27. február 2021
Facebook

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ôsmich neonacistov z východonemeckého Chemnitzu začali v pondelok súdiť v Drážďanoch v súvislosti s ich plánmi na ozbrojené povstanie. Policajtom sa podarilo zachytiť ich komunikáciu na sociálnych sieťach a z nej zistili, že skupina, ktorá sa volá Revolúcia Chemnitz, chystá veľký útok na 3. októbra 2018.

V pláne mali aj útoky na migrantov i politikov

Všetci ôsmi členovia tejto skupiny sú známe postavy východonemeckej krajne pravicovej scény, informujú nemecké médiá. Okrem masívneho útoku v Berlíne plánovaného na október 2018 plánovali aj jednotlivé útoky na migrantov, aktivistov a politikov a niektoré z nich aj uskutočnili. Neonacisti, ktorí sú vo veku od 21 do 32 rokov, sa okrem iného snažili získať strelné zbrane a vytvorili si zoznam ľudí, na ktorých chcú útočiť.

Skupina sa aktivizuje od udalostí v Chemnitzi

Skupina sa začala aktivizovať po dramatických udalostiach v Chemnitzi v roku 2018, ktorým predchádzalo zabitie nemeckého občana zo strany migranta. Mesto následne zaplavili protesty, na ktorých sa zúčastňovali otvorení neonacisti, ako aj predstavitelia protiimigrantskej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Tí síce tvrdia, že s neonacizmom nemajú nič spoločné, no vo viacerých prípadoch sú s osobami z neonacistickej scény priamo prepojení.

Viac k témam: Chemnitz, migranti, neonacisti, neonacizmus, súdny proces, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Ôsmich neonacistov súdia za plánovanie ozbrojeného povstania, útočiť chceli aj na migrantov a politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ďalší proces s už odsúdeným bývalým šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom, zvaným Kýbel, a ďalšími obžalovanými sa dnes začal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. Medzi obžalovanými sú i na doživotie odsúdení Jozef Roháč, Ivan Cupper, zvaný Vincko, a Alojz Kromka, prezývaný Čistič.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry okrem nich žaluje aj ďalších troch odsúdených za iné zločiny. Kladie im za vinu vraždu bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba a predstaviteľov konkurenčných skupín. Podľa obžaloby nelegálne držali arzenál zbraní, výbušnín a streliva, a kladie im za vinu ďalšie skutky. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú, pretože niektoré tvrdenia nie sú podložené relevantnými dôkazmi a sú založené iba na svedectve iných zločincov, tzv. kajúcnikov, ktorí za svedectvo proti nim dostali miernejšie tresty.

Vinu zatiaľ nepriznal ani jeden obžalovaný

Vinu podľa obžaloby nepriznal ani jeden z obžalovaných. K jednotlivým skutkom sa vyjadria v utorok 1. októbra. Vypovedať však nebude Róbert Lališ, pretože požiadal o konanie v neprítomnosti. Rovnako nebude vypovedať ani Jozef Roháč, ktorý je v maďarskom väzení, a podľa jeho obhajcu odmietol účasť na vyšetrovaní v prípravnom konaní i na hlavnom pojednávaní. Odsúdený Martin Bihári príde na pojednávanie až na termín, keď sa bude prerokúvať skutok, na ktorom sa podieľal. Pojednávanie s Róbertom Lališom a ostatnými pokračuje v utorok 1. októbra. Koná sa za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby, rovnako ako prvý proces s gangom sýkoriek a ďalšími mafiánskymi zoskupeniami. Senát sa vyjadrí k námietke zaujatosti, ktorú voči nemu podal obhajca Marek Para v súvislosti s konaním dohôd o vine a treste, týkajúcich sa obžalovaných.

Viac k témam: mafia, súdny proces, Sýkorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf „sýkorovcov“ Kýbel a iní odsúdenci opäť na súde, začal sa ďalší proces © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR vytvorí zo svojich členov vlastnú komisiu, ktorá podnikne kroky k tomu, aby mala rada viac informácií o prípade zaistených mobilných telefónov sudcov. Súdna rada o tom rozhodla na dnešnom zasadnutí s tým, že ďalší postup v prípade určí spomínaná komisia. Tvoria ju piati členovia - Ján Havlát, Marcela Kosová, Dušan Čimo, Lajos Mészáros a aj predsedníčka Lenka Praženková. „Zatiaľ máme málo informácií. Komisia, ktorá dnes vznikla, stanoví ďalší postup rady v prípade zaisťovacích úkonov polície voči sudcom," uviedla po prerokovaní problematiky Praženková. Podľa jej slov je zatiaľ vedené iba trestné stíhanie vo veci, čo nezakladá dôvodné podozrenia.

Nemôžu to zamiesť pod koberec

Časť členov súdnej rady sa domnieva, že najvyšší poradný orgán môže v prípade odňatých mobilných telefónov sudcov konať, druhá časť si myslí opak. Aj o tom bola dnešná diskusia na pôde Súdnej rady SR o zásahu polície voči sudcom z konca augusta tohto roka. V tejto súvislosti sa obrátila na prokuratúru aj predsedníčka rady Lenka Praženková. Prokuratúra odpovedala tak, že polícia zatiaľ vedie trestné stíhanie vo veci a nie voči konkrétnym osobám, respektíve sudcom. Preto nemôže o prípade poskytnúť ďalšie informácie. Všetci členovia súdnej rady sa zhodli na tom, že zásah voči sudcom je problém, ktorý vrhá zlé svetlo na celú justíciu zo strany verejnosti. Zhoda bola aj na tom, že Súdna rada SR ako najvyšší poradný orgán justície musí konať. „Je to naozaj závažná vec. Nemôžeme to jednoducho zamiesť pod koberec," povedali viacerí členovia súdnej rady. V diskusii padali rôzne návrhy, od zriadenia vlastnej komisie, ktorá by sa detailne snažila preveriť konanie sudcov, až po ich fyzické predvolanie na zasadnutie. Zvíťazila možnosť vytvorenia vlastnej komisie.

 Viac informácií nemôžu poskytnúť

Praženková sa na Generálnu prokuratúru SR obrátila ešte 26. augusta, teda pár dní po zásahu polície. Následne predsedníčka súdnej rady 19. septembra urgovala generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára so žiadosťou o odpoveď. Prokuratúra odpovedala 27. septembra s tým, že trestné stíhanie je zatiaľ vedené vo veci a nekoná sa voči žiadnemu sudcovi, preto nie je možné poskytnúť viac informácií. Polícia zasiahla proti niektorým sudcom či bývalej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej ešte v závere augusta tohto roka. Pri zásahu boli sudcom zaistené mobilné telefóny. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy, od zneužití právomocí verejného činiteľa, až po prijímanie úplatkov.

Viac k témam: sudcovia, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ďalší postup v prípade zaistených telefónov sudcov bude riešiť Súdna rada, zriadila si vlastnú komisiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nové tváre na kandidátke môžu byť jednou z ciest, akou sa uberú aj štandardné politické strany v boji o voliča v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak, podľa ktorého sa rozdelenie na nových a starých politikov stalo súčasťou verejnej debaty.

Novú tvár na kandidátke predstavila SaS

Priniesla to kampaň PS/Spolu a podľa Koziaka na ňu nesprávne spoločnosť naskočila. Dnes novú tvár na kandidátke predstavil vo svojom návrhu predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Na desiate miesto umiestnil bývalého šéfa televízie Markíza a exriaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska Václava Miku. Nových ľudí možno podľa Koziaka očakávať aj okolo Alojza Hlinu na kandidátke Kresťanskodemokratického hnutia. Predstaviť si ich vie aj na kandidátke Smeru-SD.

Strany by skôr mali staviť na politický program

„Ak na túto hru na nových a starých politikov naskočia aj ďalšie, staršie štandardné strany, nebude to svedčiť o ich kvalite,“ povedal Tomáš Koziak. Ako vysvetlil, noví ľudia v politike totiž nemusia automaticky znamenať aj nový štýl politiky. Skôr ako na nové tváre by podľa neho mali staviť na dobrý politický program s konkrétnymi riešeniami, ktorý aj dobre odkomunikujú. Ak chcú v strane urobiť nejaké personálne zmeny, mali by ísť skôr cestou odborníkov. „Tak, ako to urobil napríklad Andrej Kiska alebo Tomáš Drucker, ktorí sa obklopili ľuďmi so zaujímavou profesijnou dráhou,“ dodal politológ.

Viac k témam: kandidátky, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Na hru o nových a starých politikoch zrejme naskočia aj štandardné strany, hovorí Koziak © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Odsúdený vrah, ktorému sa v roku 2009 podarilo v uniforme väzenského strážcu utiecť z amerického väzenia, je znova na slobode, keď si svoj útek po rokoch úspešne zopakoval. Informovali o tom predstavitelia väzenského systému v americkom štáte Arkansas. Zmiznutie 49-ročného Calvina Adamsa potvrdili po kontrole v nápravnom zariadení East Arkansas Regional Unit pri arkansaskom Brickeys, v ktorom si Adams odpykával doživotný trest bez možnosti prepustenia. Okolnosti jeho úteku nie sú zatiaľ známe. Adamsovi sa spolu s ďalším väzňom podarilo utiecť z väzenia aj v máji 2009, keď opustili nápravné zariadenia Cummins Unit, rovnako v štáte Arkansas, oblečení v uniformách dozorcov. Pred väzením ich už čakalo pripravené auto. Oboch väzňov sa podarilo po štyroch dňoch na úteku zadržať v štáte New York. Adamsa odsúdili v roku 1995 za únos a zastrelenie muža.

Viac k témam: útek z väzenia, vrah
Zdroj: Webnoviny.sk - Vrahovi odsúdenému na doživotie sa opäť podarilo ujsť z väzenia, predtým použil uniformu dozorcu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia bude od utorka 1. októbra vo zvýšenej miere pri dohliadaní na bezpečnosť cestnej premávky využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, v prípade nedodržania dopravných predpisov môže vodičovi prísť pokuta priamo domov poštou, bez toho, aby ho na ceste zastavili policajti.

Schopnosti treba prispôsobiť počasiu

Polícia zároveň pripomína, že s nastupujúcou jeseňou je potrebné svoje schopnosti pri šoférovaní prispôsobiť počasiu.  "Už teraz sa objavujú ranné hmly, čo okrem zlej viditeľnosti prináša aj zvýšené riziko šmyku na cestách. Ukončujú sa poľnohospodárske práce, preto je možné častejšie stretnúť veľké pracovné stroje," povedala Bárdyová. Polícia pri príležitosti nastupujúcej jesene odporúča napríklad skontrolovať si osvetlenie vozidla a odstrániť prípadné nedostatky. Vodičov vyzýva zvýšiť pozornosť, jazdiť opatrne a predvídavo. "Nadránom a podvečer je aktívna aj lesná zver. Myslite na to, keď prechádzate cez prostredie, v ktorom sa pohybuje. Aj tak milé zviera ako je srnka či zajac dokážu spôsobiť vážne poškodenie vozidla, nehovoriac, že zrážka s nimi sa môže skončiť tragicky. Preto sa zvieratám nesnažte vyhnúť vo veľkej rýchlosti. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom," upozornila Bárdyová.

Reflexné prvky dokážu zachrániť život

Ak sa pri zrážke so zvieraťom vodičovi nič vážne nestane, zrazenú zver podľa polície nie je vhodné brať, ale treba zavolať políciu, poľovné združenie, štátnu ochranu prírody alebo správcu cestnej komunikácie. Zároveň polícia apeluje aj na chodcov a cyklistov, aby boli opatrní a vždy sa poriadne presvedčili, či je bezpečné prejsť cez cestu. "Reflexné a ochranné prvky vám môžu zachrániť život," dodala Bárdyová.

Viac k témam: cestná kontrola
Zdroj: Webnoviny.sk - Ranné hmly zvyšujú riziko šmyku, polícia upozorňuje na kontrolu osvetlenia či zver na cestách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Čína varovala, že prípadné kroky USA s cieľom obmedziť americké investície v jej ekonomike by poškodili globálnu ekonomiku. Peking sa takto vyjadril v pondelok po správe, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa pravdepodobne uvažuje o takých možnostiach, ako je vyradenie akcií čínskych spoločností z amerických búrz. "Extrémny tlak a dokonca pokus o zrušenie čínsko-amerických vzťahov určite poškodí záujmy amerických a čínskych firiem a ľudí, spôsobí to turbulencie na finančných trhoch a ohrozí medzinárodný obchod a rast svetovej ekonomiky," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Šuang. "Dúfame, že USA budú s Čínou spolupracovať na prehĺbení ekonomickej, obchodnej a finančnej kooperácii," dodal hovorca čínskeho rezortu zahraničia.

Viac k témam: americká ekonomika, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína varovala, že obmedzenie investícii USA v jej ekonomike by poškodili globálne hospodárstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Tridsaťtriročného muža z Andoveru v americkom štáte Massachusetts zabil v sobotu blesk priamo na trati bežeckého závodu so stovkami ďalších účastníkov. Do Thomasa Stanleyho trafil blesk tesne predtým, ako by dobehol do cieľa 50-kilometrového závodu v Elk City v Kansase, informovala miestna televízia KSN-TV. Viacero spolubežcov a tiež organizátori sa pokúšali Stanleymu poskytnúť prvú pomoc a umelé dýchanie, no bez výsledku. Podľa hlavnej organizátorky podujatia Carolyn Robinson bola na závode aj manželka zosnulého bežca. Organizátori jej odovzdali medailu, ktorú mal získať jej manžel. Pár má spolu tri deti.

Viac k témam: bežecké preteky, blesk, medaila, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bežca tesne pred cieľom preteku zabil blesk, organizátori odovzdali jeho medailu manželke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára ponúknu inú alternatívu kandidátky, než v pondelok predstavil predseda strany Richard Sulík. Členovia Demokratického jadra SaS o tom informovali na pondelkovej tlačovej besede. „Sulík vymenil ľudí, ktorí stranu zakladali, budovali, predstavovali jej program a bojovali proti mafii a korupcii. Vymenil týchto ľudí za Václava Miku, ktorý bol nominantom Ficovho Smeru-SD na riaditeľa RTVS. Takáto strana nemá veľkú šancu vo voľbách," povedal Rajtár. Definitívnu kandidátku schváli nominačný kongres strany 5. októbra v Jasnej.

Nie sú vzbúrenci

Demokratické jadro založila skupina ľudí, ktorá sa nezúčastnila na mimoriadnom kongrese 7. septembra. Pre nesúhlas so spôsobom, akým bol zvolaný, sa na ňom nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. „Nie sme žiadni vzbúrenci. Sme ľudia, ktorí patria ku konštruktívnym vnútrostraníckym kritikom," povedal Galko s tým, že takíto ľudia by mali byť v každej demokratickej strane. Podľa Galka hrozí, že ak sa nedohodnú na kompromise, strana môže vypadnúť z parlamentu.

Telo a duša SaS

Podľa poslanca NR SR Radoslava Pavelku voliči SaS očakávajú, že strana bude v budúcej vládnej koalícii a získa čo najviac percent hlasov voličov. „Myslíme si, že na kandidátke musia byť všetky relevantné mená, ktoré sú telom a dušou SaS," dodal Pavelka.

Viac k témam: kandidátky
Zdroj: Webnoviny.sk - Nie sme žiadni vzbúrenci, Demokratické jadro SaS chce ponúknuť alternatívu kandidátky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - V dôsledku silného vetra Stredoslovenská distribučná (SSD) zaznamenala zvýšenú poruchovosťou elektroenergetických zariadení v šiestich okresoch Banskobystrického kraja a v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji.

Stromy spadli na vedenie

Momentálne nemá elektrinu viac ako 11-tisíc odberných miest, mimo prevádzky je 130 distribučných trafostaníc. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš, na príčine sú najmä stromy, ktoré spadli na vedenia vysokého napätia a na viacerých miestach pretrhali vodiče a poškodili stĺpy. Problémy s distribúciou elektrickej energie evidujú energetici v obci Strelníky v okrese Banská Bystrica, v Kováčovej v okrese Zvolen, Hriňovej v okrese Detva, vo Veľkej Vsi v okrese Poltár, v Starej Bašte a Novej Bašte v okrese Rimavská Sobota, v obciach Prochoť a Vyhne v okrese Žiar nad Hronom a tiež v Handlovej v okrese Prievidza. „Najviac trafostaníc mimo prevádzky je v Hriňovej (36), Handlovej (15) a Strelníkoch (13),“ konkretizoval hovorca.

Obyvateľov žiadajú o trpezlivosť

Pracovníci SSD sú podľa Gejdoša v plnom nasadení a situáciu riešia. “Tam, kde to bude možné, zabezpečia zásobovanie odberateľov z alternatívnych okruhov. V mnohých prípadoch však budú musieť obyvatelia počkať na odstránenie poruchy. Preto ich žiadame o trpezlivosť. Všetci v teréne aj na dispečingu robia maximum pre to, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr. Musia však pri tom rešpektovať v prvom rade bezpečnosť, ale aj poveternostné a terénne podmienky,“ dodal hovorca. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., (SSD) je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení - veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré zásobujú elektrinou 755-tisíc domácností a firiem.

Hasiči odstraňujú aj popadané strechy

Silný nárazovy vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, si vyžiadal nárast výjazdov hasičov k udalostiam technického charakteru. Od desiatej hodiny vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou už 171 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú. Príslušníci HaZZ a členovia DHZO pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácii a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy. Najvážnejšia situácia je v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali už 40 - krát v oboch prípadoch. V Bratislavskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k 34 prípadom, z toho až 32 - krát zasahovali priamo v Bratislave. V Banskobystrickom kraji pomáhali hasiči pri 32 technických udalostiach, v Žilinskom kraji boli vyslaní na 13 miest. Situácia v Košickom a Prešovskom kraji je pokojnešia, hasiči tu zasahovali len 2 - krát v oboch prípadoch. Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať. Zobraziť fotogalériu k článku:
Silný vietor bičoval Slovensko, strom zabil 14-ročného chlapca (fotografie)

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, hasiči, počasie, silný vietor, výpadok elektriny
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko bičuje silný vietor, tisícky odberných miest sú bez elektriny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner