16. jún 2019
Facebook
streda, 20 marec 2019 20:00

Lajčák dúfa, že doživotný trest pre Karadžiča prinesie pocit spravodlivosti pre rodiny obetí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dúfa, že doživotný trest pre lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za vojnové zločiny a genocídu prinesie aspoň čiastočný pocit spravodlivosti pre rodiny jeho obetí. Ako ďalej napísal na sociálnej sieti, súdny verdikt by tiež mal prispieť k zmiereniu a "uzavretiu tejto tragickej kapitoly histórie". "Medzinárodnej spravodlivosti bolo učinené zadosť," dodal.

Zvyšok života strávi vo väzení

Odvolací sudcovia Spojených národov potvrdili rozsudok pre bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie. Karadžič takmer nijako nereagoval, keď dánsky predsedajúci sudca Vagn Joensen čítal v stredu rozsudok, ktorý pre 73-ročného bývalého bosnianskosrbského prezidenta znamená, že zvyšok svojho života strávi vo väzení. Sudcovia tiež zamietli odvolanie obžaloby proti oslobodeniu Karadžiča v inom prípade genocídy.

Súdili ho za genocídu

Radovana Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Karadžiča súdili tiež za genocídu, ktorej sa on a jeho jednotky dopustili v roku 1992 pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych území, ktoré si nárokovali Srbi.

Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák dúfa, že doživotný trest pre Karadžiča prinesie pocit spravodlivosti pre rodiny obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 69 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner