18. júl 2018
Facebook

ANKARA 4. júla (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je oficiálnym víťazom volieb. V stredu to oznámila turecká Najvyššia volebná rada, ktorá potvrdila výsledky júnových prezidentských a parlamentných volieb. Vydláždila tak cestu Erdoganovi, aby pokračoval vo svojej 15-ročnej vláde s novými rozšírenými právomocami, keďže krajina prechádza na prezidentský systém. Volebná rada potvrdila, že víťazom volieb z 24. júna sa stal súčasný prezident, ktorý získal 52,59 percenta hlasov. Jeho najbližší opozičný konkurent Muharrem Ince si zabezpečil 30,64 percenta hlasov. Na základe oficiálnych výsledkov Erdoganova vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) získala 42,56 percenta hlasov, opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) presvedčila 22,65 percenta voličov. Očakáva sa, že Erdogan sformuje vládu 9. júla, krátko po tom, čo zloží prísahu na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Prezident už oznámil, že plánuje zmenšiť svoj kabinet a zredukovať počet ministerstiev z 26 na 16.

Viac k témam: parlamentné voľby v Turecku, prezidentské voľby v Turecku, Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentom Turecka sa stal Erdogan, oficiálne to potvrdila volebná rada © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

AMESBURY 4. júla (WebNoviny.sk) - Dvaja ľudia, ktorí podľa britskej polície boli v anglickom meste Amesbury "vystavení neznámej látke", sú britskí občania a pochádzajú priamo z Amesbury. Polícia tieto osoby neidentifikovala, no britským médiám sa prihlásili ľudia, ktorí ich poznajú, a tí tvrdia, že ide o 44-ročnú Dawn Sturgess a 45-ročného Charlieho Rowleyho. Odporúčame:
Lekári neverili, že otrávení Skripaľovci útok novičokom prežijú Obaja sú v kritickom stave. Prípad je zaujímavý okrem iného tým, že sa odohral len trinásť kilometrov od mesta Salisbury, kde tento rok v marci otrávili nervovoparalytickou látkou novičok bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Obaja útok nakoniec prežili, dlhé týždne však boli najskôr v kritickom stave v nemocnici. Veľká Británia a väčšina ďalších krajín a nadnárodných organizácií Západu z útoku na Skripaľovcov obvinila Rusko, Moskva svoju účasť poprela. Odporúčame:
Skripaľová odmietla pomoc ruskej ambasády, z otravy novičokom sa zotavuje pomaly a má bolesti Ďalším náznakom, že aj najnovší prípad otravy neznámou látkou môže mať politické pozadie, je to, že do jeho vyšetrovania sa okrem miestnych detektívov zapojilo aj protiteroristické oddelenie britskej polície.

Viac k témam: otrava, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja britskí občania boli v meste Amesbury otrávení, do prípadu sa zapojilo protiteroristické komando © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 4. júla (WebNoviny.sk) - Jednu obeť a štyroch zranených si vyžiadalo v stredu nešťastie v ruskom meste Soči, kde do ľudí stojacich na chodníku neďaleko autobusovej zastávky narazilo auto. Podľa ruských médií auto čiernej farby zrazu ostro zabočilo, prešlo cez dva vedľajšie pruhy a vyšlo na chodník, kde narazilo do stojacich ľudí. Následne prešlo na druhú cestu, ktorá sa s tou pôvodnou križovala, a na nej narazilo do ďalšieho vozidla. Podľa doterajších údajov od vyšetrovateľov udalosť zrejme nemá žiadnu spojitosť s terorizmom a hlavná verzia je tá, že šofér za volantom zaspal.

Viac k témam: Rusko, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič auta v ruskom letovisku Soči zrazil ľudí, terorizmus vylúčili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 4. júla (WebNoviny.sk) - Nemecko deportovalo 69 Afgancov, ktorých žiadosť o azyl úrady krajiny zamietli. Lietadlo, ktoré odviezlo týchto ľudí z Mníchova do Kábulu, pristálo v afganskom hlavnom meste v stredu ráno. Išlo o doteraz jednu z najväčších kolektívnych leteckých deportácií z Nemecka. Krajina vyhlásila, že zintenzívni deportácie ľudí, ktorí nemajú právo zotrvávať na jej území. Šéf rezortu vnútra Bavorska, kde 51 z deportovaných žilo, ich stredajšiu prepravu do Afganistanu privítal. Minister Joachim Herrmann poznamenal, že spolkové úrady nedávno schválili deportácie do Afganistanu bez obmedzenia, keďže v posledných rokoch do tejto krajiny organizovane vracali iba tých neúspešných žiadateľov o azyl, ktorí sa dopustili trestného činu.

Viac k témam: deport, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemci vrátili naspäť do Afganistanu 69 žiadateľov o azyl, je to jedna z najväčších deportácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BAKU 4. júla (WebNoviny.sk) - V Azerbajdžane sú v stredu už druhým dňom rozsiahle časti krajín bez elektrického prúdu. Týka sa to aj metropoly Baku, kde síce prívod elektriny v utorok po prvom výpadku obnovili, no v stredu začal na mnohých miestach opäť haprovať. Po viacnásobnom prerušení dodávky elektriny sa v stredu rozhodli zatvoriť aj celé metro, pričom otvoriť ho pre cestujúcich plánujú až najskôr vo štvrtok ráno. Najrozsiahlejšie výpadky elektrickej energie od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa v Azerbajdžane začali už v utorok skoro ráno, kedy sa ponorila do tmy celá metropola Baku a ďalších 40 azerbajdžanských miest a regiónov. Územie, ktoré bolo v utorok bez elektrického prúdu, pokrývalo takmer celú krajinu. Príčinou problémov je havária v obrovskej vodnej elektrárni Mingačevir, ktorá sa nachádza neďaleko rovnomenného mesta na rieke Kura. Podľa azerbajdžanského ministerstva pre výnimočné situácie jednu z častí elektrárne zasiahol požiar, ktorý si ale nevyžiadal žiadne obete ani zranenia a po dvadsiatich minútach sa ho podarilo uhasiť.

Viac k témam: Azerbajdžan, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Azerbajdžan je po požiari v elektrárni stále bez elektriny, metro obnovia vo štvrtok ráno © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEJRÚT 4. júl (WebNoviny.sk) - Požiadavky na úplné stiahnutie sa Iránu zo Sýrie sú nereálne. Uviedol to v stredu ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po stretnutí so svojím jordánskym rezortným kolegom. Ako povedal, Irán je jednou z kľúčových mocností v regióne, a preto je "absolútne nereálne" očakávať, že sa vzdá svojich záujmov. Podľa Lavrova by regionálne mocnosti mali o svojich vzájomných sporoch rokovať a dohodnúť sa na kompromise. Rusko a Irán poskytujú kľúčovú vojenskú podporu silám sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Izrael dlhodobo tvrdí, že nebude tolerovať vojenskú prítomnosť Iránu v Sýrii a vyslal proti iránskym cieľom v posledných mesiacoch svoje stíhačky. Lavrov tiež uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump budú diskutovať o situácii v južnej Sýrii, kde sýrske vládne sily podnikajú ofenzívu, na ich spoločnom summite vo Fínsku 16. júla.

Viac k témam: Sergej Lavrov, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk - Úplné stiahnutie Iránu zo Sýrie je nerálne, mali by rokovať na kompromise © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ZÁHREB 4. júla (WebNoviny.sk) - Veritelia chorvátskej maloobchodnej siete s potravinami Agrokor odsúhlasili dohodu, ktorá zabráni bankrotu spoločnosti. Súčasťou dohody je, že viac ako 46-percentný podiel vo firme, ktorá je najväčšou v Chorvátsku, prevezmú dve ruské banky. Agrokor, ktorý zamestnáva 60 tisíc ľudí a na tvorbe chorvátskeho hrubého domáceho produktu sa podieľa 15 percentami, sa dostal do ťažkostí pre dlhy v objeme 8 mld. eur, vrátane dlhu voči dvom ruským štátnym bankám, a to Sberbank a VTB. Na hlasovaní o dohode sa zúčastnilo približne 450 zástupcov veriteľov. Zhruba 80 percent hlasovalo za dohodu. Dodávatelia na základe dohody môžu očakávať, že firma uhradí 60 percent ich nárokov, v prípade bánk to bude do 20 percent. Predpokladá sa, že realizácia dohody potrvá tri až štyri mesiace po formálnom schválení obchodným súdom.

Viac k témam: bankrot, dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť Agrokor po dohode s veriteľmi nezbrankrotuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ANKARA 4. júla (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vydal v stredu dekrét, na základe ktorého sa musí postupne prepísať znenie viac ako 5 000 zákonov. Účelom takejto rozsiahlej práce je zosúladiť turecké zákonodarstvo s novými pomermi, ktoré v krajine nastávajú po prechode na prezidentský systém, schválený v minuloročnom referende. Zo všetkých zákonov musia preto zmiznúť zmienky o premiérovi krajiny, čo je funkcia, ktorá zaniká. Tam, kde je to potrebné, slovo premiér nahradia slovom prezident, na iných miestach zmienku o premiérovi len vyhodia a nenahradia ju ničím. Erdogan zvíťazil v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 24. júna, a stal sa tureckým prezidentom aj na ďalšie funkčné obdobie. Úradujúci prezident získal už v prvom kole volieb 52,6 percenta hlasov. Ide stále o neoficiálny údaj, keďže oficiálne výsledky ústredná volebná komisia ešte stále nezverejnila.

Viac k témam: parlamentné voľby v Turecku, Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko prechádza na prezidentský systém, menia sa tiež zákony © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 4. júla (WebNoviny.sk) - Dolár v stredu oslabil voči japonskému jenu, keďže USA smerujú k tomu, že v piatok uvalia 25-percentné clo na dovoz čínskych tovarov v hodnote 34 mld. USD. Očakáva sa, že Čína odpovie uplatnením ciel na dovoz z USA v podobnom rozsahu. Odporúčame:
Spoločná európska mena posilnila voči doláru, pomohla jej dohoda nemeckých lídrov Oproti jenu si dolár pohoršil na 110,51 JPY/USD z úrovne 110,59 JPY/USD. Spoločná európska mena však oproti doláru oslabila, a to na 1,1641 USD/EUR z hodnoty 1,1657 USD/EUR.  

Viac k témam: clá USA, svetové devízové trhy, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár oslabil oproti jenu, USA pravdepodobne uvalia clo na dovoz tovarov z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) - Trestné oznámenie, ktoré podáva advokátska kancelária Jána Čarnogurského na Michala Havrana, je formou zastrašovania autora, teológa, ktorý používa iróniu, aby upozornil na zneužívanie katolíckej viery na šírenie extrémistických názorov a vnášanie nenávisti do spoločnosti. Píše sa to vo vyjadrení denníka SME, ktoré agentúre SITA zaslala šéfredaktorka denníka Beata Balogová. "Kriminalizovanie názoru, aj keď expresívneho, nijakým spôsobom nepomáha verejnému diškurzu, rovnako ako ani odôvodnenia právnickej kancelárie, že Havran sa ´postavil proti Bohu kresťanov a proti Ježišovi Kristovi´. Určite by oveľa viac pomohlo verejnému diškurzu, ak by sa napríklad kancelária Čarnogurský UCL zasadzovala viac proti rozmachu skutočných fašistických prejavov, ktoré hanobia rasu a náboženstvo," píše sa v stanovisku.

Článok je vraj nemorálny

Advokátska kancelária Čarnogurský ULC s.r.o. podala v utorok trestné oznámenie pre hanobenie katolíckeho náboženstva, viery a jej predstaviteľov. Ako ďalej agentúru SITA informovala zástupkyňa kancelárie Miriam Štímelová, oznámenie bolo podané na autora článku na portáli denníka SME s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu. Odporúčame:
Advokátska kancelária Čarnogurský podala trestné oznámenie na Havrana pre článok o kňazovi Kuffovi "Autor vystupujúci pod menom Michal Havran hanobí v článku kresťanstvo a kresťanov. Z článku sála pýcha a nadraďovanie extrémistických názorov autora nad názory všetkých veriacich kresťanov. Autor sa postavil proti Bohu kresťanov a proti Ježišovi Kristovi. Článok autora je nielen nemorálny, ale aj protiprávny. Jeho zverejnením bol spáchaný trestný čin," uviedol Ján Čarnogurský ml.

Konanie viacerí odsúdili

Konanie advokátskej kancelárie považuje viac ako dvadsať signatárov, medzi ktorými sú aj teológovia, publicisti či politik, za útok na slobodu prejavu, zastrašovanie a zneužívanie právnej ochrany náboženského vyznania. Odporúčame:
Teológovia, publicisti aj politik odsúdili trestné oznámenie na Havrana za jeho článok V stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal evanjelický teológ Ondrej Prostredník, signatári konštatujú, že náboženské inštitúcie a skupiny veriacich sa nemôžu odvolávať na ochranu náboženského vyznania, ak sú terčom spoločenskej kritiky.

Viac k témam: Beata Balogová, Ján Čarnogurský ml., Marián Kuffa, Michal Havran
Zdroj: Webnoviny.sk - Trestné oznámenie na Havrana je zastrašovanie, tvrdí šéfredaktorka denníka SME Balogová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner