05. marec 2021
Facebook

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pokojne sa miešajte do našich volieb, aj my robíme to isté v iných krajinách. Aj táto veta mala zaznieť z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa na rokovaní s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kisľakom, ktoré sa uskutočnilo v roku 2017 v Bielom dome.

Ohrozil zdroj tajných služieb

S odvolaním sa na tri rôzne osoby, ktoré mali možnosť sa zoznámiť s prepisom obsahu rokovania, o tom v sobotu informoval americký denník The Washington Post. Išlo o to isté stretnutie, na ktorom Trump podľa informácií, ktoré už dávnejšie prenikli do médií, okrem iného ohrozil významný zdroj amerických tajných služieb a hovoril o viacerých skutočnostiach, ktoré podľa bezpečnostných expertov rozhodne neboli určené ušiam predstaviteľov cudzieho štátu. Denník The Washington Post sa pozastavuje aj nad tým, že Trump na tomto stretnutí vlastne "ponúkol rozhrešenie Rusku za útok, ktorý bol zameraný na to, aby on sám zvíťazil" v prezidentských voľbách v roku 2016.

Neštandardná komunikácia

Najnovšie informácie denníka sú len ďalším príkladom neštandardnej komunikácie Trumpa s cudzími štátnikmi, ktorú chcú opoziční demokrati riešiť Trumpovým impeachmentom. Najznámejší príklad takejto komunikácie je Trumpov telefonát s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským z júla tohto roku, v ktorom sa šéf Bieleho domu zaujímal o to, či by mu ukrajinská strana vedela poskytnúť kompromitujúce materiály na jeho možného protikandidáta v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Joea Bidena a jeho syna Huntera, ktorý na Ukrajine podnikal.

Viac k témam: americký prezident, minister zahraničných vecí
Zdroj: Webnoviny.sk - Miešajte sa do volieb, my to robíme v iných krajinách, povedal vraj Trump ministrovi Lavrovovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Rakúsku sa v nedeľu konajú predčasné parlamentné voľby, ktoré vyvolala marcová aféra okolo uniknutej nahrávky z dovolenkovej vily na Ibize. Vtedajší predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache na nej s osobou, o ktorej si myslel, že zastupuje záujmy ruských oligarchov, žoviálne rozoberal možnosti štátnych zákaziek výmenou za finančnú podporu pre FPÖ. Aféra Stracheho stála miesto predsedu strany, no s polročným odstupom to vyzerá, že samotnej FPÖ nijako vážne neublížila.

Podobné programy

Hlavnou otázkou volieb je práve to, či sa po nich opätovne dajú dokopy Rakúska ľudová strana (ÖVP) a FPÖ, ktorých predošlú vládu "aféra Ibiza" položila. Podľa vyjadrení šéfa ÖVP, expremiéra Sebastiana Kurza, ako aj Norberta Hofera, ktorý je novým predsedom slobodných, je práve koalícia týchto dvoch strán suverénne najpravdepodobnejšia možnosť. Obe strany sú si programovo veľmi blízko, keďže Kurz už pred dvoma rokmi začal otáčať kurz dovtedy umiernenej ÖVP k nacionalistickým vodám, ktoré boli dovtedy doménou FPÖ. Názorovú blízkosť oboch strán dokumentuje už hneď to, že volebné programy oboch strán sa začínajú zhodne slovami o potrebe "ochrany rakúskej identity".

Kradli si predvolebné heslá

Názorová blízkosť ÖVP a FPÖ zašla dokonca až tak ďaleko, že si obe strany začali kradnúť predvolebné heslá. V uliciach bolo možno vidieť úplne rovnaký slogan Einer, der unsere Sprache spricht (Ten, ktorý hovorí naším jazykom) na predvolebných plagátoch exministra vnútra z FPÖ Herberta Kickla, ako aj šéfa ÖVP Kurza. Hádku bývalých - a zrejme aj budúcich - koaličných partnerov o to, kto komu heslo ukadol, ukončil až liberálny týždenník Falter, ktorý vypátral, že presne to isté heslo používal v predvolebnom boji už v 90. rokoch aj dnes už nebohý líder FPÖ Jörg Haider. Neskôr ho mierne modifikované využil aj Strache, ktorý sa voličom predstavoval ako "Jediný, kto hovorí vaším jazykom". Okrem týchto technických sporov, plus Kurzových výhrad voči exministrovi vnútra Kicklovi, však medzi ÖVP a FPÖ panuje porozumenie, čo bolo vidno aj v predvolebných debatách, kde na seba Kurz a Hofer neútočili.

Do parlamentu zrejme aj Zelení

Podľa posledných predvolebných prieskumov by mala vo voľbách suverénne zvíťaziť ÖVP so ziskom vyše 30 percent. Na druhom mieste by mala skončiť Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), ktorej posledný prieskum pre denník Die Presse predpovedá zisk 22 percent. Tesne za socialistami nasledujú na treťom mieste FPÖ s 20 percentami. Štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti by mali ešte prekročiť Zelení - Zelená alternatíva, ktorí sa tak do parlamentu vrátia po tom, čo z neho pred dvoma rokmi prekvapivo vypadli, a tiež nová liberálna strana Nové Rakúsko a Liberálne fórum (NEOS). Zeleným posledné prieskumy predpovedajú zisk okolo 13 percent, NEOS sú na ôsmich percentách. Kurz síce zatiaľ formálne nevylúčil žiadnu povolebnú konšteláciu, no jeho prvou voľbou vyzerá byť jednoznačne nacionalistická FPÖ. Vidno to aj z toho, že hlavným strašiakom, ktorý používa na mobilizáciu vlastných voličov, je možnosť - podľa Kurza "hrozba" - že SPÖ, Zelení a NEOS získajú vo voľbách dostatok percent na to, aby vytvorili spoločnú vládu oni. Informácie pochádzajú z portálu nemeckej spoločnosti Deutsche Welle a webstránky Českej televízie.

Viac k témam: predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsko čakajú pre „aféru Ibiza“ predčasné voľby, favoritom je bývalý premiér Kurz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 27. septembra 16:35
Predsedom strany Za ľudí bude jej zakladateľ a bývalý prezident Andrej Kiska. Rozhodli o tom jednohlasne delegáti na sobotňajšom ustanovujúcom sneme strany v Košiciach. Delegáti zvolili aj piatich podpredsedov strany, ktorými budú Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký, Juraj Šeliga a Michal Luciak. „Vytvorili sme stranu, ktorá má silné miesto v politickom ringu," povedal v príhovore Kiska. „Za ľudí je strana, ktorá presne vie, čo treba zmeniť, ako to zmeniť a predovšetkým je tvorená ľuďmi, ktorí vedia, ako tie zmeny realizovať. Preto verím, že sme vytvorili stranu, ktorá v budúcoročných parlamentných voľbách dosiahne dvojciferný výsledok,“ uviedol ďalej v príhovore.

Výzva ostatným opozičným stranám

Slovensko podľa bývalého prezidenta vždy vedelo zabrať v rozhodujúcich okamihoch. „Som presvedčený o tom, že sa tak stane aj v parlamentných voľbách v roku 2020. Nebojme sa, nemajme strach, my to spoločne dáme. Našou úlohou totiž je priniesť svetlo, víziu a nádej. Sme tím ľudí, ktorí majú svoj vlastný silný príbeh, ktorí obstáli v ťažkých situáciách a vedeli sa postaviť na stranu dobra, pravdy a spravodlivosti,“ konštatoval exprezident. Je preto podľa neho dôležité nebyť ľahostajný a nenechať veci len tak plynúť. „Musíme v sebe nájsť chuť a energiu postaviť sa a prevziať zodpovednosť. Aby naše Slovensko bolo domovom pre každého,“ priblížil Kiska.

Kiska Zároveň vyzval všetky demokratické opozičné strany, aby boli jednotné. „Aj keď často bojujeme o rovnakého voliča, používajme pri tom férové nástroje. Musíme spolupracovať, ale to, či má byť spolupráca pred voľbami alebo po voľbách, na to používajme zdravý rozum. Smer-SD vieme poraziť, ale už dnes musíme ukázať našim občanom, že tvoríme jasnú, spoľahlivú a stabilnú budúcu vládu. Za ľudí preto bude tmelom a spájačom a pred krikom uprednostníme pokojný a rozumný dialóg,“ dodal zakladateľ strany.

Stranu predstavili v polovici júna

Kiska predstavil stranu Za ľudí a jej tváre v polovici júna. Podľa posledných dvoch prieskumov verejnej mienky by sa novozaložená strana Za ľudí dostala do parlamentu. Agentúra Focus jej 19. septembra namerala 6,5 percenta, podľa výsledkov agentúry MVK z konca augusta by stranu volilo 7,9 percenta voličov. Sú nimi organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, primátor Nitry Marek Hattas, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, diplomat a riaditeľ think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či Kiskova spolupracovníčka z Kancelárie prezidenta SR Vladimíra Marcinková, ktorá je dcérou starostu Ledeckého. Neskôr do strany pribudla aj Veronika Remišová, ktorá bola predtým dvojkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Podpisy nevyhnutné na registráciu strany odovzdali Kiskovci na ministerstve vnútra začiatkom augusta.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Kisku jednohlasne zvolili za predsedu Za ľudí, jedným z piatich podpredsedov je Šeliga © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Proti dúhovému pochodu, ktorý sa v sobotu konal vo východopoľskom Lubline, prišli protestovať rozhnevaní stúpenci krajnej pravice. Tomu najhoršiemu predišiel zásah polície, ktorá proti krajným pravičiarom použila slzný plyn a niekoľko najaktívnejších kontrademonštrantov pozatýkala, informuje poľská spravodajská televízia TVN24. V Poľsku ešte pred dvoma rokmi neboli pochody LGBTI komunity vôbec obvyklé, v poslednom čase sa však konajú pravidelne, a to dokonca aj v menších mestách. Výhrady voči nim majú nielen krajní pravičiari, ale aj predstavitelia a podporovatelia vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).Viac k témam: dúhový pochod, poľská polícia, slzný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Dúhový pochod v Lubline chceli prekaziť krajní pravičiari, zasiahla polícia a použila slzný plyn © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali budúci víkend, vyhral by Smer-SD. Do parlamentu by sa dostalo deväť subjektov, medzi nimi by však nebol koaličný Most-Híd. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý sa uskutočnil 13. septembra až 18. septembra na vzorke 1 018 respondentov nad 18 rokov pre koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu. Smer-SD v prieskume skončil na prvom mieste so ziskom 21,9 percenta. Druhú priečku obsadila koalícia strán PS/Spolu s 13,4 percenta. Na treťom mieste je Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 11,5 percenta.

Most-Híd by v parlamente chýbal

Štvrtú priečku obsadila strana Za ľudí so ziskom siedmich percent. Sme rodina - Boris Kollár by spolu so Slovenskou národnou stranou získali zhodne 6,8 percenta. Kresťansko demokratické hnutie a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by volilo zhodne 6,3 percenta respondentov. Strana Sloboda a Solidarita by bola posledným subjektom, ktorý by sa dostal do parlamentu, so šiestimi percentami. Koaličný Most-Híd získal v prieskume 4,1 percenta. Respondentom bola najskôr položená nasledujúca otázka: „Predstavte si, prosím, že by sa budúci víkend na Slovensku konali parlamentné voľby. Zúčastnili ste sa na ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas, ak by ste sa volieb zúčastnili?“ Voliť by nešlo 12,9 percenta respondentov a 9,6 percenta odpovedalo „neviem“. Ostatných 77,5 percenta rozhodnutých respondentov si rozdelilo svoje preferencie.

Prípadné spojenie Za ľudí a PS/Spolu

Potom bola respondentom položená otázka: „Ak by pred voľbami prišlo k spojeniu strany Za ľudí do predvolebnej trojkoalície s Progresívnym Slovenskom a stranou Spolu tak, aby vo voľbách kandidovali ako jeden subjekt, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas, ak by ste sa na voľbách zúčastnili?“ Voľby by vyhral Smer-SD so ziskom 22,1 percenta. Druhá by skončila trojkoalícia PS/Spolu/Za ľudí so ziskom 21,7 percenta pred treťou ĽSNS (11,6 percenta). Na otázku: V médiách sa diskutuje o možnosti spojenia strany Za ľudí do predvolebnej trojkoalície s Progresívnym Slovenskom a stranou Spolu tak, aby vo voľbách kandidovali ako jeden subjekt a mali väčšiu šancu poraziť Smer a zostavovať vládu. Aký je váš postoj k takémuto spájaniu? Z prieskumu vyplýva, že určite alebo skôr podporuje spojenie do trojkoalície 32 percent respondentov. Pri voličoch Za ľudí to bolo 89 percent respondentov a pri voličoch PS/Spolu 79 percent respondentov.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prieskum, volebný prieskum, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulíkova SaS má šesť percent, voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings zlepšila Ukrajine rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupeň B z úrovne B-.

Stabilný výhľad ratingov

Krátkodobý rating krajiny potvrdila na stupni B. Výhľad ratingov je stabilný, čo odzrkadľuje očakávanie agentúry, že nová ukrajinská vláda zachová makroekonomické reformy z posledných rokov, pričom ekonomika krajiny sa zotavuje a verejný dlh klesá. "Pozitívne hodnotíme zámer novej vlády zlepšiť podnikateľské prostredie a zrušiť moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy. Podľa nášho názoru toto opatrenie by mohlo otvoriť cestu pre vyšší prílev zahraničných investícií na Ukrajinu," uviedla ratingová agentúra.

Konflikt v Donbase

Hoci S&P predpokladá, že riešenie konfliktu na Donbase je vzdialené, mohlo by sa zmenšiť napätie, keďže vzťahy s Ruskom sa zlepšujú. Agentúra prognózuje, že hrubý domáci produkt (HDP) Ukrajiny za tento rok vykáže reálny rast o 3,2 percenta a v rokoch 2020 až 2022 bude rast ekonomiky v priemere na úrovni tri percentá ročne. S&P prognózuje, že verejný dlh krajiny, ktorý kulminoval v roku 2016 vo výške 81 percent HDP, v roku 2021 klesne pod hranicu 50 percent HDP.

Viac k témam: rating, rating Ukrajiny
Zdroj: Webnoviny.sk - S&P zlepšil ratingové hodnotenie Ukrajiny, od novej vlády má však aj očakávania © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky dobrodruh Alain Robert, známejší pod prezývkou Spiderman, vyliezol v sobotu na mrakodrap vo Frankfurte nad Mohanom.

Zatkli ho policajti

Budovu Skyper v centre mesta, ktorá meria 153 metrov, zdolal za dvadsať minút a hneď, ako zliezol, ho zatkli policajti. Robert už v minulosti zdolal, väčšinou bez lán a samozrejme bez povolenia, desiatky výškových budov, okrem iného v Dubaji, Kuala Lumpur, Tchaj-pej, Londýne a ďalších veľkých mestách.

Zavesil zástavu

V auguste vyliezol aj na 68-podlažný mrakodrap v Hongkongu, čím chcel podporiť nenásilné riešenie situácie v tomto meste, ktoré je zmietané nepokojmi. Na budovu zavesil zástavu, na ktorej boli vyobrazené vlajky Číny a Hongkongu a podanie si rúk. "Cítim, že naplno žijem práve vtedy, keď je môj život v ohrození. Možno to znie trochu strašidelne a bláznivo, ale mám to tak," vysvetľuje svoju životnú filozofiu 57-ročný Francúz.


Viac k témam: Frankfurt nad Mohanom
Zdroj: Webnoviny.sk - Video+foto: Spiderman vyliezol na mrakodrap vo Frankfurte a zavesil zástavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) upozorňuje motoristov na dopravné obmedzenia na diaľnici D2 a diaľnici D1. Pre lokálne opravy vozovky D2 na Záhorí obmedzenie platí od soboty 28. septembra od 6:00 do štvrtka 31. októbra do 19:00.

Opravy na D2 vykonajú v etapách

Túto diaľnicu budú diaľničiari opravovať v ľavom jazdnom páse v kilometri 47,3 - 1 v smere do Českej republiky, v pravom jazdnom páse v kilometri 5,2 - 47,3 v smere do Bratislavy a na mimoúrovňovej križovatke Lozorno na vetve Lozorno - Brno. "Lokálne opravy budú krátkodobého charakteru a vykonávané počas celého októbra po etapách. Doprava bude vedená vo voľnej časti vozovky," informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. "Motoristov žiadame o pozornosť pri riadení vozidla a rešpektovanie dopravného značenia," uviedla hovorkyňa. NDS zároveň čiastočne uzavrie pravý jazdný pruh pravého jazdného pásu diaľnice D1 v úseku Senec - Trnava v kilometri 42,9. Dôvodom tohto obmedzenia v doprave od pondelka 30. septembra od 8:00 do štvrtka 24. októbra do 24:00 je sanácia zosuvu svahu. "Doprava bude vedená vo voľných jazdných pruhoch toho istého jazdného pásu," priblížila Michalová.

Čiastočná uzávera rýchlostnej cesty R1

Most na D2 pri Malackách cez potok Malina bude pre výmenu mostných záverov čiastočne uzavretý v ľavom jazdnom páse do štvrtka 31. októbra do 12:00. Most sa nachádza v kilometri 28,83 v úseku diaľnice medzi križovatkami Kúty a Malacky. "Stavebné práce realizujeme v dvoch etapách. Doprava je v rámci prvej etapy vedená v ľavom jazdnom pruhu ľavého jazdného pásu. V druhej etape bude vedená v pravom jazdnom pruhu ľavého jazdného pásu," oznámila NDS. Uvedené dopravné obmedzenie trvá od 23. septembra. Čiastočná uzávera rýchlostnej cesty R1 v Trnave potrvá do nedele 29. septembra do 18:00. Dôvodom obmedzenia trvajúceho od 10. augusta je výmena mostných záverov na moste v úseku križovatky R1 a cesty prvej triedy I/51 v kilometri 0,3. NDS predĺžila pôvodný termín obmedzenia do 22. septembra z dôvodu nepriaznivých klimatických podmienok a súčasne navýšenia objemu vykonávaných prác.

Viac k témam: diaľnica D1, diaľnica D2, dopravné obmedzenia, Národná diaľničná spoločnosť (NDS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Dopravné obmedzenia na diaľniciach D2 a D1 potrvajú niekoľko týždňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Na Ústavnom súde SR je k 26. septembru 1 426 nevybavených podaní, z toho o 31 podaniach je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu.

Nárast o takmer 750 podaní

Od februára tohto roku ide o nárast o takmer 750 podaní. Informovala o tom riaditeľka Tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súd SR Martina Ferencová. „Celá činnosť ústavného súdu je poznačená neúčasťou šiestich sudcov, to znamená, že plénum ústavného súdu nepracuje v plnom zložení a zo štyroch senátov pracujú len dva. Tým pádom nám výrazne narastá počet nevybavených vecí, takže dúfam, že po tom ako Národná rada SR zvolila zostávajúcich kandidátov na sudcov ústavného súdu, vymenuje prezidentka Zuzana Čaputová zostávajúci počet, teda šesť sudcov, a plénum bude plne funkčne, a budeme sa môcť naplno venovať rozhodovacej činnosti,“ uviedol na Dni otvorených dverí na Ústavnom súde SR jeho predseda Ivan Fiačan.

Nový rokovací poriadok

Od začiatku tohto roka je priemerná dĺžka jedného konania viac ako sedem mesiacov. V období, keď na ústavnom súde rozhodovali iba štyria sudcovia z trinástich, sa priemerná dĺžka jedného konania približovala až k deviatim mesiacom. „Potrvá minimálne dva roky, pokiaľ sa dostaneme z deficitu, ktorý nastal nezvolením a nevymenovaním potrebného počtu sudcov,“ uviedol Fiačan. Ústavný súd SR pripravuj aj zmeny v rokovacom a spravovacom poriadku. „Ústavný súd pripravuje nový rokovací a spravovací poriadok, kde by sa okrem predsedu, podpredsedu a hovorcu vyjadroval aj predseda senátu alebo ním poverená osoba,“ dodal Fiačan. Na Dni otvorených dverí sa predseda ústavného súdu Ivan Fiačan stretol s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislavom Mikom. Taktiež privítal návštevníkov v hlavnej pojednávacej miestnosti a odovzdal ceny pre víťazov literárnych a výtvarných súťaží.

Viac k témam: voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Na ústavnom súde sú stovky nevybavených podaní, plénum stále nepracuje v úplnom zložení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.9.2019 (Webnoviny.sk) - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nesúhlasí so zámerom ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby sa zakázal návrat nezamestnaného k pôvodnému zamestnávateľovi po tom, ako bude čerpať dávku v nezamestnanosti. "Obávame sa, že takáto striktná legislatíva sa môže v konečnom dôsledku kvôli pár špekulantom vypomstiť obom stranám. Zamestnancovi tým, že príde o potencionálne pracovné miesto a zamestnávateľovi tým, že príde o pracovnú silu a bude musieť hľadať alternatívne riešenia," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková.

Relevantné dôvody na opustenie miesta

Podľa hovorkyne AZZZ sa môže stať, že zamestnanec musel pre relevantné dôvody (zdravotné, rodinné dôvody, a pod.) opustiť svoje pôvodné pracovné miesto, pričom nemal záujem na rozdiel od špekulantov využívať sociálny systém. "Medzičasom sa mu životná situácia zlepší, ustáli a rád by sa vrátil k pôvodnému zamestnávateľovi, ktorý by ho možno aj rád prijal naspäť, nakoľko je už zaškolený, pozná pracovné prostredie a podobne, avšak touto zmenou to už nebude možné," upozornila.

So špekulantmi treba urobiť poriadok

AZZZ podľa nej súhlasí, že treba urobiť poriadok so špekulantmi. "Sme, samozrejme, otvorení ďalšej diskusii na túto tému, možno aj hľadaniu iného nástroja, ako vyriešiť problematiku špekulantov, aby na toto opatrenie nedoplácali slušní zamestnanci, či zamestnávatelia," dodala. "Zamestnávatelia v priemysle si nie sú vedomí takýchto krokov zo strany zamestnancov a firiem," tvrdí pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov SR (APZ) Silvia Šeptáková. Sprísnenie legislatívy preto považuje APZ za zbytočné. "Sme za to, aby bol Zákonník práce, naopak, flexibilnejší," povedala. Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták, o takomto zámere počuje prvýkrát a navrhovanému obmedzeniu nerozumie. "Prečo by sme mali brániť firmám opätovne zamestnávať svojich zamestnancov," pýta sa. Neverí tomu, že sa prepúšťanie zo "špekulatívnych" dôvodov deje v štatisticky významných rozmeroch.

Viac k témam: minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia odmietajú návrh Richtera, aby sa nezamestnaný nemohol vrátiť do pôvodnej firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner