavádza nové sankcie, ktoré môžu dosahovať výšku až 3 000 eur. Nelegálna bude výroba väčšieho množstva alkoholu a nelegálna držba zariadenia na pálenie. Odporúčame:
Smer-SD bude ešte rokovať s Mostom-Híd o návrhu páliť alkohol pre vlastnú spotrebu Poslanci NR SR za stranu Most-Híd sa v závere tlačového brífingu vyjadrili aj ku kritickým názorom opozície a liehovarníkov na ich predkladaný návrh. Pripomienky oponentov považujú za neopodstatnené. "Vidíme protiprúd, ktorý nás prekvapuje. Nám ide len o to, aby ľudia pálili málo a z vlastného. Tento zákon nebude mať vplyv na liehovarnícky priemysel. Tieto pripomienky sú neopodstatnené a nemusíme sa ničoho báť," zakončil brífing Tibor Bastrnák.

Viac k témam: Most-Híd, pálenie alkoholu z ovocia, Peter Antal, Tibor Bastrnák
Zdroj: Webnoviny.sk - Pálenie alkoholu pre vlastnú spotrebu nepripraví štát o dane, tvrdia poslanci z Mostu-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

NEW YORK 14. júna (WebNoviny.sk) - Euro oproti doláru v úvode štvrtkového obchodovania oslabilo. Európska centrálna banka oznámila, že na jeseň začne redukovať program nákupov dlhopisov a do záveru tohto roka ho ukončí. Odporúčame:
Na Slovensko poputujú ďalšie stovky miliónov z Rozvojovej banky Rady Európy Zároveň však konštatovala, že úroky nezdvihne skôr ako v lete budúceho roka. Americký Federálny rezervný systém (Fed) pritom v stredu hlavnú úrokovú sadzbu zdvihol o štvrť percentuálneho bodu a signalizoval, že v tomto roku ju pravdepodobne zvýši ešte dvakrát. Spoločná európska mena oslabila na 1,1658 USD/EUR z hodnoty 1,1773 USD/EUR. Dolár však klesol oproti japonskému jenu na 110,34 JPY/USD zo stredajšej úrovne 110,55 JPY/USD.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Euro voči doláru oslabilo, nákup dlhopisov by sa v tomto roku mal ukončiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Vyšetrovateľ inšpekčnej služby ministerstva vnútra vzniesol obvinenie voči dvom policajtom, ako aj civilistom, ktorých zadržali v stredu pre podozrenia z korupcie. Odporúčame:
Aktualizované: V Národnej protikorupčnej jednotke NAKA zasahovala inšpekcia ministerstva vnútra "Voči príslušníkovi z národnej protikorupčnej jednotky vzniesol obvinenie za pokračovací zločin prijímania úplatku, voči príslušníkovi z okresného riaditeľstva za pokračovací zločin prijímania úplatku a za prečin ohrozovania dôvernej skutočnosti v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a voči dvom civilným osobám za pokračovací prečin podplácania. Dotknuté osoby sú stále zadržané," uviedla pre agentúru SITA Lucia Kirinovičová z tlačového odboru kancelárie MV SR. Ako dodala, vzhľadom na to, že stále pokračujú procesné úkony, nemôže rezort poskytnúť ďalšie informácie. Inšpekcia ministerstva vnútra v stredu zadržala príslušníka Policajného zboru z Národnej protikorupčnej jednotky Prezídia PZ, príslušníka polície z Okresného riaditeľstva PZ Bratislava II a dve civilné osoby pre korupčnú trestnú činnosť. Podľa medializovaných informácií sa prípad týka skládky odpadu v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Viac k témam: korupcia, ministerstvo vnútra SR, NAKA Národná kriminálna agentúra, Podunajské Biskupice, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Inšpekcia ministerstva vnútra vzniesla obvinenie voči policajtom podozrivým z korupcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Asi sto príslušníkov jednotlivých zložiek rezortu Ministerstva vnútra SR vrátane hasičov, policajtov, Lynx Commanda a Športového centra polície prišlo vo štvrtok darovať svoju krv v nemocnici Sv. Michala v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Národnej transfúznej služby SR (NTS SR) Eva Ravingerová, len doobeda darovalo krv asi 70 darcov a odbery pokračujú aj poobede.

Počet prevýšil minuloročné množstvo

Počet darcov tento rok výrazne prekročil minuloročný počet, ktorý dosiahol 58. Akciu zorganizoval rezort vnútra a NTS SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si vo štvrtok pripomíname. Zobraziť fotogalériu k článku:
Svetový deň darcov krvi v zložkách ministerstva vnútra „Táto akcia je veľmi výnimočná a dôležitá, pretože darovanie krvi patrí medzi najhumánnejšie činy, keďže zachraňuje ľudské životy,“ vyhlásila Ravingerová. Pripomenula, že krv ani jej zložky sa nedajú vyrobiť, takže jej dostatok závisí len od darcov. Spotreba krvi na Slovensku je pritom veľká, ročne sa spotrebuje asi 180-tisíc transfúznych liekov, čiže liekov vyrábaných z krvi.

Podmienky darovania krvi

Krv môžu darovať ľudia s hmotnosťou nad 50 kilogramov, vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní do 65 rokov. Zatiaľ čo u mužov je frekvencia darovania tri mesiace, ženy môžu darovať krv so štvormesačným odstupom. Samotný odber predstavuje päť až 15 minút, darca počas neho odovzdá 450 ml krvi. Odporúčame:
Foto: Pri Sládkovičove sa zrazila sanitka s mikrobusom, nehodou sa zaoberá polícia Automaticky sú z darcovstva vyradení ľudia, ktorí prekonali hepatitídu (žltačku) typu B a C či iné závažné ochorenia. Odberové centrá NTS SR sú otvorené každý pracovný deň od 7:00 do 14:00, v utorok až do 17:00. Okrem toho NTS SR robí pravidelné výjazdy mobilnou jednotkou po celom Slovensku. „Počet odberov každoročne stúpa,“ konštatovala na záver Ravingerová.

Viac k témam: darovanie krvi, ministerstvo vnútra SR, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Desiatky policajtov a hasičov prišlo darovať krv, počet darcov sa medziročne zvýšil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner