14. august 2018
Facebook

KODAŇ 2. augusta (WebNoviny.sk) - Spojené štáty dodajú Švédsku systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý vláda v Štokholme označila za "spoľahlivý" a "schopný bojovať proti balistickým raketám". Švédska vláda vo štvrtkovom stanovisku uviedla, že splnomocnila armádu na nákup štyroch odpaľovacích zariadení Patriot a bližšie nešpecifikovaného počtu rakiet. Prvé dodávky očakáva v roku 2020. Finančné detaily ani detaily týkajúce sa podpísania kontraktu Štokholm nezverejnil. Odporúčame:
Irán nevylučuje rokovanie s Trumpom, USA sa však opäť musí pripojiť k jadrovej dohode Švédsko, ktoré nie je členským štátom Severoatlantickej aliancie, v posledných rokoch znepokojuje zhoršenie bezpečnostnej situácie v pobaltskom regióne Dôvodom sú najmä zvýšené vojenské aktivity Ruska po anexii Krymu v roku 2014. Súčasný švédsky protivzdušný systém podľa štátneho rozhlasu nedokáže zostreliť balistické rakety.

Viac k témam: anexia, Krym, Patriot, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty dodajú Švédsku systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý pokladajú za spoľahlivý © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. augusta (WebNoviny.sk) - Denník N zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia. "Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň," píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov.

Nervózny telefonát Kaliňáka

"Dvere na lietadle sa otvorili o 13:19. Delegáciu už v lietadle sprevádza šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák (nemecké médiá ho spomínajú vo svojich textoch ako jedného z kľúčových svedkov). Zodpovedá za to, aby všetko hladko prebehlo. Na palube bol aj poradca premiéra Roberta Fica Quang Le Hong," opisuje Denník N ako v Bratislave pristálo vládne lietadlo, ktoré sme po vietnamského ministra vnútra poslali do Prahy. Odporúčame:
Pellegrini skritizoval vyjadrenia Kisku o Nočných vlkoch, ktorý ich označil za riziko pre Slovensko Ako ďalej médium opisuje, kolóna išla pred vládny hotel Bôrik, kde ministri rokovali. "Pred vládnym hotelom Bôrik stojí minister vnútra Robert Kaliňák a niekam nervózne telefonuje, až kričí. Spomína slovo pas," uvádza ďalej Denník N. "Na parkovisku pred Bôrikom už stoja tri farebné české dodávky z pražskej požičovne a jeden terénny Lexus. V jednej z dodávok je aj unesený Trinh Xuan Thanh. Je dobitý, nadrogovaný, má zakalený pohľad. To ešte nikto z policajtov nevie," pokračuje článok s tým, že počas stretnutia prišli vietnamskí predstavitelia za veliteľom kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku. "Tú, v ktorej je unesený Vietnamec," tvrdí Denník N.

Autá neprechádzali kontrolou

Uneseného Trinh Xuan Thanha neskôr preložili do inej dodávky, vtedy ho policajti prvýkrát uvideli. Šéf protokolu Čulák im povedal, že ho treba preložiť z českej dodávky do policajnej. „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť, píše Denník N s tým, že ochrankárom Čulák povedal, že Vietnamec sa opil, spadol zo schodov a majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba. Po príchode na letisko autá zamierili rovno k lietadlu, neprechádzali žiadnou kontrolou. "Najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú," opisuje situáciu Denník N. Pracovníkom pasového oddelenia, ktorí boli pri lietadle, sa ale podľa denníka nepozdával počet ľudí. "Asi o 15 minút prišiel k VIP terminálu biely Seat zo slovenského ministerstva vnútra a potom už boli všetky doklady v poriadku. Lietadlo odletelo o 14:46. Hoci sme Poľsku, cez ktoré špeciál letel, deklarovali, že je na palube Robert Kaliňák, bol tam len jeho osobný ochranca Ladislav O., ktorý mal dozerať na priebeh letu," informuje ďalej denník.

Viac k témam: letka ministerstva vnútra SR, Robert Kaliňák, únos Vietnamca, vládny špeciál
Zdroj: Webnoviny.sk - Kali o tom vie, je to štátny záujem, malo zaznieť pri únose Vietnamca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PHILADELPHIA 2. augusta (WebNoviny.sk) - V americkej Philadelphii v stredu večer dotrhali pitbuly dvojročného chlapčeka. Na dieťa zaútočili v dome v mestskej časti Port Richmond, informovala vo štvrtok miestna polícia. Muži zákona podľa stanoviska polície videli útok pitbulov na chlapčeka cez dvere domu, v ktorom sa odohral. Hoci spustili na psov streľbu, úmrtiu chlapčeka už nedokázali zabrániť. Jedného pitbula policajti zabili, dvoch ďalších zranili. Odporúčame:
Foto: Polícia hľadá muža z kamerových záznamov, prisvojil si tašku s dvoma telefónmi a peniazmi Celkovo bolo v dome až päť pitbulov, no nevie sa, či sa na útoku na dieťa podieľali všetky z nich. Okrem toho boli v dome aj traja dospelí ľudia. Bližšie okolnosti prípadu zatiaľ nie sú známe.

Viac k témam: chlapec, pitbuly, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Pitbuly dotrhali dvojročného chlapčeka, v tom čase boli v dome aj traja dospelí ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
 Pre horúčavy urobili opatrenia aj v Zoologickej záhrade Bratislava. Snažia sa nimi zmierniť vplyv horúčav na zdravie zvierat. „Zabezpečujú pre ne chládok v jednotlivých chovných zariadeniach, ako aj dostatočný prísun vody,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Ako dodala, rovnako ako ľudia, aj zvieratá by sa pri nedostatku vody mohli dehydrovať a pri pobyte na slnku a pri zvýšenej aktivite by sa ich organizmus mohol prehriať.

Pomáha aj ovocie a zelenina

Niektoré druhy v záhrade, napríklad medveď, leopard, jaguár, tiger, belaňa tundrová i hrošík libérijský majú vo svojich výbehoch aj bazén, v ktorom sa môžu kedykoľvek počas dňa osviežiť. Iným vytvárajú tzv. bahniská, majú ich nosorožce, diviaky i zubry. Odporúčame:
Video: Jedna z najvzácnejších opíc na svete sa narodila v českej ZOO „Blato z bahnísk okrem schladenia poskytuje aj ochranu pre kožu zvierat, pretože funguje ako opaľovací krém a zároveň ich chráni proti parazitom. V niektorých výbehoch sa nachádza aj vyšší trávnatý porast, v ktorom sa zvieratá schovávajú a chladia,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že okrem vody dávajú zvieratám aj ovocie a zeleninu, odkiaľ tiež prijímajú tekutiny. „Občas napríklad šimpanzom dajú vychladený melón, ktorý ich osvieži. Ľadovú pochúťku môže dostať v prípade extrémnych horúčav aj medveď hnedý,“ doplnila Onufer. Pripomenula tiež, že zvieratá sú v týchto dňoch aktívnejšie pred východom a po západe slnka ako cez deň, keď počas horúčavy uprednostňujú odpočinok v chládku.

Osvieženie aj pre návštevníkov

Na teplé počasie sú najlepšie prispôsobené zvieratá, ktoré pochádzajú z teplých klimatických pásiem našej zemegule, ako sú napríklad zebry, žirafy, antilopy, ťavy, papagáje či primáty. Na letné teploty si už postupne podľa Onufer zvykli aj tie chladnomilnejšie zvieratá, kam patria belaňa tundrová (snežná sova), rys kanadský či panda červená. Odporúčame:
Ochrancovia prírody bijú na poplach, takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie Aby sa aj návštevníci mohli počas návštevy zoologickej záhrady v týchto horúčavách osviežiť, na začiatku spodného detského ihriska je nainštalovaná tzv. hmlová brána. Rosiče fungujú na princípe atomizácie vody na mikročastice vodnej hmly, ktorá sa odparuje.

V meste ľudí schladia vodné osviežovače

Na aktuálnu vlnu horúčav hlavné mesto SR Bratislava reaguje viacerými opatreniami. V meste ľudí schladia vodné osviežovače – rosiče, pitné fontánky, cisterny s pitnou vodou a predĺžili aj otváracie hodiny niektorých mestských kúpalísk. Obyvatelia i návštevníci mesta si môžu dopĺňať pitný režim vodou z cisterien. Pohár vody dostanú bezplatne na Hlavnom námestí od 11:00 do 17:00 a na Poštovej ulici od 10:00 do 16:00. Prevádzku cisterien s pitnou vodou zabezpečuje hlavné mesto v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou.

Viac k témam: vysoké teploty, ZOO Bratislava, Zuzana Onufer, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre horúčavy musela bratislavská ZOO urobiť rôzne opatrenia pre zvieratá aj návštevníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. augusta (WebNoviny.sk) - Európski poľnohospodári zápasia počas tohto leta s ťažkosťami spôsobenými extrémnymi suchami. Európska komisia (EK) preto vo štvrtok ponúkla farmárom zasiahnutým suchom podporu vo forme predčasného vyplatenia priamych platieb a platieb na rozvoj vidieka. Zároveň farmárom poskytla aj väčšiu flexibilitu pri využívaní pôdy, ktorá by sa zvyčajne nepoužívala na produkciu tak, aby mohli dostatočne kŕmiť svoje zvieratá. Informovala o tom Európska komisia v tlačovej správe.

Podpora vyplatená skôr

V boji proti suchám prijala Európska komisia vo štvrtok dve osobitné rozhodnutia na pomoc poľnohospodárom okrem podpory v rámci už existujúcich právnych predpisov Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Prvým rozhodnutím komisie je vyššia platba podpôr pre farmárov vyplatená vopred. Odporúčame:
Európska komisia predstavila nové pravidlá registrácie kvality vína v EÚ, proces sa zjednoduší „Poľnohospodári budú môcť získať až 70 % svojich priamych platieb a 85 % platieb v rámci rozvoja vidieka už od polovice októbra 2018 namiesto toho, aby čakali až do decembra na zlepšenie situácie v oblasti peňažných tokov,“ ozrejmil eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan.

Zavedenie výnimky

Druhým rozhodnutím EK je zavedenie výnimky zo špecifických požiadaviek na ekologizáciu, konkrétne v oblasti pravidiel pre diverzifikáciu plodín a ekologickú oblasť zameranú na pôdu ležiacu úhorom, aby sa takáto pôda mohla použiť na výrobu krmív pre zvieratá. Odporúčame:
Farmári dementujú tvrdenia o zaneprázdnenosti a prezradili detaily komunikácie s Pellegrinim Pretrvávajúca situácia so suchom vo viacerých štátoch EÚ má podľa Európskej komisie významný vplyv na produkciu plodín na ornej pôde, ako aj na krmivá pre zvieratá, a rovnako tak aj na dobré životné podmienky zvierat. Navyše, zníženie úrovne krmiva pre zvieratá má podľa EK osobitný vplyv na príjmy chovateľov hospodárskych zvierat, keďže sa tým zvýšia ich vstupné náklady, ak v neskoršom období v roku dôjde k nedostatku krmív. Odporúčame:
Horúčavy na Slovensku ovplyvnili aj chov kurčiat, hydinári sa však snažia o optimálne podmienky "Som veľmi znepokojený týmto dlhodobým klimatickým vývojom. Bol som v kontakte s niekoľkými ministrami z postihnutých krajín, aby som prerokoval situáciu a dostal aktuálne hodnotenie vplyvu. Komisia ako vždy je pripravená podporovať poľnohospodárov postihnutých suchom pomocou viacerých nástrojov vrátane vyšších zálohových platieb, odchýlok od požiadaviek na ekologizáciu a štátnu pomoc. Spoločná poľnohospodárska politika už teraz poskytuje záchrannú sieť pre poľnohospodárov, ktorí sa musia vyrovnať s nepredvídateľnými udalosťami," dodal Phil Hogan.

Viac k témam: Európska komisia (EK), farmári, Phil Hogan
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia prichádza s novou možnosťou podpory farmárov zasiahnutých suchom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 2. augusta 2018 (WBN/PR) 

  • Spoločnosť Amazon zvyšuje vo svojom centre reverznej logistiky na Slovensku od 1. augusta hodinovú mzdu o 10,8 až 19,6 percent.
  • Amazon ponúka vysoko konkurencieschopné odmeňovanie - pracovníci na vstupnej úrovni si zarobia od 5,50 EUR do 5,70 EUR za hodinu a vedúci tímov od 7 EUR do 7,20 EUR za hodinu brutto. K tomu je možné získať mesačný bonus až do výšky 20 percent, ročný bonus vo výške až do 8,5 percenta a balíček nepeňažných benefitov ako sú životné poistenie, príspevok na doplnkové dôchodkové pripoistenie, autobusová doprava za mesačný poplatok iba 24 EUR, stravovanie za jedno euro, zľava na nákupy v online obchode Amazon.de, rodičovský príspevok, program postupného návratu do zamestnania po rodičovskej dovolenke a mnoho ďalších.
  • Nábor do logistického centra v Seredi na kvalifikované i vstupné pozície naďalej pokračuje.
Spoločnosť Amazon oznámila, že na základe každoročného procesu revízie miezd navýši hodinovú mzdu pracovníkom vo svojom logistickom centre v Seredi a bude tak naďalej poskytovať vysoko konkurencieschopné odmeňovanie. Pracovníkom na vstupnej úrovni sa mzdy zvýšia na 5,50 EUR/hod. a na 5,70 EUR/hod. brutto, v závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru. Vedúcim tímov sa mzdy v závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru zvýšia na 7 EUR/hod. až 7,20 EUR/hod. brutto. "Naším jednoznačným cieľom je poskytovať zamestnancom konkurencieschopné odmeňovanie a  atraktívne benefity. Preto každoročne v priebehu druhého štvrťroka vykonávame revíziu údajov o lokálnom  odmeňovaní na porovnateľných pracovných pozíciách. Výsledky následne oznamujeme v treťom štvrťroku, spolu so zodpovedajúcimi úpravami odmeňovania. Na Slovensku sme našli množstvo talentovaných ľudí a v nábore naďalej pokračujeme," uviedol Matt Greene, generálny manažér Amazonu v Seredi. Spoločnosť pri analýza vychádzala z údajov takmer 100 zamestnávateľov na Slovensku a porovnávala mzdy a dostupné benefity na podobných pozíciách v danom regióne. "Okrem základnej mzdy dostávajú pracovníci spoločnosti mesačný bonus vo výške až do 20 percent v závislosti od ich dochádzky a produktivity centra a ročnú odmenu vo výške až do 8,5 percenta hrubej mzdy," uviedla Marcela Goc-Matis, personálna manažérka centra reverznej logistiky Amazonu. Popri konkurencieschopných mzdách Amazon ponúka aj vysoko atraktívne zamestnanecké benefity, vrátane zdravotnej starostlivosti, príspevku na doplnkové dôchodkové pripoistenie, životné poistenie, dotovanú autobusovú dopravu na 14 trasách, dotované stravovanie za 1 EUR a mnoho ďalších výhod. Nová mzdová štruktúra nadobúda účinnosť od 1. augusta t.r. a zvýšené hodinové sadzby sa vzťahujú aj na všetkých sezónnych pracovníkov spoločnosti. Spoločnosť Amazon doteraz vo svojej pobočke v Bratislave a v centre reverznej logistiky v Seredi vytvorila viac ako 1 850 stálych pracovných miest. Naďalej prebieha nábor na kvalifikované i vstupné pozície. Záujemcovia o prácu v Amazone sa môžu prihlásiť priamo na stránke www.pracavamazone.sk alebo najnovšie aj navštíviť mobilnú náborovú kanceláriu – jej špeciálny autobus od augusta postupne navštívi 27 slovenských miest a obcí. Pojazdná náborová kancelária spoločnosti Amazon bude k dispozícii v nasledujúcich mestách: Streda 8.8.2018 - Dunajská Streda Štvrtok 9.8.2018 - Neded Piatok 10.8.2018 - Kolárovo Sobota 11.8.2018 - Šaľa Pondelok 13.08.2018 - Nové Zámky Utorok 14.08.2018 - Nové Zámky Streda 15.8.2018 - Hurbanovo Štvrtok 16.8.2018 - Šurany Piatok 17.8.2018 - Tvrdošovce Sobota 18.8.2018 - Selice Pondelok 20.8.2018 - Nitra Utorok 21.8.2018 - Veľké Zálužie Streda 22.8.2018 - Pata Štvrtok 23.08.2018 - Hlohovec Piatok 24.08.2018 - Hlohovec Sobota 25.8.2018 - Leopoldov Sobota 25.8.2018 – Madunice Pondelok 27.8.2018 - Piešťany Utorok 28.8.2018 - Trnava Streda 29.8.2018 - Trnava Štvrtok 30.8.2018 - Trstín Štvrtok 30.8.2018 - Voderady Piatok 31.8.2018 - Križovany Piatok 31.8.2018 - Močenok Sobota 1.9.2018 - Sereď Pondelok 3.9.2018 - Sládkovičovo Utorok 4.9.2018 - Veľké Uľany Utorok 4.9.2018 - Jelka Streda 5.9.2018 - Galanta Štvrtok 6.9.2018 - Tomášikovo

Viac k témam: Amazon, nábor zamestnancov
Zdroj: Webnoviny.sk - Amazon dokončil svoju prvú ročnú revíziu miezd na Slovensku a pokračuje v nábore © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Návšteva na Ruskom anektovanom polostrove Krym naznačuje jasný politický postoj, ktorý je pre Most-Híd cudzí. Ako povedala dnes pre agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Debnár, pre poslancov NR SR za stranu Most- Híd sú rovnako cudzie aj posledné aktivity poslanca NR SR Petra Marčeka. „Strana Most-Híd rešpektuje medzinárodné právo a oficiálnu zahraničnopolitickú líniu SR, podľa ktorej je Krym ukrajinským územím,“ dodala Debnár. Odporúčame:
Aktualizované: V Bratislave má vzniknúť Európsko-Krymská obchodná komora Na Krym prišlo 12 Slovákov v utorok pod vedením poslanca NR SR Petra Marčeka. Na Kryme podpísali dohodu o vzniku Európsko-Krymskej obchodnej komory, ktorá má sídliť v Bratislave.

Viac k témam: Európsko-Krymská obchodná komora, Krym, Most-Híd, Peter Marček, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd považuje za cudzie posledné aktivity poslanca Marčeka a Krym pripisuje Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Bezzásahové územia sú nevyhnutné na ochranu biodiverzity slovenskej prírody. Mnohé chránené druhy prežívajú práve v územiach s najvyšším stupňom ochrany, teda bez zásahu človeka. Upozornila na to ochranárska organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Reagovala tak na tvrdenia lesníkov, že príčinou povodní a vysokých škôd v Tatrách bol práve bezzásahový režim. Odporúčame:
Lesníci opakovane upozorňujú na nepriaznivý stav v Tatrách, bezzásahovosť zvyšuje riziko škôd "Prísny režim v územiach s najvyšším stupňom ochrany je veľmi dôležitý pre prežívanie citlivých vtáčích druhov. Je dosť ťažké si predstaviť, ako inak by sa dalo zachrániť ubúdajúcu populáciu hlucháňa hôrneho, než úplným vylúčením ľudských zásahov v lokalitách, ktoré sú kľúčové pre jeho výskyt,“ zdôraznil Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.

Z lesov tak miznú vtáky

Vedecké práce podľa Ridzoňa poukazujú na to, že územia s vylúčenými lesníckymi zásahmi sú aj v prípade výskytu kalamity dôležité pre prežívanie lesných druhov. „Neplatí tvrdenie mnohých lesníkov, že po výskyte kalamity a vyschnutí stromov z lesa ponechaného bez zásahu zmizol život. Naopak, vedecké práce ukazujú, že v nespracovaných kalamitách je zistená biodiverzita vyššia, ako v mnohých hospodárskych lesoch,“ vysvetlil. Odporúčame:
Vyjadrenia lesníkov o povodni v Tatrách nemajú oporu ani na ministerstve, ani u vodohospodárov Po spracovaní kalamity a vzniku veľkých holín však lesné druhy lokality úplne opúšťajú, čo je aj dôvodom, pre ktorý ubúdajú viaceré vtáčie druhy na Slovensku, napríklad hlucháň. Diskusia spochybňujúca význam bezzásahových území neponúka podľa Ridzoňa alternatívu k ochrane vzácnych druhov a chápanie lesa zužuje len na stromy.

Sledovanie zmien prírody

„Ďalším nespomínaným faktom je, že odumieranie smrečín je do značnej miery dôsledkom klimatických zmien,“ konštatoval Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko. Zrušením bezzásahového režimu by sme podľa neho prišli o možnosť sledovania prírody v podmienkach klimatických zmien, čo je kľúčové napríklad pre identifikáciu najodolnejších drevín, ale aj pre vhodné navrhnutie podmienok ochrany pre vtáčie druhy. V dôsledku klimatických zmien sa totiž areál rozšírenia niektorých citlivých vtáčích druhov zmenší. Odporúčame:
Štátna ochrana prírody kriticky reaguje na vyhlásenia lesníkov o povodniach vo Vysokých Tatrách „Ak však k zmenšeniu biotopov prispeje aj rozsiahla sanácia kalamít bez akceptovania bezzásahového režimu aspoň v niektorých chránených územiach, potom časť ohrozených vtáčích druhov najbližšie desaťročia na Slovensku prežiť nemusí,“ uzavrel Gúgh.

Nepriaznivý stav v dolinách a lesoch

Lesníci upozorňujú na podľa nich nepriaznivý stav v dolinách a lesoch Vysokých Tatier, kde v dôsledku bezzásahovosti odumierajú stromy. Lesy podľa nich prestávajú plniť vodozádržnú a pôdoochrannú funkciu. Dôsledkom toho majú prívalové dažde čoraz ničivejšie dopady na prírodu aj majetok, čoho dôkazom je aj nedávna povodeň vo Vysokých Tatrách. Odporúčame:
Foto: Za povodeň vo Vysokých Tatrách môže podľa lesníkov odumretý les, ochranári však nesúhlasia Podľa Slovenskej lesníckej komory zrážky spadli v oblasti bezzásahového režimu, kde nemohli lesníci spracovať lykožrútovú kalamitu a zachrániť väčšie komplexy lesa, ktoré by plnili aj vodozádržnú funkciu. Aj Štátna ochrana prírody považuje tieto vyhlásenia za nepodložené. Tvrdí, že živý les najmä v kombinácii s porastom machu má výrazne vyššiu vodozádržnú funkciu ako vyrúbaná holina. "Lesy v bezzásahových zónach sa okamžite samé obnovujú. Na rozdiel od holín, pri ktorých pôda vyschne a zníži sa tak jej schopnosť vodu ďalej absorbovať," konštatovala Štátna ochrana prírody .

Viac k témam: bezzásahové zóny, biodiverzita, ochranári, SLK Slovenská lesnícka komora, TANAP Tatranský národný park
Zdroj: Webnoviny.sk - Bezzásahové územia sú kľúčové na zachovanie biodiverzity, reagujú ochranári na tvrdenia lesníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

VATIKÁN 2. augusta (WebNoviny.sk) - Pápež František schválil zmenu Katechizmu katolíckej cirkvi v časti, kde sa hovorí o postoji cirkvi k trestu smrti. Zatiaľ čo doteraz cirkev trest smrti pripúšťala, na základe zmeny schválenej súčasným pápežom je už neprípustný. František zmenu schválil už v máji, nové znenie Katechizmu katolíckej cirkvi v bode č. 2267, ktorý sa týka tejto problematiky, však vyšlo až vo štvrtok. Odporúčame:
Pápež František prijal rezignáciu austrálskeho arcibiskupa, ktorý kryl zneužívanie detí Doterajšie učenie Katolíckej cirkvi pripúšťalo trest smrti v prípade, "ak je to jediný možný spôsob, ako ochrániť ľudské životy proti nespravodlivému agresorovi". V novom znení katechizmu sa však už uvádza, že doterajší postoj cirkvi v tejto oblasti bol nesprávny a že existujú aj iné spôsoby, ako ochraňovať blaho ľudstva. Cirkev by naopak odteraz mala aktívne vystupovať proti uplatňovaniu trestu smrti vo svete.

Viac k témam: Pápež František, trest smrti, Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Postoj cirkvi k trestu smrti bol nesprávny, tvrdí pápež František a schválil zmenu v katechizme © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. augusta (WebNoviny.sk) - Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie. Tvrdí to medzinárodná skupina ochrancov prírody, ktorá vypracovala analýzu stavu populácií týchto primátov.

Najohrozenejšie primáty na svete

Odborníci vyhodnotili a porovnali najnovšie výskumy venované lemurom a tomu, čo ohrozuje ich habitáty a prežitie. Zhodli sa pritom, že lemury sú najohrozenejšie primáty na svete. Existuje 111 známych druhov a poddruhov lemura, pričom všetky sa vyskytujú endemicky na Madagaskare. Až 105 z nich je pritom podľa členov pracovnej skupiny ohrozených. Odporúčame:
Mladým sysľom sa v Slovenskom krase darí, neohrozili ich ani prívalové dažde Lemury ohrozuje ničenie ich biotopov klčovaním a vypaľovaním lesov za účelom získania poľnohospodárskej pôdy, ilegálna ťažba, produkcia uhlia i bane. Vážnu hrozbu pre ne predstavuje aj lov pre potravu a tiež chytanie živých zvierat na predaj ako domácich miláčikov.

Nový fenomén pre Madagaskar

"Stretávame sa aj s komerčným lovom - zrejme pre miestne reštaurácie. To je však pre Madagaskar nový fenomén - pred 15 rokmi sme to nevideli v takomto rozsahu," vyjadril sa Christoph Schwitzer z Bristolskej zoologickej spoločnosti, ktorý sa podieľal na štúdii. Pracovnú skupinu vytvorila Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) a predstavuje prvý krok k oficiálnemu vyhodnoteniu stavu jednotlivých druhov. Jej zistenia ešte čaká hodnotenie oponentov a následne by ich mali zapracovať do Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN.

Viac k témam: lemur, príroda, vyhynutie, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk - Ochrancovia prírody bijú na poplach, takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner