18. júl 2018
Facebook

BERLÍN 1. júla (WebNoviny.sk) — Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že nový plán Európskej únie na reguláciu imigrácie a dohody, ktoré uzavrela z kľúčovými krajinami, riešia problémy, ktoré spôsobili rozkol v jej vládnej koalícii.

Rýchle vybavovanie migrantov

Minister vnútra Horst Seehofer chce niektorých žiadateľov o azyl vracať už na hraniciach Nemecka, Merkelová však presadzuje celoeurópske riešenie problematiky. Seehofer vedie Kresťansko-sociálnu úniu Bavorska (CSU), sesterskú stranu Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckej konzervatívnej vláde. Odporúčame:
Európski lídri dosiahli prelomovú dohodu o migrácii, spokojnosť vyjadrila aj Merkelová Merkelová v nedeľu pre televíziu ZDF povedala, že jej návrh zriadiť špeciálne centrá pre rýchle vybavovanie migrantov na nemeckých hraniciach a dohoda o vracaní migrantov do krajín, kde boli pôvodne registrovaní, "má rovnaký efekt" ako to, čo žiada CSU. "To je môj osobný názor. CSU o tom prirodzene musí rozhodnúť sama," povedala kancelárka.

Spoločný európsky prístup

Podľa tlačovej agentúry dpa si však Seehofer myslí, že tieto opatrenia nespĺňajú to, čo požaduje a chce na hraniciach otáčať migrantov, ktorým Nemecko už žiadosti o azyl odmietlo alebo ktorí oň požiadali v iných krajinách. Podľa Merkelovej by ale takéto jednostranné roky viedli k zatvoreniu hraníc susedných krajín a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu schengenu, svoj návrh preto považuje za lepší. "Chcem, aby Európa ostala jednotná. To je dôvod, prečo je spoločný európsky prístup pre mňa taký dôležitý," vysvetlila. Vedenia oboch strán sa v nedeľu zišli, aby separátne prediskutovali ďalší postup v spore, ktorý ohrozuje dlhoročný tradičný zväzok oboch sesterských strán.

Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, Horst Seehofer, imigranti, migranti, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová dúfa v urovnanie sporu týkajúceho sa migrantov s CSU © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁBUL 1. júôa (WebNoviny.sk) — Afganský prezident Ašraf Ghaní oznámil ukončenie jednostranného prímeria vlády a nariadi ozbrojeným silám, aby obnovili svoje operácie proti militantom z Talibanu naprieč krajinou. Ghaní v sobotu na tlačovej konferencii povedal, že vláda vypočula výzvy ľudu na mier a teraz je na Talibane, aby ich zvážil. Vládne prímerie, ktorá raz predĺžili, trvalo 18 dní. Krylo sa s prímerím, ktoré na tri dni na konci ramadánu vyhlásilo aj militantné hnutie Taliban. Išlo pritom o prvé prímerie počas 17-ročnej občianskej vojny, ktoré platilo na oboch stranách a vyvolalo preto spontánne spoločné oslavy.

Viac k témam: Afganistan, Ašraf Ghaní, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Ghaní oznámil koniec jednostranného prímeria s Talibanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.ks) - Sedem zranených je výsledkom čelnej zrážky dvoch osobných áut neďaleko obce Pružina (okr. Považská Bystrica). Na mieste nehody zasahovali aj leteckí záchranári. Odporúčame:
Nehoda stála život 39-ročného vodiča, po prejdení do protismeru sa prevrátil a narazil do stromu Ako informovala hovorkyňa Air Transport Europe Zuzana Hopjaková, lekárka leteckých záchranárov prevzala do svojej starostlivosti najťažšie zranenú, 53-ročnú ženu, ktorá utrpela úraz brucha, panvy a poruchu vedomia. Vrtuľníkom ju na umelej pľúcnej ventilácií s mnohopočetnými zraneniami previezli do nemocnice v Trenčíne. Ostatní utrpeli ľahšie poranenia a ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Viac k témam: ATE Air - Transport Europe, nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Neďaleko obce Pružina sa čelne zrazili autá, zasahovali aj leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 1. júla (WebNoviny.sk) — Francúzskemu kriminálnikovi odsúdenému za vraždu sa v nedeľu podarilo utiecť z väzenia pomocou vrtuľníka. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti. Ministerstvo uviedlo, že 46-ročnému Redoinovi Faidovi trval útek len "niekoľko minút" a nikto pri tom neutrpel zranenia ani nevzal žiadnych rukojemníkov. Odporúčame:
Video: Polícia zatkla Okoličányho komplica Jozefa Leška, ktorý bol na úteku (aktualizované) "Ozbrojené komando pristálo s vrtuľníkom na dvore väznice, keď bol väzeň v miestnosti pre návštevy," uviedlo ministerstvo. Dráma sa odohrala v zariadení v Réau južne od Paríža. Polícia okamžite vyhlásila po Faidovi pátranie a prokuratúra spustila vyšetrovanie. Nejde pritom o prvý prípad, keď sa Faidovi podaril podobný kúsok. V roku 2013 si z väzenia na slobodu pomohol pomocou trhaviny. Zdržali ho o šesť týždňov neskôr v hoteli. Faida odsúdili v roku 2010 na 25 rokov za smrť mladej policajtky zavraždenej počas nevydarenej lúpeže.

Viac k témam: Francúzsko, Redoin Faid
Zdroj: Webnoviny.sk - Kriminálnik sa pokúsil ujsť z väzenia na vrtuľníku, v minulosti sa mu to podarilo s trhavinou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Život vodiča si v nedeľu skoro ráno vyžiadala tragická dopravná nehoda pri obci Trhovište (okr. Michalovce). Odporúčame:
Na východe Slovenska šofér vrazil do stĺpu, za volant si sadol opitý Ako informoval košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, 39-ročný vodič z okresu Snina nevenoval pozornosť vedeniu ťahača zn. Volvo s návesom, prešiel do protismeru a následne na trávnatý porast, kde sa v priekope s vozidlom prevrátil a narazil do stromu. Vodič utrpel smrteľné zranenia, prítomnosť alkoholu budú zisťovať až pri pitve. Presná príčina dopravnej nehody, miera zavinenia i bližšie okolnosti sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Viac k témam: nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Nehoda stála život 39-ročného vodiča, po prejdení do protismeru sa prevrátil a narazil do stromu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 2. do 8. júla 2018. Odporúčame:
Minister Gajdoš predstavil veľvyslankyni Švédska armádne projekty modernizácie a dostal list Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková s tým, že by malo ísť o 21 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun amerických, chorvátskych a poľských vojakov. V nasledujúcom týždni dáva preto rezort obrany do pozornosti cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trase Nitra, Centrum výcviku Lešť a železničné presuny Ozbrojených síl SR na trase Šarišské Lúky, Sása Pliešovce.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, presun vojenskej techniky
Zdroj: Webnoviny.sk - Cez Slovensko sa budú presúvať vojaci USA, Chorvátska a Poľska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) - Podujatie Deutschkongress, ktoré bude od 2. do 3. júla v Ružomberku, poukáže na dôležitosť cudzích jazykov v školskom systéme. Podľa výskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory a Advantage Austria z roku 2017 je na Slovensku akútny nedostatok zamestnancov hovoriacich po nemecky. „Cieľom kongresu je vytvorenie siete inštitúcií a partnerov, ktorí sa v rámci slovenského vzdelávacieho systému zasadzujú za podporu nemeckého jazyka. Keďže znalosť cudzích jazykov je dôležitá v hospodárskom, vedeckom aj kultúrnom kontexte, považujeme udržanie možnosti učiť sa aspoň dva cudzie jazyky už na základnej škole v našich školách za nevyhnutnú,“ povedala členka organizačného tímu Hana Ch. Marková z Goetheho inštitútu.

Na programe sú viaceré konferencie

Ako agentúru SITA informovala Beáta Holubecová z Tlačového a kultúrneho oddelenia Nemeckého veľvyslanectva na Slovensku, záštitu nad podujatím prevzalo ministerstvo školstva, Štátny pedagogický ústav a veľvyslanci nemecky hovoriacich krajín - Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Odporúčame:
Ministerstvo zhodnotilo školský rok, priblížilo zmeny a pochválilo sa úspechmi Program kongresu je rozdelený do dvoch dní a budú ho tvoriť viaceré konferencie, didakticko-metodické workshopy, odborné i vedecké prednášky, kongresový veľtrh, na ktorom sa predstavia vydavateľstvá, školy i univerzity.

Výmena kontaktov medzi firmami a školami

Pondelkový program zavŕši slávnostná recepcia s účasťou významných hostí z ministerstva školstva, firiem a škôl, na ktorú sú pozvané aj médiá. Mimoriadne očakávaná v utorkovom programe Deutschkongressu je pódiová diskusia na tému Jazyk-Vzdelávanie-Budúcnosť so zástupcami školskej, hospodárskej aj vedeckej sféry. Diskusia bude v utorok o 9:00. Odporúčame:
Univerzity podľa prieskumu nenapĺňajú očakávania, množstvo študentov by za kvalitu aj zaplatilo Dôležitou súčasťou kongresu je i výmena kontaktov medzi firmami a školami, tzv. burza kontaktov. Je to podujatie určené pre všetky firmy na Slovensku. So zástupcami škôl a univerzít sa počas krátkeho stretnutia budú môcť porozprávať o možnostiach nadviazania spolupráce a o dosiahnutých úspechoch pri riešení projektov. Obidve skupiny účastníkov burzy majú tak možnosť nadviazať kontakt do budúcnosti. V rámci kongresového veľtrhu sa budú mať možnosť prezentovať školy, univerzity, firmy a inštitúcie, ktoré sa na Slovensku zasadzujú za viacjazyčnosť.

Viac k témam: cudzie jazyky, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Podujatie Deutschkongress poukáže na dôležitosť cudzích jazykov v školskom systéme © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

NAÍ DILLÍ 1. júla (WebNoviny.sk) — Polícia v indickom hlavnom meste Naí Dillí oznámila, že našla za zvláštnych okolností v dome v neďalekej obci 11 mŕtvych ľudí. Desať z nich malo previazané oči a viseli zo stropu. Odporúčame:
Šanghajský útočník pred školou dobodal matku s deťmi, chcel sa tým vraj odplatiť spoločnosti Zástupca polície Vineet Kumar v nedeľu uviedol, že všetci boli príslušníkmi jednej rodiny a väčšina z nich žila v dome v obci Burari severne od hlavného mesta. Telá odoslali na pitvu. Polícia teraz vyšetruje, či išlo o samovraždu, alebo sa stali obeťami zločinu. Medzi mŕtvymi sú tri ženy, štyri dievčatá a štyria muži. Telá nevykazovali žiadne známky po strelných zraneniach. Desať ich viselo zo stropu a telo 70-ročnej ženy ležalo na podlahe domu, uviedla polícia.

Viac k témam: mŕtvola, polícia, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v Indii našla v dome jedenásť mŕtvych tiel, niekoľko ich viselo zo stropu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) - V noci z nedele na pondelok hrozí skoro na celom území Slovenska prízemný mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pre celú krajinu okrem východného a juhu západného Slovenska. Odporúčame:
Video: Silná búrka s krúpami veľkosti bejzbalovej loptičky napáchala stámiliónové škody Meteorológovia varujú, že od polnoci do 6:00 ráno môže vo výške päť centimetrov nad povrchom teplota vzduchu klesnúť na -3 až 0 °C. „Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny,“ uviedol SHMÚ.

Viac k témam: mráz, počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Na väčšine Slovenska hrozí prízemný mráz, je vydaná výstraha prvého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) - Energetický sektor na Slovensku by mal podľa zamestnávateľov pri znižovaní emisií prejsť transformáciou. Tí, ktorí sú združení v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) a Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vyzývajú slovenskú vládu, aby pri implementácii európskej smernice o obchodovaní s emisiami vytvorila podmienky pre naštartovanie nových podporných programov na financovanie znižovania uhlíkovej náročnosti slovenského priemyslu. Odporúčame:
Ochranári, opozícia i verejnosť žiadajú poslancov, aby zastavili spaľovanie kvalitného dreva „Najväčší potenciál znižovania emisií sa nachádza v energetike, ktorá má možnosť využiť nízko- alebo bez-emisné technológie výroby. Považujeme preto za nevyhnutné zvážiť, ako transformáciu energetiky uľahčiť a podporiť a to najmä s prihliadnutím k aktivitám okolitých krajín Európskej únie, tak aby domáci sektor nebol znevýhodnený voči svojej konkurencii,“ uviedli zamestnávatelia.

Nákladovo efektívne opatrenie

Zamestnávateľské združenia žiadajú zavedenie podpory pre energetické spoločnosti pri znižovaní emisií vo forme bezplatnej alokácie emisných kvót výmenou za investície do vybavenia a modernizácie zariadení a čistých technológií s cieľom dosiahnuť celkové zlepšenie technického stavu. „Ide o technologicky neutrálne a nákladovo efektívne opatrenie, ktoré nekladie dodatočné nároky na štátny rozpočet a je v úplnom súlade s pravidlami EÚ,“ myslia si zamestnávatelia.

Je treba konať

V obchodovacom období 2021 až 2030 bude mať Slovenská republika možnosť využiť výnimku prechodne bezplatne prideľovať až 40 % z množstva emisných kvót prideleného na obchodovanie. Odporúčame:
V Nemecku zatkli pre emisné podvody Ruperta Stadlera, šéfa automobilky Audi Neaplikovanie tejto výnimky do slovenského energetického priemyslu by podľa zamestnávateľov znevýhodnilo slovenské energetické spoločnosti oproti okolitým krajinám a zároveň zvýšilo ceny pre domácich odberateľov energie. „Vzhľadom k pevne danému harmonogramu smernice nezostáva veľa času a je treba konať,“ zdôraznili zamestnávatelia.

Prevratné technologické zmeny

Európska únia (EÚ) sa v decembri 2015 zaviazala k redukcii emisií oxidu uhličitého o 43 % do roku 2030, s následným ďalším znižovaním o 2,2 % každý nasledujúci rok. „Kľúčom k naplneniu cieľov EÚ zameraných k dosiahnutiu skutočne trvalo-udržateľného, nízko-uhlíkového modelu európskej ekonomiky je silný priemysel. Takéto ciele však bude možné dosiahnuť len prevratnými technologickými zmenami. Musíme pritom celému svetu demonštrovať, že európsky priemysel zvládne dekarbonizáciu bez toho, aby stratil konkurencieschopnosť, ziskovosť, podiel na trhu a, v neposlednom rade, zamestnanosť,“ konštatovali zamestnávatelia.

Viac k témam: Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, emisie, emisné kvóty, Európska únia, RUZ Republiková únia zamestnávateľov
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia vyzývajú vládu na naštartovanie podporných programov pri znižovaní emisií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner