11. december 2018
Facebook
utorok, 14 november 2017 20:00

Aktualizované: OĽaNO poukázali na miliónové pokuty ministerstva vnútra, Kaliňák ich má zaplatiť zo svojho účtu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 14. novembra 19:51
BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) - Viac ako 25 miliónov eur musí štátu na pokutách splácať ministerstvo vnútra. Ako na brífingu uviedol poslanec NR SR a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, dôvodom je, že Úrad pre verejné obstarávanie našiel chyby vo viacerých ministerstvom organizovaných verejných obstarávaniach. Celková hodnota obstarávaní, za priebeh ktorých boli rezortu vnútra vyrubené pokuty, je podľa OĽaNO 340 miliónov eur.

Kamaráti ministra Kaliňáka

Podľa Matoviča sa na väčšine obstarávaní zúčastnili „kamaráti ministra Kaliňáka“. „Keď sa tam náhodou priplietol niekto, kto nebol dohodnutý, vylúčili ho," povedal Matovič s tým, že štát začal konať na základe tlaku Európskej komisie. Väčšina verejných obstarávaní sa podľa Matoviča týkala projektov informatizácie, ale boli medzi nimi napríklad aj protipovodňové opatrenia alebo zabezpečenie vybavenia pre Nemocnicu sv. Michala. Podpísaním dohôd o splátkach sa podľa Matoviča minister vnútra Robert Kaliňák priznal k spáchaniu trestného činu. Odporúčame:
SaS a OĽaNO žiadajú zastavenie obchodu na dodávky obrnených vozidiel pre slovenskú armádu "Pýtam sa Národnej kriminálnej agentúry, ako je možné, že tento človek ešte chodí po slobode," vyhlásil Matovič. Dodal, že tak, ako v prípade nástenkového tendra, kde boli neprávoplatne odsúdení dvaja exministri výstavby, za dianie na ministerstvách zodpovedajú štatutári, teda minister. Podľa poslanca NR SR za OĽaNO Jána Marosza je prešľapov ministra vnútra už veľa a len predseda vlády Robert Fico to nechce vidieť. "Žiadame, aby všetky pokuty boli splácané z osobného účtu ministra Kaliňáka," dodal.

Peniaze budú prerozdelené

Podľa ministerstva vnútra je klamlivé a absurdné prirovnávať postupy pri obstarávaní eurofondových projektov so schémou tzv. nástenkového tendra. Pre ministerstvo je nepochopiteľné, ako sa do pozície odborníka na čerpanie eurofondov stavia práve človek, ktorý je usvedčený z daňových podvodov. "Ministerstvo vnútra nedostalo žiadnu pokutu, ale korekcie za projekty, na ktoré sme z EÚ vyčerpali 300 miliónov eur. Korekcie dostávajú aj iní prijímatelia, vrátane ministrov za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bol aj pán Matovič," uvádza sa v stanovisku ministerstva vnútra. Slovensko nestráca žiadne peniaze, ale vracajú sa do rozpočtu a budú opäť prerozdelené. V procese eurofondov prichádza v niektorých prípadoch ku zvýšeniu spoluúčasti, ktoré nazývame korekcie. V jednom prípade projektu Ministerstva vnútra SR napríklad dostali korekciu za to, že nerozoslali odpovede všetkým uchádzačom, ale len tomu, ktorý sa pýtal. "Pýtal sa len jeden uchádzač, ktorý dostal odpoveď, čo je osobný doklad a či je potrebné robiť v referenciách prepočty na eurá. Nemuseli sme žiadneho zo záujemcov preto vylúčiť, čiže to nemalo vplyv na výsledok. To znamená, že korekcie neboli za to, že by prebehol nekorektný tender, ale išlo len o administratívne pochybenia," píše sa v stanovisku ministerstva. "V prípade zdrojov z korekcií je MV SR vo vysoko pozitívnych číslach. Síce nám bola na jednej strane zvýšená spoluúčasť o 22 miliónov, ale na druhej strane sme v korekciách získali 170 miliónov na iné projekty, ktoré sme realizovali."

Viac k témam: Igor Matovič, ministerstvo vnútra SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: OĽaNO poukázali na miliónové pokuty ministerstva vnútra, Kaliňák ich má zaplatiť zo svojho účtu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 210 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner