05. marec 2021
Facebook

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vlani odporučil vrátiť do rozpočtu Európskej únie finančné prostriedky vo výške 371 miliónov eur. Zároveň uzavrel 167 vyšetrovaní a vydal 256 odporúčaní príslušným vnútroštátnym orgánom a orgánom EÚ. Na základe 1 259 predbežných analýz, ktoré uskutočnili experti OLAF-u, začal úrad vyšetrovanie v 219 nových prípadoch. Úrad o tom informoval v súvislosti so zverejnením výročnej správy o svojej činnosti za rok 2018.

Skutočné výsledky

"Práca OLAF-u má zásadný význam a prináša skutočné výsledky. Chránime nielen finančné záujmy EÚ, ale aj zdravie a blahobyt európskych občanov," povedal generálny riaditeľ OLAF-u Ville Itälä. OLAF v rámci rozsiahleho vyšetrovania v minulom roku ukončil cezhraničné schémy podvodov a zastavil organizované kriminálne skupiny. Vo vyšetrovacej činnosti sa zameral na zložité nadnárodné prípady, ktoré by vnútroštátne orgány nemohli vyriešiť samostatne. V oblasti štrukturálnych fondov, colných záležitostí alebo priamych výdavkov tak s pomocou svojich vyšetrovateľov, forenzných odborníkov a analytikov mohol vyriešiť aj tie najzložitejšie prípady a zabrániť organizovaným zločineckým skupinám v sprenevere prostriedkov z rozpočtu Európskej únie. Nadnárodný rozmer pôsobnosti umožňuje úradu získať prehľad o meniacej sa povahe podvodov v Európe. Vo výročnej správe preto predložil analýzu niektorých najvýznamnejších trendov, ktoré odhalil pri svojich vyšetrovaniach.

Nová stratégia komisie

Ide o zakladanie falošných spoločností a maskovanie falšovaných obchodných transakcií s cieľom získať finančné prostriedky EÚ, o podvody pri propagácii poľnohospodárskych výrobkov, pričom peniaze sú často prané cez tretie krajiny, ako aj o úniky na clách zosnované cez nadnárodné zločinecké schémy. "Popri svojej vyšetrovacej práci sa OLAF aktívne podieľa na rozvoji politík Európskej únie zameraných na boj proti podvodom. V roku 2018 výrazne prispel k príprave novej stratégie (Európskej) komisie pre boj proti podvodom a teraz bude riadiť jej vykonávanie," uviedla hovorkyňa OLAF-u Jana Capello. "V stratégii sa navrhuje dôkladnejšia analýza údajov pre politické opatrenia v oblasti boja proti podvodom založené na dôkazoch, ako aj komplexnejšia analýza rizík podvodov, čo by malo viesť k lepšiemu vysielaniu kontrol zameraných na boj proti podvodom," priblížila Capello.

Dlhoročné skúsenosti

Tohtoročná výročná správa sa zameriava aj na spôsoby, ktorými OLAF marí plány organizovaných kriminálnych skupín, ktoré sa snažia privlastniť si prostriedky EÚ. Dlhoročné skúsenosti pomáhajú vyšetrovateľom úradu pohotovo identifikovať schémy a uplatniť svoje poznatky na rýchlejšie vyriešenie prípadov či rozpoznanie nových oblastí podvodov. Európska komisia vlani v máji prijala návrh na zmenu právneho základu OLAF-u. Navrhla posilniť prípustnosť dôkazov získaných úradom na vnútroštátnych súdoch, umožniť úradu prístup k bankovým účtom, uľahčiť kontroly na mieste a poskytnúť potrebné nástroje na plnenie jeho mandátu v oblasti dane z pridanej hodnoty. "Cieľom tejto zmeny je zabezpečiť, aby bol OLAF schopný efektívne spolupracovať s novou Európskou prokuratúrou a dopĺňať jej prácu v prospech európskych občanov," dodala Capello.

Viac k témam: eurofondy, finančné podvody
Zdroj: Webnoviny.sk - OLAF vlani odporučil vrátiť do rozpočtu Európskej únie prostriedky vo výške 371 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Štyri bomby, ktoré vybuchli v irackom hlavnom meste Bagdad, si vyžiadali 14 zranených. Pod podmienkou zachovania anonymity o tom agentúru AP informoval bezpečnostný predstaviteľ. Bomby podľa jeho slov zasiahli obchodné oblasti na východe, juhu, západe a v centre Bagdadu. Zatiaľ sa k útokom nikto neprihlásil. Irak už v roku 2017 oznámil víťazstvo nad extrémistickou organizáciou Islamský štát, no spiace bunky v krajine naďalej útočia.

Viac k témam: bombový útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Bagdadom otriasli štyri bombové útoky, explózie si vyžiadali niekoľko zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - V rakúskych Alpách zahynuli pri dvoch samostatných incidentoch dvaja nemeckí lezci. Rakúska tlačová agentúra APA informovala, že neďaleko obce Nassereith zahynul v piatok 60-ročný muž. Nemec bol spolu s ďalšími dvoma mužmi naviazaný na lane a liezol ako prvý, no spadol a ostal visieť dolu hlavou, pričom utrpel smrteľné zranenia. Na určenie presnej príčiny smrti nariadili pitvu. O život prišiel aj 50-ročný lezec, ktorý v piatok neďaleko St. Leonhard im Pitztal vo vysokej nadmorskej výške spadol do trhliny a utrpel vážne zranenia. Záchranári ho dokázali previezť do nemocnice v Innsbrucku, no v sobotu APA informovala o jeho úmrtí.

Viac k témam: Alpy
Zdroj: Webnoviny.sk - V Alpách zahynuli dvaja lezci, jeden po páde visel dolu hlavou, druhý spadol do trhliny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nórske úrady sa snažia zistiť príčinu zatiaľ neznámej choroby, ktorá v krajine podľa odhadov zabila už desiatky psov. Nórsky Úrad pre bezpečnosť potravín dostal informácie o ochorení ďalších šiestich psov, z ktorých dva už uhynuli, s rovnakými symptómami - zvracaním a krvavou hnačkou.

Dve baktérie

Väčšinu prípadov zaznamenali v hlavnom meste Oslo a jeho okolí, no vyskytli sa aj v mestách Bergen a Trondheim a oblasti Nordland. Ochorenie sa podľa hovorcu úradu Ole-Hermana Troneruda zdá veľmi vážne, no zatiaľ nevedia, "či je nákazlivé alebo je to séria individuálnych prípadov". Vyjadril sa tak v rozhovore pre verejnoprávneho vysielateľa NRK. Nórsky veterinárny inštitút v piatok informoval, že pri pitvách našiel dve nešpecifikované baktérie, no nedokázal objasniť, či boli príčinou ochorení.

Znepokojení Švédi

"To, že veľké a zdravé nórske psy tak rýchlo umierajú, je prirodzene vážne. Je to veľmi špecifická situácia, s akou som sa ešte nestretla," vyjadrila sa Jorun Jarp z inštitútu. Ochorenie vyvolalo znepokojenie aj medzi majiteľmi psov v susednom Švédsku, ktorí otázkami zaplavili tamojší veterinárny inštitút. Jeho zástupcovia sa však vyjadrili, že zatiaľ nemajú informácie, ktoré by ukazovali na epidémiu, ani nevedia o tom, že by ochorenie predstavovalo riziko pre psy vo Švédsku.

Viac k témam: ochorenie, psy
Zdroj: Webnoviny.sk - Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Americký Federálny rezervný systém (Fed) neočakáva recesiu americkej alebo globálnej ekonomiky, ale monitoruje viacero javov, z ktorých vyplýva neistota, vrátane obchodných konfliktov, a bude "primerane konať, aby udržal rast ekonomiky". Povedal to šéf Fed-u Jerome Powell na piatkovej konferencii zorganizovanej Švajčiarskym inštitútom pre medzinárodné štúdie pri Univerzite v Zürichu. "Nepovažoval by som recesiu za najpravdepodobnejší výsledok v prípade USA alebo v prípade globálnej ekonomiky," uviedol Powell. Šéf americkej centrálnej banky ďalej konštatoval, že obchodná politika spôsobuje "určitú neistotu", ale americkí spotrebitelia sú v dobrej forme. Finančné trhy pozorne sledovali, či Powell poskytne viac náznakov o tom, čo Fed urobí na svojej nasledujúcej schôdzi 17. a 18. septembra. Na poslednom zasadaní, ktoré bolo v júli, centrálna banka USA prvýkrát za desaťročie úroky znížila a hlavnú sadzbu posunula do nového pásma 2 až 2,25 percenta. Trhy sú presvedčené, že je takmer isté, že Fed v septembri opäť úroky zredukuje.

Viac k témam: ekonomická recesia, FED americký Federálny rezervný systém
Zdroj: Webnoviny.sk - Fed vidí neistotu ovplyvnenú obchodnými konfliktmi, ale neočakáva recesiu ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí egyptológovia z poľsko-slovenskej archeologickej misie na egyptskom Tell el-Retábí urobili pozoruhodný objav. Pri výskume hradby pevnosti z doby faraóna Ramesseho III odkryli tento týždeň zvláštnu štruktúru. Ide o obdobie spadajúce 13. -12. storočia pred Kristom. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Naviaty piesok

„Pozostáva z pásu hlinenej maltoviny širokého necelé dva metre a hrubého asi dvadsať centimetrov. Tiahne sa pozdĺž vnútornej strany hradby, s odstupom tiež asi dva metre. Maltovina je vo vnútri vystužená vrstvou nepravidelných zelenkastých nepálených tehál,“ povedal Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied. Hradba Ramesseho III z 20. dynastie bola postavená na pieskom zaviatej priekope z obdobia 19. dynastie. Archeológovia sa sami presvedčili, že chodiť po naviatom piesku je veľmi namáhavé. Predpokladajú preto, že objavená štruktúra je zvyškom prepravnej cesty, po ktorej egyptskí robotníci a vojaci roznášali, či rozvážali stavebný materiál – nepálené tehly či surovice. Doprava v starovekom Egypte býva spájaná s riekou Níl a plavbou. Lode najrôznejšieho druhu figurujú nielen na reliéfoch v chrámoch a hrobkách či v textoch, ale aj v archeologických prameňoch. O pozemnej preprave sa vie menej a je k nej aj menej nálezov. „Jedným z najznámejších je cesta, po ktorej sa na konci Starej ríše (24. – 23. storočie pred Kristom) dopravoval kameň z Džebel Katrání k fajjúmskemu jazeru Moeris. Cesta bola postavená zo skamenených kmeňov stromov a mala šírku okolo dvoch metrov,“ povedal Hudec.

Tehly nosili pešo

Konštrukčne aj časovo bližšie k retábskej ceste mal prieťah, resp. šmykľavka popri druhom katarakte v Mirgisse (dnešný Sudán) z 19. – 15. storočia pred Kristom. Súčasťou asi štyri metre širokej konštrukcie boli okrem dreva tiež tehly a blatová malta. Na nej zanechali stopy aj drevené sanice, na ktorých zvykli ťahať náklad. Takéto stopy sa však nezistili na Tell el-Retábí. Odborníci preto predpokladajú, že cestu nevyužívali na ťahanie nákladu, ale tehly po nej nosili pešo robotníci a vojaci spôsobom, ktorý bol v dobe Ramesseho III. známy už viac ako tisíc rokov – teda na závesnej tyči na šiji. Výskum na Tell el-Retábí pokračuje do 29. septembra 2019. Slovenskí egyptológovia, archeológovia a ďalší odborníci sa podieľajú na interdisciplinárnom výskume lokality Tell el-Retábí v Egypte už od roku 2007. Od roku 2013 prebieha spoločný poľsko-slovenský archeologický výskum v spolupráci Nadácie Aigyptos a Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied za slovenskú stranu a Archeologického ústavu Varšavskej univerzity a Poľského centra stredomorskej archeológie za poľskú stranu.

Viac k témam: archeologický výskum, SAV Slovenská akadémia vied, Tell el-Retábí
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí egyptológovia z poľsko-slovenskej archeologickej misie urobili pozoruhodný objav © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Lesné požiare na juhovýchode Austrálie spôsobili vážne zranenia jednému hasičovi a zničili niekoľko domov. V sobotu o tom informovali tamojšie úrady. Šesťdesiatšesťročný dobrovoľný hasič Neville Smith utrpel vážne popáleniny v piatok počas hasenia požiaru neďaleko mesta Tenterfield v Novom Južnom Walese. V súčasnosti je v nemocnici v Brisbane, hlavnom meste štátu Queensland, a jeho stav je podľa lekárov kritický, no stabilný. Podľa úradov vyčíňa v susedných štátoch Queensland a Nový Južný Wales od piatka 110 požiarov. Zničili už najmenej 21 domov. Tento rok bol zatiaľ v Austrálii výnimočne teplý a suchý. To spôsobilo, že sú tráva a lesy na juhovýchode vyprahnuté a veľmi horľavé, čo je počas začínajúceho leta veľmi nebezpečné. Sezóna lesných požiarov by teda mala byť podľa predpovedí horšia ako zvyčajne. "Požiare v septembri a ich vážnosť nám ukazujú, aká strašná sezóna lesných požiarov nás čaká v nadchádzajúcich mesiacoch," povedala novinárom premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian.

Viac k témam: lesné požiare, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Juhovýchod Austrálie sužuje viac než stovka lesných požiarov, plamene vážne zranili hasiča © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 7. septembra 18:20
V strane Sloboda a Solidarita (SaS) vzniká názorová platforma Demokratické jadro SaS. Na tlačovej besede v bratislavskom sídle strany - Liberálnom dome, to oznámila časť členov SaS, ktorá sa nezúčastnila na dnešnom mimoriadnom kongrese stany vo Zvolene.  Predsedu strany Richarda Sulíka vyzvali k sebareflexii. Na kongrese sa nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. Do Zvolena nakoniec neprišli ani poslanci Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Peter Osuský.

Kongres potvrdil Sulíka

Členovia strany tak vyjadrili svoj nesúhlas so spôsobom, akým bol mimoriadny kongres vo Zvolene zvolaný. Kongres v sobotu vo funkcii predsedu potvrdil doterajšieho šéfa strany Richarda Sulíka. Podľa platformy Demokratické jadro SaS sa tretina členov na kongrese nezúčastnila, preto tvrdia, že Sulík nemá silný mandát a ten mu uplynie v riadnom období v júni na budúci rok. „Chceme demonštrovať svoj nesúhlas s tým, ako bol zvolaný kongres aj s jeho obsahom. Od zvolania kongresu sme neustále konfrontovaní členmi, ale aj voličmi s otázkou, či sme stále tou saskou, ktorá sa hlási k zdravému rozumu a zodpovednosti za štát. Či teraz, pol roka pred mimoriadne dôležitými voľbami, keď sa bude rozhodovať o budúcnosti Slovenska, je pre nás stolička riadne zvoleného predsedu tým najdôležitejším problémom, či už našej strany, alebo celej spoločnosti. Ja jasne hovorím - nie je,“ povedala Jana Kiššová na tlačovej besede. Je však podľa nej absurdné, aby sa už raz riadne zvolený predseda nečakane vzdal funkcie, a to len z jediného dôvodu, že chce byť zvolený na ďalšie štyri roky ešte pred tým, ako mu uplynie predchádzajúce volebné obdobie. „Toto slovenské politické anály nepoznajú,“ vyhlásila Kiššová.

Výsledok neuznajú

Za takýchto okolností podľa poslankyne nie je možné, aby výsledok mimoriadneho kongresu uznali. Podľa Kiššovej sa Sulíkovi mandát končí na riadnom kongrese, ktorý by sa mal konať budúci rok. „Dnes sa potvrdilo to, čo sme hovorili už na začiatku, že Richard Sulík nezískal silnejší mandát, naopak, je oslabený a s ním aj celá naša strana. A čo je najhoršie, toto sa deje v predvolebnom čase, v čase nádejí občanov Slovenska, že dôjde konečne na čele štátu k zmenám a naša krajina bude spravodlivým a právnym štátom. Toto je doslova odvrátená stránka tohto mimoriadneho kongresu,“ povedala Kiššová. Ubezpečila voličov aj členov, že nechcú rozbíjať stranu, práve naopak, chcú byť stmeľovacou silou. "Nechceme rozbíjať Slobodu a Solidaritu a stratiť členov alebo voličov, ktorí rovnako ako my sa nemôžu preniesť cez takéto mimoriadne kongresy. Považujte túto tlačovú besedu za otvorenie názorovej platformy Demokratického jadra SaS," oznámila Kiššová. Poslanec Rajtár povedal, že cieľom názorovej platformy Demokratické jadro SaS je zabrániť ďalším odchodom nespokojných členov zo strany, upevňovať povesť strany SaS ako spoľahlivého liberálneho pravicového subjektu a uskutočniť voľby predsedu SaS v riadnom termíne v júni 2020. „Platforma je otvorená pre všetkých súčasných a bývalých členov SaS, a takisto pre priateľov slobody,“ povedal Rajtár.

Tretina nevyjadrila dôveru

Poslankyňa Blahová pripomenula, že viac ako jedna tretina nevyjadrila Sulíkovi dôveru. Členovia platformy vravia, že hoci ich predseda strany nazýva skupinkou, rozhodne skupinkou nie sú. „Sme poctiví a aktívni členovia strany z viacerých regiónov Slovenska, ktorí si vážia demokratické princípy,“ povedal na tlačovej besede viceprimátor Púchova Lukáš Raník. Ľubomír Galko predstavil niekoľko téz platformy Demokratické jadro SaS. „Členovia demokratického jadra vyznávajú demokratické hodnoty a uplatňujú ich vo svojej politickej práci,“ povedal okrem iného Galko. Hlásia sa tiež k myšlienkam liberalizmu a podporujú trhové hospodárstvo. Richarda Sulíka v sobotu na mimoriadnom kongrese vo Zvolene vo funkcii šéfa strany potvrdili na ďalšie štyri roky, získal 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných.

Viac k témam: mimoriadny kongres, voľba predsedu strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Časť členov Sulíkovej strany zakladá názorovú platformu Demokratické jadro SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 7. septembra, 16:59
Richard Sulík bude predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) aj ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom členovia strany na mimoriadnom kongrese, ktorý sa konal v sobotu vo Zvolene. Sulík získal 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných. Predseda obsadí stoličku na čele strany na ďalšie štyri roky. Riadne voľby predsedu sa mali konať až v júni 2020. „Dnešná voľba je jasným signálom toho, že budeme v strane jednotní a predstavuje dobrý predpoklad ísť do volieb so silným mandátom. Dnes sa strana SaS zomkne a spoločne ideme do volieb uhrať čo najlepší výsledok," povedal v príhovore staronový predseda strany Richard Sulík. Predseda liberálov verí, že ich členmi dokážu naplniť vyváženú a výbornú kandidačnú listinu.

Jednotná strana

„Prvýkrát budeme mať kampaň nastavenú tak, že do nej zapojíme všetkých našich kandidátov. Dôležité je to, čo uhráme 29. februára. SaS už viackrát ukázala, že dokáže uhrať dobrý a prekvapivý výsledok. Toto ideme zopakovať a tomuto ideme podriadiť všetko," priblížil ciele strany Sulík. SaS je podľa jeho slov skúsená, pripravená a po sobote aj jednotná strana. Na kongrese sa nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. Sulík v reakcii na to uviedol, že rozumie tomu, že nemôžu mať všetci členovia rovnaký názor na jednu vec. Do predvolebnej kampane však počíta aj s nimi a nebojí sa, že by odišli zo strany. „Naším spoločným cieľom totiž je odstaviť od moci stranu Smer-SD. Od pondelka sa preto budem venovať len a len našej kampani a v tejto súvislosti sa teším na spoluprácu s každým jedným členom strany. Najbližších šesť mesiacov budeme debatovať len o voľbách," dodal predseda SaS.

Jediný kandidát

Strana Sloboda a Solidarita v sobotu vo Zvolene volila svojho predsedu. Mimoriadny kongres, na ktorom sa o post lídra SaS uchádzal iba súčasný predseda Richard Sulík, sa uskutočnil aj napriek kritike viacerých členov strany. O tom, či je kongres potrebný, hovorila v pondelok aj republiková rada strany. Ako priblížila predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu SaS Natália Blahová po zasadnutí Republikovej rady SaS, viacerí členovia navrhovali, aby sa v sobotu 7. septembra voľba predsedu strany nekonala. „Viacerí členovi prišli s kompromisným návrhom, aby sa miesto voľby prijímalo uznesenie, ktorým by vyjadrili, že strana stojí za lídrom Richardom Sulíkom a že je náš volebný líder," priblížila Blahová s tým, že takýto návrh neprešiel. Blahová, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka sa na kongrese nezúčastnili.

Klus stojí za Sulíkom

Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus vníma znovuzvolenie Richarda Sulíka za predsedu strany ako jasný signál smerom k verejnosti, že strana je jednotná a stojí za svojím predsedom. Ako uviedol pre agentúru SITA, „vnútorné rozpory, ktorými sme obťažovali verejnosť, sú dnešným dňom uzavreté a dali sme bodku za týmto vývojom. Chceme sa venovať už len tomu, čo od nás očakávajú občania, teda poskytnúť lepšiu alternatívu, dobrý program, pripravených ľudí a pomôcť nevyhnutnej zmene v našej spoločnosti“. Sulíka považuje za človeka, ktorý je zameraný na kvalitný program. „Je to človek, ktorý vytvára priestor na realizáciu tých oblastí v spoločnosti, ktoré nevyhnutne táto krajina potrebuje,“ priblížil Klus.

Žiadne veľké obraty

Podľa europoslanca za SaS Eugena Jurzycu je znovuzvolenie Sulíka potvrdením toho, že SaS je pripravená zúčastniť sa na predvolebnej kampani, byť úspešná vo voľbách a "spolunahradiť" súčasnú vládu. Ako uviedol pre agentúru SITA, ukázalo sa, že drvivá väčšina členov strany stojí za programom a za predsedom. „Niet už o čom diskutovať. Je jasné, že ideme do volieb s jasným cieľom a jasným programom,“ objasnil Jurzyca. Od Sulíka nečaká žiadne veľké obraty. „Kto pozná SaS roky, tak vie, čo sa dá čakať. Je to strana s výborným programom, v ktorom má významné miesto ekonomický aspekt. Je to strana, ktorá drží slovo, ktorá chce zabezpečiť maximum za každé euro pre daňového poplatníka, ktorá nechce rozbiť systém, či už u nás, alebo v EÚ, ale ktorá ho chce napravovať,“ dodal europoslanec.

Viac k témam: voľba predsedu strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Sulík zostáva predsedom SaS aj ďalšie štyri roky, rozhodli členovia strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Zosnulého bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho pochovajú na cintoríne na vrchole kopca, ktorý je určený len pre tamojšiu vládnu elitu. V sobotu o tom informovali predstavitelia krajiny, v ktorej sa v sobotu začína niekoľkodňový štátny smútok. Dátum pohrebu zatiaľ nestanovili a nie je jasné ani to, kedy Mugabeho telo prepravia zo Singapuru, kde v piatok zomrel.

Desaťročia vlády

Mugabe, ktorý skonal vo veku 95 rokov po pretrvávajúcich zdravotných problémoch, bude odpočívať na National Heroes Acre, určenom pre Zimbabwčanov, ktorí priniesli obete vo vojne proti "nadvláde bielej menšiny" a svoj život venovali národu. Mugabe je mnohými považovaný za národného hrdinu napriek desaťročiam vlády, ktorou krajinu priviedol do problémov. Cintorín na vrchole kopca, z ktorého je výhľad na hlavné mesto Harare, vybudovali s pomocou severokórejských architektov. Jeho dominantou je bronzová socha troch povstaleckých bojovníkov.

Z premiéra prezidentom

Mugabe sa narodil 21. februára 1924 vo vtedajšej Rodézii. V roku 1980 zvíťazil v prvých voľbách v nezávislom Zimbabwe a stal sa premiérom bývalej britskej kolónie. Úrad premiéra v roku 1987 zrušil, aby sa stal prezidentom. Jeho prvé roky vlády oceňovali za zlepšovanie prístupu majoritného černošského obyvateľstva k zdravotníckym službám a vzdelaniu. Jeho kontroverzná pozemková reforma však vyvolala ekonomický kolaps a neskoršie roky jeho vlády poznačili porušovanie ľudských práv a korupcia. Po tom, ako v krajine tvrdou rukou vládol 37 rokov, ho zbavil moci až vojenský prevrat v novembri 2017.

Viac k témam: štátny smútok, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Zimbabwe sa začína štátny smútok, Mugabeho pochovajú medzi národných hrdinov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner