05. marec 2021
Facebook

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Humanitárne organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc v nedeľu z gumového člna pri líbyjskom pobreží zachránili 50 migrantov a vzali ich na palubu lode Ocean Viking. Redaktor agentúry AP, ktorý je na palube lode plaviacej sa pod nórskou vlajkou, videl záchranu tehotnej ženy, 12 mladistvých a 37 mužov zo subsaharskej Afriky. Stalo sa tak asi 26 kilometrov od pobrežia Líbye. Líbyjské úrady, zodpovedné za pátranie a záchranu v tejto oblasti, nereagovali na volanie Ocean Viking, zatiaľ čo Rím a Malta ich odkázali na Líbyjčanov. Na pokusy o kontakt nereagovala ani rybárska loď v blízkosti a krátko pred záchranou ľudí ponad nich niekoľkokrát preletelo lietadlo operácie Sophia Európskej únie.

Viac k témam: imigranti, Lekári bez hraníc, loď Ocean Viking, migranti, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Ocean Viking zachránila na mori desiatky afrických migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Moskovčania v nedeľu hlasovali v komunálnych voľbách, ktoré zatienila vlna protestov proti vylúčeniu niektorých opozičných a nezávislých kandidátov. Tie zaznamenali najvyššiu účasť demonštrantov za sedem rokov a poznačilo ich policajné násilie. Práve to sú i dôvody, prečo zvyčajne nie príliš sledované voľby pritiahli celosvetovú pozornosť.

Desaťtisíce ľudí na protestoch

Polícia tvrdo zasiahla proti dvom nepovoleným protestom, kde viacero demonštrantov zbili a vyše 2400 ľudí zadržali. Na neskoršom povolenom proteste sa zúčastnilo asi 60-tisíc ľudí. Udalosti uplynulých týždňov však nezvýšili záujem voličov, pričom asi dve hodiny pred zatvorením volebných miestností svoje hlasy odovzdalo len 17% z nich. Predbežné výsledky by mali zverejniť v pondelok. Medzi hlasujúcimi sa objavil aj prezident Vladimir Putin, ktorý odmietol obavy v súvislosti s vylúčením kandidátov s tým, že nie je dôležité koľko ich je, ale ich kvalita a on dúfa, že poskytli vhodných kandidátov.

Aplikácia od odporcu Kremľa

Ľjubov Sobolová, ktorá sa stala líderkou protestov po tom, ako úrady odmietli jej kandidatúru, hlasovanie označila za "pohreb aj posledných náznakov demokratických volieb". Niektorí voliči sa pritom vyjadrili, že využili odporúčania aplikácie, ktorú spustil najznámejší odporca Kremľa Alexej Navaľnyj. Tá v jednotlivých obvodoch odporúčala kandidátov, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť poraziť kandidátov podporovaných stranou Jednotné Rusko napojenou na Putina. Jednotné Rusko, ktoré má v súčasnom mestskom zastupiteľstve nadpolovičnú väčšinu kresiel, oficiálne do volieb nikoho nenominovalo, pričom kandidáti napojení na stranu vystupovali ako nezávislí.

Viac k témam: komunálne voľby, Moskva, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - V komunálnych voľbách hlasoval aj Putin, polícia tvrdo zasiahla proti demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro má za sebou úspešnú päťhodinovú operáciu brušnej prietrže. Informovala o tom jeho kancelária. Bol to už štvrtý chirurgický zákrok, ktorý podstúpil po tom, ako ho počas kampane v septembri 2018 muž bodol do brucha. Útočníkom bol Adelio Bispo de Oliveira, ktorému súd nariadil psychiatrickú liečbu. Nedeľnú operáciu vykonali v Sao Paule, len deň po tom, ako sa Bolsonaro zúčastnil na oslavách dňa nezávislosti v hlavnom meste Brazília.

Viac k témam: brazílsky prezident, operácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Jair Bolsonaro má za sebou úspešnú päťhodinovú operáciu brušnej prietrže © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - V bosnianskom hlavnom meste Sarajevo sa v nedeľu konal prvý pochod Pride LGBT komunity. Podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, aby zabránili násilnostiam zo strany extrémistov, keďže sa zároveň konala protestná akcia odporcov. Pozdĺž trasy, ktorou sa prešli stovky účastníkov s dúhovými vlajkami, boli kovové bariéry a viac ako tisíc policajtov so psami. Na pochode sa zúčastnili viacerí veľvyslanci zo západných krajín a tiež miestni úradníci a aktivisti z regiónu.

Pochod dáva nádej

Jedna z organizátorov, Lejla Huremagic, povedala pred zhromaždením, že posolstvo Prideu v sebe nesie solidaritu a podporu pre spoločnosť bez násilia a diskriminácie, ktorej čelia LGBT ľudia v Bosne. "Ak by tu nebolo násilie, dnes by som tu nebola," skonštatovala vo svojom príhovore s tým, že pochod im dáva silu a nádej, že predsudky voči nim sa budú postupne strácať a dodala "sme tu, existujeme ... máme odvahu bojovať o naše životy".

Protest moslimskej skupiny

Asi o kilometer ďalej sa skôr konal protest niekoľkých desiatok členov konzervatívnej moslimskej skupiny, ktorá Pride označila za hriech a hanbu pre Sarajevo. Bosna je pritom aj naďalej veľmi konzervatívna a Sarajevo je posledné hlavné mesto na Balkáne, kde sa uskutočnil Pride. Členovia tamojšej LGBT komunity sa sťažujú na šikanu a útoky, ktorých páchatelia sú len veľmi zriedka stíhaní.


Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Sarajevo
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Sarajeve sa za prísnych bezpečnostných opatrení konal prvý Pride © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Zamestnanci v ôsmich členských krajinách Európskej únie mali v januári tohto roka garantovanú hrubú minimálnu mzdu nad 1 000 eur. Uvádza sa to v správe o výsledkoch testu malých a stredných podnikov, ktorá je súčasťou návrhu rezortu práce a sociálnych vecí na zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku na 580 eur. V tejto skupine štátov sa nachádza Španielsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko, Írsko a Luxembursko. Zákonné minimálne mzdy sa tu pohybujú od 1 050 eur v Španielsku po 2 071 eur v Luxembursku.

Španielsko sa presunulo do prvej skupiny

Slovensko sa s aktuálnymi najnižšími hrubými zárobkami v sume 520 eur nachádza v druhej skupine štátov, ktoré majú minimálnu mzdu od 500 eur do 1 000 eur. Do tejto skupiny okrem Slovenska patrí Chorvátsko, Česká republika, Poľsko, Estónsko, Litva, Portugalsko, Grécko, Malta a Slovinsko. Zákonom garantované minimálne mzdy tu dosahujú od 506 eur v Chorvátsku do 887 eur v Slovinsku. "V porovnaní s rokom 2018 sa Španielsko presunulo do prvej skupiny, keď suma minimálnej mzdy v tejto krajine vzrástla na 1 050 eur z pôvodných 859 eur," uvádza sa v materiáli.

V Bulharsku je minimálna mzda 286 eur

Zákonné minimálne mzdy boli v januári tohto roka nižšie ako 500 eur mesačne v štyroch členských krajinách EÚ, a to v Bulharsku, Lotyšsku, Rumunsku a Maďarsku. V týchto krajinách dosahovali minimálne mzdy od 286 eur v Bulharsku až po 464 eur v Maďarsku. V porovnaní s rokom 2018 sa zo skupiny krajín so zákonnou minimálnou mzdou do 500 eur mesačne vyčlenili štyri krajiny. Išlo o Chorvátsko, ktorého suma minimálnej mzdy pre tento rok je na úrovni 506 eur, Česká republika so sumou minimálnej mzdy 519 eur, Slovensko s minimálnou mzdou vo výške 520 eur a na úroveň 555 eur dosiahla minimálnu mzdu Litva, a to z pôvodných 400 eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje stanoviť minimálnu mzdu na Slovensku na rok 2020 vo výške 580 eur. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne.

Viac k témam: minimálna mzda, platy
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku je minimálna mzda 520 eur, v ôsmich krajinách EÚ majú zamestnanci garantovanú viac ako tisícku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Počas tohtoročnej vlny horúčav vo Francúzsku prišlo o život 1500 ľudí. V nedeľnom rozhovore pre rádio France Inter to povedala ministerka zdravotníctva Agnes Buzyn. Množstvo životov pritom podľa nej zachránila informačná kampaň. Toto číslo je podľa nej o zhruba tisíc úmrtí vyššie ako je priemer pre túto časť roka, no ako poznamenala, zároveň je to omnoho menej ako 15-tisíc mŕtvych, ktorých si vyžiadali horúčavy v roku 2003. Tohtoročná vlna horúčav trvala vo Francúzsku počas 18 dní v júni a júli a polovicu jej obetí tvorili ľudia nad 75 rokov.

Viac k témam: horúčavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Letné horúčavy vo Francúzsku zabili 1500 ľudí, polovicu obetí tvorili ľudia nad 75 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - O schvaľovaní výrokov odsúdeného Milana Mazureka (ĽSNS) predsedom Smeru-SD Robertom Ficom sa chce rozprávať premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini. Ficove výroky o tom, že s Mazurekom vlastne slovenský národ súhlasí, sú podľa premiéra nebezpečné. „Budem si musieť zavolať pána predsedu a spýtať sa, či ide o novú doktrínu, alebo ide o individuálne výroky,“ povedal v relácii V politike televízie TA3 Pellegrini na margo Ficovho videa na oficiálnom profile Smeru-SD na Facebooku. Pellegrini potvrdil, že hoci sleduje projekt exministra Tomáša Druckera a drží mu palce, nateraz ostáva v Smere a chce urobiť všetko pre to, aby strana prichádzala s dobrými myšlienkami a ponúkla vo voľbách kvalitné mená. „Aj nateraz zastávam presvedčenie, že musím urobiť všetko, aby sa Smer nadýchol a bol rešpektovanou stranou,“ povedal premiér. Na otázky, či už sú s Ficom dohodnutí, kto bude jednotkou strany, Pellegrini povedal, že žiadne dohody ešte nie sú uzavreté.

Premiér si ctí odkaz SNP

Pellegrini v diskusnej relácii zdôraznil, že aj ako Banskobystričan si hlboko ctí odkaz Slovenského národného povstania a odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou, ktorá popiera holokaust. „Nemôžem sa stotožniť ani zmieriť s výrokmi predsedu, že človek, ktorý bol právoplatne odsúdený za svoje výroky, že vlastne ani odsúdený nemal byť,“ pokračoval predseda vlády. Pellegrini vyčíta Ficovi, ako o rómskej otázke hovorí a pripomenul, že samotný Fico bol desať rokov premiérom. Myslí si, že sa o rómskej otázke dá rozprávať slušne, priznať si, čo sa podarilo, ale aj čo sa nepodarilo. „Čo budeme robiť, ak niekto zaútočí na nejakého Róma a bude sa obhajovať tým, že veď si to myslí aj predseda najsilnejšej strany. Toto je nebezpečné, takéto reči nemôžeme viesť. Musíme to odsúdiť,“ povedal Pellegrini.

Možný odchod Pellegriniho zo Smeru-SD

Na otázku, ako je to s možnou spoluprácou so stranou Ľudová strana Naše Slovensko, Pellegrini akúkoľvek spoluprácu odmietol – aj v rámci koalície, aj fungovanie vlády s tichou podporou tejto strany. „Demokracia na Slovensku nemôže visieť na šnúrke od Kotlebových gatí. Nikdy v živote nebudem súčasťou vládnej koalície, ktorej súčasťou by mala byť ĽSNS alebo ju ticho podporovala,“ povedal premiér. Tvrdí, že takýto postoj zastáva gro sociálnych demokratov. Spoluprácou by podľa neho popreli všetkých hrdinov zo SNP, všetkých, ktorých fašisti a nacisti popravili a zakopali do masových hrobov, vypálili ich dediny. Na otázky o svojom možnom odchode zo strany Pellegrini zareagoval, že momentálne sa snaží urobiť všetko pre to, aby strana do volieb išla s rozumnými myšlienkami a postavila na kandidátku čo najlepších ľudí. „Je to moja priorita aj povinnosť. To je to, čo teraz robím. Aký bude výsledok, to je teraz predčasné hovoriť,“ povedal premiér o svojej politickej budúcnosti. V médiách sa špekulovalo, že by sa mohol spojiť s exministrom zdravotníctva a vnútra Tomášom Druckerom. Pellegrini vraví, že s ním neudržiava kontakty, ale jeho počin sleduje a drží mu palce. Je mu sympatické, že Drucker prichádza s programom pre mladých aj seniorov. Bude rád, ak sa na politickej scéne objaví pragmatický projekt, ktorý chce riešiť problémy, nielen sa hašteriť.

Viac k témam: podpredseda strany Smer-SD, predseda strany Smer-SD, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini sa chce Fica pýtať na výroky o Mazurekovi a Rómoch, podľa premiéra sú nebezpečné © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová víta rozsudok Najvyššieho súdu v prípade výrokov Milana Mazureka (ĽSNS) na adresu Rómov. „Prispieva k zadefinovaniu hranice slobody prejavu a toho, čo už je za hranicou,“ povedala v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. Zároveň dodala, že nesúhlasí s názorom predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý sa vyjadril, že s Mazurkovými názormi slovenský národ súhlasí. „Nesúhlasím s tým výrokom. Myslím si, že je to vyjadrenie nebezpečné. Nemyslím si, že si to myslí väčšina Slovákov,“ povedala Čaputová. Tá sa v relácii vyjadrila aj k voľbe predsedníčky Najvyššieho súdu SR, odchodu Moniky Jankovskej z postu štátnej tajomníčky na ministerstva spravodlivosti, ale aj k zahraničnej politike a potratovej legislatíve.

Nemajú spoločné hodnoty

Monika Jankovská pri svojom odchode z funkcie povedala, že jej rozhodnutie neovplyvnila výzva na odchod z úst prezidentky, keďže mala predvolebné videá s bratom obvineného Mariana K. Na otázku, ako to vníma, Čaputová odpovedala, že to vníma tak, že štátna tajomníčka už nie je štátna tajomníčka. „Ivan Kočner je môj bývalý klient a bola to séria videí s ľuďmi, ktorým som pomáhala. Myslím si, že z rozhovorov, ktoré sú s ním publikované, je zrejmé, že so svojím bratom má spoločné priezvisko, nie hodnoty. Je to nefér argument,“ povedala Čaputová. Pripomenula, že nepriamo na Jankovskej odchod vyzval aj premiér Peter Pellegrini. Prisľúbila, že ona nebude vyvíjať žiadne kroky, aby zabránila alebo sťažila návrat Jankovskej do talára, túto právomoc majú podľa Čaputovej iné orgány, napríklad súdna rada.

Voľba šéfky najvyššieho súdu

Súdna rada bude v pondelok voliť šéfku Najvyššieho súdu SR, prezidentka Čaputová trvá na svojich slovách, že bude brať do úvahy profesijné a morálne predpoklady toho, koho jej súdna rada navrhne. Aj po tom, čo sa Štefan Harabin vzdal kandidatúry, sú na stole všetky možnosti, ktoré hlave štátu poskytuje ústava pri menovacích právomociach. Pokiaľ ide o Mariana K., Čaputová si želá, aby sme sa na kauzu nepozerali len cez rôzne mená, ale z nadhľadu. To, čo je podľa nej tragické, je, že vôbec sa dostal k takému vplyvu v pozadí, že si mohol kupovať spravodlivosť. Riešenia na to, ako systém nastaviť inak, existujú, závisia však od toho, či je ochota ich prijať. Na otázku o tom, aký podiel má Robert Fico na tejto kauze, Čaputová povedala, že vládny Smer spoluvytvára systém, ktorý má isté defekty a deficity. Ak ide o politickú zodpovednosť, Robert Fico bol toho súčasťou, keďže bol pri moci dlho.

Menovanie veľvyslanca Kováča ml.

Hoci sa Čaputová nechcela veľmi v relácii vyjadrovať ku konkrétnym menám, vysvetlila, prečo Michalovi Kováčovi ml. udelila poverovacie listiny do funkcie veľvyslanca. To prezidentke vyčítal podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, ktorý Kováča ml. označil za „kumpána“ Mariana K. Čaputová pripomenula, že v prípade menovania veľvyslancov ide najprv návrh na vládu, potom to prerokuje výbor NR SR. Okrem toho si vzala čas, zoznámila sa s právoplatným rozhodnutím mníchovského súdu, ktorý Kováča ml. zbavil podozrení. Okrem toho Najvyšší kontrolný úrad udelil veľvyslancovi previerku na stupeň tajné. „Nevidela som dôvod urobiť iné rozhodnutie, ako urobila vláda a výbor,“ dodala Čaputová.

Snaží sa o zblíženie so Západom

Hrnko Čaputovej vyčítal aj to, že jej poradcovia, ako aj bruselskí úradníci a politici v Berlíne a Paríži, si neprajú jednotu Visegrádskej štvorky (V4). Podľa prezidentky tieto obavy nie sú opodstatné, to, že jej záleží na dobrých vzťahoch so susedmi, podľa nej dokazuje aj fakt, že práve do susedných krajín viedli jej prvé zahraničné cesty. Tvrdí, že sa nemieša ani do vnútroštátnych záležitostí navštevovaných krajín, ale hovorí o hodnotách, ktoré zastáva. Ona sama sa snaží o zblíženie so Západom, kde má V4 zlé meno. Váži si, že významné krajiny ako Francúzsko a Nemecku ju takisto veľmi skoro po prevzatí úradu prijali. Všetky stretnutia, ktoré absolvovala, boli podľa nej priateľské, konštruktívne, ale zároveň otvorené. O týždeň, 16. septembra, ju čaká posledný susedný štát – Ukrajina. Ak by dostala pozvanie do Ruska, návšteve by sa nebránila, ak by bol na ňu dobrý dôvod. Okrem toho si váži aj pozvanie na klimatický summit do New Yorku, kde vystúpi ako jediný zástupca regiónu.

Sprísnenie potratov

Jednou z tém diskusnej relácie bolo aj sprísnenie potratov. O tom bude parlament hlasovať dokonca niekoľkokrát, keďže reštriktívnu legislatívu predložilo viacero subjektov. Čaputová zopakovala, že ide o citlivú tému, pri ktorej absentovala odborná diskusia. Keďže je tesne pred voľbami, takýto zákon obmedzujúci zodpovednosť ženy by vzhľadom na chýbajúcu diskusiu, ignorovanie prevencie a krátkosť pred voľbami, zrejme vetovala. Ona osobne potraty považuje za tragické, je rada, že v živote podobnému rozhodovaniu nečelila, sama by asi uprednostnila život. Toto ale nie je téma, ktorá sa rieši zákazmi, domnieva sa.

Poverenie na zostavenie vlády

K tejto téme sa vyjadril cez telemost aj jeden z predkladateľov, poslanec NR SR Richard Vašečka. Avizoval, že on bude robiť všetko na ochranu detí a nepredpokladá, že by zákazy znamenali napríklad nárast potratovej turistiky. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila televízia Markíza, je väčšina Slovákov proti sprísneniu interrupcií. Na záver sa prezidentka vyjadrila k tomu, kto od nej po voľbách dostane poverenie na zostavenie vlády. Šancu by mal dostať víťaz volieb, pre ňu, keďže podľa ústavy dbá o riadny chod ústavných orgánov, je podstatné aj to, kto bude mať v parlamente väčšinu. Tá je nevyhnutná na fungovanie vlády, pripomenula. Ako s prvým však bude rokovať s víťazom volieb.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová víta rozsudok v prípade Mazureka, Ficove výroky považuje za nebezpečné © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Na západe je absolútnym štandardom, že sú v stranách názorové prúdy a práve vďaka nim sú strany silné a dlhotrvajúce. Vyhlásil to poslanec Jozef Rajtár v sobotu na tlačovej besede, kde ohlásili vznik názorovej platformy Demokratické jadro SaS. Sú medzi nimi zakladajúci členovia a členky strany, najvýraznejšie tváre SaS. K platforme sa hlásia poslankyne Jana Kiššová a Natália Blahová, okrem Rajtára aj poslanci Ľubomír Galko, Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka a ďalší členovia strany z regiónov. Vznik platformy oznámila na tlačovej besede v Liberálnom dome v Bratislave časť členov po tom, čo mimoriadny kongres vo Zvolene v sobotu potvrdil vo funkcii na ďalšie štyri roky doterajšieho šéfa strany Richarda Sulíka. Členovia platformy kongres bojkotovali.

SaS má šancu prežiť dlhodobo

V Nemecku od vojny máte plus-mínus tie isté strany. Na Slovensku to štandardom nie je a práve naším krédom je zavádzať západné štandardy na Slovensku,“ povedal Rajtár. Nemôžeme mať strany na jedno použitie, strany jedného muža,“ dodal. Členovia Demokratického jadra SaS založením platformy reagovali na mimoriadny kongres strany, ktorý podľa nich Sulík zvolal neštandardne a v rozpore s demokratickými princípmi. Verím, že keď sa to podarí, SaS má šancu prežiť dlhodobo, má šancu prežiť aj výmenu lídra a má šancu tu byť 5, 10, 20 a možno aj 50 rokov. Toto je cieľ,“ povedal Rajtár.

Dôvera bola naštrbená

Nespokojenci, ktorí Sulíkom iniciovaný kongres ignorovali, sa však stále hlásia k SaS a k jej princípom. Kiššová odmieta, že by v strane došlo k rozkolu, stále verí, že sa v SaS dá robiť jednotná politika, a to aj napriek tomu, že výsledky mimoriadneho kongresu odmieta. Priznala však, že pachuť z kongresu sa nedá obísť a dôvera v SaS bola naštrbená. „My sme stále jedna SaS, stále jedna. Ja by som veľmi nerada vo svojom živote ešte fungovala v nejakej inej strane. Nie sme iná SaS, sme tá istá SaS, ale máme na niektoré veci iný názor a chceme ich komunikovať,“ zopakovala Kiššová. „Spravíme všetko pre to, aby žiadny rozkol v strane nenastal, aj toto je ten krok k tomu,“ povedala s tým, že v posledných týždňoch stranu opustilo niekoľko členov, pretože „niektoré veci" považovali za neakceptovateľné.

Sulík je lídrom do volieb

Richard Sulík je riadne zvoleným predsedom strany, je nespochybneným lídrom do najbližších volieb a jednoducho tak to je, takže na tomto sa nič nemení,“ dodala Kiššová. Jeho mandát na ďalšie štyri roky však neakceptuje. Riadny mandát by mal Sulíkovi vypršať v júni budúceho roku. „Ja žiadnu inú stranu nezvažujem, aj keď svet po voľbách môže byť iný a rozhodnutia by boli predčasné,“ povedala Kiššová. Sasku spoluzakladala a spraví všetko pre to, aby v nej mohla ostať aj po voľbách. „Tu pred vami stojí pomerne veľké množstvo zakladajúcich členov strany SaS. My nikam neodchádzame. My sme Demokratické jadro SaS,“ vyhlásil Galko.

Sulík získal iba slabý mandát

Podľa okresného predsedu SaS a viceprimátora Púchova Lukáša Raníka Sulík ich počet bagatelizuje, ale ako povedal, nie sú iba skupinkou a hodnoty, pre ktoré vstupovali do sasky, nemienia ohýbať. „Stojíme tu dnes pred vami pre to, že chceme vyslať signál voličom, aj ostatným členom strany, že v strane SaS sú ľudia, ktorí majú v úcte demokratické princípy,“ zdôraznila poslankyňa Blahová. Sulík podľa nej získal iba slabý mandát, a to aj napriek početným intervenciám a telefonátom viacerým členom strany.

Prečítal programové tézy platformy

Galko prečítal programové tézy platformy. Okrem iného povedal, že členovia Demokratického jadra SaS „súcitia s ľuďmi, ktorí čelia diskriminácii, vylúčeniu, zlým ekonomickým a životným podmienkam a zasadzujú sa o zlepšenie ich situácie“. Odmietajú hazardovať so zahranično-politickým ukotvením Slovenskej republiky, ktorá je súčasťou západnej civilizácie. Členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii pokladajú za najlepší spôsob kolektívnej i individuálnej sebarealizácie občanov, vrátane ochrany ich bezpečnosti. Ruskú federáciu považujú za bezpečnostnú hrozbu západných demokracií.

Strana sa zomkla

Konajú tak, aby Slovenská republika bola skutočným právnym štátom. Bojujú za očistu súdnictva, prokuratúry a polície. Cítia zodpovednosť za stav životného prostredia. Uvedomujú si, že prijímané opatrenia na jeho ochranu nesmú deformovať trhové sily, konkurenčné prostredie a schopnosť podnikateľských subjektov prinášať inovácie. „Dnes sa strana zomkla. Všetko, čo bolo doteraz, pre mňa neexistuje,“ oznámil Sulík na brífingu po kongrese vo Zvolene. Na mimoriadnom kongrese sa zúčastnila aj poslankyňa Jana Cigániková, poslanci Martin Klus, Alojz Baránik, Karol Galek a europoslanec Eugen Jurzyca. Sulík získal pri voľbe predsedu 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných.

Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku nemôžeme mať strany jedného muža, podľa Rajtára má SaS šancu prežiť výmenu lídra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Voľba kandidátov na ústavných sudcov, odchod štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej späť do talára či komunikácia Mariana K. s politikmi boli hlavné témy dnešnej diskusnej relácie O 5 minút 12 na RTVS. Hostia Béla Bugár (Most-Híd) a Richard Sulík (SaS) sa venovali aj možnej hospodárskej kríze a chystaným sociálnym balíčkom. Podľa lídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) sú najnovšie sociálne opatrenia korupcia na voličoch a kupovanie hlasov. Bugár argumentoval, že sociálne balíčky nie sú predvolebné, koalícia s nimi podľa neho prichádza pravidelne.

Voľba kandidátov na ústavných sudcov

Sulík aj Bugár sa v relácii venovali voľbe kandidátov na ústavných sudcov. S voľbou sú problémy už od začiatku roka, keď vypršal mandát deviatim sudcom. Podľa Sulíka by každá takáto voľba mala byť verejná, aby volič videl, ako sa poslanci zachovali. Bugár tiež hovorí o verejnej voľbe a nepáči sa mu, že napriek dohodám v koalícii nie je proces voľby stále ukončený. „Je hanba, že poslanci si neplnili svoju robotu a nezvolili kandidátov na ústavných sudcov. Poslanci majú voliť, nie robiť obštrukcie. To, čo predvádzali vládni poslanci, bolo smiešne divadlo umožnené tajnou voľbou,“ povedal Sulík. To, či sa podarí voľby ukončiť, Bugár nevie. Prihovoril sa aj za upravenie kompetencií prezidenta, aby boli jasnejšie a jednoznačnejšie. Hovoril napríklad o tom, že by parlament nevolil dvojnásobok kandidátov, ale volil by dvojičky – hlava štátu by teda napríklad nevybrala deväť z osemnástich kandidátov, ale po jednom z deviatich dvojíc. Podľa Sulíka je momentálny systém dostatočný. Bugár okrem toho argumentoval, že Andrej Kiska ako prezident situáciu skomplikoval, napríklad keď vymenoval oboch kandidátov z jednej voľby – Mojmíra Mamojku aj Ľubicu Laššákovú. Momentálnu situáciu podľa neho komplikuje aj to, že vybral len troch zo zvolených ôsmich kandidátov. Preto bude mať teraz podľa neho prezidentka Zuzana Čaputová náročnejšiu úlohu vybrať polovicu. „Nechajme to na ňu. Nech rozhodne a potom vysvetlí voličom, ako a prečo tak rozhodla,“ vyzval Sulík.

Odchod Jankovskej z postu štátnej tajomníčky

Pokiaľ ide o odchod Moniky Jankovskej z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, Bugár aj Sulík si myslia, že mala odísť už skôr. Kým Sulík tvrdí, že vláda ju mohla odvolať, Bugár je zástancom toho, že jej dobrovoľný skorší odchod by prospel jej povesti, ministerstvu aj strane, ktorá ju nominovala, teda Smeru-SD. Aj keď si Bugár myslí, že Jankovská mala odísť skôr, pripomína, že správy a uniknutá komunikácia s Marianom K. sa zverejňujú podľa neho selektívne a komunikácia s obvineným je súčasťou politického boja. Sulík argumentoval, že Jankovská ešte ako sudkyňa mala kauzy a v prvom rade sa nikdy štátnou tajomníčkou nemala stať. To, že jej a iným sudcom vzala Národná kriminálna agentúra mobil, je zase podľa Bugára dôkaz, že polícia má voľné ruky. Sulíkovi pripomenul, že on sa s Marianom K. radil o voľbe generálneho prokurátora. Ten zase argumentoval, že ho naposledy videl pred deviatimi rokmi a už sa za to ospravedlnil, zatiaľ čo Bugár sa s ním stretol na Maledivoch po vražde Jána Kuciaka. Podľa Bugára nie je všekto, čo Marian K. písal v aplikácii Threema, pravda. Ako príklad uviedol bývalého námestníka generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho. Ten si mal takisto písať s obvineným Marianom K., neskôr však vyplynulo, že prokurátora chcel dať obvinený zavraždiť.

Viac k témam: kandidáti na sudcov Ústavného súdu, Kočner komunikácia Threema, prezident Slovenskej republiky, prezidentka SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Jankovská mala odísť už skôr, Sulík a Bugár sa vyjadrili aj k voľbe kandidátov na ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner