05. marec 2021
Facebook

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej štyria ľudia zahynuli po tom, ako v Berlíne v piatok večer auto narazilo do chodcov na chodníku. Informovali o tom pred malou chvíľou berlínski požiarnici. Jednou z obetí sa stalo aj malé dieťa. O tragédii informovala už predtým aj polícia, tá však uvádzala len dvoch zranených a nemala informácie o obetiach. O udalosti zatiaľ neexistujú bližšie informácie, podľa nemeckých médií je však skôr pravdepodobné, že šlo o nehodu, a nie o zámerný čin šoféra, tak ako pri viacerých zámerných útokoch autom, ktoré sa v posledných rokoch odohrali na viacerých miestach na svete.

Viac k témam: nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Auto v Berlíne narazilo do ľudí na chodníku, medzi štyrmi mŕtvymi je aj malé dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Český premiér Andrej Babiš sa má ospravedlniť za výroky, že účastníci masových demonštrácií proti jeho osobe boli podplatení. Rozhodol o tom v piatok pražský súd, ktorý riešil žalobu jednej z účastníčok týchto demonštrácií Jany Filipovej. Tá v žalobe argumentovala, že ak premiér označil demonštrantov za podplatených, myslel tým aj ju. Po tomto Babišovom výroku jej začali chodiť nenávistné maily s otázkami, koľko za účasť na demonštráciách dostáva, píše český týždenník Respekt. O tom, že demonštranti údajne nechodia na protesty zadarmo, začal ako prvý v júli hovoriť poslanec Babišovej strany ANO Pavel Růžička. Spomínal okrem iného informácie, že demonštranti sa údajne pýtali jeden druhého, kam si majú ísť po skončení protestu po peniaze. Neskôr s podobnými výrokmi prišiel aj premiér Babiš, ktorý tiež hovoril o tom, že demonštrantom za účasť na protestoch niekto platí. Babišov obhajca na piatkové rozhodnutie pražského súdu reagoval s tým, že premiérove výroky boli myslené všeobecne a nemohli nijako zasiahnuť do práv žalujúcej Jany Filipovej. Babiš sa podľa neho proti rozsudku odvolá.

Viac k témam: demonštrácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Český premiér Andrej Babiš sa má ospravedlniť za výroky o podplatených demonštrantoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Protimonopolný úrad (PMÚ) schválil koncentráciu, ktorá spočíva v získaní priamej spoločnej kontroly skupiny Grafobal Group Development a. s. a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (BVS) nad firmou Infra Services, a. s. Informovala o tom hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská v piatok v tlačovej správe. Dodala, že v tomto prípade vznikol medzi úradom a oznamovateľmi koncentrácie spor, pokiaľ ide o presný dátum vzniku koncentrácie.

Kmotríkova firma

Keďže vyriešenie tohto sporu nemá vplyv na vecné posúdenie dopadu koncentrácie, úrad koncentráciu posúdil a sporné otázky sú predmetom ďalšieho prešetrovania. Ako ďalej uviedol PMÚ, Grafobal Group Development patrí medzi spoločnosti kontrolované Ivanom Kmotríkom. Zameriava sa na oblasť výstavby nehnuteľností s cieľom vyhľadávať a realizovať investičné príležitosti v realitnej oblasti. Spoločnosť BVS pôsobí predovšetkým v oblasti zásobovania domácností pitnou vodou a odvádzania odpadových vôd na území Bratislavského, časti Trnavského a časti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Súťaž nenarušia

Infra Services, dcérska spoločnosť BVS, vykonáva hlavne servisné a údržbové práce na vodovodnej a kanalizačnej sieti BVS. Ide napríklad o montáže a výmeny vodomerov či pripájania verejného vodovodu a kanalizácie. Podľa PMÚ z horizontálneho hľadiska vo vzťahu k SR nedošlo v dôsledku koncentrácie k žiadnym prekrytiam. Identifikovali však určité vertikálne prepojenia medzi aktivitami Infra Services v oblasti stavebných prác a v oblasti facility managementu v SR. Dospeli však k záveru, že koncentrácia týchto troch spoločností je napriek tomu v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. V praxi to znamená, že posilnenie ich dominantného postavenia, ku ktorému dôjde vďaka koncentrácii, nenaruší účinnú súťaž na trhu.

Viac k témam: BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť, Grafobal Group development, Infra Services, koncentrácia, PMÚ Protimonopolný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Koncentrácia spoločností Grafobal Group Development, BVS a Infra Services bola odobrená © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovateľ vylúčil Zoltána A., ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, na samostatné konanie, vypovedať bude ako svedok. Prokurátor tak teoreticky môže vec uzavrieť dohodou o vine a treste alebo podmienečne zastaviť trestné stíhanie. Informoval o tom Rozhlas a televízia Slovenska. Zoltán A. od začiatku s políciou spolupracuje. Polícia ho najskôr označila za sprostredkovateľa vraždy, podľa vlastnej výpovede dostal objednávku od Aleny Zs., ktorá ju mala od Mariána K.. Zoltán A. ju posunul údajným vykonávateľom, Tomášovi Sz. a Miroslavovi M., ktorý sa priznal, že strieľal.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Zoltán A. bude v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice vypovedať ako svedok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britská Snemovňa lordov v piatok schválila návrh zákona, ktorý krajine zabráni odísť z Európskej únie bez dohody. Rovnako predtým hlasovala aj dolná snemovňa parlamentu. Návrh by mali o niekoľko dní uzákoniť. Premiér Boris Johnson tak bude musieť požiadať EÚ o odloženie brexitu, a to v prípade, ak do 19. októbra nevznikne nová dohoda. Johnson však tvrdí, že krajina musí opustiť úniu podľa plánu, teda 31. októbra, a to s dohodou či bez nej.

Viac k témam: Brexit, Snemovňa lordov
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská Snemovňa lordov tiež schválila návrh zákona proti brexitu bez dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson síce už od nástupu do úradu hovorí o tom, že jeho vláda sa pokúsi s Európskou úniou vyjednať zmeny v dohode o brexite, no Londýn doteraz žiadne konkrétne návrhy na zmeny nepredložil a ani nenaznačil, ako by mohli vyzerať. To sa nezmenilo ani po piatkovom druhom kole rokovaní medzi predstaviteľmi Európskej komisie (EK) a britským vyjednávačom Davidom Frostom. Ďalšie dve kolá sa budú konať budúci týždeň, je však otázne, či na nich Británia predostrie nejaké konkrétne návrhy. "Na to, aby sme v rokovaniach dosiahli pokrok, je naďalej kľúčové, aby EÚ dostala konkrétne návrhy všetkých zmien, ktoré by si Veľká Británia priala uskutočniť," povedala v piatok hovorkyňa komisie Natasha Bertaud.

Johnson iba rozpráva

Na to, že Johnson síce rozpráva o zmenách v dohode o brexite, no žiadne návrhy v tomto smere nepredložil, sa už sťažovali viacerí politici zvyšných členských krajín EÚ. Amélie de Montchalin, námestníčka francúzskeho ministerstva zahraničia pre otázky Európy, napríklad v utorok povedala, že Francúzsko je síce pripravené preskúmať prípadné britské návrhy na zmeny, no zo strany Londýna zatiaľ žiadne konkrétne návrhy neprišli. To isté začiatkom týždňa vyhlásil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorý pripomenul, že sa o tejto otázke už dávnejšie zhováral aj s britským premiérom Johnsonom, no ten sa mu odvtedy neozval so žiadnym konkrétnym návrhom. "Je na Britoch, aby prišli s novými návrhmi. Johnson ma uistil - a ja mu verím - že prídu s konkrétnymi návrhmi, o ktorých si myslia, že by sa ich pomocou dal tento problém vyriešiť. Povedal som mu, že sme vždy otvorení návrhom, ale tie musia najprv prísť," vyhlásil Rutte.

Írska poistka

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, je takzvaná írska poistka. Ide o súbor opatrení, ktoré majú zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ. Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi. Írska poistka preto, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, že ak sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom, bude sa obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ a nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne. V dohode o brexite sa uvádza, že toto opatrenie by malo byť len dočasné. Viacerí britskí politici vrátane premiéra Johnsona však tvrdia, že dočasné opatrenie sa môže ľahko zmeniť aj na trvalé, a Veľká Británia by tak podľa nich fakticky prišla o suverenitu nad časťou svojho územia.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Londýn ani v druhom kole rokovaní nepredložil žiadne návrhy zmien v dohode o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Kritické poznámky voči režimu sa v Turecku nevyplácajú. Istanbulský súd poslal v piatok na desať rokov za mreže opozičnú političku za sériu tweetov, v ktorých kritizovala prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho politiku. Podľa súdu sa tým dopustila "útoku na štátne inštitúcie a prezidenta krajiny" a tiež "šírenia teroristickej propagandy". Proti odsúdeniu Canan Kaftancioglu, predsedníčky istanbulskej pobočky opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), protestovali pred budovou súdu davy stúpencov opozície. Kaftancioglu zohrala kľúčovú rolu v predvolebnej kampani pred marcovými komunálnymi voľbami, ktoré v Istanbule, najväčšom tureckom meste, vyhral kandidát CHP Ekrem Imamoglu. Jeho nástupu na čelo radnice však predchádzali niekoľkomesačné naťahovačky, keďže Erdogan nechcel jeho víťazstvo uznať. Imamogluovi najskôr dovolili vykonávať funkciu starostu iba 18 dní, kým sa Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) neobrátila na volebnú komisiu so žiadosťou o opakovanie volieb z dôvodu ich údajnej neregulárnosti. Opakované voľby, ktoré sa konali v júni, Imamoglu opäť vyhral a aj na druhýkrát porazil kandidáta AKP, bývalého tureckého premiéra Binaliho Yildirima. Toto druhé Imamogluove víťazstvo už uznal aj Erdogan a jeho AKP.

Viac k témam: opozícia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Tureckú opozičnú političku odsúdili na desať rokov za kritické tweety na adresu Erdogana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecká ministerka životného prostredia chce zakázať používanie ľahkých plastových tašiek v maloobchodných predajniach. Svenja Schulze v piatok uviedla, že prostredníctvom tohto kroku chce "odradiť ľudí od zahadzovania vecí, ktoré používajú len niekoľko minút", no ktoré znečisťujú životné prostredie ďalších niekoľko desiatok rokov. Jej zákon musí ešte schváliť parlament. Do návrhu zahrnula aj plastové tašky, ktoré sú označené ako "biologicky odbúrateľné", čo je podľa političky "podvod".

Viac k témam: plastové tašky
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká ministerka chce zakázať ľahké plastové tašky, životné prostredie znečisťujú desiatky rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britské opozičné strany nebudú na budúci týždeň hlasovať za predčasné parlamentné voľby, ktoré sa snaží presadiť premiér Boris Johnson. Strany v piatok diskutovali o tom, či budú súhlasiť s plánom Johnsona uskutočniť voľby 15. októbra, na čo je potrebný súhlas dvoch tretín poslancov parlamentu.

Prekonanie patovej situácie

Johnsonovi sa tento týždeň predčasné voľby nepodarilo presadiť, keď ich parlament v hlasovaní odmietol. Rovnaký návrh chce však podať aj v pondelok, keďže trvá na tom, že predčasné voľby sú jediný spôsob, ako prekonať patovú situáciu v otázke odchodu Londýna z Európskej únie (EÚ). Oponenti premiéra nesúhlasia s hlasovaním, pokiaľ bude exitovať podozrenie, že Británia odíde z únie v plánovanom termíne 31. októbra bez dohody, čím sa premiér vyhráža.

Posunutie brexitu

Po piatkových diskusiách opoziční poslanci uviedli, že nepodporia voľby, pokiaľ vláda nepožiada Brusel o posunutie brexitu. Johnson sa na margo toho vyjadril, že by "radšej ležal mŕtvy v priekope", ako by to mal urobiť. Opoziční poslanci budú teda v pondelok hlasovať buď proti Johnsonovmu návrhu alebo sa zdržia hlasovania.

Viac k témam: britský parlament, britský premiér, opozícia, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozičné strany nebudú hlasovať za predčasné parlamentné voľby, ktoré sa snaží presadiť Johnson © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Falošný kominár obral v Malackách 76-ročnú ženu o peniaze. V tomto prípade policajti páchateľa v krátkom čase vypátrali. Ako informovala bratislavská krajská polícia, 24-ročného Petra z okresu Malacky vyšetrovateľ obvinil zo zločinu lúpeže. Obvinený muž prišiel k dôchodkyni do domu a vydával sa za revízora komínov. Od ženy si vypýtal poplatok 150 eur, ktoré seniorka pred ním vytiahla zo zošita uloženého v zásuvke kuchynského stola. Mladý muž si peniaze zobral, no vzápätí sa vrátil a žiadal ďalšie peniaze na opravu. Keď mu pani domáca odmietla dať ďalšie peniaze, odstrčil ju od stala a zobral zošit, v ktorom bolo ďalších 100 eur. Obvinenému mužovi v prípade dokázania viny hrozí trest na sedem až 12 rokov. Polícia znovu upozorňuje hlavne seniorov, aby boli opatrnejší a do bytov nevpúšťali cudzích ľudí a v žiadnom prípade pred nimi nevyberali peniaze. V prípade akéhokoľvek podozrenie treba ihneď kontaktovať políciu na linke 158.

Viac k témam: dôchodkyňa, podvodník
Zdroj: Webnoviny.sk - Falošný kominár by mohol stráviť až dvanásť rokov vo väzení, Peter obral dôchodkyňu o stovky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner