05. marec 2021
Facebook

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala v nedeľňajších krajinských voľbách v nemeckých spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko úspechy. Pozície najsilnejších politických subjektov si ale naďalej udržali mainstreamové strany.

AFD v oboch krajinách na druhom mieste

Podľa prognóz televízií ARD a ZDF, ktoré sú založené na exit polloch a prvých sčítaných hlasoch, sa vládnucim stranám vo voľbách darilo lepšie, ako im predpovedali predvolebné prieskumy, no v porovnaní s voľbami z roku 2014 utrpeli isté straty. AFD skončila v oboch krajinách na druhom mieste. V Sasku Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorá tam vládne od zjednotenia Nemecka v roku 1990, získala podľa odhadov 33,5 percenta hlasov a AfD 27,5 percenta, čo by bol jej dosiaľ najlepší výsledok. V Brandenbursku zase vládnucej Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD) podľa odhadov vyslovilo podporu okolo 27 percent voličov. AfD sa tam teší 24-percentnej voličskej podpore. V oboch spolkových krajinách sa pomerne darilo aj Zeleným.

Vytvorenie krajinských vlád bude náročné

Výkon AfD, CDU a SPD bol hlavnou témou v súvislosti s voľbami v Sasku a Brandenbursku. Symbolicky dôležité víťazstvo AfD už len v jednej z krajín by totiž mohlo viac destabilizovať už tak svárlivú spolkovú vládu. Vytvorenie krajinských vlád v Sasku a Brandenbursku bude pravdepodobne náročné, keďže vládnuce koalície by mali podľa prieskumov stratiť svoju väčšinu, čo by ich odkázalo na hľadanie ďalších partnerov. Obe strany pritom odmietli vytvoriť koalície s AfD. V Sasku v súčasnosti vládne CDU v koalícii s SPD, v Brandenbursku je to zase koalícia SPD a Ľavice.

Viac k témam: krajinské voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajná pravica zaznamenala vo voľbách v Sasku a Brandenbursku úspechy, vládnuce strany stratili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Hurikán Dorian v nedeľu zosilnel na hurikán piatej kategórie a zasiahol severnú časť Bahám. Živel s katastrofickou ničivou silou sprevádza rekordný vietor s rýchlosťou 295 kilometrov za hodinu a radí ho tak medzi najsilnejšie hurikány v Atlantickom oceáne, ktoré v histórii meraní zasiahli pevninu. Naposledy takúto rýchlosť namerali pri hurikáne v roku 1935.

Vytrhával strechy domov a stromy

Dorian po prvý raz dosiahol bahamskú pevninu o 12:40 miestneho času v Elbow Cay na ostrovoch Abaco, po druhý raz sa tak stalo blízko Marsh Harbour na ostrove Great Abaco o 14:00. Hurikán, ktorý sa pohybuje smerom na západ rýchlosťou 11 kilometrov za hodinu, tam vytrhával strechy domov, stromy a ničil elektrické vedenie. Stovky ľudí sa pred ním skrývajú v školách, kostoloch a ďalších úkrytoch. Bahamské úrady pred príchodom hurikánu opakovane varovali ľudí a vyzvali ich na evakuáciu. Dokonca prenajali lode, aby ľudí previezli ľudí na väčšie ostrovy. Aj napriek nebezpečenstvu desiatky obyvateľov nariadenia neposlúchli, píše agentúra AP.

Uzavreli cesty a letiská

Podľa hovorcu bahamskej vlády Kevina Harrisa Dorian pravdepodobne postihne 73-tisíc obyvateľov a 21-tisíc domov. Úrady preň uzavreli niektoré cesty a letiská na ostrovoch Abaco, Grand Bahama a Bimini. Medzinárodné letisko v hlavnom meste Nassau zostáva otvorené. Po Bahamách by sa mal hurikán podľa predpovedí začať pohybovať smerom k americkému pobrežiu. V utorok a stredu by mal prejsť pri pobreží Floridy a Georgie a vo štvrtok zasiahnuť Južnú a Severnú Karolínu.

Viac k témam: hurikán Dorian
Zdroj: Webnoviny.sk - Dorian zasiahol Bahamy a zosilnel na hurikán piatej kategórie, sprevádza ho rekordný vietor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 1. septembra, 20:37
Počet obetí streľby v západnom Texase stúpol na sedem. Informovala o tom polícia v meste Odessa. Hovorca polície Steve LeSueur v nedeľu uviedol, že najmenej jedna zranená osoba je v život ohrozujúcom stave. Streľbu v sobotu popoludní spustil muž, ktorého identifikovali ako belocha a tridsiatnika, keď jeho vozidlo zastavila polícia na ceste medzi mestami Midland a Odessa.

Páchateľa zastrelili policajti pred kinom

Muž najprv pálil na policajtov, následne sa dal na útek, pričom naďalej strieľal po ďalších motoristoch a ľudí na ulici. Počas svojho vyčíňania tiež ukradol poštárske auto. Páchateľa napokon zastrelili policajti pred kinom. Páchateľa identifikovali ako belocha, tridsiatnika. Motív jeho činu nie je známy.Pri incidente utrpelo zranenia viac ako 20 ľudí, z ktorých traja sú policajti. Medical Center Hospital v Odesse informovala, že tam letecky previezli 17-mesačné dieťa, ktoré zasiahla do tváre časť náboja. Texaský generálny prokurátor Ken Paxton v stanovisku vyhlásil, že je "zdesený takýmto nezmyselným činom". Guvernér Texasu Greg Abbott zase vyhlásil, že nedovolí, aby v štáte prevládla nenávisť a násilie.

Začiatkom augusta sa strieľalo aj v El Pase

Viceprezident Mike Pence v reakcii na udalosti uviedol, že spolu s administratívou prezidenta Donalda Trumpa zostávajú "absolútne odhodlaní spolupracovať s vedúcimi predstaviteľmi oboch strán v Kongrese na podniknutí krokov, aby sme mohli riešiť a čeliť tejto hrozbe masovej ukrutnosti v našej krajine". Sobotňajší incident je ďalšou masovou streľbou v Texase za uplynulé týždne. Začiatkom augusta strelec zabil v meste El Paso 22 ľudí.


Viac k témam: streľba, streľba v Texase
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Streľba v Texase si vyžiadala mŕtvych aj zranených, muž najprv spustil paľbu na policajtov (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nálety koalície vedenej Saudskou Arábiou na zadržiavacie centrum v Jemene neprežilo viac ako 100 ľudí. Informoval o tom Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) s tým, že ošetrujú najmenej 40 preživších.

Počuli šesť útokov

Miestni obyvatelia uviedli, že cez noc počuli šesť leteckých útokov. Nálety zasiahli univerzitu v meste Dhamár, ktorú povstalci známi ako húsíovia používali ako väzenie. Vedúci delegácie MVČK v Jemene Franz Rauchenstein informoval, že organizácia spod trosiek vyťahuje telá a šanca, že nájdu ešte nejaké živé osoby je "veľmi nízka".

Zaútočili na skladisko dronov a rakiet

Koalícia sa v súvislosti s náletmi vyjadrila, že zaútočila na skladisko dronov a rakiet. Saudmi vedená koalícia bojuje s povstalcami v mene jemenskej medzinárodne uznávanej vlády od roku 2015. Konflikt si už vyžiadal desiatky tisíc mŕtvych.

Viac k témam: letecký útok, nálety
Zdroj: Webnoviny.sk - Nálety v Jemene zabili viac ako 100 ľudí, zasiahli aj univerzitu používanú ako väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Muž, ktorého v sobotu zadržali pre útok nožom na predmestí francúzskeho Lyonu, bol v psychotickom stave a pod vplyvom drog. Informoval o tom lyonský prokurátor Nicolas Jacquet s tým, že podozrivý Afganec neprejavoval žiadne známky spojenia s teroristom. Podľa psychiatrického posudku bol muž v "paranoickom delíriu" a "počul hlasy", ktoré mu hovorili, aby zabíjal, vysvetlil prokurátor. Útok sa stal v sobotu na lyonskom predmestí Villeurbanne. Vyžiadal si život 19-ročného mladíka a osem zranených. Prokurátor sa poďakoval svedkom, ktorí predtým, než prišla polícia, obkľúčili a zadržali útočníka. Ako uviedol, ich odvaha bola rozhodujúca. Podozrivý podľa Jacqueta za ostatných 10 rokov cestoval do viacerých Európskych krajín. Vo Francúzsku žil v centre pre žiadateľov o azyl a mal doklad na dočasný pobyt.

Viac k témam: terorizmus, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Útočník z Lyonu bol v psychotickom stave a pod vplyvom drog, nespájajú ho s terorizmom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ústava SR je v súčasnosti postačujúcim dokumentom. Viac ako jeho novelizácia je nutné sa ním riadiť, predovšetkým zo strany ústavných orgánov a činiteľov. Pre agentúru SITA to uviedli odborníci na ústavné právo Peter Kubina a šéf Katedry ústavného práva Právnickej fakulty UK Marián Giba. Kubina si podľa vlastných slov vie predstaviť v základnom právnom rámci Slovenskej republiky zmeny. Podľa jeho slov by sa nimi mal sťažiť postup pri ústavných zmenách, či vyjasniť niektoré formulácie. Giba by zásadne text ústavy nemenil, podľa jeho slov je postačujúci. Za sťaženie postupu ústavných zmien sa Giba prihovára dlhodobo.

Zmeny bez odbornej diskusie sú nedôstojné

Domnievam sa, že Ústava SR by sa mala viac dodržiavať. Ako príklad môžem uviesť voľbu kandidátov na post ústavných sudcov, ktorá trvá až príliš dlho. Ak hovoríme o zmenách, viem si predstaviť, že by mali splniť dva základné ciele. Prvým je spresnenie niektorých článkov, napríklad menovacie právomoci prezidenta SR, v ktorých príliš nepomohol svojím výkladom ani Ústavný súd SR. Druhým cieľom by bolo sťaženie postupu pri novelizácii ústavy, teda aby povedzme pred voľbami nebolo možné takýmito zásahmi viesť kampaň, pretože takéto zmeny ústavy bez dôkladnej odbornej diskusie považujem za nedôstojné,“ povedal Kubina. Na otázku, ako si predstavuje Kubina mechanizmy, ktoré by boli nutné na schválenie novelizácie ústavy, odpovedal, že z jeho pohľadu existujú tri základné možnosti. „Viem si predstaviť, že novelu ústavy by museli odobriť poslanci Národnej rady SR v dvoch po sebe idúcich volebných obdobiach, čo by zvýšilo legitimitu takýchto zmien. Tiež prichádza do úvahy rozdelenie parlamentu na dve komory, aby skrátka nemohla jedna politická reprezentácia rozhodovať samostatne. V poslednom rade by sa dala zakotviť podmienka ratifikačného referenda, teda, že by sa ku každej zmene museli kladne vyjadriť občania, inak by nenadobudla účinnosť,“ odpovedal odborník.

Ústava umožňuje dobré fungovanie štátu

Obdobný názor zastáva aj Marián Giba, ktorý by však dokument zásadne nemenil. Podľa jeho slov je totiž skôr potrebná vôľa základný právny rámec dodržiavať. „Myslím si, že Ústava SR v súčasnom znení umožňuje dobré fungovanie štátu, základných práv aj demokratického usporiadania. Zároveň platí, že nestačí iba ústavný text, pretože všetko je o tom, ako sa k veci postavíme. Áno, samozrejme, mnohé sa dá vylepšiť, ale tam, kde je vôľa rešpektovať podstatu veci, nie je potrebné viac konkretizovať samotný text. Naopak, ak dobrej vôle niet, ani ten najlepší text nám nepomôže,“ uviedol Giba. Slovensko si v nedeľu pripomína štátnym sviatkom 27. výročie vzniku Ústavy SR, keď ju prvého septembra 1992 schválilo 114 vtedajších poslancov.

Viac k témam: Deň Ústavy, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci by slovenskú ústavu zásadne nemenili, dôležité je jej dodržiavanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Čínski vedci našli spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu. Tím výskumníkov z univerzity v meste Če-ťiang vytvoril gél, po ktorom sa sklovina dokáže obnoviť. O výsledkoch svojho výskumu píšu v odbornom časopise Science Advances.

Súčasné výplne nedosahujú permanentnú opravu

Zubná sklovina je mineralizovaná vrstva pokrývajúca povrch zuba a je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Nedokáže sa však sama obnovovať. V dôsledku toho je zubný kaz jedným z najbežnejších chronických ochorení u ľudí, uvádzajú vo svojom výskume vedci. Na opravu poškodenej skloviny zubov sa používajú živicové, keramické či amalgámové výplne, tie však nedosahujú permanentnú opravu a môžu sa uvoľniť, keďže sú vyrobené z cudzích materiálov.

Gél testujú na myšiach

Gél obsahuje vápnik a fosfát, ktoré obsahuje aj zubná sklovina, aby podporili jej samostatnú obnovu. Vedci Žuej-kchang Tchang, Čao-ming Liou a ich desiati kolegovia gél otestovali na vytrhnutých poškodených ľudských zuboch. Tie udržiavali v nádobách s roztokom, ktoré simulovali prostredie v ústach. Sklovina sa s gélom dokázala sama obnoviť v priebehu 48 hodín. Gélu sa však podarilo vytvoriť vrstvu hrubú len tri mikrometre, a teda o približne 400-krát tenšiu, ako je nepoškodená sklovina. Podľa Tchanga však gél možno aplikovať opakovane, aby vrstva zhrubla. Vedci gél v súčasnosti testujú na myšiach a dúfajú, že ho v neskorších štádiách výskumu budú môcť otestovať aj u ľudí v prirodzených podmienkach. A to teda aj keď jedia a pijú.

Viac k témam: vedci, zuby
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínski vedci objavili gél na obnovu zubnej skloviny, testovali ho na vytrhnutých zuboch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pápež František uviazol na 25 minút vo výťahu a vyslobodiť ho odtiaľ museli hasiči. Sedem minúť preto meškal na poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Pápež sa ospravedlnil veriacim na Námestí svätého Petra za to, že mešká, a vysvetlil, že sa výťah zasekol, pre "pokles elektrického napätia". Následne vyzval ľudí, aby zatlieskali vatikánskym hasičom, ktorí ho z výťahu vyslobodili.

Vlády majú podniknúť drastické kroky

Pápež vo svojom príhovore veriacim neskôr vyzval vlády, aby ukázali "politickú vôľu" a podnikli drastické kroky na riešenie zmeny klímy, pričom tiež skonštatoval, že je čas upustiť od závislosti na fosílnych palivách. Na klimatickom summite Organizácie Spojených národov, ktorý sa uskutoční neskôr počas septembra, budú podľa Františka "vlády musieť ukázať politickú vôľu na podniknutie drastických opatrení", aby zabránili možným nulovým emisiám skleníkových plynov a obmedzili nárast priemernej globálnej teploty v súlade s parížskymi klimatickými dohodami.

Vymenuje 13 nových kardinálov

Výzva začala niekoľko týždňov modlitieb kresťanov s cieľom zvýšiť politickú informovanosť o znečistení a využívaní prírodných zdrojov. Pápež okrem toho apeloval na ľudí, aby sa zamysleli nad "premyslenými a škodlivými" rozhodnutiami o spotrebe a "sebeckými" postojmi k stvoreniu. Pápež František tiež v nedeľu oznámil, že počas slávnostného obradu 5. októbra vymenuje 13 nových kardinálov. Dvaja z budúcich kardinálov pochádzajú z prevažne moslimských krajín - Maroka a Indonézie, ďalší sú napríklad z Kuby, Konga, Guatemaly,Talianska alebo Španielska. Kardinálom sa stane aj kanadský jezuita Michal Czerny, ktorý sa narodil v bývalom Československu. Desiati duchovní sú mladší ako 80 rokov a budú sa môcť zúčastniť na konkláve v prípade voľby nového pápeža.

Viac k témam: hasiči, výťah
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František sa zasekol vo výťahu a meškal na modlitbu Anjel Pána © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) - Plán britskej opozície zabrániť odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody bude vyžadovať ďalší odklad brexitu, aby sa nestal 31. októbra. Poradca labouristov pre otázky brexitu Keir Starmer sa pre britskú BBC v nedeľu vyjadril, že zákon, ktorý predstaví opozícia v parlamente, sa zameria na odloženie termínu, aby zabránil premiérovi Borisovi Johnsonovi opustiť euroblok bez dohody. Dĺžka odkladu je podľa neho druhoradá, pretože prioritou je zabrániť neusporiadanému odchodu na konci októbra. Podľa súčasných plánov by mala Veľká Británia opustiť EÚ na konci októbra, ak dovtedy vláda formálne nepožiada o odklad a ten neodsúhlasia zvyšné členské štáty únie. Britskému parlamentu však na riešenie situácie zostáva málo času. Premiér Johnson totiž plánuje na pár týždňov pred termínom brexitu pozastaviť činnosť parlamentu.

Viac k témam: Brexit, labouristi, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Labouristi chcú ďalší odklad brexitu, aby zabránili odchodu Británie z Európskej únie bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 1. septembra 15:15
Otvorené poslanecké kluby, rokovacia miestnosť, ale aj prehliadka priestorov, ktoré sú počas roka pre verejnosť zatvorené. To sú lákadlá Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR a na Bratislavskom hrade, ktorý sa vždy koná symbolicky 1. septembra na Deň Ústavy Slovenskej republiky. V nedeľu sa ľuďom v Národnej rade Slovenskej republiky prihovára koalícia aj opozícia. V príhovore, ktorým sa začal Deň otvorených dverí, to povedal predseda parlamentu Andrej Danko. „Byť predsedom parlamentu je nielen cťou, ale aj zodpovednosťou. Po štyroch rokoch musím povedať, že tu pracujú úžasní ľudia, ktorí pripravujú zákony, aby vám nimi pomohli," povedal návštevníkom parlament a dodal, že pri nástupe do svojej funkcie zaviedol, aby bola počas rokovania v budove prítomná čestná stráž. „Chcem poďakovať všetkým vojakom, ktorí tu stoja. Verím, že moji nástupcovia to nezrušia," dodal.

Slávnostný ceremoniál vztýčenia vlajky

Brány parlamentu sa pre návštevníkov otvorili v nedeľu o 9:45. Pre verejnosť bude otvorený do 17:00. Bratislavský hrad svojich návštevníkov víta od 10:00 do 18:00. Kancelária NR SR pripravila bohatý program. Pre deti je pripravená poznávacia cesta parlamentom a parlamentarizmom. O 11:55 bol slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky Slovenskej republiky pred budovou NR SR. O 14:00 krstili prvý edukatívny komiks o slovenskom parlamentarizme, v ktorom deti hravou a zábavnou formou spoznajú základné štátne orgány, ich právomoci a históriu. Kancelária NR SR si pre návštevníkov pripravila aj tabule s kuriozitami. „Sú to také miesta, o ktorých človek zrejme netušil, že sa v parlamente nachádzajú, alebo sa na ne viaže zaujímavý príbeh. Napríklad vysvetlenie telefónnych búdok, ktoré sú v parlamente, alebo poukázanie na povestný bankomat, z ktorého na Nový rok 2009 vybrali prvé eurá," uviedol Kostelník a dodal, že tradične sú otvorené aj rokovacia sála NR SR, Gremiálna miestnosť, kancelária predsedu NR SR.

Ľudia sa pýtali poslancov aj na dôchodky

Otvorené sú aj poslanecké kluby. „Našim priaznivcom rozdávame darčekové predmety, ale to najdôležitejšie je diskusia s ľuďmi. Narozdiel od politických diskusií je diskusia s ľuďmi o vecných problémoch, o tom, čo ich trápi. To je podľa mňa hlavný zmysel dňa otvorených dverí,“ povedal poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš. Podľa neho ľudí zaujímajú témy, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú, napríklad dôchodky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň otvorených dverí v parlamente (fotografie) Predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Eduard Heger uviedol, že deň otvorených dverí je dobrý nápad. „Ľudia môžu cítiť prácu poslanca. Niekedy sa pýtajú aj ťažké otázky, ale poslanec musí vedieť reagovať. Osobný kontakt je dôležitý,“ dodal Heger. Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) je prekvapený, koľko ľudí má o parlament a poslancov záujem. „Diskusia s ľudmi je veľmi podnetná, lebo ľudia vidia veci z iného uhla pohľadu ako my z parlamentu. Vždy sa dá niečo naučiť a poučiť sa,“ vysvetlil. Šéf koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár považuje deň otvorených dverí za „trošku zbytočný". Parlament by mal byť podľa neho pre ľudí otvorený denne. „Keď je rokovanie pléna, vždy prijímame skupiny ľudí. Je to aj ich parlament, nielen parlament poslancov. Lepšie by bolo, keby sem pravidelne v normálny deň chodili tí, ktorí majú záujem. Napríklad zo škôl. Nahlásia sa a môžu prísť,“ povedal a dodal, že ho prekvapilo, koľko ľudí im povedalo, že musia vydržať a dostať sa do parlamentu. „Ale boli aj takí, čo povedali, že musíte vydržať, ale my volíme iných,“ uzavrel predseda Mosta-Híd.

Reprezentačné priestory na Bratislavskom hrade

Na Bratislavskom hrade sprístupnia napríklad Reprezentačné priestory, v ktorých sa prijímajú významné návštevy na najvyššej štátnej úrovni. Tieto priestory slúžili na reprezentačné účely aj v minulosti. Využívala ich aj Mária Terézia. „Pripravili sme aj jednu zaujímavosť. Na miesto, kde kedysi bol reálny trón Márie Terézie, odkiaľ panovala Rakúsko-Uhorsku, počas dňa otvorených dverí umiestnime repliku trónu. Ľudia sa tak budú môcť odfotiť na tróne, ktorý bude osadený medzi obrazmi našich vladárov, na mieste, kde sedela aj Mária Terézia," uviedol Kostelník. Areál Národnej rady SR a Bratislavského hradu v nedeľu patrí aj našim záchranným, či obranným zložkám, hasičom a aj policajtom, ktorí pripravili pre záujemcov bohatý program. Napríklad elitní policajti návštevníkom predviedli protiteroristický zásah.

Viac k témam: Bratislavský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Parlament otvoril svoje brány, ľudia dávali poslancom aj ťažké otázky (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner