14. august 2018
Facebook
Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes čiastočne vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, keď vzal do väzby vedúcu odboru na Okresnom úrade v Bratislave Miroslavu G. a ďalších dvoch obvinených za zločin korupcie. Štvrtého obvineného prepustil na slobodu.

Obavy z ovplyvňovania svedkov

Prokurátor i obvinení podali voči uzneseniu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Návrh prokurátora na väzbu súvisí so zásahom Protikorupčnej jednotky NAKA v utorok 7. augusta na Okresnom úrade na Tomášikovej ulici v Bratislave, pri ktorom zadržali viacero osôb. Dôvodom na väzbu je obava, že obvinení by mohli ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti. Odporúčame:
Muža odsúdili za výrobu pervitínu na sedem rokov nepodmienečne, nariadili mu aj liečenie

Zakrytie pôvodu peňazí

Podľa vyšetrovateľa od januára tohto roka sa mali s korupčným cieľom prijímania úplatkov spolčiť vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. Posledných troch menovaných obvinili aj z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Pracovníci okresného úradu Miroslava G. ako vedúca a referent Pavol B. mali za úplatok ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade zabezpečovať prípravu potrebných podkladov. Odporúčame:
OĽaNO poukazuje na správu OLAF-u a viní vládu, že poškodzuje záujmy Slovenska pri eurofondoch Konkrétne išlo o vydávanie kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15 nimi riadených právnických osôb vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených. Úplatky údajne požadovali prostredníctvom mandátnych zmlúv. Ich predmetom boli "prerokovania podanej žiadosti na úrade, za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia“. Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti, pritom údajne slúžili len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334-tisíc eur. Odporúčame:
Aktualizované: Obvinený podnikateľ Kočner zostáva vo väzbe, sudca jeho žiadosť o prepustenie zamietol Okrem štvorice, ktorú NAKA predviedla pred sudcu ŠTS do Banskej Bystrice stíhajú aj referenta Pavla B. Ten sa však zdržiava na neznámom mieste a polícia ho v utorok nezadržala.

Viac k témam: korupcia, NAKA Národná kriminálna agentúra, Okresný súd Bratislava, Špecializovaný trestný súd SR, Úradu špeciálnej prokuratúry
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedúca odboru na Okresnom úrade v Bratislave je obvinená z korupcie, sudca ju vzal do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

STARÁ LESNÁ 9. augusta (WebNoviny.sk) - Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) počas dnešného kontrolného dňa navštívili povodňami najviac zasiahnuté úseky vo Vysokých Tatrách. V teréne je nasadená všetka dostupná technika. Odstránenie škôd na vodných tokoch potrvá ešte niekoľko týždňov, celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur.

Čistili, upravovali a zebezpečovali

Vodohospodári kontrolovali vodné toky v Starej Lesnej, Javorinku v obci Podsády a Bielu vodu. „Za tri týždne od povodne sme sa v prvom rade snažili spraviť zabezpečovacie práce, čistili sme pôvodne koryto, upravovali líniu koryta. Povodeň zobrala brehy na tokoch, kde boli zabudované aj inžinierske siete. Na zabezpečovacie prác sme preto nasadili všetku dostupnú techniku,“ informoval generálny riaditeľ SVP Stanislav Gáborík. Odporúčame:
Lesníci opakovane upozorňujú na nepriaznivý stav v Tatrách, bezzásahovosť zvyšuje riziko škôd Vodohospodári sa snažia obnoviť prietok koryta Studeného potoka, Javorinky aj Bielej vody pre prípad, ak by prišla ďalšia povodeň. Na väčšine úsekov je potrebné stabilizovať dno, spevniť brehy koryta. „Celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur,“ doplnil Gáborík. Na zabezpečovacích prácach sa každý deň podieľa v priemere 23 zamestnancov Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátneho podniku, ktorí tu odpracovali zatiaľ viac ako 5 900 hodín. Na stabilizovanie brehov korýt bolo použitých 2 720 ton lomového kameňa.

V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi

Riaditeľ správy povodia Dunajca a Popradu Ladislav Bojko informoval, že na zhruba trojkilometrovom úseku Studeného potoka v Starej Lesnej už odstránili popadané dreviny, vyčistili a obnovili koryto. Ľavú stranu potoka sa chystajú upevniť kameňom. Odporúčame:
Vodohospodári chcú obnoviť dodávky vody v Tatrách, na rieke Javorinka použijú ťažkú techniku Zabezpečovacie práce na Studenom potoku by mali ukončiť do budúceho týždňa. Na potoku Javorinka v Tatranskej Javorine - Podspády stabilizovali vymyté opory dvoch cestných mostov lomovým kameňom, odstránili naplavenú drevnú hmotu z mosta, prečistili koryto. V Ždiari vykonávala obec záchranné práce svojpomocne. V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi odstraňovali popadané stromy z miestnych tokov, čistili cesty od nánosov blata a štrku, priepusty a rigoly. Zobraziť fotogalériu k článku:
Práce na poškodených riekach v Tatrách za účasti vedenia SVP

Uzavreté úseky pre turistov

Škody, ktoré po sebe zanechali júlové prívalové dažde, odstraňujú aj Štátne lesy TANAPu. V teréne je niekoľko pracovných skupín, ktoré na príkaz krízového štábu čistia vodné toky od nánosov a popadaných stromov. Dnes ráno sa rozbehli práce už aj v koryte potoka Biela voda, ktorý je hraničným tokom medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Z korýt potokov vytiahli už vyše tisíc stromov. Odporúčame:
Vyčíslili škody po prívalových dažďoch v Tatrách, niektoré turistické chodníky sú stále uzavreté Ako informovala Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu, pre prebiehajúce práce bude Bielovodská dolina až do soboty pre turistov uzavretá na úseku od Lysej Poľany až po Poľský hrebeň. Turisti, ktorí majú v pláne prechod Veľkou Studenou dolinou cez sedlo Prielom, môžu pokračovať cez Poľský hrebeň do Velickej doliny.

Viac k témam: čistenie, povodne, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vodohospodári obnovujú vodné toky po povodniach v Tatrách, odhadované náklady sú v stovkách tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Požiar budovy bývalého hotela Slovan v centre Piešťan hasili vo štvrtok popoludní hasiči z Piešťan, Trnavy, Hlohovca a dobrovoľní hasiči z Vrbového. Kedysi jeden z najluxusnejších hotelov v kúpeľnom meste zachraňovalo podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Vojtecha Valkoviča desať profesionálnych a päť dobrovoľných hasičov, požiar v krátkom čase uhasili. Odporúčame:
Video: Tisíce hasičov stále bojujú s požiarmi v Kalifornii, sú najväčšie v histórii štátu Príčina jeho vzniku zatiaľ nie je známa, podľa svedkov však v objekte v priebehu dňa prebiehali práce na streche. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, ale v dezolátnom stave, zatiaľ nebola stanovená výška spôsobenej škody. Noblesný hotel bol otvorený v roku 1906 pod názvom Grand hotel Rónai, neskôr bol premenovaný na Grandhotel Royal a potom na hotel Slovan. Hotel mal 180 izieb, salóny, veľké kaviarne a reštaurácie, hudobné miestnosti aj zimnú záhradu. Od roku 1985 je zatvorený a odvtedy len chátra. Objekt je majetkom Slovenských liečebných kúpeľov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Bývalý hotel Slovan v Piešťanoch sa ocitol v plameňoch

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Bývalý hotel Slovan zachvátil požiar, kedysi patril k najluxusnejším v Piešťanoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

HELSINKI 9. augusta (WebNoviny.sk) - Estónsky minister obrany Jüri Luik nariadil zastavenie vzdušných cvičení síl Severoatlantickej aliancie (NATO) v Estónsku až do vyšetrovania odpálenia rakety, ktorú omylom vystrelila španielska stíhačka vo vzdušnom priestore tejto pobaltskej krajiny. Ako vo štvrtok uviedol, raketu, ktorú počas cvičenia omylom stíhačka vystrelila v utorok popoludní na juhu Estónska, ešte nenašli. Strela podľa neho mohla dopadnúť do odľahlej prírodnej rezervácie v regióne Jogeva alebo mohla aktivovať zabudovaný systém na samozneškodnenie a vybuchla vo vzduchu. Odporúčame:
Trump žiada 12 krajín o vyššie investície do obrany, Slovensko na summite NATO zastupuje Kiska Eurofighter Typhoon španielskych vzdušných síl, ktorý bol súčasťou misie NATO Baltic Air Policing, niesol raketu vzduch-vzduch typu AMRAAM. Strela niesla do desať kilogramov výbušnín.

Viac k témam: NATO, španielska stíhačka
Zdroj: Webnoviny.sk - Stíhačka omylom vystrelila raketu nad Estónskom, krajina zastavila vzdušné cvičenia NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 9. augusta (WebNoviny.sk) - Hasiči zasahujú v tuneli Branisko, kde došlo k zadymeniu poschodového autobusu s 92 zahraničnými, prevažne po maďarsky hovoriacimi cestujúcimi. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), po vjazde autobusu do tunela sa začalo dymiť z jeho motorovej časti, pričom onedlho už bol zadymený celý interiér vozidla aj tunel. Cestujúci opustili autobus ešte pred príchodom hasičov. Tí cestujúcich evakuovali do chránenej únikovej cesty a vyviedli ich do bezpečia. Odporúčame:
Foto: Bývalý hotel Slovan zachvátil požiar, kedysi patril k najluxusnejším v Piešťanoch Pri udalosti sa zranila jedna osoba, ktorá utrpela šok. Cestujúcich podľa Farkasovej odvezú dvoma evakuačnými autobusmi HaZZ do cieľa cesty do obce Brzotín, okres Rožňava. Pri udalosti zasahovalo takmer 20 hasičov z Behároviec, Levoče, Prešova a Košíc.

Viac k témam: hasiči, Prešov, tunel Branisko, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - V tuneli Branisko horel autobus, museli evakuovať takmer 100 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MILÁNO 9. augusta (WebNoviny.sk) - Dvaja trinásťroční talianski chlapci zaútočili na cudzinca z Gambie, strieľali naňho slepými nábojmi a vykrikovali po ňom nadávky. Ako vo štvrtok informovala talianska tlačová agentúra ANSA, útok sa odohral už minulý týždeň v Pistoii a polícia sa o ňom dozvedela len preto, lebo ho zachytila bezpečnostná kamera. Odporúčame:
Žena po hádke bodla muža kuchynským nožom, polícia ju už obvinila Chlapci popierajú, že by ich útok mal rasový motív, no ako povedal zástupca šéfa miestnej polície Gianpaolo Patruno pre televíziu Sky TG24, nie je jasné, či si nevymýšľajú, a preto pre istotu v spolupráci s ich rodičmi preveria ich ideologické pozadie. Chlapci sa na polícii podľa agentúry ANSA obhajovali tým, že o nič nešlo a že sa "iba hrali".

Viac k témam: chlapec, rasizmus, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Trinásťroční chlapci zaútočili na cudzinca slepými nábojmi, podľa ich tvrdenia sa iba hrali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SANÁ 9. augusta (WebNoviny.sk) - Najmenej 43 ľudí zahynulo pri štvrtkovom útoku vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou na severe Jemenu. Informovalo o tom v metropole Saná jemeské ministerstvo zdravotníctva, ktoré je kontrolované šiitskými povstalcami. Ďalších 63 ľudí bolo pri útokoch podľa ministerstva zranených. Útoky potvrdila aj Rijádom vedená koalícia, pričom ich prípadnú kritiku zo zahraničia vopred odbila vyhlásením, že na ne má právo. Podľa hovorcu koalície pod vedením Rijádu Turkího al-Malkího šlo o "legitímnu vojenskú akciu", ktorá bola vykonaná "v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a zvyklosťami". Odporúčame:
Ministri desiatok krajín sa zišli na parížskej konferencii, témou bolo financovanie terorizmu Podľa al-Malkího koalícia útočila len na povstalcov, podľa jemenského ministerstva zdravotníctva naopak zaútočila na trhovisko, na ktorom boli civilisti a tiež na autobus, ktorý prevážal deti a ich rodičov.

Viac k témam: Saudská Arábia, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Skoro päťdesiat obetí si vyžiadal útok vojenskej koalície, podľa ich vodcu išlo o legitímnu akciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 9. augusta (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode štvrtkového obchodovania posilnil oproti jenu aj voči euru, hoci americké ministerstvo obchodu informovalo, že ceny priemyselných výrobcov v USA v júli po dvoch mesiacoch rastu stagnovali, čo sa považuje za znak zmiernenia inflačných tlakov. Odporúčame:
Americké sankcie na Rusko ovplyvňujú kurz rubľa, prepadol sa na takmer dvojročné dno Dolár voči jenu stúpol na 110,99 JPY/USD zo stredajšej hodnoty 110,96 JPY/USD. Spoločná európska mena oslabila na 1,1591 USD/EUR z úrovne 1,1619 USD/EUR.

Viac k témam: dolár euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil oproti jenu a spoločná európska mena oslabila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

STARÁ LESNÁ 9. augusta (WebNoviny.sk) - Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) počas dnešného kontrolného dňa navštívili povodňami najviac zasiahnuté úseky vo Vysokých Tatrách. V teréne je nasadená všetka dostupná technika. Odstránenie škôd na vodných tokoch potrvá ešte niekoľko týždňov, celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur.

Čistili, upravovali a zebezpečovali

Vodohospodári kontrolovali vodné toky v Starej Lesnej, Javorinku v obci Podsády a Bielu vodu. „Za tri týždne od povodne sme sa v prvom rade snažili spraviť zabezpečovacie práce, čistili sme pôvodne koryto, upravovali líniu koryta. Povodeň zobrala brehy na tokoch, kde boli zabudované aj inžinierske siete. Na zabezpečovacie prác sme preto nasadili všetku dostupnú techniku,“ informoval generálny riaditeľ SVP Stanislav Gáborík. Odporúčame:
Lesníci opakovane upozorňujú na nepriaznivý stav v Tatrách, bezzásahovosť zvyšuje riziko škôd Vodohospodári sa snažia obnoviť prietok koryta Studeného potoka, Javorinky aj Bielej vody pre prípad, ak by prišla ďalšia povodeň. Na väčšine úsekov je potrebné stabilizovať dno, spevniť brehy koryta. „Celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur,“ doplnil Gáborík. Na zabezpečovacích prácach sa každý deň podieľa v priemere 23 zamestnancov Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátneho podniku, ktorí tu odpracovali zatiaľ viac ako 5 900 hodín. Na stabilizovanie brehov korýt bolo použitých 2 720 ton lomového kameňa.

V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi

Riaditeľ správy povodia Dunajca a Popradu Ladislav Bojko informoval, že na zhruba trojkilometrovom úseku Studeného potoka v Starej Lesnej už odstránili popadané dreviny, vyčistili a obnovili koryto. Ľavú stranu potoka sa chystajú upevniť kameňom. Odporúčame:
Vodohospodári chcú obnoviť dodávky vody v Tatrách, na rieke Javorinka použijú ťažkú techniku Zabezpečovacie práce na Studenom potoku by mali ukončiť do budúceho týždňa. Na potoku Javorinka v Tatranskej Javorine - Podspády stabilizovali vymyté opory dvoch cestných mostov lomovým kameňom, odstránili naplavenú drevnú hmotu z mosta, prečistili koryto. V Ždiari vykonávala obec záchranné práce svojpomocne. V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi odstraňovali popadané stromy z miestnych tokov, čistili cesty od nánosov blata a štrku, priepusty a rigoly.

Uzavreté úseky pre turistov

Škody, ktoré po sebe zanechali júlové prívalové dažde, odstraňujú aj Štátne lesy TANAPu. V teréne je niekoľko pracovných skupín, ktoré na príkaz krízového štábu čistia vodné toky od nánosov a popadaných stromov. Dnes ráno sa rozbehli práce už aj v koryte potoka Biela voda, ktorý je hraničným tokom medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Z korýt potokov vytiahli už vyše tisíc stromov. Odporúčame:
Vyčíslili škody po prívalových dažďoch v Tatrách, niektoré turistické chodníky sú stále uzavreté Ako informovala Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu, pre prebiehajúce práce bude Bielovodská dolina až do soboty pre turistov uzavretá na úseku od Lysej Poľany až po Poľský hrebeň. Turisti, ktorí majú v pláne prechod Veľkou Studenou dolinou cez sedlo Prielom, môžu pokračovať cez Poľský hrebeň do Velickej doliny.

Viac k témam: čistenie, povodne, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vodohospodári obnovujú vodné toky po povodniach, odhadované náklady sú v stovkách tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Trest sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne za drogový zločin potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 37-ročného Jána Knapka z Brezna. Odporúčame:
Polícia vykonáva v Banskobystrickom kraji cestnú kontrolu, vodičom môže prísť pokuta aj poštou Pri policajnom zásahu v novembri 2011 u neho našli drogu pervitin i zariadenie na jej výrobu. Okrem pervitínu u drogovo závislého muža našli i marihuanovú cigaretu. Knapko priznal, že pervitin vyrábal pre seba a príležitostne ho užíval s kamarátkami, ktorým drogu dával zadarmo.

K drogám sa opäť vrátil

V minulosti už za drogy odsúdeného Knapka stíhali za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov. Na Okresnom súde v Brezne Knapko vinu priznal a konanie oľutoval. Senát akceptoval priznanie ako poľahčujúcu okolnosť a uložil mu trest sedem rokov odňatia slobody v ústave so stredným stupňom stráženia. Odporúčame:
Českého tínedžera chytila polícia v Trnave s extázou, vo vrecúškach mal vyše sto dávok drogy Prokurátor sa odvolal a žiadal trest osem rokov väzenia, pretože Knapka odsúdili za drogy v roku 2009 na päť rokov a v skúšobnej lehote podmienečného prepustenia z výkonu trestu spáchal ďalšie trestné činy. Knapko priznal, že po prepustení z väzenia abstinoval, ale k droge a alkoholu sa vrátil po problémoch v rodine.

Trojročný ochranný dohľad

Odvolací senát označil prvostupňový verdikt za zákonný a návrh prokurátora zamietol. Knapko zároveň bude musieť absolvovať protitoxikomanické a protialkoholické liečenie ústavnou formou. Odporúčame:
Bratovi olympijského medailistu z Austrálie hrozí doživotie, do mora vyhodil 600 kilogramov drog Po vykonaní trestu sa bude musieť podrobiť trojročnému ochrannému dohľadu súdu. Súd nariadil i trest prepadnutia vecí a zariadenia, ktoré Knapko používal pri výrobe pervitínu. Rozhodnutie banskobystrického krajského súdu je právoplatné.

Viac k témam: drogy, marihuana, pervitín, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Muža odsúdili za výrobu pervitínu na sedem rokov nepodmienečne, nariadili mu aj liečenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner