17. december 2018
Facebook
utorok, 13 marec 2018 15:00

Začal sa maturitný týždeň, ministerku Lubyovú teší najmä jeden fakt

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Pre 43 541 stredoškolákov na 707 školách sa začal maturitný týždeň, uviedla to v utorok počas tlačovej besedy pri príležitosti začiatku písomných maturít ministerka školstva Martina Lubyová na pôde Súkromnej strednej odbornej školy v bratislavskom Ružinove a dodala, že pre rezort školstva je stredné školstvo dôležité. V tomto roku maturuje oproti roku 2017 takmer o 4000 žiakov viac.

Požiadavky na maturanta

Ministerku školstva teší najmä fakt, že matematiku ako povinný predmet si vybralo o 25 percent viac stredoškolákov než v minulom roku. „Snažíme sa podporovať technické vzdelanie a technické vedy. Matematika je naozaj veľmi dôležitá disciplína. Niektorí sú za to, aby maturitné skúšky z matematiky boli povinné. Napriek tomu, že maturita z nej nie je povinná, ma teší, že si ju vyberá čoraz viac žiakov," povedala šéfka rezortu školstva. Odporúčame:
Ministerka školstva Lubyová chce zvýšiť objektivitu pri maturitách Všetky úlohy v externej časti maturít sú založené najmä na čitateľskej gramotnosti, doplnené o všeobecný prehľad, ktorý by mal žiak získať počas stredoškolského štúdia. „Na maturanta sú kladené cieľové požiadavky, ktoré hovoria o tom, čo by mal z obsahového hľadiska vedieť, a takisto, aký výkon musí dosiahnuť, aby zmaturoval," vysvetlila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kánovská a dodala, „všetky testy pripravujú odborníci, učitelia zo stredných škôl. V autorských tímoch máme zapojených učiteľov z gymnázií i z odborných stredných škôl, ale aj odborníkov z univerzít. Tí dbajú na odbornosť a precíznosť samotných testov."

Výsledky v máji

Maturantov čaká postupne slovenčina, cudzí jazyk, matematika a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinský jazyk. Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti 36 328 žiakov. V poradí záujmu nasleduje nemčina a ruština. Francúzštinu si vybralo 33 maturantov, španielčinu 13 a najmenej žiakov už tradične bude maturovať z talianskeho jazyka, a to traja. Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája elektronickou formou, výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 3. a 4. mája. Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 10. až 13. apríla. Opravný termín písomných maturít bude od 4. do 7. septembra.

Viac k témam: maturita, maturitné skúšky, školstvo, stredné školy
Zdroj: Webnoviny.sk - Začal sa maturitný týždeň, ministerku Lubyovú teší najmä jeden fakt © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 61 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner