25. jún 2018
Facebook

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - Slovenskí policajti sa budú opäť starať o bezpečnosť slovenských turistov v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa policajného prezídia, v Chorvátsku bude nasadených osem policajtov, a to od 1. júla do 3. septembra. Pôsobiť budú v rekreačných oblastiach: Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska a v prípade núdze budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001. Taktiež budú slovenskí policajti v lokalitách: Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga, tí budú dostupní na telefónnom čísle +385 99 7201 002. Policajti však budú môcť slúžiť prakticky po celom pobreží Jadranského mora. Slovenskí policajti nemajú na území Chorvátska policajné právomoci. Ich cieľom je zvýšiť pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc či asistenciu. Taktiež budú v spolupráci s chorvátskymi kolegami predchádzať incidentom zapríčineným slovenskými turistami. Budú oblečení v slovenských policajných uniformách a budú jazdiť na autách s označením "POLÍCIA". Slovensko sa do projektu chorvátskej polície "Bezpečná turistická sezóna" zapája od roku 2008. Od začiatku účasti slovenskej polície vykonávalo službu v Chorvátsku 76 našich policajtov. V roku 2018 budú mať v Chorvátsku zastúpenie policajti z 18 krajín a budú pôsobiť na siedmich policajných riaditeľstvách v prímorských oblastiach.

Viac k témam: Chorvátsko, Slovensko, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská polícia pôjde opäť do Chorvátska, bude sa starať o bezpečnosť turistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Mimoriadna celoslovenská previerka, ktorou chce Národný inšpektorát práce (NIP) spolu s krajskými inšpektorátmi odhaliť nelegálne zamestnávanie, dostala meno Tajpan (najjedovatejší had na svete). Ako informovala hovorkyňa NIP Ivana Stašková, akcia sa uskutoční v týždni od 11. júna do 17. júna. Previerku vykonajú inšpektori práce z oddelenia kontroly nelegálneho zamestnávania, známejšom pod názvom KOBRA. Do previerky sa spolu s inšpektorátmi práce zapojí aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zamerajú sa aj na prevenciu

Ako uviedla Stašková, touto previerkou chce Národný inšpektorát práce upozorniť na problematiku častého javu – nelegálneho zamestnávania a zamerať sa aj na prevenciu, aby sa predchádzalo ďalším porušeniam zákona zo strany zamestnancov, či zamestnávateľov. Súhrnné výsledky previerky budú zverejnené v septembri. Odporúčame:
Takmer štvrtinu nezamestnaných na Slovensku tvoria mladí do 29 rokov, najviac ich je z východu Inšpektoráty práce môžu pri odhalení porušenia zákona udeliť pokutu ako zamestnávateľovi, tak aj zamestnancovi, a to v prípade, ak aj zamestnanec vedomým vykonávaním práce bez pracovnej zmluvy či bez povolenia na zamestnanie (ak ide o cudzinca z tzv. tretej krajiny) napomáha protiprávnemu stavu. Tá sa pohybuje u zamestnávateľa v rozmedzí od 2 000 eur do 200 000 eur. Zamestnanca pri porušení zákazu nelegálnej práce určite nepoteší pokuta vo výške do 331 eur. Pri mimoriadnej previerke si inšpektori posvietia na dodržiavanie zákazu nelegálneho zamestnávania, a to najmä vo vzťahu k štátnym príslušníkom tretích krajín, čo je v poslednom období veľmi častým problémom. Národný inšpektorát práce preto upozorňuje zamestnancov a zamestnávateľov, aby venovali pozornosť dodržiavaniu všetkých predpisov pri zamestnávaní a disponovali všetkými dôležitými dokumentmi a povoleniami, ktoré sa k nemu viažu.

Doklady o pracovnom pomere

Stašková informovala, že kontroly sa zamerajú na pracovnú zmluvu, alebo dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, prihlášku do sociálnej poisťovne, u cudzincov na platný cestovný doklad, povolenie na pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie. Len tak sa zamestnávatelia vyhnú postihu za nelegálne zamestnávanie a ich odberatelia spoluzodpovednosti zaň. Odporúčame:
Nezamestnanosť v prvom štvrťroku klesla na 7,1 %, najviac ľudí bez práce bolo v Prešovskom kraji Pretože, aj keď je to možno verejnosti menej známe, za nelegálne zamestnávanie jedného zamestnávateľa znáša následky aj odberateľ, teda podnikateľský subjekt, ktorý od takéhoto neseriózneho zamestnávateľa prijal cezhranične dodávanú službu, alebo vnútroštátne či cezhranične dodávanú prácu. Aj v tomto prípade sa pokuta pohybuje v rozmedzí od 2 000 eur do 200 000 eur.

Viac k témam: Inšpektorát práce, nelegálne zamestnávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Inšpektorát práce chystá celoslovenskú previerku, akcia Tajpan má odhaliť ilegálne zamestnávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VARŠAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - V Bukurešti sa v sobotu konal pochod za väčšie práva homosexuálnych párov. Pred začiatkom stretnutia choreograf Emil Rengle adresoval odporcom homosexuálnych dvojíc, že "milujeme inak, pretože Boh nás stvoril inak". Odporúčame:
Aktivisti LGBT pochodujú vo Varšave za svoje práva, na námestí vytvorili dúhu z vody a svetiel Zástupca ultranacionalistov Tudor Ionescu zase vyhlásil, že pochod homosexuálov je "hanba a facka po tvári kresťanskému mestu". Kritici pochodu požadujú referendum o definovaní manželstva ako zväzku medzi mužom a ženou.

Viac k témam: dúhový pochod, práva LGBT ľudí, Rumunsko
Zdroj: Webnoviny.sk - V Rumunsku pochodovali za väčšie práva homosexuálnych párov, kritici žiadajú referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LA MALBAIE 9. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Rusko by sa malo vrátiť medzi krajiny G7. Podľa neho by takýto krok bol výhodný pre všetky štáty patriace do skupiny. Tá Rusko vyhodila v roku 2014 pre anexiu Krymu a podporu proruských separatistov v Ukrajine. Trump rozprával o návrate Ruska už pred príchodom na stretnutie G7 v Quebecu, kde svoj názor zopakoval v sobotu. Odporúčame:
Kremeľ potvrdil možné miesto summitu Putina a Trumpa, podľa Kurza sa musia obe strany dohodnúť "Chceme zabezpečiť mier vo svete. Nechceme sa hrať," vyjadril sa a dodal, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa o tom ešte nerozprával.

Viac k témam: Donald Trump, Rusko, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump chce návrat Ruska medzi krajiny G7, krok by bol vraj výhodný pre všetky štáty v skupine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - Slovenská republika si v rámci hodnotenia Severoatlantickej aliancie (NATO) o stave Ozbrojených síl SR polepšila. Vyplýva to zo stanoviska rezortu obrany, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. Aliancia kladne ocenila predovšetkým prisľúbené navyšovanie výdavkov na obranu, ktoré by mali v roku 2020 dosiahnuť úroveň 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a následne do roku 2024 rovné dve percentá. Pozitívne sú hodnotené aj príspevky slovenských vojakov v rámci zahraničných misií.

Podrobnosti nie sú dostupné

Správa, ktorú NATO vypracúva každé dva roky, je však aj naďalej vo vyhradenom režime, čo znamená, že podrobnosti hodnotenia nie sú dostupné. Zverejnenie správy žiadali aj opoziční poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, rezort obrany však argumentuje tým, že rovnaký postup platí vo všetkých členských štátoch NATO. Odporúčame:
Foto: Minister Gajdoš odovzdal vojakom nové bojové vozidlá, podľa Zmeka ich použijú na Pobaltí „V porovnaní s minulým hodnotením, NATO ocenilo predovšetkým naše postupné zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré by malo v roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta a v roku 2024 deklarované dve percentá HDP. Aliancia tiež pozitívne hodnotí príspevky Slovenska do operácií a misií NATO, predovšetkým zapojenie sa do iniciatívy takzvanej posilnenej predsunutej prítomnosti,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) na piatkovom stretnutí ministrov obrany členských krajín v rámci rokovania Severoatlantickej rady.

Vybudovanie tankového praporu

„Na druhej strane zaostávame s plnením cieľa vybudovania ťažkej mechanizovanej brigády. Z tohto dôvodu pristúpila Slovenská republika k urýchleniu vybudovania tankového práporu a pokračuje v obstarávaní bojových obrnených vozidiel 8x8,“ doplnil šéf rezortu obrany. Nové obrnené vozidlá typu 8x8 vyvíjala štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria. Prototyp absolvoval podnikové aj vojskové skúšky, počas ktorých prešiel viac ako 3-tisíc kilometrov a vystrelil viac ako 5-tisíc nábojov z rôznych typov zbraní. Odporúčame:
Ministerstvo obrany obstará 25 kusov delostreleckej techniky Zuzana 2 za desiatky miliónov eur Pôvodný materiál počítal s maximálnou sumou 417 miliónov eur za 81 kusov vozidiel vrátane infraštruktúry či výcviku. Odhadovaná suma za jedno vozidlo pritom predstavovala približne 4 milióny eur. Projekt 8x8 čelí dlhodobej kritike. Rezortu obrany vyčítajú opoziční poslanci aj bezpečnostní analytici najmä nedostatok informácií, či podozrenia z korupcie pri fínskej firme, ktorá obdobným problémom čelila pri dodávkach zbraní v iných krajinách.

Modernizačné projekty

Spojenci sa na piatkovom rokovaní venovali aj modernizačným projektom. Podľa ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) nie sú supersonické stíhačky pre alianciu, ktoré plánuje rezort obstarať najakútnejšou prioritou. Gajdoš chce aj napriek tomu predložiť vláde SR návrh riešenia do konca júna tohto roka. Ministerstvo aktuálne posudzuje už posledné dve možnosti, švédske Gripeny a americké stroje F-16. „Najneskôr do konca júna predložím vláde SR materiál ďalšieho postupu oblasti zabezpečenia nášho vzdušného priestoru,“ potvrdil minister obrany. Slovenská republika momentálne využíva ruské stroje Mig-29. V prípade, že sa nestihne zrealizovať nákup nových strojov do konca kalendárneho roka 2019, bude musieť ministerstvo predĺžiť abonentnú zmluvu, na ktorú idú ročne desiatky miliónov eur, tak, aby sme mohli migy využívať. Odporúčame:
Minister Gajdoš sa stretol s generálom Pavlom, témou bola nielen modernizácia ozbrojených síl Šéf slovenského rezortu obrany sa v piatok zúčastnil aj na sympóziu k Vojenskej mobilite, ktorej cieľom je rýchla a efektívna preprava jednotiek a materiálu v prospech zvýšenia reakcie schopnosti spojencov v prípade krízových situácií, a ktorá patrí medzi projekty iniciatívy PESCO pod vedením Holandska. Ministri hovorili o pripravenosti ozbrojených síl a ich posilnení a zabezpečení. Gajdoš v tejto súvislosti zdôraznil, že „ak máme jeden súbor síl, potrebujeme jeden súbor ciest”.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, NATO, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko si polepšilo v hodnotení NATO, aliancia ocenila nielen vyššie výdavky na obranu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VATIKÁN 9. júna (WebNoviny.sk) - Vatikánsky súd obvinil diplomata z držby detskej pornografie. Vatikán v sobotu uviedol, že proces s monsignorom Carlom Capellom sa začne 22. júna. Odporúčame:
Pápež František vyvolal kontroverziu a postavil sa za homosexuálov, Vatikán zatiaľ mlčí Obvinený bol vysokopostaveným diplomatom, pričom ho vyšetrovali aj v Spojených štátoch a Kanade. Od apríla je väznený vo Vatikáne, ktorý ho povolal po tom, ako americké ministerstvo zahraničných vecí v auguste upozornilo na "možné porušenie zákonov o detskej pornografii" diplomatom vo Washingtone. Kanadská polícia tvrdí, že Capella prišiel do styku s detskou pornografiou na internete počas vianočných sviatkov v roku 2016.

Viac k témam: Carlo Capella, detská pornografia, Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Monsignor Carlo Capella je obvinený z držby detskej pornografie, vo Vatikáne sa postaví pred súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
 Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa nechystá kandidovať na funkciu prezidenta v budúcoročných prezidentských voľbách. Strana pod jeho vedením plánuje na funkciu prezidenta nominovať ženu. Nebude to ale skôr ako na jeseň. Danko to uviedol na tlačovej besede po 25. slávnostnom sneme strany v Prešove.

Voľná ruka okresným štruktúram

Danko zdôraznil, že na funkciu prezidenta sa sám cíti ešte mladý a naďalej chce viesť stranu. Na túto pozíciu ale bude presadzovať ženu. „Som presvedčený, že sa to do októbra, novembra utrasie a vtedy dôstojne predstavíme kandidáta. Ja budem robiť všetko preto, aby to bola kandidátka, aby to bola jedna z našich žien. Nechcite odo mňa dnes meno, lebo viem, čo by ju čakalo. Som však presvedčený , že SNS potrebuje kandidáta,“ uviedol Danko v súvislosti s prezidentskými voľbami. Sám sa chce sústrediť predovšetkým na parlamentné voľby. „Mám jeden cieľ, byť úspešný so SNS najmä v parlamentných voľbách, pokúsiť sa mať väčšiu moc a vedieť realizovať systémové zmeny v spoločnosti, aby sme tu neprodukovali v školstve tisíc právnikov či plno iných hlúpostí, pretože ja som išiel do politiky zo súkromného sektora preto, že som sa už nevedel pozerať na to, aký ťažkopádny a nefunkčný je štát. A s tým bojujem,“ povedal Danko. Zároveň dodal, že v jesenných komunálnych voľbách dá strana na postavenie kandidátov voľnú ruku všetkým štruktúram v okresoch.

Financovanie SNS

Ak sa chce Slovensko meniť a vyvíjať, musí podľa Danka prejsť reformou, akú má za sebou SNS. „Nepopierame, že určité obdobie mala SNS problémy. Bola vykradnutá a nie neprávom pošpiňovaná. Ale vyprosím si od kohokoľvek, aby počas môjho predsedovania niekto spochybňoval financovanie strany,“ zdôraznil Danko. Uviedol tiež, že strana nie je financovaná žiadnymi súkromnými firmami. Na sneme sa rokovalo aj o novej legislatívne o fungovaní politických strán z dielne SNS. „Slovensko trpí politickou krízou, náš štát trpí tým, že si niektorí z politiky urobili rodinný, či súkromný biznis. Šialenci, ktorí nemajú riadne stanovy, ktoré nie sú ani stranou, sa chcú chopiť moci. Na to budem stále upozorňovať,“ dodal predseda národniarov. Dotkol sa aj témy sociálnych médií a kritiky médií, kedy podľa neho niektorí novinári selektujú informácie napríklad o výstupoch zo zahraničných ciest. „Neverte všetkému, čo je na internete, neverte všetkému, čo vidíte na sociálnych sieťach, verte tomu, čo reálne zažijete,“ uviedol Danko.

Nová členka strany

Na sneme v Prešove sa zúčastnilo takmer 250 delegátov zo sedemtisícovej členskej základne strany. Delegáti podľa Danka hodnotili pôsobenie vlády, rozprávali o problémoch, ktoré stranu trápia a prerokovali účtovnú závierku. Snem za riadnu členku SNS schválil doterajšiu nominantku strany na poste ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú. „Je mi cťou a potešením, že sa zo mňa – odborníka, stáva politička. Moje rozhodnutie prišlo po ťažkých chvíľach, ktoré som prežila a ľudia z SNS mi poslali množstvo prianí, mnoho ľudí stálo za mnou a boli to úprimné a príjemné slová, že to nemám vzdávať a že strana za mnou stojí. Vtedy si zvážite, že niekam musíte patriť,“ vysvetlila dôvod svojho vstupu do strany Matečná, ktorá doteraz nebola členkou žiadnej politickej strany. „Neviem, či mi to pomôže, ale aj pre ľudí je lepšie, keď minister je zo strany. Budem pokračovať vo vládnom programe, ktorý predostrela SNS, takže určite je to pozitívne pre obe strany,“ dodala Matečná. Na pozíciu prezidentského kandidáta ju zatiaľ nikto neoslovil a ani o tejto funkcii neuvažovala. Na rokovaní pokrstili aj druhú časť knihy o slovenskej politike a SNS pod názvom Slovenská Národná strana a Slovensko na prelome vekov 1871 – 1918 a odovzdali najvyššie stranícke vyznamenanie Rad Martina Rázusa, ktorým ocenili spisovateľa, politika a diplomata Antona Hykischa.

Viac k témam: Andrej Danko, Anton Hrnko, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko nebude kandidovať na prezidenta, Matečná sa stala novou členkou Slovenskej národnej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 9. júna, 16:20
BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - Predseda strany Most-Híd Béla Bugár bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Dnes o tom rozhodol v Bratislave stranícky snem. „Sme presvedčení, že dozrel čas, aby o kreslo prezidenta mohol reálne zabojovať aj príslušník národnostnej menšiny. Béla Bugár reprezentuje hodnoty spolupráce, tolerancie a schopnosti kompromisov, ktoré sú dnes viac ako nedostatkovým tovarom,“ zdôvodnil výber podpredseda strany László Sólymos na tlačovej besede. Odporúčame:
Marian Kotleba bude kandidátom Ľudovej strany Naše Slovensko na prezidenta Zároveň vyjadril presvedčenie, že Béla Bugár by bol výborným prezidentom. „Poznám ho už dlhú dobu a môžem potvrdiť, že je to človek kompromisu, a nie sporov a hádok,“ dodal Sólymos.

Chce zastupovať všetkých ľudí

Bugár povedal, že po dôkladných úvahách a rozhovoroch so svojimi blízkymi dospel k jednoznačnému rozhodnutiu, že sa zapojí do boja o prezidentské kreslo. Jeho hlavným cieľom je prispieť k zmierneniu napätia a polarizácie spoločnosti. „Som presvedčený o tom, že ak je spoločnosť v takej miere polarizovaná ako dnes, je viac ako inokedy nutné, aby prezidentom bol človek, ktorý bude vedieť stáť nad spormi a bude rovnako naklonený jednej aj druhej strane politického spektra,“ uviedol Bugár.  Podľa neho prezident môže vstupovať do politických sporov a upokojovať situáciu. Do boja o prezidentské kreslo sa chce zapojiť realistickými cieľmi, ktoré bude možné a nutné splniť preto, aby sa postavenie Slovenska v demokratickom svete posilňovalo. „Ambície sú jasné, inak by som do toho nešiel,“ konštatoval. Odporúčame:
Milan Krajniak je kandidátom hnutia Sme rodina na prezidenta V prípade úspešnej kandidatúry chce zastupovať všetkých ľudí našej krajiny. „Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska: Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, úspešných a menej úspešných, mladých starých, mestských a dedinských. Lebo som presvedčený, že prezident taký má byť,“ uviedol počas tlačovej konferencii Bugár. Podľa neho v strane nerozmýšľali nad tým, kto koho postaví ako kandidáta. „My sme rozmýšľali o tom, na čo Most-Híd má. Kandidáta, ktorý pôsobí na porozumení medzi Slovákmi a Maďarmi,“ povedal.

Kampaň mimo strany Most-Híd

Zároveň podľa neho musí prezident veľmi rázne presadzovať veci, ktoré mu vyplývajú z právomocí vo vzťahu k vláde, k parlamentu a k zahraničiu. „Musí byť partner, pomocník – nie aktivista a oponent za každú cenu. Bez ohľadu na to, aká vláda v tejto krajine vznikne. Lebo tie vznikajú ako výsledok volieb z vôle ľudu a prezident túto vôľu musí rešpektovať,“ dodal Béla Bugár. Volebnú kampaň sa chystá odštartovať na jeseň tohto roku. Kampaň nechce viesť ako predseda strany Most-Híd, ale ako Béla Bugár. Otvorený je aj podpore občianskych združení ako aj politických subjektov. Odporúčame:
Hnutie Sme rodina je v komunálnych voľbách pripravené podporiť každého dobrého kandidáta V koalícii sú rôzne názory, kto by mal byť prezidentom. „Vyzerá to tak, že každá koaličná strana bude mať vlastného prezidentského kandidáta,“ uviedol Bugár. Ak by Bugár v prezidentských voľbách uspel, má v zálohe za seba náhradu na post predsedu strany. „Myslíme na to,“ povedal. Delegáti na X. sneme strany Most-Híd si na sobotňajšom zasadnutí zvolili vedenie strany na najbližšie štyri roky. „Za predsedu bol zvolený Béla Bugár, pričom vo funkciách podpredsedov boli potvrdení Ivan Švejna, Ábel Ravasz a László Sólymos. Zároveň bol zvolený nový podpredseda Peter Antal, ktorý vo funkcii nahradil Luciu Žitňanskú,“ informoval po rokovaní snemu podpredseda László Sólymos. Snem volil aj predsedníctvo strany a republikovú radu, ktoré sú výkonnými orgánmi strany.

Viac k témam: Béla Bugár, Most-Híd, prezidentské voľby na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Béla Bugár bude kandidovať za prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ČCHING-TAO 9. júna (WebNoviny.sk) - Kremeľ potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký kolega Donald Trump sa možno stretnú vo Viedni. Dodal však, že zatiaľ sa ani jedna strana nerozhodla. Putinov hovorca Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že jeho šéf a Trump diskutovali o vyhliadkach na samit počas telefonátu, ktorý sa konal ešte v marci, pričom ako miesto konania spomenuli Viedeň. Odporúčame:
Rusko aj USA zvažujú summit Putina a Trumpa, stretnutie by malo byť v Rakúsku Peskov novinárom v čínskom meste Čching-tao, kde sa ruský líder zúčastnil na regionálnom samite, vyhlásil, že "zatiaľ nejestvuje pevná dohoda a v súčasnosti sa nekoná žiadna špecifická diskusia". Peskov dodal, že o tejto téme začiatkom týždňa hovoril Putin s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorý však povedal, že najprv sa musia dohodnúť Rusko a USA.

Viac k témam: Donald Trump, Rakúsko, Rusko, Sebastian Kurz, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Kremeľ potvrdil možné miesto summitu Putina a Trumpa, podľa Kurza sa musia obe strany dohodnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - „Slovenský právny poriadok nie je najhorší,“ uviedol v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Reagoval tak na citáciu moderátora, že dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nedostatočnú a povrchnú a na to, že prípad zabitia filipínskeho občana v centre Bratislavy a následné udalosti pripomenuli právne nedostatky štátu. Podľa Gála však nepotrebujeme legislatívnu zmenu. „V celej Európe máme dvojstupňové rozhodovanie, práve kvôli tomu, že keď nastane chyba personálneho charakteru, aby ten systém vedel zafungovať,“ doplnil Gál. Odporúčame:
Rodina a priatelia sa na svätej omši rozlúčili s Henrym, ktorý zomrel po útoku Juraja H. Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela (OľaNO) však z tejto kauzy plynie ponaučenie. „Ešte stále v systéme existujú ľudia, ktorí kým sa nevyvolá verejný tlak, vykonávajú svoju prácu lajdácky. Ale v čase sociálnych sietí sa už nedá nič ututlať. Keby nebola mediálna búrka, nie je žiaden druhý stupeň,“ konštatoval poslanec Grendel. Policajný vyšetrovateľ totiž následne prekvalifikoval vec na zločin zabitia. Obvineného opätovne zadržali, pričom prokurátor, tentokrát z Krajskej prokuratúry v Bratislave, podal návrh na vzatie do väzby z obavy, že by obvinený utiekol alebo pokračoval v trestnej činnosti.

Nové pravidlá pre sudcov

Gál i Grendel sa venovali aj príprave nových pravidiel pre voľbu sudcov Ústavného súdu SR. Stretnutie s právnikmi, ktorí navrhli zmeny voľby ústavných sudcov a stranou Sloboda a Solidarita s ministrom spravodlivosti sa skončilo dohodou, že po medzirezortnom pripomienkovom konaní si znovu sadnú. „Musíme preskúmať návrhy, ktoré dala SaS, či sú reálne a zrealizovateľné. Podobne je to aj s právnikmi. Napríklad vek 40 alebo 45 rokov, rovnaký počet argumentov je tak za 40, ako aj za 45,“ povedal Gál a doplnil, že za ich zvolenie bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov.

Podpriemerný návrh zákona

Prezident Andrej Kiska označil vládny návrha v tejto podobe za podpriemerný. Na otázku moderátora či s tým súhlasí, poslanec Grendel uviedol, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) a hnutie Nova považujú zatiaľ tento návrh za nevyužitú príležitosť. „Dnešný stav, kedy pri teoretických okolnostiach stačí 39 poslaneckých hlasov na to, aby bol kandidát na budúceho ústavného sudcu zvolený v národnej rade, znamená, že dnes o budúcom kandidátovi ústavného sudcu rozhodne vládna moc. Ak bude potrebné 76 hlasov, tak sme v tomto istom móde,“ uviedol Grendel a dodal, že 90 hlasov je jedna kľúčová vec pre opozíciu a druhá je, že keď zmeniť vekovú hranicu, tak skôr tú hornú, pretože problémom nie je nová generácia ústavných právnikov, ale skôr ´tá skôr narodená´. Odporúčame:
Minister Gál chce o voľbe ústavných sudcov diskutovať aj s opozíciou, prijal zástupcov SaS Deväťdesiat hlasov sa podľa Gála však nenájde. Strana Most-Híd pri tejto veci trvá aj na tajnej voľbe. „Ak mi sľúbite, že presadíte verejné voľby ústavných sudcov, tak ja vám sľúbim, že všetky vnútrostranícke voľby budú u nás verejné,“ odpovedal Grendel Gálovi na konštatáciu, že chcú verejné voľby a sami ich nemajú. Hostia sa zhodli, že verejný hiring, čiže dať príležitosť verejnosti sa opýtať, má v tomto prípade význam.

Exekučná amnestia

Voľba ústavných sudcov má podľa ministra Gála prioritu aj nad pripravovanou exekučnou amnestiou. Expremiér Rober Fico predtým avizoval, že do konca februára bude exekučná amnestia uzavretá, stále však nie je. „Viazne to na dohode koaličných partnerov, na konkrétnej verzii. Potrebujeme sa dostať k tomu, koľko je tých exekúcií. Keďže máme na súdoch 3,7 milióna exekúcií, chceme exekúcie staršie ako päť rokov, kde vymožiteľnosť práva je nulová, zastaviť a dať možnosť tým veriteľom, ktorí si myslia, že ich exekúcie môžu byť uspokojené,“ vysvetlil Gál. Grendel dodal, že téma je pre viaceré politické strany časovaná bomba a okolo 960-tisíc ľudí, ktorých sa tá téma dotýka, čaká, ako to dopadne. Gál zopakoval, že bude presadzovať vyčistenie súdov od starých exekúcií.

Viac k témam: #allforhenry, Gábor Gál, Gábor Grendel, Juraj H., Ministerstvo spravodlivosti SR, Spravodlivosť pre Henryho, zabitie Filipínca v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Gál by po zabití Filipínca Henryho legislatívu nemenil, podľa Grendela plynie z toho ponaučenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner