05. marec 2021
Facebook

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Volebný program koalície Progresívne Slovensko/Spolu má viac ako 200 strán. Nazývame ho bod zlomu. Na tlačovej besede počas snemu Spolu v Púchove to uviedol líder strany Miroslav Beblavý. „Program verejnosti predstavíme budúci týždeň. Dnes ho schválime. Potom ho ešte musí schváliť náš koaličný partner," dodal Beblavý. „V rodnom liste Spolu je pracovitosť a poctivá príprava. Našim záväzkom k voličom je byť garantom toho, že na Slovensko príde zmena, a že to bude zmena k lepšiemu," povedal a dodal, že volebný program považuje za prelomový, ale realistický. „Nie je dôležité iba volebné víťazstvo, ale schopnosť presadiť a urobiť skutočné zmeny, aby sme sa mohli ľuďom pozrieť do očí a po štyroch rokoch požiadať Slovensko znova o dôveru," uviedol. Spoločný program koalície PS/Spolu bude kompromisom.

Chcú robiť novú politiku

Novými členmi predsedníctva strany Spolu sú odborník strany na školstvo Juraj Hipš, trojhviezdičkový generál vo výslužbe Pavel Macko a poslankyňa NR SR Simona Petrík. Rozhodli o tom na sobotňajšom sneme strany v Púchove. Po parlamentných voľbách bude povolebný snem, na ktorom bude Spolu skladať nové predsedníctvo i voliť nového šéfa. Predseda Spolu Miroslav Beblavý vo svojom príhovore hovoril aj o tom, ako koalícia PS/Spolu rastie aj v prieskumoch. „V máji sa po šestnástich rokoch prvýkrát podarilo niekomu poraziť v celoštátnych voľbách Smer. Bola to práve naša koalícia,“ dodal a zaslúžil si za to búrlivý potlesk. Debatu o tom, kto je koľko rokov v politike považuje za nezmyselnú. „Nerobíme rozdiely, kto je koľko v politike. Robíme rozdiely v tom, kto sa ako v politike správa. Stranu Spolu sme založili preto, lebo sme chceli robiť novú politiku,“ vysvetlil s tým, že v novej politike vidí ochotu spolupracovať. Myslí si, že ak ľuďom v regiónoch ukážu, že im na nich záleží, môžu vyhrať parlamentné voľby 2020. Označil ich za najdôležitejšie voľby. „Dnes už sme pripravení zmeniť Slovensko,“ povedal na záver. Za svoje slová si vyslúžil standing ovation všetkých prítomných.

Na sneme boli aj Truban a Hlina

Prijatie zúčastniť sa na sneme prijali aj líder Progresívneho Slovenska Michal Truban a predseda KDH Alojz Hlina. Truban zdôraznil, že koalícia PS/Spolu nie je iba koalícia. Je to živé, fungujúce spojenectvo, ktoré chce na Slovensko priniesť zmenu. Predseda Spolu Miroslav Beblavý označil Hlinu za najbližšieho spojenca koalície PS/Spolu. Verí, že ak nájdu viac politikov, s ktorými budú mať spoločnú reč, „Fico sa stratí o polroka z politiky.“ Strana Spolu vytvorila začiatkom februára predvolebnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom. Do volieb do Európskeho parlamentu vytvorili spoločnú kandidátku. V júni oznámili, že budú spoločne kandidovať aj do najbližších parlamentných volieb. Za volebného lídra zvolili Michala Trubana. V prieskume preferencií agentúry MVK zo začiatku septembra skončila koalícia PS/Spolu na druhom mieste so ziskom 13,3 percenta pred Kresťanskodemokratickým hnutím (9,4 percenta). Voľby by vyhral Smer-SD (20,7 percenta). Rovnako druhá skončila koalícia PS/Spolu aj v prieskume agentúry FOCUS z konca augusta. Získala 14,9 percenta hlasov.

Viac k témam: snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Spolu je pripravená zmeniť Slovensko, volebný program má viac ako 200 strán © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Univerzita Komenského, Slovenská technická univerzita a Slovenská akadémia vied sa pridávajú ku globálnemu klimatickému štrajku. Vyzývajú všetkých študentov, pedagogických a vedeckých zamestnancov a širokú verejnosť na účasť na protestnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční v piatok 20. septembra 2019 o 10:00 na Šafárikovom námestí v Bratislave, odkiaľ sa pochod presunie na Námestie slobody. Globálny klimatický štrajk organizuje iniciatíva Fridays for Future, bude sa konať v tisíckach miest po celom svete. Uskutoční sa pred samitom OSN o klimatickej kríze v New Yorku 23. septembra. Zúčastní sa na nej aj slovenská delegácia na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá vystúpi s prejavom na tému klimatickej krízy.

Viac k témam: klimatický štrajk, SAV Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzita Komenského, STU a SAV sa pridávajú ku globálnemu klimatickému štrajku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Senátori z amerického štátu Ohio chcú, aby Kongres premenoval stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v meste Sandusky podľa zosnulého astronauta Neila Armstronga. Republikán Rob Portman a demokrat Sherrod Brown predstavili vo štvrtok návrh, ktorým chcú vzdať česť slávnemu rodákovi z Ohia a pomenovať po ňom Plum Brook Station. Portman vyhlásil, že sa o nápade rozprával s Armstrongom v roku 2012, teda rok pred jeho smrťou. Senátor uviedol, že prvý človek, ktorý sa prešiel po Mesiaci, nebol s nápadom spokojný, pretože sa obával príliš veľkej pozornosti. Senátor sa však odvtedy rozprával s predstaviteľmi NASA a rodinou zosnulého, ktorí podporili jeho návrh.

Zdroj: Webnoviny.sk - V Ohiu chcú premenovať stredisko NASA, malo by sa volať po Neilovi Armstrongovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Krajský súd v Bratislave vytýčil na štvrtok odvolacie konanie v kauze bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana M. V júni minulého roku ho Okresný súd Bratislava III oslobodil spod obžaloby pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Prokurátor sa proti tomuto rozhodnutiu na mieste odvolal.

Karta mohla byť podstrčená

Podľa obžaloby Roman M. neoprávnene zhromažďoval dokumenty kategorizované ako dôverné a vyhradené. V júni 2013 ich zaistila polícia pri prehliadke jeho auta. Roman M. viedol Vojenskú spravodajskú službu počas vlády Ivety Radičovej. V tom období sa začalo preverovať podozrenie z tunelovania majetku Vojenskej spravodajskej služby. Správu o údajnom tunelovaní spravodajstva vypracoval a zverejnil zástupca Romana M., dnes už zosnulý Vladimír Suchodolinský. Roman M. tvrdí, že micro SD karta s dokumentáciou mohla byť do jeho auta podstrčená.

Čisto amatérsky postup

Sudca prvostupňového súdu v rámci odôvodnenia rozsudku kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní. Napríklad pri prehliadke auta obžalovaného podľa neho postupovali “ čisto amatérsky“, keď zaistenú micro SD kartu chytali holými rukami. Znemožnilo to totiž vykonať objektívne dokazovanie. Nebolo ani preukázané, že dokumenty na karte sa akýmkoľvek spôsobom spájajú s osobou obžalovaného. Ani obsah dokumentov nebol spôsobilý, “aby zasiahol do chránených záujmov SR“, zdôvodnil sudca prvostupňového súdu.

Viac k témam: súd, Vojenská spravodajská služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý šéf vojenských tajných sa postaví pred odvolací súd, je podozrivý z tunelovania majetku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - V nemeckom Frankfurte demonštrujú tisíce ľudí, ktorí žiadajú zintenzívniť boj proti klimatickým zmenám. Podujatie usporiadali v sobotu pri príležitosti otvorenia tamojšieho autosalónu pre verejnosť. Približne 20-tisíc z nich vyrazilo na bicykloch po diaľnici, ktorú pre túto príležitosť museli uzavrieť. Aktivisti požadujú klimaticky neutrálnu dopravu do roku 2035, ukončenie používania spaľovacích motorov či zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na diaľniciach. Autosalón oficiálne otvorili vo štvrtok, pričom členovia Greenpeace vtedy demonštrovali s veľkými plagátmi, na ktorých bol nápis "vrahovia klímy".Viac k témam: klimatické zmeny, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí vo Frankfurte protestovali proti klimatickým zmenám, kvôli cyklistom zavreli diaľnicu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko si môže dovoliť požičať aj sedem miliárd eur na rozvoj infraštruktúry a stále bude pod stanoveným stropom zadlženia verejných financií 60 percent k HDP. Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko to povedal v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy v súvislosti s pôvodne plánovaným vyrovnaným rozpočtom. „Slovensko, keď si požičia aj sedem miliárd, nič zlé sa nestane, budeme na úrovni 55 percent zadlženia k HDP. Musíme urobiť analýzu, za akých podmienok budú rozpustené pri veľkých infraštruktúrnych projektoch. Nech sú to jasné, čitateľné, transparentné pravidlá s úplnou zmenou stavebného zákona,“ vyhlásil Danko.

Odmieta grécku cestu zadlžovania

Dodal zároveň, že absolútne odmieta grécku a taliansku cestu zadlžovania štátu. Ideálny stav je podľa neho blížiť sa k vyrovnanému rozpočtu, pričom sa vyslovil za väčšie kontroly pri podvodoch na dani z pridanou hodnotou (DPH). „Nech si Brusel rieši Talianov. Štáty sa mali zaviazať na zadlžení 60 percent k HDP. Taliani už dávno mali byť v bankrote. Ak chce Brusel niekoho riešiť, nech si vyrieši Talianov a Slovensku nech dá pokoj,“ uviedol Danko v spojitosti so zadlžovaním Slovenska v dôsledku viacerých sociálnych a daňových návrhov vládnej koalície pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Slovenská ekonomika znesie takéto pôžičky, aj keď pre človeka znie strašne sedem miliárd investičných peňazí. Ešte vždy by sme boli vzorovou ekonomikou vo vzťahu k Francúzsku aj Rakúsku,“ tvrdí Danko.

Volá po vláde tvrdej ruky

Šéf národniarov opäť volal po vláde tvrdej ruky a ako príklad spomenul maďarského premiéra Viktora Orbána a predsedu poľskej vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského. „Keby som mal moc, ktorú závidím naozaj Kaczynskému, Orbánovi. Lebo tu už musí prísť pevná ruka, tu sa ináč poriadok neurobí,“ vyhlásil Danko. Líder koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia Michal Truban si myslí, že na Slovensku je nefungujúci systém. „Treba robiť investície, posúvať našu krajinu dopredu, ale investície treba robiť predovšetkým v školstve a zdravotníctve a v niečom, čo nám prinesie to, aby to štát vedel generovať spätne a dlh sme vedeli aj platiť,“ povedal Truban.

Opatrenia sú podľa Trubana nesystematické

Navrhované sociálno-ekonomické opatrenia vládnej koalície označil za nesystémové, marketingové pred voľbami, pričom nie sú ani poriadne prepočítané. „Náš pohľad na daňovú politiku je ten, že treba daňový mix veľmi rozumne rozdeliť. Treba znížiť dane, ktoré ľuďom môžu pomôcť, napríklad, menej zdaniť prácu, znížiť zdravotné odvody. A naopak, ak treba zvyšovať dane, tak na veci, ktoré škodia životnému prostrediu, zdraviu, napríklad, hazard. Tie treba viac zdaňovať,“ poznamenal Truban. Problém je podľa neho v tom, že tie opatrenia sa robia tak, ako sa kto vyspí, nie sú systematické, na čo sa sťažujú aj podnikatelia. „Táto vláda za štyri roky nedokázala robiť základné zásadné zmeny, nedokázala stavať diaľnice, nedokázala postaviť nemocnice. To je problém, že v systéme, ktorý nefunguje efektívne, sa peniaze strácajú. To, ako bude fungovať štát a naša krajina, je predovšetkým o ľuďoch,“ poznamenal líder koalície Progresívne Slovensko - Spolu - občianska demokracia. „Vzdelávanie je to, čo Slovensko zásadne potrebuje, ovplyvňuje všetky sektory. Vzdelávanie je to, čo najviac pomôže podnikateľom, aby sme mali kvalitnú pracovnú silu,“ uviedol Truban. Dodal, že na Slovensku sú oveľa väčšie problémy a vláda chce investovať veľké peniaze populisticky.

Viac k témam: investície, rozpočet, štátny dlh SR, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel má dať Slovensku pokoj, štát si podľa Danka môže požičať miliardy eur a nič zlé sa nestane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nemôžeme naďalej nechávať fungovanie iniciatív len na pleciach mimovládnych organizácií odkázaných na podporu individuálnych darcov. Konštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti Facebook. Pri návšteve Zborova v Bardejovskom okrese totiž sledovala lekciu programu Omamy, ktorý podporuje rozvoj a vzdelávanie malých rómskych detí už od narodenia a je založený na spolupráci s mamičkami. „Tento program nie je prvým, ktorý prináša cenné inovácie. Nestačí, že pôsobí len v niekoľkých lokalitách. Budem sa zasadzovať o to, aby sme cenné skúsenosti a modely fungovania programu Omamy, a aj iných podobných iniciatív, premenili do systémových štátnych politík. Rovnako sa budem zaujímať aj o ďalšie programy v iných oblastiach, ktoré sú dôležité pre znižovanie chudoby rôznych skupín ľudí kdekoľvek na Slovensku,“ napísala prezidentka. Ako ďalej v statuse vysvetlila, program Omamy vyrovnáva nepriaznivé dopady života detí, ktoré vyrastajú v chudobe a zároveň podporuje rómske ženy, ktoré získajú zamestnanie a zručnosti tak, aby sa mohli uplatniť aj mimo organizácie.

Viac k témam: OMAMA
Zdroj: Webnoviny.sk - Fungovanie iniciatív nemôžeme nechať na pleciach mimovládnych organizácií, vyzýva Zuzana Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Žena mala 2630 mikrogramov ortuti na liter krvi, čo je 500-krát viac, než je prijateľná hladina. V Kalifornii hospitalizovali ženu, ktorá používala pleťový krém z Mexika s vysokým obsahom metylortuti. Pacientka je v súčasnosti v ľahkej kóme. Úrady potvrdili, že 47-ročná žena zo Sacramenta si kúpila prípravok v lekárni v mexickom štáte Jalisco. Jej syn uviedol, že ju hospitalizovali v júli, pričom mala zníženú citlivosť v rukách a na tvári, nezreteľne rozprávala a mala problémy s chôdzou. Jej stav sa však zhoršil. Ako uvádza agentúra AP, pridávanie malého množstva ortute do kozmetických prípravkov je bežné. Žena však mala 2630 mikrogramov ortuti na liter krvi, čo je 500-krát viac, než je prijateľná hladina. Úrady v Sacramento County vyhlásili, že za uplynulých deväť rokov zaregistrovali v Kalifornii viac ako 60 prípadov otravy ortuťou v dôsledku používania pleťových krémov bez označenia, zo zahraničia alebo domácej výroby.

Viac k témam: kóma, nebezpečná kozmetika
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena používala krém z Mexika s vysokým obsahom metylortuti, upadla do kómy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Novými členmi predsedníctva strany Spolu sú odborník strany na školstvo Juraj Hipš, trojhviezdičkový generál vo výslužbe Pavel Macko a poslankyňa NR SR Simona Petrík. Rozhodli o tom na sobotňajšom sneme strany v Púchove. Po parlamentných voľbách bude povolebný snem, na ktorom bude Spolu skladať nové predsedníctvo i voliť nového šéfa. Témou snemu je aj volebný program koalície Progresívne Slovensko/Spolu či voľba etickej komisie.

Chcú robiť novú politiku

Predseda Spolu Miroslav Beblavý vo svojom príhovore hovoril aj o tom, ako koalícia PS/Spolu rastie aj v prieskumoch. „V máji sa po šestnástich rokoch prvýkrát podarilo niekomu poraziť v celoštátnych voľbách Smer. Bola to práve naša koalícia,“ dodal a zaslúžil si za to búrlivý potlesk. Debatu o tom, kto je koľko rokov v politike považuje za nezmyselnú. „Nerobíme rozdiely, kto je koľko v politike. Robíme rozdiely v tom, kto sa ako v politike správa. Stranu Spolu sme založili preto, lebo sme chceli robiť novú politiku,“ vysvetlil s tým, že v novej politike vidí ochotu spolupracovať. Myslí si, že ak ľuďom v regiónoch ukážu, že im na nich záleží, môžu vyhrať parlamentné voľby 2020. Označil ich za najdôležitejšie voľby. „Dnes už sme pripravení zmeniť Slovensko,“ povedal na záver. Za svoje slová si vyslúžil standing ovation všetkých prítomných.

Na sneme boli aj Truban a Hlina

Prijatie zúčastniť sa na sneme prijali aj líder Progresívneho Slovenska Michal Truban a predseda KDH Alojz Hlina. Truban zdôraznil, že koalícia PS/Spolu nie je iba koalícia. Je to živé, fungujúce spojenectvo, ktoré chce na Slovensko priniesť zmenu. Predseda Spolu Miroslav Beblavý označil Hlinu za najbližšieho spojenca koalície PS/Spolu. Verí, že ak nájdu viac politikov, s ktorými budú mať spoločnú reč, „Fico sa stratí o polroka z politiky.“ Strana Spolu vytvorila začiatkom februára predvolebnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom. Do volieb do Európskeho parlamentu vytvorili spoločnú kandidátku. V júni oznámili, že budú spoločne kandidovať aj do najbližších parlamentných volieb. Za volebného lídra zvolili Michala Trubana. V prieskume preferencií agentúry MVK zo začiatku septembra skončila koalícia PS/Spolu na druhom mieste so ziskom 13,3 percenta pred Kresťanskodemokratickým hnutím (9,4 percenta). Voľby by vyhral Smer-SD (20,7 percenta). Rovnako druhá skončila koalícia PS/Spolu aj v prieskume agentúry FOCUS z konca augusta. Získala 14,9 percenta hlasov.

Viac k témam: snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Spolu je pripravená zmeniť Slovensko. Beblavý verí, že Fico sa o polroka stratí z politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.9.2019 (Webnoviny.sk) - Počas americkej protiteroristickej akcie v afgansko-pakistanskom regióne zomrel Hamza bin Ládin, syn niekdajšieho lídra teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Informoval o tom Biely dom, ktorý zatiaľ neposkytol bližšie detaily. Vo vyhlásení uviedli, že zabitie bin Ládina "zbavilo al-Káidu dôležitých vodcovských zručností a symbolického spojenia s jeho otcom a tiež podkopalo dôležité operačné aktivity skupiny". Usáma bin Ládin bol jedným z teroristov, ktorí naplánovali útok z 11. septembra 2001. Americké elitné komando ho zabilo v roku 2011 v pakistanskom meste Abbottabád.

Viac k témam: Biely dom, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - USA potvrdili zabitie syna Usámu bin Ládina, al-Káidu zbavili dôležitých vodcovských zručností © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner