25. jún 2018
Facebook

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - Netradične zvedavá krava z chovu na západe Bulharska sa dostala do vážnych problémov po tom, ako sa jej podarilo prekročiť hranicu do Srbska. Na základe striktných európskych pravidiel ochrany potravín ju totiž bulharské úrady chcú dať po návrate utratiť. Odporúčame:
Orlica Zora navštívila už deviatu krajinu, Štefánia dokonca desiatu Dôvodom je nariadenie, podľa ktorého sa zo Srbska do Únie nemôže dovážať dobytok. Krava Penka, ako vysvetľuje jej majiteľ Ivan Haralampiev, sa pred troma týždňami zatúlala až na hranicu medzi Bulharskom a Srbskom a zamierila si to do cudziny rovno cez hraničný priechod. Nepodarilo sa ju zastaviť bulharským policajtom ani colníkom a vzápätí nerušene prešla aj srbskou časťou hraničného priechodu. V Srbsku Penku zakrátko našiel miestny farmár a po tom, čo zistil, odkiaľ pochádza, ju vrátil majiteľovi. V tomto momente sa však o kravu začali zaujímať bulharské úrady a ich konečný verdikt bol neúprosný - utratiť. Po tom, ako sa prípadu tento týždeň začali zoširoka venovať bulharské médiá, však štátni veterinári utratenie kravy zatiaľ odložili o jeden týždeň a nariadili znova preskúmať okolnosti prípadu.

Viac k témam: Bulharsko, colníci, Európska únia, hranice, krava, polícia, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbsko navštívil netradičný migrant, bulharskú kravu môžu stáť nariadenia Európskej únie život © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 2. júna 21:49
BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - V súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo koncom minulého mesiaca na Obchodnej ulici v Bratislave, vyšetrovateľ Policajného zboru zmenil kvalifikáciu skutku a zároveň obmedzil na osobnej slobode muža z okresu Dunajská streda. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Napadnutie sa skončilo smrťou

Pred týždňom došlo v skorých ranných hodinách k incidentu medzi dvomi mužmi, ktorý sa skončil fyzickým napadnutím jedného z nich. Napadnutý muž utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali jeho okamžitý prevoz do jednej z nemocníc v Bratislave. Odporúčame:
Muž sa predvádzal na pohyblivých schodoch v nákupnom centre, jeho zábava sa skončila fatálne Vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I bolo v tejto súvislosti začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva. Muž následkom zranení koncom tohto týždňa v nemocnici podľahol.

Prekvalifikovanie na zločin zabitia

Na základe výberovej príslušnosti si tento prípad v piatok prevzal vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Po preštudovaní spisového došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia. Obvinený 28-ročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda bol následne obmedzený na osobnej slobode a umiestnený v cele policajného zaistenia. Spisový materiál bol predložený dozorujúcemu prokurátorovi. V prípade preukázania viny hrozí v súlade so zákonom obvinenému trest odňatia slobody na sedem rokov až 12 rokov.    

Viac k témam: Filipíny, krimi, Polícia SR, prokuratúra, smrť, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Polícia opätovne zadržala muža obvineného z usmrtenia Filipínca v centre Bratislavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - Vláda nacistov v Nemecku bola len drobnou smietkou v inak veľkolepej histórii nemeckého národa. V prejave na zjazde mládežníckeho krídla nemeckej krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) to vyhlásil jej podpredseda Alexander Gauland. Odporúčame:
Krajní pravičiari vyzývajú na vyšetrovanie, Merkelová mohla pri migračnej kríze porušiť zákon V krajine tento výrok vyvolal rozruch, samotná AfD sa však od neho odmietla dištancovať. "Iba tí, ktorí sú si vedomí svojej histórie, sú schopní tvarovať budúcnosť. Hitler a nacisti, to je len kúsok vtáčieho hovienka v tisícročných úspešných dejinách Nemecka. Áno, prijímame zodpovednosť za týchto dvanásť rokov, ale naše dejiny sú slávne a tieto dejiny, milí priatelia, trvali dlhšie ako tých hlúpych dvanásť rokov," cituje Gaulandovo vyjadrenie nemecká spravodajská televízia Deutsche Welle. Proti Gaulandovým slovám ostro protestovali predstavitelia väčšiny strán nemeckého politického spektra od Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej cez Slobodných demokratov (FDP) až po Zelených. Samotná AfD však na slovách svojho podpredsedu nevidí nič zlé. "Vtáčie hovienko, to je to, čo aj mne pasuje k nacistickej ére," napísal na Twitter hovorca strany Christian Lüth.

Viac k témam: Adolf Hitler, AfD Alternatíva pre Nemecko, Alexander Gauland, holokaust, nacizmus, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda nacistov bola len smietkou vo veľkolepej histórii Nemecka, tvrdí AfD a zašla ešte ďalej… © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - Polícia v piatok opätovne zadržala muža v súvislosti s tragickým prípadom smrti Filipínca v centre Bratislavy. Muž bol už predtým obvinený. Po smrti cudzinca bola právna kvalifikácia zmenená na obvinenie zo zabitia. Odporúčame:
Muž sa predvádzal na pohyblivých schodoch v nákupnom centre, jeho zábava sa skončila fatálne Muž bol zadržaný už pred týždňom policajtmi priamo na mieste činu, avšak návrh vyšetrovateľa na vzatie do väzby nebol vtedy akceptovaný prokurátorom. Aj po druhom zadržaní je teraz na rade prokuratúra, ktorá rozhodne o tom, či zostane vo väzbe alebo nie. Informácie pochádzajú z facebookovej stránky Policajného zboru Slovenskej republiky.  

Viac k témam: Filipíny, krimi, Polícia SR, prokuratúra, smrť, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia opätovne zadržala muža obvineného z usmrtenia Filipínca v centre Bratislavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna (WebNoviny.sk) - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Banskobystrickom kraji dnes zasahovali od 6:00 do 18:00 pre zvýšenú búrkovú činnosť päťkrát. Agentúru SITA o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici. Odporúčame:
Prahu zasiahla silná búrka, voda zatopila pivnice i nemocnicu Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Brezne zasahovali jedenkrát, hasiči z Lučenca zasahovali jedenkrát, hasiči z hasičskej stanice v Modrom Kameni zasahovali jedenkrát a príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene zasahovali spolu dvakrát. V jednom prípade boli nasadení členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Gemerská Ves. Odstraňovali spadnuté stromy zo štátnych ciest a miestnych komunikácií, čistili štátne cesty od nánosov zeminy. Taktiež odstraňovali následky vytápania garáží v dôsledku upchatia miestnej kanalizácie, strhnutú časť strechy na rodinnom dome a požiar stromu po zásahu blesku.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, búrka, hasiči
Zdroj: Webnoviny.sk - Búrky v Banskobystrickom kraji napáchali viacero škôd, nevyhnutné boli aj zásahy hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 2. júna, 18:05
PRAHA 2. júna (WebNoviny.sk) - Slovensko v sobotňajších súťažiach na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Prahe-Troji nezískalo ani jednu medailu. Najbližšie k nej bola kanoistka Monika Škáchová, ktorú od bronzu delilo iba 1,13 sekundy. Jediná Slovenka vo finále tejto kategórie obsadila nepopulárnu 4. pozíciu. Bez medailového zisku pre slovenských reprezentantov vyvrcholila súťaž deblkanoistov. Vo finále obsadili Tomáš Kučera, Ján Bátik 6. miesto, olympijskí šampióni Ladislav a Peter Škantárovci sa museli uspokojiť s 8. priečkou. Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom skončili v semifinále na 11. pozícii a vo finále sa nepredstavili.

Kategóriu C2 škrtli aj z olympiády

Finále deblkanoistov na ME v Prahe bolo rozlúčkou tejto disciplíny s vrcholnými podujatiami. Súťaže C2 totiž už škrtli z programu OH a MS, v Prahe to boli posledné preteky v rámci ME. „Jazda nebola ideálna. Po štrnástu bránku to šlo, ale prišiel problematický úsek a ten nám nevyšiel. Bojovali sme proti vode. Dnes tu boli lepšie posádky a zaslúžili si vyhrať,“ povedal Peter Škantár a jeho jeho bratranec Ladislav pokračoval: „Chceli sme krajšiu rozlúčku. Mrzí nás to, ale nedá sa nič robiť.“ Smútok na tvárach sa zračil aj na tvárach Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom. "Som z toho smutný, mali sme na medailu. Urobili sme však dva ťuky a nemáme ju. Boli to malé chyby, ale aj aj tie sa rátajú," hovoril v cieli Tomáš Kučera, jeho partner z lode Ján Bátik doplnil: "So šiestym miestom nie sme spokojní, ale máme za sebou dobrú jazdu. Sme radi, že sme aspoň finálovou účasťou potešili fanúšikov a mohli sa s nimi rozlúčiť."

Grigar sa v semifinále trápil

Slovinec Peter Kauzer sa stal víťazom súťaže kajakárov. Skúsený slovinský reprezentant triumfoval pred dvojicou domácich jazdcov - druhý skončil Vít Přindiš a tretí Jiří Prskavec. Ani jeden z troch Slovákov sa do finále nekvalifikoval. Martin Halčin bol v predpoludňajšom semifinále na 19. mieste, Jakub Grigar na 28. pozícii a Jakub Stanovský nepostúpil z piatkovej kvalifikácie. Sobotňajšie semifinále K1 mužov nevyšlo najmä Jakubovi Grigarovi, ktorého so 158 trestnými sekundami klasifikovali až na 28. mieste, Martin Halčin v ňom skončil devätnásty, štyri pozície za posledným postupujúcim. Grigar sa v semifinále na trati trápil, pretože v noci ho zastihli žalúdočné problémy a tie ho stáli dosť veľa síl. Minul pätnástu bránku a potom už iba zišiel do cieľa bez prejazdu ďalšími dvoma bránkami. Odporúčame:
Aktualizované: Do semifinále majstrovstiev Európy v Prahe postúpilo 12 slovenských lodí, Martikán z II. kvalifikácie "Nerád by som sa na to vyhováral, tá trať sa dala absolvovať aj bez väčších fyzických síl. Spravil som chyby, ktoré by som robiť nemal, tak to aj vyzeralo. Už po večeri mi bolo ťažko a v noci som sa zobudil o jednej a zvracal som. Budil som sa až do rána, veľmi som sa nevyspal. Bola to moja chyba, no cítil som, že mi chýbajú sily. Dúfal som, že to nejako dám a do finále sa to dá dokopy. Nestalo sa a finále môžem sledovať z brehu,“ povedal Jakub Grigar.

Škáchovej tesne ušla medaila

Jediná Slovenka vo finále tejto kategórie obsadila 4. miesto, od zisku bronzovej medaily ju delilo 1,13 s. Simone Macekovej 14. a Soni Stanovskej 17. priečka v semifinále nestačili na prienik medzi desiatku najlepších kanoistiek. Slovenskú reprezentantku Moniku Škáchovú delilo iba 1,13 sekundy od zisku medaily vo finále súťaže kanoistiek na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Prahe-Troji. Jediná Slovenka vo finále tejto kategórie obsadila 4. pozíciu. "Toto umiestnenie ma teší, ale sú tam aj pocity mierneho smútku, pretože od medaily ma delil jeden zbytočný ťuk. Išlo sa mi úplne super, finále som si neskutočne užila. Ďalšie pretekárky som sledovala na obrazovke, ale nemala som k dispozícii výsledky a nevedela som, ako na tom som. Bolo to trochu stresujúce," povedala v cieli zverenkyňa trénera Petra Mráza. Monika Škáchová v Prahe absolvovala premiérové finále na vrcholnom seniorskom podujatí. "Od začiatku sa mi v Prahe jazdilo super, no nešla som do pretekov s tým, že chcem atakovať medailové pozície. Chcela som ísť do finále a to sa mi splnilo. V ďalších súťažiach si teraz budem viac veriť. Finále z Prahy neznamená, že teraz budem vždy v desiatke. Niekedy mi to vyjde a inokedy nie," doplnila 19-ročná športovkyňa.

Maceková a Stankovská skončili v semifinále

Simone Macekovej 14. a Soni Stanovskej 17. priečka nestačili na prienik medzi desiatku najlepších kanoistiek. "Som trochu sklamaná. Ono by to nebolo až tak zlá, ale viem, že som tam mala chyby. Stačilo by neťukať, veď desať trestných sekúnd je veľa. Postúpili sme všetky tri do semifinále, čo je veľká skúsenosť, no čakalo sa od nás už niečo viac," poznamenala po semifinále napokon štrnásta Simona Maceková. Ešte o tri priečky nižšie skončila Soňa Stanovská, ktorá síce previedla dobrú jazdu, no "päťdesiatka" na predposlednej bránke ju stále postup. "Som sklamaná, pretože som mala na finále. Mohlo to byť moje prvé seniorské veľké finále. Stále nie som stotožnená s verdiktom rozhodcov. Pri príchode do cieľa som ani nepomyslela, že by som niekde mohla dostať päťdesiatku. Stáva sa, aj o tom je šport," poznamenala Stanovská.

Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome 2018

  • Praha, sobota:
C1 žien - finále: 1. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 119,01 s (2), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 119,58 (2), 3. Elena Apelová (Nem.) 122,39 (0), 4. Monika Škáchová 123,52 (4) semifinále (prvých 10 do finále): 1. Claire Jacquetová (Fr.) 119,39 (2), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 120,19 (6), 3. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 125,20 (2), ... 9. Monika Škáchová 135,32 (8) - postúpila do finále, 14. Simona Maceková 142,76 (12), 17. Soňa Stanovská 178,56 (52) - nepostúpili do finále C2 - finále: 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 107,99 (2), 2. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 108,86 (2), 3. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 109,09 (0), ... 6. Tomáš Kučera, Ján Bátik 113,27 (4), 8. Ladislav a Peter Škantárovci 117,17 (6) semifinále (prvých 10 do finále): 1. David Schröder, Nico Bettge (Nem.) 108,56 (0), 2. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 109,91 (0), 3. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 112,84 (0), ... 6. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 114,16 (2), 10. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 117,18 (4) - postúpili do finále, 11. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (SR) 117,70 (6) - nepostúpili do finále K1 mužov - finále: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 91,02 (0), 2. Vít Přindiš (ČR) 91,53 (0), 3. Jiří Prskavec (ČR) 91,87 (2) semifinále (prvých 15 do finále): 1. Boris Neveu (Fr.) 92,08 (0), 2. Felix Oschmautz (Rak.) 92,84 (0), 3. Jiří Prskavec (ČR) 93,98 (2), ... 19. Martin Halčin 104,44 (4), 28. Jakub Grigar (obaja SR) 266,79 (158) - nepostúpili do finále 3x C2: 1. Nemecko 122,53 (2), 2. Česko 124,64 (2), 3. Francúzsko 133,53 (6), 4. Slovensko (Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera a Ján Bátik, Matúš Gewissler a Juraj Skákala) 136,60 (8) 3x C1 žien: 1. Veľká Británia 140,75 (4), 2. Francúzsko 146,89 (6), 3. Španielsko 152,25 (8), ... 6. Slovensko (Monika Škáchová, Simona Maceková, Soňa Stanovská) 166,69 (12) 3x K1 mužov: 1. Česko 101,79 (0), 2. Poľsko 105,44 (0), 3. Slovinsko 108,02 (4), ... 7. Slovensko (Martin Halčin, Jakub Grigar, Jakub Stanovský) 110,21 (2)


Viac k témam: Jakub Grigar, Ján Bátik, Ladislav Škantár, Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome, Peter Škantár, Tomáš Kučera
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko na majstrovstvách Európy v Prahe bez medaily, Škáchová štvrtá a Grigar sa trápil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

MADRID 2. júna (WebNoviny.sk) - Španielsky región Katalánsko získal v sobotu naspäť svoju pomerne širokú autonómiu po siedmich mesiacoch, odkedy za trest za jeho snahu vyhlásiť samostatnosť prebrala všetky jeho právomoci centrálna vláda v Madride. Návrat právomocí regionálnej katalánskej vláde formálne prebehol v momente, keď sa ujal úradu nový katalánsky prezident Quim Torra. Udialo sa tak v rovnaký deň, ako v Madride zložil premiérsky sľub predseda španielskych socialistov Pedro Sánchez. Bezprostredne po nástupe do úradu Torra vyhlásil, že Katalánsko sa aj pod jeho vedením bude naďalej usilovať o osamostatnenie sa od Španielska.

Cieľom je nezávislosť Katalánska

"Naša vláda prijíma úlohu pokračovať v mandáte, ktorý dostala na vytvorenie nezávislého štátu," povedal Torra v inauguračnej reči. Dodal, že by sa chcel čím skôr stretnúť s novým španielskym premiérom Sánchezom, a nezabudol pripomenúť, že Katalánci by s centrálnou španielskou vládou mali podľa neho rokovať "ako vláda s vládou". "Pedro Sánchez, poďme rokovať, prijmime obaja riziká, sadnime si za stôl a začnime sa zhovárať ako vláda s vládou," povedal nový katalánsky prezident. Torra už v piatok, deň pred svojím nástupom do úradu, oznámil verejnosti, že katalánski predstavitelia zažalovali - dnes už bývalého - španielskeho premiéra Mariana Rajoya a podpredsedníčku jeho vlády Sorayu Sáenz de Santamaríu za to, že sabotovali vznik katalánskej vlády v podobe, v akej ju Katalánci pôvodne predložili. Odporúčame:
Quim Torra sa ujme vlády autonómneho Katalánska, na expremiéra Rajoya podali žalobu Za jej členov totiž pôvodne Torra navrhoval aj katalánskych predstaviteľov, ktorí sú v španielskom väzení alebo v belgickom exile. To Rajoy odmietol a schválil až druhý Torrov návrh, v ktorom už títo politici nefigurovali.

Možná zmena prístupu

Torra pôvodne ponúkal účasť vo svojej vláde Jordimu Turullovi a Josepovi Rullovi, dvom katalánskym politikom, ktorých Madrid drží vo vyšetrovacej väzbe za to, že vyvíjali kroky smerujúce k samostatnosti tohto španielskeho regiónu, a tiež Antoniovi Cominovi a Lluisovi Puigovi, ktorí sa pred hnevom centrálnej španielskej vlády skrývajú v Belgicku a po návrate do Katalánska by čelili okamžitému zatknutiu. Po nástupe Sáncheza do čela španielskej vlády by sa teoreticky mohol zmeniť prístup centrálnej vlády k požiadavkám Kataláncov, ktorých časť sa usiluje o osamostatnenie od Španielska. Sánchezovi socialisti už dávnejšie avizovali, že sú pripravení s Kataláncami rokovať, a dlhodobo skôr kritizovali razantný postup Rajoyovej vlády v tejto otázke vrátane použitia neúmerného policajného násilia voči katalánskym separatistom.

Viac k témam: Katalánsko, Mariano Rajoy, Pedro Sánchez, Quim Torra, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Katalánsko získalo späť svoje právomoci, Torra chce so Sánchezom rokovať ako vláda s vládou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - V bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) možno kúpiť elektronický cestovný lístok aj pre psa. Ak si cestujúci v MHD kupuje elektronický cestovný lístok, môže prikúpiť takýto lístok aj pre zviera. To sa v tomto prípade počíta ako batožina.

Najviac dva psy bez schránky

Vo svojom stanovisku pre agentúru SITA to uviedol Dopravný podnik Bratislava. Reagoval tak na otázku, ako cestuje v MHD pes, ktorého sprievod si vo vozidle kupuje cestovný lístok elektronickou peňaženkou. Ako batožinu môže cestujúci zobrať so sebou živé zvieratá, pokiaľ tomu nebránia osobitné predpisy a ak ich preprava cestujúcim neohrozuje zdravie. Tie zvieratá, ktoré to vyžadujú, musia byť v uzavretých prenosných schránkach s nepriepustným dnom. Pre prepravu schránok so zvieratami platia ustanovenia o preprave batožín. Odporúčame:
Zmena ochrany osobných údajov čiernych pasažierov pred pokutou neochráni, varuje dopravný podnik Bez schránky možno vziať do vozidla psa, ktorý má náhubok a držia ho na krátkej vôdzke. V jednom vozidle MHD môže jeden cestujúci prepravovať najviac dva psy bez schránky. Pes bez schránky musí mať platný cestovný lístok. Tiež ho v tomto prípade počítajú ako batožinu, platí to aj pri jednorazových papierových lístkoch.

Len s vedomím vodiča

V autobusoch a trolejbusoch môže cestujúci so psom bez schránky nastúpiť a prepravovať ho len s vedomím vodiča. Požiadavku na nástup dáva cestujúci zdvihnutím ruky alebo ústne. Súhlas s nástupom prejaví vodič posunkom alebo ústne. Tieto podmienky sa však netýkajú psa so špeciálnym výcvikom, ktorý má také označenie. Podrobnejšie informácie nájdu záujemcovia tu. Cestovný lístok na jednu cestu vydávajú v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe (eCL). eCL platí na jednu cestu na všetkých linkách zaradených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Počas platnosti cestovného lístka možno neobmedzene prestupovať. eCL platí od času predaja lístka, teda od zápisu lístka do čipu karty. Koniec časovej platnosti je možné si overiť priložením k označovaču cestovných lístkov vo vozidle MHD a stlačením tlačidla INFO. V prípade, že kartu má cestujúci kúpenú ako predplatný cestovný lístok (električenka), nie je možné použiť túto kartu na kúpu eCL. V tomto prípade nie je možné použiť kartu ani na kúpu eCL pre spolucestujúceho, ani pre batožinu, psa, bicykel vo vozidlách MHD.

Viac k témam: autobus, DPB Dopravný podnik Bratislava, elektronický cestovný lístok, MHD Bratislava, pes, trolejbus, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskej MHD možno kúpiť elektronický cestovný lístok aj pre psa, počíta sa ako batožina © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied sa stal súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAY. Vedci budú v projekte systematicky skúmať nanokompozity pre elektroniku, pre aplikácie v leteckom priemysle a pokročilé konštrukčné komponenty. „Chceme nájsť nové materiály a technológie s vyššou výkonnosťou, efektívnosťou, kvalitou a úsporami nákladov v rôznych aplikáciách, ako sú solárne články, batérie či ochrana proti elektromagnetickému žiareniu. Systematickým skúmaním máme ambíciu vyvinúť nové multifunkčné kompozity s vynikajúcimi elektrickými a mechanickými vlastnosťami zamiešaním nanočastíc MXenov do polymérnych matríc,“ povedala koordinátorka projektu Mária Omastová. Odporúčame:
Vedci prišli s novinkou pri pátraní po lochnesskej príšere, využijú vzorky DNA z vody Do riešenia projektu sa zapojilo 11 partnerov, päť partnerov je z výskumnej oblasti z Litvy, Lotyšska, Dánska, Švédska a Slovenska, štyria partneri sú firmy a dve inštitúcie z tzv. tretích krajín, univerzity z Bieloruska a USA. Slovensko zastupujú v projekte pracovníci z Oddelenia kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV. Agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková. NANO2DAY je projekt Horizontu, ktorý trvá od mája tohto roka do apríla 2022. Jeho celý názov je Multifunkčné polymérne kompozity dopované novými 2D nanočasticami pre pokročilé aplikácie. Tento typ projektu je založený na spoločných výskumných a inovačných aktivitách partnerov a je realizovaný prostredníctvom vysielania zamestnancov, postdoktorandov a študentov doktorandského stupňa na zahraničné pracoviská.

Viac k témam: NANO2DAY, SAV Slovenská akadémia vied, Ústav polymérov SAV, Veda a technika, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí vedci z Ústavu polymérov SAV budú súčasťou prestížneho medzinárodného projektu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) - Pamätný deň 28. október by sa mal zmeniť na štátny sviatok. Navrhujú to nezaradení poslanci a poslanci z SaS. Preto na júnovú schôdzu predkladajú návrh novely zákona o štátnych sviatkoch. Deň 28. október 1918, kedy vznikla Československá republika, je jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Myslia si to poslanci NR SR Ondrej Dostál, Martin Klus (obaja SaS) a nezaradené poslankyne Viera Dubačová a Zuzana Zimenová, ktorí upozorňujú, že v roku 2018 uplynie od toho dňa sto rokov.

Štátotvorný národ

"Vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia," nazdávajú sa poslanci. Odporúčame:
Štátnych sviatkov máme podľa Fedora „až-až“, ale vznik Československa si ho zaslúži Poslanci pripomínajú, že počas trvania česko-slovenského štátu bol 28. október štátnym sviatkom. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 a prijatí zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch sa 28. október nedostal nielen do zoznamu štátnych sviatkov SR, ale dokonca ani medzi pamätné dni.

Preradenie z pamätných dní

Pamätným dňom sa 28. október stal až v roku 1999. Vzhľadom na historický význam tohto dňa sa navrhuje jeho preradenie z pamätných dní medzi štátne sviatky. "Slovenská republika má v súčasnosti päť štátnych sviatkov a nie je vhodné, aby sa ich celkový počet zvyšoval. Preto sa navrhuje, aby 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky bol preradený zo štátnych sviatkov medzi pamätné dni. 1. september pripomína prijatie Ústavy SR v roku 1992, ktorá priamo súvisí so vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Na túto udalosť sa však už viaže ďalší štátny sviatok – 1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky," uzatvárajú predkladatelia návrhu.

Viac k témam: Československo, Martin Klus, Ondrej Dostál, štátny sviatok, Viera Dubačová, Zuzana Zimenová
Zdroj: Webnoviny.sk - Vznik prvého Československa by mal byť štátnym sviatkom, myslia si aj Klus a Dostál © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner