18. júl 2018
Facebook

ISTANBUL 7. júla (WebNoviny.sk) - V tureckej Ankare sa v sobotu po prvýkrát od parlamentných a prezidentských volieb z 24. júna tohto roku zišiel parlament. Odporúčame:
Turecko prechádza na prezidentský systém, menia sa tiež zákony Jeho funkcia bude v tomto volebnom období o trochu iná ako doteraz, keďže v krajine sa mení systém vlády na prezidentský a skôr sa očakáva, že parlament sa stane len bezproblémovou hlasovacou "mašinériou" pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP). Tá má spolu s menším koaličným partnerom, Nacionalistickou akčnou stranou (MHP), v parlamente pohodlnú väčšinu 344 z celkového počtu 600 kresiel. Odporúčame:
Prezidentom Turecka sa stal Erdogan, oficiálne to potvrdila volebná rada Najsilnejším opozičným zoskupením je Republikánska ľudová strana (CHP) so 144 poslancami, nasledujú liberálna prokurdská Ľudová demokratická strana (HDP) so 67 a národne orientovaná Dobrá strana so 42 poslancami.

Viac k témam: Recep Tayyip Erdogan, turecký parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecký parlament sa stretol prvýkrát od volieb, najviac kresiel v parlamente má Erdoganova strana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PHUKET 6. júla (WebNoviny.sk) - Počet obetí z výletnej lode s čínskymi turistami, ktorá sa vo štvrtok večer prevrátila v rozbúrených vodách neďaleko thajského ostrova Phuket, stúpol na 41. Ďalších 15 ľudí je stále nezvestných. Odporúčame:
Loď s vyše dvesto migrantmi by mala zakotviť na Malte, Francúzsko si ich zrejme tiež rozdelí V sobotu večer o tom na tlačovej konferencii informoval guvernér Phuketu Norraphat Plodthong. Na palube lode sa nachádzalo celkovo 105 ľudí, medzi nimi 93 turistov, 11 členov posádky a jeden turistický sprievodca. Odporúčame:
Migrantov zo záchrannej lode organizácie Mission Lifeline prijme aj Nórsko Niektoré z obetí našli potápači vo vraku lode, ktorý sa nachádza 30 metrov pod hladinou, ďalšie obete plávali na hladine. Vo štvrtok sa pri Phukete prevrátila aj iná loď, všetkých 42 osôb na palube sa však podarilo zachrániť.

Viac k témam: loď, Thajsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Po havárii lode v Thajsku je situácia vážna, počet obetí stúpol už na 41 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 7. júla 20:10
BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) - Vo Veľkom Šariši, v mestskej časti Kanaš, havaroval malý vrtuľník. O život prišiel jeden človek. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, nešťastie bolo ohlásené o 18:42. Malý dvojmiestny vrtuľník sa podľa informácii agentúry SITA mal zachytiť o vysokonapäťové vedenie. „Vo vnútri bola jedna osoba, ktorá utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom,“ informoval operačný dôstojník.

Viac k témam: hasiči, havária vrtuľníka
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vo Veľkom Šariši sa zrútil vrtuľník, pred pádom sa zrejme zamotal do drôtov (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Spolupráca 16 krajín strednej a východnej Európy s Čínou (16+1) neslúži ako nejaký alternatívny formát, nemá rozbíjať jednotu Európskej únie, je to len doplnkový formát. Po stretnutí lídrov týchto krajín v bulharskej Sofii to uviedol premiér Peter Pellegrini, ktorý tak reagoval na rôzne dohady, že na západe rastú obavy z toho, že Peking chce týmto spôsobom narúšať jednotu EÚ. „Musíme ale vnímať, že Čína ako globálny hráč je veľmi aktívna hlavne v krajinách západného Balkánu. To korešponduje s tým, čo hovoríme – pokiaľ nebudeme aktívni my ako EÚ a nedáme krajinám západného Balkánu perspektívu, jasný signál, kedy sa môžu stať riadnymi členmi EÚ, tak, samozrejme, budú tam prítomné iné veľmoci ako Čína, Rusko alebo Turecko,“ dodal premiér.

Predĺženie širokorozchodnej železnice

Pellegrini s čínskym kolegom Li Kche-čchiangom bilaterálne rokoval ešte v piatok podvečer. Hovorili o projektoch v oblasti dopravy, či otvorení čínskych trhov pre slovenské potraviny. Pellegrini v sobotu ocenil vystúpenie čínskeho premiéra, ktorý tento záujem v sobotu takisto deklaroval. Slovenský premiér sa vrátil aj k financovaniu možného predĺženia širokorozchodnej železnice. Odporúčame:
Skôr alebo neskôr dôjde k sporom Pellegriniho a Fica, predpokladá Krajniak zo Sme rodina Tento projekt by mal hodnotu sedem až osem miliárd eur, čo je suma, ktorá môže byť pre čínske banky podľa Pellegriniho zaujímavá. Tento projekt, ktoré projektujú rakúske, slovenské, ukrajinské a ruské železnice, počíta s tým, že by došlo k predĺženiu širokorozchodnej trate až na rakúske územie s tým ale, že súčasťou majú byť dva veľké terminály. Jeden má byť na území Slovenska, jeden na území Rakúska, ale oba by vlastnila spoločnosť, kde by malo podiel aj Slovensko. V sobotu dodal, že je pre Slovensko dôležité, aby sme takúto infraštruktúru mali plne pod kontrolou, aby nebola v rukách iných štátov. „Môžeme uvažovať o spolupráci s Čínou len vo forme spolufinancovania, preúverovania, ale vlastníctvo by malo ostať v rukách Slovenska, prípadne Rakúska, Ukrajiny a Ruska, ak pôjdeme do toho spolu,“ doplnil premiér reagujúc na to, že v únii sa objavujú hlasy, ktoré tvrdia, že tento projekt by sme mohli zafinancovať tak, aby ho nemusela platiť Čína.

Vysokorýchlostná trať

Slovenský premiér v sobotu informoval aj o ďalšom projekte – vysokorýchlostnej trati. „Ako krajiny V4 máme v nasledujúcom desaťročí ambíciu stavať vysokorýchlostnú železnicu, ktorá by spájala Varšavu, Bratislavu a Budapešť. To sú presne také typy projektov, o ktorých má význam hovoriť s Čínou,“ dodal. Prvý summit iniciatívy 16 európskych krajín s Čínou, známej pod skratkou 16 + 1, sa konal vo Varšave v roku 2012. Vtedy Peking prisľúbil požičať a investovať miliardy 11 krajinám EÚ a piatim mimoeurópskym krajinám. Investície mali byť hlavne v oblastiach ako výstavba železníc, ciest, letísk, v oblasti energetiky, pôdohospodárstva či nových technológií. Odporúčame:
Čína zníži clá na autá, Pellegrini na stretnutí navrhol aj export slovenských potravín Známe sú projekty výstavby železníc v Srbsku či pomoc s výstavbou atómovej elektrárne v Maďarsku. V iných krajinách, vrátane Slovenska, však Čína výraznejšie neinvestuje. To v niektorých krajinách vyvoláva otázky o zmysluplnosti tohto formátu. Špekulácie, že sa Peking chce vrátiť k bilaterálnym formátom, podporuje aj návšteva Li Kche-čchianga v Nemecku, na ktorú odcestoval po skončení dnešného summitu. Do iniciatívy 16 + 1 patria Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a päť západobalkánskych krajín - Albánsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Doteraz sa konalo šesť spoločných summitov, a to vo Varšave, Bukurešti, Belehrade, Suzhou, Rige a v Budapešti.

Viac k témam: Čína, Európska únia, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia musí byť na Balkáne podľa Pellegriniho aktívnejšia, konkuruje jej Čína aj Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TRENČÍN 7. júla (WebNoviny.sk) - Už 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda sa dostal do posledného plnohodnotného dňa, ktorý odštartovali po piatej hodine rannej Vítaním slnka na hlavnom stagei. Dopoludnie patrilo diskusiám, workshopom či literatúre.

Debata s Kuciakom a Kušnírovou

V Europa stagei, ktorý má podobu šapitó, boli na programe napríklad debata s tvorcami divadla Přes ploty a s Fedorom Gálom či so Zlaticou Kušnírovou a Jozefom Kuciakom, otcom zavraždeného novinára a matkou jeho snúbenice. Zosnulú dvojicu si uctili na festivale aj počas hudobného programu či vizuálnou formou. Zobraziť fotogalériu k článku:
Festival Pohoda 2018 V Mazagrande stage diskutovali odborníci o showcaseových festivaloch, a to aj pri príležitosti pre slovenských a českých interpretov, ktorí budú mať možnosť predstaviť sa počas budúceho ročníka najprestížnejšieho európskeho showcaseového festivalu Eurosonic Noorderslag (ESNS). Popoludňajší program na hlavnom stagei otvorila o 13:00 Československá filharmónia, ktorá zahrala pri príležitosti stého výročia vzniku Československa.

Členovia Collegium Musicum

Počas koncertu sa k nim pripojili aj členovia kapely Collegium Musicum a spoločne si spomenuli aj na zosnulé ústredné osobnosti formácie Mariána Vargu a Fedora Freša. Odporúčame:
Foto: Festival Pohoda v piatok ovládli džez-popový hudobník Jamie Cullum a speváčka St. Vincent Z pódia bolo počuť aj slovenskú a českú hymnu. O 14:00 sa publikum presunulo pod Orange stage, kde si zatancovalo na piesne slovenskej kapely Medial Banana. Následne zábava pokračovala vďaka ďalšej obľúbenej slovenskej formácii Puding pani Elvisovej, ktorá vystúpila na hlavnom pódiu. Po piatkových prehánkach sa počasie zlepšilo a Pohodu čaká prevažne slnečný deň bez dažďa, s teplotou približne 28 stupňov Celzia.

Viac k témam: Collegium Musicum, hudba, Ján Kuciak, Pohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na festivale Pohoda si uctili zavraždeného Kuciaka aj zosnulých hudobníkov Vargu a Freša © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Kultura

PCHJONGJANG 7. júla (WebNoviny.sk) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v sobotu, už po niekoľkýkrát v priebehu posledných mesiacov, zmenila tón vyjadrení voči Spojeným štátom a radostné nadšenie severokórejských oficiálnych médií z novonadobudnutého partnerstva so Spojenými štátmi vystriedali opäť negatívne až útočné slová na adresu USA.

Nové požiadavky Američanov

Hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktorého tamojšie médiá nemenovali, označil práve skončenú návštevu šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea za "poľutovaniahodnú". Odporúčame:
Severná Kórea by sa mala vzdať jadrového programu, podľa USA chcú zatajiť skutočný počet zbraní Pompeo bol v KĽDR dva dni a na záver svojej návštevy hovoril naopak o tom, že bola produktívna a počas svojich rokovaní so severokórejskými predstaviteľmi sa podarilo dosiahnuť veľký pokrok. Pchjongjang sa naopak sťažuje, že Američania údajne vzniesli na rokovaniach nové požiadavky týkajúce sa denuklearizácie KĽDR. Tú pritom Severná Kórea na júnovom summite so Spojenými štátmi prisľúbila.

Dohoda neobsahuje záväzky

Analytici už vtedy upozorňovali, že dohoda medzi USA a KĽDR neobsahuje žiadne konkrétne záväzky a Severná Kórea ju môže kedykoľvek potopiť. Odporúčame:
Japonsko nedôveruje Severnej Kórei, bude kontrolovať jej kroky a posilní vojenskú alianciu s USA "Spojené štáty zradili ducha summitu (medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom - pozn. SITA) tým, že vzniesli jednostranné požiadavky vo veci denuklearizácie," uvádza sa v stanovisku severokórejského rezortu diplomacie. Výsledok rokovaní s Pompeom je podľa ministerstva "veľmi znepokojujúci" a celé rokovania medzi KĽDR a USA sa tým "dostávajú do nebezpečnej fázy", vyhlásil hovorca ministerstva. "Môže to ohroziť naše odhodlanie k denuklearizácii, ktoré bolo doteraz pevné," dodal hovorca.

Viac k témam: denuklearizácia, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Mike Pompeo, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Pompeo označil rokovania za veľký pokrok, Severná Kórea však hrozí zrušením denuklearizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 7. júla, 15:55
BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) v sobotu zatkla dvadsaťdva osôb v súvislosti s ovplyvňovaním futbalových zápasov. Podľa webu TV Markíza 21 zo zadržaných obvinili zo športovej korupcie, jeden je podozrivý. Korupčné správanie sa malo týkať súťaží riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ), pri akcii bol súčinný aj národný zväz SFZ. V rukách polície skončili hlavní rozhodcovia, asistenti, delegáti aj funkcionári klubov. Ovplyvňovanie malo prebiehať v III. až piatej lige, arbitri prijímali úplatky od funkcionárov od apríla do júna. Podľa TV Markíza sa sumy pohybovali od 200 do tisíc eur. Na oplátku mali rozhodcovia zaistiť víťazstvo daného klubu.

Viac k témam: Polícia SR, športová korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - NAKA zasahovala v Banskej Bystrici v prípade športovej korupcie, zadržaných prepravia autobusom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA/ŽILINA 7. júla (WebNoviny.sk) - Leteckí záchranári zo Žiliny pomáhali v sobotu dopoludnia motocyklistovi, ktorý na ceste medzi Fačkovským sedlom a Fačkovom v okrese Žilina dostal šmyk a narazil do zvodidiel. Tridsaťštyriročný motocyklista si pádom a následným šmykom poranil hornú končatinu a členok a spôsobil si ďalšie povrchové odreniny po tele. Lekár ho na mieste ošetril, zranenia zafixoval a v spolupráci s príslušníkmi polície ho previezli k miestu, kde mohol záchranársky vrtuľník bezpečne pristáť. Odporúčame:
Neďaleko obce Pružina sa čelne zrazili autá, zasahovali aj leteckí záchranári Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzana Hopjaková, záchranári motocyklistu preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave, pri vedomí ho letecky transportovali do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Viac k témam: dopravná nehoda, leteckí záchranári, motocyklista
Zdroj: Webnoviny.sk - Motocyklista dostal pri obci Fačkov šmyk a narazil do zvodidiel, zasahovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA/TRENČÍN 7. júla (WebNoviny.sk) - Vláda bývalého premiéra Roberta Fica vyčlenila na rekonštrukciu internátov 50 miliónov eur začiatkom februára s tým, že v tomto roku vláda rozdelí univerzitám 20 miliónov eur a zvyšných 30 miliónov v rokoch 2019 a 2020. Peniaze, ktoré majú školy využiť na zatepľovanie budov či vybavenie internátov, univerzity majú na svojich účtoch. Časť peňazí dostala aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, ktorá ich využije na rekonštrukciu a modernizáciu Študentského domova, ktorý sa nachádza v areáli Fakulty špeciálnej techniky. Ako agentúru SITA informovala Lucia Pušicová z Trenčianskej univerzity, univerzita systematicky rekonštruuje a modernizuje svoje budovy aj z vlastných zdrojov. Odporúčame:
Slovenské univerzity môžu rekonštruovať internáty, na účtoch majú milióny eur od expremiéra Fica V uplynulom roku prešla rekonštrukciou študentská jedáleň, kde sa aktuálne dokončuje modernizácia jej technologického vybavenia. Vymenené boli tiež okná a zrekonštruované vnútorné priestory jednej z fakultných budov, vrátane rozšírenia wi-fi pripojenia. Rektor Jozef Habánik potvrdil, že s rekonštrukčnými prácami sa má začať hneď po slávnostných promóciách absolventov. „Zúčastnil som sa osobne na rokovaní s predsedom vlády a vítam tento krok. Študenti musia mať nielen čoraz kvalitnejšie a modernejšie vzdelávanie v súlade s novými trendmi, ale aj primerané podmienky na bývanie. Bola to jedna z našich priorít, na ktorej sme začali pracovať aj s použitím vlastných zdrojov. Tento krok vlády nám pomôže a urýchli modernizáciu. Som si istý, že pre študentov to bude v septembri príjemné prekvapenie," uzavrel rektor.

Viac k témam: internáty, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo, Trenčianska univerzita
Zdroj: Webnoviny.sk - Trenčianska univerzita obnoví študentský internát, použije aj sľúbené peniaze od expremiéra Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MOGADIŠO 7. júla (WebNoviny.sk) - Somálske bezpečnostné sily po takmer dvoch hodinách ukončili rukojemnícku drámu v budove somálskeho ministerstva vnútra v metropole Mogadišo, ktorú ráno obsadili teroristi. V budove boli v čase útoku zo strany teroristov desiatky ľudí, najmä pracovníkov ministerstva. Niektorým z nich sa podarilo ujsť, ale mnohých vyslobodili až somálske bezpečnostné sily po tom, čo všetkých troch teroristov zabili. Pri útoku zahynulo najmenej deväť ľudí a ďalších desať utrpelo zranenia. Odporúčame:
Manželia plánovali teroristický útok v Belgicku, terčom bola iránska opozičná strana Teroristi najskôr odpálili samovražedného atentátnika v aute naloženom výbušninami pred vchodom do ministerstva a následne vnikli do budovy. K útoku sa prihlásila organizácia aš-Šabáb, ktorá je miestnou pobočkou teroristickej siete al-Kájda.

Viac k témam: islamistická skupina Aš-Šabáb, ministerstvo vnútra, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Somálske ministerstvo vnútra obsadili teroristi, k útoku sa prihlásila organizácia aš-Šabáb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner