05. marec 2021
Facebook

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Autobus plný ľudí v Košiciach na sídlisku Dargovských hrdinov mal poruchu a samovoľne sa spustil dolu kopcom. Informovala o tom televízia JOJ, na spravodajskom portáli Noviny.sk. Vodič v tom okamihu nesedel za volantom, pretože podľa informácií TV JOJ sa mu pokazil počítač a do motorovej časti vzadu išiel resetovať batérie. Cestujúci začali v panike vyskakovať, jeden z nich sa snažil autobus zabrzdiť, ale nepodarilo sa mu to. Nakoniec autobus narazil do stĺpa, pričom celou váhou pritlačil o stĺp a zábradlie aj ženu, ktorá bola na autobusovej zastávke. Hasiči museli zábradlie odpíliť a zranenú previezli do košickej nemocnice.

Viac k témam: nehoda autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Autobus plný ľudí sa v Košiciach sám spustil dolu kopcom, cestujúci v panike vyskakovali von © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. septembra 21:37
Pražské Mestské štátne zastupiteľstvo v piatok rozhodlo o zastavení trestného stíhania premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších obvinených v kauze Čapí hnízdo. Ide o Babišove rodinné sídlo, na ktoré mal premiér podľa žaloby zneužiť dotácie z eurofondov. Podľa piatkového rozhodnutia Mestského štátneho zastupiteľstva však k žiadnemu podvodu v tomto prípade nedošlo. Šéf pražských žalobcov Martin Erazím toto rozhodnutie odôvodňuje tým, že Babišova farma podľa vyšetrovania "spĺňala definíciu malého a stredného podniku".

Babiš hovorí o štvanici

Práve pre malé a stredné podniky bola určená dotácia vo výške 50 miliónov eur, ktorú Čapí hnízdo v roku 2008 získalo. Žaloba sa pritom opierala o to, že v skutočnosti nešlo o malý a stredný podnik, pretože farma bola prostredníctvom Babiša a jeho rodinných príslušníkov prepojená na jeho firmu Agrofert. To však podľa Erazíma pri posudzovaní nehralo rolu, pretože "Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájomne v podnikaní nekonkurovali ani nezjednocovali svoju činnosť na spoločnom trhu". "Uvidíme, čo sa stane ďalej. Náš súdny systém je nezávislý," povedal následne na tlačovej konferencii premiér Babiš. Bližšie sa nechcel k rozhodnutiu mestského zastupiteľstva vyjadrovať, trval však na tom, že zastupiteľstvo nerozhodovalo pod tlakom. "Tu bola tri a pol roka mediálna štvanica na mňa a na moju rodinu. A ak na námestiach kričali niektorí ľudia, že Babiš patrí do väzenia, a titulky na antibabišovských serveroch volali po desiatich rokoch väzenia a pri tom boli moje fotky, tak neviem, kto bol pod tlakom," vyhlásil český premiér.

Stíhaniu čelila aj rodina

Rozhodnutie pražského zastupiteľstva ešte nie je úplne definitívne, môže ho ešte zvrátiť najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Stíhaniu okrem iných čelila aj Babišova žena Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes a bývalí členovia spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Farma Čapí hnízdo patrila na prelome rokov 2007 a 2008 do Babišovho Agrofertu, potom zmenila formu vlastníctva. Vďaka zmene získala v korunách päťdesiatmiliónovú európsku dotáciu pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch sa farma opäť vrátila do skupiny Agrofert. Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz, z agentúry AP, z webstránky českého týždenníka Respekt a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Čapí hnízdo
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) vyšle do Kosova 61-členný tím pozorovateľov, aby sledoval predčasné parlamentné voľby. Tie sa v Kosove uskutočnia 6. októbra. Podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogherini chce únia týmto krokom ukázať, že Priština "zostáva politickou prioritou". Voľby "prichádzajú v dôležitom okamihu pre Kosovo, keď sa potrebuje rozhodne posunúť, aby dosiahlo pokrok na svojej európskej ceste, v reformách a normalizácii vzťahov so Srbskom," uviedla Mogherini. V Kosove sa konajú predčasné voľby po tom, čo v júli rezignoval premiér Ramush Haradinaj. Ten dostal predvolanie od haagskeho tribunálu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 - 1999. Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády. Od svojho júlového odstúpenia z funkcie pôsobí ako dočasný kosovský premiér. Rozhovory medzi Prištinou a Belehradom, ktoré sprostredkovala EÚ, vlani zastavilo rozhodnutie Kosova uvaliť 100-percentnú daň na tovary zo Srbska.

Viac k témam: predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia vyšle do Kosova pozorovateľov na predčasné parlamentné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Členovia trnavského speváckeho zboru Cantica Nova prežili tajfún Faxai počas svojho pobytu v Tokiu v úplnom bezpečí ubytovne. Dirigent zboru Gabriel Kalapoš po oneskorenom návrate na Slovensko povedal, že vedeli o výstrahách pred živlom, a preto nikto v stanovenom čase nevychádzal von.

Uviazli na letisku

V dôsledku tajfúnu začiatkom týždňa nestihli lietadlo a spoločne s tisíckami ďalších ľudí uviazli na tokijskom letisku Narita. Domov sa vrátili so štvordňovým meškaním až vo štvrtok neskoro večer. „Tajfún sa najsilnejšie prejavil práve v oblasti medzi Tokiom a letiskom Narita. Bolo odstavené metro, zaplavené diaľnice, na cestách popadané konáre. Cesta na letisko, ktorá obvykle trvá 1,5 hodiny nám za takýchto podmienok trvala deväť hodín,“ ozrejmil príčinu zmeškania letu Kalapoš na dnešnom stretnutí s novinármi. Lietadlo na výpravu 37 spevákov a šiestich členov sprievodu pol hodinu čakalo, potom však odletelo bez nich. Letenky smerom na Slovensku neboli k dispozícii, prípadne vždy len niekoľko kusov a s komplikovanými prestupmi. Členovia zboru zostali začiatkom týždňa v areáli letiska, v ktorom boli zakrátko vypredané všetky obchody aj reštaurácie. Po tom, ako oslovili veľvyslanectvo SR, sa podľa Petra Cáka z organizačného štábu umeleckého zájazdu začala situácia meniť k lepšiemu.

Stres medzi študentmi

O ich situácii sa dozvedel aj Úrad vlády SR, kancelária prezidentky a príslušné ministerstvá. Veľvyslanectvo zabezpečilo hotel, ktorý bude uhradený z rezervy predsedu vlády Petra Pellegriniho, podarilo sa zabezpečiť v dvoch skupinách aj let smerom domov. V ponuke bola aj možnosť využiť vládny špeciál, napokon nebol potrebný. Po zmeškanom odlete bol podľa prezidentky zboru Lucie Horníkovej medzi študentmi stres, keď začalo pomáhať veľvyslanectvo, nálada sa zlepšila. Okrem troch dohodnutých koncertov v Tokiu mal zbor aj tri neplánované vystúpenia na letisku, ktoré mu priniesli vďaka sociálnym sieťam popularitu na celom svete. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča sa v prípade neodbrovoľne predĺženého pobytu trnavských študentov v Japonsku ukázalo, že keď treba dokážu naplno zabrať všetky zložky štátu aj samosprávy. Trnavský samosprávny kraj sa postaral o prepravu všetkých členov výpravy z letiska vo Schwechate do Trnavy. Spevácky zbor Cantica Nova v tomto roku oslavuje 50. výročie svojej existencie. Trnavu a Slovensko reprezentoval od 1. septembra na Festivale východoeurópskej hudby v Tokiu a absolvoval aj ďalšie dva koncerty v Tokiu. Umelecký program dopadol podľa Kalapoša na jednotku, neplánované vystúpenia na letisku boli hviezdičkou za touto jednotkou.

Viac k témam: Cantica Nova, tajfún Faxai
Zdroj: Webnoviny.sk - Tajfún Faxai prežili speváci trnavského zboru Cantica Nova v úplnom bezpečí ubytovne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. septembra 19:09
Mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa chce opozícia pokúsiť odvolať premiéra Petra Pellegriniho, sa konečne podarilo otvoriť. V piatok popoludní sa prezentovalo 130 poslancov a na jej začiatku schválili, aby sa rokovalo aj po 16:00, až do ukončenia rozpravy s tým, že hlasovanie sa uskutoční v utorok 17. septembra o 9:00. Predseda parlamentu Andrej Danko na piatkovom brífingu vyhlásil, že Pellegrini má podporu koalície a na otvorení mimoriadnej schôdze našli zhodu na Koaličnej rade. Na začiatku schôdze si zobral slovo líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, ktorý rečnil takmer dve hodiny, následne v pléne Richard Raši predniesol stanovisko vlády a vystúpil aj premiér Peter Pellegrini. Po jeho slovách sa začala rozprava, do ktorej sa prihlásilo 16 poslancov. V rozprave vystúpila aj poslankyňa za Slobodu a Solidaritu (SaS) a predsedníčka poslaneckého klubu strany Natália Blahová, ktorá okrem iného vyhlásila, že takýto „bábkový premiér" nemá čo robiť na čele vlády a dodala, že výroky a konanie Pellegriniho považuje za festival politického alibizmu a oportunizmu.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Otázka na ústavnoprávny výbor

Prechádzajúce dva pokusy otvoriť mimoriadnu schôdzu boli neúspešné. Schôdzu sa nepodarilo ani na dvakrát otvoriť v prvom plánovanom termíne (6. septembra), ani v druhom (9. septembra). Plénum nebolo uznášaniaschopné. Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom. Šéf parlamentu sa obrátil na ústavnoprávny výbor s otázkou, či je možné zvolať dve schôdze s tým istým cieľom. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja ide o neštandardnú situáciu a ani Ústava SR detailne nerieši, ako sa s ňou vyrovnať. „Tak, ako návrh zákona nie je predmetom dvojakého prerokovávania, nemalo by to platiť ani pri návrhu na odvolávanie. Je preto vhodné, aby predkladatelia zvážili späťvzatie jedného z týchto návrhov,“ povedal v stredu Madej. S touto a obdobnými situáciami by sa mal podľa neho do budúcnosti vyrovnať zákon o rokovacom poriadku. Danko rozhodol, že ak budú v piatok v pléne prítomní všetci poslanci, ktorí sa podpísali pod ďalšiu mimoriadnu, 50. schôdzu, začne sa o 13:00. Verí, že tá druhá mimoriadna schôdza, ktorá je zaradená ako posledný bod programu 49. schôdze, bude v tom prípade krátka.

Jankovská odstúpila z funkcie

Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K. Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. Tvrdí, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za "údajnú". Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala.Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Naživo: Opozícia odvoláva Pellegriniho, poslankyňa Blahová ho označila za „bábkového premiéra“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Jeden z celosvetovo najznámejších youtuberov, Švéd Felix Arvid Ulf Kjellberg, známejší ako PewDiePie, v piatok vyhlásil, že odvoláva svoje rozhodnutie finančne prispieť mimovládnej organizácii Liga proti hanobeniu (Anti-Defamation League). Ide o neziskovku, ktorá bojuje proti antisemitizmu a v minulosti kritizovala aj tohto youtubera. Ten je totiž často podozrievaný zo sympatií ku krajnej pravici a z antisemitizmu, alebo minimálne z nedostatku citlivosti voči týmto otázkam.

Otázna názorová orientácia

Kjellberg, ktorého kanál na portáli YouTube má 101 miliónov sledovateľov a je v tomto ukazovateli celosvetovo na druhom mieste hneď za kanálom indickej spoločnosti T-Series, sa "preslávil" napríklad tým, že v roku 2017 nasnímal dvoch Indov, ktorých požiadal, aby držali nápis "Smrť všetkým Židom". Po tomto s ním rozviazala spoluprácu aj spoločnosť Disney, hoci PewDiePie sa bránil, že išlo len o žart. Chcel údajne len "ukázať, aký je moderný svet bláznivý a čo všetko ľudia povedia za päť dolárov". Otázky o názorovej orientácii PewDiePie-a sa najnovšie objavili po teroristických útokoch v novozélandskom meste Christchurch z marca tohto roku. Tesne predtým, ako tu austrálsky neonacista Brenton Tarrant vyvraždil v dvoch mešitách 51 ľudí, na záberoch, ktoré z tohto útoku prenášal, odporúčal ľuďom, aby začali odoberať kanál PewDiePie-a.

Vysvetlenie neprišlo

Práve v snahe ohradiť sa voči spájaniu s útokmi na Novom Zélande PewDiePie začiatkom tohto týždňa oznámil, že venuje príspevok 50-tisíc eur Lige proti hanobeniu. V piatok však oznámil, že si to rozmyslel a chce peniaze venovať radšej nejakej inej neziskovke. "Urobil som tú chybu, že som vybral mimovládku, ktorú mi odporučili, namiesto toho, aby som vybral takú, ktorá je mi samému blízka. Je to stopercentne moja chyba. Ospravedlňujem sa za tento zmätok," vysvetľoval youtuber. Už predtým pritom viacerí jeho sledovatelia spochybňovali, či si Ligu proti hanobeniu vybral sám alebo ho na to niekto prehovoril. "Po tragédii v Christchurchi som cítil, že by som mal niečo urobiť. Nebol som si istý tým, ako to spraviť, ale toto nebol ten správny spôsob," okomentoval v piatok PewDiePie svoj pôvodný výber neziskovky. Prečo teraz Ligu proti hanobeniu už nepovažuje za hodnú svojho príspevku, youtber nevysvetlil.

Viac k témam: antisemitizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Youtuber PewDiePie nepodporí neziskovku bojujúcu proti antisemitizmu a hovorí o chybe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Autobus plný ľudí v Košiciach na sídlisku Dargovských hrdinov mal poruchu a samovoľne sa spustil dolu kopcom. Informovala o tom televízia JOJ, na spravodajskom portáli Noviny.sk. Vodič v tom okamihu nesedel za volantom, pretože podľa informácií TV JOJ sa mu pokazil počítač a do motorovej časti vzadu išiel resetovať batérie. Cestujúci začali v panike vyskakovať, jeden z nich sa snažil autobus zabrzdiť, ale nepodarilo sa mu to. Nakoniec autobus narazil do stĺpa, pričom celou váhou pritlačil o stĺp a zábradlie aj ženu, ktorá bola na autobusovej zastávke. Hasiči museli zábradlie odpíliť a zranenú previezli do košickej nemocnice.

Viac k témam: nehoda autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Autobus plný ľudí sa v Košiciach sám spustil dolu kopcom, ľudia v panike vyskakovali von © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Z koaličnej strany Most-Híd vystúpil bývalý europoslanec József Nagy. Informoval o tom na svojom Facebooku. Pripája sa k novému hnutiu Összefogás-Spolupatričnosť. Nagy už v lete kritizoval, že sa Most-Híd nedokázal dohodnúť na spoločnej kandidátke s SMK.

Viac k témam: koalícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý europoslanec József Nagy opustil Most-Híd, pripojí sa k novému hnutiu Spolupatričnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Takýto „bábkový premiér" nemá podľa poslankyne NR SR za Slobodu a Solidaritu (SaS) a predsedníčky poslaneckého klubu strany Natálie Blahovej čo robiť na čele vlády. Ako uviedla na piatkovej mimoriadnej 50. schôdzi parlamentu, výroky a konanie Pellegriniho považuje za festival politického alibizmu a oportunizmu.

Nehorázne divadlo

Opozícia v piatok chce vysloviť nedôveru premiérovi. Nepáči sa im, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K. „Dnes sme tu preto, že zvolená poslankyňa za Smer-SD a potom štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská hrala pred očami verejnosti nehorázne divadlo. Verejnosť sa dozvedela, že viac ako tisícku správ si Marian K. vymenil s osobou uloženou ako Monika Jankovská. Politická kultúra a morálka jej mala kázať hneď, ako jej polícia zhabala telefón, aby si zbalila veci, odišla z dôležitého postu a čakala na výsledky vyšetrovania,“ priblížila Blahová.

Jednoznačný postoj

Ako uviedla Blahová, Pellegrini vyhlásil, že ak sa Jankovská previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujme k tomu bez otáľania jednoznačný a rázny postoj. „Následne ju jednoznačne a rázne nechal vo funkcii a návrh na jej odvolanie nepodal,“ objasnila Blahová. Premiér, ktorý podľa poslankyne nevie, čo je jeho povinnosťou, ktorý nerešpektuje politickú kultúru a ohrozuje krajinu tým, že na dôležitých postoch ponecháva nominantov svojej strany, ktorí môžu byť nebezpeční pre spravodlivosť na Slovensku, je on sám ohrozením,“ dodala poslankyňa za SaS.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Takýto „bábkový premiér“ nemá čo robiť na čele vlády, tvrdí Blahová z opozičnej SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Minister životného prostredia László Sólymos sa na sobotňajšom sneme strany Most-Híd vzdá funkcie podpredsedu a ďalších straníckych funkcií. Ako minister uviedol na Facebooku, „pre Most-Híd budú najbližšie parlamentné voľby kľúčové. Nastupuje mladá generácia voličov a chce mladú generáciu politikov. Vzdávam sa miesta podpredsedu strany práve preto, aby dostali priestor mladí šikovní ľudia, ideálne so skúsenosťami z regiónov. Som si istý, že práve oni dodajú do kampane novú energiu a plné nasadenie". Sólymos zároveň pripomenul, že zo strany neodchádza a na kampani sa zúčastní. „Budeme sa v nej venovať zeleným témam a ďalším krokom v ochrane životného prostredia," dodal. Strana Most-Híd na sobotňajšom sneme zhodnotí desať rokov svojho pôsobenia v politike. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár, na sneme budú predstavitelia strany hodnotiť aj výsledky vo vláde a programové priority do najbližších parlamentných volieb. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa strana Most-Híd pohybovala pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.

Viac k témam: podpredseda strany Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - László Sólymos končí vo funkcii podpredsedu strany Most-Híd, chce dať priestor mladším © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner