14. august 2018
Facebook

PEKING 3. augusta (WebNoviny.sk) - V Číne zmizol profesor Sun Wen-kuang známy svojimi kritickými názormi na vládu v Pekingu. Jeho miesto pobytu je neznáme, odkedy pred dvoma dňami polícia prerušila na diaľku vedený rozhovor, ktorý poskytoval pre americkú rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky (VOA).

Profesora zatkli veľakrát

Do jeho bytu vo východnom meste Ťi-nan vtrhlo v stredu v noci viacero policajtov. Suna bolo ešte počuť, ako obhajuje svoje právo "na slobodu prejavu", následne sa však spojenie prerušilo. Stanica uviedla, že pokusy o opätovné kontaktovanie profesora boli odvtedy neúspešné, podľa nemenovaných zdrojov sa však nachádza v hoteli, ktorý v meste prevádzkuje armáda. Bývalého 84-ročného profesora fyziky už zatkli mnohokrát, pričom dôvodom bola vždy jeho neutíchajúca kritika komunistického režimu.

Patril k Charte 08

Sun patril tiež k prvým signatárom takzvanej Charty 08, ktorá vyzývala k demokratickým reformám v krajine a ktorej spoluautorom bol aj nositeľ Nobelovej ceny mieru Liou Siao-po.

Viac k témam: kritika vlády, zmiznutie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Číne zmizol profesor, ktorý kritizoval tamojší komunistický režim © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) - Turistku z Izraela zasiahla padajúca skala, na pomoc jej do oblasti Zejmarskej rokliny v Slovenskom raji leteli leteckí záchranári. Ako informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, k 45-ročnej turistke, ktorá utrpela rozsiahlu tržnú ranu na hlave, spustili pomocou lanovej techniky lekárku. Žena bola pri vedomí a so záchranármi komunikovala. Lekárka Izraelčanku ošetrila a z terénu ju v stabilizovanom stave letecky previezli na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Poprade.

Viac k témam: leteckí záchranári, zranenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Leteckí záchranári v Slovenskom raji zachránili izraelskú turistku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 3. augusta (WebNoviny.sk) - Britská tínedžerka Safaa Boular, ktorá plánovala teroristický útok na Britské múzeum, pôjde do väzenia minimálne na trinásť rokov. Po tomto čase sa jej trest opäť prehodnotí. Rozhodol o tom v piatok sudca londýnskeho trestného súdu Mark Dennis, ktorý neuveril argumentom obhajcov, že dievča už zmenilo názory a s terorizmom už nesúhlasí. "Nie je dostatok dôkazov, z ktorých by bolo v tejto fáze zrejmé, že jej osobnosť sa už naozaj zmenila. Aj keď ju mohlo k extrémizmu priviesť jej okolie, bolo evidentné, že vedela, čo robí, konala s otvorenými očami," odôvodnil rozhodnutie sudca. Odporúčame:
Tínedžerku usvedčili z plánovania útoku na Britské múzeum, problémy spôsobila aj matke a sestre Safaa Boular si o plánovanom útoku na Britské múzeum písala so sýrskym členom Islamského štátu, ktorého si chcela vziať za manžela, no v roku 2017 ho zabili. Boular zatkli v apríli 2017, keď chcela vycestovať do Sýrie. Následne sa snažila nahovoriť k spáchaniu útoku jej 21-ročnú sestru Rizlaine, ktorá sa spolu s ich matkou Minou Dich priznala k obvineniam z terorizmu.

Viac k témam: Safaa Boular, teroristický útok v Londýne
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd odsúdil tínedžerku, ktorá plánovala teroristický útok na Britské múzeum © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) - Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica prichádza ďalší pokus o útok na vládu a stranu Smer-SD. "Ešte ani neuschol atrament, na ničím nepodloženom článku v protivládnom plátku po únose Vietnamca, a už sa umelo vytvára ďalšia vlna proti vládne a osobitne proti najsilnejšej politickej strane Smer-SD," reaguje Robert Fico vo videu na sociálnej sieti Facebook. Odporúčame:
Kali o tom vie, je to štátny záujem, malo zaznieť pri únose Vietnamca "Sorošove deti už hovoria o protivládnych protestoch, opozícia a prezident SR chrlia jedno obvinenie za druhým a kriminalizujú. Dobre si pamätáme, že takýto priebeh mali všetky protivládne protesty a pritom rad za radom sa vyvracajú tvrdenia článku o participácii slovenských štátnych orgánov na únose obvineného Vietnamca, ktorého nemeckým orgánom Vietnamci pravdepodobne uniesli priamo pod nosom v Berline," tvrdí Robert Fico. Odporúčame:
Video: Exminister Kaliňák sa vyjadril k únosu Vietnamca, je pripravený ísť na detektor lži Zároveň podotkol, že "protivládny tretí sektor, že robí politiku". "Opozícia a prezident sa boja normálnych demokratických parlamentných volieb, pretože ich nevedia vyhrať. Preto sa všemožne, bez demokratických volieb, snažia povaliť vládu a dostať sa k moci. Myslím si, že aj tento prípad dopadne presne tak isto, ako to bolo v prípade CT-čka alebo v prípade politického zneužitia vraždy novinára a jeho priateľky."

Viac k témam: Andrej Kiska, letka ministerstva vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, Robert Fico, Robert Kaliňák, Smer-SD, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Fico reaguje na kauzu uneseného Vietnamca. Obul sa do opozície, Kisku a spomenul aj Sorosove deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ATÉNY 3. augusta (WebNoviny.sk) - Grécky minister verejného poriadku Nikos Toskas rezignoval na svoju funkciu v súvislosti s minulotýždňovými lesnými požiarmi, ktoré v okolí Atén zabili 87 ľudí. Zástupcovia vlády v piatok uviedli, že premiér Alexis Tsipras sa s politikom stretol dnes a prijal jeho rezignáciu. Odporúčame:
Video: Počet obetí požiarov v Grécku opäť stúpol, stále hľadajú aj nezvestných Grécke úrady predtým informovali, že na budúci týždeň začnú s demoláciou nelegálnych stavieb v okolí Atén. Minister životného prostredia Giorgos Stathakis v piatok pre rozhlasovú stanicu 24/7 povedal, že zbúrajú 61 stavieb na plážach, pri riekach a v oblastiach určených na opätovné zalesnenie v niektorých častiach regiónu Atika. Vláda vyhlásila, že práve nelegálne stavby prispeli k nedávnym požiarom.

Viac k témam: lesné požiare, minister verejného poriadku, Nikos Toskas
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky minister verejného poriadku Nikos Toskas po lesných požiaroch rezignoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) - Predseda Národnej rady SR a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko oceňuje kroky Generálnej prokuratúry SR na overenie mediálnych informácií o údajnom únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.

Kauza sa nesmie spolitizovať

„Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj. Ide o dobré meno Slovenska, preto je nutná rozvaha. Relevantnosť zverejnených informácií môže potvrdiť, alebo vyvrátiť iba generálna prokuratúra,“ zdôraznil Danko v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Odporúčame:
Ministerka Saková bráni vyšetrovaniu a kryje Kaliňáka, Progresívne Slovensko žiada jej hlavu V pondelok sa predseda zákonodarného zboru zúčastní na avizovanom stretnutí všetkých troch ústavných činiteľov na Generálnej prokuratúre SR. „Keď sa stane akýkoľvek trestný čin je dôležité, aby výlučne konali orgány činné v trestnom konaní. Zazneli veľmi vážne informácie v podobe novinárskeho textu a treba ich overiť,“ dodal na záver Andrej Danko. Dnes sa od 14:00 konalo zasadnutie Koaličnej rady. Ku kauze sa doteraz vyjadril len Danko.

Vypovedali policajti

Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung Odporúčame:
Únos Vietnamca škodí dobrému menu Slovenska, Hrnko zvolal brannobezpečnostný výbor Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.

Ochrankári boli prekvapení

"Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň," píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov. Podrobne potom opisuje, ako sa unesený Vietnamec dostal až do lietadla.

Autorka článku klame

Hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov v stanovisku označil publikovaný článok za úplný nezmysel, ktorý obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. „Rezort vnútra nevie posúdiť, či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov. MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Odporúčame:
Pellegriniho vláda podľa OĽaNO stratila právo vládnuť, pri únose Vietnamca bezočivo klamali ľudí Podľa Lazarova napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého, ako to popisuje článok. Tvrdí, že veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela. Slovenské orgány sa podľa Lazarova úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia. „O prípadnom vyšetrovaní prípadu na Slovensku môžu rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní a nie rezort vnútra. MV SR poskytuje nemeckým vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť a bude tak robiť aj naďalej,“ dodal.

Viac k témam: Andrej Danko, Generálna prokuratúra SR, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Danko hovorí, že informácie o únose môže potvrdiť iba generálna prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LISABON 3. augusta (WebNoviny.sk) - V Portugalsku, ktoré zažíva nebývalú vlnu horúčav, padlo vo štvrtok a v piatok na rôznych miestach krajiny už osem teplotných rekordov. Najvyššiu teplotu - 45,2 stupňa Celzia zaznamenali vo štvrtok neďaleko mesta Abrantes, vzdialeného asi 150 kilometrov na severovýchod od metropoly Lisabon, informovali v piatok portugalskí meteorológovia. Ešte počas piatka sa očakáva na mnohých miestach Portugalska nárast teplôt k 45 stupňom Celzia a najvyššie teploty, až do výšky 47 stupňov Celzia, sa očakávajú v sobotu.

Španielska vláda varuje pre vysokými teplotami

Doterajší teplotný rekord v Portugalsku bol 47,4 stupňa Celzia a namerali ho v roku 2003. V susednom Španielsku vydala vláda varovania pred nadmernými teplotami pre 41 z celkového počtu 50 provincií v krajine. Teploty by tu mali v piatok a cez víkend siahať ku 44 stupňom Celzia.

Teplotné rekordy

Historicky najvyššou zaznamenanou teplotou v Španielsku bolo 46,9 stupňa Celzia, ktoré namerali minulý rok v júli v Córdobe. Celoeurópskym teplotným rekordom je podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) teplota 48 stupňov Celzia, ktorú zaznamenali v roku 1977 v Grécku.

Viac k témam: teplotné rekordy, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Portugalsko zaznamenalo osem teplotných rekordov, Španieli varujú pred teplotami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) - Je neprijateľné, že slovenská vláda sa mala priamo podieľať na únose cudzieho štátneho príslušníka. Vyhlásila to dnes na tlačovej besede predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová.

Návrat mečiarizmu

"Dnes to bol občan cudzieho štátu a zajtra to môže byť Slovák, ktorý bude pre súčasnú vládu nepohodlný. Skúsenosti s únosmi už máme," povedala s tým, že ak dovolíme, aby sa takto hrubo zneužívali štátne orgány, sme naspäť v mečiarizme. Podľa nej sa ani vláda, ani generálna prokuratúra nemôžu vyhovárať, že vietnamský občan bol unesený z Nemecka. "Exminister vnútra Robert Kaliňák a všetci, ktorí únos kryli, mohli spáchať viacero trestných činov, generálna prokuratúra by mala začať vyšetrovanie a ak bude ďalej pasívna, tak svojou nečinnosťou ich kryje," povedala Remišová a dodala, že generálna prokuratúra by mala konať okamžite, ako existujú akékoľvek podozrenia na spáchanie trestných činov.

Zlyhala SNS a tajná služba

Remišová naznačila, že v prípade zlyhala aj Slovenská národná strana (SNS), keďže šéf tajnej služby - Slovenskej informačnej služby (SIS) je nominantom predsedu SNS Andreja Danka. "Ak o tom tajná služba vedela, pomáhala kryť tieto závažné trestné činy. Ak o tom nevedela, treba odvolať vedenie tajnej služby," podotkla. Odporúčame:
Podľa Andreja Danka môže informácie o únose potvrdiť iba generálna prokuratúra Podľa nej vyvodením zodpovednosti by bolo okamžité odvolanie šéfa SIS z funkcie. Pripomenula, že preto poslanec Gábor Grendel zvoláva parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS. "Za ohrozenie bezpečnosti Slovenska by mal premiér s celou vládou podať demisiu. Peter Pellegrini a Denisa Saková (ministerka vnútra) zavádzali partnerov v zahraničí aj občanov. Vláda robí neodpustiteľnú hanbu Slovensku," vyhlásila Remišová. Opätovne uviedla, že opozícia očakáva okamžité konanie Generálnej prokuratúry SR.

Žiadajú pre policajtov ochranu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podľa jej podpredsedu Ľubomíra Galka očakáva razantný postup vyšetrovacích orgánov, hlavne generálnej prokuratúry. Ako ďalej povedal, strana žiada, "aby všetkým policajtom, ktorých mená poskytnú generálnej prokuratúre, bola pridelená zvýšená ochrana tak, aby neboli vystavení tlaku aby v budúcnosti klamali a zabudli na to, čo videli". Galko je presvedčený, že všetky úkony by mali byť vykonané veľmi rýchlo, aj cez víkend. Šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák aj exminister vnútra Kaliňák by mali byť podľa neho väzobne stíhaní. "Ministerka Saková by mala okamžite odísť," dodal podpredseda liberálov. Odporúčame:
Kiska označil Nočných vlkov za bezpečnostné riziko pre Slovensko, vyjadril sa aj k únosu Vietnamca Zároveň pripomenul, že s Antonom Hrnkom (SNS) sa dohodli na zvolaní brannobezpečnostného parlamentného výboru na budúci štvrtok. Opoziční poslanec ocenil ochotu Hrnka v tejto veci. Opozícia povedala, že sú pripravení zvolať aj mimoriadnu schôdzu parlamentu, ale nateraz zvolanie výborov a vyzvanie generálnej prokuratúry, aby konala, považujú za dostatočné.

Kaliňák je najhorší minister vnútra v histórii

Líder SaS Richard Sulík je presvedčený, že Kaliňák "je najhorší minister vnútra, akého kedy Slovensko malo". "Neštíti sa ničoho. Ak sa tieto podozrenia potvrdia, tak použil štát na to, aby robil láskavosti svojim kamošom alebo kolegom. Slovensko zažíva vo svete obrovskú hanbu," vyhlásil. „Toto je v európskej rovine jedna z najväčších možných hánb, aká sa dá vyprodukovať,“ uviedol Sulík. Ministerka vnútra Denisa Saková by podľa neho mala odstúpiť a Kaliňák patrí do väzby, aby neovplyvňoval svedkov. "Chcem veriť, že SNS a Most-Híd pochopia, koľká bije, že toto je niečo mimoriadne hanebné," povedal Sulík, ktorí očakáva, že koaličné strany SNS a Most-Híd budú požadovať riadne a rýchle vyšetrenie prípadu únosu vietnamského občana. Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Odporúčame:
Most-Híd znepokojuje únos Vietnamca, požaduje zriadenie špeciálnej vyšetrovacej komisie Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.

Spolupracujú s nemeckými vyšetrovateľmi

"Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň," píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov. Podrobne potom opisuje, ako sa unesený Vietnamec dostal až do lietadla. Hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov v stanovisku označil publikovaný článok za úplný nezmysel, ktorý obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Slovenské orgány sa podľa Lazarova úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia. „O prípadnom vyšetrovaní prípadu na Slovensku môžu rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní a nie rezort vnútra. MV SR poskytuje nemeckým vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť a bude tak robiť aj naďalej,“ dodal.

Viac k témam: Ľubomír Galko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Richard Sulík, Robert Kaliňák, SaS Sloboda a Solidarita, únos Vietnamca, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozičné strany žiadajú väzobné stíhanie Kaliňáka, mohol by ovplyvňovať svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) - Predseda Národnej rady SR a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko oceňuje kroky Generálnej prokuratúry SR na overenie mediálnych informácií o údajnom únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.

Kauza sa nesmie spolitizovať

„Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj. Ide o dobré meno Slovenska, preto je nutná rozvaha. Relevantnosť zverejnených informácií môže potvrdiť, alebo vyvrátiť iba generálna prokuratúra,“ zdôraznil Danko v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Odporúčame:
Ministerka Saková bráni vyšetrovaniu a kryje Kaliňáka, Progresívne Slovensko žiada jej hlavu V pondelok sa predseda zákonodarného zboru zúčastní na avizovanom stretnutí všetkých troch ústavných činiteľov na Generálnej prokuratúre SR. „Keď sa stane akýkoľvek trestný čin je dôležité, aby výlučne konali orgány činné v trestnom konaní. Zazneli veľmi vážne informácie v podobe novinárskeho textu a treba ich overiť,“ dodal na záver Andrej Danko. Dnes sa od 14:00 konalo zasadnutie Koaličnej rady. Ku kauze sa doteraz vyjadril len Danko.

Vypovedali policajti

Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung Odporúčame:
Únos Vietnamca škodí dobrému menu Slovenska, Hrnko zvolal brannobezpečnostný výbor Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.

Ochrankári boli prekvapení

"Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň," píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov. Podrobne potom opisuje, ako sa unesený Vietnamec dostal až do lietadla.

Autorka článku klame

Hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov v stanovisku označil publikovaný článok za úplný nezmysel, ktorý obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. „Rezort vnútra nevie posúdiť, či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov. MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Odporúčame:
Pellegriniho vláda podľa OĽaNO stratila právo vládnuť, pri únose Vietnamca bezočivo klamali ľudí Podľa Lazarova napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého, ako to popisuje článok. Tvrdí, že veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela. Slovenské orgány sa podľa Lazarova úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia. „O prípadnom vyšetrovaní prípadu na Slovensku môžu rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní a nie rezort vnútra. MV SR poskytuje nemeckým vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť a bude tak robiť aj naďalej,“ dodal.

Viac k témam: Andrej Danko, Generálna prokuratúra SR, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Danko hovorí, že informácie o únose potvrdiť iba generálna prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ANKARA 3. augusta (WebNovinysk) - Turecký súd poslal za mreže na doživotie deviatich členov extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Urobil tak v súvislosti s útokom z 10. októbra 2015, keď sa dvaja samovražední útočníci napojení na IS odpálili počas mierového pochodu pred železničnou stanicou v hlavnom meste krajiny. Pri útoku zomrelo 102 ľudí. Štátna tlačová agentúra Anadolu informovala, že súd v piatok poslal do väzenia deväť ľudí pre obvinenia z porušenia ústavného poriadku, vraždy a pokusu o vraždu v súvislosti s útokom v Ankare.

Viac k témam: doživotie, Islamský štát
Zdroj: Webnoviny.sk - V Turecku odsúdili na doživotie deviatich členov Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner