22. júl 2018
Facebook
piatok, 13 október 2017 15:00

Fico, Orbán, Sobotka a Szydlová sa zhodli na piatich bodoch budúceho vývoja Európskej únie

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) sa v piatok dohodli na spoločnom stanovisku k budúcemu vývoju v Európskej únii. Ako v piatok informoval premiér Robert Fico po summite o dvojakej kvalite potravín, ktorý sa koná v Bratislave, s Bohuslavom Sobotkom, Viktorom Orbánom a Beatou Szydlo sa zhodli na piatich bodoch.

Motto "Jednota v rozmanitosti"

Premiéri V4 tvrdia, že diskusia o budúcnosti EÚ sa musí odohrávať medzi všetkými 27 členskými štátmi, nielen v krajinách eurozóny. Trvajú na tom, že sa musí zachovať to, čo sa doteraz v Únii dosiahlo, napríklad schengenský priestor. Podľa lídrov regiónu musí EÚ ostať jednotná, ale zároveň musí rešpektovať špecifiká štátov. „Nemôžeme byť všetci rovnakí,“ povedal Fico s tým, že Únia by mala rešpektovať svoje motto „Jednota v rozmanitosti“.   Predsedovia vlád sa zhodli aj na tom, že Únia musí ostať konkurencieschopná, keďže konkurencieschopnosť garantuje prežitie a určitú kvalitu života. Fico, Sobotka, Orbán a Szydlo chcú, aby sa v Únii zachovala rovnováha medzi inštitúciami. Ako ďalej Fico informoval, ešte v piatok sa pred budúcotýždňovým summitom stretnú aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a budúci týždeň v stredu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Európska rada sa koná vo štvrtok a v piatok.

Orbán vidí v EÚ aj kroky nazad

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že dnes v Únii nevidí iba kroky dopredu, ale aj nazad. Takým príkladom je podľa neho schengen. „Pred pár rokmi boli uzavreté vonkajšie hranice a voľné vnútorné hranice. Dnes sú otvorené vonkajšie hranice, ale uzavreté vnútorné,“ povedal Orbán s tým, že Európska komisia ani Európsky parlament nezachránili schengen. Inštitúcie podľa neho nedodržiavajú legislatívu. Aby sa posilnila dôvera v EÚ, musia sa posilniť členské štáty a ich inštitúcie, dodal Orbán. Poľská predsedníčka vlády Beata Szydlo vyhlásila, že reforma EÚ nemá spočívať v tom, že sa treba prispôsobovať jednej skupine štátov. Reforma musí byť otvorená pre všetky krajiny a diskusia o budúcnosti sa má podľa nej odohrávať na pôde Európskej rady, kde sedia hlavy štátov a vlád.

Viac k témam: Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka, Európska únia, Robert Fico, V4 Vyšehradská štvorka, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico, Orbán, Sobotka a Szydlová sa zhodli na piatich bodoch budúceho vývoja Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 67 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner