18. júl 2018
Facebook

  • aktualizované: 8. júla 22:39
BANGKOK 8. júla (WebNoviny.sk) - Záchrana všetkých členov detského futbalového družstva, ktorí boli spolu s ich trénerom vyše dvoch týždňov uväznení v jaskyni na severe Thajska, môže trvať ešte štyri dni. V nedeľu to vyhlásili predstavitelia záchranárskeho tímu, ktorý sa podieľa na ich vyslobodení. Odporúčame:
Aktualizované: Spred jaskyne v Thajsku, v ktorej uviazla skupina futbalistov, odišli prvé sanitky (foto) Štyroch chlapcov z jaskyne vyslobodili už v nedeľu, no po tejto prvej fáze musela nutne nasledovať dlhšia prestávka, počas ktorej záchranári dopĺňajú pozdĺž jaskyne zásoby kyslíka. V jaskyni ešte stále zostávajú ôsmi chlapci a ich tréner.

Zdravotný stav vyslobodených je neznámy

Na tlačovej konferencii po zachránení prvých štyroch detí šéf záchrannej operácie Narongsak Osottanakorn to vyhlásil, že misia prebieha lepšie, ako sa očakávalo. Prví štyria chlapci, ktorých sa už z jaskyne podarilo vytiahnuť, boli podľa neho tí fyzicky najzdatnejší z celej skupiny. Každého z nich sprevádzali počas komplikovanej a náročnej cesty von z jaskyne dvaja profesionálni potápači. O zdravotnom stave vyslobodených chlapcov zatiaľ nie je nič známe, sanitky ich okamžite previezli do nemocnice. Odporúčame:
Video: Skupina futbalistov uviazla v jaskyni v Thajsku, experti zvažujú možnosti záchrany Záchranná misia, ktorej cieľom je dostať malých futbalistov a ich trénera na slobodu, sa začala v nedeľu o desiatej ráno miestneho času (05:00 SELČ). Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že ide o veľmi riskantnú operáciu. V oblasti totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní podľa všetkého neprichádzala do úvahy.

Riskantná operácia

Na záchrannej akcii sa zúčastňuje 18 potápačov, piati sú z Thajska, trinásti zo zahraničia. Plán spočíva v tom, že chlapcov a ich trénera postupne jedného po druhom prevádzajú zložitým terénom jaskyne vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základom potápania, hoci doteraz s tým nemali žiadne skúsenosti. Odporúčame:
Pozor pri cestách do Thajska, ministerstvo vydalo niekoľko odporúčaní Najnáročnejší úsek cesty čaká podľa Osottanakorna na každého z nich už na začiatku cesty von z jaskyne. "Chlapci sú pripravení fyzicky aj psychicky. Sú odhodlaní a pripravení zvládnuť to," oznámil tesne pred začiatkom záchrannej akcie Osottanakorn.

Viac k témam: jaskyňa, Thajsko, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizácia: Záchrana všetkých uväznených chlapcov z jaskyne v Thajsku môže trvať ešte niekoľko dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ISTANBUL 8. júla (WebNoviny.sk)- Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 73 utrpelo zranenia po tom, ako sa na západe Turecka v nedeľu večer vykoľajil vlak. Súprava smerovala z mesta Edirne na samom západe krajiny pri hraniciach s Gréckom do Istanbulu a k vykoľajeniu viacerých vozňov došlo pri obci Corlu v provincii Tekirdag. Odporúčame:
Vlak RegioJet sa zrazil s autom, tlačil ho pred sebou niekoľko metrov Vo vlaku cestovalo približne 360 pasažierov, informujú turecké médiá. Príčina havárie zatiaľ nie je známa. Guvernér provincie Tekirdag Mehmet Ceyhan uvádza, že v oblasti, kde došlo k havárii, v minulých dňoch vytrvalo pršalo, čo okrem iného sťažuje prístup k miestu havárie pre záchranárov. Predstaviteľ tureckého ministerstva zdravotníctva Eyup Gumus vyzval obyvateľov v oblasti, aby darovali krv, ktorú budú nemocnice zrejme potrebovať pre zranených.

Viac k témam: nehoda vlaku
Zdroj: Webnoviny.sk - Po vykoľajení vlaku v Turecku je zatiaľ 10 mŕtvych ľudí, ďalší sú zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BANGKOK 8. júla (WebNoviny.sk) - Misia na záchranu dvanástich členov detského futbalového družstva, ktorí boli spolu s ich trénerom vyše dvoch týždňov uväznení v jaskyni na severe Thajska, prebieha lepšie, ako sa očakávalo. Odporúčame:
Aktualizované: Spred jaskyne v Thajsku, v ktorej uviazla skupina futbalistov, odišli prvé sanitky (foto)

Dobrá fyzická kondícia

Na tlačovej konferencii po zachránení prvých štyroch detí to vyhlásil šéf záchrannej operácie Narongsak Osottanakorn. Prví štyria chlapci, ktorých sa už z jaskyne podarilo vytiahnuť, boli podľa neho tí fyzicky najzdatnejší z celej skupiny. Každého z nich sprevádzali počas komplikovanej a náročnej cesty von z jaskyne dvaja profesionálni potápači. Druhá fáza záchrannej operácie, počas ktorej sa pokúsia zachrániť ďalšie deti, sa podľa Osottanakorna začne o desať až dvadsať hodín. O zdravotnom stave chlapcov, ktorých sa už z jaskyne podarilo vytiahnuť, stále nie je nič známe. Odporúčame:
Video: Skupina futbalistov uviazla v jaskyni v Thajsku, experti zvažujú možnosti záchrany Záchranná misia, ktorej cieľom je dostať malých futbalistov a ich trénera na slobodu, sa začala v nedeľu o desiatej ráno miestneho času (05:000 SELČ). Celá operácia by mohla trvať aj niekoľko dní.

Riskantná operácia

Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že ide o veľmi riskantnú operáciu. V oblasti totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní podľa všetkého neprichádzala do úvahy. Odporúčame:
Pozor pri cestách do Thajska, ministerstvo vydalo niekoľko odporúčaní Na záchrannej akcii sa zúčastňuje 18 potápačov, piati sú z Thajska, trinásti zo zahraničia. Plán spočíva v tom, že chlapcov a ich trénera postupne jedného po druhom prevádzajú zložitým terénom jaskyne vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základom potápania, hoci doteraz s tým nemali žiadne skúsenosti. Najnáročnejší úsek cesty čaká podľa Osottanakorna na každého z nich už na začiatku cesty von z jaskyne. "Chlapci sú pripravení fyzicky asj psychicky. Sú odhodlaní a pripravení zvládnuť to," oznámil tesne pred začiatkom záchrannej akcie Osottanakorn.

Viac k témam: jaskyňa, Thajsko, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Záchrana uväznených chlapcov z jaskyne prebieha lepšie ako sa čakalo, vonku sú už štyria © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 8. júla (WebNoviny.sk) - Nemecký minister vnútra , ktorý minulý týždeň takmer položil nemeckú vládu a dával kancelárke Angele Merkelovej tvrdé ultimáta, už považuje svoj spor s kancelárkou za zažehnaný. Povedal to v rozhovore pre noviny Bild am Sonntag. Odporúčame:
Merkelová odvrátila rozpad vládnej koalície v Nemecku, kontroly na hraniciach budú prísnejšie Seehofer je podľa svojich slov nateraz spokojný s dohodou, ktorá medzi ním a Merkelovou vznikla. Tá spočíva v tom, že Nemecko bude na svojich hraniciach rovno otáčať migrantov, ktorí už požiadali o azyl v inej členskej krajine únie, no bude to robiť až na základe dvojstranných dohôd s týmito krajinami. Seehofer pôvodne chcel utečencov otáčať bez ohľadu na názor druhých krajín. Nová nemecká migračná politika je podľa Seehofera "signálom pre celý svet, že ilegálna imigrácia sa neoplatí". Odporúčame:
Merkelová a Seehofer sú stále v rozpore, riešenie malo poskytnúť ich „krízové rokovanie“ Na otázku, či jeho spor s Merkelovou a to, ako svoje požiadavky stupňoval a vyhrocoval, nezanechalo rany vo vládnej koalícii, Seehofer odvetil, že "čelné sklo je väčšie ako spätné zrkadielko". Seehofer sa na adresu Merkelovej vyjadruje už omnoho zmierlivejšie ako minulý týždeň. Vtedy okrem iného vyhlasoval, že Merkelová mu nebude hovoriť, čo má robiť. Odporúčame:
Merkelová dúfa v urovnanie sporu týkajúceho sa migrantov s CSU "Nenechám sa vyhodiť kancelárkou, ktorá je kancelárkou len a len vďaka mne," vyhlásil pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung a myslel to tak, že bez volebných ziskov jeho Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) by súčasná koalícia nemala väčšinu. Seehofer tiež niekoľko dní za sebou tvrdil, že situácia v nemeckej vláde je neriešiteľná a hrozil svojím odstúpením z postu ministra vnútra a odchodom CSU do opozície.

Viac k témam: Angela Merkelová, migrácia, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecký minister vnútra Horst Seehofer považuje spor s Merkelovou ohľadom migrácie za uzavretý © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 8. júla 17:11
BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) - Pri nedeľňajšej vážnej dopravnej nehode v katastri obce Mníchova Lehota (okres Trenčín), pri ktorej auto zrazilo dvoch cyklistov, jeden z nich neprežil. Agentúru SITA o tom informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová s tým, že pri nehode zahynul 47-ročný cyklista a ťažko sa zranila 50-ročná cyklistka. Podľa doterajších zistení 27-ročná Lucia šoférovala auto značky Alfa Romeo smerom od Trenčína na Bánovce nad Bebravou. Z doposiaľ nezistených príčin narazila do dvojice cyklistov, ktorí jazdili v tom istom smere. Peter z Trenčína zomrel na následky zranení, ktoré po zrážke utrpel, priamo na mieste dopravnej nehody. Odporúčame:
Foto: Vo Veľkom Šariši sa zrútil vrtuľník, pred pádom sa zrejme zamotal do drôtov (aktualizované) Andreu vo veľmi vážnom stave odviezli do trenčianskej fakultnej nemocnice. Vodičku podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom merania. Škodu na vozidle a bicykloch predbežne vyčíslili na asi tritisíc eur. Polícia už začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia a vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Ako ďalej agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, cyklisti utrpeli vážne zranenia. Cesta bola neprejazdná v jednom jazdnom pruhu.

Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Lucia na Alfe Romeo zrazila cyklistov, Peter zahynul a Andreu previezli do nemocnice © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) - Na životné prostredie nemyslia len mimovládne organizácie a niektoré štáty, ale už aj teroristi. Jedna z najobávanejších teroristických organizácií sveta, hnutie aš-Šabáb, ktoré je napojené na al-Kájdu, sídli v Somálsku a terorizuje celú východnú Afriku, tento týždeň zakázalo používanie plastových tašiek. Odporúčame:
Somálske ministerstvo vnútra obsadili teroristi, k útoku sa prihlásila organizácia aš-Šabáb Ako hovorí jeden z vysokopostavených predstaviteľov hnutia Muhammad Abú Abdulláh, plastové tašky "predstavujú vážne ohrozenie pre zdravie ľudí a tiež zvierat". Abdulláhove posolstvo sa objavilo na stránke Somalimemo.net, ktorú podľa znalcov miestnych pomerov spravuje mediálna agentúra hnutia aš-Šabáb a odvysielala ho aj oficiálna rozhlasová stanica tejto teroristickej skupiny Radio Andalus. Odporúčame:
K útoku v belgickom Liége, pri ktorom zahynuli traja ľudia, sa prihlásil Islamský štát Rozhodnutie afrických teroristov začať dbať o životné prostredie vyvolalo v médiách a na sociálnych sieťach množstvo ironických a nahnevaných komentárov. Denník The New York Times píše, že teroristi z aš-Šabáb "už zakázali hudbu, filmy, satelitné antény a mimovládne organizácie, a tento týždeň pridali na zoznam zakázaných vecí aj plastové tašky". Somálskeho znalca tejto teroristickej organizácie Harúna Marúfa, ktorý o aš-Šabáb napísal aj knihu, infomácia o zákaze plastových tašiek rozčúlila: "Militantné zoskupenie vydalo generálny príkaz, ktorým zakazuje používanie plastových tašiek z environmentálnych a zdravotných dôvodov. Veci, ktoré aš-Šabáb naopak nezakazuje, sú vraždy, útoky a zabíjanie civilistov," napísal.

Viac k témam: plastové tašky, teroristická skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Somálska teroristická skupina zakázala používanie plastových tašiek, ľudí to rozčúlilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) - Pri veľkom meškaní letu je povinná zaplatiť náhradu cestujúcim letecká spoločnosť, ktorá sa rozhodla let uskutočniť. Túto povinnosť nemá letecká spoločnosť, ktorá prenajala lietadlo aj s posádkou inej spoločnosti na uskutočnenie letu. Odporúčame:
Haváriu malého lietadla pri Viedni neprežili dvaja ľudia, zasahovali desiatky hasičov Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie na základe žiadosti Krajinského súdu v nemeckom Hamburgu o spresnenie pojmu prevádzkujúci letecký dopravca.

Prijaté rozhodnutie

"Za prevádzkujúceho leteckého dopravcu treba považovať leteckú spoločnosť, ktorá prijme rozhodnutie uskutočniť konkrétny let, vrátane určenia jeho letového poriadku, a tým vytvoriť ponuku leteckej dopravy pre záujemcov," zdôvodnil svoje rozhodnutie Súdny dvor EÚ. Odporúčame:
Letisko Košice tento polrok vybavilo vyše 200-tisíc cestujúcich, pribudli aj nové destinácie "Prijatie takéhoto rozhodnutia v sebe totiž zahŕňa, že táto letecká spoločnosť nesie zodpovednosť za uskutočnenie letu najmä vrátane jeho prípadného zrušenia alebo veľkého meškania pri jeho prílete," uviedol Súdny dvor EÚ.

Konkrétny prípad

Podnetom pre rozhodnutie bol prípad cestujúcich, ktorí si rezervovali v leteckej spoločnosti TUIFly let s odletom z Hamburgu do mexického Cancúnu. Spoločnosť TUIFly si na uskutočnenie tohto letu prenajala (wet lease) lietadlo s posádkou od leteckej spoločnosti Thomson Airways. Odporúčame:
Foto: Sopka Agung chrlila popol a dym, zatvorili letiská a zrušili stovky letov Rezervácie vystavila TUIFly s tým, že let "prevádzkuje" Thomson Airways. Keďže let mal veľké meškanie, cestujúci požiadali Thomson Airways o zaplatenie náhrady, ktorá im podľa nich patrila v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) z 11. februára 2004 o spoločných pravidlách systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla, v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov.

Nesie zodpovednosť

Spoločnosť Thomson Airways odmietla túto náhradu zaplatiť z dôvodu, že nebola prevádzkujúcim leteckým dopravcom v zmysle tohto nariadenia. Toto nariadenie sa uplatňuje pri prevádzkujúcom leteckom dopravcovi. Keďže TUIFly niesla prevádzkovú zodpovednosť za uskutočnenie letu, žaloba o náhradu škody mala byť podľa Thomson Airways podaná výlučne proti tejto leteckej spoločnosti. Odporúčame:
Ryanair spojí Bratislavu s tureckým letoviskom Dalaman "V dôsledku toho leteckú spoločnosť, ako je Thomson Airways vo veci samej, ktorá prenajme inej leteckej spoločnosti lietadlo s posádkou, ale ktorá nenesie prevádzkovú zodpovednosť za let, nemožno považovať za prevádzkujúceho leteckého dopravcu v zmysle nariadenia," dodal Súdny dvor EÚ. Z tohto hľadiska podľa súdu nie je významné, že v potvrdení o rezervácii letu vydanom cestujúcim sa uvádza, že let prevádzkuje táto prvá letecká spoločnosť. Odporúčame:
Britský parlament schválil výstavbu tretej dráhy na letisku Heathrow Návrh na začatie prejudiciálneho konania umožňuje súdom členských štátov EÚ v rámci sporu, ktorý rozhodujú, položiť Súdnemu dvoru otázky o výklade práva, alebo o platnosti aktu práva EÚ. Súdny dvor nerozhoduje vnútroštátny spor. Vnútroštátnemu súdu prináleží, aby rozhodol právnu vec v súlade s rozhodnutím Súdneho dvora. Týmto rozhodnutím sú rovnako viazané ostatné vnútroštátne súdne orgány, na ktoré bol podaný návrh s podobným problémom.

Viac k témam: letecká doprava, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Letecké spoločnosti budú povinné cestujúcim zaplatiť náhradný let pri výraznom meškaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

Správa HASIČI: Zasahujú pri dopravnej nehode, pri ktorej auto zrazilo cyklistov rozšírená o nové informácie. BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) -Pri dnešnej vážnej dopravnej nehode v katastri obce Mníchova Lehota (okres Trenčín), pri ktorej auto zrazilo dvoch cyklistov, jeden z nich neprežil. Agentúru SITA o tom informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová s tým, že pri nehode zahynul 47-ročný cyklista a ťažko sa zranila 50-ročná cyklistka. Odporúčame:
Auto zrazilo dvoch cyklistov v Mníchovej Lehote, cesta bola neprejazdná Podľa doterajších zistení 27-ročná Lucia šoférovala auto značky Alfa Romeo smerom od Trenčína na Bánovce nad Bebravou. Z doposiaľ nezistených príčin narazila do dvojice cyklistov, ktorí jazdili v tom istom smere. Peter z Trenčína zomrel na následky zranení, ktoré po zrážke utrpel, priamo na mieste dopravnej nehody. Andreu vo veľmi vážnom stave odviezli do trenčianskej fakultnej nemocnice. Vodičku podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom merania. Odporúčame:
Neďaleko obce Pružina sa čelne zrazili autá, zasahovali aj leteckí záchranári Škodu na vozidle a bicykloch predbežne vyčíslili na asi tritisíc eur. Polícia už začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia a vo veci prečinu ublíženia na zdraví.  

Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči, nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve autá sa čelne zrazili, po nehode sa jedno prevrátilo na strechu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované: 8. júla 15:49
BANGKOK 8. júla (WebNoviny.sk) - Z thajskej jaskyne, v ktorej boli dva týždne uväznení dvanásti členovia detského futbalového mužstva spolu s ich trénerom, sa podarilo vyslobodiť už štyri deti. Pred malou chvíľou o tom na Facebooku informovali thajskí potápači, ktorí sa zúčastňujú na záchrannej misii. Svetové agentúry predtým informovali, že spred jaskyne odišli prvé dve sanitky, nebolo však jasné, koľko osôb a v akom stave prevážali. Záchranná misia, ktorej cieľom je dostať malých futbalistov a ich trénera na slobodu, sa začala o desiatej ráno miestneho času (05:00 SELČ).

Môže to trvať niekoľko dní

Šéf záchrannej operácie Narongsak Osottanakorn pôvodne informoval, že prví z chlapcov by sa mohli pri ideálnom scenári objaviť pri východe z jaskyne až okolo deviatej večer miestneho času (16:00 SELČ). Odporúčame:
Video: Skupina futbalistov uviazla v jaskyni v Thajsku, experti zvažujú možnosti záchrany Celá operácia by mohla podľa neho trvať aj niekoľko dní. Najnáročnejší úsek cesty pritom chlapcov čakal podľa Osottanakorna už na začiatku ich cesty von z jaskyne. Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že ide o veľmi rizikovú operáciu. V oblasti totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní podľa všetkého neprichádzala do úvahy.

Chlapci sú fyzicky aj psychicky pripravení

Na záchrannej akcii sa zúčastňuje 18 potápačov, piati sú z Thajska, trinásti zo zahraničia. Plán spočíva v tom, že chlapcov a ich trénera postupne jedného po druhom prevádzajú zložitým terénom jaskyne vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základom potápania, hoci doteraz s tým nemali žiadne skúsenosti. "Chlapci sú pripravení fyzicky aj psychicky. Sú odhodlaní a pripravení zvládnuť to," oznámil tesne pred začiatkom záchrannej akcie Osottanakorn.  

Viac k témam: jaskyňa, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Spred jaskyne v Thajsku, v ktorej uviazla skupina futbalistov, odišli prvé sanitky (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR upozorňuje občanov na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 9. do 15. júla 2018. Celkovo by malo ísť o 23 cestných presunov a jeden železničný transport zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun poľských, chorvátskych a amerických vojakov. Odporúčame:
Foto: Dobrovoľníci vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku, navštívil ich aj minister Gajdoš V nasledujúcom týždni dáva ministerstvo do pozornosti cestné presuny Ozbrojených síl SR na trase Nitra, Centrum výcviku Lešť a Rožňava, Michalovce, ako aj cestné presuny nadrozmerného nákladu na trase Nitra, Centrum výcviku Lešť a v rámci mesta Prešov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, presun vojenskej techniky, vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo upozorňuje na presuny vojenskej techniky, cez Slovensko pôjdu aj vojaci USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner