25. jún 2018
Facebook

HARARE 5. júna (WebNoviny.sk) - Tisíce opozičných podporovateľov sa v utorok stretli v hlavnom meste Zimbabwe, kde žiadali reformy volebného systému. V krajine sa budú konať 30. júla voľby. Prezident Emmerson Mnangagwa vyhlásil, že voľby budú slobodné a spravodlivé, pričom pozval aj zahraničných pozorovateľov. Práve tento krok predstavuje veľkú zmenu, keďže bývalý prezident Robert Mugabe predtým povolil účasť len vybraným pozorovateľom z niektorých afrických krajín a organizácií. Odporúčame:
Hamas sa vraj dohodol na prímerí, Izrael to však zatiaľ nepotvrdil Nelson Chamisa, líder Hnutia za demokratickú zmenu, povedal, že opozícia nepripustí, aby sa konali voľby, ak hlasovanie nebude slobodné a spravodlivé. "Celý proces zastavíme, ak nebudú akceptovať naše podmienky. V prípade nutnosti sme pripravení urobiť čokoľvek," vyhlásil pred davom, na ktorý dohliadala polícia. Opozícia žiada okrem iného ukončenie zasahovania armády do volebnej komisie, čo však samotná komisia odmieta s tým, že len 15 percent jej členov sú bývalí pracovníci z radov bezpečnostných zložiek. Protestujúci chcú tiež ukončiť údajnú predpojatosť štátnych médií, žiadajú kontrolu zoznamov oprávnených voličov a transparentnosť v súvislosti s tlačením hlasovacích lístkov. Utorková demonštrácia bola najväčšia, akú Harare zažilo od minuloročného novembra.

Viac k témam: Emmerson Mnangagwa, protesty, Zimbabwe
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Za reformu volieb protestovali tisíce ľudí, prezident Mnangagwa prisľúbil spravodlivosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

HARTFORD 5. júna (WebNoviny.sk) - V americkom Connecticute odsúdili na jedenásť rokov za mrežami matku odopierajúcu jedlo synovi, ktorý trpel autizmom. Sedemnásťročný Matthew Tirado meral v čase smrti meter a 75 centimetrov a mal hmotnosť 40 kilogramov. Po tele mal modriny a rezné rany. Katiriu Tirado odsúdili v utorok, niekoľko mesiacov po tom, ako sa priznala k činu. Odporúčame:
Syn dobodal svojho otca na smrť, zranenú matku previezli do nemocnice Chlapec zomrel vo februári 2017. Súdny lekár uviedol, že príčinou boli smrteľné týranie, dehydratácia a podvýživa. Polícia prezradila, že 34-ročná žena pred chlapcom zamkla chladničku. Vyšetrovanie odhalilo, že tínedžer sa musel prehrabávať v odpadkoch a pil oleje. Právny zástupca matky vyhlásil, že jeho klientka ľutuje svoje konanie.

Viac k témam: autizmus, krimi, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Matka nechala vyhladovať svojho syna, ktorý trpel autizmom, súd ju poslal za mreže © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 5. júna (WebNoviny.sk) - Členské krajiny Organizácie Spojených národov (OSN) v utorok zvolili predsedníčku 73. Valného zhromaždenia. Stala sa ňou ekvádorská ministerka zahraničných vecí María Fernanda Espinosa Garcés. Ekvádorská šéfka diplomacie porazila druhú kandidátku, honduraskú veľvyslankyňu Mary Elizabeth Flores, v pomere hlasov 128 ku 62. Dve osoby sa zdržali hlasovania, informovala agentúra AP. Odporúčame:
V Bezpečnostnej rade OSN padla ostrá výmena názorov, Rusko kritizovala Ukrajina, Poľsko aj USA Espinosa Garcés bude štvrtou ženou predsedajúcou 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN. Funkcie predsedníčky sa ujme v septembri, keď na tomto poste vystrieda slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Politička svoje zvolenie venovala "všetkým ženám na svete, ktoré sa dnes zúčastňujú na politike a čelia politickým a mediálnym útokom poznačeným mačizmom a diskrimináciou".

Viac k témam: María Fernanda Espinosa Garcés, OSN Organizácia spojených národov, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN sa stala ministerka Espinosa Garcés © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 5. júna (WebNoviny.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda nesúhlasí s plánovaným ruským plynovodom Nord Stream 2. Počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom vyhlásil, že projekt "podkope" bezpečnosť strednej a východnej Európy. Odporúčame:
Plynovod Nord Stream 2 je hybridná zbraň voči NATO a Európskej únii, obul sa do Ruska Marawiecki Plánovaný plynovod by zdvojnásobil objem zemného plynu prepravovaného priamo do Nemecka z nových ložísk na Sibíri, ale obišiel by Poľsko a Ukrajinu. Prezidenti majú rôzne názory aj na právny poriadok v Poľsku, ktorý je podľa Európskej únie ohrozený.

Viac k témam: Andrzej Duda, plynovod Nord Stream II., Poľsko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Duda nesúhlasí s plynovodom Nord Stream 2, mohol by „podkopať“ bezpečnosť Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BERLÍN 5. júna (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz navrhuje, aby Európska komisia (EK) znížila počet eurokomisárov zo súčasných 28 na 18. Brusel by mal "ísť príkladom a znížiť administratívne náklady", povedal Kurz v rozhovore pre nemecký denník Die Welt. Odporúčame:
Europoslanci chcú zabrániť stáčaniu kilometrov na autách, žiadajú celoeurópsku legislatívu Zástupcovia členských štátov by sa mali podľa neho v zúženej komisii striedať na základe „férového rotačného princípu“. Agentúra AP pripomína, že Rakúsko kritizuje aj navrhované zvýšenie rozpočtu európskeho spoločenstva. Ten by mal podľa plánov komisie v období rokov 2021 až 2027 dosiahnuť 1,135 bilióna eur. K úspore nákladov by podľa Kurza prispelo aj to, keby mal Európsky parlament (EP) namiesto dvoch iba jedno sídlo v Bruseli. Pripustil však, že Francúzsko pravdepodobne so zrušením parlamentnej centrály v Štrasburgu nebude súhlasiť.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európsky parlament, Sebastian Kurz
Zdroj: Webnoviny.sk - Kurz navrhuje Európskej komisii znížiť počet eurokomisárov, aby sa ušetrili peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) - Predseda vlády SR Peter Pellegrini v utorok na Úrade vlády SR v Bratislave prijal veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Adama Sterlinga, s ktorým hovorili o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami. Ako ďalej agentúru SITA informovali z tlačového a informačného odboru úradu vlády, diskutovali aj na tému významných výročí, ktoré si Slovensko v tomto roku pripomína, ale aj o zavedení ciel zo strany USA na oceľ, hliník či o možnom zavedení ciel na dovážané automobily. Predseda vlády vyzdvihol vysokú kvalitu vzťahov medzi Slovenskom a USA a ocenil aktivity americkej ambasády, ktorými si pripomenula sté výročie podpísania Pittsburskej dohody, ako aj 25. výročie nadviazania vzájomných diplomatických stykov. Odporúčame:
Premiér Pellegrini navštívi elektráreň v Mochovciach, ďalšie meškanie odmieta a bude vraj tvrdý Peter Pellegrini zdôraznil tiež dôležitosť transatlantických väzieb. Jedinou alternatívou pre Slovensko je Európska únia a Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO), pretože len prostredníctvom členstva v týchto organizáciách môže Slovensko chrániť vlastné záujmy a ponúknuť občanom perspektívnu budúcnosť. Od začiatku júna platia clá na oceľ a hliník dovážaný do USA. Ako v pondelok uviedol predseda vlády, vzhľadom na to, že producenti ocele a hliníka nemajú väzby s USA vo významných objemoch, zatiaľ by Slovensko nemalo byť touto situáciou dotknuté. “Vo štvrtok osobne navštívim našu najväčšiu hlinikáreň v Žiari nad Hronom a budeme diskutovať o tom, či to dopad na výrobu má alebo nemá,“ povedal premiér.

Viac k témam: Adam Sterling, Peter Pellegrini, Slovensko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini hostil veľvyslanca USA Sterlinga, diskutovali o vzťahoch aj clách na oceľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MARTIN 5. júna (WebNoviny.sk) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na hroziaci kolaps lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). "Od 1. júla hrozí kolaps fungovania lekárskej pohotovosti. Dôvodom je, že zlyháva proces výberových konaní na nových organizátorov pohotovostných služieb a zároveň nie je ukončený proces schvaľovania a zazmluvňovania urgentných príjmov. Pre vážnosť situácie navrhujeme odsun účinnosti a platnosti zákona a znovuzavedenie povinnosti vykonávania pohotovostných služieb pre lekárov,“ povedal prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko po rokovaní Rady ANS v Martine.

Lekári nemajú záujem slúžiť na pohotovosti

Podľa informácií asociácie je doposiaľ v rámci celého Slovenska obstaraných iba 40 percent poskytovateľov LSPP a vo viacerých prípadoch to nie sú nemocnice. „Už takmer rok sa hovorí o tom, že ideálne by bolo, keby tieto pohotovosti boli zabezpečené pri nemocniciach, aby to bolo najvýhodnejšie pre pacienta. Musím povedať, že ani v tomto smere nedochádza k naplneniu zákona, pretože víťazi niektorých pohotovostí nie sú nemocnice, ale sú to iní poskytovatelia, čo môže v budúcnosti spôsobovať pacientom veľké problémy. My máme informácie, že zatiaľ je naplnených len 40 percent, a aj to sa týka iba lekárskych služieb prvej pomoci. Zlyháva aj nadväznosť na urgentné príjmy, lebo ani tie nie sú ešte vybudované a v niektorých prípadoch nie je ešte ukončený ani schvaľovací proces. Čiže od 1. júla hrozí celkový kolaps pohotovostných služieb na Slovensku,“ povedal Petko. Odporúčame:
Saskári sa obuli do Kalavskej pre krachujúci systém pohotovostí, tá tvrdenia o nezáujme odmieta Podľa asociácie lekári nemajú záujem slúžiť na pohotovosti. „Mnoho našich nemocníc sa nezúčastnilo výberových konaní práve preto, že lekári, ktorí doposiaľ na tých pohotovostiach slúžili, povedali, že oni pri dobrovoľnom systéme slúžiť nebudú, pretože nemusia a nemajú záujem,“ dodal Marián Petko. Tam, kde od 1. júla nebude zabezpečená lekárska služba prvej pomoci, pacient sa podľa viceprezidenta ANS Igora Pramuka môže obrátiť na urgentný príjem. „V podstate sa stane to, že pacient po 1. júli v miestach, kde nebude zazmluvnená ambulantná pohotovostná služba, nebude mať ísť kde s bežnými starosťami. Bude môcť ísť na urgentný príjem, pokiaľ tam bude, ale tam sú uprednostňovaní pacienti s vážnymi ochoreniami a zraneniami, a môže sa stať, že tam ostane čakať aj niekoľko hodín. Čiže pacient s bežnou horúčkou by v podstate na tom urgente nemal čo robiť, to je práve úloha ambulantnej pohotovostnej služby,“ povedal Pramuk.

Rokovania o dočasných prevádzkach

Ministerstvo zdravotníctva na tieto vyjadrenia reagovalo tým, že sa už uskutočňuje aj druhé kolo výberových konaní, počas ktorého rezort komunikuje s neúspešnými uchádzačmi z prvého kola, pretože vo väčšine prípadov mali žiadosti len formálne nedostatky. "S uchádzačmi zároveň MZ SR rokuje o možnostiach dočasného poverenia na prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby v bodoch, ktoré neboli obsadené v prvom kole," informoval tlačový odbor rezortu zdravotníctva. Ministerka Andrea Kalavská podľa vyhlásenia taktiež v utorok telefonicky hovorila aj s prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska Mariánom Petkom o spoločnom riešení tejto problematiky. Odporúčame:
Pellegrini avizuje investičný boom na Kramároch, štát naleje do Univerzitnej nemocnice milióny eur Od 1. júla by mala na Slovensku začať fungovať nová sieť LSPP. Po novom by malo lekársku službu prvej pomoci zabezpečovať viac ako 70 ambulantných pohotovostí pre dospelých a viac ako 60 pre deti a dorast. V rámci takzvanej pevnej siete bude počas pracovného týždňa fungovať ambulantná pohotovosť od 14. do 22. hodiny. Doplnková sieť bude dobrovoľná s možnosťou kratšej prevádzky.

Viac k témam: ambulantná pohotovostná služba, Andrea Kalavská, lekárska služba prvej pomoci LSPP, Marián Petko, nemocnice
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemocnice varujú pred kolapsom pohotovostí, ministerka Kalavská hľadá riešenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Na doživotie odsúdený brutálny vrah Ondrej Rigo stiahol svoju žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Rigo si doživotie odpykáva za deväť vrážd z obdobia rokov 1990 - 1992, medzi jeho obeťami je aj pätnásťročný chlapec. Trestný zákon po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok pripúšťa možnosť prepustenia na slobodu aj v prípade odsúdených na doživotie. Rigo v máji využil možnosť a požiadal o prepustenie na slobodu. "Okresný súd Trnava nenariadil vo veci termín verejného zasadnutia, odsúdený vzal svoju žiadosť o podmienečné prepustenie späť,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová. Odporúčame:
Francúzku odsúdili v Iraku na doživotie, podľa verdiktu sa pridala k Islamskému štátu Nárok na prepustenie na slobodu po 25 rokoch za mrežami nie je. Súdy v prípade žiadostí odsúdených posudzujú splnenie formálnych a materiálnych podmienok. Odsúdený by mal pri rozhodovaní súd presvedčiť, že vo výkone trestu plnením svojich povinností preukázal polepšenie a dá sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Dnes 62-ročný Rigo, ktorého médiá označujú za najbrutálnejšieho vraha na Slovensku, si trest odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Vražednú sériu odštartoval v roku 1990 dvoma vraždami žien v Nemecku, pokračoval ďalšou vraždou v Holandsku a po návrate na Slovensko vraždil ženy v Bratislave. Jeho obeťami boli ženy od 21 do 80 rokov, v jednom prípade aj pätnásťočný syn jednej z obetí. K ženám, ktoré vraždil a znásilňoval, sa dostával cez pootvorené okná. Naposledy vraždil v marci 1992, krátko nato ho zadržali. Rozsudok s doživotným pobytom za mrežami si vypočul v decembri 1994.

Viac k témam: doživotie, krimi, Ondrej Rigo, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Najbrutálnejší vrah Ondrej Rigo stiahol žiadosť o prepustenie na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) - Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje najnovší sociálny balíček, ktorý predstavila strana Smer-SD. "Aktuálne sociálne balíčky Smeru-SD a SNS majú ambíciu rozvrátiť verejné financie a sú nezmyselné v tom, že dotujú aj ľudí a domácnosti, ktorí nie sú na sociálnu politiku štátu odkázaní," uviedol poslanec za SaS Eugen Jurzyca. Odporúčame:
Univerzity ešte nedostali peniaze na rekonštrukciu internátov, ktoré im sľúbil expremiér Fico Jeho stranícki kolegovia v súvislosti s dofinancovaním kúpeľov upozorňujú na to, že za vlády Smeru-SD takmer skrachovala štátna zdravotná poisťovňa, pri zdvojnásobení vianočných príspevkov pripomínajú skôr nevyhnutnosť riešiť ľudí s najnižšími dôchodkami. Rovnako upozorňujú na neadresnosť dotovania stravy pre školopovinné deti.  

Viac k témam: Eugen Jurzyca, Peter Pellegrini, Robert Fico, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, sociálny balíček
Zdroj: Webnoviny.sk - Jurzyca z SaS označil balíček Smeru-SD za nezmyselný. Dotuje aj tých, ktorých netreba © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5 júna (WebNoviny.sk) - Podľa predstaviteľov opozičného hnutia OĽaNO začala strana Smer-SD ohlásením posledných sociálnych opatrení predvolebnú kampaň za štátne peniaze. Kritizujú, že navrhované opatrenia sú neadresné a nespravodlivé. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol poslanec za OĽaNO Eduard Heger, podľa návrhu Smeru-SD by totiž mali mať obedy v školách zadarmo aj deti zbohatlíkov. Odporúčame:
Smer-SD predstavil balíček za 200 miliónov, chce pridať dôchodcom aj obedy zadarmo pre školákov Vláda by sa podľa neho mala skôr zamerať na adresné opatrenia, ktoré by pomohli deťom v hmotnej núdzi a na podporu prorodinnej politiky. „Ide sa rovnostársky rozdávať aj ľuďom, ktorí to nepotrebujú. Riešením je adresnosť pre deti, ktoré tie obedy potrebujú,“ tvrdí Heger. Poslanci OĽaNO rovnako kritizujú aj návrh Smeru-SD na zdvojnásobenie vianočného príspevku k dôchodkom v budúcom roku. Podľa Hegera ide o predvolebnú kampaň vládnej strany, keďže zvýšený príspevok plánujú vyplatiť tri mesiace pred parlamentnými voľbami.

Viac k témam: Eduard Heger, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Smer-SD, sociálny balíček, vianočný príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk - Za štátne peniaze začali predvolebnú kampaň, kritizuje OĽaNO najnovší sociálny balíček Smeru-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner