05. marec 2021
Facebook

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Spojených štátoch v utorok odvolali pátranie po amatérskych potápačoch, ktorých zasiahol požiar na lodi pri pobreží južnej Kalifornie. Pri požiari zahynulo najmenej 24 osôb, ďalších desať je nezvestných, no je vysoko pravdepodobné, že tiež zahynuli, informoval predstaviteľ záchranárskeho tímu zo Santa Barbary Bill Brown. Medzi dvadsiatimi obeťami, ktorých telá záchranári vylovili, bolo podľa Browna 11 žien a deväť mužov. Ďalších štyri až šesť obetí videli pod potopenou loďou, z bezpečnostných dôvodov sa k nim však zatiaľ nedostali.

Zachránilo sa len päť osôb

Dvadsaťtrimetrovú loď Conception, ktorá kotvila pri ostrove Santa Cruz, zhruba 18 kilometrov od pobrežia, zasiahol požiar zo zatiaľ neznámych príčin v pondelok ráno, keď ešte väčšina jej osadenstva spala. Na lodi bolo 33 amatérskych potápačov a šiesti členovia posádky. Z nich piati naskákali do vody a zachránila ich neďaleko kotviaca loď The Grape Escape.

Ľudia sa z lode zrejme nestihli dostať von

Dave Reid, ktorý sa v minulosti plavil na lodi Conception spolu s manželkou, pre americké médiá uviedol, že ak sa oheň šíril veľmi rýchlo, je pravdepodobné, že sa ľudia zo spálne nachádzajúcej sa na najnižšej palube nestihli dostať von. Takisto sa k nim zrejme nemohla dostať ani posádka.

Viac k témam: loď Conception, potápač, požiar lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri požiari lode v Kalifornii zahynulo zrejme 34 ľudí, pátranie po nezvestných odvolali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Odstupujúca štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská by v záujme zachovania nezávislosti a nestrannosti súdnictva podľa združenia VIA IURIS až do odstránenia pochybností okolo jej osoby nemala vykonávať funkciu sudkyne. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný riaditeľ združenia Milan Šagát. "Súdnictvo na Slovensku dlhodobo požíva nízku mieru dôvery verejnosti, preto je extrémne dôležité, aby sa dôkladne a nezávisle prešetrili akékoľvek pochybnosti v súvislosti so sudcami a sudkyňami, ktorých nezávislosť a morálna integrita túto dôveryhodnosť ovplyvňujú," zdôraznil s tým, že Jankovská by mala požiadať o prerušenie výkonu funkcie sudcu.

Viac o téme: Kočnerova ThreemaViac k témam: Kočner komunikácia Threema, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Jankovská by podľa Via Iuris nemala vykonávať funkciu sudkyne až do odstránenia pochybností © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - V mexickom Národnom paláci, ktorý je prezidentským sídlom, bola nainštalovaná malá kamera využívaná na špehovanie stretnutí prezidenta. V utorok to na tlačovej konferencii oznámil prezident Andrés Manuel López Obrador. Drobné zariadenie dokonca aj na svojej dlani ukázal novinárom. Ako však povedal, "nie je tu nič tajné, nič nie je skryté, preto to nepovažujeme za veľký problém". Kamera bola v jednej z miestností paláca, ktorú prezident používa na stretnutia s ľuďmi s návrhmi pre vládu. López Obrador povedal, že zaujala jeho pozornosť preto, lebo bola taká malá. O tom, kto ju tam mohol dať a ako dlho fungovala, nerozmýšľal. Technici mu podľa jeho slov povedali, že pamäť kamery bolo potrebné pravidelne sťahovať.

Viac k témam: kamera, mexický prezident, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - V prezidentskom sídle sa našla špionážna kamera, mexický prezident to nepovažuje za veľký problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarská prokuratúra obžalovala Sýrčana podozrivého z členstva v teroristickej organizácii Islamský štát (IS) a z toho, že sa v máji 2015 vo svojej vlasti dopustil teroristických činov, vraždy a zločinov proti ľudskosti. Prokuratúra v utorok uviedla, že 27-ročný Hassan F. sa podieľal na sťatí náboženského lídra v meste as Suchna v provincii Homs a bol zapojený aj do zabitia najmenej 25 ľudí vrátane žien a detí. Prokuratúra pre obžalovaného muža žiada doživotie bez možnosti odpustenia trestu. Podľa obžaloby bol Hassan F. veliteľom malej ozbrojenej jednotky IS. Zatkli ho v decembri minulého roka v Budapešti na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta, keď sa zistilo, že so svojou spoločníčkou cestuje na falošné osobné doklady.

Viac k témam: letisko Ferenca Liszta v Budapešti, terorista, teroristické útoky, vražda, zločin proti ľudskosti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Maďarsku obžalovali Sýrčana podozrivého z teroristických činov, vraždy a zločinov proti ľudskosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Takzvaná írska poistka, teda súčasť dohody o brexite, ktorá má zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ, nie je určite takým nebezpečím, za aké ju vydávajú niektorí britskí politici. V zjavnej narážke na nového britského premiéra Borisa Johnsona to v utorok vyhlásila námestníčka francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Amélie de Montchalin. "Poistka nie je žiadne dvojhlavé monštrum" vyhlásila a dodala, že britskí politici to s démonizovaním tejto otázky podľa nej už veľmi preháňajú.

Jediná pozemná hranica medzi Britániou a EÚ

Hranica medzi Írskom a Severným Írskom sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi. Takzvaná írska poistka preto, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, že ak sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom, bude sa obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ a nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne. V dohode o brexite, ktorú britskí poslanci - čiastočne práve pre odpor voči tejto poistke - opakovane odmietli, sa uvádza, že toto opatrenie by malo byť len dočasné. Viacerí britskí politici vrátane premiéra Johnsona však tvrdia, že dočasné opatrenie sa môže ľahko zmeniť aj na trvalé, a Veľká Británia by tak podľa nich fakticky prišla o suverenitu nad časťou svojho územia.

Žiadne návrhy na zmenu írskej poistky neprišli

Amélie de Montchalin, námestníčka francúzskeho ministerstva zahraničia pre otázky Európy, v utorok povedala, že jej krajina je pripravená preskúmať prípadné britské návrhy na zmenu írskej poistky, no zo strany Londýna zatiaľ žiadne konkrétne návrhy neprišli. To isté v utorok vyhlásil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorý pripomenul, že sa o tejto otázke pred týždňom zhováral aj s britským premiérom Johnsonom, no ten sa mu odvtedy neozval so žiadnym konkrétnym návrhom. "Je na Britoch, aby prišli s novými návrhmi. Johnson ma uistil - a ja mu verím - že prídu s konkrétnymi návrhmi, o ktorých si myslia, že by sa ich pomocou dal tento problém vyriešiť. Povedal som mu, že sme vždy otvorení návrhom, ale tie musia najprv prísť," vyhlásil Rutte.

Viac k témam: Brexit, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Írska poistka nie je žiadne dvojhlavé monštrum, Francúzsko je ochotné preskúmať nové britské návrhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britská konzervatívna vláda premiéra Borisa Johnsona stratila väčšinu v parlamente po tom, čo poslanec Phillip Lee opustil Konzervatívnu stranu. Politik sa v utorok pridal k Liberálnym demokratom, ktorí sú proti brexitu a chcú zostať v Európskej únii. Lee svoj odchod odôvodnil s tým, že "sa táto konzervatívna vláda bezcharakternými spôsobmi agresívne usiluje o ničivý brexit". Leeho odchod oslabil Johnsona, ktorý sa usiluje parlamentu zabrániť zablokovať jeho plány s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie. Johnson stále trvá na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, či už s dohodou, alebo bez nej. Rebeli z radov konzervatívcov však hrozia, že prinútia vládu, aby ešte pred októbrovým brexitovým termínom požiadala o jeho odklad.

Viac k témam: Brexit, britská vláda, britský parlament, Konzervatívna strana, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanec Phillip Lee opustil Konzervatívnu stranu, britská vláda tak stratila väčšinu v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Odstúpenie Moniky Jankovskej z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti je dôsledkom neúnavného tlaku demokratickej opozície na čele so SaS a OĽaNO. Tvrdí to opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorej stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček. „Táto osoba pre svoju harabinovskú minulosť nemala na ministerstve spravodlivosti čo robiť, tobôž nie po tom, ako jej polícia musela zobrať telefón,“ uviedla SaS.

Viac o téme: Kočnerova ThreemaViac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Jankovská podľa SaS pre svoju harabinovskú minulosť nemala na ministerstve čo robiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Rozsudok súdu nad poslancom parlamentu za ĽS NS Milanom Mazurekom „potvrdil, že Kotlebovci sú extrémistická strana“.Tvrdí to poslanec Európskeho parlamentu a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Pollák reaguje na dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorým prišiel Mazurek aj o mandát poslanca Národnej rady SR. Stanovisko Polláka agentúre SITA poskytol hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matúš Bystriansky. Súd podľa Polláka svojím rozhodnutím dal nádej všetkým ľuďom túžiacim po spravodlivosti. „Nenávisť nemôžeme v žiadnom prípade tolerovať nikomu, ani poslancom národnej rady. Vyhlásenia členov Kotlebovej ĽSNS ako aj ich skutky nám spôsobujú hanbu po celom svete. Hovoriť, že holokaust nikdy nebol, znamená znevažovať smrť tisícok obetí. Mnohé národy, aj Slováci trpeli počas druhej svetovej vojny pre falošnú ideológiu o nadradených a podradených ľuďoch, o nadradenej a podradenej rase. Musíme zabrániť všetkými prostriedkami, aby sa história nikdy neopakovala,“ uviedol Pollák v stanovisku k rozhodnutiu súdu.

Viac k témam: extrémisti, rozsudok, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Podľa Petra Polláka rozsudok nad Mazurekom potvrdil, že Kotlebovci sú extrémistická strana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Odstúpenie Moniky Jankovskej z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti je dôsledkom neúnavného tlaku demokratickej opozície na čele so SaS a OĽaNO. Tvrdí to opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorej stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček. „Táto osoba pre svoju harabinovskú minulosť nemala na ministerstve spravodlivosti čo robiť, tobôž nie po tom, ako jej polícia musela zobrať telefón,“ uviedla SaS.

Viac o téme: Kočnerova ThreemaViac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Jankovská nemá pre svoju harabinovskú minulosť na ministerstve spravodlivosti čo robiť, tvrdí SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Juhoafrická polícia zatkla viac ako 90 ľudí v piatich častiach Johannesburgu a Pretórie, kde už po tretí deň zúria nepokoje. Výtržníci v mestách rabovali obchody či podpaľovali zahraničné podniky. Mnohé poničené zariadenia zostali zavreté, keďže sa ich vlastníci, mnohí z nich cudzinci, boja do nich vrátiť.

Prezident útoky a násilnosti skritizoval

Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) dni rabovania a podpaľačských útokov skritizoval a násilnosti nazval "absolútne neprijateľnými". "Sme krajina, ktorá je zaviazaná bojovať proti xenofóbii. Nepovoľujeme a nemôžeme tolerovať útoky na ľudí z druhých afrických krajín," vyjadril sa Cyril Ramaphosa vo videu, ktoré zverejnil v utorok na Twitteri. "Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre ľudí, ktorí majú pocit, že im ľudia z cudzích krajín berú prácu, a ktorí ich napádajú, ničia im majetok a zabíjajú ich," dodal prezident s tým, že to musí prestať.

Vlády afrických štátov varovali občanov

V pondelok vlády afrických štátov varovali svojich občanov v JAR, aby prijali bezpečnostné opatrenia. Etiópske veľvyslanectvo v JAR odporučilo Etiópčanom, aby zavreli svoje obchody, až kým sa znova nenastolí pokoj. Zambijské ministerstvo dopravy a komunikácií varovalo zambijských kamionistov, aby necestovali do Južnej Afriky. Nigérijská vláda zase skritizovala juhoafrickú vládu za jej "neefektívnu" reakciu na útoky na jej občanov.


Viac k témam: občianske nepokoje, podpaľač, rabovanie obchodov, útoky
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Výtržníci v Johannesburgu rabovali a podpaľovali obchody, polícia už zatkla viac ako 90 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner