27. február 2021
Facebook

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Saudskoarabská armáda ukázala v stredu novinárom trosky strely s plochou dráhou letu a dronov, ktoré podľa nej použil Irán pri víkendovom útoku na tamojšie ropné zariadenia. Materiál prezentovali vojenskí predstavitelia na stredajšej tlačovej konferencii v hlavnom meste Rijád. "Útok prišiel zo severu a bol bezpochyby pod záštitou Iránu," povedal novinárom hovorca saudskoarabských ozbrojených síl Turkí al-Málikí. Cieľom sobotného útoku boli najväčšie zariadenia na spracovanie ropy na svete, ako aj ropné pole nachádzajúce sa v Saudskej Arábii. Hoci sa k útoku prihlásili jemenskí povstalci húsíovia, Spojené štáty aj Rijád z neho obvinili Irán. Teherán opakovane poprel, že by stál za útokom a varoval Washington pred možnou reakciou, na ktorú bude vraj islamská republika "okamžite odpovedať".

Viac k témam: útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Saudská Arábia ukázala dôkazy o útoku na ropné polia, podľa ich názoru boli pod záštitou Iránu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pakistanský premiér Imran Chán v stredu oznámil, že jeho vláda nebude viesť žiadne rokovania s Indiou, kým tá nezruší zákaz vychádzania v Kašmíre a neobnoví jeho sporný osobitný štatút. Chán novinárom povedal, že porušovanie ľudských práv v Indiou spravovanom Kašmíre predostrie aj počas svojho prejavu na Valnom zhromaždení OSN, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v New Yorku. Článok 370 indickej ústavy, ktorý zaručoval indickému Kašmíru rôzne autonómne práva, vláda zrušila 5. augusta. Úrady tam zaviedli rozsiahle zákazy vychádzania, ktoré sú stále v platnosti. Oblasť navyše izolovali od vonkajšieho sveta, pričom mobilné telefonické spojenia tam naďalej nefungujú.

Viac k témam: Kašmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Pakistan odmieta rokovať s Indiou, požaduje zrušenie zákazu vychádzania v Kašmíre © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Kyjevská polícia zatkla vojaka, ktorý sa vyhrážal, že vyhodí do vzduchu Most Metra, jeden z ôsmich mostov cez rieku Dneper v ukrajinskej metropole Kyjev. Muž stál dlho na moste a vzdoroval policajtom, zostrelil im aj dron, ktorým ho sledovali. Nakoniec zbraň odhodil a nechal sa zatknúť. Podľa ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN sa ho snažil spacifikovať telefonicky aj šéf kyjevskej polície a policajný psychológ. Muž stále opakoval, že chce telefonovať so svojou priateľkou. "Nemal žiadne zrozumiteľné požiadavky ani súvislé myšlienky," napísala o ňom UNIAN s odvolaním sa na policajné zdroje.Viac k témam: bomba, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojak sa vyhrážal odpálením mosta v Kyjeve, dlho vzdoroval policajtom a zostrelil dron © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Bratislavčania podporujú vznik prírodnej rezervácie Pramene Vydrice, ktorá by mala vzniknúť pri riečke Vydrica v bratislavskom lesoparku. V prieskume, ktorý si dala urobiť občianska iniciatíva Chráňme povodie Vydrice, obyvatelia hlavného mesta okrem podpory vzniku prírodnej rezervácie chcú aj zníženie ťažby v lužných lesoch pri Dunaji alebo obmedzenie výstavby. Prieskum realizovala agentúra MEDIAN SK v auguste 2019 na reprezentatívnej vzorke 601 dospelých obyvateľov Bratislavy.

Devínska Kobyla by mala byť rozšírená

Až 71 percent Bratislavčanov chce, aby takáto rezervácia bola určite vytvorená a 23 percent si myslí, že by skôr mala byť vytvorená. Iba štyri percentá opýtaných sa domnieva, že by určite alebo skôr vytvorená byť nemala. Projekt prírodnej rezervácie je navrhnutý tak, že by v ňom bolo úplne zakázané ťažiť drevo a poľovať, ale zachovali by všetky súčasné možnosti rekreácie, vrátane cykloturistiky, turistiky aj vytvárania nových chodníkov. S hospodárskou ťažbou dreva v lužných lesoch pri Dunaji, ktoré sú obľúbeným rekreačným miestom Bratislavčanov, vôbec nesúhlasí až 69 percent respondentov, 25 percent považuje hospodársku ťažbu dreva za prípustnú, ale jej rozsah by mali zmenšiť. V tretej otázke sa prieskum pýtal na rozšírenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, kde 63 percent opýtaných Bratislavčanov chce, aby bola táto rezervácia rozšírená a 29 percent si myslí, že by skôr mala byť rozšírená. Proti alebo skôr proti boli štyri percentá ľudí.

Zníženie zástavby v meste

Bratislavčania sú aj za zníženie zástavby v meste. Osem percent účastníkov prieskumu považuje súčasný trend zástavby za primeraný, štyri percentá si dokonca myslí, že by sa malo stavať ešte viac. Až 62 percent si myslí, že výstavbu treba obmedziť a viac sa venovať tvorbe zelených plôch, a 25 percent ľudí je za úplné zastavenie výstavby. Posledná otázka sa týkala vinohradníckych oblastí v Novom Meste a Rači, ktoré sú v zvýšenej miere zastavované. Aj keď veľká časť týchto plôch je podľa územného plánu stále vyhradená na vinohradníctvo, začínajú ich skupovať developeri a v najbližších rokoch hrozí, že výstavbu rozšíria. Podľa 78 percent opýtaných Bratislavčanov by mala byť zástavba viníc úplne zastavená, pričom 58 percent je za opatrenia na revitalizáciu vinohradníctva a rozšírenie viníc. Za pokračovanie výstavy v medziach súčasného územného plátu je 15 percent opýtaných Bratislavčanov a dve percentá sú za umožnenie ešte väčšej výstavby.

Viac k témam: Devínska Kobyla, pramene Vydrice, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavčania podporujú vznik prírodnej rezervácie Pramene Vydrice, sú aj za zníženie zástavby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dve Nemky podpálili veľký rodinný dom neďaleko Münsteru, z ktorého ich mali vysťahovať. Výbuch, ktorý požiar spôsobil, nastražili práve na deň, na ktorý úrady stanovili ich vysťahovanie a odpálili ho vo chvíli, keď do domu vstúpili policajti. Dve ženy, 67-ročná matka a jej 38-ročná dcéra, utrpeli podľa nemeckých médií vážne zranenia, traja policajti vyviazli s ľahšími zraneniami. Utratiť museli dva kone, ktoré ženy pred výbuchom tiež voviedli do domu. Samotný dom museli po uhasení požiaru zbúrať.

Viac k témam: požiar, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženy mali vysťahovať z veľkého domu, spôsobili výbuch a zranili sa pri ňom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Hasiči zasahovali pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala v katastri mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča na štátnej ceste č. I/18. Ako informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, pri zrážke dvoch osobných vozidiel sa zranilo celkom päť ľudí, z toho dve deti. „Zranené osoby opustili vozidlá ešte pred príchodom hasičov, ktorí im poskytli predlekársku prvú pomoc a pomohli ich naložiť do vozidiel a vrtuľníka záchrannej zdravotnej služby,“ uviedla. Hasiči na havarovaných vozidlách vykonávali protipožiarne opatrenia a zamedzili úniku prevádzkových kvapalín.

Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči, leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Po nehode v okrese Levoča odviezol vrtuľník päť osôb do nemocnice, medzi zranenými boli aj deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Tragicky sa skončila v stredu popoludní dopravná nehoda na diaľnici D1 v smere Chminianská Nová Ves – Prešov.

Dvaja ťažko zranení

Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove, pri havárii prišiel o život jeden človek, ďalší dvaja sú zranení ťažko. „Išlo o dopravnú nehodu motorového vozidla s prívesným vozíkom dopravného značenia diaľničnej patroly s následným požiarom osobného motorového vozidla. Pri nehode došlo k ťažkému zraneniu troch osôb, pričom u jednej z nich lekár konštatoval smrť,“ uviedol operačný dôstojník. Pri havárii zasahovalo 12 príslušníkov z hasičských staníc Prešov a Beharovce.

Vyzývajú na rešpektovanie značiek

Pri údržbe diaľnice D1 pri Prešove utrpel smrteľný úraz zamestnanec Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS). "Troch zamestnancov NDS, ktorí na mieste vykonávali údržbu, zasiahol signalizačný vozík, do ktorého v odstavnom pruhu narazilo osobné auto. Tragickú udalosť už vyšetruje polícia," informovala agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. NDS vyzýva všetkých motoristov na pozornosť pri riadení vozidla a rešpektovanie dopravného značenia. Diaľničná spoločnosť zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým.

Viac k témam: hasiči, tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Zavedenie hrubej minimálnej mzdy na Slovensku najmenej vo výške 60 % z priemernej hrubej mzdy je v porovnaní s inými krajinami absolútny extrém. V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o minimálnej mzde to uviedla poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová. Upozornila na to, že pomer minimálnych hrubých zárobkov voči priemernej mzde v Českej republike dosahuje 41,19 percenta, v Maďarsku 40,31 percenta a v Poľsku 43,73 percenta. Žiadna krajina OECD podľa nej nemá minimálnu mzdu vo výške 60 percent z priemernej mzdy.

Vláda by mala znížiť dane a odvody

"Hodnota 60 percent je neúnosná miera, ktorá má množstvo negatívnych dopadov," povedala. Za pozitívne však považuje to, že sa výška minimálnej mzdy už nemá stanovovať "od stola". Ak chce podľa nej vláda zvýšiť príjmy ľuďom, mala by im znížiť dane a odvody. Poslankyňa upozornila aj na to, že zvyšovaním minimálnej mzdy sa znižuje možnosť zamestnať sa pre ľudí s nízkou kvalifikáciou. Nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál súhlasí s tým, že výšku minimálnej mzdy by nemala stanovovať vláda, ale vzorec. Upozornil na to, že viac ako priemernú mzdu na Slovensku dostáva asi 40 percent zamestnancov a menej ako priemernú mzdu 60 percent zamestnancov. Lepší údaj je však podľa neho tzv. mediánová mzda, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a druhá polovica viac, ako je hodnota tejto mzdy. "Túto hodnotu však nepoznáme, lebo Štatistický úrad túto hodnotu nezisťuje," povedal.

Mali by sme sa orientovať na mediánovú mzdu

Podľa jeho odhadu by to mohlo na Slovensku byť okolo 900 eur. "Ak sa máme baviť o tom, kto koľko zarába, mali by sme sa orientovať na mediánovú mzdu," povedal. V Európskej komisii sú podľa Mihála názory, že by minimálna mzda mala tvoriť 60 percent z mediánovej mzdy v danom štáte. "My budeme súhlasiť so 60 percentami mediánu, ak to bude návrh Európskej komisie," tvrdí. Podľa Mihála by však ľudia, ktorí poberajú minimálnu mzdu, nemali platiť žiadne dane, ani odvody. "Ideálny stav by bol, aby takýto zamestnanec neplatil vôbec nič," uviedol. Navrhuje, aby odvodová odpočítateľná položka na zdravotné odvody pre zamestnanca bola vo výške minimálnej mzdy. "Nestačí sa baviť o hrubej minimálnej mzde, mali by sme sa baviť o čistej minimálnej mzde, lebo to človek dostane na účet," povedal Mihál. Podľa neho treba aj čo najviac zvyšovať aj nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Šesťdesiat percent z priemernej mzdy

Podľa návrhu novely zákona o minimálnej mzde od poslancov za Smer Roberta Fica a Erika Tomáša by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku od roku 2021 tvorili najmenej 60 % z priemernej mzdy na Slovensku. V roku 2021 by minimálna mzda mala tvoriť aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019. Pri stanovovaní sumy minimálnej mzdy na rok 2021 a ďalšie roky má mať prednosť dohoda zamestnávateľov a odborárov. Ak sa na sume minimálnej mzdy na rok 2021 dohodnú zamestnávatelia a odborári do 15. júla budúceho roka alebo dohoda o najnižších hrubých zárobkoch nastane spoločne s predstaviteľmi vlády na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR do 31. augusta budúceho roka, dohodnutá výška minimálnej mzdy bude záväzná. Ak sa sociálni partneri na výške minimálnej mzdy na ďalší rok do konca augusta nedohodnú, má sa uplatniť vzorec, podľa ktorého by sa minimálna mzda od roku 2021 v prípade nedohody sociálnych partnerov určovala ako 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Viac k témam: minimálna mzda, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Minimálna mzda predkladaná Ficom je podľa Kiššovej neúnosná, Mihál predstavil svoj návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Tragicky sa skončila v stredu popoludní dopravná nehoda na diaľnici D1 v smere Chminianská Nová Ves – Prešov. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove, pri havárii prišiel o život jeden človek, ďalší dvaja sú zranení ťažko. „Išlo o dopravnú nehodu motorového vozidla s prívesným vozíkom dopravného značenia diaľničnej patroly s následným požiarom osobného motorového vozidla. Pri nehode došlo k ťažkému zraneniu troch osôb, pričom u jednej z nich lekár konštatoval smrť,“ uviedol operačný dôstojník. Pri havárii zasahovalo 12 príslušníkov z hasičských staníc Prešov a Beharovce.

Viac k témam: hasiči, tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynula jedna osoba, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - Opakovaná voľba predsedu Najvyššieho súdu SR bude na pôde Súdnej rady SR až 25. novembra tohto roka. Najvyšší justičný poradný orgán o tom informoval na svojej oficiálnej webovej stránke. Naposledy hľadali nového šéfa najvyššieho súdu členovia súdnej rady 9. septembra, no neúspešne. O post sa uchádzala Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová a Štefan Harabin. Tieto štyri mená sa do ďalšej voľby nemôžu prihlásiť. Uchádzači musia byť sudcami Najvyššieho súdu SR, pričom na úspech potrebujú minimálne desať hlasov členov súdnej rady. Ich funkciu musí po zvolení ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu môže člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zverejnili termín opakovanej voľby nového predsedu najvyššieho súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner