14. august 2018
Facebook
Na päť rokov odňatia slobody nepodmienečne za vydieranie a nebezpečné vyhrážanie milenke a ublíženie na zdraví jej manželovi sprísnil v stredu odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici trest pre 42-ročného Jána Ondrejku z Dolných Príbeliec v okrese Veľký Krtíš. V minulosti sedemkrát trestaný Ondrejka spáchal skutky voči manželskému páru z Veľkého Krtíša, ktorý navštevoval ako ich „rodinný“ priateľ a so ženou mali intímny vzťah.

Zakazoval jej intímny styk s manželom

Slobodný Ondrejka udržiaval s domácou paňou dôverný vzťah, ktorý manžel toleroval. Po istom čase však Ondrejka začal 32-ročnej žene hroziť, že ak s ním skončí milenecky vzťah, povie to príbuzným. Tiež jej zakazoval s manželom intímne sa stýkať, lebo oboch zabije, pretože jemu nerobí problém „zabiť človeka“. Odporúčame:
Polícia objasnila ďalší prípad nahlásenej bomby na súdoch v Košiciach, obvinenému hrozí väzenie Konanie Ondrejku vyvrcholilo v polovici augusta 2017, keď najprv fyzicky napadol manžela milenky. Potom násilím vnikol do ich bytu a v bitke muža pokračoval. Napadnutý utrpel otras mozgu, zlomeninu nosa, trieštivé zlomeniny čeľuste a krídla klinovej kosti spodiny lebečnej, čo si vyžiadalo práceneschopnosť päť týždňov.

K manželom sa nesmie priblížiť

Na Okresnom súde vo Veľkom Krtíši Ondrejka vinu priznal. Senát akceptoval priznanie a vymeral mu znížený podmienečný trest tri roky. Navyše mu zakázal priblížiť sa k poškodeným manželom na vzdialenosť menšiu ako päť metrov a uložil mu i povinnosť v skúšobnej lehote podrobiť sa probačnému dohľadu súdu. Voči tomu sa odvolal prokurátor, ktorý vzhľadom na kriminálnu minulosť žiadal nepodmienečný trest. Odvolací súd vyhovel žalobcovi a Jánovi Ondejkovi uložil trest päť rokov vo väzení so stredným stupňom stráženia, lebo v minulosti už bol vo výkone trestu. Pretože ide o trest nad dva roky, sudca nariadil jeho výkon hneď po vyhlásení verdiktu a Ondrejku justičná stráž eskortovala rovno do väzenia.

Viac k témam: väzenie, vydieranie, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - „Rodinnému“ priateľovi uložili nepodmienečný trest, milenke sa vyhrážal a vydieral ju © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PEKING 8. augusta (WebNoviny.sk) - Súd v Pekingu odsúdil šesť ľudí za účasť na systéme podvádzania počas národných prijímacích skúšok na vysoké školy pred dvomi rokmi, informujú o tom štátne médiá. Šestica dostala tresty odňatia slobody v trvaní od 20 mesiacov do štyroch rokov a okrem toho pokutu 40-tisíc čínskych juanov (v prepočte približne 5 050 eur). Skupine pritom hrozilo až sedem rokov za mrežami. Podľa štátnej televízie CCTV obvinení poskytli 33 osobám, ktoré sa zúčastnili na testovaní, miniatúrne vysielačky a zariadenie v tvare gumy s LCD obrazovkami. Odporúčame:
Prezident Kiska vymenoval štyroch rektorov vysokých škôl, poprial im veľa energie a úspechov Prostredníctvom nich poskytli ľuďom zapojeným do podvádzania, ktorí sa nachádzali blízko budov, kde sa testovalo, otázky a tí im vyhľadali správne odpovede. Medzi odsúdenými je napríklad vzdelávací konzultant či dve osoby, ktoré sa zúčastnili na testovaní a pomáhali pri získavaní klientov. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www3.nhk.or.jp. Pôvodný článok: https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20180808_02/

Viac k témam: podvod, väzenie, vysoké školy
Zdroj: Webnoviny.sk - Šesť ľudí v Číne odsúdili za podvádzanie na prijímacích skúškach na vysoké školy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEJRÚT 8. augusta (WebNoviny.sk) - Manželka sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada má rakovinu. V stredu o tom informoval úrad prezidenta s tým, že Asma al-Asadová začala s liečbou rakoviny prsníka a želá jej skoré uzdravenie. Ako pripomína agentúra AP, takéto verejné oznámenie nie je v arabskom svete bežné, keďže tam rakovinu považujú za tabu. Odporúčame:
V Macedónsku zatkli sedem ľudí, ktorí sú podozriví z terorizmu Al-Asadov úrad informáciu o rakovine jeho manželky zverejnil na Facebooku. Zverejnil tam fotografiu z nemocnice, na ktorej možno vidieť, ako sýrska prvá dáma podstupuje liečbu, pričom jej spoločnosť robí jej manžel. V sprievodnom stanovisku uviedol, že jej "zhubný nádor" objavili v skorom štádiu. Štátna tlačová agentúra SANA informovala, že sa prezidentova manželka lieči vo vojenskej nemocnici v sýrskom hlavnom meste Damask, ale ďalšie detaily neposkytla. Odporúčame:
Sýrsky prezident Baššár al-Asad volá utečencov naspäť domov, územia sú vyčistené od teroristov Štyridsaťdvaročná Asma al-Asadová, ktorej rodina pochádza z provincie Homs, sa narodila a vyrastala vo Veľkej Británii. Za Baššára al-Asada je vydatá 18 rokov a majú spolu tri deti. Od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 ju bolo možné vídať, ako prijíma rodiny padlých vojakov či hostí ľudí zranených počas konfliktu, ktorý si už vyžiadal viac ako 400-tisíc mŕtvych.

Viac k témam: Baššár al-Asad, rakovina, rakovina prsníka
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Manželka sýrskeho prezidenta Asma al-Asadová má rakovinu, v nemocnici podstupuje liečbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 8. augusta (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v septembri stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Kancelária nemeckého prezidenta oznámila, že sa tak stane počas Erdoganovej návštevy Berlína, ktorá sa uskutoční 28. a 29. septembra. Odporúčame:
Turecká vláda zamrazí prípadný majetok amerických ministrov v odvete za americké sankcie Kancelárka a turecký prezident budú diskutovať o "všetkých dôležitých veciach" vrátane rozdielov medzi oboma krajinami, uviedla Merkelovej hovorkyňa Ulrike Demmer. Detaily návštevy podľa jej slov ešte nie sú vypracované. Nemecko-turecké vzťahy boli v uplynulých rokoch napäté. Jedným z faktorov stojacich za naštrbenými vzťahmi medzi krajinami je zatknutie nemeckých občanov v Turecku po neúspešnom pokuse o prevrat v roku 2016, ktoré Nemecko považuje za politicky motivované. Podľa hovorcu ministerstva vnútra Rainera Breula je v tureckej väzbe momentálne sedem občanov Nemecka.

Viac k témam: Angela Merkelová, Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Erdogan sa stretne s Angelou Merkelovou, diskutovať budú o dôležitých veciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 8. augusta (WebNoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a ďalší predstavitelia z radov vlády a armády si v stredu uctili troch vojakov z misie NATO, ktorí zahynuli v Afganistane pri útoku samovražedného atentátnika z hnutia Taliban. Odporúčame:
Aktualizované: Traja českí vojaci z misie NATO neprežili samovražedný útok v Afganistane Poprední predstavitelia krajiny sa spolu s rodinami vojakov zúčastnili na smútočnom ceremoniáli na pražskom letisku, kam telá zosnulých priviezol armádny špeciál. Keď lietadlo pristávalo, po celej Českej republike sa rozozvučali zvony v kostoloch. Už na poludnie sa na ich počesť po celej krajine rozozneli na 140 sekúnd sirény. Samovražedný útok sa odohral v nedeľu ráno, keď 36-ročný Martin Marcin, 28-ročný Kamil Beneš a 25-ročný Patrik Štěpánek, ktorých premiér Babiš označil za hrdinov, a ich kolegovia hliadkovali pri základni v Bagrame. Pri útoku utrpeli zranenia traja ďalší vojaci - jeden Američan a dvaja Afganci. Zobraziť fotogalériu k článku:
Armádny špeciál priviezol telá zabitých českých vojakov (Letisko Václava Havla v Prahe)  

Viac k témam: NATO, samovražedný atentátnik, samovražedný útok, vojaci, vojaci NATO, vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Armádny špeciál priviezol do Prahy telá zabitých českých vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia prosí občanov o pomoc pri pátraní po 6-ročnom chlapčekovi, ktorý sa v stredu poobede stratil rodičom v chatovej oblasti pri Váhu v Šali, smer Galanta. Odporúčame:
Foto: Polícia hľadá muža z kamerových záznamov, prisvojil si tašku s dvoma telefónmi a peniazmi Chlapček je mentálne zaostalý, nerozpráva a má epilepsiu. Je predpoklad, že sa išiel kúpať, lebo tam v poslednom čase chodil s rodičmi. Na mieste je aj služobný pes. Pomáhajú aj hasiči s člnom a štvorkolkou.

Viac k témam: nezvestná osoba, pátranie, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Stratil sa šesťročný vážne chorý chlapček, polícia prosí občanov o pomoc pri pátraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) - Obvinený podnikateľ Marián K. zostáva podľa informácií Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu vo väzbe. Informoval o tom v stredu podvečer portál Denníka N. Ešte minulý týždeň o tom rozhodoval Špecializovaný trestný súd. Prokurátorovi zatiaľ rozhodnutie súdu nebolo doručené, informuje dennikn.sk . Marián K. požiadal o prepustenie z väzby, kde je už vyše mesiaca.

Rozhodovalo sa o žiadosti na prepustenie

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa 1. augusta rozhodovalo o žiadosti obvineného podnikateľa Mariána K. na prepustenie z väzby. Obvinený podnikateľ požiadal o konanie v neprítomnosti, zastupovali ho dvaja advokáti. Odporúčame:
Mariánovi Kočnerovi zaistili majetok, ale nie pre kauzu falšovania zmeniek Sudca pre prípravné konanie si na neverejnom zasadnutí vypočul návrhy prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry aj obhajcov. Informoval, že svoje rozhodnutie oznámi stranám písomne, ale v tomto prípade nemá na to lehotu. Prokurátor Ján Šanta, ktorý navrhol žiadosti Mariana K. nevyhovieť, už vtedy povedal, že verdikt by mohol byť známy tento týždeň.

Čelí obvineniu z falšovania zmeniek

Obhajoba navrhovala prepustenie z väzby, alebo jej nahradenie napríklad technickým prostriedkom, tzv. náramkom, probačným dohľadom súdu a inými kontrolnými prostriedkami. Kauciu obhajoba neponúkala. Prípad minulý týždeň riešil ten istý sudca, ktorý 23. júna nezobral do väzby Mariána K. ani exriaditeľa TV Markíza Pavla R. Po proteste prokurátora najvyšší súd 28. júna väzbu uvalil na Mariána K., Pavla R. ponechal na slobode. Podnikateľ čelí obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Ide o zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Podľa prokuratúry dôvodom na väzbu je obava, že na slobode by pokračoval v trestnej činnosti.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, väzenie, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvinený podnikateľ Marián Kočner zostáva naďalej vo väzbe, žiadal už aj o prepustenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) - Čína zavedie nové 25-percentné clo na americké tovary, ktorých dovoz má hodnotu 16 mld. USD ročne. Oznámilo to v stredu čínske ministerstvo obchodu. Peking tým reaguje na krok americkej strany, ktorá deň predtým oznámila clá na ďalšie čínske dovozy v rovnakom objeme. Nové čínske clá podľa portálu bbc.com zasiahnu americké uhlie, ropu, chemikálie alebo zdravotnícku techniku.

Trumpova administratíva zvýšila clá

Washington začne od 23. augusta uplatňovať 25-percentné clo na dovoz ďalších čínskych tovarov v hodnote 16 mld. USD. Oznámenie Úradu obchodného zástupcu USA nebolo prekvapením po tom, čo administratíva prezidenta Donalda Trumpa v júli zvýšila clá na čínsky import v hodnote 34 mld. Odporúčame:
USA zmrazia obchodné vzťahy s každým, kto bude obchodovať s Iránom, vyhlásil prezident Trump USD ročne a Čína odpovedala protiopatreniami v rovnakom rozsahu. Najnovšie odvetné clá plánuje Peking uplatňovať tiež od 23. augusta.

USA pripravuje clo na ďalšie čínske tovary

Dve najväčšie ekonomiky sveta sú v obchodnom spore pre obvinenia zo strany Washingtonu, že Čína používa bezohľadnú taktiku v snahe získať nad USA technologickú prevahu. Súčasťou tejto údajnej taktiky sú podľa americkej administratívy kybernetické krádeže a tlak na americké firmy, aby odovzdávali svoje obchodné tajomstvá výmenou za prístup na čínsky trh. Odporúčame:
Dolár oslabil voči jenu pred plánovaným zavedením cla na ďalšie čínske tovary V spore medzi USA a Čínou sa predpokladá ďalšia eskalácia. Americká vláda pripravuje 25-percentné clo na ďalšie čínske produkty za 200 mld. USD a prezident Trump pohrozil, že zavedie clá na fakticky celý čínsky dovoz do USA. Import tovarov a služieb z Číny na americký trh bol vlani v sume takmer 524 mld. USD. https://www.bbc.com/news/business-45113866 (1 EUR = 1,1589 USD)

Viac k témam: clá, clo, Donald Trump, import, tovar
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína reaguje na kroky USA, plánuje zaviesť 25-percentné clo na americké tovary © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KOŠICE 8. augusta (WebNoviny.sk) - Polícii sa podarilo objasniť ďalší prípad nahlásenej bomby na košických súdoch. Ako uviedla košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach zo zločinu šírenia poplašnej správy obvinil 45-ročného Košičana. "Podľa doterajšieho vyšetrovania obvinený muž 7. júna tohto roku zavolal na tiesňovú linku 112 a oznámil, že na súde v Košiciach je bomba. Polícia po prijatí oznámenia vykonala všetky potrebné opatrenia za účelom ochrany života, zdravia a majetku osôb," uviedla Ivanová a dodala, že pyrotechnické prehliadky súdov ukončili s negatívnym výsledkom. Odporúčame:
Žena po hádke bodla muža kuchynským nožom, polícia ju už obvinila Podľa hovorkyne "obvinený muž spôsobil vážnu poruchu v činnosti štátneho orgánu tým, že bezprostrednou nevyhnutnou evakuáciou došlo k prerušeniu práce". Škoda na ušlej mzde a odvodoch pracovníkov súdov bola vyčíslená na takmer 11 800 eur, škoda vzniknutá Ministerstvu vnútra SR predstavuje takmer 480 eur. Za uvedený skutok hrozí obvinenému Košičanovi trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov.

Viac k témam: bomba, bombový poplach, falošný poplach, ministerstvo vnútra SR, Polícia SR, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia objasnila ďalší prípad nahlásenej bomby na súdoch v Košiciach, obvinenému hrozí väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra (MV) SR poskytuje súčinnosť nemeckým orgánom pri vyšetrovaní únosu vietnamského občana a maximálnu súčinnosť bude poskytovať aj naďalej. Rezort vnútra to uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Petar Lazarov. „Operatívne poskytujeme informácie už od septembra minulého roka, od prvého dožiadania z nemeckej strany,“ povedala v stredu Saková. Doplnila, že podľa jej informácií nemecké orgány ešte nestihli na Slovensku vypočuť všetky osoby, ktoré plánovali, a niekoľko výsluchov je plánovaných aj na september tohto roka.

Rezort vnútra poskytne súčinnosť pri vyšetrovaní

"Šéfka rezortu vnútra Saková taktiež informovala nemeckého veľvyslanca Joachima Bleickera, že dnes zbavila mlčanlivosti 14 osôb z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOÚČ) MV SR v záujme riadneho vyšetrenia celej záležitosti. Nemeckého veľvyslanca informovala aj o jej záujme o stretnutie s nemeckým ministrom vnútra, aby ho osobne ubezpečila, že rezort vnútra poskytuje nemeckej strane úplnú súčinnosť pri vyšetrovaní tejto veci," uvádza sa v tlačovej správe. Odporúčame:
Zahraničný výbor sa bude zaoberať únosom Vietnamca, ministra Lajčáka žiadajú o účasť na rokovaní Nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker ocenil prístup slovenskej strany a dodal, že nemecké orgány na prípade naďalej pracujú. „Nemecká strana si váži spoluprácu so Slovenskom, lebo dostáva všetky informácie a tá spolupráca je vynikajúca,“ uviedol okrem iného podľa slovenského rezortu vnútra veľvyslanec Nemecka.

Poskytnú požadované dokumenty

V utorok Lazarov informoval, že rezort poskytne orgánom činným v trestnom konaní všetky požadované dokumenty a v stredu budú zbavené mlčanlivosti všetky osoby, ktoré môžu v tejto veci poskytnúť relevantné informácie. Odporúčame:
Minister Gál považuje kauzu únosu Vietnamca za blamáž, Most-Híd nevylučuje odchod z koalície Zatiaľ ide o 14 osôb. Ku konkrétnym okolnostiam návštevy vietnamskej delegácie na Slovensku sa ministerstvo vnútra nevyjadrilo, pretože celú vec momentálne vyšetrujú slovenské orgány činné v trestnom konaní.

Saková zbavila mlčanlivosti 14 osôb

Ministerka vnútra Denisa Saková v pondelok 6. augusta rozhodla, že príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR budú zbavení mlčanlivosti v prípade medializovaných informácií o únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu, a to na základe žiadostí orgánov činných v trestnom konaní. Odporúčame:
Prezident Kiska sa pre kauzu únosu Vietnamca stretol s nemeckým veľvyslancom "Zároveň rozhodla o postavení riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR Petra Krajčíroviča mimo službu počas vyšetrovania celého prípadu, aby bola zabezpečená nestrannosť vyšetrovania," uviedol v pondelok Lazarov.

Viac k témam: Denisa Saková, letka ministerstva vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo je nápomocné pri vyšetrovaní kauzy únosu Vietnamca, Nemecko ocenilo náš prístup © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner