05. marec 2021
Facebook

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Duchovní, ktorí pôsobia v polícii alebo ozbrojených silách, by po novom už nemuseli nosiť zbraň. V novele zákona o Policajnom zbore to navrhuje poslanec Národnej rady SR za SNS Anton Hrnko. Cieľom novely, ktorou sa bude parlament zaoberať na októbrovej schôdzi, je vytvorenie zákonnej možnosti v nepridelení a nepoužívaní zbrane pre osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou. Hrnko v dôvodovej správe argumentuje tým, že použitie zbrane môže viesť aj k smrteľným následkom, čo je v príkrom rozpore s prevažnou väčšinou náboženských vyznaní, keďže život vnímajú ako najvyššiu hodnotu. Národniari s obdobným návrhom na začiatku roka nepochodili.

Zbraň ako možnosť

V súčasnosti sa osobám povereným duchovnou a pastoračnou službou pôsobiacim v ozbrojených zboroch a v ozbrojených silách prideľujú zbrane a v niektorých prípadoch ich musia aj používať, napríklad počas povinných cvičných strelieb, ktoré musia absolvovať. V prípade Zboru väzenskej a justičnej stráže osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou síce zbraň pridelenú nemajú, no používať ju počas povinných cvičných strelieb musia. Predkladaná novela generálne nezakazuje osobám povereným duchovnou a pastoračnou službou v ozbrojených zboroch a v ozbrojených silách držať zbrane. Bude na rozhodnutí príslušnej cirkevnej autority, či svojim osobám povereným duchovnou a pastoračnou službou umožní mať pridelenú zbraň a používať zbraň, alebo nie. Predkladaná novela tiež myslí na situácie, kedy môže byť osoba poverená duchovnou a pastoračnou službou bez pridelenej zbrane počas výkonu jeho služby v ohrození. Ak na to nastanú okolnosti, bude osobe poverenej duchovnou a pastoračnou službou bez pridelenej zbrane poskytnutá primeraná ochrana ozbrojeným zborom alebo ozbrojenými silami, ktorých je príslušníkom.

Nesprávne východiská

Pod primeranou ochranou osoby poverenej duchovnou a pastoračnou službou bez pridelenej zbrane bude napríklad pridelenie nepriestrelnej vesty, zavedenie režimových opatrení či pridelenie iného príslušníka so zbraňou na ochranu, alebo iné vhodné ochranné opatrenie. Osoba poverená duchovnou a pastoračnou službou bez pridelenej zbrane bude môcť aj sama požiadať svoj ozbrojený zbor alebo ozbrojené sily o poskytnutie primeranej ochrany, ak sa bude domnievať, že si to okolnosti vyžadujú. O poskytnutí primeranej ochrany rozhodne príslušný veliaci v ozbrojených zboroch alebo v ozbrojených silách. Ministerstvo vnútra zastáva názor, že predložený návrh vychádza z viacerých nesprávnych premís, neupravuje danú problematiku komplexne a jednoznačne a nie je ani spoločným návrhom všetkých registrovaných cirkví a náboženských spoločností. „Použitie zbrane je krajným donucovacím prostriedkom, pričom zbraň možno použiť aj inak ako priamou streľbou na fyzické osoby – podľa § 59 možno použiť úder strelnou zbraňou, podľa § 60 možno použiť hrozbu zbraňou a varovný výstrel, okrem toho možno podľa § 62 použiť aj špeciálne zbrane. Činnosť duchovných v Policajnom zbore je však tak špecifická, že je len veľmi málo pravdepodobné reálne uplatnenie týchto donucovacích oprávnení. Obdobné princípy sa vzťahujú aj na ostatné ozbrojené zložky. Považujeme preto za oveľa vhodnejšie danú problematiku upraviť v zákonoch upravujúcich služobný pomer, v ktorých sú upravené aj iné odlišnosti pre duchovných vyplývajúce z ich postavenia," uviedlo ministerstvo vnútra pre agentúru SITA.

Zvýšenie počtu policajtov

Za problematické považuje ministerstvo vnútra aj ustanovenie o poskytovaní primeranej ochrany duchovným. „Takéto ustanovenie nemusí byť ani zo strany samotných duchovných vnímané pozitívne, keďže ich stavia do pozície nerovnocenných príslušníkov s ostatnými kolegami. Príslušníci ozbrojených bezpečnostných zborov sú povinní vykonať služobný zákrok v zákonom daných situáciách, profesionálni vojaci sú povinní použiť zbraň na základe vojenského rozkazu. Z hľadiska plnenia zákonných úloh, zabezpečenia prípravy a výcviku na ich plnenie a efektívnosti riadenia a velenia v jednotlivých ozbrojených zložkách sa navrhovaná právna úprava javí ako kontraproduktívna. Hoci postavenie a pôsobenie duchovných je v každej ozbrojenej zložke špecifické od ostatných príslušníkov, každý duchovný, ktorý má záujem o službu v ozbrojených zložkách, musí byť stotožnený s tým, že môže prísť do kontaktu so zbraňou a s jej pridelením na vlastnú ochranu, čo vyplýva zo samotnej podstaty činnosti ozbrojených zložiek," vysvetlil rezort vnútra. Poskytovanie ochrany duchovným by si podľa ministerstva vnútra vyžiadalo zvýšenie počtu príslušníkov Policajného zboru aj Zboru väzenskej a justičnej stráže. V Policajnom zbore minimálne o štyroch. „Zbor väzenskej a justičnej stráže navyše v súčasnosti ani nemá vytvorené funkčné miesta príslušníkov zboru, ktorí by zabezpečovali ochranu osôb a zároveň by boli na takúto činnosť aj adekvátne vycvičení. V rámci ozbrojených síl by to spôsobovalo problémy najmä v niektorých operáciách medzinárodného krízového manažmentu, pri ktorých dochádza k permanentnému ohrozeniu života a zdravia profesionálnych vojakov. Ozbrojené sily by tak museli vyčleniť profesionálnych vojakov pre potreby nepretržitej ochrany duchovných pôsobiacich v ozbrojených silách," uzavrelo ministerstvo.

Viac k témam: cirkev, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Duchovní pôsobiaci v silových zložkách by už nemuseli nosiť zbraň, navrhuje poslanec Hrnko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pri čílskom pobreží v nedeľu zaznamenali silné zemetrasenie s magnitúdou 6,8, ktoré pocítili obyvatelia rozsiahlych oblastí v južnej aj centrálnej časti krajiny. Geologická služba Spojených štátov (USGS) dokonca pôvodne informovala, že zemetrasenie malo magnitúdu 7,2. Podľa doterajších informácií si zemetrasenie nevyžiadalo žiadne obete, zranenia ani vážnejšie materiálne škody, vystrašilo však množstvo obyvateľov krajiny vrátane obyvateľov metropoly Santiago, v ktorej sa tiež triasli budovy. Epicentrum zemetrasenie bolo neďaleko mesta Constitución, vzdialeného vyše 300 kilometrov na juh od Santiaga.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Čile pocítilo silné zemetrasenie, budovy sa triasli aj v metropole Santiago © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Okolo 20-tisíc ľudí sa zúčastnilo na nedeľňajšej moskovskej demonštrácii za prepustenie ľudí, ktorých pozatýkali a odsúdili za účasť na predchádzajúcich demonštráciách. Polícia tentokrát nezasiahla, keďže táto demonštrácia, na rozdiel od tých predchádzajúcich, získala od úradov povolenie.

Tisícky zatknutých

Na demonštrácii sa zúčastnila aj najznámejšia tvár ruskej opozície, známy bloger Alexej Navaľnyj, ktorý o väznení za účasť na demonštrácii či za jej organizáciu vie svoje a ruské väznice dôverne pozná zvnútra. Počas júlových a augustových demonštrácií, na ktorých stúpenci opozície protestovali proti nepripusteniu pre režim nepohodlných kandidátov do moskovských komunálnych volieb, sa zúčastňovali desaťtisíce ľudí, rekordná účasť bola podľa agentúry The Associated Press (AP) 60-tisícová. Policajti na nich pozatýkali postupne 2 400 demonštrantov. Veľkú väčšinu z nich neskôr prepustili, no niekoľkých stále zadržiavajú a viacero ľudí už aj odsúdili na niekoľkoročné tresty odňatia slobody. Previnili sa pritom len tým, že sa zúčastnili na demonštrácii.

Odsúdený nevinný

V jednom prípade odsúdil moskovský súd na tri a pol roka dokonca aj človeka, ktorý sa na demonštrácii nezúčastňoval, iba v jej blízkosti čakal na chodníku na stretnutie, keď naňho zrazu zaútočili policajti. Je to jasne vidno aj z videozáznamu z jeho zatknutia, no súd tento záznam odmietol pripustiť ako dôkaz. Vo väčšine prípadov súdy odôvodnili vysoké tresty tým, že demonštranti údajne útočili na policajtov. To však nie je vidno zo žiadnych záznamov, ktoré zo zásahov existujú, naopak, je na nich vidno len surovú brutalitu zo strany policajtov.

Viac k témam: demonštrácia, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Približne dvadsaťtisíc ľudí v Moskve žiadalo prepustenie demonštrantov, prišiel aj Navaľnyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 29. septembra 17:59
Nedeľňajšie rakúske predčasné parlamentné voľby nepriniesli žiadne veľké prekvapenia a podľa prvých odhadov volebných výsledkov dopadli zhruba tak, ako to veštili predvolebné prieskumy. Až 37,2 percenta hlasov získala podľa rakúskej mediálnej spoločnosti ORF Rakúska ľudová strana (ÖVP) expremiéra Sebastiana Kurza. Na druhom mieste je s odhadovaným výsledkom 22 percent Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ). Tretia je nacionalistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá jediná sa od predvolebných prieskumov mierne odchýlila, a namiesto predpokladaného zisku okolo 20 percent získala podľa odhadov len 16 percent hlasov. Štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti prekročili ešte Zelení - Zelená alternatíva, ktorí sa tak do parlamentu opäť vracajú po tom, čo z neho pred dvoma rokmi prekvapivo vypadli, a tiež nová liberálna strana Nové Rakúsko a Liberálne fórum (NEOS). Zelení získali podľa odhadov 14,3 a NEOS 7,4 percenta.

Aféra Ibiza

Hlavnou otázkou volieb bolo to, či sa po nich opätovne dajú dokopy ÖVP a FPÖ, ktorých predošlú spoločnú vládu položila v marci aféra okolo uniknutej nahrávky z dovolenkovej vily na Ibize. Vtedajší predseda FPÖ Heinz-Christian Strache na nej s osobou, o ktorej si myslel, že zastupuje záujmy ruských oligarchov, žoviálne rozoberal možnosti štátnych zákaziek výmenou za finančnú podporu pre FPÖ. Aféra Stracheho stála miesto predsedu strany, no s polročným odstupom to vyzerá, že samotnej FPÖ nijako vážne neublížila. Podľa predvolebných vyjadrení šéfa ÖVP Kurza, ako aj Norberta Hofera, ktorý je novým predsedom slobodných, je práve koalícia týchto dvoch strán suverénne najpravdepodobnejšia možnosť. Obe strany sú si programovo veľmi blízko, keďže Kurz už pred dvoma rokmi začal otáčať kurz dovtedy umiernenej ÖVP k nacionalistickým vodám, ktoré boli dovtedy doménou FPÖ. Názorovú blízkosť oboch strán dokumentuje už hneď to, že volebné programy oboch strán sa začínajú zhodne slovami o potrebe "ochrany rakúskej identity".

Kradnutie hesiel

Názorová blízkosť ÖVP a FPÖ zašla dokonca až tak ďaleko, že si obe strany začali kradnúť predvolebné heslá. V uliciach bolo možno vidieť úplne rovnaký slogan Einer, der unsere Sprache spricht (Ten, ktorý hovorí naším jazykom) na predvolebných plagátoch exministra vnútra z FPÖ Herberta Kickla, ako aj šéfa ÖVP Kurza. Hádku bývalých - a zrejme aj budúcich - koaličných partnerov o to, kto komu heslo ukradol, ukončil až liberálny týždenník Falter, ktorý vypátral, že presne to isté heslo používal v predvolebnom boji už v 90. rokoch aj dnes už nebohý líder FPÖ Jörg Haider. Neskôr ho mierne modifikované využil aj Strache, ktorý sa voličom predstavoval ako "Jediný, kto hovorí vaším jazykom". Okrem týchto technických sporov, plus Kurzových výhrad voči exministrovi vnútra Kicklovi, však medzi ÖVP a FPÖ panuje porozumenie, čo bolo vidno aj v predvolebných debatách, kde na seba Kurz a Hofer neútočili. Kurz síce zatiaľ formálne nevylúčil žiadnu povolebnú konšteláciu, no jeho prvou voľbou vyzerá byť jednoznačne nacionalistická FPÖ. Bolo to vidno aj z toho, že hlavným strašiakom, ktorý používal na mobilizáciu vlastných voličov, bola možnosť - podľa Kurza "hrozba" - že SPÖ, Zelení a NEOS získajú vo voľbách dostatok percent na to, aby vytvorili spoločnú vládu oni. Informácie pochádzajú z webstránky rakúskej mediálnej spoločnosti ORF a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: ÖVP Rakúska ľudová strana, parlamentné voľby v Rakúsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku vyhrala ľudová strana expremiéra Sebastiana Kurza © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Americký vynálezca Elon Musk v nedeľu predstavil prototyp rakety, ktorá by mala, ak všetko dobre dopadne, dokázať dopraviť ľudskú posádku aj náklad na Mesiac aj na Mars a vrátiť sa naspäť. Prvé testy rakety Mk1 Muskovej firmy Starship by sa podľa neho mali uskutočniť už o mesiac či dva. Raketa by počas nich mala vyletieť do výšky 19 800 metrov a následne zvislo pristáť na Zemi. Okrem misií na iné vesmírne telesá sa podľa neho bude dať používať aj na rýchle presúvanie sa v rámci Zeme. „Toto je tá najinšpiratívnejšia vec, akú som kedy videl,“ povedal v nedeľu Musk v živom prenose zo štartovacej rampy neďaleko obce Boca Chica na juhu Mexika, stojac pred obrovskou raketou. „Takže táto vec vzlietne, bude letieť zhruba 20 kilometrov, a následne sa vráti naspäť a pristane,“ povedal Musk slávnostným tónom pri predstavení rakety. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Viac k témam: Starship Mk1
Zdroj: Webnoviny.sk - Elon Musk predstavil prototyp rakety, ktorá má letieť na Mesiac aj na Mars © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva SR chce znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov. Do praxe plánuje zaviesť nové opatrenie, ktoré by malo zastaviť nárast regulačných povinností. Rezort chce totiž do systému tvorby materiálov zavádzajúcich nové takéto povinnosti implementovať princíp „one in – one out“. Uvádza sa to v 1. akčnom pláne pre realizáciu opatrení vyplývajúcich zo Stratégie hospodárskej politiky SR do roku 2030, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkového konania.

Nezvyšovať náklady

„Princíp one-in-one-out (jeden prijať, jeden zrušiť) pochádza z Veľkej Británie, kde bol zavedený už v roku 2011. V praxi to znamená, že v situácii, kedy predkladateľ (ministerstvo) navrhne nový legislatívny regulačný predpis, ktorý prinesie čisté náklady pre podnikateľský sektor alebo občiansku spoločnosť, musí zároveň navrhnúť ako kompenzáciu zrušiť inú reguláciu,“ objasnil pre agentúru SITA rezort. Tento princíp si kladie za cieľ nezvyšovať náklady podnikateľského sektora alebo občanov. Kompenzačné opatrenie („out“) pritom nemusí byť z tej istej oblasti ako predkladaný návrh („in“), ale tzv. in a out návrh by mal spadať aspoň do pôsobnosti toho istého rezortu. Princíp one-in-one-out sa nemusí vzťahovať iba na právne predpisy, ale aj na jednotlivé regulácie.

Hodnotenie regulácií

Prvoradým cieľom princípu je systémovým spôsobom zastaviť nárast regulačných povinností s akcentom na ich účelnosť a opodstatnenosť. Nové opatrenie by sa najprv malo testovať na pilotnej báze a následne vyhodnotiť. Zavedenie princípu one-in one-out bude nadväzovať na ex post hodnotenie existujúcich regulácií. To bude zahŕňať analýzu hospodárnosti, efektívnosti, účinnosti a účelnosti regulácie. Ministerstvo v súčasnosti pripravuje metodiku ex post hodnotenia, ale aj metodiku implementácie princípu one-in-one-out. Následne budú prebiehať pilotné projekty.

Viac k témam: byrokracia, one in – one out
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo hospodárstva chce zastaviť nárast regulácie, inšpirovalo sa Veľkou Britániou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Snahy spochybniť právo Slovenska na sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave eviduje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), avšak považuje ich za neopodstatnené. Rezort sa zároveň podľa vyjadrení pre agentúru SITA neobáva, že by agentúra nemala sídliť v našom hlavnom meste. „Aj MPSVR v ostatných dňoch získalo neoficiálnou cestou túto prekvapujúcu informáciu. Zastávame názor, že údajný návrh právneho výboru EP, ktorý navrhuje predsedovi EP žalobou napadnúť rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ o určení sídla ELA v Bratislave, nie je opodstatnený a neobstojí v právnej rovine. Preto sa na základe reálneho hodnotenia situácie ani neobávame, že by agentúra nemala sídliť v Bratislave,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového a komunikačného odboru rezortu Michal Stuška.

Podľa práva EÚ

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že výber sídla sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ, pričom samotný Európsky parlament (EP) je jeho spolutvorcom a inak to nebolo ani v prípade legislatívy zakladajúcej agentúru ELA. „Určenie sídla agentúry EÚ podľa pravidiel vždy musí prebehnúť podľa politického rozhodnutia, na ktoré je potrebná vzájomná dohoda zástupcov vlád členských štátov. Ako je známe, v júni absolútna väčšina vlád členských štátov zahlasovala jednoznačne práve za našu Bratislavu,“ dodal Stuška. Rezort práce zároveň verí, že situácia sa aj oficiálne na pôde hlavných európskych inštitúcii rýchlo vyrieši a už nič nespochybní víťazstvo kandidatúry Slovenska. „Procesy smerujúce k začiatku činnosti tejto, aj obsahovo dôležitej novej európskej inštitúcie, napredujú podľa plánu. Už 16. októbra sa uskutoční v Bruseli prvé slávnostné zasadnutie správnej rady ELA, na ktoré bol pozvaný aj predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister Ján Richter," avizuje ministerstvo práce.

Vyše sto zamestnancov

O spochybňovaní práva Slovenska na sídlo ELA výborom pre právne veci EP informovala v piatok slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu za zatvorenými dverami CONFIDENTIAL - TAJNÉ stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr. Celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ upozornila europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre zamestnanosť Ďuriš Nicholsonová. Ako pokračovala, Európska agentúra práce by pritom mala svoju činnosť v Bratislave naštartovať už v priebehu tohto roku. „Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko,“ dodala.

V centre Bratislavy

Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna 2019 odhlasovala, že ELA bude sídliť v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska tak zvíťazilo nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA. Sídliť má v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí. Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

Viac k témam: ELA Európsky orgán práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Richterovo ministerstvo sa neobáva, že Európsky orgán práce nebude sídliť v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

29.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 29. septembra 15:59
Pilot, ktorý sa v sobotu 28. septembra vo večerných hodinách katapultoval zo stíhacieho lietadla Mig-29, je nateraz mimo ohrozenia života. V súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný, agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Ide o prvotriedne vycvičeného a skúseného pilota, ktorý má nalietaných približne 1200 letových hodín.

Pozastavili všetky cvičné lety

V súčasnosti sú pozastavené všetky cvičné lety stíhacích lietadiel Mig-29, avšak pohotovostný systém NATINAMDS je plne zabezpečený. Informoval o tom minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý pilota osobne navštívil v nemocnici a následne aj okolie miesta nehody. „Život a zdravie pilota sú v tejto situácii to najdôležitejšie, preto som hneď išiel sem priamo do nemocnice. O udalosti bola bezprostredne informovaná rodina a, samozrejme, som informoval aj troch najvyšších ústavných činiteľov. Chcem vysoko oceniť profesionalitu pilota, pretože len vďaka jeho adekvátnej reakcii, nebolo ohrozené civilné obyvateľstvo, pretože lietadlo spadlo do neobývanej časti,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. „Práve som sa vrátil z nemocnice, kde bol ošetrený náš pilot. Som rád, že je v stabilizovanom stave a v poriadku. Dobrou správou je, že jeho stav už dovoľuje prevoz do Banskej Bystrice, kde za ním môžu prísť jeho najbližší,“ povedal neskôr Gajdoš. Zobraziť fotogalériu k článku:
Nehoda slovenskej stíhačky Mig-29 Pri tejto príležitosti poďakoval všetkým príslušníkom ozbrojených síl, ako aj príslušníkom policajného a hasičského a záchranného zboru za koordináciu a odborné riešenie vzniknutej situácie. Ako ďalej zdôraznil, nehoda stíhacieho lietadla bude riadne vyšetrená. „Ide o naozaj o prvotriedneho pilota, jedného z najskúsenejších v rámci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Chcem vyzdvihnúť jeho naozaj vysokú profesionalitu, pretože aj v tejto krízovej situácii postupoval plne v zmysle štandardných operačných postupov,“ doplnil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genmjr. Miroslav Lorinc, ktorý rovnako prišiel do nitrianskej nemocnice.

Značné materiálne škody

V tomto prípade išlo o štandardný cvičný let dvoch stíhacích lietadiel Mig-29, pričom druhý pilot bezpečne pristál na Letisku Sliač. Rezort obrany sa v tejto súvislosti dištancuje od akýchkoľvek predbežných a neoverených informácií, ktoré sa šíria v súvislosti s príčinou nehody. „Nebudem špekulovať o príčine, počkám si na závery. Vec vyšetruje Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre pod dozorom prokurátora. Verím však, že aspoň na čas utíchnu hlasy, ktoré spochybňujú potrebu nákupu nových stíhacích lietadiel F-16. Bezpečnosť našich vojakov, ktorí zabezpečujú obranu Slovenskej republiky, je pre mňa na prvom mieste,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Minister Gajdoš na mieste nehody ubezpečil majiteľov poškodeného majetku, že škody spôsobené leteckou nehodou rezort obrany na základe záverov škodovej komisie plne uhradí. Z tohto dôvodu osobne navštívil aj starostku obce Nové Sady Silviu Halvoníkovú. „S presunom vraku stíhacieho lietadla na letisko Sliač by sme mohli pravdepodobne začať už v pondelok. Budú uskladnené na Leteckej základni Sliač, kde budú k dispozícii pre ďalšie skúmanie znalcov,“ doplnil.

Hmla bránila pristátiu

K nehode sa vyjadril aj generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Jeho stanovisko poskytla agentúre SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. „Ako náčelník generálneho štábu som nesmierne rád, že naši piloti sú špičkovo vycvičení a práve vďaka tomu môžem konštatovať to jediné, čo je pre túto chvíľu naozaj dôležité. Nikto nezomrel a ani nebol vážnejšie zranený, rodina neprišla o otca a manžela - a ozbrojené sily o skvelého vojaka – skúseného pilota. Vznikli iba značné materiálne škody stratou stíhacieho lietadla a v podstate vzhľadom na situáciu zanedbateľné škody v okolí miesta nehody,” uviedol. Ako ďalej uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR, aj takéto udalosti sa pri plnení úloh Ozbrojených síl SR, žiaľ, stávajú. „Chcel by som verejne oceniť vycvičenosť pilota, jeho rozvahu, odvahu a riešenie celej tejto situácie, pretože on sám bezpečne opustil lietadlo a zároveň zabezpečil, aby pád lietadla nespôsobil katastrofu na zemi v obývanej oblasti,“ povedal. Veliteľ Vzdušných síl Svoboda vysvetlil, že v tomto prípade išlo o cvičný let s muníciou a všetko bolo zabezpečené tak, aby nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo. Zároveň vysvetlil, že pilot vzhľadom na zlé poveternostné podmienky, najmä hustú hmlu nemohol pristáť na Sliači. „Všetko ostatné je predmetom vyšetrovania,” zdôraznil. Ochrana vzdušného priestoru v zodpovednosti Slovenskej republiky je zabezpečená v plnom rozsahu.

Viac k témam: havária lietadla, stíhačky MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk - Pilot je po nehode stíhačky Mig-29 mimo ohrozenia života, v krízovej situácii neohrozil civilistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Bratislavská mestská časť Rača pripravuje spustenie zdieľaných bicyklov v spolupráci s ďalšími mestskými časťami. „V spolupráci s Novým Mestom a Vajnormi pripravujeme spustenie zdieľaných bicyklov, ktoré budu fungovať na inom princípe ako Slovnaft bike, ktoré sa nám ani po 1,5 roku od spustenia nepodarilo dotiahnuť do Rače,“ uviedla na sociálnej sieti vicestarostka Rače Lenka Antalová Plavuchová.

Úspešná skúška vo viacerých mestách

Zdieľané bicykle nemajú byť umiestnene v pevných staniciach, ale voľne zaparkované na verejných miestach a o dostupnosti má informovať aplikácia v mobilnom telefóne. „Tento koncept už úspešne vyskúšali štyri slovenské mestá a rovnako funguje požičiavanie bicyklov aj vo Viedni, Prahe či Berlíne,“ dodala vicestarostka. Mestská časť ešte nevie presne potvrdiť dátum spustenia projektu, ale predpokladajú, že sa im to podarí na jar. „Spustenie projektu závisí od rýchlosti rokovaní s kolegami z mestských častí Nové Mesto a Vajnory. Spoločnosť Antik má však záujem o spustenie systému na území všetkých troch mestských častí naraz. Optimistický variant preto hovorí o spustení po zimných mesiacoch, niekedy koncom marca. Bude to však predmetom rokovaní. Všetky tieto zmluvy musia byť tiež schválené a bude sa k nim vyjadrovať miestne zastupiteľstvo Rače, Vajnôr a Nového Mesta,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Rače Michal Drotován.

Spolupráca so spoločnosťou Antik

Bicykle zostanú v majetku spoločnosti Antik, ale ich údržbu či umiestnenie v teréne má vykonávať príslušná mestská časť. Spoločnosť Antik dodá bicykle a zabezpečí administratívu týkajúcu sa systému a Rača bude mať na starosti fungovanie systému priamo v teréne. Cena za požičanie bicykla je podľa Rače ešte predmetom diskusií. „Predpokladáme, že cena sa bude pohybovať v medziach cien, ktoré platia v mestách, kde je už systém spustený. Ide predovšetkým o mesto Košice, kde sa platí jedno euro za hodinu jazdenia, alebo je možnosť si predplatiť hodinu denne na mesiac dopredu za 10 eur, prípadne hodinu denne na rok dopredu za 15 eur,“ dodal Drotován.

Viac k témam: bicykel, bicyklovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskej Rači chcú spustiť zdieľané bicykle, rokujú s ďalšími mestskými časťami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko skončilo v rebríčku nakladania s odpadom ako deviate najhoršie v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dôvodom je najmä nízka miera recyklácie. Vyplýva to z rebríčka s názvom Global Waste Index, ktorý vyhodnocuje krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dopadov ich nakladania s odpadom.

Vysoká miera skládkovania

Vypracovala ho Spoločnosť Sensoneo, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom. Slovensko podľa tohto hodnotenia dosiahlo 6. najlepšie umiestnenie v množstve vyprodukovaného odpadu. Miera recyklácie je však na Slovensku piata najnižšia spomedzi všetkých OECD krajín a vysoká je aj miera skládkovania - SR sa umiestnila ako 14. najhoršia. The Global Waste Index analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne alebo negatívne body v závislosti od množstva vyprodukovaných emisií oxidu uhličitého, metánu a environmentálnej kontaminácie, ktorú daný spôsob priemerne spôsobuje. Udelené body 36 krajinám tak boli podľa toho, koľko kilogramov odpadu spracovávajú recyklovaním, spaľovaním, skládkovaním alebo nelegálnym skládkovaním.

Najmenej sa triedi bioodpad

Prieskum, ktorý pre spoločnosť Hornbach vypracovala agentúra Median, hovorí, že až 92 percent ľudí na Slovensku triedi odpad. Najviac sa pritom triedi plast, papier a sklo. Tieto zložky separuje 90 percent respondentov. Takmer 65 Slovákov triedi batérie a 50 percent kovy. Najmenej sa triedi bioodpad, ktorý separuje len asi tretina opýtaných. Respondenti, ktorí odpad netriedia, uviedli najčastejšie ako dôvod nedostatok smetných nádob na to určených.

Viac k témam: odpad, prieskum, recyklácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nenakladá dobre s odpadom, v rebríčku je deviate najhoršie v rámci OECD © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner