05. marec 2021
Facebook

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pád helikoptéry v Stredoafrickej republike si vyžiadal smrť troch senegalských vojakov. V piatok o tom informovala senegalská armáda s tým, že helikoptéra sa vracala z mierovej misie Organizácie Spojených národov (OSN) a zrútila sa v meste Bouar. Jedna osoba utrpela zranenia. Podľa zástupcov OSN zlé poveternostné podmienky zapríčinili, že stroj nemohol bezpečne pristáť. Senegal a OSN spolupracujú na evakuácii zraneného vojaka a prevoze tiel. Ozbrojené skupiny v Stredoafrickej republike útočia na tábory pre ľudí bez domova a ďalšie komunity aj napriek mierovej dohode. Rozsiahla vlna násilia sužuje krajinu od roku 2013.

Viac k témam: mierová misia OSN, pád helikoptéry, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Helikoptéra pri návrate z mierovej misie OSN zrútila v Stredoafrickej republike, traja vojaci zomreli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pravidelné piatkové demonštrácie proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej kríze prenikli aj do Ruska. Ako informuje ruský opozičný server Meduza, tento piatok sa demonštrácie konali až v dvadsiatich ruských mestách.

Proti demonštrantov v Rusku polícia nezakročila

Hoci to v Rusku vôbec nie je bežné, proti protestom nezakročila polícia, hoci keď demonštranti ostro kritizovali vládu. Na demonštráciách v ruských mestách sa podľa fotografií zúčastnili len desiatky ľudí. Podľa Meduzy ich organizovali ruské pobočky Greenpeace, Extinction Rebellion a ďalších organizácií.

Thunberg sa zúčastnila demonštrácií v Kanade

Švédska aktivistka Greta Thunberg, ktorá tradíciu pravidelných piatkových protestov za klímu založila, keď najprv úplne sama protestovala v Štokholme, bola tento piatok v Kanade, kde sa zúčastnila na demonštrácii a predtým sa stretla aj s kanadským premiérom Justinom Trudeaom. Ten je veľkým Gretiným fanúšikom, no ani on si od nej nevypočul pochvalu. Po rozhovore s ním novinárom povedala, že ani kanadský premiér nerobí pre záchranu planéty nič zásadné. "Samozrejme, že nerobí dosť. Ale tu ide jednoducho o veľký problém, toto je systém, ktorý je zlý," povedala Greta novinárom.

Viac k témam: demonštrácie, klimatické zmeny, klimatický štrajk, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatické demonštrácie prenikli aj do Ruska, Greta Thunberg zatiaľ burcovala Kanaďanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Afganistane sa v sobotu uskutočnia prezidentské voľby, ktorých favoritom je súčasný prezident Ašraf Ghání. Ohroziť by ho teoreticky mohol len druhý najsilnejší kandidát, súčasný predseda kabinetu Abdulláh Abdulláh. Zvyšných štrnásť kandidátov je bez šance. Ghání s Abdulláhom boli najúspešnejšími kandidátmi aj v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2014, ktoré sa skončili veľmi chaoticky, keďže obaja títo politici trvali na tom, že voľby vyhrali. Situáciu vyriešilo až ustanovenie takzvanej vlády národnej jednoty, v rámci ktorej vznikla nová funkcia predsedu kabinetu a tú obsadil Abdulláh.

Štyristo volebných miestností bude zatvorených

Nad afganskými prezidentskými voľbami visí už vopred veľa otáznikov. V prvom rade panujú veľké obavy z očakávaných násilností zo strany militantného hnutia Taliban, ktoré ovláda takmer polovicu územia krajiny a vyzýva občanov, aby nešli voliť. Už v piatok ústredná volebná komisia oznámila, že 410 z celkového počtu 5 373 volebných miestností zostane z bezpečnostných dôvodov zatvorených.

S voľbami v pôvodnom termíne nikto nerátal

Nie je tiež vôbec isté, či sú afganské úrady na ich organizáciu dostatočne pripravené. S tým, že sa voľby naozaj uskutočnia, totiž ešte pred niekoľkými týždňami nikto nerátal - všetci sa spoliehali na rozhovory medzi Talibanom a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa a na to, že z nich vzíde dohoda o budúcom usporiadaní Afganistanu, ktorej súčasťou bude aj to, že voľby sa odsunú na neskôr. Spojené štáty sa však prekvapivo z rozhovorov stiahli a voľby sa tak musia konať v pôvodnom termíne.

Viac k témam: prezidentské voľby, Taliban, voľby v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - V Afganistane sa uskutočnia prezidentské voľby, favoritom je súčasný prezident Ašraf Ghání © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Belgicku, Anglicku a Nemecku zatkli pätnásť ľudí za organizovanie pašovania ľudí do Veľkej Británie v nákladných autách. Sériu zatknutí odštartovalo zadržanie 29-ročného Albánca v belgickom meste Gent, ktorý je údajným lídrom prevádzačského gangu. Ako v piatok informovala polícia, v tom istom meste pritom počas razie v hoteli našli 37 Albáncov, ktorí čakali na prevoz cez Lamanšský prieliv.

Identity zadržaných zatiaľ nezverejnili

Vyšetrovanie prípadu viedla Belgická federálna polícia, ktorá ho koordinovala s britskou Národnou kriminálnou agentúrou. Dvanásť osôb muži zákona zatkli v Belgicku, dvoch ľudí v Anglicku a jedného v Nemecku. Albánci Admir Canaj a Astrit Ramoshi, ktorých zadržali Briti, čelia obvineniam z toho, že v krajine viedli tamojšiu odnož prevádzačskej siete. Identity osôb zadržaných ľudí v Belgicku a Nemecku úrady zatiaľ nezverejnili. Podozrivých zatknutých mimo Belgicka do krajiny vydajú na základe európskeho zatykača, aby tam mohli čeliť obvineniam.

Migrantmi boli hlavne Albánci

Migranti, ktorí boli prevažne Albánci, skupine platili do 15-tisíc eur, aby ich skrývali v nákladných autách so špeciálnymi časťami a spolupracujúcimi vodičmi. Skupina používala spomínaný hotel v Gente ako zaisťovacie miesto pre migrantov. Prevádzačské siete sú v Belgicku, cez ktoré prechádza značná časť európskej cestnej dopravy do Spojeného kráľovstva, bežné.

Viac k témam: imigrácia, imigranti, prevádzačstvo, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Belgicku, Nemecku a Británii zatkli pätnásť ľudí, organizovali pašovania ľudí do Veľkej Británie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Na Kapverdoch zomrelo viac ako sto delfínov. Tamojšie médiá informovali, že na ostrove Boa Vista v utorok našli až približne 200 zvierat. Úrady, obyvatelia a turisti sa snažili niektoré z nich odtiahnuť naspäť do vody, no mnohé z nich sa vrátili. S pomocou buldozérov napokon pochovali 136 delfínov. Dobrovoľnícka asociácia zameraná na životné prostredie BIOS Cabo Verde na sociálnej sieti Facebook uviedla, že odobrali vzorky z 50 delfínov. V najbližších dňoch by mali na ostrov doraziť veterinári z univerzity v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch a skúmať vzorky.

Viac k témam: delfín, veterinári
Zdroj: Webnoviny.sk - Na ostrove Boa Vista uhynulo viac ako sto delfínov, pochovať ich museli s pomocou buldozérov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ruská vláda zakázala občanom plošne fajčenie na balkónoch. Za zapálenie si cigarety na vlastnom balkóne bude od 1. októbra hroziť pokuta vo výške tritisíc rubľov (v prepočte zhruba 42 eur).

Zákaz otvoreného ohňa na balkónoch

Ruské médiá doteraz uvádzali, že strach občanov zo zákazu fajčenia na balkónoch je neoprávnený, keďže nové nariadenie ministerstva pre výnimočné situácie o zákaze otvoreného ohňa na balkónoch viacposchodových budov sa cigariet v skutočnosti netýka. Nakoniec sa však týka, čo v piatok potvrdilo aj samotné ministerstvo, keď uviedlo, že otvoreným ohňom sa myslí aj plameň zapaľovača a horiaca cigareta.

Vláda tak zakázala ľudom používať ich majetok

"Načo sú nám balkóny, keď na nich nemôžeme fajčiť?" zhŕňa pocit mnohých Rusov titulok článku na populárnej ruskej webstránke TJournal. "Zakazovať ľuďom fajčiť na ich vlastných balkónoch je absurdné. Vláda jednoducho zakázala ľuďom používať ich vlastný majetok," píše autor článku. "Ruské mestá pozostávajú prevažne z panelákov a práve balkóny sú miestom, kde ľudia, keď sú doma, chodia fajčiť. Asi sa im nebude veľmi chcieť obliekať sa a ísť dole výťahom, aby si dali jednu krátku cigaretu," komentuje nové nariadenie ruskej vlády britská BBC.

Viac k témam: balkón, zákaz fajčenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská vláda zakázala občanom fajčiť na ich vlastných balkónoch, za zapálenie cigarety bude hroziť pokuta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britská vláda má pred sebou "významné množstvo" práce, aby zaručila, že krajina bude mať v prípade brexitu bez dohody adekvátne dodávky licencovaných liekov. Uviedol to britský Národný kontrolný úrad v správe, ktorú zverejnil v piatok. Úrad konštatoval, že dodatočné prepravné kapacity, ktoré si prenajala Veľká Británia na dopravu tovarov cez Lamanšský prieliv, pravdepodobne ešte nebudú v prevádzke až do konca novembra, čo je mesiac od odchodu Británie z EÚ naplánovaného na 31. október.

Väčšina liekov prichádza cez Lamanšský prieliv

Z vyše 12 300 liekov licencovaných vo Veľkej Británii, zhruba 7 tis. prichádza z Európskej únie alebo cez EÚ, väčšinou cez Lamanšský prieliv. Meg Hillierová, predsedníčka parlamentného výboru dozerajúceho na britský Národný kontrolný úrad, označila zistenia za "veľmi znepokojujúce". "Mohlo by to mať tie najvážnejšie dôsledky," uviedla.

Menej informácií o alternatívnych trasách

Steve Bates, šéf britského Združenia biotechnologického priemyslu, konštatoval, že na rozdiel od predošlého plánovaného dátumu brexitu 31. marca vláda teraz poskytuje firmám oveľa menej informácií o alternatívnych trasách pre prípad, že odchod z EÚ bez dohody povedie k zápcham v prístavoch. "Minule sme vedeli, ktoré trajektové služby boli objednané na alternatívne trasy a farmaceutické spoločnosti boli vyzývané, aby si rezervovali priestor pre dopravu ich produktov," povedal Bates novinárom. "Tentoraz sa však neuplatnil rovnaký prístup," dodal.

Viac k témam: Brexit, lieky, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vláda má pred sebou množstvo práce, dodávky liekov v prípade brexitu bez dohody sú stále neisté © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Izraelská strana Modrá a biela, ktorá zvíťazila v nedávnych predčasných parlamentných voľbách, v piatok jednoznačne odmietla podmienky premiéra Benjamina Netanjahua na vstup do spoločnej koalície. Netanjahu podľa Modrej a bielej požadoval, aby bol on sám na čele takejto vlády, a tiež trval na tom, že súčasťou koalície budú aj ultranacionalistické a náboženské strany, ktoré sú jeho tradičnými partnermi. "Je zrejmé, že (Netanjahu - pozn. SITA) stanovením si týchto dvoch podmienok sleduje vyvolanie tretích volieb, tak, ako to vyhovuje jeho zámerom," uvádza sa v piatkovom vyhlásení Modrej a bielej.

Prezident poveril zostavením vlády Netanjahua

Izraelský prezident Reuven Rivlin v stredu poveril zostavením vlády Netanjahua, a to aj napriek tomu, že vo voľbách zvíťazila Modrá a biela a Netanjahuov Likud skončil až druhý, hoci s tesným rozdielom. Likud bude mať podľa konečných volebných výsledkov v izraelskom Knessete 32 poslancov, víťazná Modrá a biela Bennyho Ganca obsadí v parlamente 33 kresiel, a na treťom mieste je so ziskom desiatich parlamentných kresiel formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov a krátko po voľbách vyslovila podporu Gancovi. To bolo prekvapivé, keďže podporovať akékoľvek veľké izraelské strany je u izraelských Arabov historicky nie veľmi typické.

K volebným výsledkom sa započítajú spojenectvá

Rivlinove rozhodnutie poveriť Netanjahua a nie víťazného Ganca možno pramení z toho, že ak sa k volebným výsledkom započítajú očakávané spojenectvá, má navrch Netanjahu - hoci opäť tesne, o jedno kreslo. Likud so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami disponuje v 120-člennom parlamente 55 kreslami, zatiaľ čo Modrá a biela a ďalšie umiernené strany ich majú 54. Jazýčkom na váhach medzi Netanjahuom a Gancom bude zrejme strana Izrael, náš domov Avigdora Liebermana, ktorá má v parlamente osem poslancov. Lieberman má síce ideovo bližšie k Netanjahuovi, s ktorým zdieľa najmä nechuť k akýmkoľvek ústupkom voči Palestínčanom, neznesie sa ale s ultraortodoxnými náboženskými stranami, ktoré patria k Netanjahuovým tradičným spojencom.

Lehota na zostavenie vlády začala plynúť 

Netanjahuovi začala v stredu plynúť na zostavenie vlády lehota 42 dní, a ak počas nej vládu nezostaví, prezident poverí niekoho iného. Ten by mal na zostavenie vlády ďalších 28 dní. Práve tento scenár po aprílových riadnych parlamentných voľbách Netanjahu obišiel, a keď sa mu po 42 dňoch nepodarilo zostaviť vládu, tak namiesto toho, aby prenechal túto možnosť inému, rozpustil parlament a vyvolal predčasné voľby. Ďalšie zotrvanie Netanjahua pri moci by mohlo vyústiť do ďalšieho vyostrenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Netanjahu sa v predvolebnej kampani prezentoval ostrými výpadmi proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické. Najmä však sľuboval, že ak vyhrá voľby, budúca izraelská vláda pod jeho vedením anektuje všetky židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu. To šokovalo nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo, snáď s výnimkou Netanjahuovho veľkého podporovateľa, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Viac k témam: parlamentné voľby v Izraeli, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Izraelská strana Modrá a biela odmietla Netanjahuove podmienky na vstup do spoločnej koalície © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) - Súd v Severnom Írsku zamietol podanie, v rámci ktorého jeho predkladatelia argumentovali, že plány britskej vlády na brexit poškodia mierový proces v Severnom Írsku. Odvolací súd v Belfaste tak v piatok potvrdil predchádzajúce rozhodnutie vyššieho súdu.

Vláda by mala brexit radšej zastaviť

Jedným zo sťažovateľov bol aktivista Raymond McCord, ktorého syna zabili v roku 1997 členovia polovojenskej organizácie. Jeho právnik pred súdom uviedol, že ak do plánovaného odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), ktorý je stanovený na 31. októbra, nenastane odklad brexitu, vláda by mala radšej proces brexitu zastaviť, ako opustiť európsky blok bez dohody.

Írska poistka je problémom brexitu

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, je takzvaná írska poistka. Ide o súbor opatrení, ktoré majú zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ. Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Viac k témam: Brexit, No deal brexit (Brexit bez dohody), sťažnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Odvolací súd zamietol sťažnosť, že brexit ohrozí mierový proces v Severnom Írsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 27. septembra, 15:58
Slovenská národná strana (SNS) predloží na najbližšiu októbrovú schôdzu parlamentu deväť návrhov noviel a zákonov. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko s tým, že návrhy majú mať nulový vplyv na rozpočet. Prvým ohláseným návrhom je zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu. Ministerstvo by spravovalo dva fondy - Fond na podporu športu a druhý pre cestovný ruch. Oba by mali mať rozpočet okolo 20 miliónov eur.

Strategické ministerstvo

Ministerstvo má začať fungovať od 1. januára 2021.  „Ide o strategické ministerstvo. Potrebujeme, aby koordinovalo cestovný ruch a šport," tvrdí Danko.  Ako dodal, nadväzujú tak na aktivity strany v oblasti cestovného ruchu a športu, ako sú rekreačné či športové poukazy.  Októbrová schôdza parlamentu sa začína 15. októbra. Ďalší návrh má zjednodušiť verejné obstarávanie pri opravách nemocníc a internátov. A to zvýšením limitu na ponukové konanie zo súčasných 70 tisíc eur na 3 milióny eur. Aj pri väčších rekonštrukciách by im tak stačilo osloviť troch dodávateľov a jedného z nich vybrať. "Aby aj keď dáte 3 milióny na opravu internátu alebo nemocnice sa veľmi rýchlo dala vysúťažiť oprava alebo rekonštrukcia," tvrdí Danko. Slovenská národná rada tiež navrhne, aby športovec mohol byť živnostník.  Prichádza aj s návrhom, aby bola propagácia pedofílie trestným činom. „Tiež chceme pomôcť sociálne slabším skupinám a obchodným reťazcom. Obchodné reťazce by mohli priamo charite darovať drogériu," vysvetlil šéf národniarov. SNS sa bude snažiť presadiť zákaz uväzovať psy na reťaze.

Podnikové byty

Súčasťou balíka návrhov SNS na nadchádzajúcu parlamentnú schôdzu má byť aj zmena súvisiaca s podnikovými bytmi. Národniari navrhujú motivovať veľkých zamestnávateľov k výstavbe alebo kúpe podnikových bytov zrýchleným 6-ročným odpisovaním takejto investície. Týkať by sa to malo podnikov s viac ako 49 zamestnancami, počet takýchto bytov by bol limitovaný počtom zamestnancov v trvalom pracovnom pomere a takisto chcú poslanci SNS ohraničiť maximálnu rozlohu týchto bytov na 100 metrov štvorcových. Zároveň chcú účtovne a daňovo zvýhodniť nájomné v takýchto bytoch a umožniť po desiatich rokoch aj ich následný predaj. Poslanec za SNS Anton Hrnko už predložil návrh novely zákona o Policajnom zbore. Po novom by duchovní, ktorí pôsobia v polícii alebo ozbrojených silách, už nemuseli nosiť zbraň. Koaličná SNS pripravuje aj návrh zákona o ochrane života. Žena by pred interrupciou mala vďaka zákonu disponovať všetkými potrebnými informáciami, čo potrat znamená a aká ekonomická a sociálna pomoc je každej žene k dispozícii.

Viac k témam: cestovný ruch, štátny rozpočet, tehotentstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Dankova SNS navrhne vznik nového ministerstva aj vlastnú novelu zákona o ochrane života © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner