27. február 2021
Facebook

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pilot vrtuľníka súkromnej hasičskej spoločnosti zahynul v Portugalsku pri nehode počas hasenia lesného požiaru. K havárii došlo vo štvrtok popoludní pri mestečku Valongo približne 20 kilometrov od Porta na severe krajiny. Informoval o tom Rui Pedro Batista, hovorca papierenskej spoločnosti Navigator Company, pre ktorú vrtuľník súkromnej hasičskej firmy Afocelca pracoval. Hovorca uviedol, že nemôže potvrdiť správy miestnych médií o tom, že vrtuľník sa zachytil o vedenie vysokého napätia. Papierenská spoločnosť začala vyšetrovanie príčiny nehody.

Viac k témam: havária vrtuľníka
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri hasení lesného požiaru havaroval vrtuľník, pri nehode zahynul pilot © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Jeden z účastníkov augustových demonštrácií proti úradným machináciám s nadchádzajúcimi miestnymi voľbami v Moskve si odsedí štyri roky vo väzení. Dôvodom je jednoducho to, že sa na týchto demonštráciách zúčastňoval a vyzýval na účasť na nich aj iných.

Vyzýval účasť na nepovolených protestoch

Konstantin Kotov sa podľa štvrtkového rozsudku moskovského súdu dopustil toho, že "vyzýval na účasť na nepovolených protestoch a sám sa na nich zúčastnil". Už v stredu dvaja rôzni moskovskí sudcovia poslali dvoch iných opozičných demonštrantov na niekoľko rokov do väzenia za to, že údajne použili násilie voči policajtom. Demonštranti sa mali svojich činov dopustiť na moskovskom proteste 27. júla, proti ktorému zasiahli policajti s nebývalou brutalitou.

Policajta trafil odpadkovým košom

Dvadsaťosemročného Kirilla Žukova odsúdili na tri roky za mrežami za to, že sa jednému z policajtov pokúšal strhnúť ochrannú prilbu, a 48-ročný Jevgenij Kovalenko si odsedí tri a pol roka za to, že trafil policajta odpadkovým košom. Podľa ruských opozičných médií majú tieto prísne tresty slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ďalších opozičných demonštrantov, aby sa nepokúšali brániť proti policajnému násiliu a oplácať mužom zákona to, čo robia oni.

Viac k témam: protesty, protivládne protesty, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž dostal za protesty v Moskve štyri roky vo väzení, má slúžiť ako odstrašujúci príklad © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nezdieľa názor svojho straníckeho šéfa Roberta Fica o rozhodnutí Najvyššieho súdu SR v prípade Milana Mazureka. Podľa Pellegriniho je rozsudok súdu varovným prstom. Odmietavý postoj k Ficovým vyjadreniam má aj splnomocnenec vlády SR pre rómske otázky Ábel Ravasz.

Premiér berie rozhodnutie súdu ako varovanie

Predseda vlády SR Peter Pellegrini je a vždy bol presvedčený, že fašizmus a extrémizmus nemajú miesto v slušnej spoločnosti. Ako Banskobystričan má obzvlášť úprimný vzťah k hodnotám Slovenského národného povstania a dodržiavanie týchto hodnôt vníma ako napĺňanie odkazu tých, ktorí položili životy za našu slobodu. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR berie ako vážne varovanie, že nemožno verbálne šíriť nenávisť, a víta skutočnosť, že odsúdený extrémista už nebude sedieť v NR SR," uviedol Pellegriniho tlačový odbor. Ficove výroky prekvapili a šokovali aj Slovenskú národnú stranu. Iný názor zastáva expremiér a Pellegriniho stranícky šéf Fico. Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu Mazureka z Ľudovej strany Naše Slovensko v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. Prišiel aj o poslanecký mandát v Národnej rade SR. „Ak má byť rozsudok najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať," povedal vo videu na Facebooku Fico.

Pred voľbami rozdúchava národnostné vášne

To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?" opýtal sa Fico. Jeho výroky odsúdila aj opozičná SaS, ktorá navyše vyzvala orgány činné v trestnom konaní, aby sa jeho vyjadreniami začali zaoberať. Ravasz s Ficom nesúhlasí a žiada ho, aby sa správal ako zodpovedný politik. „Zvolebnieva sa a Robert Fico opäť vyťahuje protirómsku rétoriku. Je smutné, že si o občanoch Slovenska myslí, že majú rovnaký názor ako Mazurek a jeho družina a žiaľ aj on sám. Chápem jeho nervozitu, ale ani tá ho neoprávňuje k tomu, aby rozdúchaval národnostné vášne. Je to nedemokratické, neetické a nebezpečné zároveň. Správajme sa ako zodpovední politici, hodní 21. storočia a demokratického Slovenska," napísal na Facebooku Ravasz.

Viac k témam: rómovia, rozsudok, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini nesúhlasí s Ficovou obhajobou Mazureka, fašizmus nemá miesto v spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer-SD Robert Fico legitimizuje hanlivé a fašistické výroky bývalého poslanca za stranu Mariana Kotlebu ĽS NS Milana Mazureka, ktoré označil za neprípustné aj Najvyšší súd SR. Uviedla to v reakcii na Ficovo video opozičná poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS).

Fico nepriamo podporuje odsúdeného

Podľa jej slov by sa videom predsedu Smeru-SD mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní. „Toto nepovedal nejaký ožran v tretej cenovej, takto reagoval predseda vládnej strany Smer-SD a bývalý premiér. Robert Fico týmto výrokom nepriamo tvrdí, že odsúdený mal pravdu a výroky, ktoré boli uznané Najvyšším súdom SR za hanlivé a fašistické, sú pravdou. Preto by mali konať orgány činné v trestnom konaní,“ uviedla Blahová. Poslankyňa tiež vyzvala orgány činné v trestnom konaní, aby začali konanie voči Robertovi Ficovi pre hanobenie rasy, národa a presvedčenia.

Mazurek prišiel o poslanecký mandát

Mazurek povedal len to, čo si myslí takmer celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu. Vo videu zverejnenom na Facebooku to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. Prišiel aj o poslanecký mandát. „Ak má byť rozsudok najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať," povedal. „To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?" povedal vo videu Fico.

Viac k témam: rómovia, rozsudok, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico legitimizuje hanlivé a fašistické výroky, Blahová reaguje na jeho nepriamu obhajobu Mazureka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nevysvetliteľnú záhadu riešia v spolupráci s políciou vedci z nemeckého Kielu, ktorým zmizlo z morského dna neďaleko pobrežia obrovské podmorské laboratórium. Monitorovacia stanica, ktorá vážila 740 kilogramov, bola ukotvená v hĺbke 22 metrov a necelé dva kilometre od pobrežia a bola zabezpečená silnými kovovými lanami. Jej výrobcovia uvádzajú, že nie je možné, aby ju dokázali uvoľniť akékoľvek prírodné sily ako búrka, silné vlny či morské živočíchy.

Našli uvoľnené laná

Laboratórium, ktoré patrí vedeckému stredisku Geomar, meralo od roku 2016 viacero ukazovateľov dôležitých na skúmanie klimatických zmien, okrem iného aj objem metánu v morskej vode. Zariadenie sa však zrazu 21. augusta odmlčalo a prestalo posielať akékoľvek údaje. Vedci si najskôr mysleli, že ide o technickú poruchu a vyslali na miesto potápačov. Tí však zistili, že zariadenie na svojom pôvodnom mieste nie je a jediné, čo našli, boli uvoľnené laná.

Údaje neoceniteľnej hodnoty

Riaditeľ Geomaru Hermann Bange sa pre nemecké médiá vyjadril, že vedci si túto situáciu zatiaľ nijako nevedia vysvetliť a strata zariadenia, ktoré im "poskytovalo údaje neoceniteľnej hodnoty", je pre nich veľkou ranou. Geomar sa obracia na verejnosť s prosbou o akékoľvek informácie o prípadných podozrivých aktivitách v tejto oblasti, do ktorej inak nemajú prístup žiadne lode a dokonca ani malé rybárske člny.

Viac k témam: laboratórium, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Z Baltského mora zmizlo podmorské laboratórium, vedci a polícia riešia nevysvetliteľnú záhadu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) je prekvapená a v šoku z vyjadrení Roberta Fica (Smer-SD). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová s tým, že takáto argumentácia je podľa národniarov nebezpečná.

Spoločenský nebezpečná podpora

Dnes už bývalý poslanec NR SR Milan Mazurek zo strany Mariana Kotlebu ĽSNS povedal totiž podľa Fica len to, čo si myslí takmer celý národ. „Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu," povedal predseda Smeru. „SNS je prekvapená a v šoku z vyjadrení Roberta Fica, ktorý obdivuje prejavy extrémizmu Mazureka. Veríme, že náš koaličný partner si uvedomuje, že podpora extrémizmu v akejkoľvek podobe je vysoko spoločensky nebezpečná a nie je akceptovaná ani v Bruseli, ani Moskve," uviedla v reakcii na Fica Škopcová.

Mazurek prišiel o poslanecký mandát

Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. Prišiel aj o poslanecký mandát. „Ak má byť rozsudok najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať," povedal. „To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?" povedal dnes Fico. Jeho výroky odsúdila aj opozičná SaS, ktorá navyše vyzvala orgány činné v trestnom konaní, aby sa jeho vyjadreniami začali zaoberať.

Viac k témam: rómovia, rozsudok, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - SNS je prekvapená a šokovaná vyjadreniami Roberta Fica, podpora extrémizmu je nebezpečná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Najväčšou slovenskou spoločnosťou v strednej a východnej Európe je podľa tržieb Volkswagen Slovakia. Automobilka si vďaka medziročnému nárastu tržieb o 37,5 % na 10,4 mld. eur zlepšila svoje postavenie v rebríčku Coface CEE TOP 500 o dve priečky a je piatou najväčšou spoločnosťou v regióne strednej a východnej Európy a jediný slovenský zástupca v top desať.

Priaznivé ekonomické podmienky

Slovenskou dvojkou je KIA Motors Slovakia, ktorej patrí celkové 14. miesto. Za ňou nasledujú rafinéria Slovnaft, ktorá je na 28. mieste a PCA Slovakia na 41. mieste. Prvú slovenskú päťku uzatvára spoločnosť U.S. Steel, ktorá medziročne poskočila zo 48. na celkové 44. miesto. Desiatku najväčších slovenských zástupcov v rebríčku dopĺňajú ešte Slovenské elektrárne (53. miesto), ktoré predbehli Samsung Electronics Slovakia (94. miesto), Slovenský plynárenský priemysel (118. miesto) a Mobis Slovakia (124. miesto), ktorý predbehol Tesco Stores (130. miesto). Jedno z prekvapení v rebríčku je pre tento rok slovenský skokan v tržbách, spoločnosť Faurecia. „Spoločnosť dodáva pre automobilový sektor a stala sa významným dodávateľom pre Jaguar Land Rover. Jej tržby sa medziročne zvýšili o takmer polovicu," uviedol country manažér Coface Slovensko Juraj Janči. Slovensko má celkovo medzi gigantmi 37 zástupcov, čo je o šesť menej ako v predchádzajúcom roku. Uvedené firmy dosiahli za rok 2018 kumulované tržby viac ako 53 mld. eur, čistý zisk vyše 2 mld. eur a zamestnávali spolu viac ako 112 tis. ľudí. V rebríčku má pritom Slovensko piate najpočetnejšie zastúpenie firiem, po Poľsku (175), Maďarsku (71), Rumunsku (61) a Česku (60). Hoci počet firiem na Slovensku medziročne klesol, udržali si aspoň mierny rast tržieb, čo je podľa Jančiho dôsledkom priaznivých ekonomických podmienok.

Kraľujú ropné a plynárenské firmy

Slovenská ekonomika zažívala vlani ekonomický boom, čo sa odrazilo nielen na raste HDP v nominálnej hodnote 4,1%, ale aj priemyselnej produkcii, hoci je pravdou, že v druhom kvartáli tohto roku sa rast výrazne spomalil na 1,9 %," konštatoval Janči. Na ekonomiku pozitívne vplýval najmä externý dopyt v priemysle, čo podľa neho potvrdzuje aj medziročný rast vývozu o 7 %. „Z interných činiteľov bol plusom určite rast domácej produkcie o viac ako 4 %, hoci interne na vývoj vplýval aj problém firiem s nedostatkom zamestnancov. Toto sa však už tento rok mení a v druhom kvartáli roka 2019 evidujeme stagnáciu priemyselnej produkcie,“ podotkol Janči. Rastu HDP pomohli podľa odborníka aj investície do fixného kapitálu týkajúce sa výstavby závodu Jaguar Land Rover, ktorý odštartoval výrobu v októbri 2018. Celkovo medzi 500 najväčšími firmami strednej a východnej Európy opäť kraľujú ropné a plynárenské firmy. Top 500 hráčov regiónu zvýšilo za vlaňajšok tržby aj zamestnanosť, citeľný je však u nich podľa zverejnených údajov pokles zisku, a to najmä z dôvodu silnej konkurencie. Najpočetnejšie sú zastúpené ropné a plynárenské spoločnosti, nasledujú firmy z automotive a nešpecializovaného obchodu. Prvé tri miesta v rebríčku patria poľskému naftárskemu gigantu PKN Orlen, českej automobilke Škoda Auto a maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL.

Rast v regióne ostal solídny

V regióne vlani pokračovala hospodárska aktivita. Týkalo sa to najmä Poľska, Maďarska a Lotyšska, ktoré zaznamenali tempo rastu HDP takmer 5 %. Ostatné krajiny zaznamenali slabšie tempo rastu, najmä Rumunsko, Estónsko a Bulharsko. Napriek rozdielom medzi krajinami celkový hospodársky rast v regióne zostal solídny a dosiahol 4,3 %. Hlavnými hnacími silami bola súkromná spotreba, zvýšenie investícií do fixných aktív a vývoz, ktorý však už bol menej dynamický,“ zhodnotil ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz. Nadnárodná spoločnosť Coface, ktorá je globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček najväčších firiem regiónu strednej a východnej Európy podľa tržieb už jedenásty krát. Rebríček porovnáva najväčšie firmy z 12 krajín regiónu, Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 mil. eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a podobne, a zverejňovali svoje údaje. Rebríček zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny.

Viac k témam: firmy, rebríček Coface CEE TOP 500
Zdroj: Webnoviny.sk - Volkswagen Slovakia je podľa tržieb najväčšou slovenskou firmou, v rebríčku stúpol o dve priečky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR by mala odmietnuť všetky kandidátky na post šéfky Najvyššieho súdu SR. Uviedla to na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti organizácia Transparency International Slovensko s tým, že pri kandidátkach nie je dôvod na optimizmus.

Bajánková ani Macejková sa neosvedčili

O post sa uchádza Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Vo štvrtok  sa vzdal nominácie sudca Štefan Harabin, podľa ktorého nie je voľba férová a spravodlivá. „Súdna rada by mala v pondelok 9. septembra odmietnuť uchádzačov o post predsedu Najvyššieho súdu SR. Bude to dôležitý deň pre spravodlivosť na Slovensku. Členovia Súdnej rady SR majú v tajnej voľbe vybrať kandidáta na jednu z troch kľúčových tvárí justície, predsedu Najvyššieho súdu SR. Na najvyššej súdnej inštancii končia najvýznamnejšie súdne kauzy, zjednocovacou činnosťou tiež priamo ovplyvňuje kvalitu súdnej praxe na Slovensku. Zoznam uchádzačov o prestížny post ukazuje, že súdnictvo ešte nemá zlé časy za sebou," uviedla organizácia. Podľa Transparency sa Bajánková a Macejková neosvedčili, keď v minulosti viedli viaceré popredné justičné organizácie, ako napríklad Súdnu radu SR či Ústavný súd SR.

Kontroverzný moment Mesiarkinovej

„Kontroverzný sudca Štefan Harabin, ktorý momentálne opäť koketuje s politikou, svoju kandidatúru našťastie stiahol. Ani tak však nie je dôvod na optimizmus. Ďalšie dve kandidátky, Ivetta Macejková a Jana Bajánková, už v čele justície stáli. Je preto možné predstaviť si budúcnosť Najvyššieho súdu SR pod ich vedením. Obe sa neosvedčili a minulé pôsobenie ich teraz diskvalifikuje. Okrem odbornosti nepreukázali ani potrebný morálny kredit. Slovenské súdnictvo za ich éry stagnovalo, alebo zažívalo temné obdobie," dodala mimovládka. "Ťažko sa hľadá, prečo by mala byť Soňa Mesiarkinová novou tvárou najvyššieho súdu. Nie je o nej napríklad známe, že by v minulosti dokázala zaujať verejný postoj v ťažkých chvíľach justície. Kontroverzným momentom jej kariéry bolo, keď odvolací senát Krajského súdu v Bratislave pod jej vedením definitívne priklepol Šefanovi Harabinovi odškodné vo výške 100-tisíc eur za články v denníku Pravda," dodala organizácia. TIS zároveň vyzýva členov Súdnej rady SR, aby kandidátky odmietli a počkali na meno, ktoré bude prezentovať dostatočné morálne a osobnostné predpoklady na riadenie najvyššieho súdu.

Viac k témam: TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdna rada by mala odmietnuť kandidátky na post šéfky najvyššieho súdu, podľa TIS sa neosvedčili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Milan Mazurek z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) povedal len to, čo si myslí takmer celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu. Vo videu zverejnenom na Facebooku to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. Prišiel aj o poslanecký mandát. „Ak má byť rozsudok najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať," povedal.

Kotlebovi môžeme závidieť

„To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?" pýta sa predseda Smeru vo videu. Fico tvrdí, že rozhodnutie súdu rešpektuje, ale zaraďuje ho do kategórie mediálnych. „Pánovi predsedovi Marianovi Kotlebovi môžeme závidieť. Preferencie strany budú rásť," uviedol Fico s tým, že niektoré médiá mu naháňajú percentá. Fico od súdov očakáva, že „sa budú rovnako aktívne zaoberať výrokmi Michala Trubana (lídra Progresívneho Slovenska, pozn. SITA) o drogách pred mladými ľuďmi alebo vážnym podozrením, že s drogami obchodoval. Potom budem pozerať na rozhodnutie súdu k Milanovi Mazurekovi úplne inak," uzavrel.

Vyjadrenia na adresu Rómov

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v apríli 2018 uznal poslanca Milana Mazureka vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbu pleti a etnickej skupine a uložil mu trest 5 000 eur. Poslanec podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov. Mazurek vtedy napríklad povedal: „Stopäťdesiat miliónov eur sa použije iba na domy pre ľudí z týchto cigánskych komunít, z cigánskych osád. To znamená ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém." Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu poslanca a zároveň mu zvýšil peňažný trest z 5 000 eur na 10 000 eur. Ak by pokutu nezaplatil, náhradným trestom je šesť mesiacov väzenia. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné. Podľa právneho poriadku dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec parlamentu odsúdený za úmyselný trestný čin, prichádza poslanec o svoj mandát.

Viac k témam: rómovia, rozsudok, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Mazurek povedal, čo si myslí väčšina Slovákov. Súd by sa mal podľa Fica zaoberať aj výrokmi Trubana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Most-Híd podporuje iniciatívy pre ešte väčšiu transparentnosť pri čerpaní eurofondov a príspevkov od štátu. Strana tak reagovala na vyjadrenie nezaradenej poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej, že vládna koalícia je zodpovedná za zneužívanie eurofondov na rôzne podvody. „Pre zamedzenie nekalých praktík aj v súčasnom volebnom období priniesla strana niekoľko legislatívnych opatrení. Zákon o registri partnerov verejného sektora bol prijatý v prvom roku, po dvojročnej aplikačnej praxi minister spravodlivosti Gábor Gál predložil novelu protischránkového zákona," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA. Takisto dodala, že plošné spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov zo strany Veroniky Remišovej považuje Most-Híd za odvážne.

Veľké podvody pri eurofondoch

Veronika Remišová (Za ľudí) vo štvrtok v tlačovej správe konštatovala, že výročná správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za minulý rok potvrdzuje neschopnosť vlády zabrániť veľkým podvodom pri eurofondoch a stíhať ich. Upozornila, že miera podvodov a nezrovnalostí sa týka takmer 20 percent všetkých platieb. „Slovensko je posledné zo všetkých krajín EÚ. Miera škody spôsobená nezrovnalosťami a podvodmi je až takmer desaťnásobne vyššia, ako je európsky priemer. Je to vizitka vládnej koalície," uviedla. Podľa Remišovej eurofondy táto vládna koalícia vyhadzuje na nezmyslené, predražené projekty a takto poškodzuje národné záujmy Slovenska. „Je alarmujúce, že vieme príčiny podvodov, často poznáme aj vinníkov, no vládna koalícia nerobí na zlepšenie situácie vôbec nič. Zrejme vládnej koalícii a rôznym spriazneným špekulantom veľmi vyhovuje netransparentnosť eurofondov a byrokracia, ktorá je živnou pôdou pre korupciu,“ vyhlásila Remišová.

Stav vyšetrovacích orgánov

Príčiny stúpajúcej miery nezrovnalostí a podvodov vidí aj v nečinnosti polície, prokuratúry a justície. Podľa výročnej správy OLAF v období medzi rokmi 2012 až 2018 sa reálne pred súd dostala len štvrtina prípadov, pri ktorých boli podozrenia z podvodov. „Tieto ukazovatele hovoria o stave vyšetrovacích orgánov, ktoré majú na podnet OLAF okamžite konať. Vysoké číslo odmietnutých vecí stojí za pozornosť, keďže OLAF urobí väčšinu investigatívnej práce za naše vyšetrovacie orgány. Ak napriek tomu nedokáže slovenská polícia, prokuratúra a justícia potrestať páchateľov podvodov, svedčí to o úrovni nezávislosti a kvality týchto inštitúcií,“ podotkla. Agentúra SITA o reakciu na vyjadrenie Veroniky Remišovej požiadala aj stranu Smer-SD a Slovenskú národnú stranu.

Viac k témam: Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov od Remišovej považuje Most-Híd za odvážne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner