05. marec 2021
Facebook

9.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. septembra 21:38
V pondelňajšom prvom kole Súdna rada SR nezvolila žiadneho z kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Voľba novej predsedníčky sa tak zopakuje. Na úspech je potrebné získať minimálne desať hlasov, pričom sudkyni Jane Bajánkovej chýbal jediný hlas. Druhá skončila Soňa Mesiarkinová. V pondelok hlasovalo všetkých osemnásť členov Súdnej rady SR, jeden hlasovací lístok bol neplatný. Svoj hlas mohli okrem Bajánkovej a Mesiarkinovej odovzdať aj Ivette Macejkovej. Štefan Harabin v závere minulého týždňa oznámil, že sa vzdáva kandidatúry. Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva skoré vypísanie novej voľby vedenia Najvyššieho súdu SR. Výsledok pondelňajšej voľby rešpektuje a zároveň sa obracia na všetkých sudcov, aby voľbu brali ako vážnu príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva. Stanovisko prezidentky, ktorá podľa Ústavy SR, predsedu Najvyššieho súdu menuje, poskytol médiám jej hovorca Martin Strižinec. Súčasnej šéfke Daniele Švecovej sa končí mandát v októbri.

Voľba na verejnom zasadnutí

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR sa konala na verejnom zasadnutí. Kandidátky sa najskôr prezentovali pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu sa viackrát vyjadrila, že úspešnú kandidátku bude ešte posudzovať podľa odborných a morálnych predpokladov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR (fotografie)

Najväčšiu podporu získala Bajánková

Pri nomináciách získala najväčšiu podporu Bajánková, ktorú navrhlo 15 sudcov najvyššieho súdu, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek Súdnej rady Slovenskej republiky. Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Mesiarkinová sa do oficiálneho zoznamu kandidátov na predsedu najvyššieho súdu dostala na základe návrhu jedného z členov súdnej rady – Romana Huszára.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Najvyšší súd zatiaľ nemá novú predsedníčku, Bajánkovej chýbal jeden hlas © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Prečítaním mien z deportačných zoznamov si dnes obete holokaustu uctila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ako uviedla, spomienkové podujatie na obete holokaustu je miesto, kde prezident má byť. Organizátori desiateho čítania mien obetí holokaustu prítomnosť Čaputovej chápu ako rehabilitáciu hlavy štátu na Slovensku. Iniciátorka podujatia Ľuba Lesná podotkla, že prezident slovenského nacistického štátu Jozef Tiso bol ten, kto sa pre holokaust veľmi zašpinil.

Prezidentka mala pri čítaní mien zvláštny pocit

Obete prečítaním ich mien si pripomenuli aj viaceré slovenské osobnosti spoločenského a kultúrneho života, medzi nimi napríklad herečka Emília Vášáryová či prozaik Pavel Vilikovský. Jubilejné podujatie sa dnes uskutočnilo v Mestskom divadle Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave. Čaputová čítanie mien obetí holokaustu označila za veľmi zvláštny pocit. „Za tými menami sú životné príbehy. Boli to ľudia ako my, ktorí si prešli svoj životný príbeh. Na rozdiel od našich, ich život sa skončil predčasne, násilne a bez toho, aby sa niečím previnili,“ povedala prezidentka. Podľa Čaputovej je konštruktívne organizovať takéto akcie, lebo poznať minulosť je nevyhnutný predpoklad, aby sa nám podarila budúcnosť. Takisto treba spomínať, aby sa také hrôzy viac nevrátili. „Doba, ktorú žijeme, je kľúčová, dôležitá, križovatková a pokúsim sa svojim dielom prispieť tomu, aby sme upevnili dôveru ľudí v to, že veci sa môžu diať aj v súlade hodnotami humanizmu a demokracie a, dúfam, že sa nám týmto prístupom podarí znížiť rast extrému a populizmu,“ prízvukovala.

Podujatie sprevádzali dve výstavy

Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnil aj Nathan Steiner z Izraela, ktorého rodina prevádzkovala známy antikvariát Steiner. Porozprával príbeh svojej rodiny, ktorých mená tiež prečítali. Podľa Lesnej za desať rokov prečítali viac ako 4 000 mien. V čítaní mien plánujú organizátori pokračovať, až kým neprečítajú všetkých zo zoznamu 58 000 mien, ktoré sa zachovali v deportačných listoch. Podujatie sprevádzali aj dve výstavy. Najprv otvorili prehliadku plagátov k 10. výročiu Čítanie mien obetí holokaustu, ktorých autorkou je Tamara Lesná. Druhá je výstava fotografií autorskej dvojice Zdenka Dzurjanina a Pavla Demeša, ktorí zmapovali súčasný stav 80 synagóg nachádzajúcich sa na území Slovenska - Sláva a smútok slovenských synagóg. Organizátormi podujatia sú Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), Dokumentačné stredisko holokaustu, Židovská náboženská obec v Bratislave, Ústredný zväz židovských náboženských obcí, Magistrát Bratislavy a Bratislavský samosprávny kraj.

Pamätný deň holokaustu

Na Slovensku pamätný deň holokaustu pripadá na 9. september, pretože v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktoré vyústili do procesu židovských deportácií. Čítanie mien obetí sa v Bratislave prvýkrát uskutočnilo v roku 2009. Mená čítajú z deportačných listov, ktoré sa zachovali. Do dnešného dňa totiž Slovensko nemá skompletizovaný zoznam obetí holokaustu. Deportačné listy sú z prvej vlny deportácií, ktoré sa uskutočnili v roku 1942. Zoznamy odvlečených z druhej vlny deportácií, ktoré sa začali v septembri 1944, sa žiaľ nezachovali. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová počas 10. ročníka Čítania mien obetí holokaustu (fotografie)

Viac k témam: deportačné listy, holokaust, obete holokaustu, pamätný deň, prezident Slovenskej republiky, Spomienka na obete holokaustu
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete holokaustu čítaním mien z deportačných zoznamov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu v pondelok vyslovili dôveru novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho. Za vyslovenie dôvery hlasovalo 343 poslancov, proti ich bolo 263. Aj tieto čísla ukazujú, že nová koaličná vláda má v dolnej komore parlamentu pohodlnú väčšinu. Napínavejšie to môže byť v hornej komore, Senáte, ktorý bude o vyslovení dôvery novej vláde hlasovať v utorok. Nová koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia koaličná vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou stranou Liga.

Salvini chcel vyvolať predčasné voľby

Rozpad vlády vyvolal predseda Ligy a exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý tým chcel vyvolať predčasné voľby. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky - na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje - chcel si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci. Plány mu však skrížila dohoda medzi Hnutím piatich hviezd a Demokratickou stranou o vytvorení novej vlády, ktorá voľby prinajmenšom oddialila. Premiérom predchádzajúcej vlády bol tiež Giuseppe Conte, bol v nej však viacmenej len nastrčenou postavičkou a kompromisným riešením medzi Salvinim a šéfom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, z ktorých ani jeden nechcel prepustiť tomu druhému premiérsky post.

Nezhody vo vláde pretrvávali dlhé mesiace

Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie. Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Viac k témam: talianska vláda, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Kanadskej ministerke životného prostredia Catherine McKenna museli po sérii vyhrážok na jej adresu a adresu jej rodiny prideliť ochranku. V Kanade pritom ide o niečo nezvyčajné, politici spravidla nezvyknú mať ochranku. McKenna však informovala vládu o viacerých útokoch na jej osobu, ktoré môžu pre ňu a pre jej rodinu predstavovať bezpečnostné riziko. Tieto útoky pritom prichádzajú najčastejšie zo strany popieračov klimatickej zmeny a zástancov zastaraných názorov, že príroda je tu na to, aby slúžila človeku a netreba ju nijak špeciálne chrániť.

Verejné útoky na ministerku a jej rodinu

Pre Catherine McKenna sa v radoch odporcov ekológie vžilo posmešné pomenovanie "klimatická Barbie", ktoré na ňu prvýkrát použil opozičný konzervatívny poslanec Gerry Ritz. Ten sa za to neskôr ospravedlnil, toto prirovnanie si však už žilo svojím životom a neskôr sa k nemu začali pridružovať aj vyhrážky násilím. Napríklad minulý týždeň, keď išla ministerka po ulici so svojimi deťmi, zastavilo pri nich auto a šofér na nich začal vykrikovať vulgarizmy. Slová ako nepriateľ, zradca či odpad počuje či číta na svoju adresu ministerka podľa vlastných slov denne.

Spor medzi stranami sa vyostruje

Postoj k životnému prostrediu a ku klimatickým zmenám je v Kanade jednou z hlavných deliacich línií medzi súčasnou vládou premiéra Justina Trudeaua a jeho Kanadskej liberálnej strany a opozíciou na čele s Andrewom Cheerom a jeho Kanadskou konzervatívnou stranou. Spor medzi dvoma najsilnejšími kanadskými stranami sa vyostruje aj preto, že 21. októbra krajinu čakajú voľby. Situácia je veľmi napínavá, keďže šance oboch strán na víťazstvo sú podľa predvolebných prieskumov úplne vyrovnané.

Viac k témam: klimatické zmeny, násilie, voľby v Kanade, vyhrážanie, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerke životného prostredia sa vyhrážajú popierači klimatických zmien, museli jej prideliť ochranku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Podľa hasičov zranenia piatich pasažierov si vyžadujú liečbu a boli hospitalizovaní. Viac ako desať ľudí utrpelo zranenia v lietadle, ktoré sa pred pristátím v Berlíne dostalo do turbulencie. Nemecká tlačová agentúra DPA v pondelok citovala správu hasičov, podľa ktorej zranenia piatich pasažierov si vyžadujú liečbu alebo boli hospitalizovaní. Agentúra DPA uviedla, že do ťažkostí sa dostalo lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Eurowings na linke z juhotalianskeho mesta Lamezia Terme. V čase, keď sa lietadlo dostalo do turbulencie, niektorí cestujúci neboli pripútaní.

Viac k témam: Eurowings, lietadlo, turbulencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlo Eurowings sa pred pristátím v Berlíne dostalo do turbulencie, viacerí pasažieri sa zranili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. septembra 20:23
V pondelňajšom prvom kole Súdna rada SR nezvolila žiadneho z kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Voľba novej predsedníčky sa tak zopakuje. Na úspech je potrebné získať minimálne desať hlasov, pričom sudkyni Jane Bajánkovej chýbal jediný hlas. Druhá skončila Soňa Mesiarkinová. V pondelok hlasovalo všetkých osemnásť členov Súdnej rady SR, jeden hlasovací lístok bol neplatný. Svoj hlas mohli okrem Bajánkovej a Mesiarkinovej odovzdať aj Ivette Macejkovej. Štefan Harabin v závere minulého týždňa oznámil, že sa vzdáva kandidatúry.

Voľba na verejnom zasadnutí

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR sa konala na verejnom zasadnutí. Kandidátky sa najskôr prezentovali pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu sa viackrát vyjadrila, že úspešnú kandidátku bude ešte posudzovať podľa odborných a morálnych predpokladov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR (fotografie)

Najväčšiu podporu získala Bajánková

Pri nomináciách získala najväčšiu podporu Bajánková, ktorú navrhlo 15 sudcov najvyššieho súdu, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek Súdnej rady Slovenskej republiky. Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Mesiarkinová sa do oficiálneho zoznamu kandidátov na predsedu najvyššieho súdu dostala na základe návrhu jedného z členov súdnej rady – Romana Huszára.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Najvyšší súd zatiaľ nemá novú predsedníčku, súdna rada bude voliť v druhom kole © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Muž z amerického štátu Massachusetts zverejnil na internete video, v ktorom zachytil spiaceho šoféra automobilu Tesla, ako sa rúti rýchlosťou približne 80 až 90 kilometrov za hodinu po diaľnici pri Bostone. Automobily Tesla majú autopilota, no výrobca tvrdí, že vodiči by mali byť aj tak stále na pozore. Autor videa Dakota Randall povedal, že ho nakrútil v nedeľu na Massachusetts Turnpike v Newtone. Na spolujazdcovom sedadle pritom bola ďalšia osoba, ktorá takisto spala. Randall niekoľkokrát zatrúbil, aby cestujúcich zobudil. Políciu, ktorá už vie o videu, však neinformoval. Hovorkyňa spoločnosti Tesla sa k prípadu odmietla vyjadriť.Viac k témam: spánok, vodič
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Vodič Tesly sa rútil po diaľnici a spal, zatiaľ čo auto riadil autopilot © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dezignovaná šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen má už hotový zoznam členov EK, ktorú od novembra povedie. Je na ňom 27 mien, vrátane nej samej, z nich je štrnásť mužov a trinásť žien. Komisia má oproti predchádzajúcim funkčným obdobiam o jedného člena menej, keďže Veľká Británia plánuje z EÚ koncom októbra odísť a svojho zástupcu v komisii už nechce mať ani dovtedy. "Veľká Británia nás listom informovala, že keďže 31. októbra odchádza, nebude už delegovať ani navrhovať do komisie kandidáta britskej národnosti," uviedla v pondelok hovorkyňa EK Mina Andrejevová. Jednotlivých členov eurokomisie navrhujú vždy členské štáty EÚ, pričom každému z nich prislúcha v EK jeden post. Konkrétne zloženie budúcej komisie by mala von der Leyen zverejniť už v utorok.

Viac k témam: Brexit, europoslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia bude mať len 27 členov, Veľká Británia už eurokomisára navrhovať nechce © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Havária autobusu v Maroku si v nedeľu večer vyžiadala najmenej štrnásť obetí, ďalších najmenej 29 ľudí utrpelo zranenia. Informovala o tom v pondelok marocká tlačová agentúra MAP. K havárii došlo na moste pri meste Errachidia na juhu krajiny, pričom dôvodom je podľa všetkého stav ciest po záplavách, ktoré túto oblasť postihli po prívalových dažďoch. Autobus smeroval z pobrežného mesta Casablanca do mesta Rissani neďaleko hraníc s Alžírskom. Počet nezvestných sa nedá podľa agentúry MAP spoľahlivo určiť, pretože neexistuje údaj o počte cestujúcich v autobuse. Medzi nezvestnými bol pôvodne aj jeho šofér, ten neskôr ale sám prišiel do nemocnice na ošetrenie.

Viac k témam: havária autobusu, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Havária autobusu v Maroku si vyžiadala najmenej štrnásť obetí, počet nezvestných nevedia presne určiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Severná Kórea je pripravená tento mesiac opäť rokovať so Spojenými štátmi o svojom jadrovom programe. Prvá námestníčka ministra zahraničných vecí v pondelok uviedla, že USA musia prísť k rokovaciemu stolu s návrhmi, ktoré uspokoja Severnú Kóreu, inak sa debata medzi krajinami skončí. Šéf Bieleho domu Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa naposledy stretli v júni a dohodli sa, že budú opäť rokovať.

Viac k témam: jadrový program, rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea je ochotná rokovať s USA o jadrovom programe, ale musia prísť s uspokojivými návrhmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« September 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner