05. marec 2021
Facebook

21.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 21.9. 2019 22:11
Západ Albánska zasiahlo v sobotu zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 5,8, spôsobilo však len ľahšie zranenia. Informovala o tom vláda. Otrasy zaznamenali 30 kilometerov severne od prístavného mesta Drač o 14:04 miestneho času. Podľa ministerstva obrany ich bolo cítiť pozdĺž celého západného pobrežia i ďaleko na východ. Nasledoval dotras s magnitúdou 5,3, ktorý rovnako vyhnal prestrašených obyvateľov do ulíc. Svedkovia z Draču a Tirany hlásili poškodené domy a byty, ako aj prerušené dodávky elektriny. Podľa portálu Balkanweb utrpeli zranenia dvaja ľudia v obci Helmës. Podľa ministerky zdravotníctva Ogerty Manastirliuovej utrpelo zranenia najmenej 68 ľudí, nik však nie je v ohrození života. Všetkých zranených ošetrili v nemocniciach v Drači a v Tirane. Albánsko je náchylné na zemetrasenia a seizmickú aktivitu tam namerajú každých niekoľko dní.


Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Albánsku sa pri zemetrasení zranilo najmenej 68 ľudí, úrady hlásia poškodené domy a byty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) kladie vo volebnom programe pre najbližšie parlamentné voľby dôraz na kvalitné a inovatívne vzdelávanie, zdravé Slovensko a ochranu životného prostredia. Ako uvádzajú v dokumente s názvom ´Bod zlomu´, ktorý agentúre SITA zaslala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková, „cieľom novej politiky musí byť dobrý život ľudí na Slovensku. Preto urobíme prelomové zmeny vo vzdelávaní, prinesieme kvalitnú starostlivosť o zdravie počas celého života a budeme chrániť budúcnosť našej prírody a celej planéty“. Zamerať sa chcú aj na ochranu práv a slobôd a garanciu dôstojnosti každého človeka či na rozvoj kultúry väčšiny a menšín na Slovensku.

Dôraz kladú aj na ochranu životného prostredia

V oblasti školstva presadzujú vyššie platy a kvalitnejšie vzdelávanie pre učiteľov, slobodu učebniciam a žiakom či zlepšenie manažmentu škôl. V zdravotníctve sa budú usilovať zakročiť proti poplatkom u lekára, zabezpečiť lepšiu ochranu a kontrolu pre pacientov, zaistiť dostupné, kvalitné a bezpečné lieky či skvalitniť zdravotno-sociálnu starostlivosť. „Súčasný spôsob života generuje množstvo environmentálnych problémov. Produkujeme množstvo odpadu, znečisťujeme ovzdušie a zdroje pitnej vody. V sídlach uprednostňujeme betón pred zeleňou a potraviny vyrábame s pomocou množstva umelých hnojív a pesticídov,“ približujú členovia koalície. Pri ochrane životného prostredia sa preto chcú zamerať na prechod na bezuhlíkovú ekonomiku, reformu správy národných parkov, revitalizáciu vodných tokov či podporu recyklácie odpadu.

Koalícia navrhuje vytvoriť nové ministerstvo

Predstavitelia koalície v programe taktiež navrhujú vytvorenie Ministerstva pre ľudské práva, občiansku spoločnosť a obranu demokracie SR a Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie. Dôležité je podľa nich podporovať nezávislú žurnalistiku, jazykovú pestrosť v televíznom vysielaní a podporovať dvojjazyčnosť vo verejných službách. Zásadné zmeny chcú presadiť aj v justícii, polícii a na prokuratúre. Týkať sa to má zmeny spôsobu voľby sudcov Ústavného súdu SR, prezidenta Policajného zboru SR a verejného výberu a voľby generálneho a špeciálneho prokurátora. V oblasti zahraničnej politiky plánujú prehlbovať integráciu do EÚ a NATO, viesť kritický dialóg s Ruskom a posilňovať strategické partnerstvá.

PS/Spolu chce dosiahnuť silnú ekonomiku

Koalícia bude klásť dôraz aj na dosiahnutie silnej ekonomiky Slovenska. Za týmto účelom chce určiť spravodlivejšiu výšku dôchodkov, zaistiť lepšie sociálne služby, kvalitnejšiu ochranu práv zamestnancov či vytvoriť opatrenia na zvýšenie zamestnanosti. V oblasti verejnej správy sa zasadzujú podporiť najmenej rozvinuté regióny a zabezpečiť silnejšiu samosprávu bez vyšších územných celkov. V neposlednom rade chcú PS/Spolu spraviť zo Slovenska digitálnu krajinu, a to prostredníctvom poskytovania kvalitných digitálnych služieb či bezpečných a užitočných dát.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Cieľom novej politiky má byť dobrý život ľudí na Slovensku, PS/Spolu na to kladie dôraz vo volebnom programe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Líder SaS Richard Sulík v relácii RTVS Sobotné dialógy vyhlásil, že je pripravený sadnúť si na rokovania s koalíciou a opozícia je ochotná dodať koalícii hlasy, aby boli zvolení chýbajúci sudcovia Ústavného súdu. Vyjadril sa aj k téme migrantov.

Macronove vyhlásenie označil za nehoráznosť

Za nehoráznosť označil nedávne vyhlásenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že krajiny Európskej únie, ktoré nepodporia povinné kvóty a automatický mechanizmus prerozdeľovania migrantov, pocítia finančné tresty. V relácii, ktorú nahrávali vo štvrtok večer, s ním diskutoval predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Bugár súhlasí s tým, že treba pomáhať utečencom, čo podľa neho robilo Slovensko aj doteraz, nesúhlasí však s automatickým prerozdeľovaním migrantov. Podľa Bugára treba medzi utečencami a migrantmi rozlišovať. Macrona za jeho vyhlásenia ostro kritizovala aj SNS, ktorá je teraz s Mostom-Híd Bélu Bugára v koalícii a spoluprácu s ktorou Bugár ani do budúcnosti nevylučuje. „Ak chceme byť solidárni, najlepšie bude, ak ich vrátime tam, odkiaľ prišli. To, čo navrhuje francúzsky prezident je extrémne nehumánny spôsob,“ povedal líder SaS a dodal, že v Stredozemnom mori bude v dôsledku toho viac utopených migrantov ako doteraz.

Za nevyrovnaný rozpočet môže Kažimír

K téme nevyrovnaného rozpočtu Sulík povedal, že je zaň zodpovedný predchádzajúci minister financií Peter Kažimír. „Treba povedať, že minister financií pán Kamenický je slabý minister, čo sa týka vplyvu v koalícii. To je pekné, že on niečo hovorí, ale ja si myslím, že tí šéfovia rezortov ho až tak vážne neberú. Súvisí to aj s tým, že je krátko vo funkcii. Vinník je Peter Kažimír, ktorý zutekal do Národnej banky,“ povedal Sulík. Peter Kažimír je guvernérom Národnej banky SR od júna 2019, na poste ministra financií ho nahradil Ladislav Kamenický (obaja Smer-SD). „Keď sme túto informáciu dostali, tak sme to okresali – dokonca SNS pristúpila na to, že daň z 21 percent na 10 percent na zdravé potraviny sme okresali, namiesto niekoľko sto miliónov to bude v rozpočte znamenať výpadok necelých 60 miliónov,“ uviedol k téme Bugár. K téme rozpočtu Sulík dodal, že SaS je poctivo pravicová strana, je za menej štátu. „My sme za štíhly štát,“ zdôraznil. SaS je tiež za jednotnú sadzbu DPH na všetok spotrebný tovar, sociálnu politiku má podľa neho štát robiť inými nástrojmi. Témou diskusie boli aj diaľnice. Podľa Bugára môže za pomalú výstavbu príliš zložité verejné obstarávanie – v rámci neho môže ktokoľvek určité rozhodnutia napadnúť a to celý proces spomaľuje. Podľa Sulíka máme najluxusnejšie diaľnice, pokiaľ ide o cenu. „My potrebujeme diaľnice do Košíc. Kríza-nekríza, tá diaľnica sa musí stavať,“ povedal Sulík. Podľa Sulíka sú náznaky blížiacej sa krízy zrejmé.

Nezvolenie ústavných sudcov je fraška

Nezvolenie ústavných sudcov označil Sulík za frašku. Odmietol argument, že verejná voľba môže ústavným sudcom neskôr pri výkone ich povolania uškodiť. „Sudca je volený na 12 rokov. On v momente svojho zvolenia nie je nikomu vďačný, nikomu poplatný pokiaľ si, samozrejme, nevymení s nejakým gaunerom 1000 esemesiek," povedal šéf SaS. "Už aj mňa to znervózňuje," komentoval nezvolenie sudcov Bugár. Podľa neho však boli takéto problémy aj za vlády Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej, vždy sú tam podľa neho "rôzne záujmy". Most bude hlasovať za verejnú voľbu ústavných sudcov. Bugár rokovania s opozíciou nevylúčil, ale povedal, že najprv sa musia dohodnúť v koalícii.

Bugár a Sulík sa vyjadrili k problémom v stranách

Obaja lídri strán sa vyjadrili aj k vnútrostraníckym problémom. Podľa Bugára médiá tento problém nafukujú. „To je môj problém s médiami,“ povedal a vyjadril sa k odchodu Kataríny Cséfalvayovej do novej strany bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Post zastával vo vláde Roberta Fica, ktorého vystriedal ako premiér Peter Pellegrini. Za jeho vlády sa stal na niekoľko mesiacov ministrom vnútra. Očakávalo sa, že odvolá z funkcie bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. „Neviem, prečo hovorí, že stratila nejaké hodnotové väzby a išla k tomu pánovi, ktorý nebol schopný odvolať Gašpara,“ povedal Bugár o Druckerovi. Podľa neho sa niečo asi zmenilo v hodnotách Cséfalvayovej. Bugár potvrdil, že miesta na kandidátke Mostu sú stále otvorené aj pre členov SMK a ďalšie politické subjekty. Ku kríze vo vnútri strany sa vyjadril aj Sulík. Nepovedal, kto bude na kandidátke strany, rozhodne o tom podľa neho nominačný kongres v októbri. Dvojkou na kandidátke bude terajšia europoslankyňa Lucia Nicholsonová. Podľa Sulíka prebehlo jeho nedávne zvolenie do funkcie predsedu demokraticky, percentá SaS v prieskumoch podľa neho ubral aj vznik nových strán PS/Spolu a Za ľudí. Za časť neúspechu je ako predseda zodpovedný sám, priznal.

Viac k témam: dostavba diaľnice, utečenci migranti, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík označil nezvolenie ústavných sudcov za frašku, SaS je ochotná dodať koalícii hlasy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Mesto Trenčín vydalo rozhodnutie, ktorým zakazuje verejné zhromaždenie Ľudovej strany Naše Slovensku, vedenej poslancom Národnej rady Slovenskej republiky Marianom Kotlebom. Agentúre SITA poskytol text rozhodnutia primátor Trenčína Richard Rybníček. V rozhodnutí sa uvádza: „Verejné zhromaždenie, ktorého konanie bolo oznámené Mestu Trenčín na deň 17. októbra 2019 v čase od 14:00 h, do 19:00 h, na Mierovom námestí v Trenčíne, zvolané za účelom ,predstavenia skutočnej pravdy o činnosti politickej strany Kotleba - ĽSNS´, s predpokladaným počtom účastníkov zhromaždenia 50 osôb, zvolávateľom ktorého je právnická osoba: Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko.

Účel zhromaždenia je v rozpore so zákonom

V odôvodnení rozhodnutia sa píše, že mestu Trenčín bolo 9. septembra doručené oznámenie o zvolaní verejného zhromaždenia v zmysle paragrafu 6 zákona o zhromažďovacom práve. Mesto po preskúmaní oznámenia zistilo, že uvedený účel zhromaždenia, ktorým má byť ,predstavenie skutočnej pravdy o činnosti politickej strany Kotleba – ĽSNS´, je v rozpore s ustanovením paragrafu 10 odseku 1 písmeno a) zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve. Ďalšia skutočnosť, ktorú mesto pri svojom rozhodnutí zobralo do úvahy, je právoplatné odsúdenie jedného z popredných predstaviteľov zvolávateľa, teda Ľudovej strany naše Slovensko, za úmyselný trestný čin.

Za zákaz zhromaždenia môže aj Mazurek

Mesto poukázalo na skutočnosť, že Milan Mazurek, člen strany ĽSNS, bol Najvyšším súdom 3. septembra tohto roku právoplatne odsúdený na základe Trestného zákona za spáchanie úmyselného trestného činu - hanobenie národa, rasy a presvedčenia z dôvodu jeho verejných verbálnych vyjadrení a prezentácie názorov voči rómskej komunite. „Tento trestný čin nepochybne možno zaradiť do skupiny trestných činov, ktoré sú spôsobilé byť podnetom k popieraniu, obmedzovaniu alebo roznecovaniu nenávisti a neznášanlivosti,“ spomína sa v odôvodnení rozhodnutia, ktoré podpísal primátor Trenčína Richard Rybníček. „Správny orgán upozorňuje na to, že politická strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ani jej hlavni predstavitelia vyjadrenia Milana Mazureka, ktoré boli predmetom trestného konania sp . zn. 2 To 10/2018 nespochybnili, ani sa od nich nedištancovali. Práve naopak, predstavitelia tejto politickej strany vyjadrili Milanovi Mazurekovi podporu jednak svojou účasťou na súdnych pojednávaniach v uvedenej trestnej veci, a tiež aj vyjadreniami zverejnenými na oficiálnej webovej stránke politickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko,' zdôvodňuje svoje rozhodnutie mesto Trenčín, ktoré je v tomto prípadne príslušným správnym orgánom, kompetentným preskúmať oznámenie o konaní verejného zhromaždenia. Mesto odôvodnilo svoje rozhodnutie aj úctou voči židovskej komunite. „Správny orgán dáva do pozornosti, že v roku 2019 uplynulo 75 rokov od Slovenského národného povstania. ktoré je historicky označované za jeden z najvýznamnejších medzníkov v novodobých dejinách súčasného Slovenska. Voči SNP sa však zvolávateľ Kotleba - ĽSNS vymedzila a hlási sa k vojnovej Slovenskej republike. Predseda strany Marián Kotleba v minulosti označil SNP za puč a partizánov za banditov," uvádza sa v rozhodnutí. Mesto upozorňuje, že viacerí predstavitelia ĽSNS svojimi výrokmi zľahčujú, dokonca popierajú holokaust, a netaja sa nenávistnými názormi k Židom a rómskemu etniku.

Mazurek prišiel o poslanecký mandát

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR odsúdil poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré odzneli v októbri 2016 v Rádiu Frontinus a mali rasistický charakter. Poslanec pred súdom tvrdil, že ak hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“, myslel tým iba vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Mazurek v dôsledku rozhodnutia Najvyššieho súdu o tom, že sa dopustil úmyselného trestného činu, prišiel o mandát poslanca.

Viac k témam: holokaust, SNP Slovenské národné povstanie, zákaz
Zdroj: Webnoviny.sk - Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej strany ĽSNS, na príčine je aj odsúdenie Mazureka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - KDH chce byť súčasťou zmeny. Je to strana, ktorá na Slovensku zohrá významnú úlohu a vráti sa tam, kam patrí. Na brífingu po celoslovenskej Rade KDH to vyhlásil jeho predseda Alojz Hlina. Zároveň prečítal uznesenie, z ktorého vyplýva, že strana vylučuje akúkoľvek povolebnú spoluprácu so stranami Smer-SD, Ľudová strana naše Slovensko a SNS. Ako povedal Hlina, doteraz žartoval, že si to dá vytetovať na čelo, aby o tom neustále nevznikali zbytočné pochybnosti, no už nebude musieť. Po zasadnutí Rady KDH je to úplne jasné.

KDH chce diskutovať s PS/Spolu o ich programe

Rada tiež prijala uznesenie, že nebude súčasťou vlády, ktorá by mala v programovom vyhlásení registrované partnerstvá. Ak by to mali mať v programe ich partneri, bude s nimi KDH diskutovať. „O tom bude tá diskusia,“ povedal Hlina a dodal: „Niekto vládnuť musí. Ide o to, aby sme sa my, príčetní, dohodli. Budeme stále apelovať na rozum. Rozum, rozum, rozum, rozvaha, aby sme sa dohodli. Ja predpokladám, že sa dohodneme,“ povedal. Registrované partnerstvá má totiž v programe koalícia PS/Spolu, potenciálny koaličný partner KDH. „Zmena na Slovensku príde, my sme tá konzervatívna časť tých, ktorí chcú zmenu. Niektorí chcú zmenu a sú liberáli, nech sa páči. Niektorí chcú zmenu a sú konzervatívci, nech sa páči. Toto je KDH, veľmi dobrá ponuka, naozaj špičková ponuka,“ zdôraznil líder KDH.

Kandidátku zostavia modulárnym systémom

Hlina tiež informoval o spôsobe, akým zostavia kandidátku, nehovorili však zatiaľ o menách. „Definovali sme si dnes systém, nie persóny,“ povedal. Kandidátku podľa neho zostavia „modulárnym systémom“. „V rámci 150-člennej kandidátky budeme mať moduly, obrazne povedané šuflíky a v nich budú zaradení ľudia, ktorí budú predstavovať svoju časť,“ povedal Hlina. Jedným z najsilnejších „modulov“ má byť sila kresťanského sveta a jeho lídrom bude Marián Čaučík. Líderkou modulu starostov a primátorov bude primátorka Prešova Andrea Turčanová. Kandidátnu listinu a program schvália na slávnostnom zasadnutí Rady KDH v predvečer 30. výročia 17. novembra.

Matovičove predpovede sa vraj nenaplnia

Hlina reagoval aj na nedávne vyhlásenia lídra OľaNO Igora Matoviča. Ten v piatok povedal, že ak KDH pôjde ďalej cestou, ktorú si vytýčilo posledné tri mesiace, mnohí voliči ich nebudú voliť. Podľa Hlinu sa predpovede Matoviča nenaplnia. Zasadnutie Rady KDH podľa neho prebehlo hladko a pre Slovensko vyslalo jasný signál. „KDH tu je a bolo a bude,“ povedal líder Kresťansko-demokratického hnutia.

Viac k témam: koalícia, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, spolupráca
Zdroj: Webnoviny.sk - KDH tu je a bolo a bude, povedal Hlina a vylúčil povolebnú spoluprácu so Smerom, Kotlebom a SNS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra plánuje pre potreby polície nakúpiť mobilné zariadenia na detekciu požitia omamných a psychotropných látok a jednorazové skríningové testy. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, odhadované náklady na zabezpečenie zariadení predstavujú 4 559 550 eur bez DPH. Za túto cenu by mal rezort obdržať 450 kusov mobilných zariadení a 135 000 jednorazových testov.

Testy by mali zaznamenať šesť omamných látok

Jednorazové testy by sa mali využívať prostredníctvom výteru z ústnej dutiny a mali byť schopné zaznamenať v ľudských slinách šesť rôznych látok, konkrétne amfetamín, kokaín, metamfetamín, opiáty, benzodiazeprín alebo marihuanu. "Každý skríningový test vrátane jeho balenia musí byť hygienicky nezávadný, balený v samostatnom obale," uviedol rezort v súťažných podmienkach.

Zariadenie by malo archivovať 500 meraní

Mobilné zariadenia by podľa požiadaviek ministerstva mali fungovať ako "kompaktný elektronický merací prístroj pre jednoduché a rýchle odčítanie výsledkov skríningového testu s prehľadným zobrazením nameraných výsledkov na displeji a s jednoduchým prenosom dát na tlačiareň a na PC". Vzorky by mali byť schopné zariadenia vyhodnotiť do piatich až ôsmich minút. Pamäť zariadenia by pritom mala byť schopná archivovať aspoň 500 meraní. Záujemcovia o dodanie zariadení môžu ministerstvu predkladať ponuky do 10. októbra. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena.

Viac k témam: alkohol za volantom, alkoholtester, drogy, marihuana, omamné látky
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra chce polícii nakúpiť zariadenia na detekciu drog, tester má vedieť zachytiť šesť látok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Západ Albánska zasiahlo v sobotu zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 5,8. Informovala o tom vláda a miestne médiá. Podľa ich údajov utrpeli pri zemetrasení zranenia dvaja ľudia. Otrasy zaznamenali 30 kilometerov severne od prístavného mesta Drač o 14:04 miestneho času. Podľa ministerstva obrany ich bolo cítiť pozdĺž celého západného pobrežia i ďaleko na východ. Svedkovia z Draču a Tirany hlásili poškodené domy a byty, ako aj prerušené dodávky elektriny. Podľa portálu Balkanweb utrpeli zranenia dvaja ľudia v obci Helmës. Albánsko je náchylné na zemetrasenia a seizmickú aktivitu tam namerajú každých niekoľko dní.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Albánsku sa pri zemetrasení zranili dvaja ľudia, úrady hlásia poškodené domy a prerušenú elektrinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Úrady v Konžskej demokratickej republike (KDR) plánujú nasadiť druhú vakcínu proti ebole s cieľom dostať pod kontrolu epidémiu, ktorá si vyžiadala už viac než 2 100 obetí. V júli sa bývalý minister zdravotníctva Oly Ilunga vyslovil proti jej použitiu s tým, že nebola dokázaná jej efektivita. Poprední miestni zdravotní experti však tvrdia, že vakcína vyvinutá spoločnosťou Johnson & Johnson je spoľahlivá a mohla by byť dôležitým nástrojom na zastavenie šírenia vírusu. Predchádzajúcu vakcínu od výrobcu Merck podali za posledný rok 225-tisíc obyvateľom. Kedy nasadia novú doplnkovú vakcínu, nie je zatiaľ známe. Súčasná epidémia eboly, ktorú vyhlásili vlani 1. augusta, je už desiatou v krajine od roku 1976. Ebola je vírusové ochorenie, pre ktoré neexistuje špecifická liečba.

Viac k témam: ebola, epidémia, vírus ebola
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kongu nasadia druhú vakcínu proti ebole, môže byť dôležitým nástrojom na zastavenie šírenia vírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie sa stal „eco- friendly“. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková. Pripomenula, že úrad k opatreniam pristúpil v týždni, počas ktorého sa pozornosť celej spoločnosti upriamuje na potrebu ochrany životného prostredia. Úrad robí opatrenia na jeho ochranu jednak na svojom pracovisku, ale vyvíja tiež v tomto smere legislatívnu činnosť.

Na úrade začali používať ekologické produkty

V tomto roku nastúpil na trend „zeleného úradu“, uviedla Janka Zvončeková. „Ochrana životného prostredia by nemala zostať len v rovine pekne znejúcich vyjadrení a fráz. My sme sa rozhodli ísť príkladom v našom dennom živote na pracovisku. Už niekoľko mesiacov postupne na úrade používame ekologické hygienické produkty, ekologické kancelárske produkty z recyklovaných materiálov, na celom úrade postupne redukujeme množstvo odpadu aj na reprezentačné a iné prevádzkové účely, napríklad v kancelárii predsedu nenakupujeme cukor, malé mliečka a smotany v jednorazových plastových obaloch, nepoužívame už igelitové tašky a mikroténové vrecká pri nákupe, jednorazové plastové poháre, miešadlá, slamky, príbory a taniere, uprednostňujeme minimálny alebo žiadny obal, papierový alebo sklenený pre plastovým,“ vymenoval len niektoré z opatrení na úrade jeho predseda Miroslav Hlivák.

Životné prostredie chcú podporiť z verejných peňazí

Hlivák tiež vysvetľuje, aké dôležité je viesť spoločnosť k ochrane životného prostredia prostredníctvom legislatívy. „Pripravili sme novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá je toho času v parlamente. Tento mesiac bola schválená v prvom čítaní. Novelizačnými bodmi sa snažíme naviesť vyhlasovateľov súťaží k uplatňovaniu tzv. zelených kritérií vo verejnom obstarávaní. Touto cestou sa usilujeme podporiť ochranu životného prostredia aj z verejných peňazí, ktoré sa prerozdeľujú vo verejných súťažiach,“ povedal Hlivák. Predseda úradu avizoval, že úrad bude v ochrane životného prostredia vyvíjať ďalšie aktivity, pričom ich predstaví už čoskoro.

Štrajk upozornil na ekologické problémy

Na globálne ekologické problémy upozornil v piatok aj Klimatický štrajk, ktorý sa z iniciatívy hnutia Fridays For Future konal po celom svete. Na bratislavskom Námestí slobody sa podľa organizátorov k štrajku pripojilo okolo 5 000 ľudí. 16. septembra sa už tradične začal tiež Európsky týždeň mobility, ktorý potrvá do 22. septembra. Zúčastňujú sa ho aj mestá a obce na Slovensku, ktoré si počas niekoľkých dní môžu vyskúšať alternatívy trvalo udržateľnej dopravy.

Viac k témam: ekológia, ekologické trendy, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Z Úradu pre verejné obstarávanie sa stal „zelený“ úrad, povedal jeho predseda Miroslav Hlivák © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ak nedôjde k rozumnej kooperácii medzi maďarskými stranami, môžu prehrať všetci. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus na základe výsledkov prieskumu voličských preferencií z tohto týždňa. Koaličná strana Most-Híd v ňom dosiahla jeden z najhorších výsledkov v ostatnom období. Focus jej nameral len 4,1 percenta.

Maďarské strany na Slovensku sú rozdrobené

Menej ako jedno percento namerali strane Zsolta Simona Maďarské fórum aj Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancii. V prieskume niektorí respondenti spontánne menovali aj novú platformu Spolupatričnosť. Každá z týchto strán dosahuje síce iba niekoľko desatín percenta hlasov, ale Slosiarik upozorňuje, že keď sa ich preferencie sčítajú, spolu hranicu jedného percenta prekročia a nie sú to celkom zanedbateľné hlasy. Možno práve tie budú Mostu chýbať, aby v ďalších voľbách prekročil prah parlamentu. „Do istej miery to ukazuje rozdrobenosť maďarskej politickej scény na Slovensku, čo reflektujú aj voliči, sú rozutekaní medzi viaceré strany. Uvidíme, aký volebný výsledok sa maďarským stranám na Slovensku podarí. Zatiaľ sa zdá, že ak tam nedôjde k nejakej rozumnej kooperácii, tak môžu prehrať všetci,“ povedal sociológ.

Rozpory v SaS prieskum nezachytil

Pokles zaznamenala aj Sloboda a Solidarita. Kým ešte v druhom augustovom prieskume jej namerali 7,9 percenta, v septembri už iba 6,4 percenta. Rozpory v strane, ktoré vyústili do ignorácie mimoriadneho kongresu časťou členov a vzniku názorovej platformy Demokratické jadro SaS však podľa Slosiarika ešte prieskum nemohol zachytiť. „Uvidíme, čo sa bude diať, ale z hľadiska súčasných preferencií to nie je nič pozitívne. Vnútorné rozpory určite nebudú stranu preferenčne posilňovať. Naozaj sa dnes potrebujú orientovať na voliča, predstaviť program strany a nie riešiť vnútorné nezhody. Už len z toho dôvodu, že na to práve čakajú konkurenti zo stredopravej politickej scény, myslím Progresívne Slovensko/Spolu aj Za ľudí, ako nové strany, ktoré majú záujem presne o voliča SaS-ky,“ zhodnotil Slosiarik. Stabilizované sú podľa prieskumov Focusu preferencie terajších koaličných strán SNS a Smeru-SD. Podľa posledného prieskumu mal Smer-SD 21,7 percenta a SNS 6,8 percenta.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Strany SaS a Most-Híd majú problém, ukázal to najnovší prieskum voličských preferencií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner