23. apríl 2019
Facebook
piatok, 09 november 2018 15:00

Prezident Kiska vetoval príspevky na rekreáciu, novela podľa neho diskriminuje časť zamestnancov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska vrátil poslancom Národnej rady SR novelu zákona o podpore cestovného ruchu na opätovné prerokovanie. Právna norma podľa neho neprimerane diskriminuje časť zamestnancov v nároku na získanie príspevku na rekreáciu. Schválené znenie zákona je podľa prezidenta SR v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR aj Súdneho dvora týkajúcou sa zákazu diskriminácie.

Tri rôzne skupiny

Prezident svojím vetom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu a príspevku na rekreáciu zamestnancov. „Je právomocou vlády a parlamentu podporovať domáci cestovný ruch prostredníctvom takých nástrojov, ktoré považujú za vhodné či potrebné,“ zdôraznila hlava štátu. Schválený zákon však podľa prezidenta vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu. A to v závislosti od toho či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky, a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí. Podľa prezidenta časť zamestnancov má príspevok garantovaný, časť naň vôbec nemá nárok a časť ho môže získať na základe dobrovoľnej iniciatívy zamestnávateľa.

Schválili pozmeňujúci návrh

„Takáto nerovnosť medzi zamestnancami vo vzťahu k rovnakému nároku na príspevok na rekreáciu nezodpovedá žiadnej skutočnej potrebe, nemôže sa ňou dosiahnuť žiaden legitímny cieľ sociálnej politiky štátu a so zreteľom na účel tohto príspevku taká úprava nie je nevyhnutná,” zdôraznil Kiska. Odlíšenie zamestnancov len podľa priemerného počtu zamestnancov v podniku a trvania pracovného pomeru nemôže podľa neho zakladať objektívny dôvod na rozdielne zaobchádzanie. Parlament schválil novelu zákona o podpore cestovného ruchu koncom októbra. Na základe novely, z dielne SNS, mali zamestnávatelia poskytovať svojim zamestnancom príspevok na rekreáciu na Slovensku, ale len v prípade, ak majú viac ako 49 pracovníkov. Pre firmy a inštitúcie s menej ako 50 zamestnancami mal byť tento príspevok dobrovoľný. Pôvodne mali príspevok vyplácať všetci zamestnávatelia bez ohľadu na počet zamestnancov, poslanci však schválili pozmeňujúci návrh predkladateľov.

Nesystémové opatrenie

Príspevok mal predstavovať ročne 55 % oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne 275 eur. Takú sumu zamestnávatelia mali uhradiť, ak zamestnanci vynaložia na rekreáciu päťsto eur a viac. Malo sa to týkať zamestnancov, ktorí nepretržite pracujú u zamestnávateľov aspoň 24 mesiacov a majú dohodnutý pracovný pomer na určený pracovný čas. Národniari pôvodne navrhovali dĺžku pracovného pomeru u zamestnávateľa v trvaní minimálne dvanásť mesiacov. Krátenie príspevku pre zamestnancov s kratším pracovným časom sa malo týkať len maximálnej sumy príspevku na rok (275 eur). Opozícia, zamestnávatelia, podnikatelia a obchodné komory, ale čiastočne aj odborári kritizovali zavedenie príspevku na rekreáciu ako nesystémové opatrenie. Výhrady mali najmä k povinnému poskytovaniu príspevku, žiadali, aby to bolo dobrovoľné.

Viac k témam: Andrej Kiska, prezident SR, príspevok na rekreáciu
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska vetoval príspevky na rekreáciu, novela podľa neho diskriminuje časť zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 61 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner