18. júl 2018
Facebook

TOKIO 6. júla (WebNoviny.sk) - Prudké dažde, ktoré v Japonsku vyvolali povodne a zosuvy pôdy, si vyžiadali najmenej troch mŕtvych, niekoľko ďalších ľudí je nezvestných. Japonská meteorologická agentúra informovala, že v krajine počas tohto týždňa napadlo historické množstvo zrážok a počas víkendu by malo napadať ešte viac. Preto vyzvala občanov, aby použili preventívne opatrenia a včas sa evakuovali na vyššie položené miesta. Odporúčame:
Foto: V obci Párnica sa na koľajisko zosunula pôda a popadali stromy, na mieste zasahujú hasiči Agentúra pre zvládanie požiarov a katastrof v piatok oznámila, že najmenej troch ľudí strhli a zabili rozvodnené rieky v Hjógu, Fukuoke a Kjóte. V Hirošime je deväť ľudí nezvestných po tom, ako ich zavalila pri zosuve pôda, informujú japonské médiá. Úrady nariadili evakuáciu zhruba 210-tisíc osôb.

Viac k témam: dážď, silné dažde, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Povodne a zosuvy pôdy po prudkých dažďoch si vyžiadali niekoľko obetí a nezvestných ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BURLINGTON 6. júla (WebNoviny.sk) - Po centre Burlingtonu v americkom štáte Vermont sa vo štvrtok prechádzal nahý muž, ktorý mal na sebe len čapicu, tenisky a malý zelený ruksak. Ako informuje denník Burlington Free Press, prekvapeným spoluobčanom nahý muž vysvetľoval, že je mu teplo. Odporúčame:
Zoltán poskakoval nahý pri ceste, polícia chytila aj Bernarda a Čecha s marihuanou Okoloidúcemu, ktorý sa ho zdesene spýtal "Čo to robíte?", nahý muž odpovedal, že sa teší zo života, informuje denník s odvolaním sa na očitých svedkov. V Burlingtone sa vo štvrtok vyšplhala teplota až k 40 stupňom Celzia.Viac k témam: nahý muž, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Po centre Burlingtonu sa prechádzal nahý muž, tvrdil, že mu je teplo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) - Vojaci dobrovoľnej vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku. Celkovo 87 účastníkov, z toho 23 žien cvičí od pondelka 2. júla v priestoroch Základne vojenského a mobilizačného doplňovania v Martine. Počas 11 týždňov získajú príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy základné vojenské vedomosti zručnosti a po úspešnom ukončení aj viac ako 1 100 eur.

Základné vedomosti

Do Martina ich v piatok prišli podporiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. „Vážim si, že títo mladí ľudia sa rozhodli vymeniť prázdniny, či letnú dovolenku za ´vojenský dril´, pretože majú záujem byť pripravení na obranu svojej vlasti. Navyše v súčasnosti je to jediný legálny spôsob, ako môžu získať základné vedomosti a zručnosti bez toho, aby vstúpili do profesionálnych ozbrojených zložiek,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a zdôraznil, že hlavnou motiváciou pre absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by malo byť v prvom rade vlastenectvo a záujem o obranu Slovenskej republiky.

Podľa Zmeka je to vynikajúca príležitosť

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko zdôraznil, že výcvik vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy je dôležitou súčasťou systému tvorby záloh. “A podporuje tak náš primárny cieľ, čiže zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Zároveň je to vynikajúca príležitosť, aby si mladí ľudia, ktorí zatiaľ nie sú rozhodnutí pre službu v profesionálnych ozbrojených silách, skúsili jej aspekty,” uviedol. Odporúčame:
Cez Slovensko sa budú presúvať vojaci USA, Chorvátska a Poľska Veliteľ Základne vojenského a mobilizačného doplňovania v Martine Ľubomír Podhorec vysvetlil, že príslušníci tohtoročnej dobrovoľnej vojenskej prípravy zatiaľ prešli úvodnou administratívou, zdravotnými prehliadkami, boli vystrojení a začali plniť úlohy 11-týždňového výcviku. “Z toho sedem týždňov ich čaká základný a štyri týždne odborný. A dobrovoľnú vojenskú prípravu ukončia slávnostným nástupom a zložením prísahy,” dodal.

Stanú sa zdrojom zálohy

Výcvik, ktorého súčasťou je telesná, poradová, ženijná, topografická, psychologická, zdravotnícka, taktická a strelecká príprava bude pokračovať do 14. septembra 2018. Absolventi tak získajú vedomosti a zručnosti z odbornosti strelec, ženista, odmorovač a spojár a budú povýšení na vojakov 2. stupňa. Zároveň sa stanú jedným zo zdrojov záloh a v prípade záujmu o vstup do Ozbrojených síl SR už nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik. Rezort obrany zabezpečuje pre účastníkov počas celého výcviku bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj a náhradu cestovného.

Viac k témam: Armáda SR, Daniel Zmeko, dobrovoľná vojenská príprava, Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Dobrovoľníci vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku, navštívil ich aj minister Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PHILADELPHIA 6. júla (WebNoviny.sk) - Autobus mestskej dopravy v americkej Philadelphii sa v piatok vymkol spod kontroly, narazil do dvoch áut, prešiel križovatku na červenú a potom vošiel do záhrady súkromného domu. Odporúčame:
Foto: Desaťročný chlapec prebiehal cez štvorprúdovku, zrážku so Seatom neprežil V nej zrazil a zabil 52-ročného muža, ktorý nič netušiac plával v záhradnom bazéne. Zranenia utrpel aj druhý plavec, ďalšia osoba na záhrade a tiež 49-ročný šofér autobusu a dvaja cestujúci. V autobuse cestovalo pätnásť pasažierov. Zatiaľ nie je jasné, čo sa s autobusom presne stalo a prečo nad ním šofér stratil kontrolu. Polícia sa to pokúsi určiť podľa záznamov z bezpečnostných kamier umiestnených na autobuse a v jeho vnútri.

Viac k témam: autobus, nehoda autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Autobus sa vymkol spod kontroly, vošiel na záhradu domu a zabil muža v bazéne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Následky popoludňajších búrok odstraňuje v Žilinskom kraji viac ako 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Stromy popadali na cestu v Oravskom Podzámku, turčianskych obciach Dubové či Diviaky a silný vietor vyvrátil strom aj na bytový dom v Žiline. Odporúčame:
Foto: V obci Párnica sa na koľajisko zosunula pôda a popadali stromy, na mieste zasahujú hasiči Vodu hasiči odčerpávajú z pivníc a rodinných domov v Martine na uliciach Gorkého, Novomeského, Meličkovej, Mládeže, Golianovej a v Žiline na Bôrickej ceste. Po silnom daždi sa zosunula časť svahu na železničnú trať medzi Kraľovanmi a Párnicou na Orave. Približne 20 kubíkov pôdy a niekoľko stromov pomáhajú z trate odstraňovať hasiči z Dolného Kubína.

Viac k témam: burky, hasiči, prietrž mračien
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči po búrkach v Žilinskom kraji odstraňujú popadané stromy a odčerpávajú vodu z pivníc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 6. júla (WebNoviny.sk) - Francúzska Ústavná rada sa v piatok postavila na stranu farmára Cédrica Herroua, ktorého francúzska prokuratúra mesiace vláčila po súdoch za to, že pomáha utečencom a okrem iného im poskytuje ubytovanie. Ústavná rada v piatok vyhlásila, že pomáhať blížnemu v núdzi je "princípom ústavnej hodnoty" a nemá byť prečo stíhané. Motto Francúzska "Liberté, égalité, fraternité" (Sloboda, rovnosť, bratstvo) podľa Ústavnej rady znamená, že ľudia by mali "pomáhať druhým z humanitárnych dôvodov", a to bez ohľadu na to, či sú v krajine legálne alebo nie. Francúzska Ústavná rada je najvyššou súdnou inštanciou v krajine, podobne ako na Slovensku Ústavný súd. Odporúčame:
Merkelová odmietla návrh, aby si utečenci mohli sami vybrať, kde chcú žiadať o azyl Herrou od začiatku utečeneckej krízy v roku 2015 ubytoval na pozemkoch svojej farmy v alpskom údolí Roya neďaleko hraníc s Talianskom už okolo 200 utečencov, poskytoval im stravu a pomáhal im pri zariadení si cesty ďalej do Francúzska. Podľa niektorých informácií im aj pomáhal prekračovať hranice z Talianska do Francúzska a jeho neprajníci často vyzdvihujú aj fakt, že niektorých migrantov ubytovával v opustenej budove francúzskej železničnej spoločnosti SNCF, a to napriek tomu, že mu nepatrila. Nižší súd minulý rok Herroua odsúdil za pomoc nelegálnym migrantom na štyri mesiace podmienečne a vysokú pokutu. Podľa Ústavnej rady však súd rozhodol nesprávne.

Viac k témam: Cédric Herrou, migranti, ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd vo Francúzsku sa postavil na stranu farmára Herroua, migrantom ponúkal nocľah aj stravu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 6. júla 19:25
PREŠOV/POPRAD 6. júla (WebNoviny.sk) - Následky lokálnej prietrže mračien v Hranovnici (okres Poprad) sú už pod kontrolou. V obci ale naďalej platí vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Agentúru SITA o tom informoval starosta obce Vladimír Horváth. Voda z prietrže mračien zasiahla dnes okolo 15. hodiny viacero ulíc v rómskej osade. Najhoršia situácia bola podľa starostu na uliciach Štúrova a Hviezdoslavova. Zvolaný bol preto aj krízový štáb. „Teraz už je dobre, už je po všetkom. Nebolo nám ale všetko jedno, keď voda brala osobné auto, či vytopila pivnice. V dreveniciach bol aj meter vody. Ľudia museli nechať všetko tak a utekať,“ uviedol Horváth. Odporúčame:
Foto: V obci Párnica sa na koľajisko zosunula pôda a popadali stromy, na mieste zasahujú hasiči Pri záplavách sa nikto nezranil a obec podľa neho nemusí ľuďom zabezpečovať ani náhradné ubytovanie. Stále však platí výzva na zvýšenú opatrnosť v blízkosti riek. „Žiadame hlavne rodičov, aby dohliadli na svoje deti a zamedzili ich pohyb v okolí rieky Vernárka,“ uvádza sa na webovej stránke obce. Ako potvrdil operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči už zásah v Hranovnici ukončili. V teréne boli traja profesionálni hasiči z Popradu s dvoma kusmi techniky, štyria dobrovoľní hasiči zo Spišského Bystrého a pomáhali aj ďalší miestni dobrovoľní hasiči. Všetci asistovali najmä pri odčerpávaní vody z domov a pivníc. Výška škôd na majetku obyvateľov a obce zatiaľ stanovená nebola.    

Viac k témam: hasiči, Hranovnica, Poprad, prietrž mračien, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Prietrž mračien spôsobila v obci Hranovnica záplavy, vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SOFIA 6. júla (WebNoviny.sk) - Projekty v oblasti dopravy, nové investície či zníženie ciel na hotové automobily boli hlavnými témami bilaterálneho rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho s čínskym kolegom Li Kche-čchiangom v predvečer summitu 16 krajín strednej a východnej Európy s Čínou v bulharskej Sofii. Po rokovaní o tom novinárov informoval Pellegrini, ktorý označil stretnutie za veľmi dynamické a konkrétne. „Slovensko je pripravené, ak by veľká čínska investícia smerovala na územie EÚ, vytvoriť zaujímavé a kvalitné podmienky pre ich investíciu. Slovensko by ako krajina nielen EÚ, ale aj eurozóny mohla byť zaujímavou bránou pre čínske investície do Európy,“ povedal Pellegtrini.

Dva veľké terminály

Partneri hovorili o možnosti predĺženia širokorozchodnej trate z východu Slovenska až do Bratislavy a o možnom záujme Pekingu investovať do tohto projektu. Ako Pellegrini dodal, tento projekt by mal hodnotu sedem až osem miliárd eur, čo je suma, ktorá je zaujímavá pre čínske banky a investorov. „Tento projekt, ktorý projektujú rakúske, slovenské, ukrajinské a ruské železnice, počíta s tým, že by sa predĺžila širokorozchodná trať až na rakúske územie s tým, že súčasťou majú byť dva veľké terminály. Jeden má byť na území Slovenska, jeden na území Rakúska, ale oba by vlastnila spoločnosť, kde by malo podiel aj Slovensko. Ale všetko je v štádiu štúdie,“ povedal o projekte Pellegrini.

Čína zníži clá na autá

Li Kche-čchiang ho informoval aj o tom, že Čína zníži clá na hotové autá z 25 na 15 percent. „To je oproti tomu, čo sa deje na opačnej časti zemegule, výborná správa aj pre slovenské automobilky,“ povedal šéf slovenskej vlády s tým, že autá, ktoré sú vyrobené na Slovensku, sa tak budú môcť v Číne predávať za lepšie ceny. Práve v piatok totiž začali platiť ďalšie clá, ktoré uvalili na seba Washington a Peking. USA začali uplatňovať 25-percentné clo na čínske tovary, ktorých dovoz má hodnotu 34 mld. USD, Čína takisto od piatka uvalila odvetné clá. Odporúčame:
Aktualizované: Americké clá na čínske tovary nadobudli účinnosť, Peking reaguje protiopatreniami „Pre Slovensko je výborné zníženie ciel zo strany Číny, ale na druhej strane, samozrejme, neteší nás, ako sa začína roztáčať špirála obchodnej vojny. Hrozba nad zavedením ďalších ciel pre EÚ je na stole,“ povedal Pellegrini. USA uvalili pre EÚ clá na hliník a oceľ, americký prezident Donald Trump podľa všetkého chce zaviesť clá aj na autá. „Ak by zaviedli clá na automobily, bude to mať dopad na Slovensko, aj keď nie dramatický. EÚ sa v tomto musí správať ako suverénny subjekt, nemôže byť predmetom vydierania, musí adekvátne reagovať,“ dodal premiér.

Export slovenských potravín

Ďalšou témou bola snaha Slovenska dostať potraviny na čínske trhy. „Požiadal som, aby sa nám čo najskôr podarilo ukončiť certifikáciu poľnohospodárskych produktov, ktoré pochádzajú zo Slovenska, pretože Slovensko má záujem svoje vysokokvalitné potraviny, hlavne mliečne výrobky, sušené mlieko a podobne, čo najskôr dostať na čínske trhy,“ povedal Pellegrini o procese, ktorý trvá už niekoľko rokov. Li Kche-čchiang podľa neho vyjadril presvedčenie, že tento proces by sa mohol čoskoro skončiť. Odporúčame:
Nemeckí farmári očakávajú slabú úrodu obilia v dôsledku dlhotrvajúceho sucha Dopravy sa týka aj ďalší projekt, ktorý by sa týkal letiska. Slovenské letiská totiž podľa premiéra nevyužívajú svoj potenciál na prepravu nákladnej dopravy, ale je si vedomý, že bez investícií do hangárov, skladov a logistiky to nepôjde. Podľa Pellegriniho by Slovenská pošta mohla otvoriť centrum pre dodávku balíkov z Číny pre západné krajiny.

Miliardové investície

V sobotu sa v Sofii koná summit 16 krajín strednej a východnej Európy s Čínou známy pod skratkou 16+1. Tento formát funguje od roku 2012 ako multilaterálna platforma na posilnenie spolupráce. Stretnutia pútajú pozornosť hlavne v krajinách západnej Európy, kde sa obávajú toho, že Peking chce rozdeliť Európsku úniu. Na prvom summite vo Varšave Peking prisľúbil požičať a investovať miliardy 11 krajinám v EÚ a piatim mimoeurópskym krajinám. Investície mali byť hlavne vo výstavbe železníc, ciest, letísk, v oblasti energetiky, pôdohospodárstva či nových technológií. Odporúčame:
Ďalšia kórejská firma chce postaviť na Slovensku jadrovú elektráreň, ministerstvo o záujme nevie Známe sú projekty výstavby železníc v Srbsku či pomoc s výstavbou atómovej elektrárne v Maďarsku. V iných krajinách, vrátane Slovenska, však Čína výraznejšie neinvestuje. To v niektorých krajinách vyvoláva otázky o zmysluplnosti tohto formátu. V iniciatíve 16+1 je 11 krajín, ktoré patria do EÚ (Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko), a päť západobalkánskych krajín (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko). Doteraz sa konalo šesť spoločných summitov, a to vo Varšave, Bukurešti, Belehrade, Suzhou, Rige a v Budapešti.

Viac k témam: auto, clá, export, investície, Peking, Peter Pellegrini, potraviny, železnica
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína zníži clá na autá, Pellegrini na stretnutí navrhol aj export slovenských potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

YAOUNDÉ 6. júla (WebNoviny.sk) - K tragickej dopravnej nehode došlo v piatok ráno v Kamerune, kde havaroval medzimestský autobus s desiatkami pasažierov. Najmenej 30 ľudí pri havárii zahynulo, zranených previezli do nemocnice v metropole Yaoundé. Odporúčame:
Foto: Preplnený autobus sa zrútil do rokliny v Indii, zahynulo najmenej tridsať ľudí (aktualizované) Príčina havárie zatiaľ nie je známa, no podľa policajtov je pravdepodobné, že vodič autobusu nezvládol riadenie v komplikovanom teréne. Autobus sa zrútil z cesty do rieky neďaleko mesta Boutorou. Cestujúcich prevážal z metropoly Yaoundé do mesta Bafoussam na západe Kamerunu.

Viac k témam: autobus, nehoda autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri tragickej dopravnej nehode autobusu v Kamerune zahynulo najmenej 30 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 6. júla (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode piatkového obchodovania klesol voči japonskému jenu aj oproti euru. Americké ministerstvo práce informovalo, že zamestnávatelia v krajine v júni vytvorili 213 tis. nových pracovných miest, čo sa považuje za znak dôvery napriek odštartovaniu obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Odporúčame:
Brusel prijme pre clá USA dodatočné opatrenia chce predísť problémom na európskom trhu Americká priemerná hodinová mzda však minulý mesiac medziročne posilnila iba o 2,7 percenta, čo znamená, že po úprave o infláciu zárobky takmer stagnovali. Dolár oproti jenu oslabil na na 110,49 JPY/USD zo štvrtkovej úrovne 110,68 JPY/USD. Spoločná európska mena oproti doláru stúpla, keďže nemecká priemyselná produkcia v máji medzimesačne vzrástla o 2,6 percenta. Išlo o jej najvýraznejšie zväčšenie od novembra minulého roka. Euro v piatok posilnilo na 1,1756 USD/EUR z hodnoty 1,1680 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár oslabil voči euru a jenu, priemyselná produkcia v Nemecku zaznamenala najvýraznejší rast © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner