18. júl 2018
Facebook

RÍM 10. júla (WebNoviny.sk) - Talianske úrady zatkli Macedónca obvineného z pripravovania teroristického útoku. Ako v utorok informovali tamojší Carabinieri, 29-ročný Agim Miftari trénoval "pre budúce teroristické iniciatívy" na viacerých miestach vrátane Sýrie. Vyšetrovatelia našli na Miftariho účte na sociálnej sieti Facebook džihádistickú propagandu extrémistickej organizácie Islamský štát a videá ozbrojených dronov. Pri prehliadke jeho domu v apríli našli dron a vojenský odev. Od prehliadky držia úrady Miftariho vo väzbe a teraz na neho vydali zatýkací rozkaz. Odporúčame:
Súd v Španielsku odsúdil Dána na osem rokov, bojoval za Islamský štát V utorok tiež talianske ministerstvo vnútra oznámilo, že vykázalo z krajiny tuniského občana. Tunisan pricestoval do Talianska v roku 2014 s povolením na pobyt za účelom štúdia, ale nadviazal spojenie s džihádistami. Muž je 299. osobou podozrivou z islamského extrémizmu, ktorú od roku 2015 vykázali z Talianska z dôvodov štátnej bezpečnosti.

Viac k témam: Islamský štát, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Úrady v Taliansku zatkli Macedónca obvineného z prípravy teroristického útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) - Charlotte Casiraghi, dcéra monackej princeznej Caroline a už zosnulého talianskeho športovca a obchodníka Stefana Casiraghiho, a jej snúbenec Dimitri Rassam čakajú prvého spoločného potomka. Informoval o tom americký magazín People s tým, že 31-ročná Casiraghi sa ukázala s tehotenským bruškom na nedávnej medzinárodnej súťaži v skoku na koni v Monte Carle. Nemenovaný zdroj pre People uviedol, že vnučka zosnulej filmovej legendy a monackej kňažnej Grace Kelly by mala porodiť "koncom leta, začiatkom septembra". Odporúčame:
Modelka Candice Swanepoel sa stala dvojnásobnou matkou, porodila doma Casiraghi a 36-ročný filmový producent sa zasnúbili v marci v Rakúsku, počas rodinnej lyžovačky s princeznou Caroline. Plány o svadbe dvojica drží v tajnosti. Pôvodne sa však predpokladalo, že sa pár zosobáši tento mesiac. Pre Casiraghi bude dieťatko s Rassamom jej druhým potomkom. S hercom Gadom Elmalehom, ktorý bol jej partnerom v rokoch 2011 až 2015, má už štvorročného syna Raphaëla. Rovnako aj pre Rassama to bude druhé dieťa, s modelkou Mashou Novoselovou má dcéru.

Viac k témam: Charlotte Casiraghi, dieťa, narodenie, princezná Caroline
Zdroj: Webnoviny.sk - Dcéra princeznej Caroline je tehotná, Charlotte Casiraghi porodí už svoje druhé dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 10. júla (WebNoviny.sk) - Charlie Rowley, ktorý sa otrávil nervovoparalytickou látkou novičok v anglickom meste Amesbury, nadobudol vedomie, keď sa jeho stav "málo, ale podstatne zlepšil". Oznámila to v utorok nemocnica v Salisbury. V stanovisku však uviedla, že 45-ročný muž je na tom "stále veľmi zle". Rowley, ktorý je v nemocnici od 30. júna, ostáva podľa údajov lekárov vo vážnom, ale stabilizovanom stave."Hoci sú to dobré správy, stále nie sme z najhoršieho vonku," komentovali prvé pokroky predstavitelia nemocnice. Odporúčame:
Aktualizované: Zomrela Britka otrávená novičokom, ktorý bol vraj použitý aj v útoku na Skripaľa Rowley a jeho partnerka Dawn Sturgessová sa otrávili novičokom pri manipulácii s neznámym kontaminovaným predmetom. Štyridsaťštyriročná Sturgessová v nedeľu na následky otravy zomrela. Predpokladá sa, že dvojica narazila na stopy po novičoku, ktorý bol použitý aj v prípade bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Polícia však stále nevie určiť, či prípad dvojice z Amesbury so Skripaľovcami súvisí. Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/uk-44779499

Viac k témam: novičok, Sergej Skripaľ, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž z Amesbury otrávený novičokom nadobudol vedomie, podľa nemocnice je na tom stále veľmi zle © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 10. júla (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump odcestoval v utorok na týždňové turné po Európe. Najprv zavíta do belgickej metropoly Brusel, kde sa zúčastní na summite NATO. Odtiaľ odletí do Londýna na stretnutie s premiérkou Theresou Mayovou a ďalšími britskými predstaviteľmi. Nasledovať bude zastávka v Škótsku a cestu po Európe zakončí vo fínskych Helsinkách, kde ho čaká schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Odporúčame:
Predseda Európskej rady Tusk skritizoval Trumpa, nepáči sa mu prístup k európskym spojencom Pred summitom NATO, kde očakáva tvrdé rokovania, už stihol pokarhať svojich európskych spojencov za to, že nedávajú dostatok financií na obranu. Predseda Európskej rady Donald Tusk mu obratom odkázal, že Európania míňajú na obranu viac než Rusko a rovnako ako Čína. Nezabudol mu tiež pripomenúť, kto sú jeho skutoční spojenci. "Drahá Amerika, váž si svojich spojencov, koniec-koncov nemáš ich až tak veľa," podotkol v tejto súvislosti Tusk. Odporúčame:
Donald Trump poslal Kim Čong-unovi ako darček CD so skladbou od Eltona Johna Tieto slovné prestrelky prichádzajú v čase, keď sa Trump pripravuje aj na summit s Putinom. Podľa vlastných slov zatiaľ nevie povedať, či je ruský prezident priateľ alebo nepriateľ a označil ho za "konkurenta". Predpokladá však, že stretnutie s Putinom bude "najľahšie zo všetkých", ktoré má v Európe absolvovať. "Myslím si, že vychádzať s Ruskom, vychádzať s Čínou, vychádzať s druhými je dobrá vec, nie zlá vec," skonštatoval.

Viac k témam: Donald Trump, Donald Tusk, Melania Trumpová, NATO, Theresa Mayová, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump odcestoval na týždňovú návštevu Európy, stretne sa aj s Theresou Mayovou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Mimoriadnu situáciu pre epidémiu osýpok v utorok vyhlásili v Michalovciach. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Doložila, že situácia sa začala zhoršovať koncom minulého týždňa, od piatku 6. do nedele 8. júla v Michalovciach zaznamenali 25 prípadov osýpok. „Na pokyn riaditeľky regionálneho úradu verejného zdravotníctva bol zvolaný krízový štáb, ktorý situáciu monitoruje. V tejto chvíli vieme povedať, že lôžka na infekčnom oddelení v michalovskej nemocnici nepostačujú. Ide o malé deti, ale aj pacientov až do 54 rokov. V stredu ráno sa opäť stretne krízový štáb za účasti hlavného hygienika SR i hlavného lekára Košického samosprávneho kraja,“ uviedla Paulenová.

Opatrenia na zabránenie šírenia

Stredajšie rokovanie krízového štábu zvoláva prednostka Okresného úradu v Michalovciach. Rokovanie inicioval hlavný hygienik SR a hygienička RÚVZ so sídlom v Michalovciach. Odporúčame:
Hygienici varujú pred kúpaním v sinicových vodách, pozor treba dať aj na kúpaliskách Na stretnutí sa zúčastnia aj epidemiológovia RÚVZ so sídlom v Prešove a Košiciach, zástupcovia nemocnice a zástupcovia krízového riadenia Okresného úradu Michalovce s cieľom pripraviť ďalšie opatrenia na zabránenie šírenia epidémie osýpok v SR. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková, v okrese Michalovce a Sobrance od 7. mája do 9. júla zaevidovali 161 prípadov osýpok, z toho 68 laboratórne potvrdených a 93 pravdepodobných.

Ochoreli aj pracovníci nemocnice

V okrese Michalovce zaznamenali 155 ochorení, z toho 35 v obci Drahňov, 89 v meste Michalovce, po päť v obciach Trhovište a Zemplínska Široká, deväť v obci Veľké Kapušany, a po jednom ochorení v obciach Falkušovce, Maťovské Vojkovce, Vysoká nad Uhom, Ložín, Iňačovce, Kapušianske Kľačany, Pavlovce nad Uhom, Kusín, Pozdišovce a Senné, okrem toho boli zaznamenané prípady v Strážskom a Košiciach. V okrese Sobrance evidovali šesť ochorení, v obci Bežovce tri a po jednom v obciach Baškovce, Úbrež a Husák. Hospitalizovali 128 chorých, priemerná dĺžka hospitalizácie bola päť dní. Z celkového počtu ochorení sú štyri importované z Veľkej Británie a ochorelo aj deväť profesionálnych pracovníkov michalovskej nemocnice. Všetky ochorenia boli v epidemiologickej súvislosti.

Viac k témam: Michalovce, ministerstvo vnútra SR, osýpky, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), vírusové ochorenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Michalovciach pre osýpky vyhlásili mimoriadny stav, nových prípadov pribúda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 10. júla (WebNoviny.sk) - Vo veku 99 rokov zomrel britský politik Peter Carington, ktorý bol posledným žijúcim ministrom vlády premiéra Winstona Churchilla. Podľa webstránky Snemovne lordov britského parlamentu rodák z Londýna skonal v pondelok. Peter Carington, Lord Carrington, sa narodil 6. júna 1919. V Snemovni lordov pôsobil od roku 1945 po tom, ako skončila jeho vojenská služba v druhej svetovej vojne. Členom Churchillovej vlády sa stal v roku 1951, keď sa ujal funkcie ministra poľnohospodárstva. Odporúčame:
Zomrel Joe Jackson, hudobný manažér a otec Michaela Jacksona Neskôr pôsobil aj ako minister obrany či počas vlády Margaret Thatcherovej ako minister zahraničia. Z posledného menovaného postu rezignoval v roku 1982, keď prevzal na seba zodpovednosť za zlyhanie predvídať a zabrániť argentínskej invázii na Falklandské ostrovy. V rokoch 1984 - 1988 bol generálnym tajomníkom NATO a neskôr bol aj vyjednávačom Európskej únie pri diplomatických snahách o ukončenie občianskej vojny v Juhoslávii. Na Caringtonovu smrť reagovali viacerí britskí politici. Ľútosť nad jeho úmrtím vyjadril šéf úradu vlády David Lidington, ktorý uviedol, že politik "venoval svoju kariéru verejnej službe", kancelária premiérky Theresy Mayovej či bývalý premiér David Cameron. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Lord Carrington, Margaret Thatcher, NATO, Winston Churchill
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 99 rokov zomrel Peter Carington, posledný minister vlády Winstona Churchilla © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRETÓRIA 10. júla (WebNoviny.sk) - Pri juhoafrickom hlavnom meste Pretória sa v utorok zrútilo lietadlo, pričom utrpelo zranenia najmenej 19 ľudí. Odporúčame:
Foto: Vo Veľkom Šariši sa zrútil vrtuľník, pred pádom sa zrejme zamotal do drôtov (aktualizované) Informovali o tom miestni záchranári na sociálnej sieti Twitter. Nepotvrdené správy hovoria zatiaľ o jednom vážne zranenom. Lietadlo patrí holandskej leteckej spoločnosti Martinair. Stroj spadol na trávnaté pole a začal horieť. Z miesta stúpa dym a na mieste zasahujú záchranári. Detaily zatiaľ nie sú známe. Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/world-africa-44783545

 

Viac k témam: nehoda, nehoda lietadla, pád lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri juhoafrickom meste Pretória sa zrútilo lietadlo, hlásia mnoho zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Košičania si môžu 12. júla pozrieť unikátny Prezidentský vlak na košickej železničnej stanici. Je to jedinečný medzištátny projekt, ktorý pripravili Národní technické museum Praha v spolupráci s Českými dráhami, Železnicami SR, Slovenským technickým múzeom – Múzeom dopravy Bratislava, a občianskym združením Spolok Výhrevne Vrútky. Obyvateľom pripomenie 100. výročie vzniku prvej Československej republiky (ČSR). Odporúčame:
Foto: Po Slovensku jazdí Prezidentský vlak, využívali ho najmä československí prezidenti Do metropoly východu by mal parný rušeň Zelený Anton pritiahnuť salónne vozne, ktoré slúžili prezidentom počas ich pracovných ciest doma i v zahraničí, vo štvrtok 12. júla. Verejnosť by podľa organizátorov mala mať možnosť prezrieť si unikátnu súpravu vo štvrtok približne od 17:00 do 18:00. V piatok 13. júla bude vlak k dispozícii od 10:00 do 18:00. Prezidentský vlak začal svoju prezentáciu v Prahe 28. júna 2018 a následne mal zastávky aj v ďalších českých mestách. Na Slovensku ho už mohli vidieť obyvatelia Bratislavy, Nitry, Zvolena, Lučenca a Žiliny. Zobraziť fotogalériu k článku:
Historický Prezidentský vlak

Viac k témam: ČD České dráhy, Československo, Prezidentský vlak, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Ďalšou zastávkou historického Prezidentského vlaku budú Košice © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 10. júla (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode utorkového obchodovania stúpol oproti jenu aj euru. USA a Čína sú síce od piatka v otvorenom obchodnom konflikte, ale trh sa namiesto toho sústredil na minulotýždňovú správu o júnovej silnej tvorbe pracovných miest v USA. Voči jenu dolár posilnil na 111,23 JPY/USD z úrovne 110,82 JPY/USD. Odporúčame:
Libra a euro posilnili voči doláru, môže za to smerovanie britskej vlády v brexite Spoločná európska mena si oproti doláru pohoršila na 1,1712 USD/EUR z hodnoty 1,1749 USD/EUR, keďže index očakávanej situácie v nemeckej ekonomike, ktorý zostavuje inštitút ZEW, v júli klesol o 8,6 bodu na úroveň mínus 24,7 bodu.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločná európska mena si pohoršila voči doláru, index nemeckej ekonomiky poklesol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Kaštieľ v Rusovciach a jeho areál by sa mal v obnovenej podobe verejnosti predstaviť o päť rokov v lete. Nová podoba kaštieľa a jeho areálu, ktoré majú slúžiť štátnej reprezentácii a čiastočne aj verejnosti, by mala štát stáť v rokoch 2018 až 2023 spolu 90 317 007,2 eura, z toho päť miliónov eur sa plánuje získať z európskych zdrojov. Vyplýva to z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy, zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu. Analýza je súčasťou Návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Rusovce vrátane priľahlého areálu. Návrh je na programe stredajšieho rokovania vlády.

Najviac sa prispeje zo štátneho rozpočtu

Podľa materiálu má vedúci Úradu vlády SR do 31. júla 2023 zabezpečiť rekonštrukciu NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu v súlade s návrhom na zabezpečenie financovania celej rekonštrukcie. Zároveň minister financií má zabezpečiť finančné prostriedky na rekonštrukciu do roku 2023. Ako sa píše v materiáli, rekonštrukcia kaštieľa a areálu sa navrhuje platiť zo štátneho rozpočtu a zo zdrojov Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu, prípadne alternatívne financovaním zo štátneho rozpočtu. Odporúčame:
Foto: Vláda predstavila projekt rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach, má byť hotová do roku 2023 Pritom sa počíta so sumami zo štátneho rozpočtu, o ktoré sa má každoročne, počas trvania rekonštrukcie, zvýšiť rozpočet Úradu vlády SR. Konkrétne tento rok o 298 125 eur, v roku 2019 o 15 751 226 eur, v roku 2020 o 15 625 000 eur, v roku 2021 o 16 545 000 eur, v roku 2022 o 12 315 829 eur a v roku 2023 o 10 562 326 eur. Ide o sumy bez DPH, pričom sa predpokladá úspora. Spolu by to teda bolo 71 097 506 eur bez DPH, čo je po pripočítaní 20-percentnej DPH 85 317 007,2 eura. Ak sa k tejto sume pripočíta päť miliónov eur plánovaných z európskych zdrojov, vyjde suma 90 317 007,20 eura.

Verejné obstarávanie na rekonštrukciu

Po schválení návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku sa začne verejné obstarávanie na jednotlivé časti. Konkrétne na časť rekonštrukcie kaštieľa do 30 dní odo dňa schválenia návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku; na časť arboristika a krajinná architektúra do 30 dní odo dňa schválenia návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku; na časť rekonštrukcie čeľadníka až po zapracovaní výsledkov stavebnotechnického prieskumu a na časť interiér a mobiliár bude verejné obstarávanie vyhlásené najneskôr 24 mesiacov pred plánovaným ukončením rekonštrukcie. Obnova objektu kaštieľa s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami a inžinierskymi sieťami je naplánovaná na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby. Obnova objektu čeľadníka s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami je naplánovaná taktiež na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby. Na rovnaký čas je plánovaná i výsadba, výruby a arboristické ošetrenia stromov v parku, následná úprava trávnikov a doplnenie prvkov drobnej architektúry.

Park vrátia do podoby v 20. storočí

Úrad vlády SR 11. júna predstavil projekt obnovy kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Rekonštruovať sa bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník. Projekt rekonštrukcie kaštieľa zahŕňa komplexnú rekonštrukciu exteriérov aj fasád. V interiéri chcú zachovať a obnoviť všetky historické maľby, povrchy stien a stropov. Interiérový mobiliár reprezentačných priestorov bude nový. Výzdobu doplnia o originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea. Budovu čeľadníka, ktorá bude prístupná verejnosti, tiež komplexne zrekonštruujú. Pôvodné nádvorie zastrešia a verejnosť ho bude môcť využívať ako oddychový priestor a sobášnu sieň. Na prízemí bude komunitné centrum, múzeum a reštaurácia. Areál s parkom a záhradami bude tiež slúžiť verejnosti. Rekonštrukcia aj vďaka dobovým fotografiám vráti park do podoby, akú nadobudol počas vlastníctva Lónayovcov, teda po roku 1906. Zobraziť fotogalériu k článku:
Projekt obnovy kaštieľa v Rusovciach Počas rekonštrukcie obnovia zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, dva altánky a kamennú lavicu so stolom. Park vybavia novým systémom osvetlenia a osadia nové lavičky. Pribudne tiež detské ihrisko s pitnou fontánkou. Trávnikové plochy zrevitalizujú, úrad vlády uvažuje o výsadbe 114 stromov, 755 kríkov, vyše 17 000 trvaliek a viac ako 341 000 cibuľovín. Kaštieľ v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou a už roky chátra. Kaštieľ by po celkovej rekonštrukcii mal slúžiť na reprezentatívne účely a čeľadník by mal byť k dispozícii rôznym občianskym združeniam pôsobiacim na území Rusoviec, miestnemu úradu a verejnosti. Plánuje sa, že park bude po revitalizácii napojený na blízku cyklotrasu.

Viac k témam: kaštieľ v Rusovciach, rekonštrukcia, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Obnova kaštieľa v Rusovciach by mala stáť 90 miliónov, sprístupniť ho chcú v roku 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner