11. apríl 2021
Facebook

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro chce v septembri na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) prediskutovať požiare v Amazonskom pralese, ktoré pritiahli pozornosť medzinárodnej komunity. V pondelok novinárom v meste Brazília povedal, že chce "vlastenecky hovoriť" o amazonskom regióne. Ten podľa neho predošlé vlády odignorovali a "v podstate ho predali svetu". Generálny tajomník OSN António Guterres minulý týždeň navrhol usporiadať stretnutie s cieľom riešiť otázku požiarov, ktoré pohltili časť brazílskeho dažďového pralesa.Podľa dát brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru v auguste horelo v brazílskom Amazonskom pralese 30 901 požiarov, čo je najviac v danom mesiaci od roku 2010. Medzinárodná organizácia Amnesty International v pondelok varovala, že ak úrady nebudú stíhať osoby zodpovedné za nelegálne požiare, situácia sa v budúcnosti za Bolsonarovej vlády zhorší.

Viac k témam: Amazonský prales, lesné požiare, OSN Organizácia spojených národov, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Brazílsky prezident Bolsonaro chce v OSN prediskutovať požiare v Amazonskom pralese © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Irán v pondelok potvrdil, že vo Vesmírnom centre imáma Chomejního v provincii Semnan minulý týždeň vo štvrtok explodovala raketa. Hovorca iránskej vlády Alí Rabíí uviedol, že výbuch, ktorý zaznamenali satelity, spôsobila technická porucha počas testu. Je to po prvý raz, čo Irán poskytol vysvetlenie incidentu, ktorý sa stal pred plánovaným vypustením satelitu kritizovaným Spojenými štátmi.

Výbuch vyvolal podozrenie zo sabotáže

Výbuch bol už tretím zlyhaním rakety vo vesmírnom centre a vyvolal podozrenie z možnej sabotáže iránskeho vesmírneho programu. Rabíí však takéto špekulácie odmietol s tým, že to "bola technická záležitosť a technická porucha". "Jednohlasne to tvrdia naši odborníci," povedal. Výbuch sa podľa hovorcu stal na odpaľovacej rampe, na ktorú ešte nepriviezli žiaden satelit, a v testovacej časti centra.

Trosky rakety zachytili satelity

Americká spoločnosť Planet Labs Inc. na satelitných záberoch vo štvrtok zachytila čierny dym nad poškodenou odpaľovacou rampou a tiež trosky rakety. V piatok zase americký prezident Donald Trump zverejnil na Twitteri fotografiu miesta incidentu, ktorú zhotovil americký špionážny satelit. Na fotografii, ktorá bola zrejme snímkou amerických tajných služieb, je vidno poškodené vozidlá okolo odpaľovacej rampy a tiež škody, ktoré výbuch spôsobil na samotnej rampe. V tweete Trump identifikoval stroj ako raketu Safír, pričom uviedol, že s jej výbuchom nemali USA nič spoločné.

Rabíí skritizoval Trumpovo tweetovanie

Rabíí v pondelok Trumpovo tweetovanie o výbuchu skritizoval. "Nerozumieme, prečo americký prezident s nadšením tweetuje a zverejňuje satelitné snímky. Je to nepochopiteľné. Možno je to pre nedostatok tém týkajúcich sa Iránu, že sa zaoberá takými vecami," povedal hovorca. Irán sa chystá vyslať do vesmíru komunikačný satelit Nahid-1. Podľa Spojených štátov však takéto vypúšťanie satelitov odporuje rezolúcii Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov vyzývajúcej Irán, aby nevykonával žiadnu činnosť súvisiacu s balistickými raketami, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

Viac k témam: raketa, satelit Nahid-1, satelity, výbuch rakety
Zdroj: Webnoviny.sk - Teherán potvrdil výbuch rakety vo vesmírnom centre, dôvodom bola technická porucha počas testu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja muži napadli v Berlíne nemeckého vojaka s tureckými koreňmi a vynadali mu, že nemá právo nosiť nemeckú vojenskú uniformu. Hovorca berlínskej polície Martin Halweg uviedol, že 25-ročný vojak v pondelok ráno kráčal po ulici vo štvrti Neukölln, keď ho dvaja muži začali zozadu udierať a kopať. Povedali pri tom, že "len Nemci môžu nosiť uniformu" a neskôr z miesta činu ušli. Napadnutý muž, ktorý má turecké aj nemecké občianstvo, má turecké priezvisko a mal ho napísané aj na uniforme. Pri útoku utrpel zranenie nohy, ktoré mu ošetrili v nemocnici.

Viac k témam: napadnutie, útok v Berlíne, vojak
Zdroj: Webnoviny.sk - V Berlíne napadli vojaka s tureckým priezviskom a vynadali mu, že nemá právo nosiť nemeckú uniformu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson zvažuje, že požiada parlament o vypísanie predčasných volieb. Ako píše na základe informácií zo zdrojov blízkych Johnsonovej vláde britská mediálna spoločnosť BBC, premiér chce požiadať o vypísanie predčasných volieb v prípade, ak parlament tento týždeň prijme zákon, ktorým znemožní alebo oddiali takzvaný brexit bez dohody, teda vystúpenie krajiny z Európskej únie bez dohody s EÚ, ktorá by ho upravovala.

Johnson chce úniu opustiť aj bez dohody

Práve to je pritom scenár, o ktorý sa usiluje Johnson. Deklaruje síce, že chce donútiť úniu na zmenu aktuálnej dohody o brexite, keďže tá Londýnu nevyhovuje, no predstavitelia EÚ mu opakovane potvrdili, že túto rozsiahlu a komplikovanú dohodu už znova otvárať nebudú. Johnson preto trvá na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, či už s dohodou, alebo bez nej. Z tohto scenára majú nočné mory nielen zástancovia európskej integrácie, ale aj predstavitelia britského biznisu a tiež akýchkoľvek subjektov, ktoré sú naviazané na európskych partnerov. Najpálčivejšou otázkou je hranica medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Nový zákon oddiali brexit

Britský parlament bude podľa všetkého už v utorok rokovať o novom zákone, ktorý by znemožnil Johnsonovi uskutočniť 31. októbra brexit "bez dohody". Návrh zákona podporujú nielen opoziční labouristi a liberáli, ale aj časť poslancov Johnsonovej Konzervatívnej strany. Podľa tohto návrhu, ak sa do 19. októbra nepodarí dosiahnuť novú dohodu s úniou o brexite, časový limit na jeho uskutočnenie sa posunie o ďalšie tri mesiace, teda do 31. januára. Termín 19. októbra je zvolený preto, lebo deň predtým sa skončí najbližší summit EÚ, ktorého hlavnou témou bude podľa všetkého práve brexit.

Poslancom sa vyhráža vylúčením zo strany

Johnson sa poslancom vlastnej strany, ktorí plánujú tento zákon podporiť, vyhráža tým, že ich dá vylúčiť zo strany a nahradí ich politikmi, ktorí budú schvaľovať jeho plán na odchod z EÚ hoci aj bez dohody. Mnohí poslanci Konzervatívnej strany však už avizovali, že za tento zákon budú hlasovať aj tak, pretože - ako sa mnohí z nich vyjadrili - sú pripravení nadradiť záujmy krajiny nad záujem o svoje vlastné politické prežitie.

Viac k témam: Brexit, britský parlament, No deal brexit (Brexit bez dohody), predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Johnson zvažuje predčasné voľby, ak parlament prijme zákon o odklade brexitu bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Desať detí utrpelo zranenia pri útoku na základnej škole v meste En-ši v provincii Chu-pej v centrálnej časti Číny. Útok sa odohral v pondelok, v prvý deň nového školského roku, krátko po začiatku vyučovania. Páchateľa útoku polícia zatkla. Ďalšie informácie vrátane identity páchateľa či jeho motívu zatiaľ čínske úrady nezverejnili.

Viac k témam: útok na školu, základná škola, žiaci
Zdroj: Webnoviny.sk - V prvý školský deň zaútočil neznámy páchateľ na základnú školu v Číne, desať detí utrpelo zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Tohtoročný august bol veľmi teplý a zrážkovo väčšinou nadnormálny. Na sociálnej sieti to konštatoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Priemerná augustová teplota bola 1,5 až 2,5 stupňa nad úrovňou normálu 1981-2010.

Piaty najteplejší august

Na viacerých miestach zaznamenali meteorológovia piaty najteplejší august v histórii pozorovaní. Absolútne najvyššia teplota celého augusta bola 35,7 °C. Namerali ju 10. augusta v Mužli a Gbelciach v okrese Nové Zámky. Priemerná teplota dosiahla v nížinách zväčša 21 až 23 °C a v dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 600 až 800 metrov väčšinou 16 až 19°C. V auguste zaznamenal SHMÚ veľký počet tropických dní, keď teplota dosiahla 30 °C a viac. „V južnej polovici územia v polohách do 300 m nad morom ich bolo väčšinou 10 až 15, ale ojedinele aj viac. Napríklad Hurbanovo ich malo až 17,“ uviedol SHMÚ.

Najmenej pršalo v Kamanovej

Zrážok bolo v auguste pomerne veľa – počas augusta spadlo väčšinou od 70 do 150 mm zrážok, čo znamená, že na väčšine územia skončil august ako zrážkovo nadnormálny. Ojedinele sa vyskytlo aj výrazne viac zrážok, napríklad Dolný Hričov pri Žiline mal až 181 mm. Najmenej pršalo v Kamanovej pri Topoľčanoch, kde spadlo iba 31 mm, v Bratislave na letisku napršalo 32 mm zrážok.

Viac k témam: horúčavy, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - August bol zrážkovo nadnormálny, najvyššia teplota na Slovensku presiahla 35 stupňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita sa v sobotu uskutoční. Pre agentúru SITA to potvrdila predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu SaS Natália Blahová po pondelkovom zasadnutí Republikovej rady SaS. Ako priblížila, viacerí členovia navrhovali, aby v sobotu nebola voľba predsedu strany. „Viacerí členovi prišli s kompromisným návrhom, aby sa miesto voľby prijímalo uznesenie, ktorým by vyjadrili, že strana stojí za lídrom Richardom Sulíkom a že je náš volebný líder," priblížila Blahová s tým, že takýto návrh neprešiel.

Nikto iný sa o post lídra neuchádza

Podľa jej slov Sulík chce, aby na mimoriadnom kongrese volili predsedu SaS. „Členovia Republikovej rady SaS namietali, že mimoriadny kongres nie je v poriadku," podotkla. Blahová, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka sa na kongrese nezúčastnia. „Hovoríme, že je nevhodné, aby Richard Sulík sám proti sebe kandidoval," dodala a podotkla, že nikto iný sa o post lídra SaS neuchádza.

Stojí proti mnohým hlasom

Ako uviedla, strana nie je rozdelená na dva tábory, skôr vníma, že predseda Sulík stojí proti mnohým hlasom. „To nie je, že by sa na tábory delila strana, ale viacerí členovia sú nespokojní s touto situáciou, ktorá poškodzuje nás ako stranu, a nie je na to vhodný čas," uzavrela Blahová. Ako pre agentúru SITA uviedol líder SaS Richard Sulík, veľká väčšina členov potvrdila účasť na sobotnom mimoriadnom kongrese SaS a ich vôľa je rozhodujúca. „Zvolanie kongresu je právo predsedu dané stanovami a zvolal som ho preto, lebo sa objavili hlasy na výmenu predsedu. To sa dá len na kongrese," uviedol Sulík.

Viac k témam: Kongres, Republiková rada
Zdroj: Webnoviny.sk - Členovia SaS sa stretnú na mimoriadnom kongrese, Sulík chce voliť predsedu strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Krajský súd v Bratislave vytýčil na 17. septembra odvolacie konanie v kauze smrti filipínskeho občana Henriho Acordu. V tomto prípade Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného Juraja H. na šesťročný trest väzenia. Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave sa pôvodne proti trestu neodvolala, následne jej to však prikázala Generálna prokuratúra SR. Šesťročný trest uložil 14. mája Okresný súd Bratislava I obžalovanému Jurajovi H. za zabitie filipínskeho občana Henryho Acordu. Odpykať si ho mal v zariadení s najnižším stupňom stráženia. Zároveň sa obžalovaný mal po prepustení podrobiť ochrannému protialkoholickému liečeniu. Podľa predsedu senátu sa súd stotožnil so znaleckým posudkom, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti. Ten bol podľa posudku z oblasti psychiatrie spôsobený kombináciou alkoholu a liekov na liečenie úzkostnej poruchy. Súd tak obžalovanému vymeral trest pod spodnou hranicou trestnej sadzby, ktorá je v prípade zabitia sedem až desať rokov. Incident sa odohral v sobotu 26. mája 2018 v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave. Acorda sa vtedy zastal dvoch žien, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. Ten Acordu napadol, pričom ho aj kopol do hlavy. Filipínec 31. mája zomrel v nemocnici. Podľa obžaloby kopnutie na zemi ležiaceho Henryho spôsobilo krvácanie do mozgu, ťažký opuch a následnú mozgovú smrť.

Viac k témam: súd, zabitie Filipínca v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - V kauze smrti Filipínca Acordu vytýčili termín konania, proti rozsudku sa odvolala prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Požiar lode pri pobreží južnej Kalifornie si vyžiadal niekoľko mŕtvych. Uviedol to kapitán hasičského zboru okresu Ventura Brian McGrath, ktorého citoval spravodajský portál The Daily Beast. Presný počet obetí však McGrath neuviedol s tým, že pobrežná stráž ešte stále prehľadáva vodu. Loď, na ktorej boli desiatky ľudí, zachvátil požiar v pondelok nad ránom pri ostrove Santa Cruz. Proti požiaru zasahuje pobrežná stráž aj hasiči. Podľa McGratha zachránili piatich ľudí, z ktorých jeden mal stredne ťažké zranenie. Tridsaťštyri ľudí je nezvestných.Viac k témam: loď, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Požiar lode pri Kalifornii si vyžiadal niekoľko mŕtvych, tridsaťštyri ľudí je stále nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Mladá opitá vodička havarovala v nedeľu v žilinskej mestskej časti Brodno. Ako informovala žilinská krajská polícia, 23-ročná vodička narazila pravou časťou vozidla do základu chodníka, kovového zábradlia, zachytila zvislé dopravné značenie a lampu verejného osvetlenia. Pri dychovej skúške jej namerali 3,29 promile.

Viac k témam: alkohol za volantom, dopravná nehoda, opitý vodič
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Mladá vodička zachytila dopravné značenie aj lampu, nafúkala viac ako tri promile © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner