27. február 2021
Facebook

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nová Európska komisia (EK) pod vedením Ursuly von der Leyen dokáže podľa slovenského europoslanca za Progresívne Slovensko Martina Hojsíka pretaviť environmentálne priority do reálnych opatrení, ktoré spravia z Európy prvý uhlíkovo neutrálny svetadiel. „Problematika životného prostredia, a klimatickej krízy obzvlášť, musia byť riešené nielen prioritne, ale zároveň nadrezortne. Preto je dobré, že predsedníčka Európskej komisie splnila svoj prísľub riešenia klimatickej krízy ako priority a podriadila ho výkonnému viceprezidentovi Komisie," uviedol Hojsík vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol jeho poradca Ľuboš Konečný. To, že problematika životného prostredia a klimatickej krízy je v centre pozornosti Komisie, považuje Hojsík za radikálnu a pozitívnu zmenu oproti predchádzajúcemu obdobiu. Zároveň ocenil, že nová Európska komisia bude mať výrazné ženské zastúpenie v podobe 13 európskych komisárok. Priority novej Európskej komisie v témach životného prostredia, klimatickej krízy či participácie žien podľa Hojsíka zvyšujú tlak na slovenskú vládu, aby aj ona pristúpila k zásadnej zmene. „Slovensko, ako člen Európskej únie, musí mať ambíciu byť lídrom v týchto progresívnych témach. Občania Slovenska odôvodnene očakávajú, že budú mať vládu, ktorá k riešeniu domácich aj globálnych problémov pristúpi aktívne a čím skôr," uzavrel europoslanec.

Viac k témam: ochrana životného prostredia, poslanec
Zdroj: Webnoviny.sk - Hojsík sa teší z environmentálnych priorít novej Komisie, ide o pozitívnu zmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nová talianska vláda staronového premiéra Giuseppeho Conteho získala v utorok dôveru aj v Senáte, hornej komore talianskeho parlamentu. Hlasovalo za ňu 169 senátorov, proti ich bolo 133. Piati sa zdržali hlasovania, vrátane najmenej jedného zástupcu z oboch koaličných strán, čo ukazuje, že nie všetci ich členovia sú s novou vládou spokojní. Hlasovaniu predchádzal plamenistý prejav bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý Conteho obvinil, že "podviedol Talianov", pretože namiesto predčasných volieb, ku ktorým sa schyľovalo, vytvoril novú vládu. "Som hrdý, že nie som súčasťou tejto vlády. Skôr či neskôr Taliani k tým voľbám pôjdu. A každý, kto sa bojí ich verdiktu, má nečisté svedomie," apeloval na senátorov pred hlasovaním Salvini.

Väčší podiel na moci

Dôveru novej Conteho vláde vyslovili už v pondelok večer aj poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu. Za vyslovenie dôvery ich hlasovalo 343, proti ich bolo 263. Nová koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia koaličná vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd so Salviniho antiimigrantskou stranou Liga. Salvini vyvolal rozpad vlády s cieľom urýchliť konanie volieb. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky - na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje - chcel si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci.

Nezhody v spoločnej vláde

Conte bol premiérom aj v predchádzajúcej vláde, bol v nej však viacmenej len nastrčenou postavičkou a kompromisným riešením medzi Salvinim a šéfom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, z ktorých ani jeden nechcel prepustiť tomu druhému premiérsky post. Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie. Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Viac k témam: predčasné voľby, Senát, talianska vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Taliansku majú namiesto predčasných volieb novú Conteho vládu, schválili ju aj v senáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Hlavné združenie francúzskych podnikateľov MEDEF tvrdí, že odchod Veľkej Británie z Európskej únie by sa nemal opäť odkladať, ak nenastane veľký posun vo vyjednávaniach. Združenie totiž upozornilo, že "brexit bez konca" by spôsoboval ekonomické škody. Združenie MEDEF v utorok odporučilo, aby sa všetky francúzske firmy naďalej pripravovali na takzvaný "tvrdý" brexit bez dohody, ktorá by zmiernila očakávané otrasy európskych ekonomík a firiem. MEDEF vo vyhlásení, ktoré zverejnilo v utorok, uviedlo, že iba "významné politické dôvody" by pre Európsku úniu mohli byť ospravedlnením pre rozhodnutie o ďalšom odložení brexitu. Združenie francúzskych podnikateľov konštatovalo, že EÚ by nemala "spadnúť do pasce brexitu bez konca, ktorý by bol neplodný pre naše ekonomiky a nebezpečný pre integritu únie".

Viac k témam: No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Združenie francúzskych podnikateľov upozorňuje na škody v dôsledku brexitu bez konca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump sa rozhodol skončiť spoluprácu so svojím poradcom pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom. Ide o prekvapivý krok, ktorý podľa informácií agentúry The Associated Press (AP) zaskočil aj mnohých predstaviteľov Trumpovej administratívy. Ako Trump v utorok napísal na Twitteri, ešte v pondelok večer Boltonovi oznámil, že "jeho služby už v Bielom dome nie sú potrebné", a Bolton mu následne v utorok ráno predložil rezignáciu. Bolton následne, tiež na Twitteri, predstavil odlišnú verziu svojho odchodu z Bieleho domu. Trumpovi údajne už v pondelok večer sám navrhol, že v jeho službách skončí, a prezident mu na to povedal, že sa o tom ešte ráno porozprávajú.

Vojenské riešenia udalostí

Ako dôvod svojho prekvapivého kroku Trump uviedol, že s mnohými Boltonovými návrhmi a radami "ostro nesúhlasil, tak ako s nimi nesúhlasili aj iní ľudia v administratíve". Bolton, ktorý pôsobil už v administratíve viacerých predchádzajúcich republikánskych prezidentov, je považovaný za jedného z najväčších "jastrabov" v americkej zahraničnej a bezpečnostnej politike a za veľkého zástancu vojenského riešenia krízových udalostí v zahraničí.

Boli rivalmi

S Trumpom sa dlhodobo rozchádzal v názore na konflikt v Sýrii, kde prezident na nátlak Ruska, Turecka a ďalších krajín sľúbil stiahnutie amerických vojsk, no Bolton s týmto rozhodnutím nesúhlasil. Práve údajná Boltonova nelojalita v tejto otázke a jeho snaha odchod amerických vojsk zo Sýrie aspoň oddialiť ho podľa amerických médií mohla stáť miesto v Trumpovej administratíve. Bolton síce doteraz slúžil Trumpovi, no pred voľbami v roku 2016, v ktorých Trump vyhral, bol skôr jeho rivalom. Krátko dokonca sám uvažoval o tom, že Trumpa vyzve v straníckych primárkach a sám sa pokúsi získať republikánsku nomináciu do prezidentského súboja.

Viac k témam: americké vojsko, Biely dom, výpoveď
Zdroj: Webnoviny.sk - Poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton v Bielom dome končí, s Trumpom majú odlišné verzie jeho odchodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v brazílskom Sao Paule obvinila modelku Najile Trindadeovú a jej bývalého partnera Estivensa Alvesa v súvislosti s nedávno ukončeným vyšetrovaním údajného znásilnenia modelky futbalovou hviezdou Neymarom. Modelka sa podľa vyšetrovania polície dopustila z procesných podvodov, urážlivých výpovedí a vydierania. Estivens Alves čelí obvineniu zo zverejnenia erotického obsahu, ktorý sa dostal na internet. Ako je známe, v úvode augusta sudkyňa Ana Paula Vieira de Moraesová pre nedostatok dôkazov ukončila vyšetrovanie brazílskeho futbalistu Neymara, ktorého modelka Najila Trindadeová obvinila zo znásilnenia.

Chýbajúce oznámenie

Sudkyňa konala na odporúčanie prokuratúry Sao Paola. Štátne zástupkyne Flávia Merliniová a Estefánia Paulinová oznámili, že súhlasili s rozhodnutím polície z 30. júla neobviniť Neymara. Dvadsaťšesťročná Trindadeová 17. mája ohlásila na polícii v Sao Paule znásilnenie jedným z najznámejších svetových futbalistov. K aktu malo dôjsť v jednom z parížskych hotelov o dva dni skôr, ale francúzska polícia nebola v tejto súvislosti kontaktovaná.

Dohoda oboch strán

Neymar obvinenie odmietol a uviedol, že ich vzťahy sú konsenzuálne. K sexu podľa neho došlo dohodou oboch strán. Zoznámili sa prostredníctvom instagramu a potom modelku pozval do Paríža, kde ako futbalista pôsobí. V súvislosti s prípadom údajného znásilnenia Neymara vypočúvali približne 5 hodín ešte v polovici júna. V rovnakej veci vypočuli ďalších 12 ľudí. Polícia v Sao Paule v auguste pokračovala vo vyšetrovaní, či celý príbeh o znásilnení nebol zo strany Trindadeovej vymyslený. Posledné správy z Brazílie potvrdzujú, že to tak bolo a modelka ponesie za svoje konanie následky.

Viac k témam: brazílska polícia, francúzska polícia, obvinenie zo znasilnenia, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Modelka, ktorú mal údajne znásilniť Neymar, čelí obvineniu pre podvod, urážlivé výpovede a vydieranie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pravidlá financovania cirkví štátom sa majú po 70 rokoch zmeniť. Parlament v utorok do druhého čítania posunul novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. Doteraz platný zákon z roku 1949 o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom už totiž nevyhovuje aktuálnym potrebám. Od začiatku budúceho roka ho má nahradiť zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. Návrh vznikal dva roky, je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry (MK) SR a zástupcov cirkví. Zákon sa má vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť.

Malé cirkvi v nevýhode

Návrh zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností zachováva doterajšiu výšku dotácie pre všetky cirkvi, ktoré doteraz túto možnosť využívali, v čom spočíva solidárnosť tohto návrhu s malými cirkvami," uviedlo ministerstvo kultúry. Sociológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Tížik, ktorý sa cirkvami zaoberá, však oponoval. Tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. „Avizovaná modifikácia existujúcich pravidiel znamená len jednu zmenu, a to posilnenie financovania katolíckej cirkvi v neprospech iných registrovaných cirkví. Napriek tvrdeniu o zachovaní solidarity s malými cirkvami je toto hlavný odkaz informácií, ktoré ministerstvo kultúry zverejnilo,“ povedal v júli pre agentúru SITA Tížik.

Zvyšovanie dotácie

Od 1. januára 2020 sa navrhuje zvyšovanie doterajšej výšky dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80/20. Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu. Návrh zákona menuje aj účely, na aké sa príspevok štátu nemôže použiť a cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa MK SR zvyšuje transparentnosť. Ministerstvo dodalo, že sa ruší doterajšia koncepcia, podľa ktorej sa výška mzdy duchovného z prostriedkov štátneho rozpočtu odvíjala od mzdovej tabuľky určenej nariadením vlády. Výšku mzdy duchovných si určia cirkvi podľa Zákonníka práce.

Viac k témam: dotácie, finančná situácia, financovanie cirkví
Zdroj: Webnoviny.sk - Financovanie cirkví sa môže po 70 rokoch zmeniť, navrhuje aj zvyšovanie ich dotácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Americké bojové lietadlá zhodili 40 ton bômb na ostrov na rieke Tigris v Iraku "zamorený" príslušníkmi teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Američanmi vedená koalícia informovala, že na bombardovaní ostrova Kanus sa podieľali bojové lietadlá F15 a F35. Ostrov sa nachádza na rieke Tigris v provincií Saláh ad-Dín severne od hlavného mesta Bagdad. Utorkové bombardovanie bolo súčasťou operácií irackej armády a Američanmi vedenej koalície proti organizácii IS, ktorú v Iraku porazili v roku 2017. Spiace bunky IS však aj odvtedy v krajine podnikajú bombové útoky. IS ovládala rozsiahle časti Sýrie a Iraku a v roku 2014 na tomto území vyhlásila kalifát.

Viac k témam: americká armáda, americké bombardéry, iracká armáda
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania zhodili na ostrov na rieke Tigris obývaný príslušníkmi teroristickej organizácie IS 40 ton bômb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 10. septembra 20:17
V pondelok 9. a utorok 10. septembra pokračoval pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) proces v kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote takmer 70 miliónov eur. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R.

POJEDNÁVANIE – JÚL 2019

Septembrové pojednávanie sa na rozdiel od predošlých šiestich júlových konalo v priestoroch bratislavského Ústavu na výkon väzby. Súdu to vzhľadom na bezpečnosť odporučil Zbor väzenskej a justičnej stráže a aj samotný obžalovaný Marian K. podmienil svoju prítomnosť zmenou miesta pojednávania. Na prvých šiestich pojednávacích dňoch koncom júla v priestoroch ŠTS v Pezinku sa nezúčastnil. Pojednávanie v zmenkovej kauze má na pôde bratislavského Ústavu na výkon väzby pokračovať 17. a následne 28. októbra. V tieto termíny je naplánovaný výsluch viacerých svedkov vrátane podnikateľov Milana Fila a Jána Kováčika, bývalej obchodnej partnerky obžalovaného Pavla R. Silvie Volzovej alebo jeho bývalej manželky Viery.

Pojednávanie - 10. september

Utorňajšie pojednávanie pokračovalo výsluchom ďalších svedkov. Rovnako ako v pondelok bol prítomný aj Marian K., prišla aj exriaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková a súčasný šéf televízie Matthias Settele. Pavol R. dal súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Ťapáková vo svojej výpovedi uviedla, že v Markíze pôsobila od jej začiatku a s Pavlom R. mala dobrý vzťah, pričom sa občas stretávajú aj v súčasnosti. O existencii zmeniek Ťapáková podľa vlastných slov nevedela a ani Pavol R. jej o ich existencii nikdy nepovedal. Pred senát špecializovaného súdu predstúpil aj súčasný generálny riaditeľ televízie Markíza Matthias Settele.  Šéf televízie je presvedčený, že miliónové zmenky, ktorých vyplatenia sa domáhal podnikateľ Marian K., sú falzifikátom.  Settele podľa vlastných slov nastúpil do televízie v roku 2013, o zmenkách sa dozvedel až v roku 2016. „V účtovníctve sme nenašli vôbec nič," zdôraznil. V poobedňajších hodinách bol na programe v pondelok prerušený výsluch bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta po skončení pojednávania uviedol, že niekoľkohodinová Tóthova výpoveď posilnila pozíciu obžaloby. „Po vykonaní ďalších dôkazov a nielen tohto som presvedčený, že argumentácia a sila dôkazov sa posunuli z pôvodných 100 na 150 percent," zdôraznil. Tóth vypovedal s vylúčením verejnosti, preto obsah jeho výpovede nie je známy. Podľa Šantu sa však v prípade objavili dôkazy aj po podaní obžaloby, čo pozíciu prokuratúry ešte umocňuje. „Jednotlivé dôkazy podľa môjho názoru do seba zapadajú, neodporujú si a vytvárajú jednotiacu reťaz, z môjho pohľadu usvedčujúcich dôkazov," dodal. Tóth mal pôvodne v tejto veci vypovedať už na konci júla, súdu však vtedy odkázal, že sa pre obavy o svoju bezpečnosť zdržiava v zahraničí. Obhajoba na konci utorňajšieho pojednávania súd žiadala, že pokiaľ sa pojednávania majú uskutočňovať v Bratislave, žiadajú prevoz obžalovaného Mariana K. do tunajšieho ústavu. Ak má naopak ostať väzobne stíhaný v Leopoldove, malo by sa podľa obhajoby pojednávať tam. Súd návrh však zamietol s tým, že tento krok ani nemusí odôvodniť.

Pojednávanie - 9. september

V pondelok 9. septembra bol na súde prítomný aj obžalovaný Marian K. V nedeľu 8. septembra vo večerných hodinách ho z Leopoldova do Bratislavy priviezla eskorta, ktorej súčasťou bolo obrnené vozidlo a na kolónu dohliadal aj vrtuľník. Exriaditeľ TV Markíza Pavol R. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Jeden z obhajcov obžalovaných Marek Para v pondelok vzniesol námietku zaujatosti voči predsedovi senátu. Dôvodom podľa neho je, že súd uprednostňuje pri vykonávaní dôkazov jednu procesnú stranu, konkrétne prokuratúru. Takisto sa mu podľa vlastných slov nepáči spôsob, akým bol obžalovaný Marian K. eskortovaný na pondelňajšie pojednávanie. Podľa Paru ide totiž o "demonštráciu sily", ktorá porušuje prezumpciu neviny. Marian K. pred senátom Špecializovaného vo svojej výpovedi potvrdil verziu spoluobžalovaného Pavla R., že zmenky boli súčasťou riešenia kauzy Gamatex, teda sporu o vlastníctvo TV Markíza.

Falošné zmenky by nevracal na súd

Obžalovaný podnikateľ podrobne popísal celú kauzu. Námietkou zaujatosti vznesenou obhajobou na začiatku pojednávania voči predsedovi senátu sa súd nezaoberal. Okrem iného Marian K. vyhlásil, že ak by boli zmenky v hodnote skoro 70 miliónov eur falošné, nevracal by ich na súd. Doplnil, že zmenky najskôr v rámci žaloby o ich vyplatenie poskytol súdu, neskôr ich však vyzdvihol na vypracovanie posudku na ich autenticitu. Následne ich na súd opäť vrátil. „Nedám predsa na súd dôkaz proti sebe," zdôraznil. Zároveň tvrdí, že stíhanie jeho osoby je ovplyvnené mediálnym tlakom. „Mňa musia odsúdiť. Keby ma náhodou neodsúdili, asi by bola národná revolúcia," povedal.

S Markízou sa chcel dohodnúť

Marian K. pred senátom o zmenkách vypovedal niekoľko hodín. Trval na tom, že miliónové zmenky, ktorých vyplatenie požadoval v občianskoprávnom procese, boli vystavené v roku 2000 a ich vystavenie bol nápad právnika Ernesta Valka. Zároveň povedal, že keď Okresný súd Bratislava V rozhodol v prípade jednej zmenky v hodnote osem miliónov eur v jeho prospech, chcel sa so spoločnosťou Markíza Slovakia dohodnúť. Tá však podľa neho nemala záujem. „Už mali pripravený tento lynč," povedal. Prokurátor sa obžalovaného pýtal viacero otázok, napríklad, či z väzby posielal medializované „motáky". „Pred rokom sme žiadali konfrontáciu so svedkom, ktorý toto tvrdil. Rok som v tejto veci nebol vypočutý," odpovedal Marian K. Na otázku, či o kauze zmeniek komunikoval s osobou, ktorú volal „opička", odpovedal, že sa nebude vyjadrovať k mediálnym hrám. Ako svedok sa na súd dostavil aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Na návrh prokurátora súd rozhodol, že bude vypočutý bez prítomnosti verejnosti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie)

Kauza miliónové zmenky a súdne konanie

Podaniu obžaloby v tomto prípade predchádzala séria občianskoprávnych súdnych sporov, v ktorých si vyplatenie zmeniek, údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch, nárokovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K. Vyplatiť ich mal ako žalovaný v prvom rade bývalý riaditeľ TV Markíza a bývalý majiteľ spoločnosti Markíza Slovakia Pavol R., a v druhom rade samotná spoločnosť Markíza Slovakia. Pavol R. pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bola podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie, zvýšenie hodnoty televízie, ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," dodal Pavol R.

Znalecký posudok

Markíza počas súdnych konaní dlhodobo spochybňovala pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované nikde v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní pritom spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. "Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu," konštatuje Markíza.

Prepisy komunikácie

Pavol R. na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex trvá aj v trestnom konaní. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o ich existencii vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou Silvie Volzovej v zlom stave. O zmenkách tiež nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám. Prokurátor Ján Šanta počas prvých pojednávacích dní v tomto prípade predložil súdu prepisy komunikácie medzi obžalovaným Marianom K. a Štefanom A., ktorý bol v kauze vyčlenený na samostatné konanie, a tiež medzi Marianom K. a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Tieto prepisy požaduje použiť ako dôkaz. Súd však ešte o tom, či a kedy budú čítané, nerozhodol. Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze zmenky: Výpoveď Tótha posilnila pozíciu obžaloby, na pojednávaní bol opäť aj Kočner © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dezignovaná šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen predstavila v utorok v Bruseli kompletný zoznam členov EK, ktorú od 1. novembra povedie. Zloženie komisie ešte musí schváliť Európsky parlament (EP). V minulosti to bola vždy len formalita a je pravdepodobné, že komisia prejde v navrhovanom zložení aj tentokrát. Za Slovensko je v novej EK doterajší podpredseda komisie pre energetiku Maroš Šefčovič, ktorý bude teraz komisárom pre medzirezortné vzťahy. Českú republiku bude zastupovať doterajšia komisárka pre spravodlivosť Věra Jourová, ktorá bude mať tentoraz na starosti hodnoty a spravodlivosť. Komisárom pre obchod bude doterajší komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan z Írska. Doterajší hovorca EK, Margaritis Schinas z Grécka, bude komisárom "na ochranu európskeho životného štýlu" a v jeho kompetencii budú oblasti migrácie, bezpečnosti či vzdelávania.

Životné prostredie aj digitalizácia

Hogan aj Schinas budú zároveň aj podpredsedami EK, rovnako ako Holanďan Frans Timmermans, ktorý bude mať na starosti politiku v oblasti životného prostredia a tvorbu takzvaného Európskeho zeleného údelu, a tiež Dánka Margrethe Vestager, ktorá bude mať pod palcom digitalizáciu. Vestager sa v doterajšej eurokomisii, v ktorej bola komisárkou pre hospodársku súťaž, preslávila najmä snahou zdaniť americké technologické giganty ako Google či Facebook, za čo sa dostala aj do nemilosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Tá vaša ´daňováčka´, tá teda poriadne nenávidí Spojené štáty," povedal Trump na jednom zo stretnutí šéfovi odchádzajúcej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi.

Ďalší eurokomisári

Ďalšími eurokomisármi budú Virginijus Sinkevicius z Litvy (životné prostredie a oceány), Johannes Hahn z Rakúska (rozpočet), Josep Borrell zo Španielska (zahraničná politika), Didier Reynders z Belgicka (spravodlivosť), Mariya Gabriel z Bulharska (inovácie a mládež), Dubravka Suica z Chorvátska (demokracia a demografia), Stella Kyriakides z Cypru (zdravotníctvo), Kadri Simson z Estónska (energetika), Jutta Urpilainen z Fínska (medzinárodné partnerstvá), Sylvie Goulard z Francúzska (medzinárodný obchod), László Trócsányi z Maďarska (susedská politika a rozširovanie), Paolo Gentiloni z Talianska (hospodárstvo), Valdis Dombrovskis z Lotyšska (hospodárstvo pre ľudí), Nicolas Schmit z Luxemburska (zamestnanosť), Helena Dalli z Malty (rovnoprávnosť), Janusz Wojciechowski z Poľska (poľnohospodárstvo), Elisa Ferreira z Portugalska (kohézia a reformy), Rovana Plumb z Rumunska (doprava), Janez Lenarčič zo Slovinska (krízový manažment) a Ylva Johansson zo Švédska (vnútro).

O jedného člena menej

Celkovo je v novej navrhovanej komisii 27 členov vrátane šéfky EK, pričom 13 z nich je žien a 14 mužov. Komisia má oproti predchádzajúcim funkčným obdobiam o jedného člena menej, keďže Veľká Británia plánuje z EÚ koncom októbra odísť a svojho zástupcu v komisii už nechce mať ani dovtedy. "Veľká Británia nás listom informovala, že keďže 31. októbra odchádza, nebude už delegovať ani navrhovať do komisie kandidáta britskej národnosti," uviedla v pondelok hovorkyňa EK Mina Andrejevová. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: eurokomisár, hovorca
Zdroj: Webnoviny.sk - Von der Leyen predstavila v utorok v Bruseli novú komisiu, je v nej vyrovnaný pomer zastúpenia oboch pohlaví © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 10. septembra 18:30
V pondelok 9. a utorok 10. septembra pokračoval pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) proces v kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote takmer 70 miliónov eur. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R.

POJEDNÁVANIE – JÚL 2019

Septembrové pojednávanie sa na rozdiel od predošlých šiestich júlových konalo v priestoroch bratislavského Ústavu na výkon väzby. Súdu to vzhľadom na bezpečnosť odporučil Zbor väzenskej a justičnej stráže a aj samotný obžalovaný Marian K. podmienil svoju prítomnosť zmenou miesta pojednávania. Na prvých šiestich pojednávacích dňoch koncom júla v priestoroch ŠTS v Pezinku sa nezúčastnil.

Pojednávanie - 10. september

Utorňajšie pojednávanie pokračovalo výsluchom ďalších svedkov. Rovnako ako v pondelok bol prítomný aj Marian K., prišla aj exriaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková a súčasný šéf televízie Matthias Settele. Pavol R. dal súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. V poobedňajších hodinách bol na programe v pondelok prerušený výsluch bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Z tohto výsluchu však súd na návrh prokurátora vylúčil verejnosť. Tóthova výpoveď sa podľa prokurátora môže dotýkať aj iných káuz, ktoré sa aktuálne vyšetrujú. Tóth mal pôvodne v tejto veci vypovedať už na konci júla, súdu však vtedy odkázal, že sa pre obavy o svoju bezpečnosť zdržiava v zahraničí. Ťapáková vo svojej výpovedi uviedla, že v Markíze pôsobila od jej začiatku a s Pavlom R. mala dobrý vzťah, pričom sa občas stretávajú aj v súčasnosti. O existencii zmeniek Ťapáková podľa vlastných slov nevedela a ani Pavol R. jej o ich existencii nikdy nepovedal. Pred senát špecializovaného súdu predstúpil aj súčasný generálny riaditeľ televízie Markíza Matthias Settele.  Šéf televízie je presvedčený, že miliónové zmenky, ktorých vyplatenia sa domáhal podnikateľ Marian K., sú falzifikátom.  Settele podľa vlastných slov nastúpil do televízie v roku 2013, o zmenkách sa dozvedel až v roku 2016. „V účtovníctve sme nenašli vôbec nič," zdôraznil.

Pojednávanie - 9. september

V pondelok 9. septembra bol na súde prítomný aj obžalovaný Marian K. V nedeľu 8. septembra vo večerných hodinách ho z Leopoldova do Bratislavy priviezla eskorta, ktorej súčasťou bolo obrnené vozidlo a na kolónu dohliadal aj vrtuľník. Exriaditeľ TV Markíza Pavol R. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Jeden z obhajcov obžalovaných Marek Para v pondelok vzniesol námietku zaujatosti voči predsedovi senátu. Dôvodom podľa neho je, že súd uprednostňuje pri vykonávaní dôkazov jednu procesnú stranu, konkrétne prokuratúru. Takisto sa mu podľa vlastných slov nepáči spôsob, akým bol obžalovaný Marian K. eskortovaný na pondelňajšie pojednávanie. Podľa Paru ide totiž o "demonštráciu sily", ktorá porušuje prezumpciu neviny. Marian K. pred senátom Špecializovaného vo svojej výpovedi potvrdil verziu spoluobžalovaného Pavla R., že zmenky boli súčasťou riešenia kauzy Gamatex, teda sporu o vlastníctvo TV Markíza.

Falošné zmenky by nevracal na súd

Obžalovaný podnikateľ podrobne popísal celú kauzu. Námietkou zaujatosti vznesenou obhajobou na začiatku pojednávania voči predsedovi senátu sa súd nezaoberal. Okrem iného Marian K. vyhlásil, že ak by boli zmenky v hodnote skoro 70 miliónov eur falošné, nevracal by ich na súd. Doplnil, že zmenky najskôr v rámci žaloby o ich vyplatenie poskytol súdu, neskôr ich však vyzdvihol na vypracovanie posudku na ich autenticitu. Následne ich na súd opäť vrátil. „Nedám predsa na súd dôkaz proti sebe," zdôraznil. Zároveň tvrdí, že stíhanie jeho osoby je ovplyvnené mediálnym tlakom. „Mňa musia odsúdiť. Keby ma náhodou neodsúdili, asi by bola národná revolúcia," povedal.

S Markízou sa chcel dohodnúť

Marian K. pred senátom o zmenkách vypovedal niekoľko hodín. Trval na tom, že miliónové zmenky, ktorých vyplatenie požadoval v občianskoprávnom procese, boli vystavené v roku 2000 a ich vystavenie bol nápad právnika Ernesta Valka. Zároveň povedal, že keď Okresný súd Bratislava V rozhodol v prípade jednej zmenky v hodnote osem miliónov eur v jeho prospech, chcel sa so spoločnosťou Markíza Slovakia dohodnúť. Tá však podľa neho nemala záujem. „Už mali pripravený tento lynč," povedal. Prokurátor sa obžalovaného pýtal viacero otázok, napríklad, či z väzby posielal medializované „motáky". „Pred rokom sme žiadali konfrontáciu so svedkom, ktorý toto tvrdil. Rok som v tejto veci nebol vypočutý," odpovedal Marian K. Na otázku, či o kauze zmeniek komunikoval s osobou, ktorú volal „opička", odpovedal, že sa nebude vyjadrovať k mediálnym hrám. Ako svedok sa na súd dostavil aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Na návrh prokurátora súd rozhodol, že bude vypočutý bez prítomnosti verejnosti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie)

Kauza miliónové zmenky a súdne konanie

Podaniu obžaloby v tomto prípade predchádzala séria občianskoprávnych súdnych sporov, v ktorých si vyplatenie zmeniek, údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch, nárokovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K. Vyplatiť ich mal ako žalovaný v prvom rade bývalý riaditeľ TV Markíza a bývalý majiteľ spoločnosti Markíza Slovakia Pavol R., a v druhom rade samotná spoločnosť Markíza Slovakia. Pavol R. pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bola podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie, zvýšenie hodnoty televízie, ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," dodal Pavol R.

Znalecký posudok

Markíza počas súdnych konaní dlhodobo spochybňovala pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované nikde v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní pritom spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. "Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu," konštatuje Markíza.

Prepisy komunikácie

Pavol R. na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex trvá aj v trestnom konaní. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o ich existencii vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou Silvie Volzovej v zlom stave. O zmenkách tiež nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám. Prokurátor Ján Šanta počas prvých pojednávacích dní v tomto prípade predložil súdu prepisy komunikácie medzi obžalovaným Marianom K. a Štefanom A., ktorý bol v kauze vyčlenený na samostatné konanie, a tiež medzi Marianom K. a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Tieto prepisy požaduje použiť ako dôkaz. Súd však ešte o tom, či a kedy budú čítané, nerozhodol. Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze zmenky: Na pojednávaní bol opäť aj Kočner, vypovedali Settele a neverejne Tóth (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner