22. júl 2018
Facebook
nedeľa, 13 august 2017 16:00

Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) - Delegáciu SR počas úvodnej časti 72. Valného zhromaždenia OSN povedie prezident Andrej Kiska. Jeho zástupcami by mali byť štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok a stály predstaviteľ SR pri OSN Michal Mlynár. Uvádza sa to v návrhu účasti delegácie zverejnenom na stránke slov-lex.sk. Odporúčame:
Prezident Kiska udelil milosť matke piatich detí Predsedom 72. VZ OSN bude slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Valné zhromaždenie sa začne 12. septembra, rozprava, na ktorej sa zúčastňujú hlavy štátov a vlád, sa začne 19. septembra. Kiska vystúpi s prejavom hneď v prvý deň rozpravy ako šiesty v poradí.

Vystúpi aj prezident

"Prezident Kiska v národnom vystúpení potvrdí pozície SR vo vzťahu k najzávažnejším otázkam aktuálneho politického, bezpečnostného diania, ako aj voči dlhodobým prierezovým prioritám OSN i aktuálnym výzvam," píše sa v predkladacej správe k návrhu delegácie s tým, že udržateľný mier, rešpektovanie medzinárodného práva, prevencia konfliktov a reforma bezpečnostného sektora, efektívne fungovanie organizácie združujúcej 193 štátov spolu s ochranou práv jednotlivca, dôstojnosti ľudského života a planéty sú hlavnými hodnotami a princípmi, ktoré Slovensko bude počas 72. VZ OSN aktívne presadzovať.

168 bodov

Do rokovacej agendy 72. VZ OSN predbežne zaradili 168 bodov reflektujúcich dlhodobé aktivity OSN, aktuálne globálne trendy, medzinárodné hrozby, ako aj regionálne otázky. Agenda pokrýva oblasti udržateľného hospodárskeho rastu a rozvoja, udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, rozvoja v Afrike, dodržiavania ľudských práv, koordinácie humanitárnej pomoci, súdnictva a medzinárodného práva, odzbrojenia, boja proti drogám, prevencie kriminality a boja proti všetkým formám terorizmu. Uvedené spektrum dopĺňajú body venované administratívnym záležitostiam, vrátane reformy OSN a revitalizácie VZ OSN.

Sprievodné podujatia

Nad rámec všeobecnej rozpravy sa bude konať viacero sprievodných podujatí na vysokej úrovni venovaných kľúčovým témam v agende OSN. Tento rok budú stretnutia venované opatreniam na boj proti sexuálnemu násiliu, posilneniu postavenia žien a boju proti páchaniu násilia na ženách či budovaniu kvalitnej infraštruktúry. Ich úlohou je upozorniť medzinárodné spoločenstvo na uvedené problematiky, poskytnúť príležitosť na výmenu skúseností, názorov či odporúčaní a vzbudiť potrebné politické momentum na efektívne riešenie identifikovaných výziev.

Slovensko má naďalej záujem

Ako sa ďalej pripomína v predkladacej správe, SR má záujem sa naďalej aktívne podieľať na činnosti hlavných orgánov OSN. Po pôsobení v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006 – 2007, v Rade OSN pre ľudské práva v rokoch 2008 – 2011, v Hospodárskej a sociálnej rade OSN (ECOSOC) v rokoch 2010 – 2012 vrátane predsedníctva v roku 2012, predložilo Slovensko kandidatúru do Rady OSN pre ľudské práva (HRC) na funkčné obdobie 2018 – 2020, ktorú pravdepodobne aj získa. Rovnako sa uchádza o nestále členstvo v Bezpečnostnej rade OSN na obdobie rokov 2028 – 2029. Zároveň má kandidáta Petra Tomku na znovuzvolenie do Medzinárodného súdneho dvora na roky 2021 – 2030.

Viac k témam: Andrej Kiska, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 173 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner