18. júl 2018
Facebook

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) - Pápež František vymenoval Mariána Andreja Pacáka, ktorý je v súčasnosti duchovný správca kaplnky Kláštora Najsvätejšej Trojice sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou - Lomnici, za eparchiálneho biskupa Eparchie Svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v kanadskom Toronte. Informoval o tom hovorca KBS Martin Kramara.

Za kňaza bol vysvätený 12. júla 1998

Marián Andrej Pacák sa narodil 24. apríla 1973 v Levoči. Má jedenásť súrodencov, z toho dvoch bratov kňazov. Je členom Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa - Redemptoristov. Večné sľuby zložil 16. augusta 1997. Filozofické a teologické štúdiá absolvoval v Krakove, Tuchove a v Ríme. Za kňaza bol vysvätený 12. júla 1998 v Kláštore redemptoristov v Michalovciach. Na Lateránskej univerzite, Akadémii svätého Alfonza v Ríme, absolvoval postgraduálne štúdiá špecializované v morálnej teológii Doteraz pôsobil ako výpomocný duchovný vo farnosti Stará Ľubovňa, duchovný rehoľného rádu v Kláštore redemptoristov v Ríme pri farnosti sv. Joachima, šéfredaktor Vydavateľstva Misionár a časopisu Misionár v Michalovciach a zároveň ekonóm viceprovincie, igumen Kláštora redemptoristov v Starej Ľubovni a zároveň správca miestnej gréckokatolíckej farnosti a duchovný rehoľného rádu v Kláštore redemmptoristov v Stropkove.

Eparchia Parma pokrýva 14 štátov v USA

Od roku 2016 diaľkovo študuje kánonické právo a právo východných cirkví na Katolíckej Ľublinskej Univerzite sv. Jána Pavla II. v Ľubline a pôsobí ako duchovný správca kaplnky Kláštora Najsvätejšej Trojice klauzúrových sestier Rehole Najsvätejšieho Vykupiteľa vo Vranove nad Topľou - Lomnici. Od roku 2017 pôsobí ako apoštolský administrátor Eparchie Parma v USA 45-ročný Slovák Milan Lach v štáte Ohio pri archijerejskej svätej liturgii. Lach eparchiu spravuje s právomocami sídelného biskupa, aj keď nie je eparchiálnym biskupom. Eparchia Parma pokrýva 14 štátov v USA, patria do nej veľkomestá ako Chicago a Detroit. Veriacimi eparchie sú potomkovia Rusínov, ktorí odišli do USA za prácou pred viac ako 100 rokmi. Väčšinou pochádzali z východného Slovenska a Podkarpatska. Sú tam však aj Ukrajinci a melchiti. Eparchiu, ktorú bude Lach spravuje, tvorí 30 farností s 34 kňazmi a deväťtisíc veriacimi.

Viac k témam: cirkev, Marián Andrej Pacák, Pápež František
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež vymenoval slovenského duchovného za eparchiálneho biskupa v Toronte © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TRENČÍN 5. júla (WebNoviny.sk) - Na trenčianskom letisku sa vo štvrtok začal 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda, ktorý potrvá do nedeľného predpoludnia. Popoludní otvorili festivalové brány, pred ktorými čakalo množstvo návštevníkov a návštevníčok. V areáli ich privítalo slnečné letné počasie a množstvo pódií, na ktorých sa počas nasledujúcich dní predstavia svetoví i domáci interpreti. Niektoré scény ponúknu diskusie, workshopy, filmy, divadlá či bohatý sprievodný program. Pripravená je aj zóna pre deti. Letisko zdobia aj mnohé umelecké inštalácie.

Vystúpi aj dvojica The Chemical Brothers

Program na hlavnom stagei odštartoval o 19:00 Slovenský komorný orchester. Neskôr tam hrajú jamajský hudobník Ziggy Marley a po ňom britská elektronická dvojica The Chemical Brothers. Zobraziť fotogalériu k článku:
Festival Pohoda 2018 Na o niečo menšom Orange stagei sa vo štvrtok predvedú slovenskí Billy Barman a dievčatá zo SĽUKu a následne formácie Polemic a Dr. Ring Ding. V noci zahrajú aj Bazzookas, ktorí sa počas festivalu predstavia niekoľko ráz vo svojom žltom autobuse, ale aj v sobotu v Nay tanečnom dome. Od 20:00 do 04:00 sa môžu návštevníci zabávať aj na stagei s názvom IQOS M-POINT ZONE 18+.

Glass Animals neprídu

Organizátori predtým prostredníctvom oficiálnej webstránky www.pohodafestival.sk informovali, že účasť na Pohode, ktorú tento rok vypredali, zrušila anglická kapela Glass Animals. „Ide o neľahké rozhodnutie, no, bohužiaľ, v ostatných dňoch sa stalo niekoľko zásadných udalostí, ktoré nemáme pod kontrolou. Všetkým fanúšikom dáme ďalšie informácie hneď, ako to bude možné. Veľmi sa ospravedlňujeme každému, kto sa chystal na tieto naše koncerty. Nikdy by sme nezrušili šou, ak by sme naozaj nemuseli,“ uviedol manažment skupiny, ktorá mala vystúpiť aj na festivaloch Mad Cool a Open’er. Zástupcovia Pohody v súčasnosti hľadajú náhradu za kapelu.

Viac k témam: festival, hudba, Pohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Trenčíne sa začal 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Kultura

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) - Približne od 17:00 stúpol počet zásahov hasičov, hlavne na západnom Slovensku. Dôvodom je búrka, ktorá zamestnáva hasičov najmä v Hlohoveckom okrese. Odporúčame:
Na celom Slovensku treba očakávať búrky, meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa Momentálne tam zasahujú na približne 20 miestach, kde odčerpávajú vodu zo zatopených ciest, priestorov a odstraňujú popadané stromy zo zaparkovaných vozidiel. Zasahuje tam približne 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Niekoľko výjazdov k podobným udalostiam už vykonali aj hasiči v Senci, kde SHMÚ vydal hydrologickú výstrahu 2. stupňa vzhľadom na prívalové zrážky z búrok. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Viac k témam: burky, hasiči, počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči majú pre búrky desiatky výjazdov, odstraňujú popadané stromy a odčerpávajú vodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Počas púte na Mariánsku horu, ktorá sa uskutoční 7. až 8. júla, vypraví Železničná? spoločnosť Slovensko (ŽSSK) celkovo 28 vlakov. Vlaky budú premávať na trati Spišská Nová Ves – Levoča, pričom na bežnej trase vynechajú zastávku v Harichovciach a v Levočských Lúkach. Ako informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., z odboru komunikácii Tomáš Kováč, lístky na všetkých 28 vlakov, ktorými sa cestujúci odvezú do Levoče aj z Levoče, je možné zakúpiť v pokladniciach, vo vlaku bez prirážky, prostredníctvom internetu alebo cez SMS. Odporúčame:
Foto: Po Slovensku jazdí Prezidentský vlak, využívali ho najmä československí prezidenti Levočská púť sa každoročne koná v neogotickom kostole na Mariánskej hore, ktorá tvorí dominantu historickej Levoče. V 13. storočí bola na tomto mieste postavená kaplnka, pravdepodobne ako prejav vďaky obyvateľov Spiša za záchranu pred tatárskymi vojskami (1241 – 1242). Na pamiatku tejto udalosti sa tu každoročne konali ďakovné procesie. V roku 1984 kostol povýšili na malú baziliku, ktorá nesie názov Bazilika Navštívenia Panny Márie. Počtom pútnikov je Levočská púť najväčšou slovenskou pútnickou akciou, na ktorej sa pravidelne stretávajú veriaci rímskokatolíckeho aj gréckokatolíckeho vyznania. Najväčšia púť sa v Levoči uskutočnila v roku 1995, kedy sa jej zúčastnil aj Ján Pavol II. a viac ako 650-tisíc pútnikov.

Viac k témam: Levočská púť, vlaky, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Železnice počas Levočskej púte vypravia 28 mimoriadnych vlakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BERLÍN 5. júla (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v Berlíne prijala maďarského premiéra Viktora Orbána. Obaja na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní zdôraznili, že hoci majú iné názory na otázku utečencov, je podľa nich dobré sa rozprávať. Merkelová v súvislosti s témou prisťahovalectva a správania sa európskych štátov k utečencom povedala, že chce "brániť ľudskosť Európy". "A to je možno to, čo nás rozdeľuje," obrátila sa na Orbána. Odporúčame:
Angela Merkelová sa dohodla so 14 štátmi EÚ na rýchlom vracaní migrantov Maďarský premiér vyhlásil, že jeho krajina napriek tomu, čo sa o nej hovorí, je k zvyšným členským krajinám únie vo veci imigrantov solidárna. Táto solidarita sa podľa neho prejavuje tým, že pozdĺž svojich hraníc Maďarsko rozmiestnilo 8 000 príslušníkov bezpečnostných zložiek. "To je celkom slušná solidarita," vyhlásil Orbán. Merkelová na to reagovala, že ochrana hraníc je "dôležitá a odôvodnená", ale Európa musí tak či tak aspoň tým najzraniteľnejším utečencom ponôcť, a to je niečo, čo Maďarsko odmieta.

Viac k témam: Angela Merkelová, migranti, utečenci, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová rokovala s Orbánom, v téme migrácie si príliš nerozumeli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 5. júla (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode štvrtkového obchodovania posilnil voči japonskému jenu napriek obavám z napätia v obchodných vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom. Odporúčame:
Dolár oslabil oproti jenu, USA pravdepodobne uvalia clo na dovoz tovarov z Číny Americká mena oproti jenu vzrástla na 110,63 JPY/USD z úrovne 110,51 JPY/USD. Spoločná európska mena si však oproti doláru prilepšila, a to na 1,1698 USD/EUR z hodnoty 1,1641 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil voči jenu napriek obavám z napätia medzi USA a Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) - Košické letisko vybavilo v prvom polroku tohto roka 213 712 cestujúcich, čo znamená medziročne nárast o 14,2 %, resp. o 26 587 osôb. Pravidelné linky z a do Košíc využilo v uvedenom období 186 865 pasažierov, pričom ich počet vzrástol o 8,8 %. Ako letisková spoločnosť informovala, na dovolenkových, čiže chartrových linkách zároveň vybavila 11 373 cestujúcich pri náraste o 78,4 %.

Lieta sa do Larnacy či Podgorice

Podľa výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti Letisko Košice - Airport Košice, a. s., Michaela Tmeja sú júnové výsledky chartrovej sezóny najlepšie, aké kedy mali. "Myslíme si, že je to dobrý dôkaz rozvoja nášho trhu a súčasne aj vynikajúci základ pre nový zimný letový poriadok, v ktorom pribudnú dve nové destinácie do Nemecka," uviedol. Odporúčame:
Ryanair spojí Bratislavu s tureckým letoviskom Dalaman Cestujúci môžu v tomto roku z košického letiska využívať chartrové lety do devätnástich prímorských destinácií v jedenástich krajinách. V porovnaní s predchádzajúcou letnou sezónou v zozname charterových destinácií pribudli cyperská Larnaca, talianska Olbia na ostrove Sardínia, grécky Patras, Marsa Alam v Egypte a Podgorica v Čiernej Hore. Košické letisko bude vybavovať charterové lety aj do tureckej Antalye, bulharského Burgasu, egyptskej Hurghady, Lamezia Terme v Taliansku, Ercanu v Severnom Cypre, Barcelony a Palmy de Mallorca v Španielsku, ako aj do gréckych destinácií Heraklion, Rodos, Korfu a Solún, do tuniského Monastiru, chorvátskej Rijeky a albánskej Tirany.

Vybavili takmer pol milióna cestujúcich

V lete 2017 prešlo Letiskom Košice rekordných 120 323 charterových cestujúcich. Na základe dostupných informácií by tohtoročná charterová sezóna mohla byť opäť rekordnou. "Predpokladáme, že okrem overených destinácií budú pre dovolenkárov veľkým lákadlom aj nové atraktívne destinácie ako Larnaca na Cypre, alebo Podgorica v Čiernej Hore,“ očakáva Tmej. Odporúčame:
Britský parlament schválil výstavbu tretej dráhy na letisku Heathrow Letisko Košice vybavilo v roku 2017 spolu 496 708 cestujúcich, čo bolo medziročne viac o 13,7 %, resp. o 60 012 osôb. Pravidelné linky využilo 373 406 a charterové lety 121 230 pasažierov. Spoločnosť Letisko Košice – Airport Košice, a. s. vznikla 1. mája 2004. Po ukončení privatizačného procesu v roku 2006 prevzalo 66 % akcií spoločnosti Letisko Viedeň, zvyšných 34 % patrí štátu v správe Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Viac k témam: Letisko Košice
Zdroj: Webnoviny.sk - Letisko Košice tento polrok vybavilo vyše 200-tisíc cestujúcich, pribudli aj nové destinácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) - V prvom polroku tohto roka zbankrotovalo 6 346 obyvateľov Slovenska. Je to o 1 107 prípadov viac, než za celý minulý rok, kedy súdy rozhodli o oddlžení 5 239 ľudí. Od roku 2006, kedy začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca júna tohto roka skrachovalo už 14 503 dlžníkov. V júni bolo vyhlásených 1 092 osobných bankrotov, čo predstavuje medziročný nárast o 85,4 %. Vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových a nebankových inštitúcií.

Počet bankrotov výrazne rástol

V druhom štvrťroku tohto roka zbankrotovalo 3 442 dlžníkov, čo je historicky najviac v jednom štvrťroku, a 5,07 násobne viac oproti tomu istému obdobiu vlani, keď súdy rozhodli o oddlžení 679 občanov. V porovnaní s prvým štvrťrokom s 2 904 osobnými bankrotmi je to o 18,53 % viac. Odporúčame:
Inštitút osobného bankrotu využili tisíce ľudí, možnosť konkurzu podporuje aj minister Gál "Jún v minulom roku bol prvým mesiacom, v ktorom sa začali prejavovať účinky úpravy legislatívy, ktorá výrazne zjednodušila spôsob oddlženia ľudí formou osobného bankrotu. Odvtedy počet osobných bankrotov výrazne rástol, aj keď rozdielnym tempom v jednotlivých mesiacoch," zdôvodnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Predpokladá, že v tomto roku v jednom mesiaci zbankrotuje v priemere približne tisíc obyvateľov Slovenska.

Najviac bankrotov v Banskobystrickom kraji

Najviac osobných bankrotov v júni bolo vyhlásených v Banskobystrickom kraji, a to 289, v ktorom má Centrum právnej pomoci zriadených najviac pracovísk. V Žilinskom kraji súdy vydali 156 a v Košickom kraji 153 rozhodnutí o oddlžení. Najmenej osobných bankrotov v minulom mesiaci bolo v Trnavskom kraji (41), v ktorom doposiaľ nebolo zriadené ani jedno pracovisko, a v Bratislavskom kraji (73). "V júni už skupinu s najväčším počtom osobných bankrotov medzi mužmi predstavovali na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov tridsaťroční dlžníci, u žien boli najviac zastúpené dlžníčky vo veku 40 až 49 rokov," priblížila Marková.

Splátkový kalendár si vybralo necelé percento

Z celkového počtu osobných bankrotov v júni pripadalo 661 na mužov (60,53 %) a 431 na ženy (39,47 %). Najväčšou skupinou dlžníkov s 206 osobnými bankrotmi boli muži vo veku 30 - 39 rokov, u žien bolo najviac dlžníčok vo veku 40 - 49 rokov, a to 141. Medzi mužmi zbankrotovanými v šiestom mesiaci malo 4,99 % dlžníkov vysokoškolské vzdelanie, medzi ženami malo vysokoškolské vzdelanie 5,34 % dlžníčok. Odporúčame:
Penzistom zostane aj po zrážkach exekúcie viac peňazí, dôvodom je výška životného minima Z celkového počtu rozhodnutí súdov o osobnom bankrote v júni si oddlženie formou konkurzu zvolilo 1 082 dlžníkov (99,08 %), pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo desať dlžníkov (0,92 %). V júni bolo vyhlásených 1 032 osobných bankrotov (94,51 %) na majetok nepodnikajúcich fyzických osôb a 60 bankrotov (5,49 %) na majetok fyzických osôb - podnikateľov. Spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau, s. r. o., bola založená v máji 2004, vývoj osobných bankrotov na Slovensku analyzuje od roku 2006. Jediným akcionárom spoočnosti je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Viac k témam: CRIF - Slovak Credit Bureau, osobný bankrot
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet osobných bankrotov prekročil hranicu 6-tisíc, splátkový kalendár si vybralo necelé percento © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) - Otázka novej budovy pre Ministerstspravvo spravodlivosti SR je stále otvorená, spoločnosti, ktoré sa zapojili do súťaže, zrejme navyše predložia svoje ponuky opätovne. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová s tým, že minister Gábor Gál (Most-Híd) už oficiálnou cestou požiadal súťažiacich, aby predložili svoje ponuky, pretože sa za ten čas mohli zmeniť viaceré okolnosti.

Spoločenská reputácia vlastníkov bola naštrbená

Podľa medializovaných informácií skončili v súťaži po vyhodnotení ekonomických, technických, bezpečnostných a ďalších kritérií najlepšie dve budovy blízko centra Bratislavy, ktoré vlastnia spoločnosti Penta a J&T. Gál pred časom na margo Penty uviedol, že ide o spoločnosť s naštrbenou povesťou. Odporúčame:
Poslanci od začiatku roka strávili v pléne parlamentu 38 dní, rokovať budú opäť v septembri „Máme určité ponuky, ktoré z cenového, aj z technického hľadiska boli veľmi výhodné aj pre ministerstvo spravodlivosti, len spoločenská reputácia tých vlastníkov bola v minulosti naštrbená. Ak by som s tým osobne nemal problém, tak by som už dávno jednu alebo druhú ponuku podpísal,“ povedal Gál. MS SR nechce ísť iba do nájmu, ale jednou z podmienok podpísania nájomnej zmluvy je možnosť odkúpenia priestorov. Maximálna hranica trvania nájmu a následného odkúpenia priestorov je 10 rokov, no ministerstvo by malo mať v zmluve zakotvené, že prenajaté priestory by si mohlo odkúpiť, „ak dá ministerstvo financií zelenú“, aj skôr.

Podmienky sa zmenili

Definitíva tak zrejme v dohľadnom čase nepadne. Po opätovnom predložení ponúk rezort spravodlivosti všetky porovná a vyhodnotí. „Minister spravodlivosti SR v tejto veci ešte nerozhodol. Podpísal list s výzvou, aby všetci záujemcovia obnovili svoje ponuky, keďže podmienky sa za čas, odkedy bola vyhlásená súťaž, zmenili,“ tlmočila Gálove stanovisko hovorkyňa Zuzana Drobová. Odporúčame:
Pellegriniho vláda schválila akčný plán okresu Bardejov, do regiónu pôjde vyše sto miliónov eur Súťaž o novú budovu rozbehla ešte v júli 2017 exministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) a prišlo do nej 11 ponúk, z ktorých deväť rezort bližšie skúmal a sedem sa následne dostalo aj do cenovej časti výberu. Vo finále sa ocitli dve budovy, ktoré vlastnia spoločnosti Penta a J&T. Jedna z nich je na bratislavskej Patrónke, druhá v mestskej časti Petržalka, v rámci komplexu Digital park. Nie je na teraz známe, či po opätovnom prehodnotení ponúk bude rezort zvažovať iba tieto spomínané priestory.

Nemajú voľnú ani jednu kanceláriu

Podľa ministra nevyrieši súčasnú situáciu ani výstavba úplne novej budovy, priamo určenej pre rezort spravodlivosti. Ten sídli na Župnom námestí spoločne s Najvyšším súdom SR. Budova je svojím charakterom určená pre súd a žiada si aj rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa nedá robiť počas prevádzky v nej. Po rekonštrukcii by v budove na Župnom námestí mal sídliť iba Najvyšší súd SR, ktorý v Bratislave využíva aj iné priestory. „Šesťročný nájom by sme vlastne vyhodili von oknom a aj tak ideme potom kupovať, alebo stavať novú budovu,“ konštatoval Gál s tým, že projekt výstavby nového sídla mal rezort začať riešiť pred 10-15 rokmi. Odporúčame:
Fico vyzýva opozíciu, aby prestala hrať malicherné hry a vrátila sa k rokovaniam o dôchodkovom strope V súčasnosti však už rezort spravodlivosti takto uvažovať nemôže, budova na Župnom námestí v Bratislave je tesná pre MS SR aj pre Najvyšší súd SR.  „Aj najvyšší súd aj ministerstvo sa rozrastajú, už nemáme voľnú ani jednu kanceláriu. Sudcovia sedia v miestnostiach, ktoré možno majú 10 – 11 štvorcových metrov a nemajú miesto ani na stoličku, ak by prijali niekoho nového,“ doplnil minister.

Viac k témam: budova, Gábor Gál, Lucia Žitňanská, Ministerstvo spravodlivosti SR, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Gábor Gál opäť žiada ponuky na prenájom nových priestorov pre ministerstvo spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 5. júla (WebNoviny.sk) - USA podľa nemeckého denníka Handelsblatt pravdepodobne navrhnú Európskej únii vzájomné zníženie ciel na autá na nulu. Denník uviedol, že americký veľvyslanec v Nemecku Richard Grenell sa stretol s predstaviteľmi nemeckých výrobcov áut, aby s nimi diskutoval o ohlásených amerických clách na dovoz automobilov z Európskej únie. Veľvyslanec zástupcov firiem Volkswagen, Daimler a BMW údajne informoval o návrhu USA na redukciu všetkých ciel na autá. Podľa správy denníka sa Washington snaží rokovať s Európskou úniou a nemeckou vládou. Odporúčame:
Merkelová chce zabrániť konfliktu medzi Európskou úniou a USA pre clá, varuje pred reálnou vojnou Analytici poznamenali, že dosiahnuť takúto dohodu môže byť ťažké. Francúzsko ako kľúčový člen EÚ totiž neexportuje autá na americký trh a mohlo by odmietať redukciu ciel na dovoz áut z USA do Európy. Hodnota akcií automobiliek však po správe Handelsblattu posilnila. Akcie Volkswagenu stúpli o 4,5 percenta, firma BMW si pripísala 5,4 percenta a akcie spoločnosti Daimler vzrástli o 4,5 percenta.

Viac k témam: autá, clá, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty sa údajne chcú dohodnúť s Európskou úniou na vzájomnom znížení ciel na autá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner