18. júl 2018
Facebook

BERLÍN 2. júla (WebNoviny.sk) - V Nemecku sa stále viac dramatizuje koaličný spor medzi Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) kancelárky Angely Merkelovej a ministrom vnútra Horstom Seehoferom. Ten vedie Kresťanskosociálnu úniu Bavorska (CSU), menšiu stranu dvojbloku CDU/CSU, no už niekoľko mesiacov na Merkelovú bez prestania útočí a bez konzultácie s ostatnými partnermi z vlády vydáva jedno ostré stanovisko za druhým k téme imigrácie. V pondelok Seehofer a ďalší predstavitelia vedenia jeho CSU pricestovali za Merkelovou do Berlína na "krízové rokovanie", v rámci ktorého by sa obe strany mali pokúsiť obrúsiť hrany vzájomného sporu.

"Nenechám sa vyhodiť kancelárkou"

Seehofer ani nikto ďalší z vedenia CSU nechceli pri príchode na stretnutie situáciu nijako komentovať a prítomným novinárom nepovedali ani slovo. Aj doterajšie Seehoferove vyjadrenia boli nejednoznačné a nie je z nich zrejmé, s akým úmyslom do Berlína prichádza. Ešte v nedeľu na rokovaní vedenia svojej CSU v Mníchove vyhlásil, že situácia je neriešiteľná a ponúkol svoju rezignáciu na post ministra vnútra. Odporúčame:
Seehofer dal Merkelovej ultimátum v oblasti utečeneckej politiky, hrozí autonómnymi krokmi Zároveň však súhlasil s účasťou na už dávnejšie dohodnutom rokovaní s Merkelovou. Akoby situácia nebola už dosť chaotická, pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung Seehofer medzitým vyhlásil, že sa nenechá Merkelovou odstrániť zo svojho postu. "Nenechám sa vyhodiť kancelárkou, ktorá je kancelárkou len a len vďaka mne," vyhlásil a myslel to zrejme tak, že bez volebných ziskov jeho CSU by súčasná koalícia nemala väčšinu.

Odlišné názory

Ústrednou témou sporu medzi nemeckými koaličnými partnermi je to, že Seehofer chce otáčať migrantov, ktorí o azyl požiadali v iných krajinách Európskej únie, už na nemeckých hraniciach. Podľa Merkelovej by ale takéto jednostranné kroky viedli k zatvoreniu hraníc so susednými krajinami a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu voľného pohybu osôb v rámci EÚ. Odporúčame:
Merkelová dúfa v urovnanie sporu týkajúceho sa migrantov s CSU "Chcem, aby Európa ostala jednotná. To je dôvod, prečo je spoločný európsky prístup pre mňa taký dôležitý," povedala v nedeľu Merkelová. Seehoferovi preto navrhla zriadenie špeciálnych centier pre rýchle vybavovanie utečencov na nemeckých hraniciach a uzatvorenie dohôd o ich vracaní do krajín, kde boli pôvodne registrovaní, so susednými štátmi. "To má rovnaký efekt ako to, čo žiada CSU. To je môj osobný názor. CSU o tom prirodzene musí rozhodnúť sama," povedala kancelárka.

Viac k témam: Angela Merkelová, Berlín, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, Horst Seehofer, rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová a Seehofer sú stále v rozpore, riešenie malo poskytnúť ich „krízové rokovanie“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 2. júla (WebNoviny.sk) - Francúzski vyšetrovatelia sú presvedčení, že drony, ktoré pred niekoľkými mesiacmi krúžili nad väznicou v Réau južne od Paríža, súvisia s pozoruhodným útekom odsúdenca Redoina Faida. Uviedla to ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová. Podľa jej slov úrady momentálne skúmajú medzery v bezpečnostnom systéme, ktoré umožnili ozbrojeným mužom pristáť s vrtuľníkom na dvore väznice a odletieť aj s Faidom.

Vrtuľník našli už podpálený

Stalo sa tak v čase, keď bol za ním vo väzení na návšteve jeho brat. Vrtuľník našli medzičasom podpálený na poli niekoľko desiatok kilometrov od väznice. Odporúčame:
Kriminálnik sa pokúsil ujsť z väzenia na vrtuľníku, v minulosti sa mu to podarilo s trhavinou Francúzske médiá informovali, že traja muži vzali pilota - leteckého inštruktora - ako rukojemníka a neskôr ho prepustili. Faidovho brata už polícia zatkla. Oznámenie o hľadanej osobe uvádza, že Faid pravdepodobne pokračoval v úteku v bielej dodávke. Francúzsky premiér Édouard Philippe uviedol, že po ňom aktuálne pátra 2 900 policajtov.

Veľká dráma v malom meste

Ministerstvo spravodlivosti v nedeľu oznámilo, že 46-ročnému Faidovi trval útek len "niekoľko minút" a nikto pri ňom neutrpel zranenia. "Ozbrojené komando pristálo s vrtuľníkom na dvore väznice, keď bol väzeň v miestnosti pre návštevy," uviedlo ministerstvo. Dráma sa odohrala vo väzenskom zariadení v malom meste Réau v departemente Seine-et-Marne. Polícia okamžite vyhlásila po Faidovi pátranie a prokuratúra spustila vyšetrovanie. Nejde pritom o prvý prípad, keď sa Faidovi podaril podobný kúsok. V roku 2013 si z väzenia na slobodu pomohol pomocou trhaviny. Zdržali ho o šesť týždňov neskôr v hoteli. Faida odsúdili v roku 2010 na 25 rokov za smrť mladej policajtky, ktorá prišla o život počas nevydarenej ozbrojenej lúpeže.

Viac k témam: Francúzsko, polícia, Redoin Faid, útek, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky policajtov pátrajú po mužovi, ktorý ušiel z väzenia na vrtuľníku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. júla (WebNoviny.sk) - Slovensko, štáty strednej Európy, ale aj Izrael čelia nebezpečným hrozbám v oblasti dezinformácií a nenávistných prejavov hlavne v digitálnom priestore. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor Národnej rady SR, na spoločnom rokovaní sa na tom zhodli predseda slovenského parlamentu Andrej Danko a predseda vlády Štátu Izrael Benjamin Netanjahu. lna pracovná cesta parlamentnej delegácie SR v Izraeli. Rovnako sa zhodli aj na potrebe boja proti podobným prejavom.

Izrael ako strategický partner

Stretnutím s premiérom sa zároveň začala oficiálna pracovná cesta parlamentnej delegácie SR v Izraeli. „Túto cestu považujem za veľmi významnú. Je totiž veľa spoločných tém, ktoré môžeme prediskutovať. Tou najhlavnejšou je zrejme otázka kybernetickej bezpečnosti. Izrael totiž patrí k svetovým lídrom v informačných technológiách,“ povedal Danko s tým, že Izrael je pre SR strategickým partnerom. Odporúčame:
Danko chce návrat komunizmu a má naivné ekonomické predstavy, znie z SaS k osobitným odvodom Zároveň pripomenul aj spojitosť tém pri spoločnej minulosti, na ktorú nemôžeme zabúdať. „V Záhrade spravodlivých v Yad Vashem nájdeme mená 588 Slovákov, ktorí počas 2. svetovej vojny riskovali svoj život, aby pomohli svojim spoluobčanom,“ zdôraznil.

Izraelsko-slovenské priateľstvo

Pracovná cesta slovenskej delegácie pokračuje v utorok stretnutiami s predsedom Knessetu Yulim Edelsteinom či prezidentom Reuvenom Rivlinom, pričom témami rozhovorov budú napríklad turizmus, energetika, zdravotníctvo, kybernetika alebo bezpečnosť. Odporúčame:
Izraelsko-palestínsky mierový plán je na ceste, prezident Abbás sa podľa Kushnera obáva dohody Delegácia NR SR sa tiež stretne s členmi parlamentnej skupiny izraelsko-slovenského priateľstva v Knessete a zúčastní sa na slávnostnom otvorení výstavy o prvom prezidentovi Československa T. G. Masarykovi. Takisto bude prítomná na udeľovaní pamätných ocenení in memoriam pre Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, výsadkárov, ktorí sa v roku 1942 po vyslaní z Veľkej Británie podieľali na atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy Reiharda Heidricha.

Viac k témam: Andrej Danko, Benjamin Netanjahu, energetika, Izrael, kybernetická bezpečnosť, NR SR, Slovensko, turizmus, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko sa obáva o kybernetickú bezpečnosť Slovenska, diskutoval o tom s predsedom vlády Izraelu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SANÁ 2. júla (WebNoviny.sk) - V Jemene zatkli novináraktorý kritizoval koalíciu vedenú Saudskou Arábiou. Fathyho bin Lazrqa, šéfredaktora novín Aden Al Ghad, zadržali v pondelok v meste Aden. Nie je známe, kde sa momentálne nachádza. Odporúčame:
Prokurátor podal návrh na väzbu Pavla R. a Mariána K., o ktorom písal zavraždený novinár Kuciak Koalícia od marca 2015 bojuje proti jemenským povstalcom húsíom. Jednotky koalície sídlia v meste Aden, povstalci zas kontrolujú hlavné mesto Saná. Zadržaný novinár na Facebooku obvinil koalíciu z toho, že nezabezpečuje základné služby obyvateľom a spochybnil informácie, podľa ktorých poskytuje na humanitárnu pomoc milióny dolárov.

Viac k témam: Jemen, novinár, Saudská Arábia, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Jemene zatkli novinára, ktorý kritizoval koalíciu vedenú Saudskou Arábiou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BOISE 2. júla (WebNoviny.sk) - Deväť ľudí, z toho šesť detí vo veku od troch do dvanástich rokov, utrpelo zranenia pri útoku 30-ročného Američana na detskej oslave v priestoroch ubytovne pre imigrantov v meste Boise v americkom štáte Idaho. Zranenia utrpela aj trojročná oslávenkyňa. Muž v jednu chvíľu vtrhol na oslavu a začal naháňať deti a bodať do nich nožom, následne zaútočil aj na dospelých, ktorí deti bránili. Niektorí zo zranených sú v kritickom stave. Odporúčame:
Foto: Ozbrojený muž v Marylande vtrhol do budovy novín a spustil streľbu, útok si vyžiadal obete O útoku informoval šéf miestnej polície William Bones. "Bol to útok na tých najzraniteľnejších," povedal s tým, že na oslave boli deti zo Sýrie, Iraku a Etiópie. Útočníka policajti chytili neďaleko ubytovne, podľa Bonesa ide o Timmyho Kinnera, ktorý v ubytovni donedávna sám býval, hoci nebol imigrantom. Zatiaľ podľa Bonesa nie je jasné, či motívom jeho útoku bola nenávisť voči imigrantom.

Viac k témam: Amerika, deti, imigranti, oslava, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž zaútočil nožom na deti aj dospelých v priestoroch ubytovne pre imigrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MANILA 2. júla (WebNoviny.sk) - Neznámy ozbrojenec zastrelil v pondelok starostu filipínskeho mesta Tanauan pri vztyčovaní vlajky na oficiálnej slávnosti pred miestnou radnicou. Na ceremónii sa podľa miestnych médií zúčastnilo asi tristo ľudí vrátane zamestnancov radnice a významných hostí. Odporúčame:
Na Slovensku sa najčastejšie liečia závislosti od pervitínu, užívateľov marihuany pribúda Strelec pred zrakmi všetkých zasiahol starostu práve v momente, keď začala znieť filipínska štátna hymna, a vzápätí ušiel. Starosta Antonio Halili patril k obávaným bojovníkom proti drogovým kartelom vo filipínskej provincii Batangas a kriminálnikov namočených v drogovom biznise s obľubou ukazoval verejnosti na námestí počas mestských podujatí. Podľa niektorých informácií bol však údajne aj on sám namočený v obchodovaní s narkotikami.

Viac k témam: Filipíny, starosta, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Útočník zastrelil starostu mesta Tanauan, ktorý patril patril k obávaným bojovníkom proti kartelom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. júla (WebNoviny.sk) - Čínska technologická firma Xiaomi sa chystá vstúpiť na burzu. Ako informoval akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry, prvá verejná ponuka akcií (IPO) sa uskutoční na začiatku júla. "Vstup spoločnosti Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na akciovom trhu. Táto verejná ponuka predstavuje symbol obrích čínskych ambícií, pretože pôjde o vôbec prvé IPO podľa nového čínskeho zákona o cenných papieroch," konštatoval Garnry. Začiatok obchodovania sa očakáva 9. júla.

Nie sú to len smartfóny

Xiaomi je štvrtým najväčším čínskym výrobcom mobilných telefónov. Za prvý štvrťrok 2018 vykázala spoločnosť medziročný rast výnosov o 85,7 percenta. Odporúčame:
Čína sa chváli, v krajine žije viac ako tristo miliardárov Segment smartfónov predstavoval v roku 2017 pre Xiaomi 70 % tržieb, avšak segment internetu vecí a internetové služby v posledných rokoch rýchlo rastú, preto Xiaomi znížilo svoju závislosť na jednej kategórii produktov. Spoločnosť rozšírila svoje portfólio o mnohé nové kategórie: inteligentné televízory, prenosné počítače, domáce reproduktory, inteligentné routery, slúchadlá, čističe vzduchu, robotické vysávače a mnoho ďalších produktov.

Zisk je v miliardách

Spoločnosti China Mobile a Qualcomm sa podľa Saxo Bank dohodli, že získajú podiel v spoločnosti Xiaomi a stanú sa tak zásadnými investormi. Trhovú hodnotu Xiaomi odhaduje Saxo Bank na 76,1 miliardy dolárov. Predaje spoločnosti dosahujú výšku 26,3 miliardy dolárov, zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) sa v tomto fiškálnom roku očakáva na úrovni 1,41 miliardy dolárov. Xiaomi bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3. mája Hongkonskej burze žiadosť o vstup na burzu.

Viac k témam: akciový trh, burza, Čína, mobilný telefón, Xiaomi
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska firma Xiaomi sa chystá vstúpiť na burzu, akciový stratég to pokladá za udalosť roka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRUSEL 2. júla (WebNoviny.sk) - Európska únia požiadala o možnosť zúčastniť sa na verejnom vypočutí na americkom ministerstve obchodu v súvislosti s prebiehajúcim prešetrovaním vplyvu dovozu automobilov do USA na národnú bezpečnosť krajiny. Informovala o tom v pondelok na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK). "Podľa názoru EÚ terajšie prešetrovanie je nelegitímne, chýba mu vecný základ a porušuje pravidlá medzinárodného obchodu, rovnako ako podobné prešetrovanie, ktoré viedlo k uvaleniu ciel na oceľ a hliník," uviedla EK. Odporúčame:
Kanada začala uplatňovať odvetné clá na dovoz z USA v hodnote vyše 12 miliárd dolárov Komisia ďalej konštatovala, že európske a americké odvetvia automobilového priemyslu sa špecializujú na prevažne odlišné segmenty trhu a dovoz áut z EÚ do USA bol v uplynulých piatich rokoch stabilný. "Automobilové firmy z EÚ pôsobia v USA a exportujú zhruba 60 percent svojej americkej produkcie do iných krajín, čím zlepšujú obchodnú bilanciu USA a priamo vytvárajú 120 tis. pracovných miest a nepriamo 420 tisíc," uviedla EK. Poznamenala pritom, že obchodné obmedzenia pravdepodobne povedú k vyšším nákladom výrobcov v USA.

Viac k témam: automobil, clá USA, Európska komisia (EK), Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia pokladá prešetrenie vplyvu dovozu automobilov do USA za nelegitímne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

GRANDVIEW 2. júla (WebNoviny.sk) - Na predmestí amerického Kansas City zastrelili muža, ktorý ohrozoval policajtov dvoma veľkými mečmi. Diaľničná polícia zo štátu Missouri na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že streľba sa stala v nedeľu popoludní po tom, ako políciu v Grandview upozornili na nebezpečného muža. Odporúčame:
Rozhnevaný dav ľudí v Indii zbil údajných únoscov detí, násilie vyvolali fámy na sociálnych sieťach Hliadka objasnila, že 60-ročný Larry Sannicolas vyšiel z domu s dvoma veľkými mečmi a namieril si to priamo k mužom zákona, ktorí prišli na miesto. Ignoroval pritom ich výzvy, aby zastal. Keďže sa podľa vlastných slov báli o život, muža napokon zastrelili. Prípad v súčasnosti vyšetrujú.

Viac k témam: streľba, USA, útok na policajta
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž ohrozoval policajtov dvoma veľkými mečmi, hliadka ho následne zastrelila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 2. júla (WebNoviny.sk) - Belgické úrady zadržali manželov s iránskymi koreňmi a obvinili ich z prípravy teroristického útoku. Kancelária federálneho prokurátora v pondelok uviedla, že tridsiatnici chceli v sobotu spáchať útok proti členom iránskej opozičnej skupiny Ľudoví mudžahedíni vo francúzskom meste Villepinte. Dvojicu zatkli v aute, v ktorom mali približne pol kilogramu výbušniny TATP a detonátor. Po ich zatknutí polícia prehľadala päť domov, no výsledky razie nezverejnila. Podozrivého komplica pritom zadržali aj vo Francúzsku. V Nemecku zas zatkli iránskeho diplomata pôsobiaceho vo Viedni.

Viac k témam: Brusel, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Manželia plánovali teroristický útok v Belgicku, terčom bola iránska opozičná strana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner