05. marec 2021
Facebook

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, vo štvrtok podľa očakávania neschválila návrh Senátu, hornej komory, na predloženie ústavnej žaloby na prezidenta Miloša Zemana.

Rôzne obvinenia

Senát, v ktorom má väčšinu protizemanovská a protibabišovská opozícia, sa chcel obrátiť na český Ústavný súd s obvineniami proti Zemanovi za údajné hrubé porušenie ústavy. Tie sa mali týkať ôsmich rôznych bodov vrátane toho, že Zeman odmieta na žiadosť vlády vymenovať ministrov a prisvojuje si právomoci, ktorými podľa ústavy vôbec nedisponuje. Za návrh hlasovalo vo štvrtok len 58 poslancov, na jeho schválenie boli pritom potrebné hlasy až 120 z celkového počtu 200 členov Poslaneckej snemovne.

Viacerí sa zdržali

Návrh podporili všetci poslanci Pirátov, TOP 09 a strany Starostovia a nezávislí (STAN) a všetci prítomní poslanci Občianskej demokratickej strany (ODS) a Kresťanskej a demokratickej únie - Československej strany ľudovej (KDU-ČSL). Proti boli naopak všetci poslanci Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) a strany Sloboda a priama demokracia (SPD). Proti hlasovala aj časť poslancov Babišovho hnutia ANO a vládnej Českej strany sociálno demokratickej (ČSSD). Prevažná väčšina poslaneckého klubu ANO a ČSSD sa zdržala hlasovania alebo nebola na hlasovaní prítomná. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Viac k témam: český parlament, český prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Český parlament neschválil ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Zatiaľ čo predvolebnými súbojmi v mnohých iných krajinách hýbu ostré názorové spory a finančné škandály obrovských rozmerov, kanadská predvolebná kampaň sa zatiaľ točí okolo fotografií. Zatiaľ najväčším "škandálom" bolo, keď začal minulý týždeň ktosi postupne zverejňovať fotografie premiéra Justina Trudeaua, na ktorých vidno, ako si v mladosti pri viacerých príležitostiach zafarbil tvár načierno, čo opozícia okamžite využila na to, aby ho začala obviňovať z údajného rasizmu.

Správny pohár

Svoj "foto-škandál" však má od štvrtka na krku už aj predsedníčka Kanadskej strany zelených (GPC) Elizabeth May. Kanadské médiá vypátrali, že jej predvolebné fotografie boli upravené tak, aby namiesto pollitrového pohára na jedno použitie držala v ruke recyklovateľný plastový pohár s logom strany. May tvrdí, že o úpravách fotky ona sama nič nevedela, a musel sa s ňou pohrať bez jej vedomia niekto z volebného štábu. Šéfka strany navyše hovorí, že pohár, ktorý na fotke naozaj držala v ruke, bol síce jednorazový, ale papierový, čo z hľadiska recyklácie nepredstavuje problém.

Zelení sú štvrtí

"Dbám na to, aby som sa za každých okolností vyhla použitiu jednorazových plastov. Robím vždy to, čo hlásam," uviedla šéfka kanadských zelených. Kanadské parlamentné voľby sa uskutočnia 21. októbra, pričom o prvenstvo zvádzajú zatiaľ veľmi tesný súboj Kanadská liberálna strana (LPC) súčasného premiéra Trudeaua a opozičná Kanadská konzervatívna strana (CPC), ktoré sa obe držia v prieskumoch medzi 30 a 35 percentami. Tretie miesto v prieskumoch patrí sociálnym demokratom z Novej demokratickej strany, štvrtí sú zelení. Socialisti sa pohybujú medzi 12 a 15 percentami, zelení sa držia na desiatich percentách.

Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Kanadskí zelení prifarbili volebnú kampaň, pozmenili fotku svojej šéfky s jednorazovým pohárom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Španielsky súd poslal za mreže sedem podporovateľov nezávislosti Katalánska, ktorých zatkli tento týždeň za údajné plánovanie "násilného činu" s použitím výbušnín. Podľa vyšetrovania sú odsúdení súčasťou skupiny, ktorá je schopná využiť "akékoľvek prostriedky, vrátane násilných" na dosiahnutie nezávislosti Katalánska. Všetci pritom čelia možným obvineniam z napojenia na teroristickú organizáciu, výroby výbušnín a sprisahania. Separatistické snahy dosiahli vrchol na konci roka 2017. Za mrežami sú desiatky politikov a aktivistov, ktorí čakajú na súdne konania.

Viac k témam: Katalánsko, separatisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Sedem stúpencov nezávislosti Katalánska poslal španielsky súd za mreže, mali plánovať útok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 26. septembra 20:05
Pri dopravnej nehode pred 15:00 na ceste medzi obcami Šintava a Šoporňa sa čelne zrazili dve autá. Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, 45-ročný vodič Passatu utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Jeho spolujazdca previezol vrtuľník do nemocnice. Vodička Toyoty vo veku 49 rokov utrpela neupresnené zranenia, s ktorými ju rovnako previezli do nemocnice. Príčiny a okolnosti dopravnej nehody, ako aj mieru zavinenia, polícia vyšetruje.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri vážnej dopravnej nehode medzi Šintavou a Šoporňou zomrel vodič Passatu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Portugalský súd poslal na osem rokov za mreže britských manželov, ktorí pašovali drogy. Muža a ženu, ktorí majú obaja po sedemdesiatke, zadržali na výletnej lodi s deviatimi kilogramami kokaínu v ich batožine. Ich právna zástupkyňa Susana Paisana uviedla, že sa voči štvrtkovému rozsudku odvolá. Polícia zatkla dvojicu minulý rok v decembri v Lisabone po predchádzajúcom kontakte s britskou Národnou kriminálnou agentúrou. Muži zákona prehľadali kajutu páru na výletnej lodi smerujúcej z Karibiku do Európy po tom, ako zakotvila v Lisabone. V štyroch kufroch našli kokaín, ktorý by v portugalských uliciach mohli predať za najmenej 300-tisíc eur. Manželia pred súdom údajne vyhlásili, že ich podviedol istý Jamajčan, ktorý ich nahovoril, aby si vzali so sebou spomínané kufre.

Viac k témam: drogy, kokaín, pašovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Portugalský súd poslal dvoch britských seniorov na osem rokov do väzenia za pašovanie kokaínu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Navrhnúť predsedu vlády SR Petra Pellegriniho za lídra kandidačnej listiny Smeru-SD bolo pragmatické rozhodnutie. Ako pre agentúru SITA uviedol politológ Tomáš Koziak, predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico nemohol v danej situácii ani nič lepšie urobiť. „Peter Pellegrini predbehol Roberta Fica v popularite. Je to dobrý signál pre voličov, že Smer-SD je schopný postaviť na čelo kandidátky človeka, ktorý je najpopulárnejší v rámci štruktúr strany," dodal.

Fico stále jednotkou

Podľa Koziaka je ale dôležité podotknúť, že jednotkou v Smere-SD je stále Fico a týmto rozhodnutím o žiadnu moc v rámci strany neprišiel. „Treba to skôr vnímať ako symbolické gesto voči verejnosti a voličom Smeru-SD. Nie ako vyjadrenie toho, že sa menia mocenské pomery v rámci strany," doplnil politológ s tým, že rozhodnutie navrhnúť Petra Pellegriniho na pozíciu volebného lídra Smeru-SD „pomôže, aby preferencie strany nepadali tak rýchlo, ako by mohli, ak by na čele kandidátky zostal Robert Fico". Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo štvrtok cez hovorcu strany Jána Mažgúta uviedol, že navrhne predsedu vlády a podpredsedu strany Petra Pellegriniho za lídra kandidačnej listiny do najbližších parlamentných volieb. Toto rozhodnutie je podľa predsedu strany pre Slovensko najlepším riešením.

Stabilizujúca úloha Smeru

„Vláda Slovenskej republiky pod vedením Petra Pellegriniho a celý poslanecký klub strany Smer-SD sú toho dôkazom. Pohľad na opozičný tábor musí každého so zdravým rozumom varovať. Strana Smer-SD viac ako inokedy musí zohrať stabilizujúcu úlohu a predseda strany Robert Fico v tomto duchu bude prijímať všetky potrebné rozhodnutia. Je v plnej kompetencii predsedu strany Smer-SD navrhovať zoznam kandidátov na funkciu poslanca Národnej rady SR. Túto svoju právomoc využije a navrhne, aby kandidátku strany do volieb do NR SR viedol Peter Pellegrini,“ priblížil Mažgút. Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa rozhodol prijať návrh na pozíciu volebného lídra strany Smer - SD. „Je pripravený urobiť všetko pre to, aby ľudí na Slovensku presvedčil konkrétnymi výsledkami a aby strana Smer- sociálna demokracia aj naďalej bola najstabilnejšou a najúspešnejšou stranou na Slovensku. Zároveň si bude až do konca funkčného obdobia plniť všetky povinnosti, ktoré mu z jeho pozície vyplývajú a ďalej pracovať pre ľudí a pre Slovensko," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády SR Patrícia Macíková.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini ako volebný líder Smeru-SD? Pragmatické rozhodnutie, hodnotí politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári popoludní pomáhali pri vážnej nehode dvoch áut medzi obcami Šoporňa a Šintava (okres Galanta). Jedna osoba svojim zraneniam na mieste podľahla. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, na miesto nehody privolali záchranársky vrtuľník z Nitry. Posádka leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti prevzala 77-ročnú ženu, ktorá utrpela mnohopočetné poranenia celého tela. Záchranári jej poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po preložení na palubu vrtuľníka pacientku v stabilizovanom stave a pri vedomí previezli na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nitre.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri vážnej dopravnej nehode medzi Šintavou a Šoporňou zomrela jedna osoba © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok zamietol návrh na obnovu konania odsúdeného Patrika Pachingera ako neodôvodnený. Predseda senátu vysvetlil, že súd nezistil také nové skutočnosti, ktoré by umožňovali povoliť obnovu konania.

Sedem rokov väzenia

Rozhodnutie nie je právoplatné, Pachinger podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Prokurátor opravný prostriedok nepodal. Patrika Pachingera v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia odsúdili na sedem rokov väzenia. Rozsiahlu žiadosť o obnovu konania sám aj napísal v presvedčení, že predkladá skutočnosti, ktoré súdu neboli predtým známe. Okrem iného poukázal na údajné nedostatky v predchádzajúcich konaniach. Novou skutočnosťou mal byť podľa neho aj fakt, že vo veci nevypovedal šéf nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest František Matík, ktorý sa skrýval v Srbsku a odsúdili ho v neprítomnosti na 11,5 roka. Ten tiež požiadal o obnovu konania, ale v apríli 2016 jeho žiadosť zamietli.

Falošné pohľadávky

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd odsúdil Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Patrik Pachinger čelí aj obžalobe zo sprenevery na Okresnom súde Bratislava I. Trest si odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Návrh na obnovu konania v prípade nebankoviek podal Pachinger ešte minulý rok. Zároveň využil možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok tzv. dovolanie. Najvyšší súd však doteraz o tom nerozhodol.

Viac k témam: skrachované nebankové spoločnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Senát zamietol žiadosť Pachingera o obnovu konania, o sťažnosti rozhodne najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí občania žijúci v Británii by nemali oddaľovať registráciu, ktorá umožní občanom členských krajín Európskej únie zotrvať v Británii po brexite. Slovákov na to vo štvrtok vyzval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV) František Ružička po rokovaní medzirezortnej koordinačnej skupiny k brexitu na úrovni štátnych tajomníkov a za účasti zástupcov sociálnych partnerov, odborných a podnikateľských organizácií.

Dopad na život a prácu

„Registráciu by nemali oddaľovať, aby sa nestali obeťou administratívneho problému v prípade odchodu Británie z EÚ k novembru tohto roku," vyhlásil. V opačnom prípade môžu Slováci v Británii čeliť rôznym problémom, napríklad im nevyplatia sociálne dávky. Ružička informoval, že cieľom stretnutí medzirezortnej skupiny je zabezpečiť maximálny tok informácií o tom, čo sa deje v rokovaniach medzi EÚ a Britániou a o tom, čo budú potrebovať naši občania a podnikatelia v prípade, že dôjde k brexitu bez dohody. Zopakoval, že takýto odchod bude mať dopad na život a prácu mnohých ľudí, ale aj na ekonomiku a hospodárstvo nielen Veľkej Británie, ale aj Slovenska. MZV chce preto neustále zdieľať s partnermi informácie o tom, čo sa deje alebo čo očakáva, že sa bude diať. MZV udržuje kontakt s britskou stranou, pričom zastáva postoj Európskej únie, a to vystúpenie na základe dohody a otvorenosť širokej politickej dohode. Prioritou rezortu diplomacie je pritom ochrana práv 100-tisíc Slovákov v Británii a podnikateľov.

Príprava na brexit bez dohody

Rezorty sa podľa Ružičku postupne pripravujú na brexit bez dohody. Ministerstvá hospodárstva a dopravy napríklad organizujú informačné semináre a na svojich stránkach informujú, ako sa brexit dotkne napríklad dopravcov. Oblasti vnútra a spravodlivosti sa sústredia napríklad na oblasť hraničnej regulácie a pripravujú sa na možnosť, že Veľká Británia prestane uznávať občianske preukazy a od turistov a návštevníkov bude požadovať pas. „Na to musíme byť pripravení," zdôraznil Ružička. Európska únia (EÚ) stále čaká na návrhy od Veľkej Británie, ktoré by odblokovali uviaznuté rokovania o podmienkach jej odchodu z európskeho bloku. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier dnes povedal, že je „naďalej pripravený pracovať na akomkoľvek novom legálnom a funkčnom návrhu" zo strany britského premiéra Borisa Johnsona. Naznačil však, že za posledné týždne v tomto smere nebol dosiahnutý dostatočný pokrok. EÚ už síce dosiahla dohodu s Londýnom, tú však britský parlament tri razy po sebe odmietol. Johnson ju teraz chce od základov prerokovať, alebo opustiť rady únie bez dohody v stanovenom termíne, ktorým je 31. október.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci v Británii by sa mali čo najskôr registrovať, aby mohli zostať v krajine aj po brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.9.2019 (Webnoviny.sk) - Turecký Istanbul zasiahlo vo štvrtok zemetrasenie s magnitúdom 5,8. Turecké médiá priniesli zábery z evakuácie detí zo škôl, ako aj obyvateľov mesta, ako čakajú pred svojimi domami.

Epicentrum v Marmarskom mori

V západnej časti mesta sa zrútil minaret jednej z mešít a niektoré budovy majú po zemetrasení trhliny. Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že otrasy si nevyžiadali obete na životoch. Turecký Úrad pre katastrofy a núdzový manažment informoval, že zemetrasenie udrelo o 13:59 miestneho času (12:59 SELČ) v Marmarskom mori v hĺbke sedem kilometrov. Zaznamenali tiež niekoľko následných dotrasov, najsilnejší s magnitúdom 4,4.

Varovania expertov

Turecko leží na tektonickom zlome a otrasy sú tam preto časté. Počas zemetrasenia na západe Turecka s magnitúdom 7,6 zahynulo v roku 1999 viac ako 17-tisíc ľudí. Experti dlho varovali, že najväčšie mesto Turecka Istanbul s 15 miliónmi obyvateľov môže zasiahnuť silné zemetrasenie. Slabšie zemetrasenie s magnitúdom 4,6 zaznamenali v tomto obchodnom a kultúrnom centre krajiny aj v utorok.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Istanbul zasiahlo zemetrasenie, zrútil sa minaret a niektoré budovy zostali poškodené © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner