12. november 2019
Facebook

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament (EP) začal tento týždeň ponúkať stáže venované pamiatke zavraždeného slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Prví stážisti nastúpia do EP v marci 2020. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé EP Soňa Mellak.

Stáže Roberta Schumana

EP sa ešte v januári tohto roku zaviazal pripomínať si pamiatku novinárov, ktorí zahynuli z dôvodu výkonu povolania. Riaditeľstvo EP pre médiá sa preto rozhodlo venovať niekoľko miest v rámci takzvaných Schumanových stáží pamiatke novinára Jána Kuciaka, ktorý bol zavraždený vo februári 2018. Stáž môže absolvovať približne 30 osôb, ktorí do EP nastúpia po 1. marci 2020 na obdobie piatich mesiacov. Prihlášky na tento turnus môžu záujemcovia podávať do 30. novembra. Cieľom stáží Roberta Schumana je prispievať k európskemu vzdelávaniu a odbornej príprave občanov EÚ a umožniť im nahliadnuť do činnosti EP. Každý rok sa o stáž v EP uchádza 21 000 záujemcov, vybraných je 900 z nich.

Monitorovacia skupina

Poslanci si pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uctili minútou ticha už počas plenárneho zasadnutia v Bruseli dňa 28. februára 2018. EP na Slovensko vyslal v marci 2018 delegáciu poslancov, ktorá sa stretla s predstaviteľmi vlády a štátu, orgánmi činnými v trestnom konaní ako aj s novinármi či zástupcami mimovládnych organizácií. Požadovali najmä dôkladné vyšetrenie uvedených vrážd. EP následne zriadil takzvanú Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG), ktorá sa zamerala najmä na situáciu na Malte a na Slovensku. V jej záverečnej správe v marci 2019 poslanci okrem iného vyjadrili obavy nad stavom boja proti korupcii a nezávislosťou súdnictva na Slovensku a na Malte.

Viac k témam: stáž, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament ponúka stáže venované pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) ukončila vyšetrovanie v prípade únosu spred hotela Sheraton v Bratislave. Ako v utorok informovala polícia na sociálnej sieti, vyšetrovateľ NAKA ešte minulý týždeň podal návrh na podanie obžaloby proti obvineným Ivanovi S. a Andrejovi M. za zločin pozbavenia osobnej slobody. Prokurátor sa stotožnil s návrhom vyšetrovateľa a podal na obvinených obžalobu. Obžalovaní v závere roka 2018 uniesli poškodeného M.S. spred hotela Sheraton v Bratislave a následne ho proti jeho vôli držali na vopred zabezpečenom mieste. Na zločine sa podieľalo aj ďalších päť Ukrajincov, voči ktorým vedie NAKA samostatné trestné konanie.

Viac k témam: únos
Zdroj: Webnoviny.sk - NAKA ukončila vyšetrovanie v prípade únosu spred hotela Sheraton v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Posilnenie medzivládneho princípu je pre Slovensko a Česko absolútne zlým postojom. Pre agentúru SITA to v rozhovore zdôraznil analytik portálu Euractiv.sk Radovan Geist. Reagoval na spoločné vyhlásenie slovenského a českého premiéra, v ktorom kritizovali neefektívnosť Európskej rady (ER). Peter Pellegrini (Smer-SD) a Andrej Babiš (Ano) sa v pondelok 11. novembra stretli na spoločnom rokovaní vlád Česka a Slovenska na zámku vo Valticiach. Pellegrini považuje za dôležitú najmä úpravu vzťahov medzi ER a Európskou komisiou (EK). „ER by mala dávať viac zadaní pre EK a nielen dostávať na stôl to, čo EK sama navrhne,“ vyhlásil. Podľa Babiša by zase ER mala vyzerať ako európska vláda. „Sedíme tam premiéri a prezidenti Európy, sme tam sami a diskutujeme. Mala by to byť koaličná vláda Európy, nie že nám niečo bruselskí úradníci len nadiktujú,“ povedal český premiér.

Nereálne úvahy

Geist nehodnotí úvahy o európskej vláde ako reálne, pretože obaja premiéri sú v prvom rade lídri členských krajín. „Potrebujete inštitúciu, ktorá sa na plný úväzok bude zaoberať vykonávaním vládnutia v Európskej únií (EÚ), a to je EK. Podľa mňa chceli povedať, že ER by mala mať väčšie právomoci v rámci európskych štruktúr,“ uviedol analytik. Slovenský premiér tiež vyhlásil, že k väčšej efektivite rady by dopomohli verejné zasadnutia. „Niektorí politici by sa museli hanbiť za tie vystúpenia, respektíve prázdnotu ich slov,“ dodal. Geist však upozorňuje, že politici by potom na pôde ER mohli začať vystupovať najmä pre domáce publikum. Takéto riešenie by podľa analytika rozhodne neprospelo štátnikom, pre ktorých je ľahšie odsúhlasiť niečo na európskej úrovni a na domácej poprieť.

Komunitárny princíp

Za slovami premiérov je podľa Geista snaha posilniť medzivládny princíp v rozhodovaní, čo by znamenalo oslabenie právomocí Európskeho parlamentu (EP) a EK. „Je to podľa mňa pre malé krajiny ako Slovensko a Česko absolútne zlý postoj. Pre nás je kľúčové, aby sme podporovali spoločné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetky členské štáty rovnako,“ povedal Geist a v tejto súvislosti upozornil na takzvaný komunitárny princíp. „Rozhodnutie má byť výsledkom hľadania maximalizácie spoločného dobra. Nie iba aktuálnej rovnováhy politických síl, pri ktorej budú mať väčšie krajiny vždy prevahu nad malými,” uzavrel. Vo Valticiach sa vlády oboch krajín stretli po siedmy raz od rozdelenia v roku 1993. Rokovali o aktuálnych témach jednotlivých rezortov, spoločných cezhraničných projektoch aj o prehlbovaní vzájomnej spolupráce. Rokovanie sa nieslo v sviatočnom duchu 30. výročia Nežnej revolúcie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Posilnenie medzivládneho princípu je pre Slovensko a Česko zlým postojom, vraví analytik © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Bielorusko dúfa v lepšie vzťahy s Európskou úniou (EÚ). V utorok to vo Viedni vyhlásil bieloruský autoritársky prezident Alexander Lukašenko. Ako povedal po rokovaniach s rakúskou hlavou štátu Alexandrom Van der Bellenom, Viedeň by pri normalizácii vzťahov medzi Bieloruskom a EÚ mohla pomôcť. Rakúsko zároveň označil za "kľúčového a spoľahlivého partnera" svojej krajiny. Lukašenko vládne v bývalej sovietskej republike tvrdou rukou od roku 1994. Sovietsky štýl kontroly si udržiava nad opozíciou, médiami i ekonomikou. Po ruskej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 sa však začal snažiť o zlepšenie vzťahov so Západom. Bielorusko má totiž obavy z rozpínavosti svojho veľkého suseda. Lukašenko si odvtedy vyslúžil uznanie za zmiernenie tlaku na bieloruskú opozíciu i ako sprostredkovateľ za snahy o ukončenie separatistickej vojny na východe Ukrajiny. Spojené štáty a EÚ na oplátku stiahli niektoré zo sankcií uvalených na Bielorusko.

Viac k témam: bieloruský prezident, bilaterálne vzťahy, vzťahy krajín
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko chce lepšie vzťahy s Úniou, prezident Bieloruska zavítal do Viedne © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - V Moldavsku sa v utorok rozpadla vládna koalícia medzi proeurópskym blokom ACUM a proruskou Socialistickou stranou Moldavska (PSRM). Stalo sa tak po tom, čo jej tamojší parlament vyslovil nedôveru. Vládu premiérky Maie Sanduovej nepodporilo 63 zo 101 poslancov parlamentu. Strany majú teraz tri mesiace na to, aby sformovali novú väčšinovú vládu. Ak sa im to nepodarí, budú nasledovať predčasné parlamentné voľby. Niekoľko stoviek stúpencov Sanduovej protestovalo v utorok pred parlamentom proti jej odchodu, žiadne násilnosti však nehlásili.

Viac k témam: predčasné voľby, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda v Moldavsku sa rozpadla, stovky ľudí protestovalo proti odchodu premiérky © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Hasičom sa už podarilo zlikvidovať rozsiahly požiar, ktorý v utorok zachvátil polyfunkčný objekt na Hlavnej ulici v Stropkove. Ako informovala hovorkyňa hasičského zboru Zuzana Farkasová, požiar vypukol pred tromi hodinami a zasiahol štyri obchodné prevádzky. Jedna osoba sa nadýchala splodinami horenia. Predbežnú škodu vyčíslili na 400-tisíc eur. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, určí ju až expertná skupina Požiarnotechnického a expertízneho ústavu ministerstva vnútra. Na hasení požiaru sa podieľalo vyše 20 hasičov zo Stropkova, Svidníka a Giraltoviec ako aj dobrovoľní hasiči.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Polyfunkčný objekt v Stropkove zachvátil požiar, zasiahol štyri obchodné prevádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Exekúcie na Slovensku stále pribúdajú. Ich agendou sa zaoberá iba Okresný súd v Banskej Bystrici, v iných krajoch sú však tisíce starších spisov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Uhrovičová, ktorá uviedla, že od 1. januára pribudlo vyše 141-tisíc nových prípadov. Aj napriek tomu neeviduje Slovenská komora exekútorov (SKE) prieťahy v konaniach, podľa jej hovorkyne funguje banskobystrický súd spoľahlivo. Otázne je, ako sa súd vysporiada s možným náporom spisov po novom roku, keď začne platiť novela zákona, ktorá zastaví staršie exekučné konania. Veritelia môžu svoje pohľadávky vymáhať opätovne, no práve cez nový systém a banskobystrický okresný súd. Agentúra SITA v tejto súvislosti požiadala o stanovisko aj Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré zatiaľ neodpovedalo.

Elektronizácia exekučného konania

„Okresný súd Banská Bystrica túto agendu zvláda. Nepochybne k tomu napomáha elektronizácia exekučného konania. SKE neeviduje podnety súdnych exekútorov na prieťahy v konaniach. Z písomností však vyplývajú prieťahy najmä v prípadoch neúplných, prípadne chybných návrhov zo strany oprávnených," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Exekúcie sa do Banskej Bystrice presunuli po novele exekučného poriadku v apríli 2017, ktorú presadila ešte ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Cieľom bolo predovšetkým odbremenenie súdov, pričom špecializovať ich bola podľa kompetentných cestou k rýchlejšiemu rozhodovaniu. Pri exekúciách presadil zmeny v júni tohto roka aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Ministerstvo odhaduje, že opatrenie, ktoré predpokladá zastavenie exekúcií sa môže dotknúť približne milióna spisov, pričom bude účinné od 1. januára budúceho roka. Situáciu môžu skomplikovať aj prípadné podania na Ústavný súd SR, ktoré môžu zvážiť samotní exekútori.

O svoje prípady sa začali zaujímať

V súvislosti s exekúciami tiež pribúdajú prípady, v ktorých sa ľudia obracajú priamo na komoru exekútorov. Zvýšený záujem o informácie sa prejavil aj po Gálovej novele z júna tohto roka. „Po približne konštantnom náraste záujemcov v uplynulých rokoch prudko vzrástol počet občanov, ktorí sa o svoju situáciu začali zaujímať po spustení diskusie o takzvanej exekučnej amnestii, no najmä po júnovom schválení zákona o zastavení niektorých exekúcií v Národnej rade Slovenskej republiky,“ uviedla ešte začiatkom novembra Kolesárová. SKE zároveň pripomenula, že zákon o zastavení niektorých exekúcií neruší žiadne dlhy. „Zastavuje exekúcie staršie ako päť rokov, v ktorých sa za posledných 18 mesiacov nepodarilo vymôcť viac ako 15 eur. Dlh však občanovi ostáva a jeho veriteľ sa môže rozhodnúť pre opätovné podanie exekúcie. Mnohí veľkí veritelia pritom už avizovali, že hromadne pristúpia práve k takémuto riešeniu,“ dodala.

Viac k témam: exekúcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Exekúcie na Slovensku pribúdajú, prípady však rieši iba jeden súd © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Jesenná Itapa 2019, najväčšia konferencia o IT vo verejnej správe na Slovensku, je v plnom prúde. Tému strategického smerovania Slovenskej republiky v oblasti digitalizácie verejnej správy otvoril Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Najdôležitejším poznatkom je, že v digitalizácií rýchlo napredujeme, no plány sú ešte väčšie. Už včera diskutovali zástupcovia Európskej komisie, ÚPVII a Slovenskej akadémie vied o tom, ako to vlastne s digitalizáciou na Slovensku naozaj je. Dnes sa účastníci konferencie dozvedeli o konkrétnych riešeniach, výsledkoch a uskutočnených projektoch. "Bojujeme proti byrokracii. Podarilo sa nám odstrániť papierový výpis z obchodného a živnostenského registra, z listu vlastníctva a registra trestov. Od 1. septembra zmizli aj ďalšie výpis, napríklad papierové potvrdenie o návšteve školy," vysvetľuje R. Raši. Podľa ÚPVII sa od zavedenia druhého antibyrokratického balíčka overilo až 7-tisíc študentov. Vydávanie papierových potvrdení je  dlhodobo jednou z najväčších zaťaží pre úrady, no najmä ľudí. Očakáva sa, že v krátkom čase sa do virtuálnej podoby presunú všetky. V ďalšom balíčku by sa mali odstrániť papierové kópie rodného listu, sobášneho a úmrtného listu. Zaujímavým faktom je, že v roku 2018 občania predložili úradom 1,77 milióna kópií a zaplatili za ich vyhotovenie 133 170 eur.

Nebudeme priemerní, chceme viac

Cieľ je jasný – vyvinúť a zaviesť moderný digitálny štát, v ktorom si úrady navzájom poskytujú údaje a nezaťažujú občanov. Zníženie byrokracie totiž nie je trendom len na Slovensku, ale aj v rámci jednotnej politiky Európskej únie. Na to, aby sme boli efektívni však potrebujeme viac ako len financie, potrebujeme expertov. Koncepcia ľudských zdrojov v IT vo verejnej správe je strategickým plánom, ktorý by mal jednotlivým úradom na Slovensku pomôcť nielen získať odborníkov, ale aj umožniť im poskytnúť kariérny rast. To, že Slovensko ašpiruje na status jednej z najmodernejších krajín svedčí aj fakt, že ÚPVII plánuje zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach. "Dnes už Slovensko splnilo ďalší medzinárodný záväzok, ktorým je pokrytie minimálne 50 % domácností internetom s rýchlosťou nad 100 megabitov do roku 2020," dodáva R. Raši. Podpísané sú zmluvy s takmer 300 úspešnými mestami a obcami. Ďalšie aktivity úradu sú zameraná aj na  vytvorenie osobného mobilného ID, vývoj lietajúceho auta alebo dodávky špičkových leteckých simulátorov pre tréningy pilotov. Inzercia

Viac k témam: digitalizácia, ITAPA, ITAPA 2019, konferencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Richard Raši na konferencii ITAPA 2019 – Slovensko digitalizuje úspešne © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí vojaci sú pripravení, ich schopnosti preverilo cvičenie s názvom Slovenský štít. Tvrdí to hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, pričom podľa slov šéfa ministerstva Petra Gajdoša (SNS) išlo o jedno z najväčších cvičení na území Slovenska v histórii.

Vrchol výcvikového roka

Cieľom bolo preveriť spôsobilosti mechanizovanej brigády v spoločnej operácii pri obrane Slovenska v spolupráci s partnermi v NATO. Súbežne s cvičením Slovenský štít 2019 sa uskutočnili aj podporné cvičenia Vzdušný štít a Jasné znamenie. „Toto cvičenie je každoročne vrcholom výcvikového roka našich ozbrojených síl a a tento rok sa zaradilo medzi jedno z najväčších v histórii,“ uviedol Gajdoš. Minister zároveň pripomenul, že scenár bol pripravený tak, aby vojaci cvičili v čo najreálnejších bojových podmienkach.

Poznatky využijú v praxi

„Splnené úlohy priniesli množstvo poznatkov, ktoré budú využité v praxi a budú zapracované do plánovacích procesov na rok 2020,“ dodal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Cvičenie Slovenský štít 2019 sa konalo v priestoroch Centra výcviku Lešť a Posádkového cvičiska Kolíňanský vrch od 4. novembra tohto roka za účasti celkovo viac ako 2 800 (vrátane podporných cvičení) profesionálnych vojakov, z toho takmer 1 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Okrem nich sa na cvičení podieľali aj vojaci z Česka, Maďarska, Poľska, Spojených štátov a po prvý raz aj z Portugalska.

Viac k témam: minister obrany SR, Ozbrojené sily SR, vojenské cvičenie Slovenský štít
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenské cvičenie Slovenský štít preverilo vojakov, podľa ministerstva sú pripravení © SITA Všetky práva vyhradené.

12.11.2019 (Webnoviny.sk) - Hoci sa britská vláda intenzívne usiluje o vystúpenie z Európskej únie, Brusel zas naliehavo chce nového britského eurokomisára do svojej exekutívy, aj keď len na niekoľko mesiacov. Zvolená šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dala preto britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi čas do konca týždňa, aby navrhol kandidáta na prázdne miesto v komisii, ktorá musí mať zástupcu z každej členskej krajiny. Hoci Johnson prisľúbil, že vyvedie Britániu z 28-členného bloku do 31. januára, vznikol by právny problém, pokiaľ by Spojené kráľovstvo dovtedy nemalo vlastného eurokomisára. "Čas sa kráti. Z tohto dôvodu zvolená predsedníčka očakáva veľmi skorú odpoveď," uviedla von der Leyenovej hovorkyňa Dana Spinantová. "V každom prípade, pred koncom tohto týždňa," dodala. Európska komisia pod vedením von der Leyenovej má začať svoju činnosť 1. decembra.

Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel chce nového britského eurokomisára, Von der Leyenová očakáva od Johnsona skorú odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3530

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« November 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner