23. jún 2024
Facebook
pondelok, 11 september 2017 21:00

Ministerstvo vnútra pomôže obciam s vysporiadaním pozemkov v rómskych komunitách

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje schválil Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt „Podpora vysporiadania pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách“. Je to jeden z programov balíka ÚSVRK, realizovaného prostredníctvom súboru národných projektov v 150 obciach. Účelom projektu je zrýchlenie procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít v štyroch strategických oblastiach - vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.

Odborná pomoc a asistencia

Ambíciou tohto národného projektu je čo najskôr spustiť a zabezpečiť zapojenie obcí do vysporiadania pozemkov prostredníctvom aktualizácie a získania nových údajov v teréne. Obciam sa dostane pomoc aj vo forme informačných, osvetových a mediačných činností tak, aby celý proces úspešne zvládli,“ povedala generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) Adela Danišková. V rámci národného projektu oprávneným obciam poskytnú odbornú pomoc a asistenciu pri vysporiadaní pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách. „Dôsledkom nevysporiadaných pomerov je, že domy nie je možné pripojiť na technickú vybavenosť, akou je napríklad vodovod, kanalizácia či plyn. Takýto stav má za následok nízky štandard kvality a hygieny bývania, čo sa odráža na celkovej kvalite života v obci a bráni to premene osád na nové dediny. Celý projekt je veľmi náročný, pretože obdobný národný projekt sa doteraz nerealizoval. Založený je však na doterajších skúsenostiach úradu a dlhodobej príprave, do ktorej boli zapojení aj odborníci v rámci pracovnej skupiny zameranej na zlepšenie legislatívy v oblasti pozemkových úprav,“ uviedol k národnému projektu Ábel Ravasz.

Výzvu vyhlásili v apríli

Výzvu na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt vyhlásilo ministerstvo vnútra v apríli. ÚSVRK následne predložil žiadosť o tento príspevok. Schvaľovanie, ktoré pozostávalo z administratívnej kontroly žiadosti a odborného hodnotenia, bolo úspešne ukončené vydaním Rozhodnutia o schválení Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku 24. augusta.

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, rómovia, rómske osady
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra pomôže obciam s vysporiadaním pozemkov v rómskych komunitách © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 276 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner