25. jún 2018
Facebook
V stredu pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pojednávanie s poslancom parlamentu za ĽS Naše Slovensko Stanislavom M. Na programe pojednávania by mala byť výpoveď súdneho znalca, súd má tiež zvážiť výsluch svedkov navrhnutých obhajobou.

Zistili závažné procesné chyby

Na predošlom pojednávaní v máji poslanec, ktorý čelí obžalobe pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia vinu odmietol. Pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných podmienok. Odporúčame:
Kotlebovský návrh zákona rozvíril búrlivú debatu, o zákaze interrupcií parlament rozhodne v júni Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. ŠTS pôvodne obžalobu na Stanislava M. vrátil prokurátorovi s odôvodnením, že vo veci zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. Prokurátor však podal sťažnosť na Najvyšší súd SR a ten prikázal ŠTS vo veci opäť konať.

Prekážal mu židovský pôvod ocenených

Poslanec 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Hertza alebo Evu Mosnákovú. Podľa poslanca prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania. "Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami," napísal ďalej. Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa vyjadrení Stanislava M. organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Stanislav Mizík
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd s poslancom z Kotlebovej ĽSNS pokračuje, zvažujú tiež výsluch svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) - Na historicky prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v Nórsku odcestuje prezident Andrej Kiska. Návšteva na koná na pozvanie kráľa Haralda V., potrvá od pondelka 4. júna do stredy 6. júna.

Stretne sa aj s kráľovskou rodinou

Hlavným cieľom je prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a ich ďalší rozvoj, najmä v oblasti inovácií, výskumu a vývoja a nových technológií. Dôležitou súčasťou rozhovorov bude aj ochrana životného prostredia a poskytovanie pomoci pri rozvoji Slovenskej republiky z Nórskych fondov. Informovala o tom Henrieta Hajtová z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Odporúčame:
Andrej Danko pocestuje do Srbska, na oficiálnej návšteve vystúpi s prejavom v parlamente Okrem stretnutia s kráľom Haraldom a členmi kráľovskej rodiny bude prezident rokovať s predsedníčkou vlády Ernou Solbergovou a predsedníčkou parlamentu Tone WilhelmsenTroenovou. Zúčastní sa na slávnostnom divadelnom predstavení Slovenského národného divadla, ktoré odohrá hru významného nórskeho dramatika, filantropa a bojovníka za práva malých národov na sebaurčenie Bjornstjerne Bjornsona Nad našu silu 2.

Navštívi centrum na výskum klímy

Andrej Kiska vystúpi aj na slovensko-nórskom podnikateľskom seminári zameranom na budovanie inteligentnej mestskej infraštruktúry, navštívi spoločnosť Wilhelmsen - významného investora na Slovensku a tiež Oslo Cancer Cluster, ktoré je popredným svetovým centrom pre výskum rakoviny. V meste Bergen sa stretne s predstaviteľmi Media City, čo je centrum pre rozvoj inovácií v oblasti médií a navštívi centrum pri Univerzite v Bergene Bjerknes, ktoré sa zameriava na výskum klímy. Slovenská akadémia vied podpíše s Univerzitou v Bergene Memorandum o porozumení. Prezidenta Kisku bude na ceste sprevádzať minister životného prostredia László Sólymos, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík a skupina podnikateľov.

Viac k témam: Andrej Kiska, Nórsko, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska sa v Nórsku stretne s kráľom, navštívi aj centrum pre výskum rakoviny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko vystúpi s oficiálnym prejavom na pôde srbského parlamentu.

Vzácny okamih

Po minuloročnom verejnom vystúpení v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej Federácie, dostal ako prvý slovenský politik takúto možnosť aj na pôde srbského Národného zhromaždenia. Predseda slovenského parlamentu pobudne na oficiálnej návšteve Srbska v dňoch 6. – 8. júna. Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník. „Prejav v štátnej dume bol pre mňa vzácnym okamihom. Rovnakú zodpovednosť cítim aj teraz pred vystúpením v Srbsku. Je to štát, ktorý je nám Slovákom blízky. Sme Slovania, naša kultúra, dejiny a vnímanie sveta sú po stáročia navzájom prepojené,“ cituje tlačová správa predsedu Národnej rady Andreja Danka.

Druhá návšteva po inaugurácii prezidenta

V pléne Národného zhromaždenia v Srbsku za posledné obdobie vystúpili významné osobnosti politického aj verejného života, ako napríklad britský princ Charles, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini, predseda Medziparlamentnej únie Saber Chowdhury, či bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, uvádza sa v tlačovej správe. Odporúčame:
Fingovaná vražda novinára Babčenka len zvýši napätie s Ruskom, tvrdí Danko a čaká razantné kroky Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po minuloročnej júnovej účasti na inaugurácii nového srbského prezidenta Aleksandra Vučića. Podľa písania tamojších médií, Danko by v Srbsku mal navštíviť aj Kragujevac, kde sa pripomenie storočnica kragujevskej vzbury, počas ktorej v roku 1918 popravili 44 slovenských vojakov 71. trenčianskeho pešieho pluku.

Viac k témam: Andrej Danko, Slovensko, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Danko pocestuje do Srbska, na oficiálnej návšteve vystúpi s prejavom v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 3. júna 19:19
BERLÍN 3. júna (WebNoviny.sk) - Muž, ktorého v nedeľu poobede v Berlínskej katedrále postrelil a zranil nemecký policajt, nebol terorista, ale obyčajný "chuligán", uvádza sa v stanovisku berlínskej polície. Išlo podľa nej o 53-ročného muža z Rakúska, ktorý bol v katedrále "verbálne agresívny" a mal pri sebe nôž. Policajtov privolala ostraha objektu. V čase streľby sa v katedrále nachádzalo zhruba sto návštevníkov, informujú nemecké médiá. Okolie katedrály zostáva po streľbe obohnané policajnou páskou. Streľba sa podľa nemeckých médií odohrala krátko po štvrtej poobede, policajt strelil muža do nohy. Podľa niektorých informácií utrpel zranenie aj strieľajúci policajt, tieto informácie však zatiaľ nie sú potvrdené. Berlínska polícia vyzvala občanov, aby sa "nevenovali špekuláciám" a sľúbila, že čoskoro zverejní k prípadu viac informácií. Informácie pochádzajú z agentúry Associated Press a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

SPRÁVU AKTUALIZUJEMEViac k témam: Nemecko, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: V katedrále v Berlíne sa strieľalo, polícia už pozná totožnosť muža (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 3. júna 18:25
BERLÍN 3. júna (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia v nedeľu poobede uzatvorila okolie Berlínskej katedrály v centre nemeckej metropoly po policajnej akcii vovnútri katedrály, počas ktorej policajt postrelil a zranil muža. Okolie katedrály je obohnané policajnou páskou, na amatérskych záberoch, ktoré zverejnili na internete svedkovia udalosti, vidno znaky prebiehajúcej rozsiahlej policajnej akcie. Streľba sa podľa nemeckých médií odohrala krátko po štvrtej poobede, policajt strelil muža do nohy. Viac okolností okolo prípadu zatiaľ nie je známych, objavili sa však informácie, že udalosti nijako nesúvisia s terorizmom. Polícia zatiaľ len vydala stanovisko, v ktorom žiada občanov, aby sa "nevenovali špekuláciám" a sľubuje, že čoskoro zverejní k prípadu viac informácií.

SPRÁVU AKTUALIZUJEMEViac k témam: Nemecko, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: V katedrále v Berlíne sa strieľalo, polícia uzavrela okolie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) - Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal v nedeľu na Okresný súd Bratislava I návrh na vzatie obvineného 28-ročného Juraja H., ktorý v centre Bratislavy napadol muža z Filipín, do väzby. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Dôvodom, ktorý prokurátor uviedol je, že by obvinený utiekol alebo pokračoval v trestnej činnosti. O tom, či pôjde do väzby, rozhodne súd.

Vyšetrovateľ zmenil kvalifikáciu skutku

V súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo koncom minulého mesiaca na Obchodnej ulici v Bratislave, vyšetrovateľ Policajného zboru v sobotu 2. júna zmenil kvalifikáciu skutku a zároveň obmedzil na osobnej slobode muža z okresu Dunajská streda. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Odporúčame:
Aktualizované: Polícia opätovne zadržala muža obvineného z usmrtenia Filipínca v centre Bratislavy Pred týždňom došlo v skorých ranných hodinách k incidentu medzi dvomi mužmi, ktorý skončil fyzickým napadnutím jedného z nich. Napadnutý muž utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali jeho okamžitý prevoz do jednej z nemocníc v Bratislave. Vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I bolo v tejto súvislosti začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva. Muž následkom zranení koncom tohto týždňa v nemocnici podľahol.

Hrozí mu väzenie

Na základe výberovej príslušnosti si tento prípad v piatok prevzal vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Po preštudovaní spisového došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia. Obvinený 28-ročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda bol následne obmedzený na osobnej slobode a umiestnený v cele policajného zaistenia. Spisový materiál bol predložený dozorujúcemu prokurátorovi. V prípade preukázania viny hrozí v súlade so zákonom obvinenému trest odňatia slobody na sedem rokov až dvanásť rokov.

Viac k témam: Filipíny, krimi, Polícia SR, prokuratúra, smrť, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátor podal návrh na väzbu Juraja H. obvineného z napadnutia Filipínca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 3. júna 17:52
ŽILINA 3. júna (WebNoviny.sk) - Dopravná nehoda dvoch osobných áut na ceste pod Strečnom v smere zo Žiliny na Vrútky sa stala v nedeľu o 13:30. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Žiline Jana Balogová. Pri nehode zasahovali všetky záchranné zložky. Ako Balogová upresnila, zranenia utrpelo sedem ľudí. Jednu z osôb museli hasiči z auta vyslobodzovať. Zranené osoby boli prevezené do nemocnice. Bližšie podrobnosti nehody polícia vyšetruje. Odporúčame:
V okrese Galanta sa čelne zrazili dve vozidlá, leteckí záchranári previezli vodičku do nemocnice Ako uviedla Balogová, podľa predbežne zistených informácií mala vodička poľského auta Renault Clio jazdiaca v smere od Martina na Žilinu v miernej pravotočivej zákrute z doposiaľ presne nezistených príčin plynulo prejsť do protismeru, kde došlo k čelnej zrážke s oproti idúcim vozidlom Ford Galaxy. "Pri nehode utrpeli zranenia vodička poľského Renaultu a jej spolujazdec. Vo vozidle Ford Galaxy sa viezla päťčlená osádka, všetci boli prevezení so zraneniami do nemocnice. Podľa predbežných informácií by mali byť všetci účastníci dopravnej nehody mimo ohrozenia života. Požitie alkoholických nápojov polícia u vodičky a vodiča nezistila. Na mieste dopravnej nehody zasahovali záchranné zložky," upresnila hovorkyňa.

Viac k témam: nehoda, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pod Strečnom sa zrazili dve autá, pri nehode utrpelo zranenia sedem ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Novozvolení starostovia a primátori by už mali mať vyššie platy a odstupné v prípade odchodu z funkcie. Poslanci vládnej koalície predložili do parlamentu novelu zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, ktorá by v prípade schválenia mala vstúpiť do platnosti od 1. novembra. Novela bola pripravená v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska.

Odstupné po skončení funkcie

V roku 2011 došlo k zníženiu koeficientov určujúcich základný plat starostov obcí a primátorov miest. Predmetné opatrenie bolo súčasťou takzvaných protikrízových opatrení,“ píšu predkladatelia v dôvodovej správe k zákonu. Odporúčame:
Video: Václav Mika bude kandidovať na primátora Bratislavy, odmieta politickú podporu (aktualizované) Plat starostov je súčinom priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá je 954 eur, a príslušného násobku v závislosti od počtu obyvateľov obce. Novela zákona zvyšuje práve tento koeficient. V súčasnosti môže zastupiteľstvo plat starostu navýšiť maximálne o 70 percent, novela znižuje toto navýšenie na 60 percent. Starostovia a primátori budú tiež dostávať po skončení funkcie odstupné, ktorého výška bude závisieť od dĺžky výkonu ich funkcie. Podmienkou bude, aby vo funkcii boli viac ako šesť mesiacov. Najvyšší možný tabuľkový plat primátora mesta nad 100-tisíc obyvateľov dnes predstavuje 3,58-násobok priemernej mzdy, to znamená 3416 eur. Novela tento plat zvýši na 3,9-násobok priemernej mzdy, to je 3721 eur.

Neracionálny krok

Po zániku mandátu z dôvodu skončenia funkčného obdobia dostane starosta odstupné z rozpočtu obce v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu dlhšie ako šesť mesiacov a až päťnásobku, ak bol vo funkcii tri po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Zvyšovanie platov starostov a primátorov podľa Národnej koalície je bez poznania reálnych dopadov na štátny rozpočet a vzhľadom na zadlženosť mnohých obcí a miest neracionálnym krokom. „Zabudli na obyčajných ľudí, pracujúcich častokrát za minimálne mzdy, pretože hlavne tí si zaslúžia prilepšenie, a to oveľa akútnejšie,“ komentovala predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová. Strana preto navrhuje úpravu minimálnych mzdových stupňov, teda platových taríf aj pre zamestnancov v súkromnej sfére, štátnych zamestnancov, zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme. Zároveň žiada zaviesť aj rovnaké nároky na odstupné pre všetkých zamestnancov. „Rovnaký meter má platiť na všetkých, nielen pre vyvolených. Zodpovednosť totiž nemajú len starostovia a primátori, ale aj učitelia, lekári, zdravotné sestry, vodiči autobusov a mnohí iní,“ zdôraznila Vorobelová.

Viac k témam: platy, primátor, starosta
Zdroj: Webnoviny.sk - Novozvolení starostovia by už mali mať vyššie platy, poslanci predložili novelu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 3. júna (WebNoviny.sk) - Na medzinárodnom letisku v nemeckom Hamburgu v nedeľu vypadol elektrický prúd, v dôsledku čoho museli dočasne zrušiť všetky odlety a prílety. Postihnuté sú stovky pasažierov, ktorých už pracovníci letiska vyzvali, aby opustili letiskový terminál. Odporúčame:
Video: Veľkú Britániu zasiahla silná búrka s tisíckami bleskov, narušila aj leteckú dopravu Informovala o tom hovorkyňa hamburského letiska Stefanie Harder. Ako dodala, príčina poruchy zatiaľ nie je známa. Hamburské medzinárodné letisko je piatym najväčším leteckým dopravným uzlom v Nemecku, v bežnú nedeľu na ňom pristane alebo z neho odletí okolo 200 lietadiel.

Viac k témam: Hamburg, letisko, Nemecko, výpadok elektrickej energie
Zdroj: Webnoviny.sk - Výpadok elektrickej energie ochromil prevádzku na letisku v Hamburgu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PEKING 3. júna (WebNoviny.sk) - Žiadna dohoda dosiahnutá na rokovaniach o sporných oblastiach v obchode medzi Čínou a USA "nenadobudne platnosť", ak USA zavedú clá na čínske tovary, ktorými pohrozil americký prezident Donald Trump. Peking to vyhlásil v nedeľu po tom ako delegácie, ktoré viedli americký minister obchodu Wilbur Ross a čínsky vicepremiér Liu He, ukončili rokovanie v Pekingu sľubom o znížení čínskeho obchodného prebytku. Odporúčame:
Spojené štáty uvalia ďalšie clo na čínske tovary, Trump sa sťažuje na obchodný deficit Biely dom spochybnil rokovania v utorok, keď obnovil hrozby o uvalení 25-percentného clá na čínske tovary produkované modernými technológiami v hodnote 50 mld. USD. "Ak USA zavedú nové obchodné sankcie vrátane zvýšenia ciel, žiadne ekonomické a obchodné dohody dosiahnuté medzi oboma stranami nenadobudnú platnosť," uvádza sa v čínskom vyhlásení, ktoré zverejnila tlačová agentúra Sinchua. Proces vyjednávania by mal byť "založený na predpoklade", že sa nebude viesť "obchodná vojna", dodalo vyhlásenie.

Viac k témam: Čína, clo, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína varuje, že dohody o obchode s USA nenadobudnú platnosť, ak Washington zavedie clá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner