05. marec 2021
Facebook

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump povedal, že ďalšie stretnutie so severokórejským lídrom Kim Čong-unom by sa mohlo "uskutočniť už čoskoro". Vyjadril sa tak v pondelok na začiatku zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, žiadne detaily k možnej štvrtej schôdzke však zatiaľ neposkytol. Rokovania o severokórejskom jadrovom programe uviazli na mŕtvom bode, a to aj napriek minulým stretnutiam oboch lídrov. Práve naopak, Kim v poslednej dobe uskutočnil sériu nových raketových a delostreleckých testov. Trump sa neskôr počas pondelka zíde s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, s ktorým bude hovoriť aj o tejto téme. Amerického prezidenta čaká v utorok tiež prejav pred Valným zhromaždením OSN. Pred dvoma rokmi využil túto príležitosť, aby Kima označil za "malého raketového mužíka" a pohrozil zničením Severnej Kórey.

Viac k témam: jadrový program
Zdroj: Webnoviny.sk - Podľa Donalda Trumpa by sa ďalšie stretnutie s Kim Čong-unom mohlo uskutočniť už čoskoro © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron nahneval Poľsko, keď vyzval francúzskych klimatických aktivistov, aby presunuli svoje protesty tam. Námestník poľského ministra zahraničia Szymon Szynkowski vel Sek v pondelok povedal, že jeho krajina sa veľmi snaží znížiť emisie uhlíka. Zároveň vyjadril nádej, že Macron sa v budúcnosti "zdrží takéhoto typu poučovania". Macron v nedeľu počas letu do New Yorku novinárom povedal, že Poľsko zablokovalo jeho snahy, aby sa Európska únia do roku 2050 zaviazala dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. "Pochodovať každý piatok, aby sme povedali, že planéta horí, je pekné, ale to nie je ten problém. Ľudia by mali ísť protestovať do Poľska! Pomôžte mi pohnúť s tými, ktorých nedokážem postrčiť," povedal francúzsky prezident. Na klimatických pochodoch v Paríži sa v piatok a v sobotu zúčastnili tisíce ľudí.

Viac k témam: emisie, klimatické zmeny, klimatický štrajk, klimatický summit Climate Action Summit, nulové emisie, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Macron nahneval Poľsko, poslal tam protestovať klimatických aktivistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron naďalej dúfa, že bude môcť pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi USA a Iránom s cieľom prispieť k uvoľneniu napätia v Perzskom zálive.

Macron ostáva pri pripisovaní viny opatrný

Macron však novinárom počas cesty na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku v nedeľu povedal, že ostáva opatrný, čo sa týka pripisovania viny za útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Spojené štáty, Saudská Arábia a najnovšie aj Veľká Británia obviňujú z útokov Irán.

V New Yorku bude aj Trump a Rúhaní

Na stretnutí v New Yorku sa zúčastnia aj americký prezident Donald Trump a iránsky prezident Hasan Rúhání. "Obaja protagonisti sú tam...Niečo by sa mohlo udiať," poznamenal v tejto súvislosti Macron. Trump už predtým naznačil, že je rokovaniam s iránskym lídrom otvorený. Macron sa snaží zohrávať vedúcu rolu aj pri zachraňovaní jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, od ktorej Trump odstúpil a uvalil na Teherán tvrdé ekonomické sankcie.

Viac k témam: jadrová dohoda, napätie, sankcie proti Iránu, Teherán
Zdroj: Webnoviny.sk - Macron by chcel pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi Iránom a USA, jeho cieľom je uvoľnenie napätia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Päť krajín Európskej únie sa dohodlo na prechodnom prerozdelení migrantov zachránených v Stredozemnom mori. Michael Farrugia, minister vnútra Malty, ktorá hostila pondelňajšie rokovania o migrácii, novinárom povedal, že ide konkrétne o Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Fínsko a tiež Maltu. Dohoda upravuje vylodenie a prerozdelenie týchto migrantov. V platnosti bude najmenej do 8. októbra, keď sa stretnú ministri vnútra všetkých členských štátov, aby prediskutovali jej prípadné rozšírenie. Talianska ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová nazvala pondelkovú dohodu dobrým začiatkom.

Viac k témam: imigrácia, loď Ocean Viking, utečenci migranti, utečenec, záchrana migrantov
Zdroj: Webnoviny.sk - Zachránení migranti zo Stredozemného mora budú prerozdelení, dohodlo sa na tom päť krajín EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Podľa generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa už klimatické zmeny pokročili natoľko, že momentálne už nie čas na ďalšie vyjednávanie, ale už musia nastúpiť činy.

Na summite vystúpi Čaputová aj Greta Thunberg

Guterres to povedal v otváracom príhovore na kľúčovom klimatickom summite pod patronátom OSN, ktorý sa v pondelok koná v New Yorku. Šéf OSN vyzval lídrov všetkých štátov sveta, aby sa spojili v úsilí bojovať proti klimatickej kríze a aby sa zaviazali k zmenám, ktoré povedú k tomu, že planéta bude do roku 2050 uhlíkovo neutrálna. Na summite okrem Guterresa vystúpia lídri z vyše 60 krajín sveta vrátane slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, ale aj známa švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg, ktorá sa stala ikonou boja proti klimatickej kríze.

Účasť Donalda Trumpa je otázna

Spojené štáty, ktorých prezident Donald Trump sa zmenami klímy príliš nezaoberá, neprejavujú o konferenciu žiadny zvýšený záujem, napriek tomu, že sa koná na ich území. Trumpova hovorkyňa iba odkázala, že prezident sa na konferencii "možno ukáže".

Viac k témam: klimatické zmeny, klimatický summit Climate Action Summit, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatické zmeny pokročili a musia nastúpiť činy, povedal šéf OSN Guterres na klimatickom summite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Mesto Trnava zaplatilo takmer 100-tisíc eur ako náhradu trov konania v súvislosti so žalobou proti spoločnostiam City-Arena a City-Arena PLUS o určenie vlastníckeho práva k pozemkom. Informáciu pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová. Okresný súd v Trnave ešte v septembri minulého roka žalobu mesta zamietol a rozhodol aj o povinnosti zaplatiť žalovaným trovy konania. O ich výške 99 328 eur rozhodol samostatným uznesením v polovici apríla, uznesenie nadobudlo právoplatnosť koncom júla.

Poslanci mesta s nesúhlasili s pokračovaním sporu

Mesto Trnava vlani neuspelo na súde so žalobou, ktorou sa domáhalo vrátenia pozemkov, na ktorých dnes stojí známy nákupný komplex City Arena. Žalobu inicioval primátor Peter Bročka. Poslanci mestského zastupiteľstva sa o nej dozvedeli až od žalovaných spoločností. Bročka v minulosti svoj postup vysvetľoval tým, že súhlas poslancov nepotreboval, pretože v tomto prípade nešlo o nakladanie s majetkom mesta. Mestské zastupiteľstvo na mimoriadnom rokovaní pred rokom prijalo uznesenie, v ktorom poslanci vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním sporu.

Pozemky predali za jedno euro

Trnava pozemky s rozlohou približne 3,5 hektára prakticky v centre mesta ešte vo volebnom období 2010 – 2014 predala za jedno euro spoločnosti City-Arena, ktorá sa zaviazala ako protihodnotu zmodernizovať futbalový Štadión Antona Malatinského. Ten zároveň dostala do prenájmu na 30 rokov, a to za jedno euro ročne. Na zvyšnej časti pozemku sesterská spoločnosť City-Arena Plus postavila nákupné centrum. Obe spoločnosti vtedy riadil trnavský podnikateľ Vladimír Poór. Za predaj pozemkov City-Arene za jedno euro hlasovalo v novembri 2012 všetkých 31 poslancov mestského zastupiteľstva.

Trnava sa proti zamietnutiu žaloby neodvolala

City-Arena na súde argumentovala tým, že za pozemky poskytla mestu Trnava majetkovú protihodnotu v podobe nového štadióna a ďalších investícií v objeme 32-miliónov eur, „čím žalobca nepochybne len získal a svoj majetok zhodnotil“. Trnava sa proti zamietnutiu svojej žaloby neodvolala, rozsudok tak koncom novembra 2018 nadobudol právoplatnosť. Vladimír Poór neskôr spoločnosť City-Arena PLUS s nákupným centrom predal Petrovi Korbačkovi, ktorý vlastní aj bratislavskú Euroveu.

Viac k témam: City Arena Trnava, spor o pozemky, Štadión Antona Malatinského - City Arena
Zdroj: Webnoviny.sk - Neúspešný spor o pozemky City Areny stál Trnavu stotisíc eur, mesto sa proti zamietnutiu žaloby neodvolalo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Nemecku zomrel Karl Münter, bývalý príslušník jednotiek SS odsúdený za masakru vo Francúzsku, ktorý však nikdy nepykal za svoje zločiny. Dožil sa 96 rokov. O jeho smrti informoval úrad starostu v meste Nordstemmen na severozápade Nemecka, kde Münter žil. Podľa úradu zomrel v piatok, žiadne ďalšie detaily nie sú známe. Münter bol členom 12. tankovej divízie SS Hitlerjugend, ktorá bola zodpovedná za masakru 86 mužov vo francúzskej obci Ascq v roku 1944. Po vojne ho francúzsky súd v neprítomnosti odsúdil na smrť za vojnové zločiny. V čase, keď sa ho v roku 2013 podarilo vypátrať, bol prípad už premlčaný.

Viac k témam: nacisti, nacizmus, úmrtie, vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý príslušník jednotiek SS zomrel vo veku 96 rokov, za svoje činy nikdy nepykal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Indonézska protiteroristická jednotka v pondelok zatkla deväť podozrivých militantov obvinených z plánovania samovražedného útoku na políciu s vysoko explozívnym materiálom. Šesť ľudí zatkli v meste Bekasi, dvoch v severnej a jedného v západnej Jakarte, uviedol hovorca indonézskej polície Dedi Prasetyo s tým, že podozriví sú vo veku 18 až 28 rokov a viedol ich líder militantnej bunky Abú Zí Ghurobáh. Údajne majú väzby na miestnu militantnú sieť Džamá Anšorút Daulá pridruženú k Islamskému štátu (IS). Podozriví podľa Prasetya plánovali útok na políciu na viacerých miestach, pričom v minulosti prešli vojenským výcvikom. V dome jedného z nich, Muhammada Aršáda, v severnej Jakarte polícia pri razii zneškodnila silnú bombu. Budhu Herdi Susianto, náčelník polície v severnej Jakarte, uviedol, že tiež našli Aršádov list na rozlúčku. Muž plánoval samovražedný bombový útok na policajnej stanici. Polícia podľa Susianta zhabala pri zásahoch pušku, strelnú zbraň, dva nože, vojenské uniformy, džihádistické knihy a výbušné zariadenia.

Viac k témam: protiteroristická jednotka, samovražedný atentátnik, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zatkla v Indonézii skupinu militantov, sú podozriví z plánovania samovražedného útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej 24 civilistov zahynulo v pondelok počas útoku afganských špeciálnych jednotiek na úkryty Talibanu v juhoafganskej provincii Hílmand. Väčšinu obetí tvoria podľa šéfa provinčnej rady Atahuláha Afgana ženy a deti, ktoré sa zúčastnili na svadobnom obrade. Zranenia utrpelo ďalších 12 ľudí. Správy o zabitých povstalcoch Talibanu sa rozchádzajú, keďže územie je pod kontrolou Talibanu. Podľa Afgana pri prvom zásahu špeciálnych jednotiek zahynulo šesť zahraničných bojovníkov, druhý útok omylom zasiahol civilistov. Podľa hovorcu guvernéra provincie Omara Zwaka zahynulo počas útoku 14 povstalcov vrátane šiestich cudzincov.

Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky civilistov zahynuli pri zásahu jednotiek v Afganistane, medzi obeťami sú ženy a deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanec zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Tomáš Vaňo nedostane pokutu vo výške dvanásťnásobku mesačného poslaneckého platu za porušenie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Jedno zo zákonných obmedzení porušil tým, že ako člen dychovej hudby Textilanka účinkoval v reklame pre známu značku nealkoholického piva. Rozhodnutie o udelení pokuty v zmysle zákona bolo v rukách krajského zastupiteľstva, ktoré však na pondelkovom rokovaní neprijalo predložené uznesenie o tom, že Tomáš Vaňo porušil zákonnú povinnosť. K rozhodovaniu o pokute tak nakoniec vôbec nedošlo.

Účinkoval ako člen kapely

O prípade porušenia zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov informovala predsedníčka Komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone verejnej funkcie Zastupiteľstva TSK Rudolfa Novotná. Tá zopakovala záver komisie zo dňa 10. júna, že zverejnený klip je autentický, predstavuje aj osobu poslanca Tomáša Vaňa a napĺňa znaky reklamy podľa zákona o reklame. K vyjadreniu následne vyzvala aj samotného Tomáš Vaňa. "Za kľúčové považujem, že som v tomto videoklipe neúčinkoval ako osoba a poslanec TSK, ale ako jeden z členov dychovej hudby Textilanka, kde účinkujem už 21 rokov. Mnohí sa ma pýtajú na honorár. Kapela dostala smiešny honorár, ktorý prišiel na účet súboru a bude využitý na ďalší rozvoj tohto telesa. Ja som nedostal a ani nedostanem finančnú odmenu za účinkovanie v tomto videoklipe," uviedol v rámci svojej obhajoby Vaňo. Dodal, že je pripravený akceptovať rozhodnutie svojich poslaneckých kolegov. Tí sa v diskusii priklonili na stranu Vaňa.

Rozpor medzi spravodlivosťou a právom

Poslanec Miroslav Žiak nabádal tých krajských poslancov, ktorí sú aj členmi Národnej rady SR, aby požadovali zmenu zákona. "Nikto z nás sa neživí mandátom krajského poslanca, pre nikoho to nie je hlavný príjem. Preto ja namieste zvážiť uplatňovanie tohto zákona na komunálnych poslancov," poznamenal Miroslav Žiak. Podľa ďalšieho z poslancov Juraja Smatanu ide v tomto prípade o klasický rozpor medzi spravodlivosťou a právom. "Všetci cítime, že náš kolega z morálneho hľadiska neurobil nič zlé, v konečnom dôsledku propagoval dobrú vec, znižovanie alkoholizmu. Avšak na druhej strane je tu jasný text zákona, že išlo o reklamu. Zdá sa mi to byť nespravodlivé, ale my musíme rešpektovať právo," povedal Juraj Smatana a spoločne s ďalšími rečníkmi sa pridal k výzve na zmenu zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Z trojice predložených uznesení prijali krajskí poslanci len prvé, v ktorom zobrali na vedomie informáciu o začiatku konania proti poslancovi Tomášovi Vaňovi. Pri uznesení, v ktorom sa malo konštatovať preukázanie porušenie zákona, sa však z 38 prítomných poslancov 34 zdržali hlasovania. Uznesenie tak nebolo prijaté a následne sa o udelení pokuty ani nehlasovalo.

Dvanásť mesačných platov

Zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov okrem iného hovorí, že verejný funkcionár sa musí pri výkone svojej funkcie zdržať všetkého, čo môže byť v rozpore s týmto ústavným zákonom a na tento účel nesmie používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu. Ak sa v konaní preukáže, že poslanec samosprávneho kraja porušil povinnosť a obmedzenie ustanovené zákonom, zastupiteľstvo prijme rozhodnutie nadpolovičnou väčšinou členov zastupiteľstva, inak to znamená, že sa konanie zastavuje. Sankcia za porušenie spomínaného ustanovenia zákona je v prípade poslanca samosprávneho kraja vo výške dvanástich mesačných poslaneckých platov.

Viac k témam: pokuta, reklama
Zdroj: Webnoviny.sk - „Poslanec z reklamy“ nepríde o 12 mesačných platov za porušenie zákona, o pokute sa nehlasovalo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner