13. december 2018
Facebook
streda, 14 marec 2018 19:00

Štátni ochranári z Národného parku Malá Fatra tento rok zachránili štyri opustené medvieďatá

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Štyri tento rok narodené medvieďatá zachránili štátni ochranári zo Správy Národného parku Malá Fatra. Ako informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP), asi jeden a polmesačné mláďatá medveďa hnedého opustila matka.

Matku vyrušil človek

„Nepoznáme pravý dôvod opustenia mláďat. Možností je niekoľko. Najpravdepodobnejšou je, že matku vyrušil človek," uviedla ŠOP na svojej stránke. Troch samčekov a jednu samičku sa ochranárom nepodarilo vrátiť späť do prírody. Dve previezli do ZOO Bojnice a dve slabšie medvieďatá zatiaľ ostávajú v starostlivosti Záchrannej stanice v Zázrivej. Odporúčame:
Zviera na Slovensku by už nemalo byť brané ako vec, ale ako živá bytosť Na opustené medvieďa pri obci Sučany (okr. Martin) upozornil ochranárov miestny občan ešte minulý týždeň. Z obavy, že by sa v blízkosti mohla nachádzať medvedica odišiel, no na druhý deň sa tam vrátil a medvieďa našiel pod spadnutým smrekom takmer bez známok života. Telefonicky skontaktoval strážcu národného parku, ktorý asi 15 metrov od medvieďaťa našiel brloh vyhrabaný pod smrekom, v ktorom boli ďalšie tri vysilené, podchladené a vyhladované mláďatá.

Zjavne ožili

V okolí brlohu nenašli žiadne stopy po medvedici, našli však viacero stôp po lyžiach. Medvieďatá preniesli do dediny, kde im dali glukózový roztok a kozie mlieko. „Zjavne ožili. Určite im prospelo aj to, že sa vzájomne zohriali v ruksaku, v ktorom boli prepravované,“ uviedla ŠOP.Ochranári nechceli mláďatá definitívne pripraviť o možnosť prinavrátenia k matke, preto sa rozhodli vrátiť ich do brloha a sledovať ho pomocou fotopasce. Medvedica sa však k mladým nevrátila, jej stopy nenašli ani v okolí brloha. Odporúčame:
Tiger na stavbe v Indonézii zabil jedného človeka, zomrel v dôsledku vykrvácania „Bolo jasné, že medvedica nie je nikde v okolí a to minimálne tri až štyri dni. Šanca na život medvieďat v ich prirodzenom prostredí sa definitívne rozplynula. Preto sme pristúpili k poslednej možnosti, k odobratiu mláďat, čo znamená ich následný život v zajatí,“ vysvetlila ŠOP.

Viac k témam: medveď, ZOO Bojnice
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátni ochranári z Národného parku Malá Fatra tento rok zachránili štyri opustené medvieďatá © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 100 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner